ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 13 Augustus 19D7. (Zi i e r i Is. zeesche C o ur an t). lEUWSTIIDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8859. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van- correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. INDIË. Ie correspondent van de Telegraaf te avia seinde Vrijdagmorgen: ;n 19en Juli werd een afdeeling infanterie het landschap Mori door de bevolking noord. 'hans is opnieuw bericht ontvangen, 45 soldaten en dwangarbeiders, alsmede e luitenants, vermoord zijn. >e oorzaak is onbekend. Officieel wordt wegen. Vermoedelijk is de bevolking :rgd of verraad gepleegd door het hoofd randao. Mori is een landschap in 't Oosten van lden-Celebes. De noordelijke grens vroeger de Larivier. Later breidde rijkje zich meer naar het Noorden uit. )e oostelijke grens wordt gevormd >r het Tamboesise-gebergte; naar het Jen loopt Mori tot Sokita. Vaarschijnlijk was de in de pan gehakte eeling een troep, dienende tot dekking c de dwangarbeiders, die een weg aan- dén.j lij de regeering is het volgende telegram Nederlandsch-lndië ontvangen: Jij overvalling van patrouilles in Tomori :rnataansch gedeelte Oost-Celebes) zijn ;neuveld twee officieren, 9 Europeesche 22 inlandsche militaren beneden den g van officier. KOREA. 3e garnizoenen van Joejoe en Woejoe in opstand gekomen. De Japansche terij heeft de cavalarie van eerstgenoem- plaats achtervolgd, en verslagen, maar iere oproerlingen sloten zich bij de itende soldaten aan, en de Japansche eieren waren verplicht te vluchten. >ansche troepen worden te Joejoe ver- cht. MAROKKO. De Daily Mail verneemt uit Casablanca, I daar Donderdag alles rustig was. De inschen zijn gelegerd om de plaats. iar is nog een bende van 5000 berbers, samenscholen en plannen smeden om Franschen te vernietigen. Zij worden gezet door maraboets, die den heiligen rlog prediken. De Franschen bereiden zich or op den aanval der berbers. Zij hebben schut ontscheept. Uit Alkazar verneemt het blad, dat de ïemdelingen uit de stad wegtrokken naar kust, op verzoek van de consuls, die t verblijf in de stad niet langer veilig oor- elden. Slechts een paar Engelschen zijn htergebleven, o. a. de Engelsche consulaire ent, die aan het onderhandelen is over vrijlating van Mac Lean. De corres- indent van de Daily Mail seint er bij, t Mac Lean weer verplaatst is. Er zouden .10 gewapende mannen van den stam nes bij Raisoeli gekomen zijn, om hem verwittigen, dat zij niet zouden toelaten it Raisoeli Mac Lean heimelijk wegvoerde. ;iden werden daarop overgebracht naar :aga, waar, naar het heet, de Kmes geneigd iuden zijn Mac Lean los te laten als ohammed el Torres daarover onderhan- lingen wil aanknoopen. Maar Raisoeli illen zij nooit uitleveren. Tandzjer, 10 Aug. De toestand is wat instiger geworden. De gouverneur van Tandzjer handhaaft orde; en de inlandsche bevolking, die evenzeer als de Europeanen vreest voor :n binnendringen in de stad door de ammen uit de omgeving, is veel kalmer ïworden. Ook uit Casablanca en Rabat wordt emeld, dat de rust en kalmte aanzienlijk jn toegenomen. Reuter's agentschap meldt, dat 3000 looren generaal Drude buiten Casablanca ebben aangevallen, maar spoedig met evige, door het geschutvuur veroorzaakte, erliezen terugtrokken. AMERIKA. De minister van marine heeft aan de ruisers „Tennessee" en „Washington" ie in den Atlantischen Oceaan zijn, bevel egeven, zoo spoedig zij voor de reis itgerust zijn, zich naar de Stille Zuidzee begeven. Over veertien dagen moeten e kruisers „Colorado", „West-Virginia", Pennsylvania" en „Maryland" van Cavita ■aar San-Francisco vertrekken. Men meent e weten, dat, wanneer de linieschepen rnder admiraal Evans daar aankomen, ze r 16 kruisers zullen aantreffen. President Roosevelt heeft in de laatste dagen niet minder dan 300,000 briefkaarten ontvangen uit alle deelen der Vereenigde Staten, waarin er wordt aan gedrongen, dat hij op zijne indertijd gegeven verklaring terugkomen en opnieuw een candidatuur voor het presidentschap der Vereenigde Staten aanvaarden zal. De staking der Amerikaansche telegra fisten, die een gevolg is van het ontslag, door een telegraaf-maatschappij te Los Angelos gegeven aan een nalatig telegrafist, heeft zich uitgebreid over alle Westelijke Staten der Unie, en is zelfs doordrongen tot Chicago. De maatschappij had geweigerd, den ont slagene weer in dienst te nemen, wat door diens vakbond was geëischt. Door de staking te Chicago is de telegrafische gemeenschap tusschen New-York en de Westelijke Staten bijna geheel gestremd. Het verkeer is nu beperkt tot het net van de Postal Company, welke maatschappij echter niet bij machte is het verkeer op de lijnen der Western Union te vervangen. De vakbond der telegrafisten en ook de directie van de Western Union verwachten een alge- meene telegrafistenstaking over het geheele land. De leden van den telegrafistenbond, die nog aan het werk zijn gebleven, weigeren samen te werken met telegra fisten, die zich niet bij den bond hebben aangesloten. Om te weten, of telegrafisten al of niet lid zijn van den vakbond, heb ben de vakbonders een sein uitgedacht, dat wordt geheimgehouden. Blijft dit sein onbeantwoord door een telegrafist aan een ander slation, die het ontvangt, dan weet de zender daardoor, dat de ontvanger niet lid is van de organisatie, en dat hij moet worden geboycot. SPANJE. De Zuider-sneltrein naar Madrid, nabij Alsasua, is ontspoord en vervolgens in brand geraakt. Men spreekt van 10 slacht offers. Niemand der reizigers is omgekomen. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. ITALIË. Ontevreden werklieden van een vuur werkfabriek bij Napels hebben door dyna miet te laten ontploffen de heele fabriek in de lucht laten springen. De eigenaar en twee kinderen en de bestuurder kwa men er bij om. De vrouw van den eigenaar is krankzinnig geworden. Ter gelegenheid van den verjaardag van de kroning des Pausen is in de Six- tynsche kapel van het Vaticaan een capella papale uitgevoerd. De muziekuitvoering, die onder leiding van Perosi plaats had, werd bijgewoond door den Paus, vele kardinalen, het corps diplomatique, de Pauselijke hofdignitarissen, en ongeveer twee duizend genoodigden. RUSLAND. De befaamde leden van het verbond van het Russische volk, Polownef en Joes- kewitsj Kraskofki, die sinds lang als medeplichtigen aan den moord op Herzen- stein worden gezocht, maken op 't oogen- blik een reis door de Oostzee-provincies, waar zij nieuwe afdeelingen oprichten van het verbond. Zij moeten persoonlijk de vergaderingen bijwonen. Graaf Witte, die te Homburg vertoefd heeft, zou daar, volgens de Neue Freie Presse, in een gesprek het volgende ge zegd hebben over den toestand: „Onze toestand is zeer eigenaardig. Achter ons ligt een moeras. Dat is het oude régime. Naar dit moeras kunnen we natuurlijk niet terugkeeren. En vóór ons ligt de zee. Maar het Russische volk kan niet in zee steken, omdat het geen leider heeft". FRANKRIJK. Parijs, 10 Aug. Aan de Temps wordt uit St.-Sebastiaan gemeld, dat het van Cadix aangekomen stoomschip Pelogo het bombardement van Mazagan heeft bevestigd. DUITSCHLAND. De koning van Siam is te Wilhelmshöhe bij keizer Wilhelm op bezoek geweest. De keizer had hem van den trein gehaald. De koning van Siam heeft op zijn Europeesche reis tot dusver reeds voor 5,400,000 gulden aan juweelen gekocht. Verslaggevers van den Bérliner Lokalanzeiger en van De Morgenpost, die door hun redacties naar Karlsruhe waren gezonden, zijn er, dank zij de medewerking van Dietz, Hau's advocaat, en anderen, achter gekomen, dat het doodelijke schot vlak bij de vermoorde mevr. Moiitor moet zijn gelost, en door iemand, die aan haar linkerzijde moet hebben gestaan of geloopen. De advocaat van den veroordeelde, Dietz, geeft openlijk te kennen, dat hij Olga Moiitor ervan verdenkt, dat schot te hebben gelost. De in hechtenis genomen getuige Von Lindenau heeft aan de beide advocaten van Hau bekend, dat hij er ooggetuige van is geweest, dat het schot viel, op een oogenblik, dat Olga Moiitor plotseling met haar moeder in een donkere laan bleef stilstaan. In de kringen der rechtsgeleerden te Karlsruhe houdt men het er nu voor, dat Olga Moiitor, die gewoon was een revolver mee te nemen, wanneer zij uitging, den haar en haar moeder hardnekkig achter volgenden Von Lindenau heeft willen ver schrikken, omdat de oude dame zich angstig maakte over den meeloopenden onbekende op dien donkeren afgelegen weg. Toen zou dan het noodlottige schot bij ongeluk zijn afgegaan, en zonder dat het bedoeld was de oude dame hebben getroffen. Nadat eerst nog een laatste confrontatie van Olga Moiitor met Von Lindenau had plaats gevonden, is zij Vrijdagnacht met haar familie naar een niet-genoemde plaats in Zwitserland vertrokken, om op die manier te ontkomen aan den overlast, haar door de bevolking aangedaan. BELGIË. De politie der Noordstatie te Brussel werd door den statons-chef verwittigd, dat een heer, dien hij voor een dief aanzag, een compartiment van den gereedstaanden luxe-trein was binnen gegaan. De politie officieren verzochten den man in kwestie, hun in 't bureel eenige uitleggingen te geven. Toen hij daar binnen ging, zagen zij hem iets achter een meubel werpen. Het was een portefeuille, welke hij op de reis ontfutseld had aan een anderen reiziger, die zich nog niet heeft doen kennen. De aangehoudene is zekere H., 40 jaar, zoon van een Italiaanschen consul in Amerika. Hij bewoont een kleine kamer in een hotel der Zérézostraat. Hij is met de uiterste zorg gekleed en zijn kleer- en linnenkast is goed voorzien. In den toestand aan de Antwerpsche haven is weinig verandering gekomen. Vrijdag zijn in het geheel 700 Engelschen aan het werk gezet, maar herhaaldelijk gebeurde het bij het vervoer naar en van het werk, dat zij door de stakers met steenen werden gegooid, zoodat de politie de sabel moest trekken om hente beschermen. NEDERLAND. Leeuwarden, 12 Aug. In de stoomineel- fabriek van den heer H. A. Vosman had Zaterdagnamiddag een ernstig ongeluk plaats. De 53-jarige G. J. van der Lei was op de 2e verdieping der fabriek bezig met ophalen van zakken. Plotseling schiet hij voorover, en komt met het hoofd naar beneden op den steenen vloer terecht, zoodat hij onmiddellijk dood was. De ongelukkige was ongehuwd, doch de kostwinner van zijne oude moeder. Winterswijk, 12 Aug. De landbouwer Roudink in Ratum is op onaangename wijze de dupe geworden van de strengheid der Duitsche belastingbeambten. Baldadige handen hadden een hek zijner weide los gemaakt. Hierdoor liepen 4 schapen weg, die koers zetten naar Duitsch grondgebied. De Duitsche belastingbeambten beschouw den ze als gesmokkeld vee, welks geleiders ontkomen waren. Ze werden door den fiscus in beslag genomen, en ondanks de verzekering van den eigenaar, dat de dieren waren weggeloopen, werden ze gisteren door den fiscus te Bocholt verkocht. Amsterdam, 12 Aug. In een koffie huis in de Warmoesstraat bevond zich Zaterdagavond een jongmensch, dat veel geld verteerde, hetgeen in verband met zijn leeftijd de aandacht trok van een rechercheur, die ook dat koffiehuis bezocht, De knaap, door dien rechercheur aange houden, en in het bezit gevonden van een reisbewijs naar Amerika, verklaarde in den loop dezer week, te Erfurt, 3000 M. op een bank aldaar te hebben moeten depo neeren, en zich van dal bedrag 700 M. te hebben toegeëigend. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. 's-Gravenhage, 12 Aug. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat dit jaar vijf studenten in de geneeskunde aan ééne der Nederlandsche universiteiten kunnen worden aangenomen, om voor rekening van het departement van marine te worden opgeleid tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht, onder genot van een subsidie vau f 8000. (Voor bizonderheden zie men St. Crt. no. 183). - De heer M. J. Goudsmit, juwelier te 's-Gravenhage, heeft f 1000 uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen kan doen, welke leiden tot aanhouding van de(n) dader(s) van den bij hem onlangs gepleegden dief stal, en tot opsporing van de bij die gelegenheid ontvreemde goederen. Ooltgensplaat. De Raad dezer gemeente benoemde den heer Moerland, opzichter van de Generale Dijkagie te Stellendam, tot het maken van een plan met prijs opgaaf voor rioleering en demping der slooten voor deze gemeente. Zierikzee, 12 Aug. Gisterennamiddag kwam alhier in de haven aan de met vlaggen getooide stoomboot „Eugenie" met een kleine 200 pleizierreizigers uit Ant werpen. Met de muziek voorop maakten deze een tocht door de stad, na een aubade gebracht te hebben aan den burgemeester. Voor de sociëteit van den heer Verwcr werden eenige nummers ten beste gegeven. Er was zoowel bij aankomst als bij het vertrek van deze pleizierboot veel volk op de been. Bij de uitvoering van werken aan de calamiteuze Tienhonderd- en Zwartc-polders werd tot tijdelijk opzichter benoemd, de heer J. C. Pannekoek van Brouwershaven, thans lijdelijk te Sirjansland. De le luit. L. G. de Mooij, die 15 dezer eervol wordt ontheven als leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda, wordt dan ingedeeld bij het 6e reg. inf. aldaar. Door ingezetenen van Hoek is tot de regeering een verzoek gericht om de voorgenomen gedeeltelijke indijking van den Braakman le bespoedigen, daar deze indijking eene betere verbinding van Oostelijk met Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren zou vormen. Sedert Woensdag wordt te St.-Jansteen een 23-jarig meisje uit de ouderlijke woning vermist. Noordwelle, 9 Aug. Heden overleed alhier de heer Nik. Lt. de Oude, één der voornaamste ingezetenen dezer gemeente; een man, die zich jaren aaneen in ver schillende kerkelijke en burgerlijke betrek kingen verdienstelijk heeft gemaakt; tevens was hij hoofdingeland van het waterschap Schouwen. Op landbouw- en vlasserij- gebied was hij steeds bekend als één der meest vooruitstrevenden onder onze land bouwers, hij ontzag geen reis naar het buitenland, wanneer hij meende daar iets nieuws of beters in zijn vak te zullen vinden, om het later, naar Schouwsche toestanden gewijzigd, op eigen erf te kunnen toepassen. Nieuwerkerk, 10 Aug. In een gister avond gehouden vergadering, die geleid werd door den heer Burgemeester, is besloten op den dag van de komst van H. M. de Koningin in deze gemeente al het mogelijke te doen om Haar een waardige ontvangst te bereiden en hulde te bewijzen terwijl verder de dag feestelijk zal gevierd worden. In den loop dezer week zal een lijst bij de ingezetenen circuleeren, opdat de aangewezen commissie door voldoende middelen in staat gesteld worde aan dit plan gevolg te kunnen geven. De Burge meester en de beide Wethouders zijn tot Eereleden der Feestcommissie benoemd en hebben die benoeming aangenomen. Scherpenisse, 11 Aug. Burgemeester en wethouders der gemeente Scherpenisse maken bekend, dat het gedeelte van den Rijksgrootenweg der le klasse No. 3 op Tholen in de traverse van Scherpenisse op ongeveer -270 M. voorbij kilometerpaal 3 tot aan kilometerpaal 4, met ingang van 19 Augustus 1907 tot nadere aankondiging op de werkdagen, van des morgens half zes uur tot des avonds half zeven uur voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten, wegens uit te voeren vernieuwingen aan de bestrating en dat als doortocht is aangewezen de achterwegen I en II. Middelburg, 12 Aug. Gisteren werd iu het Schuttershof alhier een provinciale meeting voor algemeen kiesrecht gehouden. Met een stoomboot kwamen uit Rotterdam een groot aantal betoogers mede, vergezeld van een muziekkorps. Na aankomst der boot aan de Loskade, werden de Rotter dammers door de Middelburgsche afdeeling der S. D. A. P. en verschillende andere vereenigingen, die met hare banieren daar waren opgesteld, verwelkomd. Voorafgegaan door een muziekkorps werd daarna, met ontplooide banieren, naar het Schuttershof gemarcheerd. De meeting was vrij goed bezocht, en gesproken werd door de heeren J. A. Bergmeijer uit Dordrecht en P. L. Tak uit Amsterdam. De zangvereeniging „De Volksstem" luisterde de meeting op. Na afloop der meeting keerden de Rotterdammers, thans evenwel met opge rolde banieren, naar de Loskade terug en vertrok de boot met de meetinggangers weer naar de Maasstad. Onder overlegging van het advies der commissie, die door Burgem. en Weth. is uitgenoodigd inlichtingen te verschaffen over de eventuëele inrichting van een muziekschool, in verband met het legaat (groot f 100.000) van wijlen mevrouw Bomme—Van den Broecke, en hel daarbij gevoegd schrijven van den gemachtigde der erfgenamen, mr. A. J. Fokker, berichten Burgem. en Weth. aan den gemeenteraad, dat zij zich geheel kunnen vereenigen met de zienswijze der commissie. Ook Burgem. en Weth. komen een muziekschool te Middelburg overbodig voor, daar er hier ruimschoots gelegenheid bestaat muziek onderwijs te genieten. Wat daarentegen het aanbod der erf genamen aangaat om de f 100.000, na aftrek van een zeker bedrag voor de opleidingskosten der twee Aardenburgers en de aan de schenking verbonden kosten, aan de gemeente te schenken, dat geven Burgem. en Weth. aan den gemeenteraad in overweging te aanvaarden. Daardoor worden toch verscheidene instellingen van muziek gebaat, en zal misschien, in verband met het gedeelte, dat het Middelburgsch muziekcorps daarvan zal krijgen, de gemeentelijke toelage aan dat korps kunnen worden verminderd, zoodat de gemeente daarvan dan nog financiëel voordeel zal genieten. Burgem. en Weth. stellen daarom aan den gemeenteraad voor: 1°. het legaat, door mevrouw Bomme—Van den Broecke, aan de gemeente gemaakt, te verwerpen; 2". de door de erfgenamen gedane schenking te aanvaarden, en Burgem. en Weth. te machtigen met den gemachtigde der erf genamen de voorwaarden, waaronder die schenking wordt gedaan, te ontwerpen, en die aan Burgem. en Weth. ter goed keuring voor te leggen. Burgem. en Weth. stellen aan den gemeenteraad voor, ten dienste van de gemeente-gasfabriek, een ijzeren kolenloods te bouwen van 24 Meter lengte, waarvan de kosten zullen bedragen f 11710. Binnenkort zal alhier een vergadering worden gehouden, teneinde te trachten een Zeeuwschen Schietbond te stichten, gevormd uit de afdeelingen van Volks weerbaarheid. 19 afdeelingen hebben reeds medewerking toegezegd. De Heldersche correspondent van Het Volk schrijft, dat inderdaad 35 schepelingen van de „Gelderland" te New-York zijn gedeserteerd, waarvan 5 gehuwd, onder wie 2 korporaals. Onder de deserteurs is ook een Middelburger. Ook van de „Tromp" zijn er in Oost- Indië een 5-tal (allen jongens van hoogstens 18 jaar) gedeserteerd. Vlissingen. De klerk-telegrafist J. de Feijter van de Staatsspoor alhier, heeft namens den kroonprins van Griekenland een gouden dasspeld met brillanten ten geschenke gekregen. Onder presidium van het Kamerlid, den heer Talma, worden hier op het Raadhuis gedurende drie dagen de enquête- vergaderingen met spoor- en tramwegper soneel gehouden. Het personeel van alle trams in Zeeland is voor deze commissie in verhoor geweest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1