ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 10 Augustus 1907. Tweede Blad. (525 ierilizeesclie NIEUWSTIJDINGEN. O o xi ran 1t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8858. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. AMERIKA. Donderdag van de vorige week is te "Jew-York de eerste proef genomen net de zoogenaamde nachtrechtbank, als :onsequente toepassing van het beginsel ran summier-recht. Lieden, die in den lacht de een of andere overtreding begaan, vorden dadelijk voor den rechter gebracht. Preventieve hechtenis vervalt dus; en iaarmee denkt men een einde te maken lan de practijken van lieden, die zich 'oor een hooge schadevergoeding als .borgen" bij de aangeklaagden aanbieden. De rechter zat dus in Jefferson market e wachten. Na tienen kwamen de over- reders al opdagen en de stroom werd na 'erloop van een paar uur zoo sterk, als nen overdag nog nooit had bijgewoond. Tegen 3 uur waren 245 gevallen afge- landeld. Natuurlijk waren er vele gevallen ■an openbare dronkenschap bij, die niet ens in den verleden tijd waren over- ;egaan. Zoo sprak een beklaagde den echter toe als „goeie ouwe ziel"; een nder tracteerde den rechter op een ;edicht, een dichter-dramaticus sprak hoog- Iravend: „O, voel met mij, edele rechter". Bij het begin van de zitting hield de echter een korte toespraak. Dadelijk dapperde en siste het overal in de zaal n een schel licht deed de meesten de 'Ogen sluiten: het was het magnesiumlicht an de photographen, die niet wilden ialaten deze eerste en misschien wel aatste nachtziting te vereeuwigen. Een overtuigd „christian scientist", e heer Clarence W. Byrne, die voor zijn an longaansteking lijdend kind geen ;eneeskundige hulp inriep, is te New- 'ork tot dertig dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Het kind stierf na een ziekte an zes dagen. Te New-York zijn op het oogenblik ■ergrijpen tegen de veiligheid en de edelijkheid meer dan ooit aan de orde an den dag. En het publiek, dat het echte vertrouwen niet meer schijnt te tellen in de politie, treedt zelf op om chuldigen of schuldig geachten te bestraffen. ,oo trachtten Zaterdag op vier verschillende unten van de stad troepen volks personen, ie terecht of ten onrechte beschuldigd verden van handelingen in strijd met de edelijkheid, te lynchen. Twee dezer personen, waarvan één be- laald onschuldig was, werden bijna dood slagen. 's Avonds namen ongeveer duizend lersonen deel aan een gevecht tusschen tanken en kleurlingen. En de aanleiding at dit gevecht was een ruzie tusschen en blanke en een neger om een vjlrood. De woedende zwarten hadden zich ;ewapend met scheermessen, en hunne rouwelijke familieleden waren op de aken der huizen geklauterd en deden een agel van dakpannen op de hoofden hunner lanke vijanden neerdalen. Maandag zou een Italiaan, die ook al et een en ander op zijn kerfstok had, ijna zijn opgehangen door een troep volks, lie aangevoerd werd door een bekend ïillionair. De politie wist den ongelukkige bevrijden uit de handen der menigte n leverde hem over aan de bevoegde listitie. En ofschoon een duizendtal speciale lolitie-beainbten belast is met het ver inderen van aanvallen op vrouwen en inderen, gebeuren er nog dagelijks ont- oeringen. Zoo heet 't thans weder, dat en zeer rijke jonge dame, miss Mac lullen, Maandag door een aantal personen it haar rijtuig werd gelicht en in een litomobiel is weggevoerd. New-York, 6 Aug. Weder zijn twee anslagen op kinderen: meisjes van 2 en jaar, te vermelden. Voor den eersten i een Italiaan verantwoordelijk. De politie raagt 500 man versterking om aan deze epidemie" van misdaden een einde te unnen maken. ZWITSERLAND. Twee bergbewoners zijn onlangs in witserland onder zeer moeilijke omstandig- eden met arenden slaags geweest. Geholpen oor een herder, besloten zij een arendnest at op een hoogte van 1400 M. in een itsspleet was gemaakt, te verstoren. Na ongeveer twee uren in de nabijheid van het nest in een hinderlaag te hebben gelegen, zagen zij de arenden naar het nest terugkeeren. Toen de roofvogels ongeveer twee honderd meters van hen af waren, schoten zij er op. De arenden vlogen toen gewond weg. Daarop besloten zij tot het nest af te dalen. Een hunner werd aan een touw van zestig meters neergelaten. Boven een verschrikkelijken afgrond hangende werkte hij toen drie uren lang om den jongen arend, die slechts heel weinig kon vliegen te pakken te krijgen, wat hem eindelijk gelukte. In het arendnest werden twee half ver scheurde gemzen, overblijfselen van hazen, en de helft van een marmot gevonden. Zondag is een Russische dame uit Warschau, mevrouw Toeplitz, bij de afdaling van den Wetterhorn, tusschen Zubachplatten en de hut Lory, uitgegleden en naar beneden gestort. Mevrouw Toeplitz, die in gezelschap van haar man en twee gidsen was, was onmiddellijk dood. Het lijk der 34-jarige vrouw werd naar Grendelwald overgebracht. ENGELAND. Wolff heeft zijn poging om het Kanaal over te zwemmen moeten opgeven, toen hij nog slechts J mijl van de Fransche kust verwijderd was, hierdoor gedwongen doordat de wind omsloeg. Hij had toen 15.1 uur gezwommen. Binnenkort zal hij een nieuwe poging wagen. Te Londen is een treffend ongeluk gebeurd. Een werkman was getrouwd en ging met een broer en zwager uit roeien, de jonge vrouw met haar zuster thuis latende om voor het bruiloftsmaal te zor gen. Daarbij raakte de vrouw, die nog haar bruidskleed droeg, met de vlam van een spiritusstel in aanraking, en raakte in brand. De zuster trachtte de vlammen te blusschen en bekwam er ernstige brand wonden bij. De bruid stierf eenige uren later in het gasthuis, terwijl de bruigom aan haar bed stond. FRANKRIJK. Parijs, 6 Aug. De Liberté bevat een telegram uit Tanger, dat meldt, dat Zondag een compagnie van 50 man, onder aan voering van een vaandrig, door de marine haven trok, toen Marokkaansche regelmatige troepen op haar schoten. 6 Franschen werden gewond. De vaandrig kommandeerde met de bajonetten er op in. De troepen chargeerden, doodden 150 Marokkanen en bereikten het Fransche consulaat, waar zich de Fransche vluchtelingen bevonden. Toen aan boord van de „Galilée" het geweervuur werd gehoord, begon men de omliggende dorpen te beschieten. De granaten doorploegden het terrein, mannen en paarden doodend. Op dat oogenblik arriveerde de kruiser „du Chayla" en opende 't vuur met melitiniet-granaten op de ruiters, die zich naar de stad begaven, en op de huizen. De „Galilée" zette het vuren voort en wierp eenige granaten in de stad, achter het huis van den pacha. Een compagnie van de „du Chayla" ging in den middag aan land. Zij werd met geweerschoten ontvangen, de maraboet Tidi Beciout werd gedood; eenige matrozen werden gewond, de kanonnen der kruisers veegden toen de landingsplaats schoon. Een 30-jarige dief en dronkaard te Versailles, die, toen zijn moeder en zijn zuster weigerden hem geld voor drank te geven, beiden vermoordde en tevens de kinderen van zijne zuster zwaar verwondde, is ter dood veroordeeld. De Fransche wet nu heeft een bizondere bepaling omtrent de terechtstelling van vader- en moeder moordenaars. Het luidt: „De wegens vader- of moedermoord terdood veroordeelde zal naar de plaats van terechtstelling geleid worden, in hemd, blootvoets en het hoofd bedekt met een zwarten sluier. Hij zal op het schavot ten toon gesteld worden, terwijl een deurwaarder aan het volk het vonnis zal voorlezen, en hij zal onmiddellijk ter dood gebracht worden". Te Lyon is een zwerm sprinkhanen neergekomen. Bij manden vol werden ze opgeschept. Men maakt uit de komst van deze zeldzame gasten op, dat er groote hitte in aantocht is. 't Is mogelijk! DUITSCHLAND. Swinemünde, 6 Aug. Bij het afscheids maal aan boord van het Russische Keizers- jacht „Standart", bracht de Tsaar den volgenden toost uit: „Ik gevoel mij gelukkig, dat ik thans gelegenheid heb, Uwe Majes teit mijn oprechten da< k te betuigen voor de mij bereide hartelijke ontvangst, en uit te spreken, hoe grooten prijs ik stel op het voortduren der traditioneele vriend- schaps- en familiebetrekkingen, die steeds een nauwen band vormen tusschen onze huizen en onze landen. „Ik heb met levendige belangstelling en groote bewondering de oefeningen der schoone Duitsche vloot bijgewoond en ik stel nu een dronk in op de gezondheid van Keizer Wilhelm, het opperste hoofd dier vloot, en op den bloei der dappere Duitsche Marine". Keizer Wilhelm antwoordde: „Ik betuig Uwe Majesteit mijn harte- lijken dank voor de zooeven gesproken woordenwaarin uiting wordt gegeven aan de vriendschap, die ons en onze landen verbindt. Het is de eerste maal, dat mijne vloot, onder bevel van mijnen broeder, de eer heeft gehad voor Uwe Majesteit te manoeuvreeren. „De waardeerende woorden van Uwe Majesteit zullen in het hart mijner officieren voortleven. Wij allen zijn doordrongen van den wensch, dat het Uwe Majesteit ver gund moge zijn, de thans begonnen aan vulling van de Russische vloot met goed gevolg te volbrengen. Evenals Uwe Majes teit, ben ook ik vervuld van de gedachte aan de onveranderlijke vriendschap onzer beide huizen en onzer volken. Die vriend schap heeft meer dan honderd jaren geduurd. Zij verbindt ons nu en zal blijven voortduren. Ik drink op het heil van Keizer Nicolaas, Zijne Majesteit den Keizer van Rusland, hoera!', Aan het familie-ontbijt op het jacht „Standart" namen met de Keizers ook Prins Heinrich en Prins Adalbert deel. Na afloop bracht de Tsaar den Keizer onder saluutschoten van de „Standart" naar hét jacht „Hohenzollern", waar de twee monarchen aan den valreep zeer hartelijk afscheid namen. Zij schudden elkander herhaaldelijk de hand en kusten elkaar een paar malen op beide wangen. De Tsaar keerde naar het jacht „Standart" terug, dat even over twaalf met de bege leidende schepen de reede verliet. De „Hohenzollern" wenschte met sig nalen „goede reis". De „Standart" dankte in vlaggenseinen hartelijk voor de gast vrijheid. Keizer Wilhelm, die op de commando brug van de „Hohenzollern" stond, groette aanhoudend. De schepen der vloot losten saluut schoten terstond na het passeeren van de „Standart". Toen de Tsaar vertrokken was, verliet de vloot de reede. De „Hohenzollern" liep te Swinemiinde binnen. De Koning van Siam is nu met een groot gevolg te Berlijn. In het Kaiserhof neemt hij 53 kamers in beslag. Evenals in andere steden, wanneer hij op zijne reis verblijf heeft gehouden, doet de Koning groote inkoopen. De juweliers en goud smeden verdienen veel aan hem. Te Berlijn zal ook de faculteit bij zijn bezoek wel varen. De Koning ziet er slecht uit, en voelt zich ziek. Men spreekt van malaria. Prof. Van Noorden en twee bekende dokters hebben hem onder behandeling. Berlijn, 7 Aug. Bij het treinongeluk bij Tremessen, bij Gnesen, zijn, volgens de officiëele tot nu toe verkregen inlichtingen, acht menschen gedood, vijf zwaar en vijf licht gewond. BELGIË. De voorspelling, dat de Antwerpsche dokwerkers op de nieuwe voorwaarden van 5 francs per dag zouden blijven werken totdat de Engelsche noodhulpen weer weg zijn, is onjuist gebleken. Toen Dinsdag aangekondigd werd, dat de pas verworven zesde franc niet meer betaald zou worden, weigerden de Ant werpsche arbeiders aan het werk te gaan, en dadelijk werden toen de Engelsche sjouwers van de „Cambroman" aan den arbeid gezet. Maar op verscheidene booten lag het werk geheel stil. Volgens de beschrijving in het Hand. v. Antw. zijn die Engelschen ook van een bedenkelijk soort. Grooterschavuiten-tronies zegt de berichtgever van het blad nog niet gezien te hebben. En het werk gaat uiterst gebrekkig en langzaam. Op de graanbooten doen ze nog geen vijfde van het werk der gewone sjouwers. En op de houtbooten raakten verscheidene lasten hout over boord. Aan boord van de „Cramboman", waar de Engelschen gehuisvest zijn, werd de verslaggever niet toegelaten. Maar de eigen bemanning vertelde over de verschansing heen, dat ze door die 1200 Engelschen letterlijk mishandeld wordt. Overdag bleef het aan de haven rustig. De vermaningen der leiders van de Ant werpsche dokwerkers om zich kalm te houden, werden opgevolgd. Aan boord van de stoomboot Virginie" in het Amerikadok te Antwerpen had men reeds 2000 ton koopwaren geladen, waar onder balen papier, cement, stearine, ijzer enz., toen een petroleumlamp met reflector, die het derde ruim verlichtte, ontplofte, waardoor de brandende petroleum zich over de koopwaar verspreidde. Men trachtte eerst de vlammen te blusschen, doch men zag spoedig in, dat de hulp der brandweer noodig was. Deze viel den brand met 6 spuiten aan. Een stadssleepboot snelde ook ter hulp en zette 4 spuiten in werking. Doch deze stroomen water hielpen niet en men besloot de ruimen dicht te leggen om het vuur te verstikken. Daar dit ook geen uitslag opleverde, werd er eindelijk besloten ruim 3 onder water te zetten, en met dit doel werd een tweede sleepboot gevraagd. De brand, die in het achterruim was ontstaanhad overigens reeds andere ruimen bereikt. Men heeft tot 's nacht 2 uren gewerkt om het schip onder water te zetten. De schade is zeer aanzienlijk. Antwerpen, 7 Aug. Tengevolge van botsingen tusschen Antwerpsche en Engel sche dokwerkers weigeren de kapiteins der sleepbooten nog Engelschen over te brengen. Deze zijn dus feitelijk gevangen op de „Cambroman". De Woermann-linie zendt thans uit Hamburg 700 man te hulp. Hedenmiddag ontving de burgemeester vijf leiders der werklieden, die een scheidsraad vroegen. Morgen zal er een vergade ring zijn van afgevaardigden van beide partijenonder voorzitterschap van den burgemeester. Aan alle hout- en graan booten op twee na ligt alle werk stil. De burgemeester bood aan de gedele geerden van de havenarbeiders zijn bemiddeling aan, teneinde de benoeming van den raad van arbitrage onder zijn voorzitterschap te verkrijgen. Indien het aanbod wordt aangenomen, zal morgen de eerste zitting van den raad plaats hebben. NEDERLAND. Venlo, 6 Aug. In het Dominicaner klooster alhier vond dezer dagen de priesterwijding plaats van vorst Karl zu Lüwenstein als pater Dominicaan. Bij de installatie, die behalve door den erfprins werd bijgewoond door verschillende leden der vorstelijke familie, droeg de vorst voor de laatste maal alle onderscheidings teekenen van zijn wereldlijken rang. Thans kent men hem niet anders dan als pater Raymundus. Apeldoorn, 8 Aug. Verschillende hotel houders hier ter stede zijn de dupe geworden van een deftig in het wit gekleede en gesluierde dame van forsche gestalte, die kamers huurt onder den naam baronnesse Van Sande, en des morgens verdwijnt zonder haar hotelrekening te betalen. Ook in Londen en Amsterdam zijn hotelhouders door haar beetgenomen. Arnhem, 7 Aug. In de vorige week werd onder Lobit (Tolkamer) uit den Rijn hetlijkopgehaaldvan een 17-jarigmeisje. Wijl de lijkschouw niets verdachts aan het licht bracht, is het lijk op bevel van den bur gemeester van Herwen-en-Aerdt ter aarde besteld. Toch verneemt men nu, dat het hoofd haar met een touw voor den mond was saamgebonden. De Duitsche Justitie vond daarin aanleiding om aan een misdaad te denken, en zette haar onderzoek voort. Dat heeft doen vermoeden, dat men waar schijnlijk met een moord te doen heeft. Het meisje werkte op een fabriek te Elten. Op zekeren dag deelde haar een werkman van de fabriek mede, dat hij een heer kende, die een mooie betrekking voor haar wist. Het meisje nam het aanbod aan en ging dan ook 's avonds met den werkman mede naar den onbekenden heer. Toen het meisje des avonds niet op den gewonen tijd thuis kwam, werd de politie met een en ander in kennis gesteld. De werkman een jongen nog werd aan gehouden. Deze wist echter niets naders omtrent den vreemdeling, ook niet waarheen hij zich met het meisje begeven had. De politie nam toen aan, dat het meisje het slachtoffer was geworden van een handelaar in blanke slavinnen. Op last van de Justitie is het lijk opgegraven en door de betrekkingen herkend. De Justitie schijnt reeds het spoor van den vreemdeling te hebben gevonden. Men vermoedt, dat, toen het meisje niet wilde voldoen aan zijne eischen, hij haar heeft vermoord. IJmuiden, 7 Aug. Hedenmorgen is het lijk van nog een der verongelukte jongens, Bleileven genaamd, aan de pier aangespoeld. Even later spoelde een derde lijk aan van den jongen, wiens goed met no. 30 was gemerkt. 8 Aug. In de kerk van den H. Gregorius werd gisteren om kwart voor drieën een plechtige Mis gevierd voor den kleinen W. Norbert. Daarna werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld. Vier broeders van het Sint- Aloysius-Gesticht waren aanwezig, bene vens eenige familieleden. Het aantal belangstellenden was niet zeer groot, omdat de begrafenis een uur vroeger geschiedde dan bepaald was. Morgen worden de twee andere knapen begraven. Heden is het 4de lijk gevonden. Amsterdam, 7 Aug. Twee bankinstel lingen te dezer stede zijn dupe geworden 'van oplichters. Donderdag j.l. vervoegde zich aan de Amsterdamsche Bank een fatsoenlijk ge kleede heer, die Engelsch sprak en een credietbrief presenteerde, groot 60 pd. st. De brief stond op naam van Mr. Greger. De Bank betaalde het geld uit en de aanbieder, die door een dame vergezeld werd, vertrok. Een paar dagen later werd ontdekt, dat de credietbrief valsch was. Inmiddels was reeds een andere instelling, n.l. de Incasso-bank, er op nagenoeg dezelfde wijze ingeloopen. Hier echter was het verlies aanzienlijker, daar de oplichter thans, door middel van het vervalschte papier, een bedrag van 200 pd. st. had weten los te krijgen. De persoon, die den brief aanbood was alleen en blijkbaar een ander dan de man, die de oplichting aan de Amsterdamsche Bank gepleegd heeft. Toch zijn er redenen om te vermoeden, dat beiden tot elkaar in betrekking staan. De politie is dadelijk na de aangifte ijverig' op recherche uitgegaan. 's-Gravenhage, 8 Aug. De regeering zal in het aanstaande zittingjaar de bij haar optreden toegezegde voorstellen tot grondwetsherziening indienen, waaronder begrepen is de kiesrechthervorming, die derhalve niet bij een afzonderlijk ontwerp zal voorgesteld worden. De staatsbegrootingsontwerpen voor 1908 liggen gereed ter verzending aan den Raad van State. Rotterdam, 7 Aug. Gisternamiddag had aan de Maaskade een ernstig ongeluk plaats. Toen de 6-jarige Pieter Bos, wonende Goudsche Wagenstraat no. 10, van een sleeperswagen wilde springen, gleed hij uit, viel en kreeg één der wielen over hoofd en buik, tengevolge waarvan hij hoogst ernstige inwendige kwetsuren bekwam. Door de moeder, op advies van dr. Van Leeuwen, per rijtuig naar het Ziekenhuis vervoerd, werd de kleine aldaar onverwijld opgenomen. Te 7 uur'savonds overleed hij. Een agent van politie in burger, die gisteravond om halfacht in de Hillelaan liep, zag een 12-jarigen jongen van een heining, planken en latten afrukken. Toen de agent den knaap wegens die baldadig heid wilde overbrengen naar het bureau Korte Hillestraat, werd hij aangevallen door een veertigtal graanbootwerkers, die hem tegen den grond sloegen. De jongen kon daardoor ontkomen. Eenige verzetplegers zijn bekend. De beide bootwerkers, die op het stoomschip „Helredale" in de Maashaven gereedschap van de corporatie „de Vol harding" vernield hebben, zijn de gebroeders J. A. H. en G. N. H., wonende in de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1