Dinsdag 23 Juli 1907. Cour an t). AANBESTEDING NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESUHE (Z e x* i 15L z e e s c h. e NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8850. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frënkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. n de levering der benoodigde STEEN- OLEN ten behoeve van enkele gemeente richtingen, voor het winterseizoen van •07/8, op Woensdag 24 Juli e.k. middags 12 uur, ten Raadhuizë. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente. ITALIË. Te Milaan werd onlangs, bij den diefstal in een kaas, een spoorwegarbeider ge presteerd. Bij het verhoor bleek het, dat thans 35-jarige man een voormalige tief dienende officier van het Italiaansche ger was, Arnaldo Seja genaamd. Eenige jaren geleden werd hij, ter ge- genheid van een reis door Zwitserland, jrliefd op een jong meisje, Ada genaamd. Daar zoowel zijne als hare middelen In huwelijk niet toelieten, nam de zeer ;kwame officier zijn ontslag, om zijn vensonderhoud op andere wijze te ver enen. Hl De droom der beide gelieven nam echter ngevolge der werkeloosheid van Seja, :n spoedig en treurig einde, en de kleine milie had met de grootste ellende te tmpen. Toen besloot Seja, met vrouw en kind uir Milaan te trekken, om zich in de oote stad het noodige levensonderhoud jeen te arbeiden. Maar deze hoop werd 'eneens bedrogen en het gëzin kwam Kjna om van gebrek. De jonge vrouw ïm daarom het besluit, naar haar ouders rug te keeren, en de voormalige officier >nd ten slotte een baantje als spoorweg- erker. OOSTENRIJK. Een wolkbreuk te Weenen heeft ontzag- k groote schade veroorzaakt in de gewe- :n voorsteden Hernals, Neuwaldegg, ttokring, Gersthof, Lichtenthal, Sievering de Schmelz. Die stadsgedeelten zijn alle hooggelegen, aar de watermassa's stortten met geweld in de omgelegen bergen af. I Overal verkeerden vrouwen en kinderen groot gevaar en zij werden slechts met roote moeite door moedige mannen gered, et water bracht steenen, palen, takken schuttingen mede, waardoor de op raat overvallen menschen omvergeworpen Herden. I Te Neuwaldegg is een vrouw verdronken, ien zij in hare woning terugkeerde om Bog het een en ander te redden en haar Ii-jarige zoon, die haar naging, eveneens. Een krachtige man en een oude vrouw erden door den geweldigen stroom eegesleept door het luik van een onder- loopen kelder. Zij konden gelukkig nog orden gered. In het Vondelingen-gesticht drong het ater zoo plotseling binnen, dat de nonnen et de verpleegde kinderen naar de boven- rdiepingen moesten vluchten, waar zij g niet volkomen veilig waren. Zij werden or de brandweer met het reddingszeil t het gebouw geholpen en in veiligheid bracht. RUSLAND. Dinsdag hebben een twaalftal roovers de Wolga tusschen Perm en Ochansk boot „Lubinof" aangevallen. Twee sol- -ten en een officier van politie werden dood, de kapitein en een passagier erden gewond. De roovers waren begonnen een bom werpen in het machineruim, waardoor machine onklaar werd en het schip ilstond. Daarop plunderden de roovers postzakken, na de beambten ontwapend hebben en namen de vlucht met een "drag van 35000 roebels. ENGELAND. Het record van een gerechtszitting van zworenen is waarschijnlijk wel te Liver- -ol behaald. Een zekere Charles Patterson was be- huldigd, mevrouw Lilian Charlton, in anchester, met voorbedachten rade te bben vermoord. Het verhoor van den klaagde, die onmiddellijk schuld bekende, aakte een pleidooi overbodig, en nadat e arts den moordenaar voor geestelijk rmaal had verklaard, sprak de jury, zon- r verdere beraadslaging, het „schuldig" t, waarop Patterson tot den dood door n strop werd veroordeeld. De geheele terechtzitting had precies vijf minuten geduurd. DUITSCHLAND. Door ontzettende regens, die het water der rivieren ongewoon hoog deden wassen, hebben thans weer nieuwe overstroomingen plaats gehad. Het Silberwitzer Schwarzwasser heeft bijna het geheele dorp Naselwitz, in het district Nimptsch en de aangrenzende velden, onder water gezet. Vele woningen moesten worden ontruimd. Bij Kuhnau had een dijkbreuk plaats. Een groote massa kiezelsteen geraakte los en bedekte de spoorbaan van de lijn Goldberg—Hermsdorf. In Lentsch, district Reisze, zijn de eenige jaren geleden aangelegde dijken grooten- deels vernield. De Chausseebrug der Ratibor Gorzueter Chaussee is weggedreven. Uit Thurze wordt bericht, dat de geheele oogst is vernietigd. De ellende der land bouwers moet ontzettend zijn. De Daily Mail verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche infanterie op het oogen- blik voorzien wordt van een nieuwe soort van kogel, die, evenals de nieuwe patroon van het Engelsche leger, een spitse punt heeft en ontzettende verwoestingen in het vleesch van levende wezens aanricht. De keizer moet de nieuwe patroon in het voorjaar op de hertenjacht hebben beproefd. Het vleesch van het hert, dat er mee geschoten werd, werd er door uiteen gereten en bleek ongeschikt om als voedsel gebruikt te worden. De rechtbank te Berlijn heeft aan de politieverordeningen, waarbij het springen op of van rijdende tramwagens af, straf baar wordt gesteld, rechtskracht toegekend, en eene dame die van een rijdende train was afgesprongen en die zich daarbij bezeerde ook, tot een geldboete veroordeeld. NEDERLAND. Assen, 19 Juli. Een niet onverdienstelijk gevonden navolging van de ontvluchting van Hugo de Groot werd te Veenhuizen vertoond. Een verpleegde, die zijn werk in het nieuwe tweede gesticht had, was van plan te ontvluchten. Dit was echter verraden, zoodat de portier bijzonder scherp toezicht hield op de personen, die het gesticht in- en uitgingen. Toen 's middags appèl werd gehouden, mankeerde de man. Hoe het hem gelukt was het gesticht te verlaten, was een raadsel, dat echter al spoedig opgelost werd. Er wordt nl. geregeld water aangevoerd voor de keuken tot het spoelen van groente enz. Dat water wordt aange bracht in groote tonnen, die op een wagen zijn geplaatst. Geen kans ziende om op eene andere wijze het gesticht te kunnen verlaten, was onze man in eene ledige waterton gekropen en had zich zoo het gesticht laten uitrijden. Eenmaal buiten was het natuurlijk maar eene kleinigheid om verder te komen. Toen men hem miste had hij natuurlijk reeds lang het „ruime sop" gekozen. Almelo, 20 Juli. Zooals wij reeds meldden, derailleerde gisteravond te 6,42 de snel trein, komende van Zwolle. Bij een scherpe bocht, nabij het sinds enkele dagen in gebruik genomen nieuwe station, vloog de in volle vaart zijnde machine uit de rails. De locomotief en tender vielen om, eveneens de bagagewagen en het eerste rijtuig. De daarop volgende wagens wipten voor- en achterover, doch kwamen na enkele seconden tot stilstand. De machinist Van den Burg en de stoker Van Raalte, beiden woonachtig te Zwolle, geraakten onder de machine, en werden door het vuur en den stoom waarschijnlijk direct gedood. Te 10 uur gisterenavond was men er nog niet in geslaagd hun lijken onder de machine vandaan te halen. De heer A. Braune, directeur van het muziekgezelschap „Cecilia" alhier, die in het eerste rijtuig zat, greep zich, toen de waggon heen en weer schommelde, aan hel naar boven gekeerde portier vast. Hij geraakte met zijn beenen bekneld, waardoor hij bij zijn bevrijding zijn linker voet bezeerde, doch gelukkig niet ernstig. Zijn kleeren werden bijna geheel vernield, ter wijl zijn kousen grootendeels werden gescheurd. Een andere reiziger werd aan den arm verwond, terwijl een jongen een tand werd uitgestooten. Drie geneesheeren yan hier verleenden dadelijk genees- en heelkundige hulp. Overigens hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Wat de materieele schade betreft, is de lijn over een gedeelte vernieldde machine en tender met de beide bovengenoemde wagens zijn eveneens vernield. De D-trein kon op den gewonen tijd vertrekken. Autoriteiten, justitie en honderden particu lieren uit Stad- en Ambt-Almelo spoedden zich dadelijk naar de plaats des onheils. Het lijk van den machinist is heden nacht te 4 uur gevonden. Het was geheel verkoold. Dat van den stoker ligt nog onder de machine. Men is nu bezig met het overeind brengen van den bagage wagen. Locomotief en tender liggen nog over de rails. De schade is zeer aanzienlijk. Nijmegen, 20 Juli. Een opperman H. N., op karwei aan het rijwiel magazijn van den heer L. A. Hoil, van Weideren- straat alhier, had gisterenmiddag kwart voor vijf uur het ongeluk van het dak te vallen. Met een schedelbreuk werd hij bewusteloos opgenomen en is naar het R.-K. St.-Canisius-Ziekenhuis vervoerd. De toestand van den ongelukkige is zeer ernstig. N. was ongehuwd, 29 jaar oud. Hij was voor den eersten keer op het werk. Medemblik, 20 Juli. Gisterenmiddag vermaakten zich een viertal schooljongens, de jongste nauwelijks zeven jaar, met vuurtje stoken bij den toren der Hervormde kerk. Zij schoven een doosje brandende lucifers onder de torendeur en wachtten af, wat er zou gebeuren. Toen het daarbinnen lustig knapte en knetterde, maakten zij zich uit de voeten zonder iemand te waarschuwen. Gelukkig ontdekten voorbijgangers den dichten rook, trapten de torendeur in en bluschten den branddie al aardige afmetingen begon te krijgen. Veel houtwerk is geheel verkoold. Haarlem, 20 Juli. Nadat de inbreker Richter, pseudo Walthers, zes dagen in het huis van bewaring alhier heeft door gebracht, is Woensdag voortzetting der instructie in zijn zaak gelast, met bevel van gevangenhouding. De gezondheidstoestand van den man, waaromtrent allerlei berichten de ronde doen, liet na zijn aanhouding, tengevolge van de doorgestane vermoeienissen, wel wat te wenschen over, maar is thans voor treffelijk. Amsterdam, 20 Juli. De 16-jarige dochter van den machinist v. W. van de Gooische stoomtram, zou vanmorgen haar vader koffie en brood brengen. Zij was wat laat, de tram was zoo juist van de remise vertrokken. Het meisje liep de tram achterna om het brood nog aan haar vader aan te reiken. Zij was reeds dicht bij de machine, toen ze struikelde en viel, waarbij haar rechter been onder den wagen kwam. Met verbrijzeld been werd zij opgenomen en naar het O. L. Vrouwegasthuis overge bracht, waar zij ter verpleging werd opge nomen. Vermoedelijk zal tot- amputatie van het been moeten worden overgegaan. Op de Zuiderzee werd gisternamiddag omstreeks 3 uur Hr. Ms. „Pollux" ter hoogte van den voormast aangevaren door Hr. Ms. „Urania". Beide schepen waren op weg naar de recde van Hoorn, waar zij gewoonlijk van Vrijdagavond tot Maandag morgen voor anker liggen. Door de aanvaring brak halverwege de mast van de „Pollux", welke daardoor genoodzaakt was het anker uit te werpen en zijne reis niet kon vervolgen. Een botter van den visscher Selie, uit Hoorn, werd door de „Pollux" gepaaid en verzocht naar Hoorn te zeilen, om aldaar hulp te vragen aan de Hoornsche Stoombootreederij. Wijl deze boot halfvijf voor haren dienst naar Amsterdam vertrekt, nam zij op zich de terugkeerende boot van Amsterdam te waarschuwen en aan deze het verzoek over te brengen. Des avonds ongeveer 8 uur kwam de Hoornsche boot met de „Pollux" binnen. Omdat Richter dadelijk na de gepleegde inbraak te Rotterdam op visite geweest was bij Gebr. Vet, kwamen de hoofd inspecteurs der recherche te Amsterdam en Rotterdam op het denkbeeld, dat deze figuren uit de kwartjesvinderswereld wel eens met de door Richter begane feiten in nauwere relatie konden staan. Op verzoek van den hoofdinspecteur werd door de justitie huiszoeking gedaan in de woning der Vetjes, die gehuisvest waren in de Pieter Jacobstraat 8 en bij Jan Thyssen, aan den O.Z. Achterburg wal 7. De geheele partij met aanverwante dames werd in hechtenis genomen, terwijl op gelden en sieraden beslag werd gelegd. Aan het handige optreden van den houder van de stads bank van leening aan de Rechtboomsloot alhier, is het te danken, dat aan de praktijken van een gevaarlijk oplichter bijtijds een einde is gemaakt, meldt De Tel. Een heer kwam n.l. een tapijt beieenen, hetgeen verdacht voorkwamomdat die heer kort te voren eenzelfde voorwerp had beleend. De bankhouder wist hem zoolang aan den praat te houden, totdat gevraagde politiehulp was verschenen. De „heer" werd daarop gearresteerd, en naar het politie-bureau geleid, alwaar hij bleek te zijn een zekere J. H. V., een ex-hof- meester van de Rotterdamsche Lloyd. Men vond in hem den man, die in de laatste dagen alhier verschillende koop lieden, en wel de firma's Duyser, Perestein, Roeper Bosch, De Vries van Buuren, Mathieu Daerman, Ter Veer en De Lange, heeft opgelicht. Hij wist n.l. in al deze magazijnen op naam van een inwoner hier ter stede, die gelijken naam draagt, tapijten, divandekken, viaggedoek, etc., los te krijgen, te zamen tot een groot bedrag. Alles werd beleend. De politie heeft met dit heerschap een goede vangst gedaan. Hij was zwervende, zonder werk en vaste woonplaats. Utrecht, 20 Juli. Dezer dagen is door de politie alhier de hand gelegd op den 18-jarigen bakkersknecht, zekeren W. A. Galesloot, wonende in de Potterstraat, die ruim een jaar geleden bij den grutter V. in genoemde straat inbraak pleegde, in vereeniging met twee kornuiten, waarvan thans een in den militairen dienst is en de tweede in de doos zit, wegens een ander misdrijf. Vermist werden een gouden armband, een horloge en een som gelds. Er was geen voldoende bewijsmateriaal, zoodat toen de arrestatie achterwege bleef. Deze week trad de verdachte als reclame worstelaar in een worsteltentje op de kermis op en toen kwam tengevolge van zekere uitlatingen aan het licht, dat hij de armband in bezit gehad heeft. In verhoor genomen, viel hij ten slotte door de mand en bekende het voorwerp aan een meisje te hebben gegeven, die het weder, gelijk later bleek, tegen goed geld te Amsterdam van de hand gedaan had. In afwachting, dat de justitie zich zijner zou aantrekken, bleef hij aan het hoofd bureau van politie in bewaring. Heden morgen, zoo meldt De Tel., was de vogel gevlogen. Hij was opgesloten in één der hooger gelegen vertrekken. Dit was voorzien van een vallicht met ijzeren bouten. Het ijzerwerk is evenwel op onbegrijpelijke wijze verwijderd, waarmede de weg naar de vrijheid gebaand was. Door het vallicht bereikte hij den zolder. Spoedig waren eenige pannen uitgelicht, waarna hij over de daken is verdwenen. Langs welken weg is nog niet opgehelderd. Scheveningen, 20 Juli. Men schrijft uit Lerwick omtrent een ongeluk, met doode- lijken afloop, den stuurmansmaat J. Kleefstra overkomen. Woensdag 10 Juli was de stoomlogger „Maria Josepha", schipper G. Smits, op 45 mijlen O.-Z.-O. van Bressay. In den afgeloopen nacht waren 53 kantjes haring gevangen en men was des namiddags bezig die in het scheepsruim te laden, toen een ton haring uit den haak schoot en deze terecht kwam boven op het hoofd van den stuurmansmaat, die in het ruim stond. De man werd doodelijk gekwetst en stierf een half uur later. Het schip zette daarop koers naar Lerwick, om het ongeluk te melden. Den volgenden avond te 8 uur is het lijk op de Nieuwe Begraafplaats aldaar begraven, waar ook reeds menig landgenoot rust. De begrafenis werd door vele Hollandsche zeelieden, door de Engelsche heeren Goudic en mr. W. A. A. Tulleek en de heeren J. Proost, J. Hoogendijk en K. van Zeventer uit Vlaardingen, en den heer H. Dirkzwager van Scheveningen, bijgewoond. 's-Gravenhage, 20 Juli. De vorige week werd in het huis van bewaring alhier de man, die uit de gebouwen der Technische Hoogeschool eenige microscopen ont vreemdde, dood gevonden. De schouwing van het lijk wees uit, dat zich aan den pols eene kleine wonde bevond zoodat werd vastgesteld, dat hier aan zt.fmoord moest worden gedacht. Terzelfder tijd werd in een onaanzienlijk logement alhier eene vrouw dood te bed gevonden, die eveneens zelfmoord had gepleegd, onder volkomen dezelfde ver schijnselen, want ook aan dit lijk werd eene kleine wonde aan den pols ontdekt. Gebleken is, dat deze vrouw met den man leefde. Zij had hem daags te voren in het huis van bewaring een bezoek gebracht en vermoedelijk toen de afspraak gemaakt gelijktijdig hun wanhoopsdaad te volvoeren. Men meent te mogen aannemen, dat de dood veroorzaakt is door eene inspuiting van een snelwerkend vergif. De man was een Rus, de vrouw ene Elzas- Lotharingsche. Bij het verhoor en de confrontatie moet het aandoenlijk geweest zijn, waar te nemen, hoezeer beiden aan elkaar gehecht waren. Een dienstbode, in betrekking in een winkelhuis aan de Boekhorststraat alhier, werd gisterenavond, terwijl ze even een boodschap deed, in genoemde straat aan gevallen door een manspersoon (naar men zegt een gewezen vrijer van het meisje), die haar met een mes of ander scherp voorwerp een steek in den rug toebracht. De verwonde werd in het ziekenhuis verbonden, doch kon die inrichting spoedig weer verlaten. De dader zette het op een loopen. Op de Groote Markt verloor gisteren middag een heer een bankbiljet van f 25. Een jongen, die dit zag, raapte het op en wilde er zich mede uit de voeten maken. Maar toen begon een op de markt zittende koopvrouw te roepen, dat zij het biljet had laten vallen en het dus haar toekwam. Eenige jongens stelden zich toen ridderlijk voor haar in de bres en grepen door hard loopen den te hartstochtelijken liefhebber van bankbiljetten. Maar nu kwam ook de werkelijke verliezer op de vlakte en met hem ook een politie-agent die het geheele gezelschap meenam. Rotterdam, 20 Juli. Een gevolg van de troebelen in het havenbedrijf alhier is, dat een gezelschap van 300 personen van de margarinefabrieken van Progess te Brussel, dat het voornemen had heden Zaterdag een feestelijk bezoek aan Rotterdam te brengen, daarvan heeft moeten afzien, aangezien de burgemeester onder de tegenwoordige omstandigheden geen toestemming kon verleenen tot het houden van eenigen optocht. Bergen-op-Zoom, 20 Juli. Alhier heeft men bij het graven van fundamenten voor een sociëteitsgebouw op de Parade een complex van gewelven ontbloot, die doen vermoeden, dat daar vóór eeuwen groote inrichtingen als kloosters of dergelijken hebben'gestaan, die vermoedelijk zijn plat geschoten tijdens het beleg van 1747. Men vindt er reuzenkelders met bakovens, water putten, allen volgestort met puin. Ook heeft men een paar doodshoofden ontgraven. Breda, 20 Juli. Tot lid van den ge meenteraad alhier is gekozen dr. van den Brink (sociaal-democraat), vroeger roomsch-katholiek priester. Zierikzee, 22 Juli. Ten vervolge op een vorig bericht kunnen wij mededeelen, dat de aanstaande komst van H. M. de Koningin en den Prins steeds meer en meer de gemoederen in beweging brengt. Verschillende buurt-commissiën, ter ver siering der straten, zijn nog gevormd en elkeen beijverd zich de ontvangst van H. M. luisterrijk te doen zijn. De Raad dezer gemeente heeft aan Burgem. een Weth. een crediet toegestaan. Eene centrale feest-commssie is ge organiseerd; deze bestaat uit de heeren Ch. W. Vermeys, eere-voorzitter; J. v. d. Vliet Cz., voorzitter; A. G. Kijn, penning meester; E. J. Gelderman, 1ste secretaris; J. J. Honig. 2de secretaris; M. F. C. de Kater, J. A. Legemaat, C. de Looze, J. van Schelven, A. Timmerman, en C. Swartbol. Het voorloopig programma is als volgt samengesteld H. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen op Vrijdag 13 Sept. a.s., ongeveer te kwart vóór 12 ure, bij aankomst aan het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1