den Bóeren-Inspan Lioeraie urnen a. Een Hoogaars, 4 Paarden b. HET PAKHUIS netten Inboedel, tiendvrij Bouwland tiendvrij Weiland, tiendvrij Bouwland, Magnesia als Plantenvoedsel. De ramp van de Harwichboot. MIDDELBURG -ZIERIKZEE. Zierikzee-Rotterdam. n n n ADVERTENTIEN. Algemeene Vergadering c. INBOEDEL, Dayer 20, .een zeer ernstige verwonding aan was toegebracht door haarman. Dltpolitie begaf zich onmiddellijk naar de woning van Vethaak, waar zij de vrouw vonden liggen met een afgrijselijke wond aan den hals, toegebracht door middel van een zakmes, terwijl men den man in zijn eigen woning vond, die zich met het zelfde mes een steek in de borst en een verwonding aan den pols had toegebracht. Man en vrouw zijn direct naar het ziekenhuis getransporteerd, waar zij door dr. Hoogenboom en Kikkert werden ver bonden. Zwijndrecht, 15 Mei. Gisterenmiddag is de opperman P. van der Waal, werk zaam in de zoutziederij van den heer Van der Minne, onder een instortenden muur geraakt. Toen hij van onder de steenen werd te voorschijn gehaald, bleek het, dat zijn beide beenen verbrijzeld waren. Na de eerste geneeskundige hulp door dr. Stoutenbeek, bijgestaan door de artsen Broeksmit en Dozy, werd de ongelukkige, een vader van acht kinderen, per brancard naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Rotterdam, 16 Mei. Gisterenavond om II uur passeerde de agent van politie C. J. Swijgers de le Lombardsfraat, toen hij zag, dat twee joppers uit een herberg kwamen en vervolgens een eind de Lom bardstraat inliepen tot vóór een woning, waar zij een vreeselijke herrie maakten door te schreenwen en te schelden. De agent liep op de twee kerels toe, en ver maande hen zonder ze te willen arres teeren hun weg te vervolgen. Ze voldeden er aan op joppersmanier, voortslenterend, omkijkend, sarrend, schel dend, met de handen in de broekzakken. Bij de Meent gekomen, raakte het geduld van den gesarden politieman ten einde, en hij greep één der joppers bij den arm, om hem over te brengen naar het politie bureau. De jopper gaf den agent echter plotseling een geweldigen slag, zoodat de man op den grond viel, waarop de tweede jopper kwam aanloopen, en den op straat liggenden agent op schandalige wijze begon te mishandelen, door hem te trappen tegen hoofd, borst en aangezicht, zonder dat iemand uit het saamgestroomde publiek de partij voor den ongelukkigen politieman wilde of durfde opnemen. Gelukkig echter kwam er assistentie opdagen, en de twee „helden" werden nu onder hevig verzet naar het politie-bureau overgebracht, waartegen zich nu 't publiek begon te verzetten, zoodat de sabels ge trokken moesten worden. Op het bureau aangekomen, bleken de arrestanten te zijn de 20-jarige varensgezel C. M., wonende Warmoeziersstraat en de 22-jarige varens gezel J. G., wonende Oudaenstraat. De agent van politie Swijgers bleek zoo ernstig mishandeld te zijn, dat hij, geheel versuft, per rijtuig naar zijn woning aan de Benthemstraat No. 27 moest vervoerd worden, waar hij onder behandeling werd gesteld van dr. Noordenburg. Bij den uitgever E. van den Bogaert te Rotterdam, wordt een briefkaart in den handel gebracht met het portret van een flink vrouwtje van een eind in de 70. Zoo schijnt 't. Maar dat vrouwtje is geen 70, doch 104 jaren oud. Ze is Mej. Petro- nella Rodenburg, wed. Zwarts, te Berkel (Z.-H.), en hoopt 11 Juni a.s. hare 104 jaren te voltooien. Ten haren behoeve, want ze is geens zins bemiddeld, is op het atelier van de firma Bogaert de briefkaart vervaardigd. Als er nu wat belangstelling voor is, dan kan dat een aardige tegemoetkoming voor de oude vrouw worden. Dordrecht, 16 Mei. In het Mallegat is door den kapitein en den stoker van de sleepboot „Alfa" het lijk opgehaald van een onbekend man. Het werd aan de Dordrechtsche politie overgegeven en naar de Algemeene Begraafplaats gebracht, in afwachting of familieleden het zullen her kennen. Volgens de beschrijving komt dit lijk eenigszins overeen met het signalement van een man uit Sliedrecht, die sinds 7 dezer aldaar vermist wordt. Steenbergen. Woensdagmiddag 15 dezer heerschte op de haven alhier een buiten gewone drukte. Voor de eerste maal name lijk arriveerde hier een stoomboot, die voortaan iedere week op Rotterdam zal varen. Met volle muziek kwam de boot de haven binnen. Haar komst zal voor de beurtschippers niet zoo aangenaam geweest zijn, aangezien de boot vele vrachtgoederen zal vervoeren. In de asch der verschillende land- en tuinbouwgewassen worden o. a. de vol gende enkelvoudige lichamen aangetroffen kalium, natrium, calcium, magnesium, silicium, ijzer, chloor, phosphorus en zwavel. Tot voor korten tijd meende men, dat van alle genoemde elementen slechts kalium en phosphorus door de achtereen volgende oogsten in zoodanige mate aan den bodem werden ontnomen, dat er aan deze elementen in den grond gebrek begon te ontstaan en men door bemesting in dit gebrek moest voorzien, wat men dan ook o. a. door een bemesting met kalizouten en phosphaten deed. Hoe meer onder zoekingen en proeven er echter gedaan werden, hoe meer veranderingen in deze meening kwamen. Wel is natuurlijk deze zienswijze in hoofdzaak onaangevochten gebleven, maar er komen toch langzamer hand kleine wijzigingen in. Zoo heeft men reeds lang meenen te zien, dat bij ver schillende landbouwgewassen de aan wezigheid van een ongewone hoeveelheid chloorverbindingen gunstig op de opbrengst werkte. Zoodat men daaruit besloot, dat ook het chloor voor de grootste opbrengsten soms niet genoegzaam aanwezig was. Hetzelfde is in den laatsten tijd beweerd van het magnesia. Het is uit de Wolffsche tabellen bekend, dat vele landbouwgewassen in hunne asch soms een beduidende voorraad magnesia bezitten, een voorraad, die soms grooter is dan de aanwezige hoeveelheid phosphorzuur. Verder heeft magnesia de eigenaardigheid zich in den bodem ongeveer te gedragen als kalk. Beide stoffen worden op den duur naar den ondergrond gevoerd. In aangeslibde kleigronden, waarin men eerst tot 6°/0 koolzure kalk vond, kon men later slechts J°/„ ontdekken. Zoo ook met het magnesia. In sommige streken heeft men dan ook reeds voor enkele landbouw gewassen, b.v. voor het vlas, magnesiagebrek geconstateerd. Intusschen laat ik er aanstonds bijvoegen, dat het magnesiagebrek zich nooit zal doen gevoelen op die gronden, waarop geregelde bemesting met zekere magnesia-bevattende kalizouten plaatsheeft, zooals kaïniet en patentkali. Immers gelijk met de kali wordt een zekere»hoeveelheid magnesia aangevoerd. Ookom hun magnesia- gehalte zijn dus de kalizouten van gewicht voor den landbouw, vooral ook op klei gronden, waarenkelemagnesiarijkegewassen worden geteeld, als vlas, erwten, boonen enz. Wil men op dergelijke gronden niet zoovéél kali geven, dan kan men met zeer veel vrucht gebruik maken van carnalliet, een zeer goedkoop kalizout1, dat be trekkelijk veel magnesia bevat en voor kleibodems zeer geschikt is. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Van belang voor Zierikzee. Zenuwachtigheid, rugpijn, gele kleur, slapeloos heid, prikkelbaarheid, slechte eetlust, rusteloosheid zijn alle teekenen van niergift in het bloed. Foster's Rugpijn Nierenpillen geven hulp en kracht aan de nieren, zoodat ze niet alleen die vergiften wegvoeren, maar het bloed volkomen en regelmatig filtreeren en zoodoende een terug keer der kwaal voorkomen. Daarom juist geven Foster's Rugpijn Nierenpillen een blijvende genezing. Mejuffrouw C. KAMP, Gr. Armhuis te Oud- Beierland, meldt ons: Sedert ruim een jaar klaagde ik over de nieren, steeds had ik veel pijn in den rug en in de zijden, gepaard met hoofdpijn. Mijn slaap schonk mij geen verkwikking en 's morgens leek het wel, alsof ik meer vermoeid was dan den avond te voren bij het naar bed gaan. De urine was steeds erg vuil en bevatte veel bezinksel en aanslag. Ik was doorloopend zwaar vermoeid en afgemat, en bij het minste wat ik deed, moest ik erg transpireeren en loopen kon ik haast heele- maal niet meer. In dit stadium van mijn ziekte, raadde men mij aan eens een proef te nemen met Foster's Rugpijn Nierenpillen en ik heb er werkelijk geen spijt van dat ik hiertoe overging, want na een paar dagen bekwam ik reeds een beduidende verlichting en nadat ik uw voor treffelijke pillen drie weken lang had ingenomen, was ik beter dan in langen tijd het geval geweest was. De pijn was bijna geheel verdwenen, ik sliep weer goed, mijn eetlust was beter en thans zal ik nog eenige weken de behandeling voort zetten, teneinde van algeheele genezing zeker te zijn. Ik zal het inmiddels mijn plicht rekenen om eventueele nierlijders omtrent mijn bevinding nader in te lichten. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u hèt publiek te maken op elke wijze, die u goeddunkt. Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bij den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezendihg geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. In verband met een uit de Daily Tele graph overgenomen bericht, deelt men thans mede, dat in de eerste week van deze maand het lijk van mevrouw Jones, dat te 's-Gravenzande was begraven, is opgegraven en door den echtgenoot, den heer Jones, scheepskapitein, wonende te Preswylfa, Aberayon in Zuid-Wales, en zijn zwager is herkend, o. m. hieraan, dat twee der teenen van mevrouw Jones over elkander gegroeid waren. Het lijk is daarop naar Engeland vervoerd en dbbr ter aarde besteld. <7 „Alle kostbare juweelen", die de over ledene had gedragen, volgens bericht in de Daily Telegraph, hadden bestaan uit drie ringen. Deze waren op het opgegraven lijk niet meer aanwezig. Wat is er geschied? Omstreeks half Maart is te Hoek van Holland,aangekomen een juffrouw, zich uitgevende voor een nicht van zekere mevrouw Frost, volgens haar bij de ramp van de „Berlin" omge komen. Op het bericht van het aanspoelen van een vrouwenlijk had zij zich naar den Hoek van Holland gespoed en herkende in het lijk van mevrouw Philip Jones de door haar gezochte mevrouw Frost. Aan de juffrouw zijn daarop op haar verzoek de thans vermist wordende ringen mede gegeven. Zoodra hem dit bekend was geworden, heeft kapitein Jones, in Londen terugge keerd, de hulp ingeroepen van een bekwamen Engelschen speurder, die, op zoek gaande, in één van Londen's achterbuurten, een kosthuis heeft uitgevonden, dat door zekeren Frost gehouden werd. Tevergeefs heeft men meermalen getracht dien man te spreken te krijgen. Later bleek, dat hij met de noorderzon is vertrokken. Kapitein Jones vermoedt thans, dat deze Frost, door tusschenkomst van de vrouws persoon, die te Hoek van Holland het lijk als dat van mevrouw Frost herkende, in het bezit gekomen van een officiëele over- lijdensacte van zijn vrouw, hiermede deze of gene verzekeringsmaatschappij heeft opgelicht. Intusschen stelt kapitein Jones alles in het werk om de vermiste ringen, waaraan hij zeer gehecht is, weder in zijn bezit te krijgen. Onweér. Bij het jongste onweder werd te Eelde, bij Groningen, het huis van de dames Hilbrants getroffen. Het vuur baande zich een weg door den schoorsteen, verscheurde een kleedje, dat daarom geslagen was en scheurde zelfs de pantoffels van de voeten van één der huisgenooten, die bewuste loos neerviel. Spoedig weder bijgebracht, bleek dat zij zelve geen letsel had gekregen. Te Beesel, bij Roermond, is de bliksem geslagen in de woning van de weduwe W. Heidens. Haar zoon, die in de woon kamer zat, werd aan een been getroffen, zoodat zijn kous en schoen verschroeiden; hij gevoelt echter weinig pijn. Gemengd Nieuws. Men schrijft aan de Asser Ct. „Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten landmans heen". Zóó zong eens Poot. Maar als je d'r nu zoo mee zit als de landbouwers te in het Oldambt (Gr.), dan zing je den dichter dat zoo maar niet na. Deze landbouwer toch, goed bemiddeld en voor 'n jaar ongeveer gehuwd, heeft een meid, die zeer onlangs moeder is geworden ten huize van haar patroon en daar nu verpleegd werd door een arbeiders vrouw. 'n Week ongeveer later werd ook de boerin zelve moeder en ook zij werd door de arbeidersvrouw verzorgd. Alles ging vrij goed naar wensch, totdat de staking onder de landarbeiders zich ging uitbreiden. De baker moest ook koeien melken en dat mocht niet. Zij werd overgehaald om mee te staken. En daar zit nu onze jonge boer pas de wittebroodsweken voorbij, 's morgens reeds vroeg twee kindertjes te bakeren, te midden van een hoop luiers, zuigflesschen en toppertjes. En als dat is afgeloopen dan koeien melken! Is het wonder, dat de man thans het landleven verre van genoeglijk vindt! Maar 't moet gezegd hij maakt al aardige vorderingen inde kunst van bakeren Jericho. Belangrijke ontdekkingen zijn door prof. Sellin uit Weenen gedaan bij zijn opgravingen van 't oude Jericho. Al spoedig vond hij bij het opgraven van den noordelijksten heuvel vrij goed bewaarde overblijfselen van een burg uit den vóór- Israëlietischen tijd, waaruit is af te leiden, dat op die plek na de verwoesting der stad niet opnieuw is gebouwd en men dus kans heeft uit dat tijdvak veel belangrijks te vinden. Er werd dan ook een oud- Kanaanitische burg van drie verdiepingen met 17 kamers blootgelegd; de wanden, haarden, en ook een trap, die naar het dak voerde, werden nog aangetroffen. Onder een tweeden heuvel vond men overblijfselen van een nog grootere vesting en tusschen beide een gemetselden muur, vier meter hoog en drie dik, op steenen fondament gelijkende op de Babylonische muren. Achter den muur kwamen de grondslagen te voorschijn van een huis, waarin zich nog kruiken bevonden, netjes gerangschikt. Merkwaardige overblijfselen van aardewerk werden er gevonden, o.a. een brokstuk met door leeuwen vervolgde gezellen, en relief, en het oor van een kruik met een stempel in oud-hebreeuwsche letters; ook een aantal aarden plaatjes, vermoedelijk bestemd om beschreven te worden, maar zonder op schriften. De opgravingen zullen in het najaar worden hervat en beloven veel merk waardigs op het gebied der Bijbelsche oudheidkunde. Salomo's wijsheid zou noodig zijn om het geding op te lossen waarover de recht bank te München uitspraak moet doen. Een dokter had daar een patiënt geopereerd en uit zijn nier twee steenen gehaald, zoo groot als duiveneieren. De verloste was daar zeer mee in z'n schik. Maar zijn gezicht stond in lang zoo'n plooi niet, toen hij eenigen tijd daarna de rekening ontving. Hij peinsde op een middel om daar wat af te krijgen en met dat doel ging hij naar den arts en eischte, alvorens te betalen, zijn eigendom, nl. de niersteenen terug. Die had de dokter allang weggegooid en nu stelde de patiënt een tegenvordering, omdat de dokter zijn eigendom verduisterd had. Denkelijk hoopte hij op een minnelijke schikking en een vermindering zijner nota. Maar de dokter stond ook op zijn recht en zeide, dat de steenen wel 't eigendom van den patiënt geweest waren, zoolang hij ze in zijn nier had, doch dat ze thans de vrucht waren van zijn werk en hij er dus mee mocht doen, wat hij wilde. De rechter denkt nog over 't geval na, zegt men. Burgerlijke Stand van Zierikzee. o e b o r f. n 15 Mei. Een zoon van H. van Maanen en M. Vermue. gehuwd: 14 Mei. C. Jongmans, 23 j-, jm. en A. A. M. J. Pauiussen, 25 j., jd. 14 K. J. R. van Eek, 27 j., im. en G. J. van Loon, 24 j., jd. 15 A. J. Schillemans, 31 j., jm. en E. E. W. Holtus, 23 j., ]d. 15 C. W. den Boer, 25 j., jm. en D. C. Quant, 22 j., jd. 15 J. de Vlieger, 24 j., jm. en S. van den Boogerd, 23 j., jd. overleden: 8tMei. D. van der Wekken, 66 j., echtgenoot van H. Neerhout. Weekmarkt te Zierikzee, 15 Mei 1907. Boterprijzen De boter is verkocht voor 0,47ƒ0,52), ƒ0,55 en 0,60 de.5 H.G. Kip-Eieren: De Kip-Eieren zijn verkocht voor 0,55, 0,80 en 0,85 de 25 stuks. Eend-Eieren: De Eend-Eieren zijn ver kocht voor 1,12) de 25 stuks. STOOMBOOTDIENST Mei. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'smorg. 'smidd. Zaterd. 18 Zond. 19 Maand. 20 Dinsd. 21 Woens. 22 Dond. 23 Vrijdag 24 Zaterd. 25 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 4,30 6,- 6,- 4,30 4,30 4,30 4,— 4,— Van Zierikzee: 'smorg.i'smidd. 7,30 6,30 6.30 7,30 7,30 6,30 7,30 7,30 Zaterd. 18 Zond. 19 Maand. 20 Dinsd. 21 Woens. 22 Dond. 23 Vrijdag 24 Zaterd. 25 3- 1 5,30 I 5,30 3,- 3,- 3- 3,- 3- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bij wagen naar Goes worden getelegrafeerd. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". Van Zierikzee Van Rotterdam Zaterd. 18 's morg 6,- Zaterd. 18 's morg. 8,- Zaterd. 18 'snam. 3,30 Zaterd. 18 nam. 1,— Zondag 19 'smorg. 6- Zondag 19 's morg. 8,30 Zondag 19 's nam. 1,30 Maand. 20 6,- Maand. 20 2 Maand. 20 9- Dinsd. 21 10- Dinsd. 21 's midd. 12,— Woens. 22 9- Woens. 22 12,- Dond. 23 8,30 Dond. 23 snam. 1, Vrijdag 24 8,30 Vrijdag 24 smorg 9,- Zaterd. 25 9 Zaterd. 25 9,30 Zondag 26 10,— Zondag 26 10,— Maand. 27 10,30 Maand. 27 11»— Getrouwd: K. J. R. VAN ECK en G. J. VAN LOON. Zierikzee, 14 Mei 1907. liartelijken dank, ook namens wederzijdsche Familie, voor de betoonde belangstelling. Getrouwd: DIRK P. DE WILDE Lz. en JOZINA M. HOVEIJN Gd., die, ook namens wederzijdsche Familie, hartelijk dank zeggen voor de talrijke bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Scherpenisse, 16 Mei 1907. 'Getrouwd: J. I. v. d. MOER en A. P. DE GRANJE, die, mede namens wederzijdsche Familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Haamstede, 17 Mei 1907. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, P. A. BERREVOETS-v. d. Bos. Dreischor, 14 Mei 1907. De Kastelein J. DEKKER te Schuddebeurs bericht bij deze, aan het geëerde publiek, dat Maandag e.k. het Pinksterfeest als naar gewoonte zal worden gevierd. Hij beveelt zich daartoe minzaam aan en zal door puike waar, billijken prijs en nette bediening, zich een ieders gunst trachten waardig te maken. Schuddebeurs. J. DEKKER. Kiesdistrict ZIERIKZEE. op Donderdag 23 Mei 190' te 2 uur, in de Concertzaal te Zierikzee. Onderwerp: Het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten. HET DAGELIJKSCH BESTUUR De Notaris H. J. VAN NOL HUYS te Zierikzee zal, Woens Pi*5^dag 22 Mei 1907, aan te vange des morgens te 9| ure, te Brouwershavei voor Mej. Wed. A. DE MEIJER, openbaar verkoopen: b. verschillende Zeilen, Trossen,Touwei Garnalen-Korren, Dreggen, Zeefte Manden, Boomen, Haken, Luiken e verderen Scheeps-Inventaris, als: Tafels, Stoelen, Kabinet, Kasten, Kachel, Spiegels, LedikantMattenKleeden Lampen, Klok, Glas- en Aarde werk, enz. JR i Notaris MEULENBERG ÊLr*y St.-Maartensdijk zal, op Vrijda 24 Mei 1907, des voormiddag 10 uur, op het Hoefje, bewoond door c Weduwe JACOB NELISSE aldaar, in hi openbaar verkoopen: bestaande uit: van verschillenden leeftiji 3 Koeien, Vaars, 2 Kalveren, 2 Varken Kippen en Haan, 2 Wagens, Kar, Riemkar, Eegden, Sleepers, Handrolblok, Ploegen, Wind molen, Snijmachine, Ladders en verdd Landbouwgereedschap, Hooi en Stroo, e hetgeen verder te voorschijn zal worde gebracht. De Notaris H. J. VAN NOLk HUYS te Zierikzee zal, Vrijda 24 Mei 1907, te Brouwershavei) openbaar verkoopen: I. Te 1 ure, in de herberg van de We< Legemate in de Poortdijkstraat, Sectie C 98 groot 1 Are, toebehoorende aa J. VAN DE VELDE JOHz. aan de Noordzijde van de Havei wijk A no. 48. II. Te 2 uren, ten verzoeke van den Het G. A. DE KATER: Een gedeelte van een als: Canapé, 6 Stoelen met fluweele zitting, Vulkachel, Haard, Kantooi kachel, Wringmachine, Kinderledikan 2 stel Jalousiën, Waschkuip, Tobber oud Ijzer en Zink, Glas- en Aarde werk, enz. De Notaris Mr. J. C. VAN DEI LEK DE CLERCQ zal, ten ver zoeke van zijne principalen, o Woensdag 29 Mei 1907, des voorn 11 ure, in het „Café Adriaanse" te Zierikzee publiek verkoopen: A. 95 Aren 40 Centiaren aan den Krommen Kooiweg onde Zierikzee, sectie D, no. 174, in ge bruik bij Lt. Bij de Vaate tot he rooven van den oogst 1907. B. 2 hectaren 52 Aren 70 Centiarei aan den Dirksweg onder Duivendijkc sectie E, no. 208, in gebruik b R. Gaanderse Rz. tot 11 Nov. 1907 C. I Hectare 84 Aren 70 Centiarei nabij den Tureluursweg onder Kerk werve, sectie E, nos. 14 en 21, ii gebruik bij N. van der Weele to het rooven van den oogst 1907. Breeder bij verkoopbiljetjes omschreven J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 6