ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Zaterdag 22 Juni 1907. Tweede Blad. (Z i e r i Is. z e e s c h e C o ur an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8477. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. INDIË. Over de afschuwelijke, barbaarsche toe anden, die er nog steeds schijnen te heer hen op het onder Nederlandsch gezag aande Indische eiland Flores, schrijft het terabaaiseh Handelsblad De verspreide stammen, die tusschen de pongs Keo en Waimake (Zuidkust Flores) onen, zijn alle nog menscheneters. Men vindt in deze streek geen enkel afniemand wordt in dit land oud Zoodra iemand grijze haren krijgt en iderdomsgebreken vertoont, is het zijn d om te sterven en voor de jongeren is t tijd om feest te vieren. De oude van gen wordt op de slachtbank geplaatst, straks, onder het rumoer en gejoel der [enigte, boven het vuur te worden ge- osterd. leder krijgt een stukje en met n djagong er bij is 't de grootste lekkernij, e het volk kent, veel lekkerder dan een kje gebraden wild. Zieken ondergaan tzelfde lot. Toevallig gevonden lijken dito. Handelaren, die langs de zuidkust varen n Nanga-Lili, Nanga-Rance naar Ende, agen het nimmer in deze streken aan al te gaan. daar menigeen reeds door de volking is opgegeten en hunne prauwen n leeggeplunderd. De handelaren durven :lfs niet te dicht onder den wal varen, ar het menigmaal voorgekomen is, dat bewoners van de kust met pijlen op schoten. Dit <ioen zij, wanneer zij erken, dat de prauwenvoerders niet naar n geroep aan den wal willen luisteren. Mocht er ooit op deze kust een schip randen, dan kan men zeker zijn dat de ovarenden in de magen der kustbewoners llen verdwijnen. Moge het dan niet een vaartuig zijn on- :r de vlag eener machtige mogendheid Er zijn op de kust van Flores reeds tal in schepen gestrand, vooral Amerikaansche et petroleumgelukkig nooit in de buurt ezer menscheneters. De regeering zij verstandig en make een nde aan dezen toestand voor het te laat is! AMERIKA. Op de „Celtic", die Zaterdag te New- ork is aangekomen met een groot aantal xtugeesche landverhuizers, heeft zich in >lle zee een uiterst droevig drama gespeeld. Een paar kinderen, die erg zeeziek waren, -egen van de ouders, bij wijze van ge- :esmiddel, jenever te drinken, gestookt aardappelen. Als gevolg van deze isdadig-domme behandelingswijs, zijn drie nderen onder vreeselijke pijnen overleden, oen den volgenden dag op de aan boord ebruikelijke manier de lijkjes werden /erboord gezet, trachtte een der moeders zee te springen, wat haar slechts met grootste moeite werd belet. Wegens de gebleken aanneming van :lden in de uitoefening van zijn ambt, an de burgemeester van San Fransisco, chmitz, veroordeeld worden tot vijf jaar ivangenisstraf. De vrijlating tegen borg- elling is geweigerd door den rechter, oewel de burgemeester gevangen zit, lijft hij burgemeester tot de uitspraak. De Amerikaansche weerprofeet Horace ihnson, die de aardbevingen van San rancisco en Jamaica heeft voorspeld, jndigt nu een ernstige aardbeving aan :gen Augustus, waardoor de eene helft an New-York in de East-River, de andere de West-River zal wegzinken. PORTUGAL. Een hevige dynamietontploffing heeft ondag een groot gedeelte van de stad ovilha, het Portugeesch Manchester, ver- oest. Dertig personen verloren het leven n een groot aantal anderen werd ernstig ekwetst. Zestien der voornaamste gebouwen ielen in puin en stukken muur, duizenden ilo's zwaar, werden over groote afstanden reggeslingerd. Volgens de Daily Express zou de ramp wijten zijn aan een wraakneming van ntslagen werklieden. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat tengevolge van onthullingen der Italia, omtrent het gekonkel van rechters met beursspeculanten, de minister van justitie aan den officier van justitie te Venetië heeft opgedragen, een onderzoek in te stellen. Een groot aantal rechters zal naar men beweert strafrechterlijk vervolgd worden. RUSLAND. Uit Kief wordt gemeld in het garnizoen te Syrets is na het appèl muiterij onder de manschappen uit gebroken. Ook te Selerginsk brak een oproer onder de troepen uit, dat echter spoedig onderdrukt kon worden. Tegelij kertijd kwam te Barnijewska het 21ste bataljon sappeurs in verzet. Het muitende bataljon kon met veel moeite door de overige trouwgebleven manschappen ont wapend worden. Een officier werd daarbij gedood. Van andere zijde wordt gemeld, dat het bataljon zich in den afgeloopen nacht meester gemaakt heeft van een hoeveelheid scherpe patronen, welke in het tuighuis aanwezig was. Zij deden eenige schoten in de lucht, waarop de bataljonscomman dant met troepen toesnelde. Er ontstond een hevig gevecht. De commandant en 3 officieren werden doodgeschoten, 60 sol daten werden gewond, 250 gevangen ge nomen, terwijl 190 zich door de vlucht redden. In de stad is een algemeene werkstaking uitgeroepen. Er hadden een honderdtal inhechtenisnemingen plaats. FRANKRIJK. Parijs, 19 Juni. In den afgeloopen nacht kwam een commissaris van politie met 5 politie-beambten uit Béziers te Argeiiers aan, met een bevel tot gevangenneming van Marcellin Albert. Hedenmorgen werd Marcellin Albert, met 5 leden van het hoofdbestuur, in hechtenis genomen. Ook de burgemeester van Narbonne, Ferroul, werd hedenmorgen om 5J uur in hechtenis genomen; met een extra-trein werden de gevangenen naar Montpellier gebracht. De stad is door militairen bezet. DUITSCHLAND. Bij de terugkomst van een automobiel wedstrijd in de Taunus, is wederom een ongeluk gebeurd. Te Aremberg, bij Coblenz, is bij het afgaan van een helling een zware automobiel tegen een boom opgevlogen. Het rijtuig was totaal verbrijzeld, de benzine-reservoirs vatten vlam. Van de vier inzittenden was één onmiddellijk dood, de drie anderen werden ernstig gewond. De auto behoorde aan industriëelen te Hagen, in Westfalen. BELGIË. Aan een arme woning te Sint-Gilles zag een voorbijganger Maandag een knaap aan den vensterknop hangen. Hij snelde naar binnen en in minder dan een halve minuut had hij het touw doorgesneden. Toen de knaap het bewust zijn herkregen had, vertelde hij dat zijn vader een jaar geleden vrouw en kinderen verlaten had. De moeder maakte toen kennis met een leurder; maar toen deze laatste tot een gevangenisstraf werd veroordeeld, trok de moeder naar Frankrijk, zonder zich nog om haar 6 kinderen te bekommeren. Vier-en-twintig uren bleven de arme schapen zonder eten, toen eindelijk de oudste zuster besloot, hulp aan de buren te gaan vragen. De jongen van 13 jaar, aan wien zij had bevolen op de jongeren te passen, was gedurende de afwezigheid der ouderè zuster zoo wanhopig geworden, dat hij zich wilde ophangen. De politie heeft nu de kinderen onder dak gebracht. De zending van Spanje voor de ten toonstelling van het Gulden Vlies is Dinsdagavond te Brugge aangekomen; zij is verzekerd voor 6J millioen frank en wordt begeleid door een wacht van twaalf hellebardiers van het koninklijk paleis te Madrid. De foergon, die de schatten bevatte, is dadelijk naar het provinciaal gouvernements- hötel gevoerd, begeleid door de Spaansche soldaten. NEDERLAND. 's-Gravenhage, 19 Juni. Een juffrouw, die nu en dan toezicht zou houden op de in de Bazarstraat gclegei woning van een dame, die tijdelijk buiten de stad verblijft, kwam gisterenmiddag in het onbewoonde huis en zag, dat verschillende laden en kasten met geweld waren geopend. Ver moedelijk is de straatdeur met een valschen sleutel opengemaakt. Wat en voor hoeveel vermist wordt, zal eerst kunnen worden opgemaakt, als de afwezige bewoonster in de stad zal zijn teruggekeerd. In verband met de talrijke diefstallen en inbraken, den laatsten tijd gepleegd, zal, naar met zekerheid wordt vernomen, het aantal politie-agenten, dat per rijwiel sur veilleert, belangrijk worden uitgebreid. Maastricht, 19 Juni. Een nieuwe soort van oplichterij is hier in practijk gebracht door een, der politie tot nu toe nog on bekend persoon. Hij kwam n.l. bij een tweetal hotelhouders, en bestelde er een diner voor 12 personen, ten behoeve eener te Valkenburg logeerende familie. Daar de onbekende den hótelhouders dit niet te versmaden buitenkansje had bezorgd, was het ook, volgens hem zeiven, niet meer dan billijk, dat hij provisie genoot voor zijn bemoeiingen. Met 20 francs was hij tevreden. De hotelhouders maakten even wel geen 12 persoons diner, keerden den ijverige geen provisie uit, doch stelden de politie met de nieuwe pogingen tot op lichting van den sinjeur in kennis, die ijverig door haar gezocht wordt. RECHTSZAKEN. Maandag 1.1. deed het Gerechtshof te Amsterdam, in hooger beroep, uitspraak in de strafzaak tegen de twee ontrouwe directeuren der „Hollandsche Hypotheek bank". De Montigny, die eveneens be schuldigd van verduistering in zijn qualiteit van directeur der „Maatschappij tot Zeker heidsstelling van Ambtenaren", en De Geer, die door de Amsterdamsche Rechtbank waren veroordeeld: de eerste tot 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 6 maanden, in preventieve hechtenis doorgebracht, en de tweede tot 4 jaar met aftrek van 6 maanden preventief. In de zitting van het gerechtshof van Woensdag 22 Mei j.l. had de Avocaat- Generaal, jhr. mr. Van den Brandeler, in een uitvoerig requisitoir geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis, en gerequireerd, dat het Hof, opnieuw rechtdoende, beklaagde De Montigny wegens 36 feiten van ver duistering zal veroordeelen tot 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 10 maanden preventief, en bekl. De Geer wegens 20 feiten van verduistering en één van valscheid in geschrifte, tot eveneens 4 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van 8 maanden, in preventieve hechtenis doorgebracht. Beiden werden veroordeeld elk tot 4 jaar en 6 maanden onder aftrek van 14 maanden voorarrest voor De Montigny en 12 maanden voor De Geer en met ongegrond verklaring van de aanvraag, door de ver dediging, van nietigverklaring der dag vaarding. De voorlezing van het arrest vereischte ruim 2 uren. Bekl. De Geer is van het veroordeelend arrest van het Gerechtshof te Amsterdam in cassatie gekomen. Zijn medebeklaagde Le Fèvre de Mon tigny niet en de Procureur-Generaal bij het Hof evenmin. De verdere gang van het geding is nu zóó, dat de zaak van beklaagde De Geer alleen voor den Hoogen Raad behandeld wordt, een verschil met het door De Geer aangeteekend appèl van het vonnis der Rechtbank. Daarvan is, zooals men weet, het gevolg geweest, dat ook de zaak van De Montigny, hoewel deze niet geappel leerd had, opnieuw voor het Hof is behan deld geworden. Voor het geval evenwel dat de Hooge Raad het arrest van het Gerechtshof ver nietigt, zal ook bekl. De Montigny opnieuw naast zijn medebeklaagde terecht moeten staan. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde Dinsdag J. K., wegens poging tot moord op zijn weggeloopen huisvrouw, die hij 14 April door een revolverschot licht aan de hand wondde, in het huis van haar broeder op den Zeedijk, tot 3 jaar gevan genisstraf. De eisch was vier jaar. De krijgsraad te Haarlem heeft den dienstweigeraar Mammen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met ontzegging van het recht om gedurende vijf jaar bij de gewapende macht te dienen. Wederom is een dienstweigeraar, Van Huizen genaamd, in arrest gesteld. Van een vrouw uit Hulst, die gevangenisstraf moest ondergaan. Van hoogst vertrouwbare zijde wordt aan de Zeeuwsdie Crt. het volgende medegedeeld, dat zeer zeker de aandacht trekt. Een vrouw, 26 jaar oud, veldarbeidster, wonende een half uur van Hulst, moest gevangenisstraf ondergaan wegens mis handeling (gooien van steenen). Dinsdagmorgen vorige week 7 uur werd ze door de politie gehaald en door deze daartoe over Walsoorden en Vlake van haar woonplaats naar Middelburg overgebracht. De vrouw denkt natuurlijk daar, te Mid delburg, te moeten blijven; hiervan was echter geen kwestie. Ze moest n.l. gevan genisstraf ondergaan, geen hechtenis, waarom zij onder politiegeleide den vol genden dag Woensdag naar de gevangenis te Rotterdam wordt gebracht, alwaar zij 's namiddags 4J uur aankomt. Zij wordt hieruit Vrijdagmorgen 7 uur, dus na ruim één dag verblijf, ontslagen. Deze vrouw, komende uit een achterhoek van Zeeland, was nooit verder dan daar geweest. Gelukkig wordt zij naar den trein gebracht, maar ziet zich overigens geheel aan haar lot overgelaten, niet kunnende lezen noch schrijven, en door haar Vtaamsch accent zich moeilijk verstaanbaar kunnende maken. Al vervoeren de spoorwegmaatschappijen gevangenen en rijkspolities kosteloos, dan blijven toch nog de kosten der terugreis voor rekening van het rijk, daar deze arme vrouw geen cent bezat. Nu had deze vrouw thuisgelatenman (veldarbeider) met 6 kinderen, van 6 jaar tot 7 maanden oud. Deze man kon daardoor zijn f 1 daggeld niet gaan verdienen, want hij moest op de kinderen en het huis passen. Ook mist het gezin de verdiensten van de vrouw die, na haar huiselijke bezigheden te hebben gedaan, nog 20 a 30 cent per dag verdient met veldarbeid, haar kinderen met zich in een kruiwagen naar den akker medenemende. Voor haar terugreis naar Hulst moest nu die vrouw gebruik maken van niet minder dan 4 reisgelegenheden, le trein Rotterdam—Vlake, 2e omnibus Vlake— Hansweerd, 3e boot Hansweerd—Walsoor den, 4e tram Walsoorden—Hulst, en dan moest zij nog een half uur te voet afleggen om in haar huis te zijn. Het arme gezin heeft voorts 4 dagen verdienste gederfd en de vrouw had 3 dagen gevangenisstraf te ondergaan. Hetgeen ons het meest verwondert, is, dat de Middelburgsche rechtbank zulk een klein vergrijp, waaraan deze vrouw zich heeft schuldig gemaakt, niet straft met boete subs, hechtenis, hetgeen de wet toch toelaat en wat door vele rechtbanken dan ook wordt toegepast als de omstandigheden het wenschelijk maken. Bij niet-betaling dezer boete had deze vrouw dan in Middelburg kunnen blijven. Het optreden van de Middelburgsche rechtbank in deze zaak noemt onze zegsman allesbehalve humaan. De moordaanslag in de Blasiusstraat te Amsterdam. Ze werken samen op een atelier, waar een 45 vrouwen en slechts een 5-tal mannen confectiepakjes in elkaar zetten. Hij, de beklaagde, de 50-jarige Hartog K. was een goed werkman. Maar toen hij haar zag, zijn slachtoffer, een mooi meisje van 20 jaar, liep het mis met hem. Want hij meende, dat hij nog wel behagen kon. Doch het mooie jonge meisje wilde niets weten van den ouden, lang niet mooien man. En hoe meer zij hem afsnauwde, hoe grooter zijn hartstocht werd en zijn werk begon er onder te lijden, zóó erg, dat de patroon hem ontsloeg. Toen rees er in zijn hart haat tegen haar, die hij aanbad. 't Was Zaterdag 30 Maart. Hij had een paar borrels gedronken in de Weesperstraat, was later met zijn vrouw huiswaarts gekeerd en op dien weg ont moette hij weder de jonge schoone. Van zijn vrouw vroeg en kreeg hij daarop twee kwartjes, hij ging weer naar de Wees perstraat, kocht nog een paar borrels en toen van wat er over was, schafte hij zich een scherpgepunt broodmes aan. Daarmee ging hij naar de Blasiusstraat, waar de ongenaakbare schoone woonde. Hij belde aan, vroeg haar te spreken en toen haalde hij zijn mes voor den dag en stiet het haar in de rechterborst, gelukkig zonder haar te dooden. Even later werd hij gegrepen en thans verscheen hij voor de Amsterdamsche recht bank. K. bekende, hoewel moeilijk viel uit te maken of hij met voorbedachten rade was te werk gegaan. Het meisje werd 3 weken lang verpleegd in het O. L. V. gasthuis en is thans nage noeg geheel hersteld. Na het verhoor van een groot aantal ge tuigen en deskundigen achtte de ambtenaar van het O. M. het primair ten laste gelegde, poging tot moord, wettig en overtuigend bewezen. Weerzinwekkend zijn de omstandigheden, waaronder hij den aanslag pleegde. De voorbedachten rade spruit voort uit eigen bekentenis, in verband met zijn verklaringen voor de politie. Beklaagde maakte reeds vroeger met de gevangenis kennis wegens verduistering. Voor zijn gezin was hij een onverdraaglijk persoon. Het pezsoneel. dat met hom mooct samenwerken, kon niet met hem overweg en vóór ongeveer 3 jaren moest de heer Van der Kolk hem wegsturen, omdat niemand met hem wilde werken. Beklaagde zoekt thuis steeds ruzie en vernielde meermalen zijn inboedel. Volgens spreker is hij geen man, die medelijden verdient en hij acht een zware straf noodig. Eisch7 jaren gevangenisstraf. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Kamperland, 20 Juni. Gisteren werd in de Consistoriekamer der Geref. Kerk alhier aanbesteedHet bouwen van een schoollokaal voor bizonder onderwijs met onderwijzerswoning. Hiervoor was ingeschreven door J. H. Beckens Sanderse, Middelburg, voorf 14,100. H. Jansen, Middelburg. - 14,545. A. Jansen, Nisse- 11,375. H. Kosten, Wemeldinge - 12,875. A. Goedemond, Hansweerd - 11,510. H. J. Hubregtse, Wissekerke - 11,350. J. de Buck, Middelburg - 14,500. W. Dekker, Veere- 11,340. M. Allewijn, Waarde - 11,400. A. van Hee, Kamperland. - 10,297. A. Paassen, Kruiningen - 12.200. L. C. Maas, Wissenkerke - 10,895. Na afloop werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor deifcheer J.'1 Mar- cusse alhier. Hiervoor werd ingeschreven door J. Coppoolse, 's Heer-Hendrikskinderen, voor f 6670, L. C. Maas, Wissekerke, voor f 5900, A. Jansen, Nisse, voor f 6175, J. A. Beckens Sanderse, Middelburg, voor f 8200, H. Kosten, Wemeldinge, voor f 6875, J. de Buck, Middelburg, voor f 8004, H. Jansen. Middelburg, voor f 8025, H. J. Hubregtse, Wissenkerke, voor f 6250, W. Dekker, Veere, voor f 5470. Zaait ge Boekweit? Wel is waar is in sommige streken in den laatsten tijd de lust om boekweit te verbou wen, niet toegenomen, maar toch is het aantal met boekweit bebouwde hectaren (in 1905 werden in Nederland 18543 hectaren met boekweit bezaaid) nog groot genoeg om dit gewas onze aandacht te wijden. De lust is voornamelijk bekoeld, omdat gaande weg het aantal mudden, dat de oogst opleverde, verminderd is. Moet de oorzaak daarvan misschien ook bij den boekweit- boer zelf gezocht worden? Mij dunkt: ja. Het is bijna overal de gewoonte om de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5