ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Juni 1907. Tweede Blad. (Z5 i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). Keuring der verhuurd wordende R IJ T U I G E N. VERKIEZING COLLECTE NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8474. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrMnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Veror- dening voor deze gemeente: Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag den 15 Juni e.k.des na middags te 3 uur, aan de Balie eene KEURING zal worden gehouden van de verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opge roepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, ten einde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 10 Juni 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. voor vier leden van den Gemeenteraad van Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op art. 51 der Kieswet, en de artikelen 1 en 2 van het Koninklijk Besluit van den 26 Februari 1897 (Staatsblad no. 69), gewijzigd bij het Koninklijk Besluit van 9 Januari 1901 (Staats blad no. 25), in verband met artikel 7 der wet van 28 April 1897 (Staatsblad no. 110); Maakt bekend: dat de verkiezing voor vier leden van den Gemeenteraad van Zierikzee zal plaats hebben op Dinsdag den 25 Juni e.k., en dat op dien dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij hem de opgaven van candidaten kunnen worden ingeleverd, waarvoor de formu lieren van heden af ter Gemeente-Secretarie ver krijgbaar zijn. Zierikzee, den 10 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. voor het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de gewone jaar- lijksche Collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woensdag IP Juni a.s., aan te vangen te 12 uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit, die vader- landsche instelling, die aan de algemeene hulp bij voortduring dringende behoefte heeft, ook thans wederom krachtdadig te ondersteunen, ten einde in de steeds stijgende uitkeeringen door het Fonds aan deelgerechtigden te kunnen voorzien. Zierikzee, den 13 Juni 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Het prairiegebied der Vereenigde Staten is Zaterdagnacht door hevige cyclonen geteisterd. In verschillende deelen van Illinois, Indiana en Kentucky zijn ver schrikkelijke verwoestingen aangericht. Tal van alleenstaande huizen zijn verwoest en een tiental dorpen zijn gedeeltelijk vernield. Er zijn in 't geheel dertig menschen gedood en zestig gewond. Aangaande de typhoon op de Carolinen, in de tweede helft van Maart, wordt nader bekend, dat de Oleaigroep geheel verwoest is en dat 250 menschen omgekomen zijn op één eiland, terwijl 1500 van alles beroofd werden. Drie dagen duurde de typhoon. Uit Louisville, in Kentucky, wordt bericht, dat bij een wolkbreuk te Gradyville op Zaterdag j.l. 10 menschen zijn omgekomen. De Bigcreek is tot een wilden stroom geworden, die buiten zijn oevers is getreden en de meeste huizen van het plaatsje heeft weggespoeld. 21 personen worden vermist. ITALIË. Volgens berichten uit Turijn is in de Italiaansche provincie Novara de dijk van een groot besproeiingskanaal plotseling bezweken, en al het land in den omtrek is thans overstroomd. Alle fabrieken, die hunne beweegkracht aan het water van het kanaal ontleenden, zijn slop gezet; men verwacht een langdurigen stilstand van het werk. Tal van huizen zijn onder- geloopen. De schade is aanzienlijk: men schat ze op minstens twee millioen. Uit Udine wordt gemeld, dat daar een Weensch professor in hechtenis is genomen, op beschuldiging van een kostbaar hand schrift uit de 15de eeuw te hebben gestolen uit de aartsbisschoppelijke biblio theek. Dr. Esler, zoo heet de professor, werd gearresteerd op zijn terugkeer uit Rome, waar hij Zaterdag 1.1. een belangrijk Oostenrijksch handschrift en een eigen- handigen brief van Frans Jozef aan den paus had ter hand gesteld. De professor was bij zijn arrestatie zeer ontsteld en deed twee pogingen tot zelfmoord. RUSLAND. Door de rechtbank te St.-Petersburg zijn 23 menschen wegens deelneming aan het pogrom tegen de Joden van October 1905 te Andreevka, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met dwangarbeid. Aan achttien anderen werden gevangenis straffen opgelegd van 3 tot 10 maanden. In één der St.-Petersburgsche voor steden deden Zaterdagmiddag 5 gewapenden een aanval op een bediende van de fabriek der firma Arthur Koppel en beroofden hem van 6200 roebel. Te Narwa werd de directeur der vlasweverij, de heer Otto Peltzer, die loonsverhooging weigerde, mishandeld en daarna in de rivier geworpen. Kort daarop is zijn lijk opgehaald. FRANKRIJK. Onbekend gebleven boosdoeners hebben op Zaterdagnacht te Sanary, bij Toulon, de monumentale graftombe geschonden van Michel Pacha, een schatrijk Provencaal, die eertijds groot-admiraal van de Turksche vloot was, en in Januari gestorven was. Het lijk is uit de kist verwijderd. Diefstal is het motief van deze schandelijke daad; de grafschenners meenden talrijke edel gesteenten in de graftombe te vinden. De Matin geeft een lijstje van de ongelukken, in de laatste drie weken (18 Mei tot 7 Juni) voorgevallen met motor rijtuigen: elf keeren in 21 dagen, meestal door te snel rijden. Gedood werden daarbij 9 personen, gewond 18, waarvan velen zeer ernstig. NEDERLAND. Amsterdam, 12 Juni. De Minister van Oorlog heeft Dinsdagochtend de Zieken verpleging op de Keizersgracht verlaten. Utrecht, 12 Juni. Zekere W. E., wonende te Hoogelanden, werd gisterenavond door z'n vrouw in eenigszins aangeschoten toestand uit 'n bierhuis aan de Bemuurde Weerd gehaald. De twee kregen op weg huiswaarts ruzie en in zijn verbolgenheid sprong de man ten slotte pardoes in de Vecht. Hij poogde nog naar den overkant te zwemmen, maar in het midden verdween hij plotseling in de diepte. Zijn lijk is eenigen tijd later opgehaald. 's-Gravenhage, 12 Juni. Uit het af- deelingsverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp ter afschaffing der Tienden blijkt, dat dit over het algemeen een gunstig onthaal heeft gevonden. Omtrent de hooge prijzen, die voor name hotels en pensions in Den Haag met de Vredesconferentie kunnen bedingen, deelt het N. v. h. N. mede, dat „een avond voor receptie" in een der groote hotels f 4000 kost. Voor een halve verdieping wordt f 800 per dag betaald! Een automobielhandelaar had aanvrage voor de stalling van 8 automobielen. Een delegatie brengt 5 automobielen mede. in het „Palacehotel" te Scheveningen is gedurende de maand Juli bijna eiken dag groot diner en in de groote Haagsche hotels is het dito-dito gesteld. Rotterdam, 12 Juni. Alhier is het Dins dagavond eenigszins rumoerig toegegaan. Op het Beursplein was het zwart van de menschen, zoodat de politie buitengewone maatregelen moest nemen om het electrisch tramverkeer te regelen. De verkiezing van de anti-revolutionaire heeren Van de Pols en Van Staveren gaf aanleiding tot gejuich en protesten, zoomede de herstemming van Spiekman (soc.-dem.) met den chr.-histo- rischen candidaat. Op verschillende pc afsen werden door verhitte ho'ofden conflicten uitgelokt, waarbij meermalen klappen werden uitgedeeld. In deze gemeente zag men tot nu toe vele zoogenaamde „kistjesmannen", handelaars, die met hun vaartuigen kwamen liggen naast de schepen in de rivier en de haven, om daar artikelen van dagelijksch gebruik te verkoopen. Ze verkochten echter ook dikwijls, zonder vergunning, sterkedrank, vooral aan bootwerkers, en wel in zoo groote hoeveel heden, dat vele ongevallen in het haven bedrijf aan dezen gedurende het werk gebruikten drank moeten worden toe geschreven. Die drank en andere „artikelen van dagelijksch gebruik" werden betaald natuurlijk, maar veelal met voor werpen van scheepsuitrusting of goederen, die tot de lading behoorden. Dit is één oplossing van de vele diefstallen, die in den laatsten tijd op schepen te Rotterdam plaats vinden en zelfs in 't buitenland de aandacht trekken. Er is daarom bij den gemeenteraad een verordening ingediend, waarin bepaald wordt, dat niemand zonder schriftelijke vergunning 't bedrijf van „kistjesman" mag uitoefenen, terwijl natuurlijk ook duidelijk staat omschreven, aan welke personen die vergunning kan worden gegeven. Blinde man. Bijna dagelijks, veelal 's middags, loopt door Westelijk gedeelte een blinde man langs de huizen te bedelen en geleid wordende door een vrouw, want zoo een ongelukkige an den weg niet alleen vinden. Wanneer hij 's morgens niet op het appèl is, dan kan men hem op de Vischmarkt vinden, waar de blinde goed uit twee oogen kijkt, of er hier of daar visch is thuis te brengen. De vrouw is dan ook wel aan de markt, maar heeft geen oog voor den „ongelukkige". Zierikzee, 14 Juni. Aan het Zeeuwsche krankzinnigen gesticht te Bergen-op-Zoom is tot genees heer-directeur benoemd de heer dr. D. Schermers. Bij kon. besl. is benoemd, buiten bezwaar van 's rijks-schatkist, tot gedele geerde der Nederlandsche regeering op het in Juni a.s. te Antwerpen te houden Internationaal Visscherij-Congres, F. Leo de Leeuw, secr.-penningmeester van het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen te Bergen-op-Zoom. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis dat: 1°. op Zondag 16 Juni havenlichten zullen worden ontstoken op de oosthaven- dammen van de buitenhavens van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemeldinge; het havenlicht te Hansweert zal buitenwaarts groen en binnenwaarts rood licht uitstralen en zal op ongeveer 5.50 M. boven hoogwater getoond worden aan een op liet zeeeinde van den halftij's dam opgerichte baak, die als topteeken voorzien is van een cylindervormigen korf; het havenlicht te Wemeldinge zal zoowel buiten- als binnen waarts groen licht uitstralen en zal op ongeveer 6 M. boven hoog water getoond worden aan een op het zeeeind van den havendam opgerichten lichtmast; 2». de lantaarn naar de baak op den halftij's dam te Hansweert wordt bewogen langs staaldraden die deze baak verbinden met een lichthuis op het zeeeinde van den hoogen oosthavendamzoodat belang hebbenden ter voorkoming van schade gewaarschuwd worden niet tusschen baak en lichthuis door te varen. De Dordtsche Waterweg naar zee langs het Noord-Pampus mag thans als geopend worden beschouwd. Langs dit vaarwater zijn naar Dordrecht opgekomen de „Bata" met 65 decimeter en de „Delta" met 61 d.M. diepgang. 's Lands wijs, 'stands eer. Te Stoppeldijk is Vrijdag bij zijn installatie als burgemeester, namens den heer P. J. de Wael, in elk der 27 herbergen van de kom een halve ton bier ten beste gegeven en in elk der 20 herbergen der buitenwijken 80 glazen. Als men nu weet, dat Stoppeldijk ruim 1700 inwoners telt, dan behoeft men niet te vragen of er Vrijdag een slordig glaasje gerstenat is verschalkt. Slaakdam. Woensdag 12 dezer is op het werk van den heer Broekhoven alhier met het vervoeren van grond een machine ontspoord en omvergeslagen. De machinist sprong er af, de stoker echter tuimelde mede in den put en bekwam lichte kwetsuren. Ongelukken zijn dus niet te betreuren; de werkzaamheden om de machine op zijn plaats te krijgen zullen niet medevallen. Middelburg, 12 Juni. Het voorstel van Burg. en Weth tot indijking van het afge sneden deel der haven werd aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Aan A. J. de Lange, eervol ontslagen ambtenaar bij de gasfabriek, is een pensioen verleend van f433,33. Benoemd met ingang van I Juli a.s. tot rijksklerk der le klasse ter directie der directe belastingen enz. te Middelburg de heer E. Bakker, thans rijksklerk der 2e klasse ter inspectie te Zwolle. Landbouw en Veeteelt. Door de directie van den landbouw wordt het volgende oogstbericht uit het buitenland bekend gemaakt: ln verband met het ongunstige weer, hetwelk in Engeland en Schotland heerschte, juist toen van daar berichten inkwamen omtrent de vooruitzichten van den oogst van klein fruit, werden opnieuw inlichtingen gevraagd omlieut inugclljke veranderingen, door die weersinvloeden op den stand van dat fruit uitgeoefend. Uit de thans ontvangen mededeelingen blijkt dat over het algemeen geen noemens waardige schade is toegebracht. Alleen uit Kent komt het bericht, dat hier en daar de kruisbessen erg door de vorst geleden hebben, eveneens de aardbeien ten noorden van Worthing (Sussex). Uit Lanarkshire (Schotland) wordt bericht, dat de vooruitzichten van den kruisbessen- oogst, welke omstreeks Pinksteren goed genoemd werden, thans aanmerkelijk zijn verminderd en dat de struiken nog erg „ruien". Ook de vroege aardbeien hebben aldaar plaatselijk erg van de vorst te lijden gehad, hoewel, over het geheel genomen, toch nog een goede oogst mag worden verwacht. Nadere gegevens omtrent de vooruit zichten van den appelen- en perenoogst, alsmede pruimen, zullen omstreeks 1 Juli worden gepubliceerd. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat die vooruitzichten nu niet gunstig zijn. Vooral kersen en pruimen hebben van het ongestadige weer geleden, doch ook van appelen en peren wordt slechts een matige oogst verwacht. in een Fransch tijdschrift las ik toe vallig het volgende middel om het vee te beschermen tegen de vliegenplaag, het is een oplossing welke geheel onschadelijk voor de dieren is. Het is bekend dat koeien, doordien zij zoo onrustig zijn en steeds geplaagd door de insekten, in gewicht afnemen, en minder melk ook zullen geven. Op een groote boerderij in Kansas (Amerika) heeft men de proef genomen met groot succes. Het middel is als volgt IJ liter terpentijn, 300 gram groene zeep, 300 gram traan, 10 a 12 liters water, alles door elkaar vermengd en daarmee met een borstel de huid der dieren inwrijven. De methode is vrij eenvoudig en niet kostbaar, en schijnt zeer gunstige resul taten opgeleverd te hebben. Men neme eens de proef. Een dierenbesdiermer. Utrecht, Mei 1907. Schouwen, 11 Juni. De hooibouw is hier weer begonnen, en nu blijkt waar te zijn, wat overal verluidde, dat er zeer weinig gras op de weiden staat, tengevolge der langdurige koude en droogte in Mei. Betrekkelijk weinig is het getal der maai- weiden. In de laatste jaren toch heeft men tal daarvan in bouwland herschapen. Een bewijs, hoezeer de opbrengst der bouwlanden is gestegen en ook, dat be trekkelijk weinig weihooi meer wordt gevoederd. Immers tal van voederartikelen, vroeger onbekend, in geringe mate voor handen, of om een of andere reden niet aan te schaffen, worden thans op de hof stede gebruikt. Ook op dit gebied is er in landbouwzaken in den loop der jaren een algeheele omwenteling gekomen. Schouwen. De meestoof „de Koe", onder Haamstede, zal eerstdaags onder den hamer komen. Dit is op één na de laatste stoof, die nog bestaat van de vele, die eertijds in Schouwen werden aan getroffen. Iedere gemeente had haar eigen meestoof, waarin de meekrap, die aan honderden werk verschafte en een goede verdienste gaf, werd verwerkt. Wijl de prijs der meekrap sterk achteruitging, doordat men de toode verfstof uit andere producten wist te bereiden, geraakte de teelt van dit landbouwgewas op den achtergrond en de eertijds zoo rijke bron van inkomsten voor den landbouwer en den arbeider hield langzamerhand op te vloeien. De meestoven werkten niet meer en na nog jaren renteloos gestaan te hebben als stille getuigen van een weleer bloeiende nijverheid, verdwenen die in richtingen van lieverlede. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 11 Juni. Door de arrond.- rechtbank zijn heden veroordeeld wegens: 1°. het in een besloten lokaal bij een ander in gebruik wederrechtelijk binnen dringen, gepleegd door twee of meer ver eenigde personen: C G. G.. 22 iaar. I. V.. 25 iaar, H. M.. 26 jaar, arbeiders te Zierikzee, bij verstek, ieder tot 1 maand gevangenisstraf; 2". het opzettelijk en wederrechtelijk ver nielen van eenig goed dat aan een ander toebehoort: C. D., 26 jaar, slagersknecht te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis en tot betaling eener schadevergoeding aan J. P. U. van f 15. Vrijgesproken J. P. U., 30 jaar, bakker te Zierikzee, beklaagd geweest van mishandeling; M. M., 29 jaar, arbeider te Poortvliet, beklaagd geweest van bedreiging; J. L., 21 jaar, visscher te Tholen, be klaagd geweest van mishandeling; K. J. van H., 25 jaar, bouw-ondernemer, wonende te Tholen, beklaagd geweest van overtreding der Woningwet; A. G. de B., 28 jaar, koetsiersknecht te Tholen, beklaagd geweest van het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Kantongerecht te Tholen. 10 Juni 1907. Door den heer kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens: Het bejagen van eens anders grond zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den eigenaar of rechthebbende E. J. G. A. M. J. E. d. K., 21 jaar, te Bergen-op-Zoom, tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis; Het bejagen van eens anders grond zonder jachtakte en zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den eigenaar of rechthebbende P. M., 30 jaar, te St.-Philipsland, tot 2 boeten ieder van f 10 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 15 of 4 dagen hechtenis; D. F., 27 jaar, te St.-Philipsland, tot 2 boeten, ieder van f 5 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 5 of 2 dagen hechtenis; J. D., 57 jaar, te Scherpenisse, tot 2 boeten, ieder van f 10 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 5 of 2 dagen hechtenis; Zidi met wildstrikken in het veld bevinden buiten openbare wegen en voetpaden: L. A. H., 44 jaar, te Oud-Vossemeer, tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis, met ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5