ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 27 Juni 1907. (Z ieriltzeesctLe C o u r a n t). BERICHT. Stemming ter verkiezing an vier leden van den Gemeen teraad van Zierikzee. Mr. D. Engelberts. L. Koopman Cz. Mr. H. C. Moolenburgh. Jhr. R. R. L. de Muralt InW. Ribbens. Hoogere Burgerschool. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8479. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op deze )urant abonneeren, ontvangen de tot en datum verschijnende nummers -atis. Alle brievengaarders en boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt r openbare kennis, dat op Vrijdag den 5 Juli nstaande, van des morgens 8 tot des namid- gs 5 uur, eene stemming zal plaats hebben r verkiezing van vier leden van den Gemeente- ad, bedoeld bij art. 7 der Gemeentewet, waar- ior als candidaten zijn gesteld de heeren: jDe stembureaux houden zitting in het Raadhuis, wel dat voor het le stemdistrict in de Raad- al, en dat voor het 2e stemdistrict in de kamer •or den Gemeente-Secretaris, waarvoor de toe- ng is door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel ,8 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij, die opzettelijk, zich voor een ander uit levende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift itgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge- traft met gevangenisstraf van ten hoogste één aar". Zierikzee, den 25 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het iddelbaar Onderwijs te Zierikzee maakt bekend: dat het toelatlngs-examen zal gehouden worden op Donderdag 11 Juli a.s., des voor middags te 9 uur, in de lokalen der school; dat de overgangs-examens zullen gehouden worden op Vrijdag 12 Juli a.s., des voor middags te 9 uur, in de lokalen der school. Zierikzee, den 26 Juni 1907. Namens de Commissie voornoemd, De f.d Secretaris, J. W. C. DE JONGE VAN ELLEMEET. JAPAN. De Japansche regeering heeft bij Krupp ntzaglijke bestellingen gedaan van kanon- en van het zwaarste kaliber, die in en herfst van 1908 allen op de vloot oeten zijn overgebracht. AMERIKA. Er zijn nu nadere ambtelijke berichten ntvangen over den tifoon en de vloed- olf die, einde Maart, de westelijke Caro- ïen geteisterd hebben. In het geheel :bben 200 menschen er het leven bij daten: op één eilandje bleven van de evolking één man en één vrouw over. et prachtige eiland Raur is een kale andplaat, met een paar boomstompen er 3, geworden. Menschen met ervaring hadden de vloed- olf voorspeld aan een eigenaardig dof eluid van de branding, dat den avond te aren te hooren was. Men bond de kinderen, ouwen en zwakken daarom veiligheids- ilve in de palmboomen vast. Den Mgenden dag dook de vloedgolf als een ■varte wolk aan de kim op, kort daarna oeg het water tot aan de kruinen der Brammen. Dien eersten aanval hadden de landers nog kunnen doorstaan, maar :hter de eerste golf kwam een tweede, ag hooger, die de boomen ontwortelde alle levende wezens in een razende aterkolk sleurde, waaruit slechts weinigen vend te voorschijn kwamen. Een schip van de regeering heeft aan e noodlijdende inboorlingen zoo spoedig ogelijk levensmiddelen gebracht. Anders )u de ramp nog een ernstigen nasleep ebben gehad. I Te New-Orleans hadden veertien alianen, behoorende tot den bond van de Zwarte hand", een 8-jarigen jongen geroofd, voor wiens loslating zij een som eischten van 24,000 dollar. Het lijk van den jongen is nu gevonden, gewurgd en in stukken gehakt. Men heeft 9 personen in hechtenis genomen, waaronder een vrouw, die een bekentenis aflegde en de overigen verried. De bevolking is zeer verbitterd, zoodat men vreest voor een lynchpartij. Zondagnacht is bij Hartford op de lijn New-YorkHartford een sneltrein op een arbeiderstrein geloopen. Er kwamen 11 personen bij om, terwijl er 34 gewond werden. ITALIË. Dona Francisca, weduwe van Garibaldi, is te Rome gekomen om haar stiefzoon Riccioti Garibaldi te beschuldigen van schennis van Garibaldi's graf. Hij zou zonder haar verlof het gebeente er uit gehaald hebben, en dat hebben overgebracht naar een ander graf, buiten de omheining waarin de generaal was ter ruste gelegd. Dona Francisca heeft aan den koning en aan de regeering kennis gegeven van dat feit, dat in de bladen zeer betreurd wordt, gepleegd als het is juist aan den vooravond van de feesten van Garibaldi's honderdjarigen geboortedag. Ook de doodkist van Marilio Garibaldi, zoon uit het tweede huwelijk van den beroemden patriot, zou zijn weggenomen. RUSLAND. De geheime politie te St.-Petersburg heeft ontdekt, dat een gansche bende personen, als brievenbestellers verkleed, de brievenbussen leeg haalde. FRANKRIJK. Parijs, 23 Juni. De nacht en de dag zijn in het geheele wijndistrict kalm ver- loopen. Alleen te Nimes hadden gisteravond ernstige manifestaties plaats. Men wierp met steenen naar de gendarmes en de prefectuur, waar veel ruiten zijn ingeworpen. Talrijke lantaarns zijn omver geworpen. Na een charge van de cavalerie, was de orde hersteld. Op drie plaatsen heeft men gepoogd den spoorweg te vernielen. Marcelin Albert, president van het comité te Argelliers, dien de politie gedurende de laatste weken tevergeefs trachtte te arresteeren, is heden aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken geweest, waar hij een onderhoud had met Clemenceau. Volgens de bulletins der verschillende bladen, sprak de minister zeer ernstig met Marcelin, dien hij ver antwoordelijk stelde voor de wanorde en het bloedvergieten. Clemenceau liet den „verlosser" niet arresteeren, maar noodigde hem uit 's middags terug te keeren, om de bevolking te verzoeken, zich rustig en kalm te houden. Volgens de Temps stortte Marcelin tranen, toen de minister hem verantwoordelijk verklaarde voor het bloedvergieten. Te Cadorousse bij Avignon ging een 14-jarige jongen met zijn kleine broertje uit om moerbeiblaaren te zoeken. Onderweg gaf hij 't kind een pistool, dat naar hij meende ongeladen was. Plotseling knalde een schot, en 't driejarig kind viel bloedend ter aarde. De ander, denkend dat het kind dood was, scheurde een papiertje uit zijn zakboek en schreef er het volgende op: Toen ik Lucien het pistool gaf, dacht ik dat het ongeladen was. Nu ik den moed gehad heb het hém te geven, zal ik ook den moed hebben er zelf gebruik van te maken". Toen men de kinderen eenige uren later vond zat de kleinste in 't gras te spelen, de ander lag dood in zijn buurt. DUITSCHLAND. Bij het geding tegen de brandstichtende brandweer van Siebenlehn, in Saksen, is gebleken, dat de burgemeester de eigenlijke boosdoener was. Hij had een plan ont worpen om het oude bouwvallige plaatsje in een nieuw dorp met mooie breede straten te veranderen, maar het geld was er niet voor. Hij besloot toen propaganda te maken voor het denkbeeld, dat de rijke verzekeringsmaatschappijen maar moesten bloeden. Zijne gemeentenaren waren gemakkelijk over te halen. Het gemeente bestuur hielp hen, met ambtelijke certificaten, verzekeringen boven de waarde van hun huizen te sluiten. In nog geen tien jaar tijds kwamen in het kleine nest 43 branden voor, waarbij 65 huizen betrokken waren. De brandweer bluschte bij al die gelegen heden enkel voor dcleus, inderdaad wakkerde zij de vlammen aan, en hield zij drinkgelagen op kosten van dengenen wiens beurt het was, om „af te branden". Pas korten tijd geleden kwamen de schandalen uit, toen een schoenmaker in een brandstichtingszaak onder eede als getuige gehoord werd. Men weet, dat de eerste groep van brandstichters reeds tot zware straf ver oordeeld is. Bij de tweede groep, die nog voor moet komen, is de burgemeester. Twee beklaagden hebben zelfmoord gepleegd. Kiel, 24 Juni. De keizer begroette hedenmorgen aan boord van den Japanschen kruiser „Tsoekoeba" de Japansche be manning, en eindigde zijn rede met de woorden: „Ik hoop en vertrouw, dat de Japansche en Duitsche vloot steeds als goede vrienden en kameraden samen zullen werken, dat haar vlaggen steeds naast elkander zullen waaien, in het belang van den wereldvrede en de wereldorde". BELGIË. Maandag is voor het assisenhof te Brussel aangevangen het proces van moord, gepleegd door Carlos Waddington, zoon van den toenmaligen zaakgelastigde van Chili, op Ernesto Balmaceda, legatie secretaris en verloofde zijner zuster, Aleidis Waddington. In herinnering zij gebracht dat het ver keer in het huis van den gezant den vermoorde in betrekking had gesteld met diens dochter. Een minnehandel was er het gevolg van, doch vn een huwelijk wilde de oude Waddington niet weten, omdat de jongeling nog geen 21 jaar was. Vandaar een spanning tusschen beide partijen, wat niet belette dat de twee jongelieden elkaar bleven schrijven en ontmoeten, geholpen door de dienstboden, die hen gelegenheid gaven tot lange samenkomsten. De intrigue verscherpte, door het feit dat de moeder vernam, dat de gevolgen van die geheime samenkomsten den eer lijken naam van 't meisje voor goed vernietigden. Toen schijnt bovendien Balmaceda plannen gemaakt te hebben naar Chili terug te keeren, en zou hij geweigerd hebben het meisje te trouwen. De jonge Carlos, de eer zijner zuster willende wreken, nam het pistool zijns vaders en ging Balmaceda in zijn woning opzoeken en schoot hem dood. De verdedigers zijn mrs. Huysmans, vader en zoon en mrs. Janson, vaderen zoon. Er zijn 80 getuigen geroepen. De voor zitter verzet zich tegen het oproepen van den heer en mevr. Waddington en hun dochter. De zaak zal heel de week innemen. NEDERLAND. Kampen, 24 Juni. Bij het station alhier gebeurde Maandagmiddag een droevig ongeluk Bij de daar aanwezige schutsluis is een der ijzeren hekken, dat niet vast zat en hellende was, met een stuk muur, waarop dit rustte, omgeslagen. Het 4-jarig knaapje van den spoorwegarbeider A. Visscher kreeg van het hek zoo'n slag tegen het hoofd, dat het kind direct dood was. Arnhem, 24 Juni. Naar men verneemt, is de toestand van baron Van Wassenaer, die de vorige week het ongeluk had door het schrikken van zijn paard onder de stoomtram te Bennekom te geraken, vooruit gaand. Ook met den boschwachter, die toen zeer ernstig verwond werd, gaat het iets beter, ofschoon deze nog volstrekt niet vervoerd mag worden. Culemborg, 24 Juni. Zondagnacht heeft het hier in den omtrek zóó sterk gevroren, dat de veldvruchten het te kwaad hebben gekregen. Vele aardappelplanten zijn af gevroren. De wind van Zondag heeft zoowel daar als te Tiel veel schade aan de kersen toegebracht. Niet alleen zijn er veel afgewaaid, maar ook velen zijn gekneusd. Alphen, 24 Juni. Gisterenmiddag had hier een treurig ongeval plaats. Twee kinderen van den heer Kom, één van 7 jaar en één van 2 jaar, verdronken in het Goudsche rijpad. Het vorig jaar verdronk mede een kind uit hetzelfde gezin. Utrecht, 24 Juni. De vorige week werd hier een rijwiel gestolen, terwijl de eigenaar even in een winkel was. In den nacht van Zaterdag heeft de dief het rijwiel neêrgezet bij een politie-post met een briefje er bij„gestolen bij den heer Zoo is de eigenaar weêr in het bezit gekomen van zijn rijwiel. Wageningen, 24 Juni. Terwijl de reizigers, 2 heeren en 2 dames, uit Zutphen, even uitgestapt waren, aan het Lexkesveer alhier, begon de auto door den hellenden weg, waarop zij stond, uit zichzelf te loopen en kwam, in weerwil der pogingen om haar terug te houden, in den Rijn terecht. Per trein moesten de reizigers naar huis terug. De auto is later door middel van een kaapstander uit het water gehaald. 's-Gravenhage, 24 Juni. De heer Carnegie, de bekende Amerikaansche millionnair, is gisterenavond alhier aan gekomen en heeft zijn intrek genomen bij den gezant der Vereenigde Staten. Door de sociaal-democratische Kamer fractie is een amendement op den betreffen- den post der Oorlogsbegrooting ingediend, bij aanneming waarvan de opkomst der miliciens, die in 1903 onder de wapenen zijn geweest, voor dit jaar achterwege zou blijven. De Daily Telegraph bevat de volgende jammerklacht van haar specialen corres pondent te Den Haag: „De oorlog heeft zijn gruwelen, maar de prijs van den vrede, tenminste van vredes conferenties, is somtijds nauwelijks minder verschrikkelijk. De goede lieden van Den Haag zijn blijkbaar van plan, een rijken oogst binnen te halen van de gedelegeerden en hun gevolg, en van de andere personen, wier beroep hen voor deze conferentie naar Den Haag riep. De prijzen, die voor alles worden gevraagd, zijn schreeuwend. Voor een kleine luncheon, bestaande uit een omelet, een tong (visch) en een snede bief, maar zonder dessert, had ik de niet geringe som van dertien gulden te betalen. Een glas brandewijn kost negentig centen, en een kop koffie vijftig. Table d'hote weigert men op te dienen. Gij zijt verplicht a la carte te dineeren, tegen prijzen, die uit mijn bovengenoemde lunchrekening kunnen worden afgeleid. Voor een kort oogenblik rijden in deze kleine stad wordt twee a drie guldens ge vraagd, naar gelang van de beetnemerij van den individueelen koetsier. Over het algemeen genomen, doet de Hollander van Den Haag zijn best zijn nationale reputatie te handhaven, die Canning in zijn fameus despatch karakteriseerde, namelijk, dat de Hollanders een afzetterstroep zijn". Is het nu werkelijk zoo erg? Of is de speciale van de Daily Telegraph er onge lukkig een beetje ingeloopen? Dat de Hagenaars van de buitengewone drukte profiteeren, is een natuurlijke zaak, die overal wordt toegepast. Economisten noemen dat: de wet van vraag en aanbod! En men weet haar ook hier te benutten. Maar dat rechtvaardigt natuurlijk niet, negentig centen voor een bittertje en dertien gulden voor een lichte luncheon van een omelet, een tong en een snede bief. Maassluis, 24 juni. De commissie, die zich ten doel stelde geld in te zamelen voor de weduwen H. Bakker en M. Kemp, wier echtgenooten in den storm van 2 Mei 1.1. het leven verloren, ontving nog van Prins Hendrik f 25. Het totaal der ingekomen giften is thans f 650. 's-Gravenzande, 24 Juni. Vrijdag had alhier een trouwlustig paar het benijdens waardige geluk, het vierhonderdste paar te zijn, dat getrouwd werd door den heer W. Luijendijk, thans oud-wethouder dier gemeente. „En nu", zoo sprak de oud-wethouder, heb ik ulieden nog mede te deelen, dat deze trouwplechtigheid voor mij wel een gedenkwaardige is. Den 17en iNov. 1893 trouwde ik het eerste paar in deze gemeente, en gij zijt het 400e; daarom heb ik voor ieder van u een aandenken meegebracht". En de jonge vrouw was een fraaie hand- werkdoos, de jonge man een prachtig inktstel rijker geworden, met op den onderkant het opschrift: „W. Luijendijk, oud-wethouder der gemeente 's-Graven zande, 21 Juni 1907". Steenbergen, 24 Juni. Hedenmorgen brandde door onbekende oorzaak het huis met schuur en bijgebouw van Malis, aan den Overval, totaal af. De bewoners konden zich met hunne kinderen met moeite redden. Niets is gered. Een en ander was verzekerd. Zierikzee, 25 Juni. De Burger-Kies- vereeniging „Ons Gemeentebelang" heeft in hare vergadering van gisterenavond tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteldde heeren mr. H. C. Moolenburgh, jhr. R. R. L. de Muralt, L. Koopman Cz. (aftr. leden) en W. Ribbens. Ter openbare civiele terechtzitting der arrondissements-rechtbank van heden is door den heer mr. P. S. Gerlings, vroeger advocaat-procureur te Zwolle, de eed afgelegd als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Zierikzee, ter stand plaats Zierikzee. De voordracht voor hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zeeland bestaat uit de heeren J. A. J. Sibmacher Zijnen te Terneuzen, C. H. C. Coomans te Goes en F. A. Kloppert te Zierikzee, allen ingenieur bij dezen dienst. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier der arrond.-rechtb. te 's-Gravenhage Mr. J. Lechner, thans griffier der rechtbank te Zwolle (vroeger te Zierikzee). De hëer Ph. van der Moer te Colijns- plaat is aangesteld als assistent-waterbouw kundig ambtenaar voor het metsel- en aardewerk aan den Jacobapolder gemeente Wissekerke. Door het hoofdbestuur der schippers- vereeniging „Schuttevaer" is een adres verzonden aan den Minister van Marine, met verzoek, die verbeteringen aan de ijsboeien in het Hellegat te willen doen aanbrengen, waardoor zij, evenals de boeien op de Wester-Schelde, welke der scheepvaart zulke groote diensten bewijzen, die capaciteit verkrijgen, welke de boeien aan haar doel doet beantwoorden. Aan de N. R. Crt. wordt gemeld De commissie, in opdracht van afge vaardigden van polders en waterschappen in Zeeland, belast met de voorbereiding van de oprichting eener „Onderlinge Risico-Vereeniging" voor de genoemde polders en waterschappenheeft de wenschelijkheid uitgesproken, om door onderlinge aaneensluiting de uit de Onge vallenwet 1901 voor de polders en waterschappen voortvloeiende lasten, tot het laagst mogelijke bedrag terug te brengendat is dus tot de kosten der werkelijk gebeurde ongevallen en der zuivere administratiekosten. Zij is van oordeeldat de te verkrijgen besparing gemiddeld zeker niet minder zal bedragen dan 40 pCt. van de premie der Rijksver zekeringsbank. Ongeveer alle polders en waterschappen hebben zich na kennis geving van den inhoud eener desbetreffende, circulaire tot toetreding bereid verklaard. In de Woensdag 19 Juni 1907 gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Levensverzekering-bank „Amsterdam" waren vertegenwoordigd 144 aandeelen, uitbrengende 78 stemmen. De vergadering werd geleid door den waar- nemenden voorzitter den heer L. M. Bonnike. Uit het verslag door de directie uitgebracht bleek dat, inclusief de gekapitaliseerde lijfrente op uit0. December 1906 verzekerd was f 6,376.755.— met f 259,611.— jaarlijksche premie, verdeeld over 79404 polissen, terwijl deze cijfers op heden zijn f 6,578,647.kapitaal met f 266,508. jaarlijksche premie, en 80575 polissen. De door den wiskundigen adviseur, dr. N. P. Kapteijn, berekende reserve wees eene vermeerdering aan van f 82,420.64 zoodat de totale reserve bedraagt 689,778.78 welke ruimschoots door rentegevende be leggingen is gedekt. Volgens advies van de commissie,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1