ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Mei 1907. e Blad. (Z i o x* i Is. 25 e e s c h. e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8463. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. ZUID-AFRIKA. Pretoria, 15 Mei. De vrijwilligers te etoria hebben bevel zich gereed te houden op het eerste bericht binnen een uur mobiliseerd te worden. Generaal Smuts, Minister van Mijnwezen, eft in een gesprek met een Reuterbericht- ver verklaard, dat er geen reden tot on rustheid bestaat, en dat de Regeering stbesloten is, de orde te handhaven ge rende de werkstaking. AMERIKA. Den laatsten tijd komen er voortdurend richten over de sterke landverhuizing ar Canada; vooral komen er uit de ireenigde Staten veel. Volgens een be- I-ht uit Montreal, zijn er daar Zaterdag Zondag 11.000 landverhuizers aan komen, met bestemming naar het noord isten. In het Noord-Westen der Vereenigde aten komen in de laatste dagen hevige eeuwval en vorst voor. ITALIË. Te Pontelagoscuro bij Carara barstte n bom, enkele minuten vóórdat een trein orbijreed, waarin de Koning van Italië t, op zijn terugreis van Venetië, waar de kunsttentoonstelling bezocht had, ar Rome. Een aantal kinderen werden wond. Men neemt aan, dat een aanslag i den Koning bedoeld is. Een man werd hechtenis genomen. Vóór de explosie zrd de koninklijke trein gestopt, waar- hijnlijk tengevolge van tijdige informatie r politie. Nadere bizonderheden ont- eken. Het bericht is nog niet bevestigd. Dinsdag heeft het te San Remo ravel geregend. De straten waren met n geel zwavelslijk bedekt. Dit verschijnsel lat natuurlijk in verband met een of dere vulkanische uitbarsting; waarschijn- met die van den Stromboli, waarvan j melding maakten. RUSLAND. De Daily Telegraph verneemt uit St.- itersburg, dat een samenzwering tegen t leven van den Czaar op touw was zet, doch toevallig ontdekt. De terro- ;ten, zoo heet het, hadden, toen zij nige maanden geleden zagen aankomen, t de Czaar en Stolypin het ernstig ;enden met de constitutioneele hervor- ngen, besloten den Czaar te vermoorden, idat zij vreesden, dat de revolutionaire weging door de tegemoetkomingen zou ihouden. Daarom hadden tachtig onver- hrokken mannen zich verbonden om bij ilegenheid der beëediging van de rekruten n moord te plegen. Het blad beweert, t de samenzweerders met hun tweeën drieën te Tsarkojeselo binnenkwamen, ïjdag waren er al 34 binnen en Zondag oesten alle 80 er zijn. Toen werd de eleg ontdekt, en de 34 mannen werden ivangen genomen. Op hen werden pa- eren gevonden, die het mogelijk maakten overigen eveneens in hechtenis te :men. ENGELAND. Ook in verschillende Engelsche en lersche dustriëele handelssteden heerscht momen el zorgwekkende spanning tusschen erkgevers en werknemers. Te Belfast werd de stoomboot „Coloric" - 'p 't oogenblik, dat zij met een aantal erklieden aan boord de haven binnen vam, door een oproerige, met steenen iwapende menigte, aangevallen. Ver- heidene personen, onder wie een paar ficieren van de boot, werden daardoor nstig gewond. Uit Liverpool wordt aan de Evening ews gemeld, dat, volgens betrouwbare lichtingen, aldaar een ernstige staking eigt onder de bemanning van de booten, e op de havens der Oostzee varen. De Russische revolutionnairen, die lór enkele dagen in Engeland zijn aan komen om te Londen geheime samen- imsten te houden, worden nauwlettend iwaakt door een aantal Russische geheime >!itie-agenten. Het heet, dat het eenige doel van het bezoek aan Londen zou zijn een partijcongres der Russische sociaal democratie te houden, waartoe in St.-Peters- burg geen gelegenheid bestond, maar het eigenlijke streven moet wezen maatregelen te beramen voor de revolutie in Rusland of, naar de T/mes-correspondent te St.- Petersburg bericht, de socialistische repu bliek te grondvesten binnen den kortst mogelijken tijd door middel van een gewapenden opstand. De bezoekers zullen trachten in Engeland groote hoeveelheden wapens aan te koopen. De eerste samenkomst zal dezer dagen gehouden worden, maar dag, uur en plaats worden geheim gehouden, wat de taak der geheime politie-mannen niet gemakkelijk maakt. FRANKRIJK. Een uiterst berucht Apachen-hoofdman, Théophile Lebonté, bijgenaamd Theo de Montparno, werd een paar dagen geleden in Parijs tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De bandiet stond terecht wegens dood slag van zijn collega Poly, die een ander lid van het eenigszins gemêleerde gezel schap bij de politie had verraden. Bij zijn verhoor bleek, dat hij de dichter is van de Apachen-Marseillaise, waarin op rijm wordt aangeraden de geheele maatschappij maar overhoop te steken. De veroordeelde is pas 22 jaarzijn gezicht is bleek en onder zijn zwaar ge- pommadeerd haar rollen een paar weinig geruststellende oogen; de neus is die van een buldog. Het heerschap gedroeg zich op de terechtzitting zóó cynisch en onverschillig, dat de president de grootste moeite had zijn kalmte te bewaren. Lebonté begon natuurlijk met te loochenen, wijl hij hoopte, dat de getuigen uit vrees niets zouden durven loslaten. Toen hij echter inzag, dat het spel verloren was, toonde hij de grootst mogelijke onverschilligheid. Het was trouwens uiterst bezwaarlijk den moordenaar van zijn schuld te over tuigen. Niemand wilde iets gezien, niemand iets geweten hebben. De moord had in een café plaats. Esther Samuel, de maitresse van den neer geschoten Apache, heeft den moordenaar een revolver in de hand zien hebben. Maar voor de rechtbank legt ze met sidderende angst-stem haar verklaring af. Zelfs de commissaris van politie, die den bandiet had gearresteerd, wierp af en toe schuwe blikken naar den beschuldigde. „Je moet aan alle getuigen dreigbrieven geschreven hebben?" vraagt de president aan Lebonté. „Natuurlijk", antwoordt deze, „zoo iets moet je toch vóór de behandeling van de zaak doenDaarna is het te laat I" Op een vraag, hoeveel schoten hij op zijn slachtoffer loste, zegt de beschuldigde lakoniek: „Wat doet dat er toe? De kerel kon in het geheel niet zooveel kogels krijgen als hij verdiende; hij had ten minste zeven lui koud gemaakt". Als Lebonté hoort, dat een medeminnaar den moord heeft aangebracht, om op die manier van hem af te komen, knarst hij op de tanden, en huilt als een gewonde tijger. „Dat zal ik dien schoft inpeperen I" Na afloop van het verhoor merkte de beschuldigde cynisch-gemoedelijk op: „Nou, lappen jullie me er nu maar voor 20 jaartjes bij!" Maar met 20 jaar is hij er niet af. De jury veroordeelde hem tot levenslang. Toen hij zijn vonnis vernam, haalde Lebonté onverschillig de schouders op, wendde zich, toen hij werd weggeleid, nog eens naar den commissaris van politie om, en zei, met een gebaar, dat niet kon worden misverstaan: „Wij spreken elkaar nog wel nader, mijnheer de commissaris!" DUITSCHLAND. In Dürkheim begoot een koopman zijn vrouw en drie kinderen met benzine en stak ze vervolgens in brand. De vrouw is overleden, de kinderen kregen ernstige wonden. De dader werd gearresteerd. BELGIË. De Antwerpsche correspondent van De Telegraaf schrijft: Een diefstal, die in de annalen van het gappersgild verdient met de traditioneele „gouden letteren" te worden opgeschreven, werd Woensdagnacht gepleegd in het „Terminushótel", dat staat vlak tegenover het Centraal-station te Antwerpen. Dit hotel, een zéér groot, nog fonkelnieuw gebouw, heeft in den voorgevel enkel een zéér breede poort, die toegang geeft tot een met glas overdekte vestibule. Al de plaatsen op het gelijkvloers, links en rechts van die poort, zijn, elk met een paar kamertjes op het entresol erboven, aan winkels of koffiehuizen verhuurd. Boven het entresol echter heeft het hotel al de kamers in gebruik. Nu is de geschiedenis deze: dat een van die winkels beneden door een wissel agentschap is ingenomen en dat uit dien winkel vannacht zoowat 100.000 frank, in baar geld en Staatspapieren, weggehaald zijn door dieven, die in het hótel vlak daarboven logeerden en door de zoldering naar beneden waren gekomen. Ik heb daareven den boel gezien, precies nog als de bestolen wissel-agenten, de heeren Delaet en Van Glabbeeck hem vonden, vanmorgen om half negen, wanneer zij thuiskwamen. Want ge moet weten, dat die heeren op den buiten verblijven in 't schoone seizoen en hun huis dan alleen, doch goed bewaakt langs buiten, achterlaten. Bij den eersten oogslag wordt het u duidelijk, hoe de heeren dieven gewerkt hebben. Zij hebben trouwens niet de ge ringste moeite gedaan, om hun systeem geheim te houden. Al hun materiaal ligt hier nog verspreid. Geen gewoon dieven- gereedschap, maar een wezenlijk laborato rium. jEr zijn hier instrumenten zooals de heeren der justitie er nog nooit gezien hebben, waarvan zelfs niet eens het gebtuik hun duidelijk is. Zoo zag ik er verscheiden ijzeren houts koolvuren met blaasbalgen, een toestel om acetyleen te maken en dit te vaporiseeren om een spuitvlam te krijgen van ongeloof lijke hitteverder een prachtig stel drilboren, vijzendraaiers, beitels en alle denkbaar dievengerief. Zelfs voor kleine electrische gloeilampjes was gezorgd en voor blauwe brillen, waarmee deze ultra moderne Roberts en Bertrams hun oogen beschermden tegen het felle acetyleen-licht. Hoe zijn ze nu tewerk gegaan? Als 't niet moeilijker is, de dieven te vinden dan dèt uit te leggen, dan zullen ze niet ver loopen. Één betrok sedert Zondag al de kamer boven den wissel-agent. In het reizigers- boek had hij zich laten inschrijven als „Lagasse, ingenieur te Amsterdam". Natuur lijk een valsche naam, doch dat hij een Hollander zijn zou, komt niet zoo onmogelijk voor, als we weten, dat in één der koffers, die hij achterliet, verschillende Vlaamsche dagbladen zijn gevonden. Tegelijkertijd met dezen Lagasse zijn verdwenen twee reizigers, die samen een andere kamer betrokken en zich als Duitschers hadden opgegeven; de een als P. Klein uit Bazel, de andere als K. Brent. Ook deze twee hebben koffers met inbrekersgerei achtergelaten. Gedrieën bijeen op dekamer van „Lagasse" hebben zij het tapijt opgelicht en in den vloer een opening geboord, juist groot genoeg om een regenscherm erdoor te steken. Deze regenscherm viel open en zou dan al de stukjes hout en schilfers kalk opvangen, die het zagen van een groot gat uit de zoldering moest doen vallen. Zoo geraakten zij zonder gerucht te maken in het entresol en vandaar in de benedenplaats te komen, moet slechts een paar minuten werk gevraagd hebben aan kerels, die van zoo wondermooie instru menten waren voorzien. Eenmaal beneden, werd dadelijk het brandkoffer onderhanden genomen. Twee, drie spuitvlammen werden op het slot gezet, dat, onder de geweldige acetyleen- hitte, letterlijk losgeweekt is! Zoo kwamen de heerschappen aan 100.000 frank, al de papieren, die moeilijk te ver handelen zijn, lieten zij zéér menschlievend liggen. Vermoed wordt, dat zij zich in de richting van Parijs uit de voeten hebben gemaakt. Naar alle grensstations en naar al de hoofdsteden van Europa is nu reeds hun signalement geseind. Ik vrees er echter sterk voor, dat kerels, die zooveel genie aan den dag gelegd hebben, om dien buit te bemachtigen, ook wel slim genoeg zullen zijn, om zich niet te laten pakken. En dat de heeren Delaet en Van Glabbeeck eraan zullen zijn voor hun 100.000 francs, ofliever:deverzekerings- maatschappij „Mannheim", bij wie de bestolen firma was geassureerd. NEDERLAND. Maastricht, 14 Mei. Dezer dagen werd alhier gearresteerd de directeur van de Maastrichtsche Brandverz.-Maatschappij. Omtrent deze arrestatie, die zeer veel op zien baarde, schrijft de L. K. het volgende Vóór eenige jaren heeft de gearresteerde uit de brandkast der Maastrichtsche Brand verzekering-Maatschappij, welker commis sarissen de sleutels in hun bezit hadden, zich door middel van een valschen sleutel, welke hij in Luik heeft laten maken, effecten toegeëigend tot een bedrag van 7 a 8000 gulden. Die effecten heeft hij omgezet in geld op de Maastrichtsche Crediet- en Handelsbank en de Credietvereeniging „Amsterdam". Bovendien heeft hij in den loop der laatste jaren een groot aantal posten ont vangen, waarbij er waren van f 400, f 300 en andere bedragen. Deze sommen werden evenwel niet door hem geboekt. Ten eigen bate wendde hij ze aan. Het totaal der verduisterde sommen bedraagt circa f 13,000. Al deze verduisteringen werden gepleegd gedurende de jaren 1904—1907. Naar uit Vaals wordt medegedeeld, heeft de gearresteerde er meermalen gespeeld in één der talrijke clubs aldaar. Op één dag zou hij niet minder dan f 4000 aan de speeltafel verloren hebben. Arnhem, 15 Mei. Een tweetal jongens alhier besloten Zondag j.l. eens een reisje op het water te maken. Zij huurden daartoe een roeibootje en lieten zich lekker den Rijn afvaren. In den laten avond kwamen zij te Kuilenburg aan en brachten nu den nacht in een weiland door, terwijl zij de boot vastmeerden. Den volgenden morgen vroeg zetten zij hunne reis voort tot aan Vreeswijk. Daar besloten zij voor den inwendigen mensch te zorgen en gingen zij daartoe eenige inkoopen doen, de boot weder ergens vastleggende. Bij hunne terugkomst was de boot echter losgekomen en zagen zij dezen op verren afstand drijven, terwijl al hunne pogingen, om de roeiboot weder machtig te worden, vruchte loos bleven, zoodat zij besloten de reis naar Arnhem per voet te makenbeide jongens kwamen eerst Dinsdagmiddag alhier aan. Nijmegen, 15 Mei. Op 3 Januari j.l was een soldaat der koloniale reserve alhier gedeserteerd, en tot heden wist hij aan de politie en patrouilles te ontkomen. Hij bewoonde op zijn eentje een kamertje in de Keumegas, en wanneer hij zich daarop bevond, had hij de deur aan den binnenkant gesloten, bovendien was er een gat boven in het dak, waar hij door vluchten kon, om verder over de daken te ontkomen, wanneer er onraad was. De marechaussee, van een en ander in kennis gesteld, had gisterenmorgen, toen hij nog te bed lag, zijn schuilplaats zoo danig afgezet, dat hij niet vluchten kon. De deur, die natuurlijk gesloten was, weigerde hij eerst open te doen, doch inziende, dat dit met geweld zou gebeuren, deed hij ze maar open, waarna hij werd geboeid en overgebracht naar het korps. Purmerend, 15 Mei. Een ernstig onge val heeft Dinsdagmiddag plaats gehad met één der treinen van de Noord-Hollandsche tram. Te 12.48 moest aan het tramstation Zunderdorp een vóórtram van den trein, die te 12.20 uit deze gemeente vertrekt, aankomen. De wachter van het station, Th. De Waal, zette even vóór de aankomst den wissel in den vereischten stand, en zag even later de tram, bestaande uit machine, 4 personenwagens en een goederenwagen, op de lijn uit Purmerend aankomen. De locomotief van den trein heeft den wissel, vlak vóór het perron gelegen, goed gepas seerd, doch de twee op de machine volgende personenwagens liepen op de wisseltong uit het goede spoor. Het eerste rijtuig, door de locomotief medegetrokken, kantelde, na nog eenige meters te zijn voortgesleept, naar rechts van de baan; het tweede personenrijtuig, waarvan de koppelstang met den eersten wagen inmiddels was gebroken, liep op een zijspoor, om daarna langs een kruisend spoor weer naar het oorspronkelijke te worden teruggevoerd. Eer het dat bereikte, sloeg het echter naar links uit de rails. De machine bevond zich toen te midden der beide gekantelde wagens, die, wijl te Purmerend marktdag was gehouden, vol met passagiers waren. De ontsporing was het werk van eenige minuten; de reizigers voelden wel, dat de rijtuigen een ietwat hellende houding aan namen, maar vóórdat men tijd had na te denken, waren de wagens alreeds omge slagen. Drie passagiers, die op het vóórbalcon van den eersten wagen stonden, raakten onder het rijtuig bekneld; onmiddellijk togen de medereizigers en het tramper soneel aan het werk om den zwaren wagen op te lichten, wat met de uiterste inspanning gelukte, nagenoeg alle ruiten waren verbrijzeld en lagen, dik met bloed bevlekt, in gruizelementen over den weg verspreid. Een der reizigers had een zware hoofd wonde en bleek ook inwendig ernstig te zijn verwondeen tweede had het rechter been gebroken, een derde den linkerarm, terwijl een vierde kwetsuren aan de handen had gekregen. De drie eerstbedoelden werden het wachtlokaal binnengedragen, waar weldra dr. Van Kempen, uit Buiksloot, die per telefoon was gewaarschuwd, verscheen om het eerste verband te leggen, de ernstig inwendig verwonde passagier werd per tram naar het station aan het IJ vervoerd en daar door de Amsterdamsche politie met de brancard van het posthuis achter den Tolhuistuin, afgehaald. De reizigers met been- en armwonden werden opgenomen door den landbouwer Van der Kroon, wiens hofstede vlak bij het tramstation Zunderdorp is gelegen, het bleken veehouders uit Ouderkerk aan den Amstel en Weesperkarspel te zijn. Later op den middag werden zij per rijtuig naar hun woonplaatsen vervoerd. De vierde passagier, met handwonden, kon zijn reis gewoon per tram naar Amsterdam voortzetten. Inmiddels waren ploegen werkvolk der Trammaatschappij gekomen en werd met grooten spoed aan het vrijmaken van den weg begonnen. Het tramverkeer ondervond natuurlijk vertraging; de reizigers moesten aan het station overstappen en een eind loopen om de tram te bereiken, die hun verder moest vervoerenook de post moest worden overgeladen. Van de omgevallen wagens was vooral de eerste ernstig beschadigd; de balcons waren op enkele punten ingedrukt, stangen afgebroken en treeplanken door de botsing met den grond versplinterd. Door middel van dommekrachten werden de rijtuigen weder op de rails gebracht en door ambtenaren der Maatschappij onderzocht, om zoo mogelijk de oorzaak van de ontsporing te kunnen vinden. Later op den middag kwam de burgemeester van Nieuwendam met eenige rijksveldwachters het terrein opnemen; men liet zich omtrent het gebeurde nauwkeurig inlichten. De ware oorzaak van het ongeluk is nog niet ontdekt. Amsterdam, 16 Mei. Gisterennacht bemerkte een agent van politie, dat brand was ontstaan op de te étage van een perceel in de Verwerstraat, bewoond door een 85-jarige weduwe. De agent wekte terstond verschillende bewoners (6gezinnen) en bluschte daarna, bijgestaan door de weduwe, door middel van een paar emmers water, den brand, die ontstaan was door het omvallen van een nachtlichtje. 's-Gravenhage, 16 Mei. Het wetsont werp tot afschaffing der Tienden is heden zonder stemming door de Tweede Kamer aangenomen. Vlaardingen, 15 Mei. Hedennacht 21 uur werd aan het politie-bureau door A. Vethaak en vrouw Post, beiden wonende Rijkestraat, kennis gegeven, dat de vrouw van kapitein G. de Ruyter, wonende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5