ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Mei 1907. Eerste Blad. Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i li z e e s c li e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8463. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Wegens het Pinkster feest zal de Nieuwsbode op a.s. Maandagavond NIET worden uitgegeven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. NEDERLAND. Leiden, 17 Mei. Gisterenavond reed een automobiel van den heer Stallinga alhier, langs den lloogen Rijndijk in de richting Zoeterwoude en passeerde een melkwagen. Beide voertuigen weken behoorlijk uit, doch achter aan den melkwagen hing een jongen, die juist tijdens het passeeren zich liet vallen en daardoor moest worden overreden door de auto, die onmogelijk zoo spoedig kon stoppen. Dr. Van der Harst constateerde ernstige inwendige kneuzingen, waarna de jongen per brancard naar het Academisch Zieken huis werd vervoerd. 's-Gravenliage, 16 Mei. Naar het Hbld. verneemt heeft de vereeniging „Die Haghe" het plan opgevat bij gelegenheid der Vredesconferentie een gecostumeerd water- leest in den Hofvijver te geven. Bij 'tdage- lijksch bestuur van den Haag is 'tplan gunstig ontvangen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 17 Mei. Gisterennamiddag werd in het „Huis van Nassau" alhier de jaarlijksche Algemeene Vergadering van de Vereeniging „Het Ziekenhuis voor Schouwen-Duiveland" gehouden. Daaraan was vooraf gegaan een Bestuursvergadering, waarin in beginsel besloten werd, dat het Ziekenhuis de voor een barak benoodigde gelden aan de gemeenten van Schouwen- Duiveland zal voorschieten, en dat deze barak te Noordgouwe zal gesticht worden. Nadat dit besluit genomen was, en nog eenige besprekingen waren gehouden, werd door den voorzitter, dr. L. M. Metz, de Algemeene Vergadering geopend. Hierop werd door den secretaris, den heer J. A. Bolle, de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering voorgelezen, en door de leden goedgekeurd. Alsnu werd door den administrateur, jhr. C. A. van Citters, medegedeeld, dat het jaarverslag over 1906 aan de leden in druk zal worden toegezonden. Vervolgens werd door hem rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Bij monde van de Finantiëele Commissie verklaarde haar rapporteur, mr. H. C. Moolenburgh, dat zij de rekening in orde bevonden had en adviseerde om onder dankzegging aan den penningmeester, jhr. C. A. van Citters, voor het door hem gehouden beheer deze goed te keuren in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 5759,14 en sluitend met een batig saldo van f 850,365. Conform het advies werd besloten. De voorzitter bracht in warme bewoordingen hulde aan de verdiensten van jhr. C. A. van Citters, die met stalen ijver voor de belangen van het Ziekenhuis steeds onvermoeid werk zaam was. Bij deze huldebetooging sloot zich aan namens de Finantiëele Commissie Imr. H. C. Moolenburgh, die eveneens die verdiensten hoog waardeerde, en daarvan gaarne eenig blijk had willen geven. Ook werd namens die Commissie in warme bewoordingen hulde gebracht aan hetgeen de voorzitter, dr. L. M. Metz, de directeur van het Ziekenhuis, voor deze inrichting deed. Aan het verslag ontleenen wij het volgende: Het aantal verpleegden bedroeg 75, met niet minder dan 2171 verpleeg- dagen. Drie patiënten werden opgenomen, niet behoorende tot de bevolking van Schouwen-Duiveland. Verscheidene patiën ten maakten gebruik van de kleine operatie kamer, waar kleine verwondingen werden behandeld. Het ledental verminderde wegens vertrek en bedanken met 5, en vermeerderde met 37, zoodat dit thans 751 bedraagt. Een volledige naamlijst der leden zonder bijvoeging van hunne bijdrage vindt men achter het jaarverslag afgedrukt. Op die ledenlijst prijken ook Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin- Moeder. Van de ambulancewagen werd herhaal delijk gebruikt gemaakt. Aan de Directrice werd lof toegezwaaid voor haar zuinig huishoudelijk beheer. Zusters, dienstbode en knecht gaven voor de wijze, waarop zij werkzaam zijn, reden tot tevredenheid. Geschenken, bestaande in eieren, asperges, hanen, vleesch, worst, konijnen, hazen en boekwerken werden respectievelijk toegezonden door de heeren J. Hogerland, Joh. Viergever, mr. H. C. Moolenburgh, C. Moolenburgh, Berman, mej. Van Dijke, De Jong, De Blonde, J. M. v.d. Bout en J. Brester, aan wie daarvoor dank werd gezegd. Mej. Van der Lek de Clercq gaf haar waranda ten geschenke, die achter de huiskamer der zusters, welke te klein was, werd aangebracht. Aan de geefster werd hiervoor dank betuigd. De centrale verwarming werkt thans goed. De Finantiëele Commissie, die de ge- heele administratie van den penningmeester naziet, bestaat uit de heeren mr. H. C. Moolenburgh, J. C. van der Have en J. M. van den Bout. Naar aanleiding van een circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken, gericht aan alle gemeentebesturen, be treffende afzondering en verpleging van lijders aan cholera, werd door de Gezond heidscommissie te Zierikzee een vergadering uitgeschreven, waarin behandeld werd het denkbeeld om in de onmiddellijke nabij heid van het Ziekenhuis te Noordgouwe een barak te stichten voor alle gemeenten op Schouwen-Duiveland. Dit denkbeeld werd door den Inspecteur der Volksgezond heid warm ondersteund. De burgemeester van Noordgouwe verklaarde zich bereid met het Dagelijksch Bestuur van het Ziekenhuis die zaak nader te bezien, en zoo mogelijk met een voorstel bij de ge meenten aan te komen. In het verslag vindt men den loop der onderhandelingen hierover gevoerd. Thans is, gelijk wij hierboven vermeld hebben, een positief resultaat verkregen. Vermelden wij nog, dat het Dagelijksch Bestuur van het Ziekenhuis bestaat uit de heeren dr. L. M. Metz, J. A. Bolle en jhr. C. A. van Citters. Wij bevelen het Ziekenhuis in aller be langstelling aan. Wie nog geen lid is, trede toe, en steune met zijn jaarlijksche bijdrage, waarvan het bedrag hij zelf be palen kan, deze heilzame instelling. Tot afgevaardigden van de Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee naar de Cen trale Liberale Kiesvereeniging behoort ook de heer J. van der Vliet. Deze naam is bij de vermelding der namen van de Zie- rikzeesche afgevaardigden in het nummer van Woensdagavond abusievelijk weg gelaten. In ons derde blad van heden komt een advertentie voor van de Onderlinge Nederlandsche Hypotheekbank, waarvan mr. H. Polvliet de vertegenwoordiger is. Daarin staat, dat de koers 100J pCt. is, dit moet zijn: ÏOOJ pCt. Met ingang van 15 dezer is over geplaatst van de lijn Steenbergen- Brouwershaven naar Rotterdam, de conduc teur der R. T. M.W. Elenbaas, en in diens plaats is met ingang van denzelfden datum benoemd Van Asthans hulp conducteur alhier. Op een, in het eind dezer maand te Tholen te houden algemeene vergadering van den Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland, zal de heer jhr. De Muralt, ingenieur van het waterschap Schouwen, eene voordracht houden over „Zeeglooiing van gewapend beton en Oorzaken van de dijkbreuken op 12 Maart 1906". Waarschijnlijk zullen ter bijwoning dezer lezing worden uitgenoodigd de leden van de dijksbesturen der buitenpolders op het eiland Tholen en andere autoriteiten. Donderdag had te Bergen-op-Zoom een vergadering plaats van het comité tot het bevorderen der totstandkoming van een verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland, langs den spoordam over de Ooster-Schelde. Op die vergadering waren tegenwoordig de gemeentebesturen van Bergen-op-Zoom, Woensdrecht en Ossen- drecht de Kamer van Koophandel te Bergen- op-Zoom, en de besturen van verschillende polders. Het bovenbedoelde comité bestaat uit de heeren L. D. J. L. de Ram, lid der Tweede Kamer, T. C. O. M. Hombach, lid der Prov. Staten van Zeeland, W. I. T. Juter, lid der Prov. Staten van Noord- Brabant, I. van Gorsel en Moors, resp. burgemeesters van Rilland en Woensdrecht en Kakebeeke, directeur van den vroegeren Engelschen polder. Duivendijke, 14 Mei. Naar wij vernemen, is het tractement van den burgemeester en den secretaris door den raad dezer gemeente verhoogd en gebracht op f 325. Ouwerkerk, 17 Mei. In een heden alhier gehouden openbare vergadering, die door eenige belangstellenden werd bij gewoond, werd de nieuwbenoemde bur gemeester van Ouwerkerk, de heer J. van der Have, geïnstalleerd. De wethouder, de heer H. Romeyn, hield een hartelijke toespraak tot den be noemde, die door dezen op even hartelijke wijze werd beantwoord. Na afloop der vergadering gaf de be noemde burgemeester receptie, waarvan door eenige ingezetenen werd gebruik gemaakt. Van de meeste woningen op het dorp wapperde de nationale driekleur. Oosterland, 16 Mei. Tot ambtenaar ter secretarie te Terschelling is benoemd de lieer H. M. Beije van Oosterland. Stavenisse. Woensdag a.s. wordt alhier door den heer W. Kristelijn een politieke lezing met debat gehouden. De toegang hiertoe is voor het belangstellend publiek vrij. St.-Filipsland, 16 Mei. Deze week viel iemand met zijn arm in een schrabber of schrepel. Hij verwondde zich daarbij zóó ernstig, dat geneeskundige hulp noodzake lijk moest ingeroepen worden. Poortvliet, 16 Mei. Hedenavond on geveer 5 uur ontstond een begin van brand in het wagenhuis van den land bouwer W. Feijtel alhier. Door toegesnelde hulp werd ten spoedigste wagen, kar en andere landbouwwerktuigen tegen brand schade beveiligd. Met vereenigde krachten mocht het spoedig gelukken den brand meester te worden, hoewel niet belet kon worden, dat een wand, waar de brand ontstaan schijnt te zijn, geheel, althans gedeeltelijk, afbrandde. De oorzaak is onbekend. St.-Annaland. De door ingelanden van den polder Moggershil in hunne ver gadering van 15 dezer vastgestelde rekening, dienst 1906 7 had een ontvangst van f 1247,095 en een uitgaaf van f 408,70 en was het goed slot alzoo f 838.395. De begrooting voor 1907/8 werd opgemaakt in ontvangst en in uitgaaf op f 2953,24. Het dijkgeschot voor 1907/8 werd be paald op f 19,20 per H.A. tegen f 15,20 in den vorigen dienst. Verder werd besloten ter tegemoetkoming in de kosten van verhooging en verzwaring van een gedeelte van den zeewerenden dijk eene leening aan te gaan van f 1300. Van den landbouwer J. A. Geluk alhier geraakten dezen morgen (16 Mei) twee paarden, voor een ledigen wagen gespannen, op hol. Zij kwamen in een sloot terecht, dat het ééne een mooie schimmel met den dood moest bekoopen. De voerman kon bijtijds van den wagen springen. Het doode paard had een waarde van f 600. Oud-Vossemeer. Een jong werkman, werkzaam aan de werken tot bedijking van de gronden in het Slaak, kreeg in den loop dezer week een kipkar over één zijner voeten, waardoor hij genoopt was geneeskundige hulp in te roepen. Hij werd naar zijn ouderlijke woning alhier gebracht. Wissenkerke. In de vergaderingen van ingelanden werden tot dijkgraven her benoemd: in die van den Anna-Frisopolder, de heer J. M. Markusse te Kamperland; in die van den Camperlandpolder de heer Vader van 's-Gravenpolder te Wissenkerke; in die van den Geersdijkpolder de heer H. Meulenberg te Kortgene, en werden in die van den Thoornpolder als candidaten daarvoor op de voordracht geplaatst, de heeren A. W. Priester, M. J. van Hee en A. C. Verhulst. In die van den Vlietepolder werden tot dijkraadsleden benoemd en her benoemd, de heeren M. 1. van Leeuwen en Joh. van der Maas Az. In de vergadering van ingelanden van den Wissekerkepolder werd heden benoemd tot ontvanger-griffier de heer A. A. Kuijper Boone te Kortgene met 8 stemmen, de heer C. N. v. d. Heijde bekwam 7 stemmen. Goes. De feestvierende afdeeling van de Maatschappij „Toonkunst" trof het in zoover ongelukkig, dat de beide heeren solisten Van Oost en Van Santen ter elfder uur telegrafisch bericht zonden, dat ze door ongesteldheid verhinderd waren aan de uitvoeringen hun medewerking te verleenen. Met veel moeite is het bestuur er in ge slaagd" twee plaatsvervangers te bekomen, n.l. de heeren v. d. Ven uit Dordrecht en Frans Philippeau uit Amsterdam. Beide avonden hadden een enorm succes. Het vrij talrijk opgekomen publiek toonde zich ten hoogste voldaan. Het zal er dan eindelijk van komen. Reeds zoo dikwijls is verteld, dat de Koningin naar Zeeland en ook naar Goes zou komen, maar nu zal het werkelijkheid worden. Burgem. en Weth. hadden met den particulieren secretaris van H. M., jhr. Van Geen, den Commissaris der Koningin en eene Commissie uit het College van Gedep. Staten ten stadhuize een conferentie. We hopen nii maar, dat er niets in den weg komt, waardoor het voorgenomen bezoek wordt verhinderd, tenzij door een omstandigheid, waarvoor elk Nederlander gaarne zijn grootste genoegen aan den dag zou leggen. Burgem. en Weth. zijn voornemens natuurlijk als de Raad er zich mee vereenigt het volgend jaar den reinigings dienst opnieuw voor 7 jaar aan te besteden. In eigen beheer zou per jaar f 4013 meer uitgegeven dan ontvangen worden. Bij aanbesteding blijven de kosten van onderhoud van loodsen, putten, het aan schaffen van karren enz, voor rekening der gemeente. In het voorloopig reglement zijn voor de werklieden eenige belangrijke ver beteringen opgenomen, zoo wordt het aantal werkuren per dag (zes dagen in de week), van 13 gebracht op 11 en het minimum weekloon van f 7 op f 8. Te Baarland is een zesjarig knaapje in de dorpsput verdronken. Dinsdag 21 Mei zal ds. Talma, lid der Tweede Kamer, voor de Zuid-Beve- landsche kiezers de „zaak-Staal" uit elkaar zetten en dus voor de vrijzinnigen trachten af te breken, wat daags te voren was opgebouwd. Omdat met Pinksteren gewoonlijk een aantal menschen op familie-bezoek gaan, is het te vreezen, dat Pinksteren-Maandag het bezoek aan den partijdag der vrij zinnigen niet zoo groot zijn zal, als men met reden had kunnen verwachten. Vlissingen. Door de politie is Woens dagmiddag in verzekerde bewaring gesteld J. v. D. te Axel, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een minderjarig meisje. De verlofgangers van de lichting 1900 van het 3e regiment infanterie, te Middelburg en Vlissingen in garnizoen, zullen 12 Augustus a.s. onder de wapenen komen. Zij, die krachtens art. 109 der militie- wet 1901 onder de wapenen zijn gehouden of geroepen, zullen 24 en de overigen 30 Augustus met groot verlof vertrekken. Bij den Provincialen stoombootdienst zijn tegenwoordig kaarten verkrijgbaar van Vlissingen naar Gent en terug, geldig op den dag van afgifte en drie volgende dagen, tegen den prijs van: le klasse f 2,85, 2e klasse f 2,20 en 3e klasse f 1,45. Te Vlissingen is bij de familie van den Nederlandschen loods Blaas bericht ontvangen, dat hun 17-jarige zoon Willem, den 15 Maart op de reis van Montevideo naar Barbados uit den mast van hetNoorsche barkschip „Nora" is gevallen en aan de gevolgen overleden. Wijlen de heer P. Smith Visser, te Vlissingen overleden, heeft zijn verzameling schilderijen, etsen, aquarellen en tegels vermaakt aan het Kunst-Museum te Mid delburg. Vlissingen, 17 Mei. Hr. Ms. torpedo boot „Zeeslag", in aanbouw op de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" alhier, heeft gisteren (Donderdag) gemeerd gestoomd. Binnenkort zullen de officiëele proef tochten worden gehouden. In een Dinsdagavond gehouden ver gadering van de kath. kiesvereeniging alhier, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De r.-kath. kiesvereeniging te Vlissingen spreekt haar sterke afkeuring uit over het feit, dat de heer W. C. J. Pastoors, centraal-president van den r.-kath. Volksbond, in het bisdom Haarlem, niet in de commissie van voor bereiding van de ziekte- en verzekerings wetten is opgenomen". Hoofdplaat. De voornaamste polder betrekking, die wijlen de heer De Bats, burgemeester te Biervliet, bekleedde, was voorzeker die van dijkgraaf in onzen calamateusen Hoofdplaatpolder. De heer De Bats, die geen voet gronds in den polder bezat en dus veel minder inge- lande was, had die benoeming te danken aan den steun der Belgische familie Lippens, die in de poldervergaderingen destijds ongeveer over de helft der stemmen kon beschikken. Alzoo verwierf een niet-ingezetene er, een protestant in deze katholieke gemeente een gewichtige polderbetrekking, waaraan f 100 jaarwedde was verbonden. In October van 1906 overleed De Bats, en nu in de jaarlijksche of algemeene vergadering kwamen 27 van de 28 inge landen bijeen tot het benoemen van een opvolger. Met 16 stemmen werd de heer 1. Ver- planke, landbouwer alhier, tot dijkgraaf benoemd, ofschoon hij nog maar een goed jaar in de gemeente is gevestigd en wiens landerijen in een aangrenzenden polder zijn gelegen, zoodat hij ook geen inge- lande is. De heer H. Timmerman te Slikplaat, onder deze gemeente had 10 stemmen en één briefje was blanco. De familie Lippens bracht nu het nog beduidende getal van 10 stemmen uit, die alle den benoemde ten deel vielen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 17 Mei. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkocht de smidse der oude ambachtsschool, voor afbraak, voor f 325. Landbouw en Veeteelt. Schouwen, 13 Mei. Nauwelijks is het vlas in de schuren bewerkt, of de vlassers ziet men reeds de met lijnzaad bezaaide akkers aan een nauwkeurige beschouwing onderwerpen. Dat wijst er op, dat zij, hun getal is stijgende, in de toekomst weer zullen wedijveren in 't verkrijgen der verlangde grondstof. Maar ook zijn ze zeer verlangend te weten, of er zich in 't vlas soms 't gevreesde „brand" openbaart. Juist nu is het de kritieke tijd. Indien deze ziekte komt, kan een veld binnen enkele dagen zijn waarde verliezen. Gelukkig hoort men tot nu toe zeer weinig van „brand in 't vlas". Het gewas, waarvan een zeer groote hoeveelheid is uitgezaaid, staat overal prachtig te velde. Stavenisse. De laatste jaren heeft men alhier al eens proeven genomen met het uitzaaien in het groot van spinazie, dop erwten, veldsalade en het telen van bloem kool. Thans heelt men weder proeven genomen met het uitzaaien van radijszaad. St-Filipsland, 16 Mei. Geleerd door de groote massa oningeënte varkens, die in 1906 alhier aan de vlekziekte gestorven zijn, heeft de Rijks-veearts uit Steenbergen er deze week een 100-tal gevaccineerd; verleden jaar was het aantal veel kleiner.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1