Zaterdag 6 Juli 1907. Tweede Blad. (525 i e r i li. zeesclie C o u r a n t)„ NIEUWSTIJDINGEN. ZIËRIKZEESUHEiÜ NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8483. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Aangifte tot plaatsing in kinderen na de Zomer- vacantie op de School G ieve men te doen op Maandag den Juli a.s.des voormiddags tusschen 9 12, en des namiddags tusschen 2 en uur, bij het Hoofd dier School, den er S. DE GRAAF, in het gebouw dier rooi (Nieuwe Boogerdstraat). De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, H. L O E W E R. Aangifte tot plaatsing in meisjes na de Zomer- vacantie op de School D ieve men te doen op Vrijdag den Juli a.s., des avonds tusschen 7 en uur, bij het Hoofd dier School, Mej. VISSER. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, H. L O E W E R. ITALIË. jeheel Rome houdt zich bezig met de hantische geschiedenis, waarvan de leden ler bekende Florentijnsche familie de jfdpersonen zijn. lenige jaren geleden trouwde graaf icciardini met de dochter van den gezant Argentijnsche republiek bij 't Quirinaal, hvankelijk bleek het huwelijk gelukkig, :h toen de jonge vrouw merkte, dat de af de echtelijke trouw mei ai ie lenerujK zatte, liet zij zich van hem scheiden. Vtet haar dochtertje vestigde zij zich te ne. De rechtbank bepaalde, dat het |d beurtelings een half jaar bij den Jer en bij de moeder zou vertoeven, ans zijn de eerste zes maanden verstreken, en de vader in tegenwoordigheid van ze getuigen zijn dochtertje kwam op- chen, bleek de woning ledig te zijn. rgens kon men een spoor van de gravin (dekken. Men denkt, dat ze met het id naar Brussel vluchtte, waar haar Jer thans gezant is. FRANKRIJK. In 't hartje van Parijs heeft een vrouw landag den meest brutalen diefstal ge legd, die op dit gebied tot dusver rtoond is. Tegen half drie ontving een iduwe, die bij het station St.-Lazare een :in appartement bewoont, bezoek van onbekende. Op dezelfde étage wonen lier gezinnen, zoodat 't een wonder is, t deze niets van het voorgevallene hebben hoord. Nauwelijks had de onbekende de deur sloten, of de indringster richtte een rolver op de oude vrouw, onder den kenden uitroep: „je geld of je leven", aar zij weigerde. En daarop sloeg de evegge haar slachtoffer met de kolf van revolver op het hoofd, zoodat de on- lukkige in zwijm viel. Toen sloeg de breekster haar slag, en haalde uit de ano de effecten en andere kostbaarheden, e de oude vrouw daarin verborgen had. vorens zich te verwijderen met een som- etje van 12,000 francs, bracht zij haar Slachtoffer nog eenige slagen toe, zoodat it uren duurde, voor deze uit hare on- acht ontwaakte. De politie heeft tevergeefs nasporingen :daan. DUITSCHLAND. De sneltrein Berlijn—Aken zette zich aandagmiddag aan het tusschenstation lelsungen langzaam in beweging, toen otseling een jong meisje de derde klasse >upé, waar zij met haar vader zat, uit- ïelde, en in de langs den spoorweg roomende Fulda sprong. De spoorweg- erker Engelhardt, die haar had zien ver wijnen, wierp onmiddellijk zijn jas uit, i volgde haar in den vloed. Ondanks Sn hevigen golfslag, mocht hij er in agen, haar bewusteloos, doch levend, op it droge te brengen. De vader, die zijn kind had zien ver wijnen, en uit den thans in volle vaart ijnden trein wilde springen, werd van zijn voornemen teruggehouden door een passa gier, welke bijna door den wanhopigen man, dien hij met één arm omklemde, mede uit den trein getrokken zou zijn, als hij zich niet aan het bagage-net had vast gehouden. Zelfs toen de vader hem een revolver voorhield, liet hij niet los, maakte hem die afhandig, en trok aan de nood rem, waarop de trein onmiddellijk stilstond. Over de oorzaak van het tragische voor val is nog niets bekend. BELGIË. Een tafereel, die aan één der pakkendste gedeelten van Zola's „Béte Humaine" her innert, heeft zich eenige dagen geleden op de locomotief van een Brusselschen snel trein afgespeeld. De machinist bracht den trein even buiten de stad op het Anlwerpsche spoor, en liet hem, alle signalen trotseerend, in razende vaart een tiental stations voorbij vliegen. De stoker, die bemerkte, dat de machinist waanzinnig was geworden, voor zag eene vreeselijke catastrophe, en slaagde er, eerst na een hevige worsteling, in, den machinist te knevelen. Even vóór Mechelen kwam de trein tot stilstand, zonder, o, wonder, eenig ongeluk te hebben veroor zaakt. Een auto-omnibus te Gent reed Maandagavond door de Nieuwstraat, toen een reiziger, die boven op het rijtuig zat, bleef haken aan de plank eener afsluiting van een huis waar herstellingen gedaan worden. De man werd van het rijtuig gerukt en plofte op den grond. Hij is in bedenkelijken toestand naar het St.-Jans- gasthuis gebracht. NEDERLAND. Maastricht-, a j..u u. zekere Walhier, een groote spiegeiruu in bij den handelaar in gedistilleerd E., wonende in de Wijker Brugstraat. Hij zelf ging toen aangifte doen op het politiebureau, voorgevende een goede daad te hebben verricht. Hij verklaarde o.a. nog spijt te hebben, dat hij de flesschen likeur, jenever, enz. niet in de Maas had kunnen smijten, want dat was allemaal vergift voor het menschdom. De man, die den jenever met „vergift" betitelde, was echter door dat „vergift" zelf „vergiftigd". Amsterdam, 3 Juli. In de zaak tegen den 19-jarigen typograaf C. A. W., die gelijk men weet is aangehouden als verdacht van poging tot moord, gepleegd in den nacht van verleden Woensdag op Donderdag aan de Weesperzijde alhier op zijn meisje, de dienstbode H. H., is de instructie reeds in vollen gang. Omtrent hetgeen in genoemden nacht gebeurd is, is thans nog het volgende gebleken. Toen C. A. W. en zijn meisje Woensdagavond in den tuin van den heer Sch. aan de Schulpbrug wat zaten te gebruiken, uitte C. A. W. reeds het denk beeld van zelfmoord. Hij haalde n.l. plotseling de revolver te voorschijn en zeide: „Daarmede schiet ik mij aanstonds voor den kop, als ik je thuis gebracht heb". Het meisje schrikte geweldig en zei: „Doe dat ding alsjeblieft weg!" Bij het verlaten van het café, omstreeks elf uur, en terwijl zij opwandelden langs de Weesperzijde, sprak hij er verder over. En zijn meisje, dat hoe langer hoe zenuw achtiger werd, zei, dat, als hij zichzelf voor het hoofd schoot, hij het haar maar eerst moest doen. Bij de oliefabriek gingen zij zitten in het gras, aan den kant van den dijk, en toen duurde het niet lang, of zij besloten dan maar uitvoering te geven aan het plan. Volgens de verklaring van C. A. W. schoot zij toen eerst op zichzelf. Maar zooals men weet, heeft het meisje thans verklaard, dat hij op haar schoot. Zij viel eerst bewusteloos achterover, maar spoedig kwam ze weer bij en zag C. A. W. nog naast zich zitten. Daar ze onduldbare pijnen leed, smeekte ze hem, nog eens te schieten, opdat ze maar dood zou zijn. Volgens beider ver klaring schoot hij toen nogmaals op haar, de revolver ditmaal richtende op haar hartstreek. Maar thans ging het schot niet af. Naar hij volhoudt, heeft hij daarop nog driemaal gepoogd zich zelf een kogel door het hoofd te jagen, maar weigerde de revolver iederen keer. Het meisje beweerde echter niet gezien te hebben, dat hij op zich zelf schoot. Toch was zij voortdurend bij haar kennis en hebben zij ai den tijd, dat zij daar lag, zeker wel twee uur lang naar haar schatting, met e.xaar gesproken. Zij leed -daarbij verschrikkelijke pijn door de schotwond aan het hoofd. Maar vooral was ze bang, dat C. A. W. haar verlaten wilde. Eenmaal ging hij van haar weg en klom tegen den dijk op, naar hij verklaarde om zich te verdrinken. Maar ze riep hem bij zich terug, en bezwoer hem, haar niet in den steek te laten. Zoo bleven ze dus bij elkaar liggen, totdat de politie hen vond. Rotterdam, 3 Juli. In den nacht van Maandag op Dinsdag viel in een café in de beruchte Bagijnenhofstraat alhier een bewoner van de Wijde Broedersteeg, die daar met een drietal andere personen ver toefde, de logementhoudster lastig, waarop de drie andere bezoekers partij kozen. Men werd handgemeen en één der vech tenden werd een geweldige messteek toe gebracht in de rechterzijde van den buik. Op het hulpgeroep kwamen twee agenten toeloopen en werd het slachtoffer zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand bleek levensgevaarlijk. De ingewanden hingen hem uit het lijf. Nog denzelfden nacht werden drie ver dachten aangehouden, doch ze bleven alles ontkennen. Eindhoven, 2 Juli. Het festival der Kon. Harmonie „Apollo's Lust", alhier, is door een droevig ongeluk verstoord. De vice-president der harmonie uit Berlicum, de heer Van Heeswjik. „geraakte Luar, icngcvuige van een aanval van beroerte, in een sloot. Hij werd spoedig op het droge gebracht en naar het gast huis vervoerd, waar hij kort daarop stierf. Twee zoons van den overledene woon den het feest bij en waren getuige van het droevig ongeluk. 's-Hertogenbosch, 3 Juli. Een agent van politie alhier liet zich Maandag door drift vervoeren en nam een jongen, die op de paradeplaats aldaar speelde en den agent sarde, zoo onder handen, dat hij bewusteloos naar het gasthuis moest wor den vervoerd. De jongen zal er het leven wel afbrengen, maar de agent zal er zijn betrekking bij inboeten, als het daarbij blijft. RECHTSZAKEN. Inbraak postkantoor Den Haag. Hoewel de inbrekers niet het geringste spoor hadden achtergelaten en aanvankelijk niet de minste aanwijzing bestond, zoodat politie en justitie in de meest volslagen duisternis tastten, is het, dank zij den onvermoeiden nasporingen van den hoofd inspecteur Aaltsz en den inspecteur J. Vogel zang, beiden van de Haagsche recherche, mogen gelukken de hand te leggen op de vermoedelijke daders van de inbraak, in het bijpost- en telegraafkantoor aan de Parkstraat te 's Gravenhage. Na vergeefsche onderzoekingen te Rotter dam en te Amsterdam kregen de beide ambtenaren het vermoeden, dat de man, dien zij van het misdrijf verdachten, naar België was uitgeweken en te Antwerpen slaagden zij er in hem, zekeren A. S. uit Delft, terwijl hij rustig met een anderen Nederlander een glas bier zat te drinken, Maandag aan te houden. Het onderzoek werd daarna verder te Brussel voortgezet, waardoor zekerheid werd verkregen, dat nog twee anderen medeplichtig waren, die, eveneens naar België uitgeweken, inmiddels weer naar Nederland waren teruggekeerd. Op aan wijzing der heeren Aaltsz en Vogelzang werden ook deze verdachten aangehouden. Op den aangehoudenen werd nog een belangrijk deel van het gestolen geld gevonden; van het overige hadden zij verteringen gemaakt en zich nieuwe kleeding- stukken aangeschaft. Door hun onderzoekingen in de beide Bel gische plaatsen mochten genoemde politie ambtenaren er in slagen hoogst belang rijke bewijsstukken tegen de verdachten in beslag te nemen en zijn door hen voor de vermoedelijke daders zeer bezwarende getuigenissen te verkrijgen. De aangehoudenen zijn buitengewoon gevaarlijke misdadigers, goede bekenden der justitie en hebben reeds langdurige gevangenisstraffen ondergaan. Het onder zoek werd in liooge mate bemoeilijkt door de omstandigheid, dat zij niet in Den Haag woonachtig waren en er hun werk van maakten, het land doorreizend, hier en daar, waar zij de kans schoon zagen, hun slag te slaan. De rechtbank vaardigde reeds een bevel uit tot onmiddellijke inhechtenisneming der verdachten. Landbouw en Veeteelt. Noord-Beveland. Bij de laatstgehouden kringkeuring, gehouden te Kortgene, 'waren aangevoerd 9 stieren, waarvan een le prijs (f 30) werd toegekend aan „Leon" van den heer G. H. Leendertse, Kamper land; een le prijs (f 30) aan „Jan" van den heer C. Heijboer, Kats; een 2e prijs (f 30) aan „Hans" van Joh. van Maldegem, Cortgene, en een 2e prijs (f 30) aan „Sultan" van J. J. Verhuist, Geersdijk. In het verslag wordt vermeld„Een groote en tevens goede verzameling; we hadden echter van velen den rug gaarne wat sterker gezien". Men meldt uit Oud-Vossemeer: Het is natuurlijk nog niet wel mogelijk een afdoend oordeel te vellen over de uitkomsten van de bebouwing van degronden in de verdronken polders, daar tot heden nog geen gewassen zijn geoogst; wel zijn van de verdronken gronden reeds aard appelen gerooid, een gewas, dat volgens RamrrajT van"Fé"zurfèn"êë<(ijeh7maa'r(jêzS voorspelling zaï, naai i«i - ware zijn, want waar men het gewaagd heeft, staat op de kleinere akkers dit gewas goed en van de vroege blijkt én qualiteit èn quantiteit goed, en wat wil men dus nog meer? Uit dezelfde overweging, als boven genoemd, heeft men ook gemeend geen boonen, een artikel, dat overigens jaar op jaar meer werd uitgezaaid, geen erwten, geen vlas en meerdere vruchten te moeten zaaien. In de tuinen vindt men evenwel het bewijs, dat zoowel boonen als erwten, zich weinig aan de overstrooming laten gelegen liggen; de erwten bloeien zelfs rijk en hebben als tuingewas ook reeds oogst gegeven. Aardbeien, dit voorjaar uitgeplant.gavenookreedssaprijke vruchten; de in het leven gebleven pereboomen dragen zooals door elkander, in andere jaren goed vrucht, al wordt opgemerkt, dat sommige, wier voortbestaan na Maart 1906 een soort lijdensgeschiedenis werd, het gaan begeven. En nu de oogst te velde! Deze, en dit is ten slotte het voornaamste voor den boer, valt, wat stand betreft, in algeineenen zin gesproken zeer mede, al moet ook erkend worden, dat naast rijke akkers, andere een droevig figuur maken. Men heeft verbazend veel te worstelen gehad met vuil. Straks zal men overgaan tot het dorschen van het koolzaad en een aantal gemeten zullen waarschijnlijk een goeden oogst geven, men spreekt van 15, 16, 17 H.L. per Blooisch gemet. Maar andere zullen en dit zullen wel de meeste zijn zoo'n hoeveelheid niet halen en de verbouwers zullen met 10, 11 a 12 H.L. tevreden moeten zijn. Er schijnt onderhands zaad verkocht te zijn voor circa f 120 per gemet, en dat wil op verdronken grond toch nog al wat zeggen. Vele blokken gerst staan er uitmuntend bij en men deelde ons zelfs mede, dat enkele te lijden hebben van te zwaar te zijn, een verschijnsel, dat men in het geheel niet verwacht had, maar dat dan zou toe te schrijven zijn aan het gebruik van te groote hoeveelheid zaaigraan. Zooals in den aanvang gezegd een definitief oordeel zullen we maar voor later bewaren het is nog niet het geschikte tijdstip om gunstige verwachtingen in haar vollen omvang uit te spreken, maar wien men hoort, boven verwachting acht men toch de gewassen te staan. Hoe zou het komen? We zijn geen des kundigen, dus doen er het zwijgen toe, maar hebben de grondonderzoekingen dit voorjaar beste aanwijzingen gegeven, dat het zout veel was gezakt, wat men toeschreef aan den bij uitstek gunstigen winter, zoo vraagt men zich af of nu juist niet het weinig warme weer der laatste maanden te dezer plaatse gunstig heeft gewerkt op den groei. Na het hooien. In het voorjaar, tegen dat de schuur leeg raakt en als de weide nog niet wil, deze met een half zakje chili-salpeter op het gemet tot voortgang te dwingen, is zoo langzamerhand bij vele flinke boeren al een vaste gewoonte geworden. Ook na het hooien dient er iets gedaan te worden, om het nagras zoo rijk mogelijk te doen zijn. Het is te begrijpen, dat het gras, na zoo hoog mogelijk gegroeid te zijn, na gebloeid en zaad gevormd te hebben, heel wat voedsel uit den grond gehaald heeft. Duizend K.G. grashooi bevatten ongeveer 5 K.G. stikstof. Een gemiddelde hooioogst van 7000 K.G. per H.A. heeft dus uit de weide gehaald ongeveer 35 K.G. stikstof, gelijkstaande met ongeveer 225 K.G. chili- salpeter. Wanneer daarenboven het voorjaar koud is geweest en de voorzomer weinig zon heeft medegebracht, zooals dit jaar, dan is er zeker in den grond heel weinig salpeter gevormd. Redenen te over dus, om na het hooien, de weide ten minste een beetje te helpen en ongeveer een halven zak chili-salpeter per gemet uit te zaaien. Door deze 50 K.G. chili-salpeter per gemet op het hooiland na het hooien aanstonds uit te zaaien, bereikt men tweeërlei. Ten eerste zal de hoeveelheid gras van de na- weide enorm toenemen. Tal van proeven hebben dit bewezen, want vele boeren hebben reeds in dezen geest gewerkt en zeer goede resultaten verkregen. En ten andere zal de kwaliteit van het gras er i£n,"".ft" 0" verbeteren. Dat er verschil baarof het werk stellen hun hooi te verbeteren; hun hooi en hun gras. Dit kunnen ze door te maken dat het gras eiwitrijker wordt. En het eiwit komt in het gras door een bemesting met chili-salpeter. Er zijn en worden nog jaarlijks vele proeven gedaan, om de kwaliteitsverbetering van het gras door chili-salpeterbemesting te constateeren. Ik geef hier alleen een enkel staaltje. (Uit de proeven, gedaan door den heer G. van der Molen te Vlaardingen). o *.-= "c3 sj e RJ ■a's is w z O cc. "t N (D CO (O r- OO CO (O O tn Tf M - co M rr 4 CO IO co co (vj CN O CO O co co o r- 00 O - O) (O Ol M O) co oo m O CS CM 't o; - - CS CS c£> oo m co -s* •O 2 V. 3 -= JS O cc cl OX) E y c/2 d. o c o CU I •d -o w> cs co -<t m co Een enkele blik op dit lijstje overtuigt ons van den gunstigen invloed van het chili-salpeter op de kwaliteit van het gras. Zooals ik zeg, er zijn twee redenen, om het nagras niet te laten verarmoeden. Na het hooien dus een kleine greep in den chili-zak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1