Zaterdag 17 Augustus 1907. Eerste Blad. (Z ierils-zeesche C o u r a n t), ■gemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8861. Directeur: A. I. OE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit fee bladen. AFKONDIGING. ct HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te rikzee maakt bekend, dat door den heer bcteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaard het kohier betrekkelijk de soneele belasting dezer gemeente over het be- ingjaar 1907, no. 4, dat op heden aan den heer vanger der Directe Belastingen alhier wordt hand gesteld ter invordering, en dat ieder plicht is zijn aanslag op den bij de wet be lden voet te voldoen. 1ER1KZEE, den 15 Augustus 1907. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. n Den Haag, waar de vredes-conferentie r dagelijksche vergaderingen houdt, is ook, en wel in het gebouw van ïsten en Wetenschappen, bijeengekomen Tsionisten-congres. Een korte uiteen- ing van den oorsprong en het doel dit congres zal voorzeker menig lezer, in den laatsten tijd in andere organen I over de Tsionisten gelezen heeft, niet velkom zijn. Beginnen wij met de Jedeeling, dat dit congres het achtste dien aard is. De vorige zeven con- ;sen zijn allen te Bazel gehouden orden. Vermoedelijk heeft men met het op de vredes-conferentie opzettelijk Haag voor het houden van het achtste jres gekozen. et Tsionisme is de vrucht van den staat- digen en maatschappelijken toestand, rin de meeste Joden op aarde leven, de twaalf millioen joden leeft verreweg grootste helft in Rusland en Rumenië, ir zij in een staat van verregaande drukking en vervolging verkeeren. Rumenië bezitten zij geen politieke iten, maar worden zij als vreemdelingen :houwd en aan allerlei opzettelijk voor in 't leven geroepen uitzonderingswetten erworpen, die voornamelijk ten doel ben hun de middelen van bestaan te lemen, zoodat, willen zij niet van ger omkomen, genoodzaakt zijn hun erland te verlaten. Rusland zijn zij volkomen rechteloos, de regeering gaan, teneinde de vredenheid van het volk af te leiden, bloedige en wreede vervolgingen tegen uit. Wij behoeven geen relaas van die olgingen te geven. Zij zijn onzen lezers end genoeg. Voorts brak in landen, ir zij na langen strijd staatkundig mancipeerd zijn, onder aanvoering van inen als Stöcker, Istoczy, Lueger antisemitisme tegen hen los, dat op bodem van ijverzucht op hun wel- rt en invloed geteeld, welig tierde, zelfs in staten, waar zij politiek met andere staatsburgers gelijk zijn gesteld, waar het anti-semitisme geen vrucht- in grond vond, gevoelt menige Jood, lief hij zijn vaderland ook heeft, zich gelukkig, omdat hij van jongs af ervindt, dat de maatschappelijke gelijk ing bij het grootste deel der bevolking niet is doorgedrongen. Het vurig ver- ;en, veilig, vreedzaam en gelukkig te n, gaf het aanzijn aan het Tsionisme. de blik van de meesten, die dit ver- jen koesteren, is gericht naar het land, doorsneden wordt door den Jordaan, waar eens hun voorvaderen op een diankelijk, zelfstandig volksbestaan den bogen. Zij, en dit geldt vooral de Russische Joden, willen naar istina, dat een wingewest van Turkije erugkeeren, maar zoodanig, dat zij zich olkomen vrij gevoelen. Palestina blijve deel van het Turksclie rijk, maar de een door de Mogendheden gegaran- de autonome staat. Ziet hier, in korte ken den oorsprong, en het doel van Tsionisme geschetst, dat nu in de ientie van ons vaderland zijn achtste ;res houdt. e vorsten van Europa schijnen, blijkens vriendschappelijke bezoeken, die zij ar brengen, allen den vrede met iten ijver na te jagen. Nauw is de loeting van Wilhelm tl met den Rus- ïen Czar achter den rug, of de telegraaf ;ht ons, dat de Koning van Engeland, Edward VII, op Willemshöhe, waar Napoleon lil eens gevangen zat, een visite aan zijn neef, den Duitschen Keizer, bracht. Men weet, dat de verhouding tusschen de beide vorsten, ondanks de nauwe bloed verwantschap, veel te wenschen overliet, ja zelfs een tijdlang zóó gespannen waS, dat men den Engelschen Koning be schuldigde van het streven, door het sluiten van bondgenootschappen met andere staten, Duitschland te willen isoleeren. Nu schijnt alles koek en ei te zijn, want beide souvercinen hebben met elkaar geklonken en gedronken, en natuurlijk ook samen met elkaar gedineerd. Zelfs beweert men (en men leidt dit af uit de aanwezigheid van de wederzijdsche Ministers van Buiten- landsche Zaken), dat tusschen hen politieke afspraken zijn gemaakt. Te Belfast 'in Ierland hebben ernstige rustverstoringen militaire tusschenkomst noodig gemaakt. Daar was, gelijk men zich herinneren zal, een werkstaking uit gebroken van de vrachtrijders en voerlieden. Deze werkstaking, die nu reeds twee maanden duurt, vereischte van de politie agenten een te zwaren dienst, zoodat deze ontevreden werden en door anderen werden vervangen. Deze arresteerden één der stakers, waarop de volkswoede losbarstte. De militaire macht werd gerequireerd, die op de samengeschoolde menigte vuurde, nadat de oproerwet was afgekondigd. Dit had tengevolge, dat velen gewond en enkelen gedood werden. In het Lagerhuis werd de regeering door den arbeiders afgevaardigde, Currou, over deze aange- gelegenheid geïnterpelleerd, die beweerde, dat de werklieden, die het geschil met hun werkgevers aan een scheidsgerecht wilden onderwerpen, niet de orde verstoord hadden. Hij noodigde de regeering uit bij de werkgevers stappen te doen tot het bijeenroepen van een scheidsgerecht. Inmiddels zijn de militairen en de bereden politie-agenten teruggetrokken, hetgeen tengevolge had, dat onmiddellijk de orde en rust terugkeerden. Een lid van den Amerikaanschen Senaat is persoonlijk in Korea geweest, en heeft zijn bevindingen aan een blad in New- York geseind. „Voor het eerst van mijn leven", seinde hij, „heb ik de gepantserde vuist van een buitenlandsche mogendheid meedoogenloos opgeheven gezien boven een overwonnen volk. De ééne Keizer werd gedwongen afstand te doen, ten einde plaats te maken voor een zwakkeling. Beiden werden zij door de overwinnaars in feitelijke ge vangenschap gehouden. Om het paleis bevindt zich een gewapende Japansche wacht. Aan Koreanen is de toegang tot het paleis verboden. Alle ministers doen wat hun bevolen wordt door markies Ito; zij durven zich dan ook niet zonder een geleide van ge wapende Japanners op straat vertoonen. Niemand Koreaan zoomin als buiten lander mag door den Keizer in audiëntie worden ontvangen, behalve met goedvinden en in tegenwoordigheid van markies Ito. De Keizer en zijn vader zijn gevangenen in hun eigen paleis; markies Ito is de eigenlijke regeerder. Het bewind wordt op despotische wijze gevoerd; het is een bewind van vreemde lingen, gehandhaafd door wapengeweld. Het Koreaansche volk is overdonderd, geïntimideerd, ten ondergebracht. En dat is heel natuurlijk; want de mogendheid die het bewind voert is even onmeedoogend als laatdunkend, even woest als opper machtig. Het is droevig, de hopeloosheid en hulpeloosheid te zien, waarin dit volk is verzonken". In Amerika is een algemeene staking ven telegrafisten begonnen. Deze vragen loonsverhooging en vermindering van werkuren. NEDERLAND. Kampen, 16 Aug. De Gemeenteraad heeft in behandeling genomen het voorstel van Burg. en Weth. om den heer D. Sleurink te schorsen als Raadslid wegens overtreding van art. 24 der Gemeentewet. Genoemd lid had gedurende 1906 kar nemelk geleverd tot een bedrag van f 38 aan het Stads-Ziekenhuis, en wijl deze inrichting behoort tot de instellingen, gerangschikt onder art. 2a der Armenwet, was dit levering ten behoeve van de ge meente en zagen B. en W. zich tot hun leedwezen gedwongen met dit voorstel te komen. Na breedvoerige besprekingen werd ten slotte het voorstel van B. en W. met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Diens volgens zullen Gedep. Staten te beslissen hebben of de heer S. in strijd gehandeld heeft met art. 24 der Gemeentewet. Amsterdam, 16 Aug. De politie alhier heeft een belangrijke arrestatie gedaan. Het was haar bekend geworden, dat de beruchte Jaap Haleber, een recidivist, die zich aan tal van misdrijven te Rotterdam, Den Haag en Amsterdam heeft schuldig gemaakt, en in 't bizonder gezocht werd in verband met een diefstal te 's Gravenhage in het voorjaar gepleegd, zich weer te Amsterdam ophield. Na lang zoeken mocht het haar gelukken gisteravond den gezochte op te, sporen, doch deze wist zich in één der zijstraten van de Warmoesstraat uit de voeten te maken. Hedenmorgen omstreeks 5 uur verliet hij zijn schuilplaats en wilde reeds koers zetten naar het Centraalstation, toen een oplettende agent van politie hem herkende en mede naar het bureau nam. Bloemendaal, 15 Aug. Voor geen klein geruchtje vervaard is voorzeker de ijverige jachtopziener J. Bakker, in dienst bij mevr. de wed. Van der Vliet—Borski alhier. Op surveillance in de jachtterreinen ontmoette Bakker twee beruchte stroopers P. Zwart- laan en A. Joosten, die beiden meermalen met de politie in aanraking geweest en thans bezig waren met op ongeoorloofde wijze konijnen te vangen. Toen de politie beambte Kleinjan Zwartlaan wilde visiteeren, trok de laatste een groot mes, waarmede hij zich zoodanig verweerdedat de politiemannen genoodzaakt waren hem los te laten, waarop Bakker een stok greep en daarmede Zwartlaan een klap op zijn arm gaf, die zoodanig aankwam, dat Zwartlaan het mes liet vallen. Daardoor hadden de politiemannen de kans den man te pakken. Utrecht, 15 Aug. Een metselaarsknecht was per fiets van hier naar Soest gereden en had zich een weinig verlaat. De inan keerde in den avond terug, maar had geen lantaarn. Hij werd om die reden bekeurd, maar gaf een verkeerden naam op. Een eind verder werd hij voor de tweede maal bekeurd en gaf weder een verkeerden naam op. Voor de derde maal werd hij in deze gemeente, waar hij thuisbehoort, bekeurd, maar kon toen geen verkeerden naam opgeven. Alles lekte uit, zoodat de man voor vijf overtredingen terecht zal staan. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 16 Aug. Op Oranjepapier is door de stad gratis verspreid het volgend op de wijze van „Daar komen de schutters" ter eere van het Koninklijk bezoek ver vaardigd gedicht; Nu 't Vorstelijk bezoek Ons allen komt verblijden! Gaat alles in den hoek, Wat vroeger ons mocht scheiden, Wij zijn nu één van zin, Vervuld slechts van verlangen, Om Prins en Koningin, Hier waardig te ontvangen. Refrein; Wij juichen en zingen Voor 't Vorstelijk paar, Lang zullen Ze leven I Roept heel de schaar, En ouden en jongen, Een ieder doet meê, 't ts feest voor Oranje In Zierikzee. Zoodra ons werd gemeld, Welk feest ons stond te wachten, Is ieder heen gesneld, En werkte naar zijn krachten Aan huizen en aan straat, Om 't geëerde Paar te toonen, Dat er hier inderdaad Oranjeklanten wonen. Refrein; Wij juichen en zingen, enz. Nog nimmer werd een feest Voor 't Vorstelijk Huis gegeven, Of Zierikzee heeft 't meest De vreugd ten top gedreven, Maar nu van dezen dag, De schoonste aller dagen, Zal ieder, die het zag, Zijn leven lang gewagen. Refrein: Wij juichen en zingen, enz. Nu dit lied algemeen verspreid is ge worden, hopen wij ook, dat bovenstaande woorden algemeen zullen gezongen worden. Wij zijn in de gelegenheid gesteld aan onze lezers en lezeressen het volgende omtrent het Koninklijk bezoek aan deze gemeente mede te deelen Hare Majesteit de Koningin en Prins Hendrik zullen Vrijdag den 13 September om half negen Middelburg verlaten, en zich in rijtuigen naar Veere begeven, waar de provinciale boot „De Westerschelde" gereed ligt om het Koninklijk Paar, benevens deszelfs gevolg, naar Bruinisse te brengen. Of onderweg, op het Engelsche Gat, een revue over de visschersvloot zal worden gehouden, is nog niet zeker. Op de aanleg plaats te Zijpe zullen Hare Majesteit en Haar Gemaal door den burgemeester en den gemeenteraad worden verwelkomd, waarop een door mevrouw Boers ver vaardigd welkomstlied aan de Koningin zal worden toegezongen. Met een extra tram, waarin zich een salonwagen voor de Koningin bevindt, wordt dan de reis naar Zierikzee voortgezet. Te Oosterland en Nieuwcrkerk zal de tram eenige minuten stilhouden, teneinde aan de respectieve burgemeesters van genoemde gemeenten, benevens aan de raadsleden gelegenheid te geven het Vorstelijk Echtpaar te be groeten. Om 12,20 komt de tram te dezer stede aan. Zoodra de tram binnenkomt, zal het op het perron opgesteld muziek gezelschap van Dreischor het Wilhelmus spelen, en vervolgens een ander muziek stuk ten gehoore brengen. Aan het station zal de burgemeester dezer gemeente het Koninklijk paar welkom heeten. Vervolgens wordt in de rijtuigen plaats genomen. De stoet is als volgt samengesteld; lo. voorop de burgemeester in ambts gewaad in een equipage met 2 paarden; 2o. de Commissaris der Koningin in ambtsgewaad, eveneens in een equipage met twee paarden; 3o. een hofrijtuig voor twee kamer- heeren 4o. een gedeelte van de eerewacht; 5o. een voorrijder; 6o. het koninklijk rijtuig met vier paarden bespannen, dat, a la Daumont gereden, geëscorteerd wordt aan de ééne zijde door den commandant van de eere wacht, den heer Th. van der Lek de Clercq van Haemstede, aan de andere zijde door den onder-commandant van de eerewacht, jhr. L. M. J. Schuurbeque Boeije, en door een ordonnance-officier; 7o. het tweede gedeelte van de eere wacht; 8o. hofhouding, vermoedelijk in drie hofrijtuigen. De stoet zal, om het raadhuis te bereiken, den volgenden, reeds vroeger door ons medegedeelden weg nemenGrachtweg, Oude Haven (Noordzijde), Kraanplein, Oude Haven (Zuidzijde), Havenplein, Appelmarkt, Poststraat, Kerkplein, Meel- straat. Onderweg zal op het Havenplein door de zangvereenigingen „Polyhymnia" (ge mengd koor), „Luctor et Etnergo" (mannen koor), „Looft den Heer" (gemengd koor), cn „St.-Cecilia" (gemengd koor), te zamen 166 personen, onder directie van den heer J. H. Letzer, een welkomstlied A capella worden aangeheven. Ook op het Kerkplein zal onder leiding van den heer S. Klimmer boom door driehonderd schoolkinderen, die op de trappen van de Kerk staan, en door de muziek van „Kunst en Eer" begeleid worden, een welkomstlied aan de Vorstelijke Gasten worden toegezongen. Aankomst van den stoet ten Stadhuize om 12,35 ure. Bij de entrée in het Raad huis worden de beide heeren Wethouders, mr. H. C. Moolenburgh en jhr. J. F. Schuurbeque Boeije aan de Koningin cn Haar Gemaal voorgesteld. De voorstelling van de raadsleden en genoodigden zal in de Raadszaal geschieden. Nadat de Koningin in de burgemeesters kamer, die als een boudoir zal worden ingricht, zich wat verfrischt heeft, zullen zich dc Hooge Gasten en de genoodigden, ten getale van acht-en-vijftig, aan tafel begeven, die in de trouwzaal voor het déjeuner is aangericht. Na afloop van het déjeuner wordt in de Raadszaal cercle gehouden. Ten 1,45 ure verlaten de Koningin en Haar Gemaal, ter bezichtiging van ons stadje, het Raadhuis. Den weg, die dan zal gevolgd worden, hebben wij de vorige week reeds aan gegeven, zoodat deze nog versch in ieders geheugen zal liggen. De rit zal zóó gemaakt worden, 'dat men om 2,10 ure aan het station is. Met een extra-tram, die om 2,15 ure vertrekt, zullen de Koningin en Prins Hendrik onze gemeente verlaten. Verschenen zijn te Zaandijk bij den uitgever J. Heynis Tz. van de hand van Mevrouw A. Boers te Bruinisse; „De Meid uit de Herberg", een tooneelspel in 2 bedrijven, en „Het Testament", blijspel in één bedrijf. In ons volgend nummer zullen wij beide stukjes bespreken. In de week van 7 tot en met 13 Aug. zijn in Zeeland voorgekomen: 1 geval van typhus en febris typhoïdea te Kruiningcn, 5 gevallen van roodvonk, 3 te Biervliet cn 1 te Middelburg en te Schore, en 6 ge vallen van diphtheritis, 2 te Axel en 4 te Zierikzee. Benoemd tot politie-agent te 's-Gra- venhage W. de Korte Mz. te Tholen. De benoeming tot ontvanger van 's rijksbelasting te Emmen van den heer P. C. Labrijn te Domburg is ingetrokken met bevestiging in zijn tegenwoordige betrekking. Kerkwerve. In de vergadering van den gemeenteraad alhier op 6 Aug. 1907 is de rekening van ontvangsten en uitgaven voorloopig aldus vastgesteldontvangsten f 7162,175, uitgaven f 6249,32, zoodat er een batig saldo is van f 912,85.s- Zonnemaire, 15 Aug. De betonwerken aan den Zonnemairschen dijk naderen de voltooiing. Nog hier en daar eene aan vulling en opknapping en alles is vóór den opleveringstermijn klaar. Vindt men in den muur een steen met het opschrift „Systeem De Muralt", in de glooiing is er één aangebracht, waarin de namen van 't Polderbestuur gebeiteld zijn. Brouwershaven, 16 Aug. Zaterdag l.l. werd in het „Hotel Schraver" alhier een lezing gehouden door den heer Bolier van Bruinisse over „Volksweerbaarheid". Spreker schetste in het kort het nut dezer vereeniging, waarna werd over gegaan tot het vormen eener afdeeling. Aanvankelijk traden 32 leden toe. Daar uit werd gekozen de heer L. Bolkenbaas tot voorzitter, B. v. d. Wal tot secretaris, M. v. Wouwe tot penningmeester en M. Pannekoek en M. C. Jonker tot commis sarissen. De vereeniging heeft hoofdzakelijk tot doel het houden van schietoefeningen. De contributie werd aanvankelijk vast gesteld op 3 cent per week. De heer M. Pannekoek bedankte spreker voor zijn gedane moeite en sloot daarna de vergadering. Bruinisse. Bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek zullen de ponton en toegangsbrug te Zijpe door den Waterstaat in orde worden gebracht, terwijl de Rott. Tramw. Maatsch. het perron aan de haven zijde zal versieren. Oud-Vossemeer. Als bizonderheid mag wel vermeld worden, dat over de geheele maand Juli geen enkele geboorte, noch overlijden werd aangegeven en dat ook geen huwelijken werden gesloten. Hansweert. Terwijl de goederenboot „Egan 19" bij het fort Frederik op de Schelde ten anker lag, is vrouw D. uit deze gemeente overboord gesprongen en vermoedelijk verdronken. Vrouw D. was deze week naar Antwerpen gegaan met haar twee kinderen, en had daar weer aan den kapitein gevraagd om de reis naar hier te mogen medemaken. Haar man is varensgezel en schijnt slecht voor haar te zorgen; zij leed grootendeels gebrek. Goes. Een bewoner van de Voorstad te Goes had Dinsdagmorgen zijn huisdeur open laten staan. Terwijl de huisvrouw in de keuken bezig was werkzaamheden te verrichten, werd zij plotseling opgeschrikt door vreemd bezoek: een paar koeien, die door de voordeur naar binnen waren gekomen, stapten doodbedaard de keuken in en gingen vervolgens een kijkje nemen in het tuintje, waar zij echter weinig eer bied betoonden voor de groenten en bloemen. Men slaagde er ten slotte in, de dieren door de achterdeur weg te drijven. Te Wilhelminadorp, bij Goes, werd Zaterdag in het nieuwe gemeentehuis het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1