ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 1 Augustus 1907. (Z i r i li. z e e s c h. e C o u r a n t). jrsieringen en llluminatiën aan huizen. IEUWSTIJPINGEN. Verschijnt DINSDAQ, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8854. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Hoofdelijke Omslag. >e Gemeente-Ontvanger van Zierikzee ngt ter kennis van belastingschuldigen, op heden reeds vijf termijnen zijn schenen en verzoekt dringend aanzui- ng dier belasting. ierikzee, 31 Juli 1907. De Gemeente-Ontvanger, E. BEELAERTS VAN EMMICHOVEN. e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ïikzee; elet op de desbetreffende bepalingen der Alge- ne Politie-Verordening voor deze gemeente; verwegende, dat bij gelegenheid van het )ek van Hare Majesteit de Koningin aan deze eente op 13 September a.s. waarschijnlijk ingezetenen aan hunne woningen versieringen lluminatiën zullen wenschen aan te brengen; MAKEN BEKEND: it particulieren of buurtcommissiën, die bij onvermelde gelegenheid aan - of vóór hunne ingen of in straten versieringen of illumina- mochten wenschen aan te brengen, daarvan spoedig mogelijk, schriftelijk of mondeling de noodige toelichting, aan den Burgemeester )oren kennis te geven. erikzee, den 24 Juli 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. |AN SNELLEN, Secretaris. •zoek van Hare Majesteit de Koningin. k BURGEMEESTER van Zierikzee verzoekt die bij gelegenheid van het Koninklijk be- aan deze gemeente, aan Hare Majesteit de ingin bouquetten wenschen aan te bieden, van liefst zoo spoedig mogelijk schriftelijk ïondeling aan hem kennis te geven. erikzee, den 26 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. AMERIKA. 3e politie te New-York heeft een il gedaan in het Brooklynsche hoofd- irtier van het Amerikaansche.heilsleger t het leger van generaal Booth). De erbevelhebber Duffin, majoor Charles ■s en twintig officieren zijn in hechtenis omen en voor den magistraat gebracht, bleek dat het hoofdkwartier een hol zonde was. Aan beklaagden wordt ten e gelegd dat zij zich verrijkt hebben, r allerlei kleeren en andere dingen die leger voor liefdadige doeleinden kreeg, versjacheren en zich ook het geld dat cwam toe te eigenen, et Amerikaansche leger is in 1882 op- cht door mannen, die niet tevreden en met Booth's leiding. Het bezit voor waarde van ruim 1,200,000 gulden huizen en de hoofdofficieren schijnen weelderig leven te leiden. SERVIË, Servië heeft het weer eens een beetje een glas water gestormd. Berichten, te Weenen uit Cettinje ontvangen zijn, :en er melding van dat onlangs te grado proclamaties, geteekend door de itenegrijnsche jeugdzijn openbaar laakt, waarbij de Montenegrijnen uit- oodigd werden oproer te maken. Een :ier van de politie, die een onderzoek zake moest instellen, werd door 200 ren omsingeld. Militairen werden te b geroepen, maar de soldaten weigerden Gehoorzamen. De krijgsraad heeft de stokers van de muiterij tot vele jaren angenisstraf veroordeeld, terwijl de sol- :n ook gestraft werden. ZWITSERLAND, en employé van de bankiersfirma lues Gay Co., te Genève, is op de :ht gegaan met een bedrag van een ioen francs aan papieren, die hij ver- idelijk al van de hand heeft gedaan, r de dief reeds Zaterdag de stad ver zonder dat men argwaan koesterde. FRANKRIJK, arljs, 28 juli. De bladen bevatten een rram uit Perpignan, volgens hetwelk '53ste linieregiment, ontevreden over de verplaatsing van Tarbes naar Perpignan, besloten zou hebben naar Tarbes terug te keeren. Reeds stonden alle soldaten in veld-tenue opgesteld op de binnenplaats van de citadel, toen de officieren de man schappen wisten te overreden, van hun voornemen af te zien. De kolonel van het regiment werd eenige dagen geleden met 30 dagen arrest gestraft, wegens zijn pogingen om het regiment te Tarbes te doen blijven. 29 Juli. Bekend zijn de volgende uitslagen der verkiezingen voor de alge- meene radenconservatieven en leden van de Action Liberale 107; republikeinsch pro gressisten en gematigden 93; republiekeinen en linksch radicalen en rad.-socialisten 378; geunifieerd en onafhankelijke soci alisten 15. Herstemmingen 27. De conservatieven winnen 14 en verliezen 25 zetels, de progressisten winnen 8 en verliezen 43; de republikeinen en radicalen winnen 63 en verliezen 18, de socialisten winnen 6 en verliezen er één. Te Versailles woonde een oud Amerikaansch zeeofficier, met name Hun tington, met zijn vrouw, twee zoons en twee dochters. Een derde zoon, Henry, leefde in onmin met zijn familie. In tien jaar had hij zijn vader niet gesproken. De vader nu was ernstig ziek en zijn einde nabij. De moeder seinde aan haar zoon Henry, die te Alen?on woonde, om dadelijk over te komen als hij zijn ouden vader nog levend zien wilde. Henry kwam en bij het ziekbed van zijn vader knielde hij neer en vroeg om vergiffenis. De zieke was echter bewusteloos. Toen stond Henry op en wilde heengaan. Aan de deur ontmoette hij zijn moeder. Deze wilde vrede met hem sluiten, maar daarvan wilde de zoon niet weten. Daarop volgde in een andere kamer een ontmoeting met de broers en zusters. Het werd alras een twist en het einde was, dat Henry een revolver trok en achtereenvolgens op alle vier schoot. Een broer wondde hij licht in den schouder, den ander zwaar in het hoofd, een zuster verbrijzelde hij een arm, de ander wondde hij met twee schoten levensgevaarlijk in de borst. Vervolgens rende Henry de straat op. Hij werd gevat. De vader lag intusschen aldoor bewusteloos. Een meeting van belastingbetalers te Marseille, die door ongeveer 3000 personen werd bijgewoond, nam een in heftige ter men gestelde motie aan, waarin uitdrukking werd gegeven aan verontwaardiging over het feit dat de deputé's hun schadeloos stelling eigenmachtig hebben verhoogd met 6000 francs. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm, die op zijn zomer- kruistocht langs de Noorweegsche kusten is, heeft Zondag een bezoek gebracht aan Eugenie, de gewezen Keizerin van Frank rijk, weduwe van Napoleon 111. De ex- Keizerin bevond zich op haar jacht „Thistle" en het bezoek duurde verscheidene uren. De „Kapitein van Köpenick", Wilhelm Voigt, zal het nog zoo kwaad niet hebben als hij, in 1910, uit de gevangenis wordt ontslagen. De commissie, die verleden winter werd gevormd om hem te helpen, heeft genoeg geld bijeengebracht om hem een behoorlijke woning, een schoenmakerswerkplaats en een jaargeld te verschaffen. Daarenboven zijn er niet minder dan 138 huwelijksaanzoeken voor hem ingekomen. De vrouwen, uit wie de „kapitein" de keus heeft, zijn voor het meerendeel Dujtsche maar er zijn ook twee Amerikaansche meisjes en een Engelsche weduwe onder. Aan een uitvoerig verhaal in de Berlijnsche bladen van de aanslagen op kinderen, die de vorige week te Berlijn zijn gepleegd, ontleent men de volgende bizonderheden: In de Heinersdorferstrasse speelde voor het perceel 21 een groot aantal kinderen, waaronder de 3-jarige Hertha Teuft, het kind van een arbeider. Tegen halfvier trad een 26-jarigen man op de kleine toe, en lokte 't in een portaal. Daar bracht de onbekende zijn slachtoffer een messteek toe; toen het begon te schreien, volgden nog twee steken, waarvan één het onderlijf trof, zoodat de darmen zichtbaar werden. Onderwijl hield de onbekende den mond van het kind toe, om het schreien te beletten. De dader ontkwam, voordat een kolen handelaar, die de eerste smartkreten van Hertha gehoord had, den moordenaar kon vatten. Hij vond alleen de kleine, die onmiddellijk naar een ziekenhuis werd gebracht. Van de Heinersdorferstrasze moet de onbekende naar de Prenzlauerallee zijn gegaan. Ook daar speelden vele kinderen en lokte hij 't vijfjarig dochtertje van den sigarenhandelaar Knespl mee in een portaal, nadat hij het geld had beloofd. Vlak achter de deur bracht de onbekende het kind een messteek in het onderlijf toe, ditmaal echter met niet zeer groote kracht. Voordat hij het kind verder verwonden kon, werd de moordenaar gestoord door een dienst meisje en een boterhandelaar uit de buurt, beiden gewaarschuwd door het geschreeuw van het kind. De onbekende ontkwam ook hier in de richting van de Rykestrasze. Daar trof hij het vierjarig dochtertje van den kleermaker Browitz, dat in opdracht van haar moeder rijst ging koopen. Ook dit kind lokte hij in een portaal, waar hij het diepe wonden in borst en onderlijf toebracht; ook het hart trof hij. Daarna ontvluchtte hij, door niemand opgemerkt. Eerst later vond men het lijkje van de kleine Browitz. De toestand van de beide andere meisjes liet reeds Zaterdag een verhoor toe, doch de beschrijving, die zij van den moordenaar geven, stemt onderling niet overeen. Men neemt aan, dat de aanrander krankzinnig is. De verdenking rust op zekeren August Kronig, die ontvlucht is uit het stedelijke krankzinnigongeoticht Horzhiz^.1. Daar iet men echter Kronig niet voor den dader aan. In de Prenzlauerallee is een stuk papier gevonden, waarop een doodshoofd, met het woord vergif. Daarin was de helft van een schaar gewikkeld. Met potlood stonden op het papier de volgende angstwekkende woorden geschreven: „Op zij, op zij, binnen vijf minuten een lijk. Hier in de buurt is een kinderendief. Het briefje afgeven bij de politie. Ik heb een kind beroofd in de Belforterstrasze, in de Prenzlauerallee en in de Heinersdorfer strasze". Aan de schaar is geen bloed gevonden. Mogelijk zijn die wonden met de andere helft toegebracht. Het schrift is onhandig, en in sommige fouten, in de spelling zien deskundigen typische kenmerken van krank zinnigheid. Een groot aantal verdachten werd in den loop van den dag te Berlijn gearres teerd. Één werd geconfronteerd met de beide meisjes, die hem echter niet herkenden. Het publiek wilde den man, toen hij per rijtuig uit het ziekenhuis vertrok, lynchen. Voorloopig blijft hij in arrest. Prof. Max Dessoir, door het Berl. Tageblatt over het geval ondervraagd, vergeleek de moorddaden met het amokmaken van de Javanen. Gewoonlijk volgt op de moorden een toestand van bijna volkomen machteloosheid, een slaap, die aan den dood herinnert. Langzamerhand eerst verkrijgen de aan dezen vo/m van moordlust lijdende lieden de herinnering aan wat ze gedaan hebben. Maandagmiddag is te Berlijn in de N.-Oostelijke wijk weer een kindermoord gepleegd en wel onder dezelfde omstandig heden, als die van de vorige week. Het slachtoffer, een meisje van 6 jaar, werd afschuwelijk verminkt op een binnenplaats gevonden. In den namiddag van dienzelfden dag is ook nog een aanslag bekend geworden, die gelukkig niet geslaagd is. Een twaalfjarig meisje moest bij een naaister zijn, op de derde verdieping van een huis in de Chorinestrasse, om een jurk te passen. Op den overloop van de tweede verdieping ontmoette zij een man, die haar vastgreep, haar achterover trok en de keel dichtdrukte om het schreeuwen te beletten. Het meisje is er gelukkig in geslaagd om een scheldraad voor de bel van de tweede verdieping te grijpen en die over te halen. Één der bewoners kwam te voorschijn, waarop de dader de vlucht nam. Het kind lag bewusteloos op den grond, kwam echter spoedig weer bij en kon naar huis gaan. De onverlaat werd door den bewoner en de politie, die verwittigd was, achter volgd. Jammer genoeg, wist hij te ontkomen. Verder is Zaterdagavond nog een meisje aangevallen. Dit werd eveneens in dezelfde wijk, op den trap van een huis door een man aangehouden. Hij bracht haar een steek toe. De verwonding is niet van ernstigen aard. Het meisje had haar redding te danken aan het blaffen van haar hond. Sinds Vrijdag zijn dus reeds 2 moorden gepleegd, uitgezonderd dan nog de aan slagen, gelukkig niet met doodelijken afloop, waarvan een vijftal kinderen het slachtoffer zijn geweest. Men kan zich begrijpen, dat de ontzetting, die in Berlijn heerscht, met den dag grooter wordt. Ondanks de ijverige nasporingen van de politie, is de dader nog niet gevonden. BELGIË. Maandagmorgen had in het station te Gent—Haven een ernstig ongeluk plaats. De heer Sprengers, station-chef, werd bij het overloopen van de spoorbaan door een locomotief verrast en letterlijk in tweeën gesneden. De ongelukkige werd op slag gedood. NEDERLAND. Kampen, 27 Juli. Na reeds meer dan 25 jaren verloofd te zijn geweest, is alhier fhans het huwelijk tot stand gekomen tusschen een paartje, waarvan de bruidegom 63 en de bruid 49 jaren telt. Santpoort, 29 Juli. Gisterenavond is door de tram, die te 10.40 van hier naar fL-m-lcm mnet vertrekken, op de hoogie van „Rozenstein" overreden en gedood de heer Planteydt, directeur der grootste trawlermaatschappij te IJmuiden. De heer P. keerde per dogcart van hier naar IJmuiden terug, en hoewel hij anders meest den binnenweg daarvoor koos, ging hij nu langs den rijksweg. Hoe, weet niemand, doch opeens sprong het paard voor de tram, de heer P. sloeg van de dogcart, kwam voor de wielen van de tram en liep daarbij een schedel breuk en een dubbele beenbreuk op, die den dood onmiddellijk deed intreden. De koetsier was zoo geschrikt, dat hij per rijtuig naar IJmuiden moest gebracht worden. De heer P. had zelf gemend. Dr. Groot kon niet anders dan den dood constateeren. De heer P. laat twee kinderen na. Amsterdam, 29 Juli. Zondagmorgen om half twaalf heeft in de vestibule van het Centraalstation een brutale roof plaats gehad, die opnieuw doet zien hoe uiterst voorzichtig men inhetvolksgedrangmoetzijn. Op genoemd tijdstip was het in de vestibule zeer vol van reizigers, onder wie zich ook een Russische dame bevond, die een reistaschje aan een riem over den schouder droeg. Dit taschje is in het gedrang van den riem afgesneden, zonder dat de eigenares daarvan iets heeft bemerkt. De inhoud er van bestond o. a. uit twee bankbiljetten ieder van 100 roebel, van één waarvan een stukje is afgescheurd, twee gouden vijftien roebel stukken met de beeltenis van Czaar Nicolaas II en verder gouden en zilveren Russische geld stukken tot een gezamenlijk bedrag van 400 roebel. De politie heeft dadelijk zeer ernstige nasporingen gedaan, doch zonder resultaat. Onder voorbehoud, officiëele berichten ontbreken op heden nog, deelt Het Anker mede, dat ongeveer 50 man van de equipage van de „Gelderland" te New- York zijn gedeserteerd. Onder de deserteurs zijn verscheidene gehuwden, die voor vrouw en kroost een beter bestaan in de nieuwe wereld hebben gezocht dan hun dit bij de Marine te beurt viel. Wij vernemen van een vrouw, wier man ook bij de gedesertcerden behoorde, dat zij al reeds een brief had ontvangen waarin haar werd geschreven, dat zij binnenkort geld zou ontvangen om ook over te komen. Niet alleen matrozen, maar ook stokers en zelfs korporaals hebljen de Marine den rug toegekeerd. Leiden, 29 Juli. Zaterdag tegen den avond werd alhier dood op zijn kamer in een perceel aan de Hoogewoerd, uit gestrekt op den grond liggende gevonden de 25-jarige candidaat in de scheikunde J. B. G. S. van Stadskanaal. Bij onderzoek bleek de ongelukkige door vergiftiging een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. Een oplossing van strychnine werd aan getroffen in het overschot van een glas water op de tafel der woonkamer van den overledene. Zenuwlijden schijnt aanleiding te hebben gegeven tot de wanhoopsdaad. 's-Oravenhage, 29 Juli. De leden van de Vredesconferentie, uitgenoodigd door de Belgische regeering tot een bezoek aan de bouwwerken van Zeebrugge, bezochten heden de verschillende inrichtingen. Daarna vertrokken de gedelegeerden naar Brugge, waar ze op het stadhuis ontvangen werden. Door het gemeentebestuur werd een ontbijt aangeboden. Burgemeester Nisart fungeerde als president. In een toespraak wenschte hij de gasten welkom en sprak hij den wensch uit, dat de arbeid van de conferentie vruchtbaar moge blijken. Baron Marschal, eerste gedelegeerde van Duitsciiland, bracht een dronk uit op de gezondheid van den Belgischen koning, den edelen souverein van dit schoone land. (Langdurig hoerageroep). Verder dronk Marschall nog op het welzijn van Brugge en België. Davignon, de minister van Buitenlandsche Zaken, dankte namens de regeering voor de goede ontvangst, aan de woorden van Marschall ten deel gevallen. Na hel dejeuner bezochten de leden de tentoonstelling van het „Gulden Vlies". 30 Juli HpHpnniidrtag te half (trip had op „Zorgvliet" alhier, de plechtigheid plaats van de eerste steenlegging van het Vredespaleis. Daarbij waren tegenwoordig 1150 ge- noodigden, onder wie de Gedelegeerden ter Conferentie, de Ministers, de Kamerleden, de Hofhouding, Diplomaten, de architect Cordonnier en het Stadsbestuur. Een gemengd koor van 200 personen, onder leiding van den heer Henri Viotla en begeleid door het Philharmonisch orkest, luisterde de plechtigheid met gewijden zang op. De voorzitter der Carnegiestichting, de heer Van Karnebeek, hield eene rede. Daarin schetste hij de plechtigheid als een wereldgebeurtenis en huldigde Carnegie, den groothartigen mensch, aan wiens edele gedachten de totstandkoming van het vredespaleis te danken is. Dat zal zijn een paleis van internationale justitie, gegrondvest op de behoefte van elke beschaafde gemeenschap om de regeering van het recht in de plaats van die van het geweld te stellen. Op uitnoodiging van den heer Van Karnebeek verrichtte de heer Nelidow, president der Vredesconferentie, de eerste steenlegging. Eerst sprak deze een rede uit, waarin ook hij warme hulde bracht aan Carnegie en, gelijk ook de heer Van Karnebeek had gedaan, aan de Koningin, den Tsaar en de Nederlandsche regeering, weike laatste haar voornemen kenbaar heeft gemaakt om de stichting een allegorisch fresco aan te bieden ter versiering der groote rechtzaal. De vertaling der Latijnsche woorden op den eersten steen luidt: „Aan den vrede, door het recht te bevestigen, heeft de mildheid van Andrew Carnegie dezen tempel gewijd". Omtrent de inbraak bij den juwelier Goudsmit in Den Haag verneemt de N. C. nog het volgende: Hoewel uit alles blijkt, dat de dieven zich vooraf van den toestand in den winkel van den heer Goudsmit terdege op de hoogte hadden gesteld, vernamen wij toch een bijzonderheid, die zou doen vermoeden, dat zij met de inrichting der zaak niet bekend waren. In de toonbank bevindt zich een niet afgesloten lade, die dus slechts opengetrokken behoefde te worden en waarin zich steeds, en ook nu, voor een waarde van een paar duizend gulden aan goudstukken bevond. Deze lade heeft men onaangeroerd gevonden, en dit is te opmerkelijker omdat de dieven blijkbaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1