ZIERIKZEESCHE MEI HSIt01)E. Zaterdag 15 Juni 1907. Derde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (5S ierils.zeesclie Oouran "fc). Verschijn! DINSDAG, DONDERDAG cn ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8474. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: j. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. AdvertentiSn, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts...kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. INDIË. Batavia heeft bezoek gehad van een xansch eskader, bestaande uit de „lisus- na", de „Hashi" en de „Matzushima". :t Bat. Nbld. meldt daaromtrent'. Onze Japansche gasten zijn wel nieuws- :rig uitgevallen. Zij gedragen zich voor- eldig, daar niet van; maar zij leggen n belangstelling in allerlei zaken aan n dag, die onzen autoriteiten nu juist :t erg aangenaam is. Zoo wandelden onlangs een vijftal aansche zeeofficieren doodleuk het igazijn van oorlog binnen en gaven er n oogen den kost. Voor het oude geschut, ar opgeslagen, trokken zij den neus op, lar het nieuwe, behoorlijk geëtiquetteerd, d hun levendige belangstelling. Zagen er niet staan 12 c.M. snelvuur Toen kwam een kapitein van de artillerie heeren verzoeken heen te gaan. Ze iren op verboden terrein. Waren ze? el, dat speet hun geweldig. Meneer de icier moest het hun niet kwalijk nemen; wisten heusch niet, dat zij zich aan een ertreding schuldig maakten. En onverstoorbaar maakten zij rechts- ikeert, wandelden terug. ZUID-AFRIKA. Johannesburg, 11 Juni. Verwacht wordt, It de Transvaalsche regeering Vrijdag in t parlement mededeelingen over den ïineezenarbeid doen zal en dat de batten daarover tot Maandag zullen irden verdaagd. Men verwacht op het 'ceringsprogram een onderwijswet, een gevallenwet, een immigratiewet en een ipenwet. SPANJE. Madrid, 12 Juni. In het proces tegen menschen, die verdacht werden van edeplichtigheid aan den aanslag op het minklijk echtpaar, op 31 Mei van het irig jaar, waarvan de dader, Moral, zich j de achtervolging heeft doodgeschoten, heden in besloten zitting van het gerechts- >f vonnis geveld. Naar de Espana Nueva eldt zijn Ferrer, Mayoral, Martinez en ens vrouw vrijgesproken. Nackens, Matha Harra veroordeeld tot 9 jaren gevange- sstraf. ITALIË. Aan boord van het stoomschip „Lazio", d dezer dagen te Napels aankwam, erden twee heeren en een dame gearres- erd, omdat men hen verdacht, f 720.000 .n banknoten en obligaties der Kubaansche is- en electriciteitsmaatschappij gestolen hebben. Het gezelschap reisde onder een aange- imen naam eerste klasse en spreidde [i buitengewone luxe ten toon. Eerst ïtkenden ze alle drie, ten slotte echter lemden ze hun waren naam. Bij de visitatie eken ze in 't bezit te zijn van papieren ;r genoemde maatschappij en waren eerst et het geld naar New-York gevlucht, ater oordeelden ze 't verstandiger de oude ereld op te zoeken, doch ook hier zullen hun straf niet ontgaan. ZWITSERLAND. De aanval op het politiebureau te iirich verleden week en de bomaanslag uir gepleegd hebben ontstemming gewekt i Zwitserland tegen de Russen, die van e hun verleende gastvrijheid een zoo kras lisbruik maken. Nu hebben gedelegeerden er verschillende universiteiten op een la.i.n )e Lausanne besloten alleen an die Russen toegang tot de universiteiten verleenen, die voldoen aan de voor- marden in Rusland gesteld voor toelating >t de universiteit. RUSLAND. St.-Petersburg, 12 Juni. De H. Synode eeft besloten den monnik lliodor, den anvoerder van „de zwarte honderd", die ndanks het verbod voortgaat met zijn pruiing in de pers, ter verantwoording te aepen. I ln het gouvernement Twer hebben og telkens botsingen tusschen politie en oeren plaats, welke laatsten de eigen dommen der grondbezitters vernielen en in brand steken. De grondbezitters vluchten naar de steden. Generaal Ylyanin, de directeur van de Centraal-Aziatische spoor, is vermoord. In Tomaszow is een wachtmeester van de gendarmerie gedood. In Mitau zijn 18 terroristen gearresteerd. In Dondangen zijn vele ontplofbare stoffen en bommen gevonden. Dinsdag 1.1. heeft te Riga de terecht stelling plaats gehad van 8 wegens muiterij ter dood veroordeelde gevangenen. De veroordeelden, allen jongelieden van 18 tot 20 jaar, werden op de „Zandbergen" voor de stad aan palen gebonden; zij zon gen revolutionaire liederen, en schimpten op de regeering. Ze riepfen den soldaten toe goed te schieten. Na het salvo, door 88 man afgegeven, waren de gestraften oogen- blikkelijk dood. De lijken werden aan de palen bevestigd in een gemeenschappelij- ken kuil begraven. ENGELAND. Londen, 12 Juni. Gedurende de schitte rende gala-opera-voorstelling in Covent Garden, ter eere der Deensche gasten, had een treurig ongeluk plaats. Even vóór het Engelsche en Deensche koningspaar de zaal binnentraden, greep sir Arthur Ellis, „controller of lord Chamberlain's department", chef van den inwendigen dienst aan het hof, die met zijn echtgenoote en eenige vrienden in de stalles zat, naar zijn keel en viel op 't zelfde oogenblik bewusteloos achterover in zijn stoel. Men legde hem onmiddellijk languit op den grond, doch hij gaf geen teeken van leven meer. Toen men hem weggedragen had, probeerden de lijfarts des kontngs en str Treve vruchteloos de levensgeesten weer op te wekken. Sir Ellis stierf juist op 't oogenblik, dat de hooge bezoekers onder een oorverdoovend gejubel den schouwburg binnentraden. Gedurende de voorstelling werd de droeve gebeurtenis voor den koning geheim gehouden. Toen men 't hem daarna mededeelde, was hij zeer getroffen. De overledene, die den leeftijd van 70 jaar bereikte, leed aan een borstkwaal. FRANKRIJK. Parijs, 13 Juni. De Figaro bericht, dat er op het oogenblik in de departementen Aude, Herault, Pyrenées orientales en Gard honderd-en-vijftig gemeenteraden zijn, die de functies neerlegden. BELGIË. De twee dochters van koning Leopold, prinses Louise en gravin de Lonyay, hebben zich verzet tegen de voorgenomen schenking van den Congo-staat aan België. De advocaat van prinses Louise heeft naar de Nouvelle Presse Libre meldt krachtig geprotesteerd tegen de schenking, vóórdat aan de eischen der dochters door den Koning voldaan is. NEDERLAND. Haarlem, 13 Juni. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur trapte een 10-jarige jongen in een spijker, bij het zwemmen in het Spaansche Vaartje alhier. Hij dacht er niet aan dat deze roestig kon zijn en in den tijd van een kwartier zwol de voet zoo op, dat hij niet meer loopen kon en dadelijk naar zijn woning moest worden gebracht, waar de dokter bloedvergiftiging consta teerde en voor zijn leven vreesde. Zandvoort, 12 Juni. Dinsdagmiddag is deze gemeente in opschudding gebracht door een brutaal geval van kinderroof. .Drie meisjes, vier vijf jaar oud, van bewoners der Passage alhier, werden omstreeks 12 uur in den middag, terwijl zij aan het spelen waren, meegelokt door een vrouwspersoon, die de jongste van liet drietal zelfs door mishandeling tot meegaan dwong. De ouders der kinderen, doodelijk ver ontrust door haar verdwijnen, gingen in den middag aan het zoeken en vonden tegen vier uur de kleinen ergens in de buurt van Kostverloren, tot op het hemd ontkleed en beroofd van al haar kleine sieraden, broches, ringetjes enz. Op aanwijzingen der kinderen is dadelijk door de politie een onderzoek ingesteld, dat geleid heeft tot arrestatie van een Zandvoortsche dienstbode, die bij haar verhoor verschillende adressen opgaf en het laatst gediend zeide te hebben bij de familie Van Vloten. De kleeren der kinderen zijn later in een bundeltje in de duinen gevonden. De sieraden zijn np; niet teruggevonden. Met het oog op het feit, dat de meisjes zoo goed als geheel ontkleed gevonden werden, zijn zij geneeskundig onderzocht, waarbij echter gebleken is dat haar geen geweld is aangedaan. Bij confrontatie met de gearresteerde vrouw wees één der meisjes haar dadelijk aan als „de juffrouw die haar oorbelletjes heeft". Utrecht, 13 Juni. In den tunnel van het Centraalstation alhier zakte gisteren avond plotseling een vrouw in elkaar. Toen men haar hulp wilde verleenen, bleek zij reeds overleden te zijn. Een hartverlamming of iets dergelijks scheen een einde aan haar leven gemaakt te hebben. Zij kwam van Zeist en wilde blijkbaar naar Rotterdam gaan. Op dit oogenblik weet men echter nog niet waar de vrouw thuis behoort, zoodat de familie leden nog onkundig zijn van de droevige geschiedenis. Delft, 13 Juni. De raad dezer gemeente besloot gisteren een standplaats voor een stoomcaroussel der firma Benner, gedurende de kermis 1908, 1909 en 1910, af te staan voor een totaalsom van f 11000. Rotterdam, 13 Juni. In de machine zagerij van den heer Boels, Wollefoppen- straat alhier, werd gisterenmiddag plotseling een harde slag vernomen. Men ging kijken en in de machinekamer vond men tusschen het vliegwiel en den muur het lijk van den 15-jarigen B. de W., wonende in de Rcchthuislaan no. 20. Een arm en een been ontbraken en alle andere lichaamsdeelen waren gruwelijk gebroken en verminkt. Vermoed wordt, dat de jongen door een soort van planken stelling, boven in de machinekamer aangebracht, gevallen en toen door het vliegwiel gegrepen en eenige malen rondgeslingerd is. Een paar met bloed bevlekte planken van die stelling lagen op den grond. Toen hetverschrikkelijke ongeluk gebeurde, was er niemand aanwezig. In 't huis van verkoop met recht van inkoop van J. van Lier aan de Oranjeboom straat alhier is ingebroken. In het geheel zijn ontvreemd: 20 gouden heerenhorloges, 20 zilveren dameshorloges, 40 gouden horloge standaards, 36 zilveren heeren remontoirs, 24 gouden oorbellen, 41 gouden heeren en damesringen, 5 bloedkoralen halskettin gen, 2 gouden horloge-kettingen, 2 gouden en 1 zilveren broche, 2 paar gouden torenspelden en verschillende zilveren dames-armbanden, alles bij elkander 168 stuks. Moderne Borduurkunst. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het bor duren op de Singer-naaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezig heid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstelling hooren, dat de Singer-Maatschappij binnen kort in onze stad weder 'nvolledigen cursus in het moderne borduren zal doen houden ln dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van borduur werken onderwezen worden, zooals bijv. platsteek, puntsteek, koordborduren, mono- gramborduren, Smyrna-borduren enz., enz. en vestigen wij daarom de attentie van bezitsters van Singer-naaimachines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne borduren en stoppen te bekwamen en zoodoende nog veel meer nut dan tot nog toe uit de Singer-machine te trekken. Zij, die van dezen cursus wenschen te profiteeren, dienen zich aan te melden aan het kantoor van de Singer-Maatschappij, Korte St. Janstraat No. 354/355 te Zierikzee. Zie de hierop betrekking heb bende Advertentie, voorkomende in het 2de Blad van dit nummer. Post en Telegrafie. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zierikzee de heer C. Smith, thans te Zevenaar. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Zondag 16 Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sNam. twee ure: ds. De Leur van Zonnemaire. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus van Eikerzee. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. (Collecte voor het orgel). Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ureds. Van Veen. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. (Collecte voor de Vereeniging tot steun). Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: dsJapchen. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sNam. twee ure: ds. Reus (Doopsbediening). Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Knotterus van Zuidbroek. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ureds. Schouten. Schouwen en Duiveland. Juni 1 90 7. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: ds. v. d. Griend van Dreischor. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden (Voorbereiding H. Avondmaal); 'snam. twee ure: geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5,30 ure: ds. Romeijn van St.-Filipsland. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Ruysch van Dugteren (Doopsbediening). Geref. Kerk te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Staal; 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: geen dienst;'s nam. twee ure: ds. v. d. Linden. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg en 'snam. twee ure: Leeskerk. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruél II: 's Voorm. tien ure en 'savonds half acht ure: Gewone samenkomst. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. Genezen te Tholen. Mejuffrouw C. VERCAUTEREN, C237 te Tholen, bij de gasfabriek, meldt ons: Voordat ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, heb ik gedurende drie maanden verschrikkelijk veel pijn geleden in het benedengedeelte van den rug. Dit was zoo erg,vdat ik haast niet meer bukken kon, en wanneer ik voor een of andere huiselijke bezigheid in een gebukte houding moest zijn, was mijn lijden inderdaad ondragelijk. Ik kon mij zelfs niet eens meer oprichten, wanneer ik op mijn stoel gezeten was. De urine was troebel en bevatte erg veel bezinksel; ik had ook veel hinder van opgezwollen voeten en enkels, elk oogenblik kreeg ik duizelingen en schemeringen voor de oogen. Menigmaal bekwam ik opstijgingen van het bloed naar het hoofd en benauwdheden, welke door plotselinge rillingen werden gevolgd. Bij het minste wat ik deed, was ik erg vermoeid en steeds had ik te lijden van een loom, afgemat gevoelik begon mij erg zenuwachtig en ongerust te maken, want ik dacht dat zich nog meer "complicaties in deze ziekte zouden voordoen, welke misschien tot een noodlottig einde mochten voeren. Het was een zegen voor mij, dat ik uw weldoende pillen leerde kennen, want nadat ik een doosje hiervan ingenomen had, had er een groote verlichting bij mij plaats. Ik gevoel mij nu veel sterker en opgewekter en van de vroegere pijn kan ik weinig of niets meer waarnemen. Uit dankbaarheid zal ik dan ook steeds gaarne de goede hoedanigheden van uw pillen kenbaar maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze, die u goeddunkt. Rugpijn is een teeken van nierziekte, want de pijn komt niet uit den rug, doch uit de nieren, die juist onder het smalle gedeelte van den rug liggen. De pijn ontstaat uit het urinezuur en andere vergiften, die de nieren hinderen en wanneer deze vergiften niet verwijderd worden, kunt ge niet gezond zijn. foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciale medicijn voor de nieren en blaas. Let er op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomt, elke doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Zij zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, cn te Tholen bij den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k i 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Daerle de heer H. O. Roscam Abbing, cand. te Middelburg. De collecte voor de zending heeft in de Herv. Kerk te Haamstede opgebracht de som van f 5,66. Beroepen bij de Ked. Herv. Gem. alhier ds. A. M. den Oudsten van Kockengen. Beroepen bij de Geref. Gem. te Tholen de heer W. Veder, cand. te Rotterdamte Spijkenisse de heer H. Mulder, cand. te Zaamslag. Poortvliet. Zondag 16 Juni e.k. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier, des voor middags 9,30 en des avonds 6 ure, op te treden de heer A. van Griethuijsen, cand. te Utrecht. Oud-Vossemeer. Door 't Provinciale fonds te Middelburg is een bedrag van f 500 beschikbaar gesteld voor de te bouwen nieuwe kerk der Ned. Herv. Gemeente alhier. De bouw-commissie beschikt thans over f 12000. O N D E R W IJ S. De afdeeling Oost-Schouwen van het Ned. Onderw. Genootschap koos in hare laatste vergadering op Woensdag 12 Juni 1.1. tot haren afgevaardigde ter algemeene vergadering op 1, 2 en 3 Aug. a.s. te Apel doorn den heer L. K. Kluit te Zonnemaire. Als plaatsvervanger werd aangewezen de heer A. Prinse te Noordgouwe. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zijn voor het propaedeutische examen van werktuigkundig ingenieur o. a. geslaagd D. Dresden en E. A. Heyse en voor het candidaats-examen voor electrotechnisch ingenieur o. a. S. de Jonge Mulock Houwer. Visscher ij- Berichten. Geepjagers. Een overvloedige geep- vangst kwam Zaterdag voor nabij de haven van Texel. Op stroom vertoonden zich een troep bruinvisschen, die ijverig jacht maakte op een school geep. Duizenden gepen zag men uit 't water opspringen. Sommige vischjes poogden in hun angst zelfs uit de zee bij de steenglooiing van den dijk omhoog te dringen. Voortgejaagd door de bruinvisschen, kwam een school geep terecht in de netten-omheining van een visscher, waar de vervolgden alleen zoolang veilig waren, totdat de visschers de netten ophaalden. Daar de geep dien dag nog f 6 per tal opbracht, behaalden de visschers, dank zij der buitengewone hulp der bruinvisschen, een aardig voordeeltje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9