ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 22 Juni 1907. Eerste Blad. (ZS i e r i ls_ z e e s c h. e C o u r a n te). BERICHT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is-./ 1,30, franco per post f 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8477. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit vee bladen. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op deze •urant abonneeren, ontvangen de tot 2ii datum verschijnende nummers atis. Alle brievengaarders en boek- ndelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Hoofdelijken Omslag. De aangeslagenen in bovengenoemde ■lasting worden er aan herinnerd, dat ;ds 4 termijnen zijn vervallen en mitsdien -ingend uitgenoodigd, deze alsnog ten oedigste aan te zuiveren. (Zierikzee, Juni 1907. De Gemeente-Ontvanger, ■H. E. BEELAERTS VAN EMMICHOVEN. Het is acht jaar geleden, dat op initiatief n den Czar van Rusland, die een einde Ide maken aan de in Europa stijgende tgaven voor oorlogstoerustingende irste Vredesconferentie te 's-Gravenhage het Huis ten Bosch bijeenkwam. Het ■nkbeeld tot het houden van een Vredes- nferentie was bij Rusland's potentaat eer het uitvloeisel van politieke dan van imanitaire of financiëele overwegingen, z ware drijfveer werd dan ook door- ond, en het gevolg was dat de Eerste redesconferentie niet het resultaat heeft jgeleverd, hetwelk de Keizerlijke ont- erper er van beoogd heeft. Toch heeft e Vredesconferentie, alhoewel haar eigen- k doel als een mislukking is te beschouwen, tar groot nut gehad. De leidende staats- zden toch werden meer en meer door de idachte bezield mogelijke geschillen met idere staten te voorkomen, en sloten larom arbitrageverdragen. Zelfs kwam in lands vorstelijke residentie een Permanent of van Arbitrage tot stand. Nu is weer, voornamelijk door toedoen in den President der Republiek van de ereenigde Staten, een tweede Vredes- inferentie in onze hofstad bijeengekomen, iet deze afwijking evenwel van de vorige, at daarop een grooter aantal staten ertegenwoordigd is, zoodat de vergadering eel gelijkt op een parlement van afge- anten van alle beschaafde volken der arde. Voor ons land is het een hooge er, dat het zoogenaamd vredescongres ijn zittingen in Den Haag houdt, alhoewel ie eer een duur zaakje is, want de kosten er receptie komen ten laste van 's rijks- hatkist. Tegelijkertijd, dat in Den Haag de redesconferentie plechtig geopend werd, te Petersburg de Rijks-Doema ont- onden. De politie, die voortdurend de oemaleden in hun doen en laten spion eerde, had opgemerkt, dat eenige soldaten ij den afgevaardigde Oksal waren geweest, erheugd over deze ontdekking, deden ij onverwachts een huiszoeking en troffen n de woning aan 35 Doemaleden en 40 ndere burgers. Het veertigtal werd nrniddellijk in hechtenis genomen. Zij oorsnuffelde voorts de papieren, en ge- achtig aan het bekende woord van een taliaan: „geef mij slechts van iemand drie oorden op schriften ik zal den chrijver er van aan de galg helpen", ond zij, wat zij wenschte te vinden. En at vond zij dan? Een aan den afge- aardigde Oksal gericht schrijven, waarin leze verzocht werd de ellendige toestanden n het leger in de Doema ter sprake te jrengen. En in dat schrijven kwam de volgende geïncrimineerde zinsnede voor: „Wordt de Doema ontbonden, wijl zij de egertoestanden bespreekt, dan behoeft gij liet te vreezen, want dan zal het leger net u Zijn". Ook kreeg zij een stuk in landen geteekend W. O. (Wojenoja Orgenisatja, dat militaire organisatie be- teekent). Hieruit af te leiden, dat men een aanslag op het leven van den Czar beraamde, zijn troon wilde omverwerpen, en de republiek uitroepen, is wel wat ai te kras. Dit begreep ook de Commissie van 22 uit de Doema, die door deze belast was met het onderzoek der vraag, of er termen bestonden tot inwilliging van het verzoek der regeering zestien leden bc- hoorende tot de socialistische groep te mogen in hechtenis nemen, en 55 leden ter verantwoording te mogen roepen. Zoodra toch de regeering van de politie- vondst op de hoogte was, schreef Stolypin, de Minister-President een eigenhandigen brief aan den Kamer-president, Golowin, waarin hij voor het doen van een gewichtige mededeeling een geheime zitting van de Doema aanvroeg. In die zitting nu eischte de Minister de gevangenneming van de zestienen de verschijning voor den rechter van 55 leden. Mocht, zoo zeide de Minister, de Doema weigeren zijn verzoek in te willigen, dan zou hij dat beschouwen als een bewijs, dat de Doema met de regeering niet wilde samenwerken. Er volgde toen een heftige discussie, waarbij de rechterzijde de on middellijke uitlevering vorderde, maar de linkerzijde 's Ministers verzoek wilde ver wijzen naar een te benoemen commissie, die het zou onderzoeken en rapport uit brengen. De socialisten verlangden, dat het verzoek terstond zou van de hand gewezen worden. Een commissie van 22 leden werd gevormd. Maar de regeering heeft, voordat deze parlementaire commissie haar op feiten steunend rapport uitbracht, de Doema ontbonden, de zestien leden gevangen genomen, en tal van ingezetenen bekend om hun vrijzinnige denkbeelden achter slot en grendel gebracht. De reactie viert op dit oogenblik in Rusland hoogtij. De bond van Russische mannen (de zwarte bende genaamd) heeft een telegram aan den Czar gezonden, waarin ae vreugae over ae ontbinding wordt uitgesproken. En Rusland's gebieder heeft dit telegram met een hartelijke dank betuiging aan deze vaderlandslievende mannen, die den moord van duizenden op hun geweten hebben, beantwoord. De Czar heeft in een manifest de ontbinding gemotiveerd. De nieuwe verkiezingen voor Doema no. 3 zijn uitgeschreven tegen den 14en September, terwijl het bijeenkomen van de nieuw gekozen Doema bepaald is op 14 November. Een nieuwe kieswet, waarbij de leeftijd en de census verhoogd zullen worden, en de verschillende volks stammen, waaruit Rusland bestaat, veel minder afgevaardigden zullen kiezen, dan tot heden liet geval was, is in vooruit zicht gesteld. De t ransclie Regeering was met het oog op den toestand in 't Zuiden tot krachtig ingrijpen genoodzaakt. De leider der be weging, Marcelin Albert, had het zoover weten ie sturen, dat de burgemeesters hun posten, en de raadsleden hun zetels ver lieten. liet raderwerk der gemeenten stond stil. Geen belasting werd geïnd, geen beambte werd betaald, geen huwelijk werd gesloten, geen geboorte werd ingeschreven. Het gouvernement heeft nu troepen naar het Zuiden gezonden, die de leiders der bewegingwaaronder ook Ferroulde burgemeester van Narbonne, gevangen hebben genomen. Ernstige onlusten zijn hiervan 't gevolg geweest, die gewapender hand bedwongen moesten worden. In Noorwegen verwierp het Parlement het voorstel om het algemeen kiesrecht aan de vrouwen toe te kennen. Als grond slag voor de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw is de census aangenomen, tengevolge waarvan het kiezerscorps me 300,000 zal vermeerderen. ZUID-AFRIKA. Voor de rechtbank te Pretoria werd 17 Juni de zaak behandeld van De JHaas, redacteur van het blad Land en Volk, van Deventer en Breytenbach, beklaagd van eerst generaal Botha beschuldigd te hebben, voor den oorlog 22000 pond van de dynamiet-concessionarissen ontvangen te hebben, en hun daarna het voorstel te hebben gedaan, 2000 pond te betalen voor hun stilzwijgendheid. Botha verklaarde, dat de beschuldiging al voldoende weerlegd was door den brief van Alfred Lyttleton, in de Times van 9 Juli 1903. OOSTENRIJK. Weenen, 19 Juni. De Rijksraad werd door den keizer geopend mef een troonrede, waarin hij zeide„De kieswethervorming is gegrond op het vertrouwen, dat ik stel in de trouw mijner volken, Tegenover den nieuwen stand van zaken zal de Kamer een bizondere taak hebben, tracht deze bizondere taak te rechtvaardigen en te bewijzen, dat de uitbreiding van de politieke rechten als gevolg een vermeerdering van de politieke krachten van den staat beteekent. Het ge meenschappelijk recht van beslissing legt ook een gemeenschappelijke verantwoording op, tegenover het lot van het gansche volk. De troonrede zegt vervolgens, dat de school kwestie nog niet geregeld is; toch is het noodig een oplossing te zoeken, die alleen gevonden zou kunnen worden in den wil van alle belanghebbenden tot overeenstem ming te komen binnen de grenzen van de constitutioneele wetten. Het is mijn leven dige wensch, van mijn volken als een kostbaar erfstuk hun nationale goederen ook voor de toekomst gewaarborgd na te laten, en daarmede tevens den nationalen vrede te verzekeren. De troonrede kondigt vervolgens ver zekeringswetten aan tegen ouderdom en invaliditeit, hervorming van de wetten op de ongevallenverzekering, op den nacht arbeid, en den mijnarbeid. Ook worden wetten aangekondigd op de industrie en den landbouw. Het streven tot aankoop van spoorwegen door den staat, zal worden voortgezet, terwijl, naar de keizer zegt, de pogingen den vrede op duurzame wijze te handhaven, van mijn zijde en die van mijn regeeringen, ijverige ondersteuning zullen vinden. Onze betrekkingen met de andere mogendheden bleven van bizonder vriendschappelijken aard. En met de met Oostenrijk verbonden rijken worden de betrekkingen met onafgebroken toewiiriinv voortgezet. Onze goede verstandhouding met de andere rijken, die er een van onverdeeld vertrouwen is, stelt ons in staat, steeds te streven in de richting van het uit den weg ruimen van eventueel ontstaande oneenig- heden. Doelende op onderhandelingen van de beide regeeringen, ten aanzien van een regeling der verhouding (Ausgleich) zegt de troonrede, dat boven alle gedachten het idéé dient te overheersclien, dat de politieke banden tusschen beide naties onveranderd behouden moeten blijven, omdat ze op de proef zijn gesteld door een gemeenschap pelijk verleden van honderdjarigen duur. Daar de kracht van het leger de beste waarborg is voor den vrede en den voor spoed, mag de ontwikkeling van de ver dedigingsmiddelen niet langer vertraagd worden. Er wordt op gerekend, dat de „Reichs- rath" de legersterkte zal brengen op de vereischte hoogte. De Troonrede besluit met het betuigen van de voldoening van den keizer over 'tfeit, dat hij, geroepen zijn volk gedurende twee geslachten te beheerschen, zijn pogingen beloond heeft gezien door de liefde en de trouw van zijn volk. Den vooruitgang te bevorderen, is de taak, waaraan dc keizer zijn leven zal wijden. De welvaart te dienen, trouw de zoo glorierijke erfenis van zijn voorvaderen te beheeren, is mede de taak, die de „Reichsrath" voor zich vindt op den weg naar den binnenlandschen vrede. RUSLAND. St.-Petersburg, 19 Juni. Volgens de bladen zijn hier in den afgeloopen nacht ongeveer 500 menschen in hechtenis ge nomen. De gewezen ondervoorzitter van de Doema, Beresin, werd ook gevat, maar weldra weder vrijgelaten. Omtrent het aantal inhechtenisnemingen in andere deelen des lands heeft men geen berichten. In dichte drommen trok het elegante Peiersburgsche publiek dezer dagen op naar de rechtzaal, waar het proces tegen een makelaar gevoerd werd, dien men beschuldigde, zijn vrouw te hebben gedood Meer dan dezen hoofdpersoon uit het drama gold de algemeene belangstelling den beken den cavalier, generaaljPistolkors, wiens naam op aller lippen ligt, omdat zijn gescheiden cchtgenoote onlangs met grootvorst Paul ii 't huwelijk trad. Na een gelukkig huwelijk van 15 jaar, liel makelaar Andrejew zich van zijn vrouw scheiden, om in het huwelijk te treden met een beeldschoon, arm meisje, Sinaida Lewin die hij verafgoodde. Sinaida echter voelde zich met het zorgelooze burgerbestaan, dat zij haar echt genoot te danken had, niet tevreden. Ze streefde naar hooger sferen, en toen een toeval haar in aanraking bracht met den generaal-majoor Von Pistolkors, wist ze wat haar te doen stond. Binnen korten tijd had ze 't hart van den generaal, die toen reeds van zijn vrouw >escheiden was, veroverd, en hoewel Pistol- cors volwassen dochters had, stelde hij de jonge vrouw voor, van haar echtgenoot te scheiden en met hem in het huwelijks bootje te treden. Sinaida, die, behalve de ideale zijde van het leven, ook den meer practischen kant bleek te kennen, verlangde allereerst een zekerheidstelling, in geval het huwelijk niet doorging. De verliefde generaal deponeerde bij de bank, te haren gunste, een som van een half millioen dollar. Zij trachtte thans Andrejew tot een schei ding over te halen, doch de ongelukkige man, die zijn vrouw nog steeds hartstochte lijk lief had, was hier niet voor te vinden. „Ik zal wel zorgen, dat je uit het land verbannen wordt", gilde de teleurgestelde vrouw. Andrejew, die begreep, dat ze door haar voorname relaties dit plan ten uitvoer zou kunnen brengen, greep, krankzinnig van woedde, een mes, en stak de ondankbare vrouw dood. In de rechtzaal stonden de telde mede dingers tegenover elkaar. Tranen rolden onophoudelijk langs de wangen van den beklaagde, toen de deftige getuige kort en zakelijk de feiten uiteenzette. De sympathie van het publiek was ge heel op de zijde van den makelaar, en toen, na vijf minuten beraadslaagd te hebben, de jury hem met algemeene stemmen de vrijheid hereaf, jubelde en juichte men op dc puDheke tribune, als na het welslageh eener première. FRANKRIJK. Parijs, 20 Juni. Er zijn meer ongevallen gebeurd dan men, naar het schijnt, van officiëele zijde wil erkennen. Verscheiden gendarmes zijn gewond, voornamelijk te Narbonne, waar het electrisch licht gisteren was uitgedraaid, en men spreekt van twee of drie dooden onder de menigte. Dezen namiddag wordt naar aanleiding van de gebeurtenissen in Zuid-Frankrijk eene interpellatie tot de regeering gericht. Narbonne, 19 juni. Sinds de gevangen neming van burgemeester Ferroul is de opgewondenheid nog toegenomen. Tien duizend soldaten bezetten de stad. De menigte fluit en jouwt de officieren uit. Winkels, werkplaatsen en banken zijn gesloten, als teeken van droefheid. Een betoogende menigte, voor het meerendeel boeren uit den omtrek, trachtte met petroleum een deur der onder-prefec teur in brand te steken. De troepen dreven het volk terug, dat daarop trachtte door den tuin in het gebouw door te dringen. De troepen gingen op de menigte in maar eerst na anderhalf uur gelukte het haar uiteen te drijven. Er werden eenige schoten gelost, en een gendarme werd gewond. In den loop van den avond kwam het tot ernstige onlusten. Kurassiers trachtten tevergeefs de straten schoon te maken, maar stieten op heftigen tegenstand van de zijde van het volk, dat, waar mogelijk, barricaden opwierp, en op den boulevard Gambetta ijzerdraad spande. De kurassiers schoten eerst met losse patronen, maar daarna met scherpe. Men spreekt van twee dooden en zeven gewonden. Montpellier, 19 Juni. Vele troepen betoogers zijn Ferroul komen toejuichen voor de gevangenis, waar hij zit opgesloten. De militaire macht dreef hen uiteen. Om tien uur trok een menigte rondom het stadhuis, waarna zij trachtte de deuren van het palels van justitie in brand te steken. De politie, die kwam toesnellen, werd teruggedreven. De heer De Girard, chef der veiligheidspolitie, werd door een flesch aan het hoofd gewond. Gendarmerie en cavalerie gingen op de menigte in. Verscheidene ruiters vieleu van hun paard. Een brigadier werd ernstig gewond. Er werden velen uit de menigte in hechtenis genomen. Er heerschte groote opgewondenheid. Het hagelde steenen. Om middernacht verdwenen de be toogers. NEDERLAND. Harlingen, 19 Juni. Gisternaniiddag omstreeks drie uur werd de stad opgeschrikt door het luiden der stadhuisklok. Natuurlijk was de eerste gedachte, dat er brand was en velen snelden hun huizen uit. Het luiden had echter een andere oorzaak Wegens de verbouwing van het bureau van politie wordt tijdelijk als arrestanten lokaal gebruikt een verblijf in den toren. De persoon, die gisternamiddag hierin werd opgesloten, geraakte eenigszins be klemd tusschen de daar aanwezige balken en wist geen beter middel om hierop de algemeene aandacht te vestigen dan door de klok te luiden, waarvan het touw onder zijn bereik hing. Apeldoorn, 20 Juni. Woensdagmorgen ten 6 ure verlieten H.H. M.M. de Koningin met den Prins het Loo om een bezoek te brengen aan het legerkamp bij Oldebroek. De koninklijke gasten bezichtigden alles in 't kamp met de grootste belangstelling en namen van een observatie-fort eene groote militaire oefening in oogenschouw. Na afloop heerschte in de cantines groote vroolijkheid. Het kamp was versierd. Talrijke bezoekers uit den omtrek waren aanwezig. Rotterdam, 20 Juni. Gistermiddag was de 41-jarige bootwerker Jan van Steenderen aan het werk op het s.s. „Hollander", liggende aan de Willemskade, toen 5 balen, welke uit het ruim op de kade gelost moesten worden, omvielen. Hij kreeg daardoor een stoot, die hem het even wicht deed verliezen en van het dek eerst op een langszij liggenden lichter en ver volgens in de Maas deed vallen, waar hij terstond verdween. Door de politie werd gcuicgu en na venuup van ecu RW.IILlci de man opgehaald. Nog een uur lang was men bezig met pogingen om de levens geesten op te wekken, maar vruchteloos, zoodat dr. Broeksmit slechts den dood kon constateeren. Per lijken-brancard werd hij naar de echtelijke woning gebracht. Naar het Huis van Bewaring alhier is overgebracht de bootwerker H. v. B„ die aan boord van het stoomschip „Mocta" een aanslag pleegde op den bootenbaas Van Marion, in dienst bij den stuwadoor Swarttouw. De toestand van den gewonde is van dien aard, dat hij nog gehoord is kunnen worden. Dicht bij de Heulbrug, aan den Ouden Tol, staat een woning van den voormaligen tolbewaarder, aan welke woning, aan de voorzijde, een houten huisje was bevestigd, bestemd voor den uitkijk van den tolgaarder. In dat huisje bevindt zich ook een telefoon. Woensdag middag kwam een wagen van de firma Allan den Schieweg afrijden en moest ter hoogte van den Ouden Tol gekomen, uitwijken met het oog op het verstraten van den openbaren weg daar ter plaatse. De wagen kwam te slippen over de rails en één der achterwielen nam het uitkijk hokje van den tolgaarder mee. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 20 Juni. In de gisterenavond gehouden vergadering der Vrijzinnig- Democratische Kiesvereeniging is besloten, bij de aanstaande verkiezing van leden van den gemeenteraad, de candidatuur der heeren mr. H. C. Moolenburgh, jhr. R. R. L. De Muralt, L. Koopman en W. Ribbens te steunen. Door de antirev. kiesvereeniging alhier is voor de aanstaande verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad slechts één candldaat gesteld, n.l. mr. D. Engelberts, officier van justitie alhier. Wij hebben ontvangen een circulaire van het Departement Zierikzee der Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen", waarin o. a. wordt medegedeeld, dat verschillende wijzigingen van het huishoudelijk reglement zijn goedgekeurd, onder het voorbehoud, dat verlaging van contributie, waartoe men besloten heeft, alleen dan zal worden in gevoerd, indien blijkt, dat zich een voldoend aantal nieuwe leden aanmelden voor het komende dienstjaar, beginnend I Juli 1907. Bovendien kunnen de ingezetenen, wonend in de gemeenten op Schouwen en Duiveland, waar geen Departementen gevestigd zijn, als lid tot het Departement Zierikzee toe treden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1