ATTENTIE! ADVERTENTIEN. Wissenkerke, 15 Mei. Voor de voor keuring werden heden aangevoerd zes 1-jarige slieren, die allen voor een voor- keuringsprijs in aanmerking komen. Men meldt uit Oud-Vossemeer: Bij de kringkeuring op dit eiland waren slechts vier stieren aangevoerd, waarvan één van den heer Ampt buiten mede dinging. De primeering van de drie overigen wordt eerst later bekend gemaakt. De aanwezigheid van zoo'n gering aantal was opvallend. Hoe gevaarlijk het is de weiden met Chilisalpeter te bestrooien, ondervond dezer dagen tot zijn nadeel de landbouwer v. d. V. te Koewacht. Eenige zijner runderen werden ziek en een paar er van stierven weldra. Post en Telegrafie. De heer P. J. F. du Bois, onder-directeur der Rijkspostspaarbank te Amsterdam, her dacht Woensdag 1.1., onder zeer vele blijken van belangstelling, ook van verschillende autoriteiten, zijn 40-jarige werk-zaamheid als ambtenaar bij de post en telegrafie. Sedert 1895 bekleedt de heer Du Bois zijne tegenwoordige betrekking. OND E R W 1J~S. Door de afdeeling Vlissingen van den Bond van Ned. Onderwijzers is een adres aan den Raad dier gemeente gezonden, waarin verzocht wordt het daarheen te leiden, dat de thans in die gemeente vigeerende regeling der onderwijzers- jaarwedden wordt gewijzigd in dien geest, dat: 1°. het beginsel, gelijke bezoldiging voor gelijken arbeid, zooveel mogelijk worde doorgevoerd2°. het voor ieder onderwijzer bereikbare maximum worde opgevoerd tot f 1200, en dat dit maximum bereikt wordt op pl. m. 30-jarigen leeftijd. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gein. te Hein- kenszand de heer F. N. Muller, hulp prediker te 's-Heerenhoek. Aan het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden is een door 50 personen onderteekend adres gezonden, waarin gewezen wordt op de wenschelijk- heid om, voor de bestaande vacature, een predikant te beroepen die, evenals een deel van de moderne leden der ge meente, overtuigd is van de saamhoorigheid van christendom en socialisme. Een zestal met name genoemde predikanten worden voor die beroeping door de adressanten met aandrang aanbevolen. Goes. Ds. H. Roelofsen, pred. bij de Oud-Gereformeerde Gem. alhier, is bij die Gemeente beroepen te Paterson New-Yersey, Noord-Amerika. Gemengd Nieuws. In overleg met de gezondheidscom missie zijn door de Vereeniging van bur gemeesters en secretarissen van Overflakkee en Goedereede gelden bijeengebracht voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid eener duinwaterleiding voor de gemeenten Ouddorp, Goedereede, Stel lendam, Melissant, Herkingen, Dirksland, Sommelsdijk en Middelharnis. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het onderzoek zich tot het geheeie eiland zou uitstrekken. Aangezien echter uit het oostelijk gedeelte van Flakkee van weinig of geen belangstelling bleek, zoo is dit voor nemen opgegevenhet onderzoek zal zich voorloopig tot de bovengenoemde gemeenten bepalen. De Residentie-bode verhaalt hoe een slim vronwtje haar man zonder borrel aan boord wist te houden. Eerst moest de schippersvrouw datgene halen wat de man wilde, anders werden haar de ribben aan boord stuk geslagen, zoo ging het gisteren laat in den avond liefelijk toe, tusschen twee bewoners van een schuit, liggende in een der Haagsche grachten, zegt het blad. Zij, ook niet voor de poes, had bijtijds den sleutel van de woning, dat was de loopplank, op den wal getokken en weigerde de boodschap te verrichten. Ik wachteres aan wal, jij toch wachter aan boord, zoo dacht ze, en tegen wil en dank werd have en goed toen dubbel bewaakt. Een fietser reed er al langs den weg. Een kip kwam aangevlogen, raakte in zijn wiel verward, de fietser viel en bezeerde zich leelijk. Hij daagde den eigenaar van de kip voor den rechterom schadevergoeding. In eersten en tweeden aanleg ontzeide de rechter hem den eisch, overwegende dat er nog een derde in het spel was, de eigenlijke oorzaak van 't onheil. Die derde was een hond, die nazat de kip, die vloog in het wiel, waarmee de fietser viel. De kip werd van schuld vrijgesproken, en dus hoefde haar eigenaar geen schade te vergoeden. Brandstichtingen. Verleden week is te Haaltert, bij Oudenaarde, in de wijk „Bril" een pachthoeve vernield met drie andere huizen. Niets kon gered worden. Zondagnacht zijn weer twee huizen afge brand, ditmaal in de wijk „Katje". Maandag- PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Qeref. Kerk te Zlerikzee: te Pinksterdag, 's Voorin, tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. 2e 's Voorin, tien ure: Idem. Herv. Kerk te Kerkwerve: te Pinksterdag, 's Voorm. half tien ureds. Blanker!. 2e 's Voorm. half tien ureIdem. Herv. Kerk te Serooskerke: te Pinksterdag. 'sNam. twee ure: ds. De Leur van Zonnemaire (Collecte voor de zending). 2e Oeen dienst. Herv. Kerk te Burgh: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher (Collecte voor de zending). 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Renesse le Pinksterdag. 'sNam. twee ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Japeben. 2e 's Voorm. half tien ureIdem. Geref, Kerk te Haamstede: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: le Pinksterdag. Driemaal ieeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Reus (Collecte voor de zending). 2e Geen dienst. Geref. Kerk te Eikerzee: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Brouwershaven: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. 2e 's Voorm. half tien ureIdem. Geref. Kerk te Brouwershaven: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Horjus. (Afscheids rede). 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Zonnemaire: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. (Collecte voor de zending). 2e 's Voorm. half tien ure: Idem (Collecte voor de zending). Geref. Kerk te Zonnemaire: le Pinksterdag, 'sVoorm. half tien ure en'snam. twee ure: ds.De/onge.(Afscheids- preek). 2e s Voorm. haif tien ure: ds. De Jager van Bruinisse. Herv. Kerk te Noordgouwe: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. 2e 's Voorm. half tien ureIdem. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wtsse. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Dreischor: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Griend. 2e 'sVoorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Ouwerkerk: le Pinksterdag. 'sNam. twee ure: ds. Van der Linden van Nieuwerkerk (Doops- bediening). Herv. Kerk te Nieuwerkerk: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en's avonds zes ure: ds. Van der Linden (Collecte voor de zending). 2e Geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: le Pinksterdag, 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5,15 ure: Leeskerk. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Oosterland: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en'snam. twee ureds. Ruysch van Dugteren. (Doopsbediening). 2e Geen dienst. Geref. Kerk te Oosterland: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Sirjansland: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. 2e Geen dienst. Herv. Kerk te Bruinisse: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. (Collecte voor de zending). 2e Geen dienst. Geref. Kerk te Bruinisse: le Pinksterdag. 'sVoorm.half tienureen'savonds vijf ure: ds. De Jager. 2e 's Voorm. half tien ure: ds. De Jonge van Zonnemaire. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: le Pinksterdag, 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. 2e 's Voorm. negen ure: idem. Evangelisatie te Bruinisse: le Pinksterdag, 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Evangelisatie JeruCI II: le Pinksterdag, 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: spreker de heer Haijema van Breda. 2e 's Voorm. tien ure en's avonds acht ure: Idem. nacht is er brand ontstaan in een woning op den „Bril". Het huis en drie aanpalende gebouwen werden vernield. Toen één der blusschers naar huis keerde, vond hij zijn eigene woning in laaie vlam staan. Den zelfden nacht zijn de stallen van Van Frachem, brouwer aan de statie, in de wijk „Terjoden" afgebrand. Nog altijd denzelfden nacht is de woning van Prosper Schuur- linck afgebrand. Alles bleef in de vlammen, ledereen is ten zeerste ongerust. Niemand durft gaan slapen. Het lijdt geen twijfel, dat er hier kwaad willigheid in 'tspel is. Een vroegere luitenant van 't Garde- sappeurs-regiment Von Lamsberg, die langen tijd geleden wegens dubbelen moord tot levenslange gevangenisstraf in Siberië veroordeeld was, is door den Tsaar wegens zijn voorbeeldige houding in zijn gevangen schap in eere hersteld, terwijl hem ook de rechten en titels, die hij vroeger bezat, teruggegeven zijn. Deze daad van den Tsaar wekt in Rusland veel opzien. Von Lamsberg diende ongeveer 31 jaar geleden als luitenant bij het Peterburgsche garde- sappeurs-regiment. Hij was een arm, maar zeer begaafd en elegant genie-officier, die de grootste achting zijner kameraden genoot, en toegang had tot de hoogste kringen. De staatsraad Wlassow, een oude, rijke en goedhartige jonggezel, was toen een zeer geziene geldschieter der Peters- burgsche officieren, en deed met hen dikwijls zaken tegen min of meer hooge renten. Von Lamsberg behoorde tot de vaste schuldenaars. De wissels van Von Lamsberg hoopten zich meer en meer op, en- de staatsraad dreigde ten slotte alles aan den regiments-commandant mede te zullen deelen. Toen verloofde Lamsberg zich met de rijke en aanminnige dochter van graaf Von Totleben. Om geld te krijgen voor prolongatie van zijn wissels, begaf Lamsberg zich naar de woning van den ouden heer Wlassow. „Wacht maar", zeide deze op hoogen toon, „ik zal je op je huwelijk een geschenk geven, dat je zeker niet verwacht". Wlassow droeg den jongen, begaafden officier een goed hart toe, deze vatte echter dit gezegde verkeerd op; hij meende, dat Wlassow hem wilde ten val brengen, zijn carrière breken en zijn huwelijk verijdelen. Daags daarop drong Lamsberg in de woning van Wlassow. Hij overweldigde zijn schuldeischer, sneed hem de keel af, en maakie zich meester van zijn wissels. Bij het doorzoeken van zijn papieren vond Lamsberg een brief, waarin de oude Wlassow hem als huwelijkscadeau al zijn wissels terugzond, en bovendien hem mee deelde, dat hij hem tot zijn universeelen erfgenaam benoemd had. Lamsberg deed een poging om te ontvluchten. Hij werd door de rechtbank met verlies van al zijn titels en waardigheden veroordeeld tot deportatie naar Siberië. Maar de vroegere elegante sappeur-officier bleef, wat hij was. Hoewel in ketenen gesmeed, met half- geschoren schedel, verstond hij het als voorheen, niet alleen bij zijn mede gevangenen, maar ook bij zijn superieuren, achting op te wekken. Hij werd, dank zij zijn groote intelligentie, de goede geest van het geheeie eiland Sachalin. Zijn rijke kennis als genie-officier wijdde hij geheel aan zijn nieuwen werkkring. Toen hij, zooals gebruikelijk, na een reeks jaren verlof kreeg de strafkolonie te verlaten en op Sachalin te gaan wonen, opende hij daar een kleinen groenten- winkel. In den loop van eenige jaren groeide deze winkel aan tot een groot warenhuis met vele bedienden, en vele firma's in het Verre Oosten dreven handel met het huis Lamsberg. In den Russisch- Japanschen oorlog voerde Lamsberg een vrijwilligers corps aan, nam als commandant daarvan deel aan den veldtocht tegen Japan en werd wegens zijn verdiensten gedecoreerd. Hoewel nu een vijftiger, is Lamsberg nu nog een flinke verschijning en bewoont met zijn vrouw een villa te Alexandrowsk op Sachalin, dat hij als zijn tweede vaderland liefheeft. Dit is de geschiedenis van den man, die na 31 jaar dezer dagen door de gratie van den Tsaar, al zijn vroegere rechten herkregen heeft. Schipbreuk van een landverhuizers boot. Het Fjansche landverhuizers- stoomschip „Poitóu", van Marseille naar Buenos-Airesheeft bij Jose Ignatio schipbreuk geleden. Volgens ambtelijke mededeeling zijn er 22 personen omgekomen. Het meerendeel der passagiers en bemanning is behouden aan land gekomen in Montevideo, in den Zuid-Afrikaanschen Staat Uruguay. De gezagvoerder van de „Poitou" is zóó ziek, dat hij nog niet is in staat geweest, verslag uit te brengen over de oorzaken van de ramp. Alle berichten komen hierin overeen, dat de bemanning zich tijdens de ramp uitstekend heeft gedragen. De matrozen werden op een zware proef gesteld, daar zij bijna onder den voet werden geloopen door de in paniek zijnde passaagiers. Deze laatsten moesten één voor één naar de booten worden gebracht, om een noodlottig gedrang te voorkomen. De lichamen van enkelen der omgekomen passagiers vertoonen kogelwondenver moedelijk zijn de ongelukkigen in de eerste paniek neergeschoten door de scheeps officieren, die tot iederen prijs de orde moesten handhaven. In Kameroen is het kanabalisme nog meer in zwang, dan wij Westerlingen zouden vermoeden. Van 'n hongercrisis zal er dan ook wel niets vernomen worden. Een Duitsch koopman, die Kameroen dwars doorgetrokken is, verhaalt het volgende In December 1905 trok ik voor de eerste maal door 't gebied van den noor delijken Makastam van Nanga aan de boven-Lsanaga naar Bertua en kwam den 15den December aan bij het opperhoofd der Nsana. Deze Maka-ers eten niet alleen hun krijgsgevangenen op, zooals al de volks stammen van Kameroen doen, die tusschen den 2den en 6den breedtegraad en ooste lijk van den 12den graad oosterlengte wonen, maar ook hun ter dood veroordeelde misdadigers, alzoo hun eigen landgenooten. Ook bij den volksstam der Kabylen heerscht die gewoonte. Zoo kon ik b.v. slechts bewerken, dat de voltrekking van zulk een doodvonnis aan 'n Kabyle, wiens vrouw bij een be valling gestorven was, werd uitgesteld, maar ik kon niet verhinderen, dat hij ten slotte toch werd opgegeten. Slechts met groote moeite gelukte het mij, zelf aan 'n dergelijk lot te ontkomen, en verkreeg vrijen doortocht naar Bertha, op 4 gr. 16 min. N.B. gelegen, dat ik den 17den December bereikte. Weinige dagen later beproefde een regeerings-karavaan uit Jaunda, met 18 soldaten, door het gebied van de noord- Maka-ers te trekken. Deze karavaan moest zich met geweld een doortocht banen. De Maka-ers begonnen nu alle neger-kooplieden en lastdragers uit Jaunda, die ze in handen konden krijgen, te dooden, naar schatting ongeveer 100 man. Van een anderen Kameroenschen volks stam, de Kakee, wordt verteld, dat op hun markten menschenvleesch te koop wordt geboden. Ook het geringste misdrijf wordt met den dood gestraft, om voortdurend menschenvleesch beschikbaar te hebben. Van bijzondere beteekenis mag het geacht worden, dat de menschenetende stam der Baia, Mohammedanen zijn, waaruit de ge volgtrekking is te maken, hoe moeilijk de tot een hooger staanden godsdienst be keerde negers, hun gewoonten van heiden- sche wilden laten varen. Tijdens de examens in de militair- geneeskundige academie te Petersburg zijn gisteren een paar gezakte studenten de gehoorzaal binnengedrongen, om een stin kende vloeistof op den vloer uit le gieten en de voortzetting van de examens te ver hinderen. De minister van oorlog heeft daarop last gegeven, de academie tot liet najaar te sluiten en alleen de examens voor den laatsten cursus door te laten gaan. Uit Meurs wordt aan de Köln. Ztg. geschreven dat de strijd van de landbouwers tegen de vleeschprijzen van de slagers steeds krachtiger gevoerd wordt. In de gemeente Orsoy zijn tengevolge van de mededinging, die de boeren den spekslagers aandoen, de prijzen van varkensvleesch van 80 pf. op 50 pf. gedaald. In Rheinberg zullen de landbouwers een coöperatieve slagerij oprichten. TELEGRAMMEN. Goes, 17 Mei. Hedennacht heeft een hevige brand in de fabriek voor houtbewerking van den heer Van der Peijl gewoed. Twee personen zijn gekwetst. 's-Gravenhage, 17 Mei. De Tweede Kamer heeft aangenomen met 49 tegen 10 stemmen het wetsontwerp betreffende de tijdelijke voorziening ten aanzien van het invoerrecht voor sukade, na verwerping met 35 tegen 26 stemmen van het amendement van den heer Van Vuuren, die het Koninklijk Besluit van Juli 1906 ook toepasselijk wilde verklaren op hen, die tusschen den 13den en 31sten Juli transactiën aangingen, dus hen f 18, in plaats van f 3 invoerrecht per honderd K.G. wilde laten betalen. Voorts werden ongewijzigd goedgekeurd de herziening van de tabel der gemeenten voor de personeele belasting, en eenige andere kleine wetsontwerpen. x- Benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de Kantongerechten te Tiel, voor Zaltbommel, Druten en Vianen, ter standplaats Tiel, mr. J. L. Nysingh, thans ambtenaar bij het O. M. te Zierikzee. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 16 Mei. De aanvoer bestond alleen uit tarwe en haver, andere artikelen kunnen als opgeruimd beschouwd worden. Tarwe was 25 cent hooger dan de vorige week. Wilhelmina-tarwe f 6 a f 6,75; Essex- tarwe f 6,75 a f 7,75; haver f 3,75 h f 4,10. Hooi f 20 5 f 22 per 1000 kilo's. Stroo f 16 f 18 per 1000 kilo's. Middelburg, 16 Mei. Ter graanmarkt van heden was een zeer geringe aanvoer. Tarwe 25 cent hooger; witte boonen 50 cent lager; overigens onveranderd. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 7,25 f 7,50; paardeboonen f 6,85 f 7; witte boonen f 14,75 i f 15; oude bruine boonen f 10 a f 10,25; lange dito f 8 A f 8,50; alles per H.L. Schiedam, 17 Mei. Noteering distilla teurs 114. Ter bevordering van den geregelden gang van zaken, verzoeken wij dringend de voor ons blad bestemde brieven en drukwerken te adresseeren als volgt Advertentiön en abonnementen aan de Administratie Hoek Schuithaven. Berichten en ingezonden stukken aan den Hoofd-Redacteur, den heer A. Frünkel, Oude Haven D 394. Klachten aan den Directeur A. J. DE LOOZE. V Op Zaterdag 18 Mei hopen onze geliefde Ouders JOHANNIS VAN DER WERFF en MAATJE NELISSE hun' 25-jarige Echtvereeniglng te herdenken. Scherpenisse, Mei 1907. Hunne dankbare Kinderen. A.s. Woensdag 22 Mei hopen onze geliefde Ouders: H. J. KOEVOETS en A. HEIJER1KS hunne 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Zierikzee, Mei 1907. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. V Woensdag 22 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders: JAN NEELE en PIETERNELLA SMITS hunne 45-jarige Echtvereeni- i ging te herdenken. Kerkwerve, 17 Mei 1907. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Op Vrijdag 24 Mei hopen onze geliefde Broeder en Zuster: PIETER JACOBUS BOSSAERT en JOZINA GILDEN I hunne 25-jarige Echtvereeniging j 1 te herdenken. Zierikzee, 18 Mei 1907. Namens verdere familie, jj C. M. BOSSAERT. P. GILDEN. Den 22en Mei a.s. hoopt onze waarde Oom, PIETER BROUW, zijn 90sten Jaardag te herdenken. Stavenisse, Mei 1907. Uit aller naam, Wed. A. QUIST en Familie. Getrouwd: P. VAN D1JKE Jz. en A. S. VAN N1EUWENHUIJZEN Wd., die, mede namens wederzijdsche Familie, hun' hartelijken dank betuigen voor de be langstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. St.-Philipsland, 16 Mei 1907. Getrouwd: LEENDERT KOSTENSE Cz. en AALTJE VERTON L.Jd., die tevens hunnen hartelijken dank be tuigen voor de vele bewijzen van belang stelling, bij hun Huwelijk ontvangen. Haamstede, "Burgh, 15 Mei 1907. Heden overleed te 's-Gravenhage. na een langdurig lijden, onze geliefde Broeder Frederik Verdoorn, in den ouderdom van 48 jaren. Zierikzee, 14 Mei 1907. Uit aller naam, J. VERDOORN Az.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2