MRIKZEESM1E NIEUWSBODE. Dinsdag 18 Juni 1907. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). B E RIC H T. Afsluiting weg. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor liet buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8475. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot lien datum verschijnende nummers rratis. Alle brievengaarders en boek- landelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, j A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat ten behoeve van het 'eggen van een betonbuisduiker het gedeelte van len Nleuwenweg (No. 1 van den ligger der vegen en voetpaden in de gemeente Kerkwerve), jegrepen tusschen de Gasthulsdreef en den irasweg, voor het verkeer met rij- en voertuigen n vee zal zijn AFGESLOTEN van den 17 tot •n met den 22 Juni 1907. Zierikzee, den 17 Juni 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1." Secretaris. ZUID-AFRIKA. Pretoria, 13 Juni. Het Parlement kwam veder bijeen. Minister Botha deelde omtrent Ie regeeringspolitiek mede, dat besloten tot onverwijld naar huis zenden van de Ihineezen, zoodra hunne contracten zijn fgeloopen. De verbintenis der Chineezen >eginnen deze maand af te loopen en 6,000 zullen verstreken zijn vóór 31 )ecember a.s. Men heeft bij de regeering aangedrongen p een wetsherziening om tijdelijke ver- ieuwing van de contracten mogelijk te ïaken. maar na rijp beraad besloot de egeering in deze zitting geen zoodanigen naatregel voor te stellen. Zij deed dat, mdat zij niet slechts overtuigd is dat de anwezigheid der Chineezen hoogst chadelijk is voor de belangen van Trans aal, maar ook omdat de aangeboden ïlandsche arbeidskrachten sinds eenigen ijd zeer veel grooter zijn dan de vraag. AMERIKA. New-York, 15. De staking der haven- rbeidcrs is geëindigd. Hun eischen werden liet ingewilligd. RUSLAND. Petersburg, 14 Juni. Zooals het Peters- mrgsche telegraafagentschap meldt, vernam e politie dat de woning van den sociaal- emocratischen afgevaardigde Ohsol ook ioor leden der revolutionair-militaire orga- isatie bezocht werd. Bij huiszoekingen verden documenten gevonden, welke be- vijzen, dat 55 soc.-democratische Doema- fgevaardigden een vereeniging vormden, en doel hebbende den bestaanden regee- ingsvorm omver te gooien, teneinde de epubliek te kunnen proclameeren. Tot bereiking van dit doel trad de ver eniging in verbinding met verschillende ;eheime vereenigingen, welke 't zelfde doel lastreven; ze trachtte nieuwe soortgelijke ereenigingen op te richten, teneinde tot «tevredenheid aan te sporen, om op die nanier een algemeenen opstand van mili- airen, boeren en arbeiders in 't leven te oepen. Tot de boeren richtte de vereeniging en oproeping om zich ook met de arbeiders n verbinding te stellen, teneinde openlijk len strijd tegen 't geweld der regeering te unnen aanvaarden, die men tot de over gave van 't gezag aan de volksvertegen- voordiging zou dwingen. Ook trad de vereeniging in verbinding net de geheime vereeniging, die een ailitairen opstand aanmoedigt. De eerst- ;enoemde vereeniging vormde het centrum, vaaromheen alle revolutionaire eischen ich concentreerden. Alle geheime comité's onden hun berichten in. De vereeniging zond leden naararbeiders- 'ergaderingen, om gloeiende redevoeringen c houden. Ze bezat valsche passen, waar- loor vervolgden zich aan de autoriteiten visten te onttrekken. 55 Doemaleden bevinden zich in voor- inderzoek, waarvan 16 op bevel van den jrocureur-gcneraal gevangen genomen uilen worden. De regeering bracht hier- jmtrent in de Doema een voorstel ter sprake. ENGELAND. I Londen, 13 Juni. In de heden gehouden itting van hel Lagerhuis werd de wet op ileinc pachthoeven met algemeene stemmen n tweede lezing aangenomen. Ter herinnering diene, dat deze wet de graafschapsraden dwingt, het in het leven roepen van kleine pachthoeven te bevor deren en krachtdadig te steunen; doel is, de ontvolking van het platteland tegen te gaan. FRANKRIJK. Parijs, 13 Juni. Clemenceau heeft een brief gezonden aan de ontslagnemende burgemeesters, waarin hij hun in overweging geeft, op hun gevaarlijken post te blijven. Tegenover het protest, door de burge meesters tot de regeering gericht, wijl deze de wijnknoeierijen niet onderdrukt, noemt Clemenceau alle maatregelen op, door de regeering genomen, teneinde de fraude tegen te gaan, gaat vervolgens alle gevolgen dezer ontslagnamen na uit het oogpunt van het bijhouden der acten van den burgerlijken stand etc., en doet een beroep op het patriotisme der burgemeesters om de gemeentelijke instellingen te verdedigen tegen het anarchistisch bestuur van comité's en afgevaardigden; ten slotte verzoekt hij den burgemeesters, hunne functies weder op te nemen, want de macht moet ten slotte toch aan de wet blijven. DUITSCHLAND. Engelsche bladen melden het volgende bericht, dat wij onzen lezers onder de meest mogelijke reserve meedeelen. Op bevel van den keizer is prins Friedrich Heinrich van Pruisen, om redenen, die men liever niet noemt, uit Duitschland verbannen. Onlangs werd hij voor den keizer ge roepen, die hem onmiddellijk het commando over zijn troepen ontnam en hem bevel gaf 't land te verlaten. Men zegt zelfs, dat Wilhelm II hem eigenhandig degradeerde en alle ridderorden van zijn uniform verwijderde. De prins, een jonge man van drie-en- dertig jaar, die van zijn overleden vader, den prins-regent van Brunswijk, een aan zienlijk fortuin erfde, is naar Egypte vertrokken. NEDERLAND. Bloemendaal, 14 Juni. Het jonge meisje uit Leiden, dat eenigen tijd geleden alhier op den Rijnsburgerweg door de tram gegrepen, gewond in een sloot geworpen werd, omdat zij een hond wilde redden, is sedert hersteld, thans naar Bloemendaal teruggekeerd naar de dame, die zij in de huishouding assistentie ver leende. Gisterenmorgen nu heeft dit meisje opnieuw, thans waarschijnlijk een nog ernstiger, ongeluk getroffen. Bij het bereiden van boenwas in de keuken vatte de vloeistof in den pot vlam en door den schrik elke bezinning verliezende, goot zij den brandenden inhoud uit in den goot steen, waarbij terstond haar kleeren in brand geraakten. Gillend liep zij de gang door, de deur uit naar builen, waarbij zij al meer en meer als in vlammen gehuld werd. Eindelijk neergevallen en in huis gedragen, bleken de vele brandwonden aan het bovenlijf van dien aard te zijn, dat er weinig hoop bestaat voor het behoud van haar leven. Amsterdam, 15 Juni. In de heden gehouden verdaagde buitengewone alge meene vergadering der Hollandsche Hypotheekbank werd het voorstel tot statutenwijziging behandeld. Het meest belangrijke artikel 8, over het maatschappelijk kapitaal en de wijze van afschrijving, door het bestuur en de com missarissen voorgesteld, werd verworpen met 161 tegen 144 en 33 blanco stemmen. Dit geschiedde op voorstel yan den heer Caroli, die minder letten wilde op directe afschrijving dan wel op de kasmiddelen. Het oude artikel blijft behouden. 's-Gravenhage, 15 Juni. Gisteren zijn door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen de Ministers De Meester en Fock. Heden werd door H. M. ten gehoore ontvangen de Minister van Staat Staats raad mr. T. C. M. Asser. De echtgenoote van een der bewo ners van het Belgische Park te Scheveningen is uit een dakgoot der bovenste verdieping in den tuin van haar woning gevallen en met gebroken ribben, dijbeen en sleutel been naar het Ziekenhuis te 's-Gravenhage overgebracht. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling den stoet, waarmede H. M. de Koningin Zich ter opening van de Staten Generaal naar het Binnenhof begeeft, dit jaar, in afwijking van de vorige jaren, een anderen weg te doen nemen, n.l. door de Oranjestraat, Parkstraat, Voorhout, Korte Vijverberg en verder naar het Binnenhof. Delft, 15 Juni. Een node van een der stembureau's voor de Statenverkiezing heeft de vriendelijke attentie gehad, voorgevende te komen uit naam van den leverancier, de onopengebroken flesschen wijn bij de verschillende bureau's op te halen. Zijn fout was echter, dat hij den aldus bijeen- gebrachten wijnvoorraad bij zich aan huis deponeerde. Hij zal nu voor den rechter moeten komen. Schiedam, 15 juni. Tien arbeiders aan de glasfabriek „De Schie" alhier hebben op een tiende lot der Staatsloterij de premie van f 30.000 met een prijs van f 1000 gewonnen. Rotterdam, 15 Juni. Men herinnert zich de berichten over de aanhouding van den Rottcrdamschen schoener „Cosmopoliet" van de firma Ossedrijver Roelofs. Die aanhouding en het opbrengen naar Skib- bereen aan de Zuidwestkust van Ierland, na een spannende jacht, waarbij ten slotte de Brilsche kanoneerboot „Skipjack" de „Cosmopoliet" inpikte, geschiedde onder verdenking van smokkelarij. Het schip had tabak, reukwaren en f 48000 aan Engelsch goud aan boord. Thans wordt uit Skib- bereen gemeld, dat de aanklacht wegens het ongeoorloofd handeldrijven binnen de driemijls-grens is ingetrokken, zoodat schip en bemanning vrij zijn. De kapitein van het Rumeensche s.s. „Bucharesti", gisteren hier aangekomen en liggende aan paal 13 in de Maashaven, heeft ter beschikking van de politie gesteld een 28-jarigen barbier rn athleet, thuis- behoorende te Marseille, en die in de Middellandsche zee uit de lading te voor schijn was gekomen. Hij zal over de grenzen worden gezet. Dordrecht, 15 Juni. Bij de firma Morks en Geuze alhier is een solidariteitsstaking uitgebroken onder de typografen, omvatlende twintig man. Het ontslag van een zetter gaf daartoe aanleiding. Hedenmiddag heeft eene conferentie plaats tusschen de patroons enhethoofdbestuurvandenTypografenbond. Bergen-op-Zoom. Burgem. en Weth. dezer gemeente stellen den gemeenteraad voor een geldleening van f 35000 aan te gaan. Zierikzee, 17 Juni. In den tuin der Sociëteit „Concordia" alhier werd Vrijdag avond door het muziekgezelschap „Apollo", van Nieuwe Tonge, een concert gegeven, dat, dank zij het gunstig weêr, door velen werd bijgewoond, en door nog meerderen, die buiten het ijzeren hek stonden, werd aangehoord. Het concert viel, blijkens de levendige toejuichingen, in aller smaak. Het programma, met kennis van zaken gekozen, werd uitnemend uitgevoerd. Een tot weêrziens roepen wij „Apollo" van ganscher harte toe. Gisteren arriveerde alhier van Ant werpen de stoomboot „Alexander", met een 170-tal pleizierreizigers. Bij aankomst en vertrek werd het „Wilhelmus" en „Wien Neerlands Bloed" door een aan boord zijnd muziekcorps gespeeld. Een en ander gaf natuurlijk veel drukte aan de haven en in een gedeelte der stad. Wij herinneren onzen lezers, dat dit jaar aan de beurt van aftreding als leden van den gemeenteraad zijn, de heeren mr. H. C. Moolenburgh, jhr. R. R. L. de Muralt, L. Koopman Cz. en W. ten Haaf, welke laatste verzocht heeft niet meer in aanmerking te komen. De candidaatstelling is bepaald op 25 dezer, de stemming (zoo noodig) op 5 Juli en de herstemming op 16 Juli a.s. De heer J. C. G. Dikschei te Rotterdam, geb. alhier, is geslaagd bij het examen voor boekhouder, uitgeschreven door de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden aldaar. Bij kon. besl. is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Zierikzee, ter standplaats Zierikzee, mr. P. S. Gerlings, adv. en proc. te Zwolle. Bij kon. besl. is aan G. de Jager, te Wolfaartsdijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Westerlandpolder. - Bij de directe belastingen zijn verplaatst met ingang van 1 Juli E. Bakker, rijksklerk le klas van de inspectie Zwolle naar de directie Middelburg; J. van Zon, kommies 2e kl„ van Etten naar St.-Maartensdijk. Het kamerlid dr. De Visser zal in verband met de herstemming voor de Prov. Staten in het district Middelburg Vrijdagavond te Middelburg als spreker optreden. Zonnemaire, 15 Juni. In 1894 werd aan den raad dezer gemeente een van vele handteekeningen voorzien adres gezonden, met het verzoek, dat dit college zich tot de Tweede Kamer zou wenden, om het voorstel tot aanneming van den Midden-Europeeschen tijd niet goed te keuren, doch de Amsterdamsche tijd te handhaven. Onze toenmalige afgevaardigde der Tweede Kamer, de heer Van Kerkwijk, gaf aan den eersten onderteekenaar van dat adres te kennen, dat ook hij tegen het voorstel was en de raad dezer gemeente was het unaniem eens met adressanten en voldeed aan hun verzoek. Thans, nu het voorstel tot invoering van den Midden-Europeeschen tijd weer aan de orde komt, is aan onzen raad wederom een adres van gelijke strekking als dat van '94 ingezonden, onder verwijzing naar het vorige. Noordwelle. Aan de beurt van aftreden, als leden van gemeenteraad zijn de heeren C. Moelker en J. R. Gasille. Te Renesse en te Serooskerke zijn dit jaar geen gemeenteraadsleden aan de beurt van aftreden. Scherpenisse, 14 Juni. Vanwege den Algemeenen Nederlandschen Politiebond is aan den nachtwaker Dan. Opree alhier de zilveren medaille uitgereikt voor 20-jarigen getrouwen politie-dienst. Cortgene, 14 Juni. Gisterenmiddag is bij den werkman G. v. H. alhier ingebroken, tijdens de afwezigheid van het gezin. Bij de thuiskomst bleek, dat het kabinet was opengebroken en f 7.50 daaruit ontvreemd was. Het onderzoek der politie heeft nog tot geen resultaat geleid. Goes. Van de 5 raadsleden, die aan de beurt van aftreden zijn, hebben twee, de heer Jansen (lib.) en de heer Duvekot (a.-r.) hun verlangen te kennen gegeven om niet weer te worden gecandideerd. In elk geval moeten 5 candidaten worden gesteld. Volgens berichten in de bladen zou door de niet liberale kiesvereenigingen aan de liberale kiesvereeniging „Vooruitgang" het voorstel gedaan zijn: om vier candidaten van liberale zijde en één van de overzijde voor te dragen. Het zaakje kon dan bij enkele candidaatstelling afloopen. Volgens diezelfde berichten zou „Vooruitgang" daarop niet willen ingaan. Voor de liberale kiesvereeniging hopen we, dat na afloop van de gemeenteraads-verkiezing niet zal gezegd kunnen worden„Wie het onderste uit de kan begeert", enz. Een 8-jarig kereltje, volgens sommigen niet geheel normaal, kroop onder het afsluithek van den Staatsspoor en stond daar met uitgespreide armpjes tusschen de rails om den sneltrein tegen te houden. Ongetwijfeld was het kind vermorzeld, had niet de spoorwachter met gevaar voor eigen leven zich tusschen de rails begeven en het kind op zij gedragen. In de meeste zoo niet alle straten worden buurt-commissiën opgericht om tegen 13 Sept. hun straat een feestelijk aanzien te geven. Als de uitslag evenredig is aan den ijver der commissie-leden, dan zal Goes een feestelijk aanzien hebben. Dat is zeker. Onder den indruk van den afloop der Statenverkiezing, deed een geacht ingezeten den voorslag om alle R.-K. winkeliers te boycotten. Als de kalmte weer is ingetreden, zal men het onzinnige van dergelijk voorstel wel inzien. Terneuzen. Burgem. en Weth. dezer gemeente hebben de inschrijving opengesteld op een 4 pCt. geldleening van f 9000. EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Drente hebben Vrijdag 1.1. tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal in de plaats van den heer Willinge, die onlangs benoemd is tot lid van den Raad van State gekozen den heer mr. E. Pelinck te Assen (lib.), met 25 stemmen, tegen 5 op den heer J. Blom te Meppel. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Wissenkerke, 14 Juni. Door het bestuur van den Willempolder werd heden ten raadhuize alhier aanbesteedverhooging van den buitenberm, het maken van basalt glooiing enz. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: j. Kamsteeg. Giesendam f 5,565. H. J. Keulemans, Middelburg. - 5.250. 11. Jansen Wz., - 5.300. J. de Bree, Terneuzen - 5.365. A. Foudraine, Goes- 5.185. L. M. Geluk, Tholen - 5.399. J. Wolfert, Hoek- 5.550. Joh. de Jonge, Middelburg. - 5.175. Laatstgenoemde werd reeds in het vorig nummer vermeld. Het werk is niet gegund. 15 Juni. Heden werd door het bestuur van den calamiteusen Anna Friso- polder in de directiekeet aanbesteedhel herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1908 van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiing- en andere werken aan de waterkeering van bovengenoemden polder. Hiervoor was ingeschreven door: H. J. Hubregtse, Wissenkerke. 1 1125. J. de Bree, Terneuzen - 1235. J. Wolfert, Hoek- 1280. Raming f 1141,40. Behoudens nadere goedkeuring aan den laagsten inschrijver gegund. Uitslag aanbesteding van de ver hooging en verzwaring van den dijk aan den Nieuwen Nataarspolder te Zonnemaire, over eene lengte van 521 M. Inschrijvers Job Wolfert, Hoekf 6900. J. H. Berrevoets, Zierikzee. - 5980. J. Fondse, - 5636. Johs. de Jonge, Middelburg - 5453. W. Ringelberg, Duivendijke - 5450. C. de Voogd, Scharendijke. - 5399. P. Vink, Noordgouwe - 5299. A. Remeeus, Zonnemaire - 4600. P. Bezuijen, Scharendijke - 4595. J. Verboom, Serooskerke - 4444. J. M. Dekker, Brouwershaven. - 3860. Het werk is niet gegund. Haamstede, 14 Juni. Door notaris Camp werd heden verkocht de meestoot „De Koe", aan den straatweg van Haamstede naar Burgh. De verschillende perceelen brachten op: I. De opstal van steen met pannendak van de Heerlijkheid, benevens de rechten van opstal en erfpacht op ongeveer 85'. Roeden, zijnde het Oostelijk gedeelte grond, waarop de Heerlijkheid slaat, met erf, voor f 1828. II. De opstal van hout met pannendak van de Koude Stoof, benevens de rechten van erfpacht en opstal op 117 Roeden, zijnde het Zuid-Oost-middendeel grond, waarop de Koude Stoof staat, met erf, voorj- 1406. III. De opstal van de vaten- loods van hout met pannendak, benevens de rechten van erfpacht en opstal op 44', Roeden, zijnde het Zuid-West-middendeel grond, waarop de vatenloods staat, en erf, voor- 675. IV. De opstal van de maalkamer met pannendak, met stoomketel daarin, benevens de schoorsteen, voor- 600. V. De rechten van erfpacht en opstal op 88 Roeden, zijnde het Noord-Westelijk deel grond, waarop de maalkamer staat, met erf en welput, voor- 650. VI. De rechten van erfpacht en opstal op 401 Roeden, zijnde het Zuid-Westdeel grond, voor - 425. Samen f 5584. Onkosten 8 pCt. Goes. Een woonhuis met erfpachts-recht van den grond aan de v. d. Spiegelstraat werd verkocht voor f 2810. Onkosten 81 pCt. De kersen en pruimen, groeiende in onderscheidene boomgaarden onder Kapelle en Biezelinge, werden verkoch' in totaal voor f 958. Dat is volgens deskundigen tegen 10 cent per kilo aan den boom. RECHTSZAKEN. De 31-jarige schoenmaker G. J. B., te Apeldoorn, die 13 Mei, na een woorden wisseling, zijn 36-jarigen buurman H. van Duren met een schoenmakersmes doodstak,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1