Zaterdag 29 Juni 1907. Eerste Blad. (Z i e r i li. zeesche Cour an t). STEMMING L. Koopman Cz., Mr. H. C. Moolenburgh, Jhr. R. R. L. de Muralt W. Ribbens, emeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIEMKZEESME NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. - No. 8480. Oirecieur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit vee bladen. r verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad van Zierikzee. Wij noodigen de Kiezers van deze nneente uit aanstaanden Vrijdag inne stemmen uit te brengen op de ie aftredende leden van den Gemeen- raad, zijnde de Heeren: i op den Heer e alle vier door de Liberale Kies- :reeniging, de Vrijzinnig-Demokra- iche KiesvereenigingGemeente zang en de Afdeeling Zierikzee van :t Algemeen Nederlandsch Werk- idenverbond candidaat zijn gesteld. Het Hoogerhuis in Engeland, dat zelfde politieke macht als de Eerste tmer in Nederland bezit, is een sta-in- ln-weg voor de totstandkoming van etten, die overeenkomstig de eischen van n vooruitgaande samenleving ingericht, n liberalen geest ademen. Dit Ministerie, oede de stelselmatige oppositie van dit rouderde staatslichaam, heeft, teneinde 1 ar te brekenen de uitvoering van gislatieven arbeid mogelijk te maken, j het Lagerhuis een resolutie ingediend n den volgenden inhoud: „Teneinde n wil van het volk, uitgedrukt door zijn rkozen vertegenwoordigers, tot zijn recht I laten komen, is het noodig, dat de acht van het Hoogerhuis om wetten, >or het Lagerhuis aangenomen, te wijzigen I te verwerpen, zóó bij de wet beperkt ordt, dat binnen den duur van een enkel ïrlement, voor de eindbeslissing van het ïgcrhuis de doorslag verzekerd blijft", de toelichting tot dit voorstel, zeide de inister Campbell Bannerman, dat elke lerale regeering van het Hoogerhuis nstige tegenkanting ondervonden heeft, lodat het in 's lands belang noodig is, iaraan een einde te maken. Nu stelde regeering voor, om, indien de beide uizen omtrent een wetsontwerp niet tot 'ereenstemming konden komen, tusschen n bepaald aantal afgevaardigden uit het ogerhuis en het Lagerhuis zal gecon- reerd worden. Leidt die conferentie et tot een gunstig resultaat, dan zou i zes maanden het wetsontwerp opnieuw rst bij het Lagerhuis, en dan bij het oogerhuis worden ingediend. Kan weder- n het Hoogerhuis aan het wetsontwerp et zijn goedkeuring hechten, dan wordt u tweede conferentie gehouden. Mislukt ok deze, dan komt na zes maanden het etsontwerp weder in het Lagerhuis, dat j aanneming het opzendt aan het Hooger- ois met de vriendelijke boodschap, dat, s de heeren het nu niet mochten goed- ;uren, het wetsontwerp toch zonder in medewerking aangenomen is. Balfour, de bekende conservatieve oud- inister, bestreed het voorstel. Hij zeide, at het Hoogerhuis reeds minder macht in het Lagerhuis had, en dat, werd het zijn bevoegdheid nog meer geknot, men breuk deed aan de bestemming van het oogerhuis, dat een bolwerk is tegen een verhaaste wetgeving. Minister Churchil viel het Hoogerhuis ïftig aan, dat geen nationale instelling, aar een partijlichaam was, hetwelk het :cht van veto misbruikte voor de grofste laagste oogmerken van politieke oneer- jkheid. Één der arbeidersafgevaardigden stelde, p grond van zijn samenstelling en reacti- tair drijven, de opheffing van het Hooger- uis voor, hetgeen verworpen werd. Het regeeringsvoorstel werd met groote leerderheid aangenomen. Werd ten Noorden van het Kanaal van Calais een voor Engeland's parlementaire geschiedenis hoogst belangrijke kwestie in het Lagerhuis behandeld, zoodat het geheele volk al zijn aandacht daaraan wijdde, ten Zuiden van dat Kanaal werd een geheele natie in beroering gebracht door de in opstand gekomene wijnbouwende bevolking van Zuidelijk-Frankrijk. Toen de Fransche regeering troepen zond, teneinde de anarchie te onderdrukken, want burgemeesters en gemeenteraadsleden hadden hun posten verlaten, belastingen werden niet geïnd, noch betaald, geboorten werden niet in geschreven, en huwelijken niet voltrokken, toen richtte de bevolking barrikaden op, en het burgerbloed vloeide. Het comité van verweer werd gevangengenomen. Alleen de hoofdleider, Marcelin Albert, de verlosser van het Zuiden genoemd, ontkwam. Hij begaf zich in stilte op weg naar Parijs, en verlangde, aan het Ministerie gebouw gekomen, Clémenceau, den Minister, te spreken. Deze ontving hem op zijn bureau, liet hem niet gevangennemen, maar gaf hem de opdracht de wijnbouwende bevolking tot onderwerping aan de wet over te halen, en stelde hem f 50 als reisgeld ter hand. Marcelin Albert trachtte zich van deze opdracht te kwijten, maar slaagde daarin niet, waarop hij zich vrij willig in gevangenschap begaf. Een tweede comité van verweer werd gevormd, dat den voorzitter voor de parlementaire commissie van enquête naar de oorzaken van de wijncrisis, Cazaux-Cazalet, tot be middelaar bij de regeering koos. Deze zou aan Clémenceau het volgende voorstellen: Het comité van verweer, aangevuld met eenige deskundige wijnbouwers, zou een wetsontwerp samenstellen want met het door de Kamer aangenomen wets ontwerp op de vervalschingen van den wijn had men geen genoegen genomen en dit aan den Minister ter hand stellen. Kon deze zich met den inhoud er van mede vereenigen, dan hield al het lijdzaam verzet op. Er bestaat alle kans, dat de regeering den weg der onderhandelingen zal inslaan. Erger dan de onlusten in het Zuiden is voor Frankrijk het gebrek aan discipline in het leger. Ruim zeshonderd man van het zeventiende linie-regiment hebben de gehoorzaamheid aan hun superieuren ge weigerd, en zich vijandig tegenover het Staatsgezag geplaatst, na zich van geweren en patronen te hebben meester gemaakt. Met zoete broodjes wist men de muitende manschappen tot hun plicht terug te brengen. Zij zijn nu op weg naar Tunis. De frissche zeelucht zal hun opgewonden heid wat kalmeeren. Met het oog op het gebrek aan tucht in het leger, heeft de Regeering voor gesteld om de discussie over het aan de orde zijnde wetsontwerp op de afschaffing der krijgsraden te verdagen tot na den terugkeer van de Kamer. Op het oogen- blik, zeide zij, ontbrak de noodige geestes- kalmte voor de behandeling van genoemd wetsontwerp. Dit voorstel werd met groote meerderheid aangenomen. In Portugal ziet het er ook al niet roos kleurig uit. Daar is een Minister, genaamd Joas Franco, aan het roer, die zich om geen constitutioneele instellingen bekreunt, en als een dictator zelf handelend op treedt. In Oporto wilde hij zijn regeerings- beleid verdedigen, maar op zijn reis naar deze stad werd hij aan al de stations door een vijandige menigte opgewacht, die hem uitjouwde, toen zij hem zag. Ter plaatse van bestemming gekomen, werd hij op dezelfde onvriendelijke wijze verwelkomd. Met veel moeite bereikte hij het lokaal, waarin hij zou spreken. Men liet hem echter niet aan het woord, zoodat hij ijlings de zaal verliet, en zich naar het station spoedde. Politie en soldaten moesten van de vuurwapenen gebruik maken, ten einde hem voor de woede van de volks massa te beveiligen. Velen werden daarbij gewond. In Duitschland is Posadowsky, na tien jaren Minister te zijn geweest, als zoodanig afgetreden. Ook de Minister van Eeredienst, Studt, heeft zijn portefeuille moeten neer leggen. De Rijkskanselier, Von Bülow, heeft met het oog op den nieuwen koers den éénen aan de conservatieven, en den anderen aan de liberalen ten offer gebracht. ITALIË. Met het oog op den woningnood in Rome en de daarmee verband houdende stijging der huren gaat men een „beambten- wijk" maken, waar plaats zal zijn voor 80.000 menschen, die in dienst zijn van den staat. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Oostenrijksche dorpen Micheldorf en Frasendorf zijn 42 huizen in de asch gelegdvier kinderen zijn verbrand. Een Kroatisch werkman te Bückstein is plotseling, terwijl hij met zijn kameraden aan een glas bier zat, krankzinnig gewor den. Hij sprong op en sloeg in 't wild op zijn makkers los, liep toen naar buiten en verbrijzelde een voorbijganger de hersen pan, stiet een ander een mes in den rug en werd dan eerst onschadelijk gemaakt. Er waren toen eenige zwaar gewonden en twee dooden. FRANKRIJK. De portefeuille, die Marcelin Albert door den bode, die hem aankondigde Zondag morgen, liet binnenbrengen, bevatte een stuk, waarop geschreven stond: „Heer president-minister, ik kom uit naam van alle bedelaars (gueux) de vrijlating vragen van al mijn medewerkers. Ik verzoek u, de behulpzame hand te reiken aan alle wijn bouwers van Frankrijk. Trek uw troepen terug, wees toegeeflijk en alles zal weer rustig worden tot heil van de Fransche republiek". Onder de manschappen van een regiment infanterie te Avignon hebben wanordelijkheden plaats gehad. De kolonel werd buiten de kazerne aoor burgers uit gejouwd, en op het kazerneplein door de soldaten uitgefloten. Onderwijl trachtten lieden buiten, de kazernepoort in te ram meien. Een groote volksmenigte trok in optocht naar de kazerne, voorop een groep soldaten met bajonetten op het geweer. Een der officieren, die bij de manschappen in aanzien stond, slaagde erin het volk, door een toespraak, tot weggaan te bewegen. Het 17e regiment infanterie, waarvan de manschappen aan het muiten geweest zijn, zal naar het zuiden van Tunis wor den overgeplaatst. Argeliers, 25 Juni. In de vergadering der comités voor de verdediging van wijn- bouwbelangen werd uitgemaaktdat de door de Kamer aangenomen wetten niet aannemelijk zijn. Allen blijven solidair en zullen de zaak, waarvoor ze tot dusver zijn opgekomen, m geen enkel opzicht in den steek laten. Aan hun comité zullen ze den tekst voorleggen van hun minimum- eischen. Montpellier, 25 Juni. De burgemeesters van het derde district hebben den prefect een schrijven gezonden, waarin zij in ant woord op het „ultimatum" van Clemenceau eischenonmiddellijk ontslag van de ge vangenen van Montpellier, terugtrekking der troepen en spoedige herziening, onder verantwoordelijkheid der regeering, van de wet op de knoeierijen in den wijnhandel. DUITSCHLAND. Woensdagmiddag om 2 uur brak te Berlijn brand uit in de Victoria-pakhuizen, waar een groote voorraad hooi, haver en andere Jourrage was geborgen door de Omnibusmaatschappij, aan wie deze pak huizen toebehooren. Een kwartier na het uitbreken van den brand stond reeds de geheele noordelijke vleugel in vlammen. Er was groote vrees voor één gebouw, waarin het benzine-depot der Maatschappij was gevestigd en waar zich 5 millioen liter benzine en alcohol bevonden. Om 3 uur stortten de twee bovenste verdie pingen in en hemelhoog sloegen de vlammen op. Door 20 stoomspuiten werd een stort vloed van water over de brandende ge bouwen uitgegoten, maar ook die vermocht weinig tegen deze vuurzee. Om half vier stortte de voorgevel in en om 7 uur 's avonds, toen de brand in heftigheid begon af te nemen, waren 3 groote pakhuizen, elk van 4 verdiepingen, in de asch gelegd. Het was echter gelukt het benzine-depot te beschermen en er hadden ook geen ont ploffingen plaats, want de gevaarlijke stof bevond zich in een reservoir, 2 M. onder den grond en beschut door een dikke klei laag. Een stalknecht en een kind worden vermist, maar men hoopt, dat zij ontkomen zijn, daar er door de groote verwarring nog geen onderzoek heeft kunnen plaats hebben. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting aan de electrische lift, die men gebruikte om het hooi naar de zolders te brengen. BELGIË. De Kamer heeft gisteren artikel een van de wet Coremans op het onderwijs in het Vlaamsch aan de vrije middelbare scholen aangenomen. Om een graad te behalen moeten de studenten in het Vlaamsche ge deelte van het land minstens twee leer gangen in het Vlaamsch hebben gevolgd. Een amendement, om Brussel van die be paling uit te sluiten, werd verworpen. Het behoud van een Fransche afdeeling in de Athenea werd eveneens verworpen. De Vlamingen mogen dus over die eerste stemming tevreden zijn! NEDERLAND. 's-Gravenhage, 27 Juni. De politie alhier heeft te Antwerpen zekeren S., uit Delft, aangehouden, die verdacht wordt van de jongste inbraken in Den Haag. De aangehoudene zal te Antwerpen blijven tot op zijne uitlevering. De politie heeft reeds huiszoeking gedaan in zijne woning te Delft. Bij kon. besluit is bepaald in te stellen eene Staatscommissie, aan welke wordt opgedragen a. te onderzoeken: le. of en zoo ja, welke voorzie ningen op of van uit den vasten wal alsnog behooren te worden getroffen om bij scheeps rampen op de Nederlandsche kust en meer in het bizonder bij den Hoek-van-Holland, verlies van menschenlevens zooveel doenlijk te voorkomenen 2e. of en zoo ja, welke wijzigingen in de organisatie van het reddingswezen hier te lande behooren te worden aange bracht, teneinde een zoo groot mogelijk nuttig effect daarvan te verzekeren; b. van de uitkomsten van dat onderzoek aan H. M. de Koningin verslag uitte brengen, vergezeld van de noodige voorstellen met toelichting. Rotterdam, 26 Juni. Een beschonken Engelschman, de 53-jarige stoker Robert Nickelson, begaf zich gisterenavond om half negen naar zijn aan de Willemskade liggend stoomschip „Ormstron". Hij liep vlak langs de rails en toen ter hoogte van de Pottebakkerssteeg de motorwagen 46 van lijn 3 naderde, week de man niet uit, niettegenstaande het herhaalde luide bellen van den wagenvoerder. De Engelschman kreeg een stoot en geraakte met hoofd en schouders onder den baanschuiver. Vree- selijk gewond werd de man onder den wagen uitgehaald en naar het Ziekenhuis vervoerd, waar de ongelukkige een uur na aankomst overleed. Heden namiddag sloeg de conducteur De Jager, die dienst deed op een bijwagen achter motorwagen 100 van lijn 8 der R. E. T. M.van zijn wagen af tusschen Delfts haven en Schiedam, door bij het sluiten van het hek van het achterbalcon van den voorwagen met het hoofd te ver voorover te buigen; daarmede kwam hij tegen een boom, werd uit den wagen geslingerd en drie boomen verder medegesleurd. Hij werd ernstig verwond en bewusteloos opgenomen en medegevoerd naar Schiedam, waar hij op last van een dokter onmiddellijk per brancard naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. Zijn toestand is ernstig. 27 Juni. De bierhuishouder N. K. woont in pand no. 5 aan de Noord-Molen dwarsstraat, alhier. In het benedenhuis is zijn café de Zwaan gevestigd en het boven huis, uit één verdiepingbestaande, wordtdoor hem en zijn gezin, bestaande uit vrouw en drie kinderen, bewoond. Het jongste kind, een knaap van 11 jaar, naar zijn vader geheeten, is in hooge mate zenuwlijder en aan beide beenen verlamd. Een meisje van 12 jaar gaat op school, terwijl het oudste kind in betrekking is. De kastelein is een man, die met financieele moeilijkheden te kampen heeft, zich dit zeer aantrekt en daardoor zwaar moedig is geworden, tengevolge waarvan hij reeds meermalen gedreigd heeft zich van het leven te berooven. Vanmorgen was er zelfs geen bier in huis voor den verkoop; zoo ging het meer en reeds werd er een en ander beleend. Nadat het dochtertje vanochtend naar school was gegaan, verliet ook K's vrouw om ruim tien uren de echtelijke woning om een boodschap te doen, zoodat K. met zijn gebrekkig kind alleen thuis bleef. Vanmiddag om 12 uur kwam 't dochtertje uit school thuis en even daarna de moeder. Zij gingen het café binnen, maar troffen daar niemand aan. Dit trof de moeder, die voor zij met het meisje aardappelen zou gaan schillen, even zou kijken waar haar man was. Zij vond hem boven in een hoek van de keukenkamer op den grond liggen te midden van een groote plas bloed, bewusteloos en zwaar aan den hals verwond. Naast hem op den vloer lag een bebloed scheermes en op de tafel het étui ervan. Naast dat étui een prentbriefkaart, waarop K. met enkele woorden afscheid van zijn vrouw en kinderen nam. Van haar gebrekkig zoontje niets be merkende, doorzocht de hevig verschrikte vrouw verder haar bovenwoning en vond het kind in zijn bedje liggende met afge sneden hals. Dit bedje stond in een soort alcoof of tusschenkamer, gelegen tusschen de keukenkamer en een ander vertrek. Vrouw K's eerste werk was naar den nabijgelegen politiepost in de Wiekstraat te snellen en daar haar bevinding mede te deelen; zeer spoedig waren de inspecteur van politie, de heer C. G. van Gulden en de inmiddels gewaarschuwde commissaris van politie, de heer D. A. Caspers met den inspecteur den heer M. Rutgers ter plaatse, waar de ter hulp geroepen geneesheer dr. L. A. F. Schakers reeds den dood van het kind geconstateerd en de levensgevaarlijke wonden van den vader verbonden had. De man is naar het ziekenhuis vervoerd. Het lijk van het zoontje wordt ter gerechte lijke schouwing mede naar die inrichting gebracht. Vermoedt wordt dat K., zijn fiinancieelen ondergang tegemoet ziende, en geen zin hebbende zijn beroep van schoenmaker, dat hij vroeger uitoefende, weer op te vatten zoo heeft hij zich tenminste wel eens uitgelaten in een zwaarmoedige bui zichzelf en zijn gebrekkig kind van het leven heeft willen berooven, om dat kind, wanneer soms het gezin tot volslagen armoede verviel, voor verdere ellende in de toekomst te behoeden. Flakkee. Met ingang van 9 Ji li is op nieuw benoemd tot burgemeester van Dirksland, Herkingen en Melissant, inr. C. Zaaijer. Zierikzee, 28 Juni. De heer J. T. Bethe, student aan de Technische Hoogeschool te Delft, is ge durende de aanstaande zomervacantie werkzaam gesteld als buitengewoon op zichter bij de uitbreiding der werkplaats van de electrische centrale, nabij de groote schutsluis te IJmuiden. Met 1 Juli zijn verplaatst de kommiezen der 3e klasse bij de belastingen K. Dekker van Breskens (tijd.) naar Hallum, J. C. Prins van Hansweert naar Hoedekenskerke. Te Nieuwdorp kreeg een boeren knecht een zware balk, die naar beneden viel toen een voer hooi werd binnen gebracht, op het hoofd. Door den geroepen geneesheer werd hersenschudding gecon stateerd. De 22-jarige jonge man is niet buiten gevaar. Stavenisse, 27 Juni. Het jaarlijksch feest de kermis is alhier weer aan gebroken. Een carrousel en enkele kramen zijn slechts gekomen, zoodat een en ander niet veel belooft. De vele gelegenheden tot uitgaan, tentoonstellingen, festivals, en de gemakkelijke verkeersmiddelen doen de kermissen haren eigen dood sterven. Een besluit tot opheffing zal wel niet genomen moeten worden, daar het stervens- vonnis zich zelve velt. St.-Filipsland. De Waterloo-collecte heeft alhier opgebracht f 4.22J. In een 3-tal nachten zijn in even- zooveel tuinen weer ongenoodigde gasten op bezoek geweest. Hoewel 't niet ge makkelijk gaat zulke lui bij de kladden te krijgen, schijnt men nu toch den dader van den laatsten diefstal van Zondag- op Maandagnacht op 't spoor te zijn. St.-Maartensdijk. De Waterloo-collecte bracht alhier op f 20.20J. Tholen, 26 Juni. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad waren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1