ZIERIkZEESGHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Mei 1907. Derde Blad (Z ierikzeesche Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. De ramp van de Harwichboot. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8463. Directeurs A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10'Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. AMERIKA. Weer heeft een vreeselijke zeeramp ïlaats gehad. Ditmaal op de kust van Juid-Amerika, waar de landverhuizersboot .Poitou" op de rotsen der kust van Jrugay is geloopen. Het schip was 3 Mei van Santos ver- Irokken met bestemming voor Buenos Ayres, toen 't Kaap Maria op ongeveer 120 mijlen van Montevideo door een geweldigen orkaan werd beloopen en op ie kust liep. Er waren 160 passagiers aan boord, meest Spaansche landbouwers. Onmiddellijk werd zooveel hulp geboden lis mogelijk was, doch 't wrak zat op de neest gevaarlijke plek van de geheele iuid-Amerikaansche kust, hoewel slechts 10 M. afstand van het strand. Op 't oogenblik van de ramp had aan poord een geweldige paniek plaats, en op t zelfde oogenblik wierpen een menigte jpvarenden zich pardoes in zee, hopend ie kust al zwemmend te bereiken. De meesten hunner vonden den dood n de branding. Het reddingswerk was rovendien vrijwel onmogelijk, daar de irkaan met onverminderde kracht bleef ioorbulderen. Zoo erg was 't, dat de eddingsbooten en vletten hebben moeten ifzien van verdere hulp, en zelf 't lijf ïebben moeten bergen. Van af de kust zag men de op 't wrak log aanwezige personen de wanhopigste leinen geven. Slechts 50 personen zijn tot nu toe ;ered kunnen worden. Men vreest, dat er reeds 100 zijn imgekomen. Tengevolge van de staking der boot- verkers te New-York zijn alle pakhuizen ivervol, een hoeveelheid goederen van uim een millioen ton wacht op inscheping. )e schade, door de reederijen en scheeps- levrachters geleden, beloopt circa 3 millioen lollars. De voerlieden weigerden aan de itaking deel te nemen. Een milliardair van San-Francisco lad twee maanden geleden, van een reis huis komend, de woning leeg gevonden, üijn vrouw was denzelfden morgen ver rokken met twee dochtertjes, 9 en 10 aar, en een buurman. De rijke X. was daarover verre van evreden. Hij verwittigde het gerecht, een letectieve werd te zijner beschikking gesteld n met behulp van dezen en de noodige ollars, hoopte hij de vluchtelingen op te poren. En dat duurde niet lang. Men vond poren van hun verblijf te New-York en ernam daar, dat zij een boot naar South- mpton hadden genomen. X. en de defectieve deden hetzelfde, tij volgden hen tot Londen, en vernamen aar hun vertrek naar Brussel. Ook de ervolgers togen daar heen en stapten af n hetzelfde hötel, waar de vluchtelingen /aren afgestapt. Zij volgden hen onopge- ïerkt op hun uitstapjes in rijtuig of in auto. Laar X. had het hoofdzakelijk op zijn inderen gemunt. Zij moesten in de stad ijn en, wanneer hij die gevonden had, ou hij het minnend paar aan zijn lot verlaten, terwijl hij met zijn kinderen aar San Francisco terugkeerde. Zoo volgden zij Vrijdag het rijtuig der luchtelingen naar een pensionnaat, en nen de dame en haar geleide de poort innen stapten, volgde de tweede groep nmiddellijk. Maar het liep goed af. De kinderen mhelsden kort nadien hun vader, en de erzoening met de vrouw had op staanden oet plaats. X. vertrok met zijn vrouw en inderen en de reisgenoot dezer laatste rerd te Brussel aan zijn lot overgelaten. In den staat Idaho is dezer dagen een roces begonnen, dat door de geheele ereenigde Staten met spanning tegemoet ezien wordt. Den 30en Maart 1906 werd de ex- ouverneur van Idaho door een bom, welke p den drempel van zijn huis gelegd was, i stukken gescheurd. Eenige weken later werd een zekere' Hendrik Orchard, als medeplichtig aan deze daad, gearresteerd, en in den loop van 't verhoor bekende hij, door den weste lijken mijnwerkersbond tot deze misdaad aangespoord te zijn. De bond, aldus vertelde hij, stelde zich ten doel, alle niet-unionistische mijnwerkers in Colorado uit te roeien. In 1901 werden 200 mijnwerkers als dieren gevangen genoihen en naar de bergen gesleept, waar men ze onder vreeselijke folteringen vermdordde. De mijnwerkersbond noemt dit geheele bericht natuurlijk een fantasie en beweert, dat de moord op den gouverneur een per soonlijke wraakoefening was. De New- Yorksche werklieden-unie heeft voor de verdediging van eenige arbeiders, die Orchard tot de misdaad zouden hebben overgehaald, een millioen dollars bijeen gebracht. Tevens wordt te hunnen gunste een protest-bijeenkomst georganiseerd, waaraan 50.000 personen deelnemen. Koewacht, 13 Mei. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag trokken een goed uur over de grens een twaalftal smokkelaars, badende, zwemmende of op den rug der koeien zittende, met vijf vaarzen, door de vaart onder de gemeente Moerbeke. Nauwelijks over het water of zij stieten op een drietal douanen, die zich verdekt hadden opgesteld; een wilde vlucht volgde; toch vielen den ambtenaren twee koeien in handen, waarvan één van den vee koopman Ch. d. B. van St.-Jansteen. Er was verraad in 't spel, .dit begreep men duidelijk; eveneens wie dat ver moedelijk gepleegd moest hebben, zekere D. van Klein Sinay. Daarover ontstond weldra twist tusschen eenige smokkelaars en D., en Zaterdagmiddag een formeel gevecht tusschen D. en zijn vrouw contra De B. Er werd dapper op los geslagen, maar het slot van de rekening was, dat De B. onverhoeds een messteek in de zijde bekwam, die hem deed neerstorten. Geneeskundige hulp werd ingeroepen; men vreesde eerst het ergste, maar Zondag middag kon De B. naar zijn woning vervoerd worden, en was zijn toestand bevredigend. D., die in hechtenis genomen was, is op vrije voeten gesteld. TWEEDE KAMER. Voorkoming van bedrog in den boterhandel. Het Voorloopig Verslag is verschenen over het wetsontwerp tot aanvulling van de wet, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Vele leden betuigden hun ingenomenheid met de indiening van dit wetsontwerp, in 't bizonder werd ais hoofdverdienste van het ontwerp geprezen de maatregel, dat het vermengen van boter met de eigenlijke botermakerij op één lijn wordt gesteld. De mengers en handelaars worden daardoor beter onder het bereik van den strafrechter gebracht. Verscheidene leden wezen er op, dat met de stijgende waardeering van die Nederlandsche boter, welke van het Rijksmerk is voorzien, gepaard gaat een zekere geringschatting van de boter, niet door het Rijksmerk gewaarborgd. Zij betreurden dit, want niet alleen is ook die ongemerkte boter voor een groot deel van zeer goede qualiteit, maar het ontbreken van het Rijksmerk moet bij deze boter worden aangemerkt als een gevolg van de eigenaardigheden van het bedrijf. Kleine boeren, die om de een of andere reden zich niet bij een coöperatie kunnen aan sluiten, zijn noodwendig van het Rijksmerk uitgesloten. Eveneens alle handelaren, die, met het oog op de eischen der afnemers, verschillende (zuivere) botersoorten, waar onder geïmporteerde,- kneden of mengen. De leden, die hierop de aandacht vestigden, noemden den tegenwoordigen toestand onhoudbaar en zouden wenschen dat ook voor deugdelijke boter, afkomstig uit bedrijven, die niet onder een contröle- station staan, een Rijksmerk beschikbaar werd gesteld. Vele andere leden echter merkten op, dat de voornaamste knoeierijen door boterhandelaars worden gepleegd en dat de geheele strekking onzer boter-contröle is een onderscheid te maken tusschen boterbereiding eenerzijds en het bedrijf der vermengers en handelaars anderzijds. Ook werd er van verschillende zijden op gewezen, dat in dit wetsontwerp in zeer ruime mate de uitwerking van voor schriften is overgelaten aan de Kroon, en dan herhaaldelijk zonder dat een algemeene maatregel van bestuur wordt gevorderd, of wel aan den minister. Voorts had het de aandacht getrokken, dat aan het administratief gezag groote bevoegdheden worden toegekend. Men achtte dit niet zonder bedenking en waarschuwde tegen misbruik. Wenken aan Gemeenteraadsleden. In een buitenlandsch blad vonden wij de volgende ontboezeming: Wilt gij als gemeenteraadslid populair worden en zitting houden, zoolang het u lust, maak u dan nooit in den raad warm over vage algemeene belangen, als daar zijn: verbetering van den gezondheids toestand, verheffing der volkshuisvesting, bevordering van het onderwijs, aanmoedi ging van kunst of wetenschap, enz. Denk veeleer steeds aan de begeerten en wenschen van bizondere categoriën van burgers. Eenige voorbeelden ter verduidelijking: Pleit niet voor een openbaar slachthuis, als de slagers daartegen bezwaar hebben, Komt liever op voor de belangen van deze aanzienlijke groep van op zware lasten zittende medeburgers. Stemt nooit voor een melk-verordening, zoolang de melkverkoopers die als lastig beschouwen. Wijst liever met nadruk erop, dat het niet aangaat, het toch reeds moeilijk bestaan van deze buitendien reeds sterk gedrukte neringdoenden nog te ver zwaren. Bevordert nooit de onbewoonbaarver klaring. Houdt desnoods eens een mooien toost over woningtoestanden in het alge meen. Doch ontneemt niet door een harden maatregel aan den kleinen burger zijn zuur verdiende spaarpenningen. Laat u niet in met hygiënische inrichting van schoolgebouwen, met schoolbaden en dergelijke fraaiigheden, die aan de burgerij veel geld kosten, zonder dat iemand er voordeel van heeft. Als de gemeente- financiën het toelaten, spreekt dan liever op zijn tijd een woord voor de verhooging van de traktementen der onderwijzers. Ziedaar slechts eenige voorbeelden. Bedenkt over het algemeen, dat „het publiek" het ondankbaarste wezen is, dat er bestaat. Voor bevordering van alge meene belangen is geen sterveling in de gemeente u dankbaar. Daarentegen zullen de slagers, de melkboeren, de huisjes bouwers en huisjesmelkers u niet vergeten, als de dag der verkiezing komt. Houdt hen te vriend, en gij kunt als raadslid oud worden. Tot zoover de buitenlandsche raadgever. Zijn satire is misschien wat overdreven. Doch dat zijn ontboezeming grond van waarheid bevat, hebben wij ook in Neder land wel eens waargenomen. Ware het niet zoo, menig punt van ons vrijzinnig-demo cratisch gemeente-program zou sneller verwezenlijkt worden. (Land en Volk). De invloed van een rationeele bemesting op den toestand van het vee. Veelooze bedrijven zijn in ons land hooge uitzonderingen. In bijna alle gevallen is het bedrijf gemengd, d. w. z. dat de meeste landbouwers niet alleen aan landbouw, maar ook aan veeteelt doen. Wel ziet men het omgekeerde. In Holland en Friesland, en elders zijn heel wat veehouders, die niet aan landbouw doen en al hun land in weide hebben liggen. De enkele veelooze bedrijven ter zijde latende, onderscheid ik dus voor mijn doel a. Gemengde bedrijven, b. Veehouderijen. De laatste vinden wij natuurlijk speciaal daar, waar de grond bizonder geschikt is, in Holland, Friesland en hier en daar elders. Het is in die streken, dat we het beste vee vinden, voornamelijk het melktype. De aard en de toestand van 't vee hangen ten nauwste samen met den aard en den toestand van den bodem, waarop het leeft, van den grond, waarvan het gevoed wordt. Haalt men uit de veestreken van ons land beesten naar elders, naar minder vruchtbare streken, dan gaan die koeien en het geslacht, dat zij voortbrengen, in typische eigenschap pen achteruit, tenzij men zeer bizondere maatregelen neme. Een Hollandsche, Friesche of Groningsche koe (deze laatste als type van vleeschproductie), overgeplant op den hoogen grond van Noord-Brabant of Drente, verliest met haar nageslacht in goede hoedanigheden, tenzij bizondere, zeer bizondere zorg besteed worde aan het voer, in de eerste plaats aan de weiden. Er is een kolossaal verschil tusschen het gras of hooi van verschillende weiden. Men heeft grashooi van 2 en 3 pCt. ver teerbaar eiwit, en er is ook van 9 a 10 pCt. En het eigenaardige is, dat mét de stijging van het eiwit gepaard gaat een toename van het vetgehalte, het zetmeelgehalte en de aschbestanddeelen, m. a. w. dat de kwaliteit van het hooi dus in alle opzichten stijgt. Tot op zekere grens kan de vee houder zelf zijn weiden verbeteren. Een rationeele bemesting met stikstof, phosphor- zuur en kali is voor alle weiden absoluut noodig, zoowel voor die der veehouderijen, als voor die der gemengde bedrijven, maar toch in de eerste plaats voor die der laatste, daar waar de kwaliteit van het gras ver beterd moet worden, waar het eiwitgehalte moet stijgen. Behalve de bemesting met kali en phosphorzuur in den herfst of in het voorjaar, is het dus noodzakelijk in het voorjaar alle weiden te bemesten met chilisalpeter. De minste hoeveelheid, die daarvoor dienen kan, is 150 K.G. per Hectare. Al naar de toestand der weide minder gunstig is, geve men meer. Dat, behalve een stijging van het eiwitgehalte en dus van de kwa liteit van het gras, ook de hoeveelheid gras en hooi toeneemt, behoeft zeker niet meer gezegd te worden. Doch niet alleen de kwaliteit van het hooi, maar ook die van andere producten, als granen, voeder bieten, aardappelen enz. enz. kan door een bemesting met chilisalpeter verbeterd worden. Het is juist deze intensief werkende stikstofmeststof, die het eiwitgehalte dezer voedingsstoffen doet stijgen. Het direct gevolg van een chilisalpeterbemesting aan veevoedergewassen is, dat de boer minder krachtvoeder behoeft te koopen. Immers de aanvoer van krachtvoer kan alleen dienen, om in het gebrek aan eiwit te voorzien. Wanneer ik het voorgaande kort samen vat, kom ik tot deze conclusie Een bemesting met chilisalpeter op weiden en veevoedergewassen, verhoogt het eiwit gehalte van het veevoeder en daarmede de kwaliteit van het veevoeder in het algemeen. Een direct gevolg daarvan is, een vooruit gang en verbetering van den veestapel. Aan het strand bij de Oranjezon is Donderdag een goedgekurkte flesch gevonden, waarin zich bevond een, blijkbaar uit een zakboekje gescheurd, stukje papier, waarop met potlood het volgende ge schreven was „Ss. Berlin". The ship has wrecked and 1 think I'l die, Goodby dear mother and sister I can't see you more. M. Peasson. S.s „Berlin". Het schip is gestrand, en ik geloof, dat ik zal sterven. Vaarwel lieve moeder en zuster. Ik zal u niet meer zien. M. Peasson. D E LEW G. Een zeebewoner, eenigszins gelijkende naar den kwabaal, is de leng (Gadus-Molva). De visschers vangen hem in dezelfde wateren als de kabeljauw, doch nimmer in zulke groote hoeveelheden. De leng is iets langer en slanker dan de kabeljauw. De rug- en staartvin van dezen visch loopen niet door tot den staart. De hoofdkleur van den leng is olijf bruin, terwijl de kleur van den buik eenigs zins zweemt naar zilverachtig wit. De kop van den leng is veel kleiner dan die van den kabeljauw en ook de mondopening is minder groot. Kieuwen en kieuwdeksels komen bij beide visschen vrijwel overeen. In netten, wordt de 1 :ng niet vaak ge vangen, doch meestal met de beug. Zijn vleesch is zeer gewild en iets vaster, dan dat van den kabeljauw. Niet zelden bereikt de leng een lengte van 1.50 meter. Te IJmuiden en op andere groote visch- plaatsen komt de grootste aanvoer van leng van November tot April. In dien tijd verschilt de prijs, welke voor den leng wordi besteed, niet zoo heel veel van dien, welke voor kabeljauw wordt betaald. De -kuit van den leng bevat nog meer korrels dan die van den kabeljauw en geniet voor het gebruik bij visch-liefhebbers nog de voorkeur. Niet alleen in de Noordzee wordt de leng aangetroffen, doch hij komt ook in een groot deel van den Atlantischen Oceaan voor. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad te 's-Gravenhage vernietigde, met verwijzing der zaak naar het Hof te Amsterdam, het arrest van het Hof te Arnhem, waarbij W. S., thans in specteur eener Levensverzekeringsmaat schappij te Middelburg, gewezen hoofd der bizondere school te Nunspeet, wegens ontuchtige handelingen met vrouwelijke leerlingen, was veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf, met ontzetting uit het onder wijzersambt voor 6 jaar. De Haagsche Rechtbank heeft de mannen uit Naaldwijk die verleden week terechtstonden, omdat zij in den Nieuwen Waterweg op 21 Febr. j.l. een koffer hadden opgevischt (afkomstig van het stoomschip „Berlin"), en zich den inhoud (eenige kleedingstukken van weinig waarde) hadden toegeëigend ieder ver oordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf. O N D E R W IJ S. Door de schoolonderwijzers-weduwen- beurs in Zeeland werd in 1906 ontvangen f3203.111 en uitgegeven f 3076.47^, waar van f 2923.50 aan 32 weduwen "of hare erven, zoodat er een voordeelig saldo is van f 126.64. Het aantal leden bedroeg 72. Voor 1907 bedraagt de begrooting in ontvang en uitgaaf f 3089.64, waaronder f 2881 aan 30 weduwen. Het aantal leden is thans 69. Overeenkomstig art. 11 al'.iea 4 en art. 36 van het reglement der Beurs zal aan Gedeputeerde Staten een subsidie uit de provinciale fondsen van f 108 worden aangevraagd. Het bestuur bestaat thans uit de heeren W. Jansen, voorzitter, J. Drabbe, vice-voorzitter, en A. A. C. de Mol, secretaris-rentmeester. De overige leden van het rijksschooltoezicht in Zeeland vormen met de twee eerstgenoemde heeren samen de commissie van bestuur over de beurs. Gemengd Nieuws. Het vorig jaar trouwden te Leest, in België, drie zusters op denzelfden dag. Toen was het dorp in volle feest. Maar nu is er wat anders komen kijkenin een tijdruimte van drie maanden hebben ieder der zusters een tweeling ter wereld gebracht, en wel elk een jongen en een meisje. Wij lezen in de Thoolsche Crt. Modern. Verliefd werden plotseling Pierre en Lucie, (3) Hij op haar, zij op hem, per photographie. Hij vroeg accès bij Lucie's mama Per phonograaf, en die antwoordde: jal Ras volgde, zooals dat gewoonlijk gaat, De verloving, en die geschiedde per draad. Daarna werd bezegeld, met beider mond, Per telephoon, het liefdesverbond Toen volgde al spoedig, natuurlijkerwijs Per automobiel, de huwelijkreis, En na zes* weken lieten die beiden, Zich telegrafisch, maar draadloos, scheiden. f') Spreek uit Pjer. In onze taal Piet. b) Met den klemtoon op c i e. toestemming. Vóór 't verboden wordt. Woensdag zijn in Den Haag 68 paren getrouwd en deze week komen er nog 74 bij! Dat houdt maar niet op!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9