Donderdag 15 Augustus 1907. (Z i o x* i Is. z e e s c b. e Courant). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHEiÜ NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8860. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend Ingezonden stukken en berichten van ci wschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. rrespondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. K De MANDATEN, ten behoeve van de deelgerechtig- in het jaarlijksch legaat der •hting van wijlen Vrouwe Clara vu'iLiPim Sparwoude, men ter Gemeente-Secretarie rden afgehaald. OOST-INDIË. vota Radja. Er is diefstal gepleegd bij .ands Kas alhier. Zaterdag was de kas in orde, Maandag werd ontdekt, dat 21,100 aan bankpapier zijn gestolen; i papier ter waarde van twee ton zijn nummers bekend. Van de kluis en de ndkast waren de sloten volkomen gaaf. geweermaker had Donderdag hel slot epareerd. Deze man is gearresteerd. In brandkast waren achtergelaten zestien zend gulden. KOREA. 4u de opdracht van den vorigen keizer i Korea aan de afgevaardigden ter agsche conferentie met goed gevolg als rwendsel is gebruikt om hem af te ten, wordt nu zijn ontkenning, dat hij r de reis dier afgevaardigden aan- akelijk is, ambtelijk gestaafd. De nieuwe zer, die de Haagsche geschiedenis in bizonderheden kende, heeft heden de nissen bekrachtigd, die het hoogge- htshof over de leden dier afgevaardigden uitgesproken: de doodstraf door den p voor prins Ji, gevangenisstraf voor anderen (één van de twee is in Den ag gestorven, naar men weet). 'arkles Ito is Zondag met een maand lof naar Japan vertrokken. Maar, vraagt n, zal hij wel terugkeeren. Generaal segawa zal zoolang resident-generaal zen. MAROKKO. ie Kabylen in het binnenland nemen dreigende houding aan. Er loopt een ucht, dat zij 20.000 ruiters verzamelen, neraal Drude vreest voor een aanval Mazagan. Admiraal Aube heeft om epen gevraagd, maar Drude zeide deze t te kunnen afstaan, daar hij ai zijn daten noodig heeft. Volgens de Heraldo tien de Spaansche troepen, die deel llen uitmaken van de Fransch-Spaansche ilitie, bestaan uit 300 man infanterie, O man cavalerie en eenige tirailleurs n het Rif. Mac Lean is door Raisoeli aan den im Kmes uitgeleverd en is nu sedert iterdag op reis naar Fes. Volgens een dere lezing hebben de Kmes Mac Lean n de Marokkaansche troepen uitgeleverd Alkazar. Volgens den inhoud van uit Casa- anca ontvangen brieven, is die stad aandag door 4000 Mooren aangevallen, e aanvallers werden teruggeslagen. Nadere zonderheden ontbreken. AMERIKA. Omtrent de staking van de Amerikaansche legrafisten valt nog te melden, dat Zater- ig te Chicago slechts met 50 in plaats met 1400 telegrafisten werd gewerkt, tusschen is de gevreesde staking der legrafisten te New-York gedeeltelijk uit- ;broken, alhoewel op een Zondag aldaar ;houden bijeenkomst van telegrafisten ;sloten was niet voor Vrijdag een be- issing te nemen. Volgens sommigen erd de beslissing aangehouden op ver- aek van president Roosevelt, volgens ideren, omdat verschillende hoofd-afdee- ngen der telegrafisten het niet eens waren ver het te volgen beleid. De eerstgemelde eronderstelling klinkt geenszins onwaar- rhijnlijk, daar Neill, de bemiddelaar der :geering, voornemens was Maandag naar hicago te gaan, teneinde met Smalt, den oorzitter van den bond der handels- Hegrafisten, een bespreking te houden, mail heeft reeds voor één maand de ondsstatuten buiten werking gesteld; 'aardoor hij in staat is de bondskas te ezigen voor bestrijding der onkosten, aan e staking verbonden. Overigens hebben de bestuurders van e telegraafmaatschappijen, zoowel als die er vakbonden, de noodige maatregelen genomen met het oog op een algemeene staking. Eerstgenoemden verklaren, dat zij ruimschoots vrijwilligers zullen kunnen aanwerven, om alle stakers te vervangen. Beide partijen verklaren, dat er in den strijd geen vergelijk mogelijk is, maar dat hij uitgevochten moet worden. Ondanks het zoogenaamde bevel van de leiders der Newyorksche telegrafisten organisaties op de vergadering van Zondag, om nl. de beslissing over al of niet staken uit te stellen tot Vrijdag a.s., heeft een deel der Newyorksche telegrafisten het werk reeds neergelegd. Dit is ook op andere plaatsen in de Vereenigde Staten het geval geweest. Slechts de telegrafisten in dienst van liet nieuwagentschap Associated Press, en de telegrafisten werkzaam bij sommige groote handelshuizen, banken enz. zijn aan het werk gebleven, omdat hun de gevraagde loonsverhooging en vermindering van werkuren ijlings werden toegestaan. De leiders der staking verklaren na drukkelijk, dat de algemeene staking der telegrafisten over het gcheele land is begonnen. Maar daarentegen verzekeren de directies van de beide groote telegraaf maatschappijen (de Western Union en de Postal Telegraph) dat zij beschikken over een voldoend aantal bekwame vrijwilligers om alle stakers te vervangen. De leiders der staking noemen dit belachelijk. Een nieuwe, niet onbedenkelijke factor in den strijd tusschen werkgevers en werknemers is, dat te Columbus in Ohio de zetters aan verschillende bladen plotseling hebben geweigerd het per telegram ingekomen nieuws te zetten. De zetters-organisatie te Columbus beweert, dat ook elders in de V. St. dit voorbeeld door de dagbladzetters zal worden gevolgd. De Londensche Standard verneemt uit New-York, dat de Bond van Spoorweg telegrafisten heeft aangeboden de stakers te steunen met een bijdrage van 2,000.000 dollar. Gompers, de voorzitter van den Nationalen arbeidersbond, beloofde 2J millioen dollar. De correspondent te New-York van de Londensche Daily Telegraph seint, dat het Newyorksche publiek op de hand schijnt te zijn van de stakers, al ondervindt het publiek zelf nog het meest de nadeelen der staking. De voornaamste Newyorksche bladen publiceeren hoofdzakelijk buitenlandsch nieuws. Telegrafische berichten uit het binnenland hebben zij maar heel weinig. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het Gallicische badplaatsje Zakopane zijn de leiders der Poolsche beweging in Rusland, Duitschland en Oostenrijk bijeen gekomen, en hebben daar een interparle mentairen bond gesticht, die bestaan zal uit leden van de Doema, den Duitschen rijksdag en den Oostenrijkschen rijksraad en die trachten zal in de drie parlementen de belangen der Polen volgens een vast stelsel te behartigen. Er werd besloten monsterbetoogingen te houden tegen het onteigenings-ontwerp der Pruisische kolonisatie-commissie en tevens om te trachten invloed te oefenen op de Russische en de Oostenrijksche regeeringen, teneinde te verhinderen, dat dit ontwerp tot wet zal worden verheven. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt bericht, dat de betrokken commissie van onderzoek geconstateerd heeft, dat er voor een bedrag van tien millioen roebel is verduisterd ten nadeele van den Transsiberischen spoorweg. Blijkens een telegram uit Sotsji (in den Kauijasus) is in den nacht van Zater dag op Zondag in de Zwarte Zee door vijftig zeeroovers een brutale aanval gedaan op de stoomboot „Tsjernomor", die op weg was van Dzjoebga naar Toeapse. De passagiers werden gedwongen geld en kostbaarheden af te geven. Één der passa giers werd door een revolverschot gedood. De roovers namen de scheepskas en dwongen den kapitein hen aan land te zetten, terwijl zij hem vervolgens bevalen weder in zee te steken. Onbekende boosdoeners hebben de stad Karatsjef aan vier hoeken in brand gestoken. De brandstichters lieten ook het kruitmagazijn springen. Er zijn allerijl troepen afgezonden. Van persoonlijke ongelukken vernamen wij niets. Karatsjef ligt in het gouvernement Orel, en heeft een kleine 18,000 inwoners. De cholera breidf zich thans in Rusland langzaam maar zeker uit. Ambtelijk is bekend gemaakt, dat bijna het gansche Trans-Wolgagebied door de ziekte bedreigd wordt. Om de verbreiding der ziekte zoo veel doenlijk te voorkomen, hebben alle overheden, en in 't bizonder de ambtenaren aan het ministerie van verkeerswezen, de noodige bevelen gekregen. Vooral de spoor lijnen naar de grensplaatsen worden zeer streng bewaakt. De politie heeft te St.-Petersburg een inval gedaan in het vereenigingstokaal van den typografenbond en 65 personen in hechtenis genomen. Toen de aandrang van den „Bond der echt-Russische mannen" tot ontbinding der tweede Doema zoo sterk werd, dat Stolypin daaraan niet langer weerstand kon bieden, moest een aanleiding worden gezocht voor die daad. Stolypin vond die aanleiding in de weigering der Doema, om zonder nader onderzoek de immuniteit van 55 harer leden op te heffen, beschuldigd van hoogverraad en samenzwering tegen den Tsaar. Thans is in die samenzweringszaak de acte van beschuldiging bekend geworden, en daaruit blijkt, hoezeer de beschuldiging destijds werd aangedikt, om een reden te hebben tot optreden tegen de Doema. De aanklacht wordt ingebracht tegen 5 personen wegens voorbereiding van den aanslag, tegen 13 anderen wegens daarbij verleende hulp. Uit de beschuldiging blijkt, dat voor een aanslag op het leven van den Tsaar door geen cicr beklaagden ernstige toebereidselen zijn gemaakt. Alles, wat daarop betrekking heeft, beperkt zich tot een verhaal over een gesprek tusschen den beschuldigde Naumof met een kozak over de inrichting van het paleis, en over het nemen van zanglessen door Naumof om lid te kunnen worden van "de keizerlijke hotkapel. Voorts bevat de acte van beschuldiging eenige feiten, die ten laste worden gelegd aan de beklaagden, en die worden aan geduid als voorbereiding voor de ver moording van Stolypin en grootvorst Nicolaas. Ook deze feiten zijn niet van ernstiger aard dan die, welke Naumof ten lasle worden gelegd. Het geheele grootsch opgezette samen zweringsproces schijnt te zullen uitloopen op een berg, die een heel klein muisje het levenslicht doet zien. De dertien op het tweede plan voor komende personen worden beschuldigd voor de hoofdschuldigen brieven te hebben ontvangen, woningen te hebben gehuurd, en dergelijke diensten te hebben verricht. Het blijkt uit niets, dat zij bekend waren met de vermeende bedoelingen van Naumof en zijn mede-beschuldigden. Nu de geheele geschiedenis, door een onbescheidenheid van één der advocaten, in de pers gepubliceerd is, wordt het eerst recht duidelijk, welk een droevig voor wendsel Stolypin, na lang zoeken, eindelijk moest aangrijpen, om den wensch der reactionnaire hofkringen Ie kunnen ver vullen en de Doema te kunnen ontbinden. ENGELAND. Belfast, 13 Aug. Een oproer, uitge broken tijdens de werkstaking alhier, is te middernacht opgehouden. De hospitalen zijn vol. Volgens opgave zijn er honderd gewonden. Van de soldaten en politie zijn er velen door steenen leelijk gewond. FRANKRIJK. Op het oogenblik, dal generaal Picquart, die te Rochefort een militair gebouw had ingewijd, den trein nam, om naar Parijs terug te keeren, werd hij door een individu bij den arm gegrepen, zeggende: „Ben jij 't Picquart, welnu, dan leve Maréchal!" Daarop moet hij op Picquart gespuwd hebben. Deze weerde hem met geweld af, terwijl het volk den aanvaller te lijf wilde. Agenten arresteerden hem. Hij verklaarde Edouard Lecocq te heeten, en uit Konstan- tinopel geboortig te zijn. Op hem vond men een lidmaatschapskaart van de „Féderalion des Jaunus de France", eenig geld en diverse geldswaardige papieren Men vermoedt met een krankzinnige te doen te hebben. De moord te Monte-Carlo. Er is weer een nieuwe, griezelige bizonderheid betreffende de misdaad van het echtpaar Goold. Het lijk, dat men aan stukken gesneden in hun koffers ontdekte, was beroofd van de ingewanden, teneinde de ontbinding zoo lang mogelijk tegen te gaan. Thans zijn deze ingewanden, naar men gelooft, teruggevonden, hangende aan een ijzeren staak ergens aan den zeekant bij Monte- Carlo. De rechter van instructie heeft onmiddel lijk, vergezeld van een dokter, de ingewanden in oogenschouw genomen. Dc toestand, waarin de overblijfselen ver keerden, veroorloofde echter niet, absolute zekerheid te verkrijgen omtrent de herkomst. De ingewanden zijn thans naar de Rechtbank gezonden om daar aan een nauwkeurig onderzoek te worden onder worpen. DUITSCHLAND. Advocaat Schafer maakt als rechtskundig raadsman van de familie Molitor, tegenover de beschuldigingen, die er de laatste dagen tegen Olga Molitor zijn ingebracht, be kend, dat Olga de persoon, die op haar moeder schoot, gezien heeft, en zij over tuigd is, dat llau die persoon is. Tijdens het proces heeft de voorzitter van de rechtbank haar niet gevraagd, wien zij voor den dader hield. Daarom heeft zij er over gezwegen. BELGIË. Te Antwerpen is Zaterdagavond de kermis ingewijd met een wandeling van het garnizoen, muziek voorop, door de straten. Dc Antwerpenaars moeten den aanblik van deze militaire vertooning maar goed onthouden. De minister van oorlog heeft hun aangezegd, dat het dit jaar voor dc laatste maal is, dat de soldaten aan de inwijding van de kermis mogen mee doen. De minister zal deze medewerking van het leger aan de kermis wel in strijd achten met de moderne opvatting omtrent de taak van het leger. Zijn besluit is begrijpelijk. Even begrijpelijk is de ver ontwaardiging van Antwerpens ingezetenen, die aan de traditie hechten. De eerste kermisdagen zijn zonder ellende afgeloopen ondanks de staking. Het eenige bericht van onlusten komt van boord van de Cambroman. De Engelsche dokwerkers zijn gisterenavond balsturig geweest onder het eten. Zij smeten de borden kapot, en smeerden het eten over het dek. De bemanning van het schip was bang voor de bedreigingen van de lastige bewoners. De bemanning van de Cam broman verkeert steeds in angst, dat de Engelschen op een gegeven oogenblik op haar los zullen gaan schieten. De kapitein van de Cambroman liet gisteren politie aan boord komen om te onderzoeken of de Engelschen ook revolvers bij zich droegen. De Engelschen werden gefouil leerd, maar er "werden geen revolvers gevonden. Zaterdagavond was ook al de hulp van de politie ingeroepen. NEDERLAND. Amsterdam, 13 Aug. Hedennacht is alhier ingebroken in een kledingmagazijn. De bewoners hoorden onraad en waar schuwden de politie, bij wier komst een der inbrekers op de vlucht sloeg. In den winkel vonden zij een man met een dolk bij eenige tapijten die blijkbaar door een ander zouden worden weggehaald. Na een kleine worsteling werd de man ge arresteerd Hij heet S. en is een oud bekende van de politie. Utrecht, 13 Aug. Gisterenmorgen, om streeks half twaalf, heeft een brutale aanranding met berooving plaats gehad in de bosschen bij het station De Bilt. Twee knapen van 14-jarigen leeftijd, uit deze stad, werden aangesproken door een 20-jarig, zeer ongunstig uitziend persoon, die hen gelastte hun zakken uit te halen, onder bedreiging anders tot andere maat regelen te zullen overgaan. De beide jongens deden, wat geëischt werd; de aanrander kwam daardoor in het bezit van een portemonnaie met 15 cent en van een spoorkaartje De Bilt—Utrecht. Even later hield het individu drie jongens aan, wien hetzelfde werd bevolen; toen de knapen aarzelden, dreigde de man hen te zullen doodslaan, waarop hem een zilveren horloge werd overhandigd. De aanrander verdween toen in de bosschen, terwijl de jongens bij de politie aangifte deden van het gebeurde. Rijks- en gemeente-politie stelden onmiddellijk een onderzoek in; aan het station De Bilt bleek, dat een man. beantwoordende aan het signalement der jongens, per trein vertrokken was in de richting Utrecht. Tegen twee uur ontdekte de politie den verdachte achter het dorp De Bilt; de man trachtte te ontvluchten, maar liep daarbij in de armen van een veldwachter, die hem onverwachts op den weg tegen trad. Geboeid werd de aan rander naar het politie-bureau gebracht, waar bij fouilieering hel horloge en de portemonnaie op hem bevonden werden. Van het geld had hij 6 cent besteed voor een glas bier. Bovendien werd de man in het bezit gevonden van eenig landbouw gereedschap, onlangs ontvreemd, van welken diefstal aangifte was gedaan. De aan gehoudene, J. H., is 19 jaar oud, en staat bij de politie allerongunstigst aangeschreven. Hij bekende de aanrandingen te hebben gepleegd; men zal hem morgen ter beschikking van de justitie stellen. 's-Gravenhage, 13 Aug. H. M. de Koningin-Moeder is heden uit Pyrmont vertrokken naar Bentheim, teneinde aldaar een bezoek te brengen aan den Vorst en de Vorstin van Bentheim. H. M. zal a.s. Woensdag 14 dezer 's avonds te Soesldijk terugkeeren. 14 Aug. Ter verbetering van de acoustiek in de groote vergaderzaal der Vredes-Conferentie, waarover schier alge meen geklaagd is, moet besloten zijn tot een verplaatsing van den presidentszetel en hel bureau, dat dezen omgeeft, van zijn tegenwoordige plaats véór den schouw aan de oostzijde der Gravelijke Zaal naar den zijkant, waarvan de vensters uitzien op het Ministerie van Waterstaat op het Binnenhof. De overige banken zullen nu in een halven cirkel tegenover het bureau gerangschikt worden. Men verwacht in het laatst dezer week een algemeene vergadering der Conferentie. Prins Hendrik der Nederlanden heeft van zijn verblijf te Berlijn gebruik gemaakt om de van het stoomschip „Berlin" geredde personen in he' hOtel „Kaiserhof" te ontvangen. Aan zijn uitnoodiging hadden elf personen gevolg gegeven, die ook aan een middagmaal deelnamen. De vloer van de vergaderzaal van de Tweede Kamer is thans op verschillende plaatsen opgebroken ten behoeve van den aanleg in het souterrain der toestellen en leidingen, die de verwarmde lucht naar de zaal zullen voeren. Door het thans in uitvoering zijnde verwarmings- en ventilatiestelsel zullen de tot dusver bestaande luchtkokers onder aan de vensternissen aan den kant waar vroeger de troon stond, buiten gebruik worden gesteld, en nu is het plan in die vrijkomende vakken vensterbanken aan te brengen, waardoor eenige zitplaatsen achter de ministertafel worden verkregen. De verbouwing kan eerst korten tijd vóór de intrede van het a.s. nieuwe zitting jaar gereed komen. Breda, 13 Aug. In de Geertbroeksche straat te Ulvenhout heerscht groote op winding. Zaterdag is een daar wonend boerenmeisje naar het huis van bewaring gebracht, verdacht het kind, waarvan zij den 12en Juni moet bevallen te zijn, om het leven te hebben gebracht. Gisteren, nadat het meisje bekend heeft, is haar vader, verdacht medeplichtig te zijn aan den moord, in verzekerde bewaring gebracht. Deze ontaarde vader, 'n man van 55 jaar, was weduwnaar, en had 8 kinderen, die allen het huis uit waren, behalve bovengenoemd meisje en een dochter van 12 jaar. Dit laatste is door menschlievende buren voorloopig in huis genomen. Zierikzee, 14 Aug. Wij ontvingen de „Gids voor Sneek en Omstreken", uitge geven door „De Vereeniging tot bevordering

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1