Dinsdag 25 Juni 1907. (25 ierilizeesctie Cour an t). B E RJC H T. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8478. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op deze ourant abonneeren, ontvangen de tot ien datum verschijnende numme s ratis. Alle brievengaarders en boek andelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt üt navolgende bericht betreffende schietoefeningen r kennis van zeevarenden, die daarbij belang innen hebben, t.w.: Schietoefeningen van het fort IJmuiden. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van orlog zal op 16 Juli en zoo noodig ook op Juli 1907 een schietoefening worden gehouden in het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van vaar kaliber (24 c.M.), waarbij onveilig wordt ïmaakt een sector, begrensd aan de N.-zijde )or eene lijn van het fort in de richting N W. aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en ne lijn in de richting ZW. t. W. W. van het teinde daarvan tot op 9000 M. van het fort. Óp de dagen dat gevuurd wordt, zal van het rt eene roode vlag waaien, van minstens één ir vóór den aanvang der schietoefeningen tot n het einde daarvan. Zierikzee, den 22 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. ZUID-AFRIKA. Maandag begon te Pretoria het proces egens afdreiging, door Breytenbach, Van eventer en De Haas, tegen generaal Bolha tpleegd. Deze stelde de onwaarheid in :t licht van de beschuldiging, dat hij vóór :n oorlog 2000 pd. van de dynamietcon- ssionarissen zou hebben ontvangen, een :schuldiging, die trouwens in 1903 reeds .Dor minister Lyttelton voor ongegrond as verklaard. De verdere behandeling :r zaak is verdaagd. ITALIË. Rome, 20 Juni. Bij een staking van amwegpersoneel in Napels legden de akers met hun vrouwen en kinderen ch op de rails om te beletten, dat het an der tramdirectie, om trams met ilitairen te laten loopen, ten uitvoer zou orden gebracht. Zij wierpen met steenen iar de trams en hielden alle andere >ertuigen aan om daarvan barricaden op richten. De directie verklaarde zich nu t onderhandelen bereid. ZWITSERLAND. De vorige week was zeer ongelukkig tor de berg-beklimmers. Zondag werd :t lijk van den heer Robert Greene uit nnden aan den voet van een afgrond van 10 M. diepte gevonden, nabij den Rigi lösterli. Maandag deden de ingenieur Sleppenstall t Sheffield en zijn vrouw een vreeselijken 11 bij de beklimming van den Brevent tbij Chamonix; de heer Steppenstall brak :nige ribben en zijn herstel wordt twijfel- •htig genoemd, zijn vrouw is eveneens er ernstig gewond. Een jonge Deen, Jensen genaamd, stortte j 't plukken van Alpenbloemen, Maandag- iddag nabij Mürren in een afgrond van 10 meter diepte; vreeselijk verminkt werd n lijk gevonden. RUSLAND. In een sneltrein naar Siedlce, werd vorst odrojio door onbekenden, wien het gelukte ontvluchten, aangevallen en van al zijn ntanten, ten bedrage van 80,000 roebels, roofd. Naar het gebied van de Wolga, waar rerenonlusten zijn uitgebroken, zijn 8 gimenten dragonders gezonden. Er worden maatregelen genomen, om ht regimenten cavalerie uit Polen naar t zuiden van Rusland te zenden, daar ;n bezorgd is voor hef uitbreken van rarische troebelen. Bij de leden van verschillende radicale ganisaties te Moskou zijn huiszoekingen houden. Ook het club-lokaal van het rbond der ware Russische mannen werd derzocht. Tal van radicale leiders zijn hechtenis genomen. In 't kamp van Sirez is, naar uil Kiëf •jrdt bericht, Maandagavond na het avond- ,pèl In een regiment een poging tot muiterij voorgekomen, maar door gestrenge maatregelen werd de zaak in haar aanvang onderdrukt. Tegen elf uur 's avonds sloeg 't sappeursbataljon no. 21 in 't kamp te Banyewka aan 't muiten, maar de man schappen werden na een vuurgevecht ont wapend en door de andere bataljons tot onderwerping gebracht. Een olficier werd gedood. In de gevangenissen van St. Petersburg zitten thans 55C0, meerendeels politieke gevangenen, opgesloten. FRANKRIJK. Montpellier, 20 Juni. Meer dan 50.000 personen trokken naar het paleis van justitie op, waar Ferroul gevangen zit. Er werden steenen en ftesschen door de vensters geworpen. Dragonders en gen darmes dreven de menigte met de blanke sabel uiteen. 21 Juni. Om negen uur gisteravond hebben talrijke betoogers de markt vernield. De troepen verstrooiden de menigte. Er werden eenige revolverschoten gelost waarop een paniek de menigte aangreep, die in alle richtingen vluchtte. Vele arrestaties hadden plaats. Een agent is licht gekwetst, een dragonder is uit het zadel geworpen. Tegen middernacht werd de stad weder kalm. Patrouilles door kruisen de stad. Perpignan, 20 Juni. Den geheelen avond is de zeer opgewonden bevolking opgesteld voor de prefectuur. Kreten tegen de regeering worden toegejuicht. De menigte tracht de deur van de prefectuur in te duwen, maar dit gelukt niet. Een commissaris van politie werd geslagen. Parijs, 22 Juni. Met bijna algemeene stemmen werd in de Kamer de wet tegen de knoeierijen in den wijnhandel aange nomen. BELGIË. Een kleine koewachter is op het gehucht Kezelberg bij Meenen het slachtoffer geworden van een onvoorzichtigheid, die reeds meer dan èén het leven heeft gekost. Een koe, waarmee hij in de weide was, schrikte, en ging op den loop. Het dier sleepte den knaap, die het touw aan den arm had vastgemaakt, mede. Het lichaam van den jongen was slechts één wonde toen men het dier tegen hield. Zijn dood is onvermijdelijk. Automobiel-ongelukken. Een zeven jarig jongetje te Gent is Woensdagavond, nabij zijn woning op Balgerhoeke, door een automobiel gevat en met zulk geweld tegen de steenen geslingerd, dat het op slag gedood werd. De eigenaar van de automobiel is bekend. Te Berchem is Donderdagmiddag een onderwijzer, die van een tram stapte, door een automobiel omvergeworpen en gedood. Ook van deze auto is de eigenaar bekend. Wij zouden het, ter voorkoming van ongelukken, gewenscht vinden, dat ook in deze gemeente wat bedaarder met motor-rijwielen gereden werd. Zij snorren niet zelden in duizeling wekkende vaart voorbij. Red. Brussel, 21 Juni. Het internationaal socialistisch bureau vaardigde een manifest uit, waarin verklaard wordt, dat de Vredes conferentie te 's-Gravenhage het proletariaat geen enkelen waarborg kan geven op het stuk van ontwapening en den internationalen vrede. Het manifest bevat een scherp protest tegen de ontbinding van de Doema en zegt, dat de socialisten van aile landen de openbare meening zullen bewerken om Rusland te isoleeren, met name wat het sluiten van leeningen betreft. NEDERLAND. Leeuwarden, 20 Juni. Nadat de Officier van Justitie 6 Juni 1.1. in de bekende zaak van den manufacturier T., (door de Amster- damsche firma Veltman 5 dagen gegijzeld, welke gijzeling wegens een klein foutje in de formaliteiten onrechtmatig was geoordeeld), conclusie had genomen, en de schade, welke de heer T. tengevolge van deze gijzeling geleden had, begrootte op ruim f260, met de veroordeeling van elke partij in eigen kosten, wees de Rechtbank hedenmorgen vonnis in deze zaak. De firma Veltman wilde f64,50 vergoeding betalen de heer T. eischte ruim f2500 en had o. a. de schade, die hij geleden had, omdat hij tijdens de gijzeling niet bij zijne zaken had kunnen zijn, begroot op f 100 en de schade, geleden wegens gederfde winst en het geschokt crediet tengevolge de gijzeling, geschat op f 1967,80. De Rechtbank overwoog omtrent de eerste post dat eene vergoeding van f 6 per dag voldoende mocht heeter. stelde deze post op f 30 en reduceerde de andere post tot f 100. De totale schade werd vastgesteld op f 169,50, doch behalve in eigen kosten, werd de heer T. nog veroordeeld in der kosten door de tegenpartij gemaakt, begroot op f 60. Arnhem, 21 Juni. Een zeer ernstig on geluk is hedenmorgen Baron van Wassenaer van Hoekelom en zijn boschwachfer over komen. Zij reden op den weg van Ede naar Bennekom in een open wagentje. Het paard was nog al schichtig en schrikte voor de tram, die er juist aankwam. Het dier vloog tegen de in volle vaart zijnde stoomtram op, waardoor het rijtuigje omver geslingerd werd en de beide inzittenden er uitvielen. De baron en zijn boschwachter werden helaas door de stoomtram gegrepen. Het ergste is de boschwachter er aan toe. Hij bekwam zeer ernstige verwondingen en een schedelbreuk. De ongelukkige is stervende. Baron van Wassenaer's linkerarm werd verbrijzeld en op andere plaatsen van het lichaam is hij deerlijk gewond. Met een auto voor ziekentransport is hij naar de Diaconessen-inrichting te Arnhem vervoerd. Nader meldt men omtrent het ongeluk, baron Van Wassenaer overkomen, dat diens arm tot boven den elleboog werd afgezet. Misschien is nog verdere amputatie noodig. De toestand van den boschbaas is hopeloos; vermoedelijk hersenschudding. Haarlem, 22 Juni. Het geld is alle rnenschen even na, doch niet even nut; dat bewees ook een prachtig driespan, dat alhier een prijs van f 1000 uit de Staatsloterij had getrokken. Ze waren met z'n drieën blijde als kinderen die een stuk speelgoed kregen en men besloot, 's avonds na achten den prijs in ontvangst te gaan nemen. Spoedig was het drietal op pad en na het noodige met den collecteur der Staatsloterij te hebben afgedaan, toog men op weg om. „een deur open te gooien", zooals er zich één uitdrukte. Doch van éèn kwamen er twee en meer en het werd eindelijk een echte „pan". De tijd echter stond ook niet stil en hoe later in den avond hoe „blauwer" ze werden. Een van het drietal had den „last" en was stilletjes „afgezakt". Dit was ten minste nog een wijze „dronkenmansstreek", doch de andere twee zetten hun „pleizier" voort. Zoo trokken ze dan door de straten, schreeuwend, tierend, brullend, zooals men dat wel meer ziet, als „hef dierlijke in den mensch zegeviert". Een werd wat flauw in z'n mond en sloeg voor „een hartig stukje" te consu- ineeren, waarop beiden de Paarlaarsteeg binnen laveerden. Tot zoover ging alles nog goed, doch in deze nauwe straat was het een „gebonk" van het eene huis tegen het andere, totdat eindelijk één van hen in plaats van in den winkel, in een ruit terechtkomt en er doorheen laveert. Op het rumoer snelde zelfs de politie eens toe, die onzen „prijsverteerenden vrienden" een plaatsje bezorgen wilde, waar ze over „hun pret" konden nadenken. Dit ging echter niet gemakkelijk. Het werd een worstelwedstrijd, een geweld, dat telkens vermeerdering van politie agenten noodig maakte. Op het laatst zag men zich nog genood zaakt de sabel te trekken, om den „vriend" op een behoorlijken afstand te houden, die daarbij zoo'n opstopper ontving, dat hij des nachts om halfdrie op het politie-bureau moest verbonden worden; „z'n neus hing er zoowat bij", vertelde hij. Dit nu waren de gevolgen van de prijs- winning. Geld op, proces-verbaal, verband om het hoofd, per „ongeluk" opgeloopen, „maar". snoefden zij des anderen daags, „lol hebben we gehad". Amsterdam, 22 Juni. Iemand alhier, die vermoedelijk nog te kort bewoner der hoofdstad is eerst een jaar geleden is hij van Rotterdam hierheen verhuisd is Maandagmiddag het slachtoffer geworden van een drietal kwartjesvinders. Deze reden in de buurt van het Centraal station rond, quasi om getuigen te zijn van de inhaling der reünisten, boden den ander, die daar rondslenterde, een plaats in hun bakje aan, welke uitnoodiging werd aan genomen. Men reed wat rond, plotseling springt één der „gastheeren" er uit en de „gast" bemerkt, dat hij zijn gouden horloge met ketting en een bankje van f 10 uit zijn vestzak mist. Hij haalt de politie er bij, deze rekent den weglooper op aanwijzing van den bestolene in, doch vindt geen spoor van bewijs, dat hij de dader zou zijn, en laat hem dus los. De anderen weten natuurlijk van niets, bij hen werd trouwens niets verdachts gevonden en de bestolene kon heengaan, minzaam uitgelachen door zijn gastheeren. In 't rijtuig zijn nog een paar schakels van de gestolen ketting gevonden, maar voldoende materiaal om de heeren vast te houden levert dit blijkbaar voor de politie niet op. In den nacht van den 19en op den 20en dezer is uit de Heerengracht bij de Blauwburgwal opgehaald het lijk van een zekeren Anton Oscar O., kwartier meester bij de maatschappij „Nederland". Om den hals van den verdronkene was een touw bevestigd met een zwaren steen, waardoor vermoedens van moord zijn gerezen. Het lijk is dan ook in beslag genomen en naar het lijkenhuis overgebracht. In verband met deze geheimzinnige zaak is gearresteerd een zekere H. S., een visscher, die in ongeoorloofde betrekkingen moet hebben gestaan met de vrouw van O. Hedenochtend werden bij aankomst uit het buitenland door de politie aan het Centraal Station aangehouden twee jonge lieden, L. H. 17 jaar en L. K. 20 jaar, waarvan de eerste verdacht wordt in Mei 1.1. van zijn patroon f 1300 te hebben ver duisterd, die hij naar de Leliegracht moest wegbrengen. Beiden zijn toen naar het buitenland vertrokken. Ruim twee maanden geleden werd te Amsterdam een vrouw veroordeeld tot geldboete, subsidiair drie dagen hechtenis, wegens overtreding der leerplichtwet. Zes tien dagen geleden vervoegde zich een politie-agent ten haren huize, om haar in arrest te nemen, aangezien zij de boete niet had betaald. De vrouw had dertien dagen te voren een nieuwen wereldburger ter wereld ge bracht en vroeg uitstel van hare arrestatie. Dat uitstel werd verleend, maar thans moest zij haar hechtenis ondergaan. Doch buiten het gebouw aan de Weteringschans wist zij eenige voorbijgangers op haar treurigen toestand opmerkzaam te maken en deze hielden een collecte, zoodat de geldboete werd betaald en zij naar haar kindertjes kon terugkeeren. Utrecht, 22 Juni. De gebroeders Van D. uit Maarn (Utrecht) kwamen dronken uit Woudenberg, ontmoetten een wielrijder en eischten geld. De wielrijder weigerde, waarop de fiets in elkaar getrapt werd. Verder trokken de belagers hun messen, wat den wielrijder aanleiding gaf in een woonwagen te vluchten. De aanvallers gingen hem achterna en sloegen in den wagen alles stuk, om ver volgens den wielrijder naar buiten te sleuren en daar met een mes te verwonden. De eigenaar van den woonwagen waar schuwde de aanvallers, loste een schot en verwondde hen. Daarna dreef hij hen met het geweer in de hand naar Woudenberg, waar zij werden ingerekend. 22 Juni. Gisterenmiddag is alhier zekere K. in de jenever gestikt, na eerst door een soort beroerte getroffen te zijn. Hij werd bij een kennis aan den Bethle- hemschen weg dood op de kleermakers tafel gevonden. Rotterdam, 22 Juni. Op het stoomschip „Ellenia", liggende aan paal 10 in de Rijnhaven, waren hedenmorgen graanwer- kers in dienst der firma W. H. Miiller Co., bezig met de lossing, in vereeniging met meters en wegers van verschillende cor poraties. Aan een der luiken waren wegers van „De Volharding" werkzaam met gewone graanbootwerkers. De vertegenwoordigers der federatie wilden zich daarom aan boord begeven, doch op verzoek van den gezagvoerder werd hun het verblijf aan boord door de politie ontzegd. Toen daarop de politie aan boord bleef om toezicht te houden, werd door de graanwerkers het werk neergelegd. Op verzoek van den gezag voerder werden daarop alle graanwerkers van boord verwijderd om door anderen te worden vervangen. Hedenmorgen escorteerde de sleepboot „Meeuw" van de firma P. Smit Jr. en bemand met agenten, onder bevel van den chef-inspecteur der rivierpolitie N. Th. J. v. d. Kasteele, een bootje van „De Vol harding" met meters e:i wegers. Bij het passeeren van het stoomschip „Dinsdale Hall", liggende aan paal 2 in de Maas haven, werd plotseling met een staaf ijzer geworpen naar de sleepboot „Meeuw". De staaf ging rakelings langs den heer v. d. Kasteele, sloeg tegen het dek en vloog vervolgens over boord. Onmiddellijk werd een onderzoek aan boord van de „Dins dale Hall" ingesteld, dat echter tot geen resultaat leidde. In overleg met den haven meester werden direct maatregelen genomen om het schip, krachtens besluit van den burgemeester, naar de walzijde te verhalen en werden ook de aan bakboordzijde lig gende lichters verwijderd, teneinde beter toezicht te kunnen uitoefenen. Bootjes van den Havendienst en de rivierpolitie houden toezicht. De Ned. Scheeps- en Bootwerkersbond belegt Zondag een openbare vergadering, waar door verschillende sprekers uit het havenbedrijf een overzicht zal gegeven worden van de gebeurtenissen der laatste dagen en het huidig stadium der elevator- kwestie. Over het schip „Cosmopoliet", uit Rot terdam, dat te Shibberdeen in beslag ge nomen was, schrijft men het volgende Het schip is, zooals nader blijkt, niet vrij gelaten en de lerschc bladen, welke het tegendeel beweerden, waren onjuist ingelicht. De met vrijspraak geëindigde vervolging gold alleen den gezagvoerder en de bemanning; het schip is in beslag genomen en als de reeders wenschen het terug te krijgen zullen zij een actie daartoe moeten instellen voor een Hooger Gerechts hof in Ierland. Dat Gerechtshof zit te Dublin en daar kan derhalve geen sprake zijn van invloed van plaatselijke belangen. Intusschen kunnen de manschappen hun persoonlijk eigendom en ook het aan boord gevonden geld medenemen. Er kan zich derhalve nog een belang wekkend proces uit deze zaak ontwikkelen. Ouddorp (Flakkée), 22 Juni. Gisteren morgen is een arbeiderswoningmetschuurlje, staande op de z.g. Hoogblokken en bewoond door P. Bakelaar, een prooi der vlammen geworden. Mede is geheel verbrand de inboedel, benevens f 100 aan bankpapier en f 50 aan zilvergeld. Bij het ontstaan van den brand was niemand der bewoners in het imis aanwezig. Men vermoedt, dat de oorzaak is toe te schrijven aan een brandend petroleum- toestel, waarop een pan met visch te bakken stond. Assurantie dekt de schade. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 24 Juni. Onder begunstiging van goed weder werd gisteren alhier in den fraai versierden tuin van den heer Verwer de eerste huishoudelijke schiet wedstrijd der schietvereniging „Zierikzee" gehouden. Nadat de vice-president de baan met een kernachtige toespraak had geopend, nam de wedstrijd een aanvang. De prijzen werden behaald op de perso- neele baan: le pr. M. t. jacobi, 2e pr. P. A. A. Klok, 3e pr. Joh. F. A. Theewis, 4e pr. J. Hogerheijde, 5e pr. J. Ideler, 6e pr. W. Anker Az., 7e pr. F. Volkerij, 8c pr. O. Verwer, 9e pr. C. Jongmans Wz„ 10e pr. C. Mensch, lie pr. J. Kuhl, 12e pr. j. F. Smits, 13e pr. J. P. C. Appels, 14e pr. H. Misset, 15e pr. J. G. E. de Graaff, 16e pr. Fr. W. Plaum, 17e pr. A. van Graafeiland. Van 2—5 ure werd de baan opengesteld voor alle leden derSocieteit „OnsGenoegen", waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd. Op de vrije baan voor leden der Schiet- vereeniging werden de prijzen behaald le pr. M. T. Jacobi, 2e pr. W. Anker Az., 3e pr. C. Mensch, 4e pr. O. Verwer, 5e pr. F. Volkerij, 6e pr. J. F. Smits. Op de vrije baan door leden der Sociëteit: le pr. P. Jongmans, 2e pr. M. T. lacobi. 3e pr. J. Kuhl.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1