ZIElilKZËESUHË NIEUWSBODE. Donderdag 16 Mei 1907. (Z i e r i li z e e s c h. e Cour an t). STRAATMEST. VERKIEZING NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8462. Directeur: A. i. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Wegens het Pinkster feest zal de Nieuwsbode p a.s. Maandagavond NIET «o'den uitgegeven. H.H. Adverteerders vorden beleefd verzocht hunne advertentiën, bestemd voor het nummer van Vrijdagavond, zoo mogelijk Donderdag aan ons Bureau In te zenden. - Advertentiën, welke inkomen •id Vrijdagnamiddag 2 uur, kunnen niet •neer worden opgenomen. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Zij, die goed gesorteerde n met beer vermengde traatmest van de gemeente ierikzee wenschen te koo- en, kunnen zich daartoe chriftelijk of persoonlijk enden tot den Burgemeester. De prijs van de mest is TIJDELIJK gesteld bij eene loeveelheid van minstens 200 NI3. op 30 cent per IHJ., n bij mindere hoeveelheden p 35 cent per M3. Het gekochte moet echter óór 15 Juni 1907 zijn weg- ehaald. Opneming van de Wegen en Voetpaden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van >elanghebbenden, dat in de aanstaande week van vege de gemeente eene Algemeene Opneming al worden gehouden van de Wegen en /oetpaden met de Kunstwerken. Zierikzee, den 13 Mei 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. roor drie leden van de Provinciale Staten van Zeeland voor het Kiesdistrict Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten ran Zeeland van den 5 April j.l. no. 154 (Prov. )lad no. 34), in verband met artikel 51 der <ieswet, en de artikelen 1 en 2 van het Koninklijk jesluit van 26 Februari 1897 (Staatsblad no. 69), ;ewijzigd bij Koninklijk besluit van 9 Januari '901 (Staatsblad no. 25); Maakt bekend: lat de verkiezing voor drie leden van de 'rovinciale Staten van Zeeland voor het Kies- listrict Zierikzee zal plaats hebben op Dinsdag en 4 Juni e.k., en dat op dien dag van des oormiddags 9 tot des namiddags 4 uur bij hem, Is Burgemeester der gemeente, die hoofdplaats s van het Kiesdistrict, de bij artikel 51 der Cieswet bedoelde opgaven van Candidaten :unnen worden ingeleverd, waarvoor de formu leren van heden af ter Secretarie verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den 15 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. INDIË. De Java-Bode schrijft: Gelijk wij reeds erder meldden, zijn reeds geruimen tijd rnstige plannen in overweging om, met rkrimping van het Europeesch bestuurs- lersoneel op Java en Madoera, het inlandsch mbtenaarskorps uit te breiden. Terbereiking an dat desideratum heeft het denkbeeld at instelling van een nieuwe categorie an ambtenaren, onder den naam „onder egenten", ook om de aanstaande regenten der voor hun taak op te leiden, reeds en meer vasten vorm gekregen. Deze ambtenaren zullen vermoedelijk unne opleiding ontvangen aan de alsdan reorganiseeren afdeeling B van het ymnasium te Batavia. ZUID-AFRIKA. Kaapstad, 13 Mei. Generaal Botha heeft itnoodigingen, om bij zijn terugkeer uit Engeland in Kaapstad te spreken, afge slagen; hij zal onmiddellijk doorgaan naar Transvaal, daar er heel wat werk voor hem te doen valt. SPANJE. Madrid, 13 Mei. Bij de opening van het parlement wenscht de koning zich in de troonrede geluk met de geboorte van den kroonprins, wiens leven de koningin en hij aan het heil van het vaderland zullen wijden. Na de vaderlijke deelneming van den Paus vermeld te hebben, spreekt de troonrede van de ontmoeting te Kar- thagena, die de Spaansch-Engelsche vriend schap zal versterken. De betrekkingen tot alle naties zijn uitmuntend. De begrooting over 1908 wijst op een werkelijken vooruitgang. De wederopbouw der marine zal met allen spoed plaats hebben. Het economisch stelsel zal gewijzigd worden. De minister-president heeft den koning een besluit ter teekening voorgelegd, waarbij de titel van troonopvolger wordt ontnomen aan den infant Don Carlos, den zwager des konings en overgaat op den jeugdigen Alfonso, die een flink kind moet zijn, blond met blauwe oogen, en veel meer gelijkend op zijn moeder, dan op zijn vader. ITALIË. Rome, 13 Mei. Morgen of overmorgen zal minister Tittoni in de Kamer een verklaring afleggen omtrent de buitenland- sche politiek. Naar men verneemt, zal hij daarbij, na er op gewezen te hebben, dat Italië zijn bondgenootschappen en vriend schapsbetrekkingen trouw blijft, de houding aangeven, die de Italiaansche gedelegeerden ter Haagsche vredes-conferentie zullen aannemen. Aangaande de quaestie der ontwapening is hij van meening, dat het onmogelijk is op het tegenwoordig oogen- blik tot een practisch resultaat te komen. Daarom zal Italië niet aan het debat daarover deelnemen, maar vóór het zich terugtrekt, zijn begeerte naar een verzoening tusschen Duitschland en Engeland aan den dag leggen. De uitbarsting van de Italiaansche vulkanen Etna en Stromboli neemt in hevigheid toe. Tot dusverre is er nog geen groote schade aangericht; maar men verkeert in groote vrees voor erger. De bewoners van den omtrek der beide vulkanen zijn gevlucht en in geheel Sicilië en Calabrië verwacht men elk oogenblik een hevige aardbeving. In bijna alle dorpen worden heiligenbeelden rondgedragen en processies gehouden om afwending van dat gevaar af te smeeken. En niet alleen de „alarmisten", maar ook deskundigen zijn bevreesd. De Amerikaansche vulkanoloog Frank Perpet, die verleden jaar bij Prof. Matteucci op den Vesuvius was gedurende de uit barsting, en die nu den Etna en den Stromboli bezocht, is van oordeel dat er een hevige uitbarsting van die vuur spuwende bergen is te wachten. RUSLAND. Aan de Neiie Freie Presse wordt ge seind uit St.-PetersburgDe commissies van onderzoek, onder generaal Roop en geheimraad Bykof, zijn beide, inzake de overgaaf van Port-Arthur, tot het resultaat gekomen, dat generaal Stoessel, op grond van art. 251 van de strafwet, in staat van beschuldiging moet worden gesteld. Als straf is in genoemd artikel vastgesteld de dood door den strop. Volgens een telegram uit St.-Petersburg aan de Magdeburgsche Zeitung, is het stadje Nemisof in het gouvernement Grodno, in brand gestoken. Als daders noemt men de leden van de befaamde „Zwarte Honderd", welk genootschap waarschijnlijk een progrom op touw wilde zetten. De politie te Moskou heeft een goede vondst gedaan. Bij een huiszoeking in een sociaal-democratische drukkerij trof men niet minder dan 1.500.000 proclamaties aan, bestemd om den eersten Mei (Rus sische tijdrekening) over het land verspreid te worden. Ook vond men in een taartjes winkel een groote hoeveelheid bommen patronen en meer dergelijk materiaal. Odessa, 11 Mei. In de gevangenis alhier, is een zekere Korotkof door zijn medegevangenen vermoord. Deze Korotkof was vroeger wegens een politiek misdrijf ter dood veroordeeld, doch begenadigd en toen van de gevangenis Je Nikolaje, naar die te Odessa overgebracht. Men verdenkt de politie van medeplichtigheid aan dezen moord. St.-Petersburg, 13 Mei. President Golowin deelde in de heden gehouden Doema-zitting mede, dat de regeering een reeks wetsontwerpen heeft ingediend, o. a. een van den minister van financiën, be treffende het toestaan van een crediet, waaruit Japan 46 millioen zal ontvangen voor het onderhoud der krijgsgevangenen. ENGELAND. De afscheidsgroet van het Britsche volk aan Botha is even hartelijk geweest als zijn verwelkoming. Op des Konings bi zonder verlangen was Botha tot hem gekomen, om 's vorsten afscheidsgroet in ontvangst te nemen; hartelijk schudde hij Botha de hand, en wenschte hem een voorspoedige terugreis toe. Bij het vertrek van het station had zich een groote menigte vrienden en bewonde raars verzameld, onder wie zich o. a. bevonden Lord Methuen en Winston Churchill. Botha was zeer aangedaan, en overhandigde den vertegenwoordigers der pers een afscheidsgroet aan het Engelsche volk, waarin hij het dankte voor de sympathie en de vriendelijkheid, hem gedurende zijn kort verblijf in Engeland betoond. Hij verzekerde, dat ook het Transvaalsche volk de hartelijkheid der ontvangst naar waarde wist te schatten. De dames Botha zijn zóó opgetogen ovdr Engeland, en hebben er zoovele vrienden gemaakt, dat zij er over denken in den loop van dit jaar weer een bezoek aan dat land te brengen. Ook te Southampton werd de Minister weer zeer warm toegejuicht. Op het oogen blik van vertrek riep Botha de menigte luidkeels een „Tot weerziens" toe. FRANKRIJK. Te Parijs heeft een 25-jarige arbeider door een sprong van de Are de Triomphe een einde aan zijn leven gemaakt. In een nagelaten brief verklaarde hij aan een on geneeslijke ziekte te lijden, die hem een huwelijk met de vrouw zijner keuze onmo gelijk maakte. DUITSCHLAND. De patroons in de bouwvakken te Berlijn zijn hun werklieden voor geweest. De staking dreigde, doch vóór ze uitbrak, hebben de patroons tegen 18 Mei de uit sluiting afgekondigd. Honderdduizend werklieden staan daarmee op straat. De patroons willen het uitvechtende werklui, op aandringen van de metselaars, eischen den achturen-werkdag, en de patroons willen daarover niet eens spreken. De aangeboden bemiddeling stuitte tot tweemaal toe op dit punt af. Nu zal men zien, wie het 't langst uithoudt. Welk een groote stremming dit te weeg brengt in het Berlijnsche leven valt licht te begrijpen. Niet alleen de werklui, maar een leger van kleine en groote handelaars lijden onder den toestand. Offenbach a/Main, 14 Mei. in den afgeloopen nacht ontplofte op den drempel van het politie-bureau in 't stadhuis alhier een van een sterke ijzeren buis gemaakte bom. De materiëele schade is aanzienlijk, maar er is niemand gewond. De dader is tot nog toe onbekend. BELGIË. Antwerpen, 14 Mei. Met 't oog op de staking te New-York heeft het stoomschip „Zeeland" 85 man dekpersoneel mee genomen om in New-York het schip te lossen. Er zijn ook genoeg steenkolen meegenomen voor de thuisreis. Naar 't Brugsche Handelsbl. meedeelt, wordt het getal der vreemdelingen, die Maandag j.l. de H. Bloedprocessie zijn komen bijwonen, op 40.000 geschat. Uit Holland, Engeland en het Noorden van Frankrijk waren ook buitengewoon veel bezoekers gekomen. NEDERLAND. Zwolle, 13 Mei. Alhier overleed na een langdurig ziekbed, op 69-jarigen leef tijd, de heer mr. P. J. G. van Diggelen, oud-vice-president der rechtbank, oud-lid der Tweede Kamer voor Sneek, en lid der Staten van Overijsel voor Steenwijk. Apeldoorn, 13 Mei. In de Tuinstraat alhier is Zondagmiddag een moord gepleegd. De schoenmaker G. J. Bobbink heeft den sjouwer H. van Duren met een schoen makersmes in een woordentwist zoo'n steek in de maagstreek gegeven, dat v. D. eenige oogenblikken daarna den geest gaf. De dader, die ongunstig bekend staat, gehuwd en vader van twee kinderen, is nog den zelfden middag gearresteerd. Het lijk werd naar het ziekenhuis vervoerd, ter beschik king van de justitie. De twist was ontstaan over 5 centen. Deventer, 13 Mei. Alhier woedde in den nacht van Zaterdag op Zondag een hevige brand in de stoomhoutzagerij en schaverij van B. Loos op het voormalige Hoornwerk buiten het Pothoofd. Het gebouw en de voorraad hout zijn een prooi der vlammen geworden. De naburige houtloodsen werden ge spaard. De oorzaak is onbekend en de schade wordt grootendeels door assurantie gedekt. Tiel, 13 Mei. Het is buitengewoon, zooveel als de vruchtboomen voor dit jaar beloven. De kersen en peren bloeien sterk en als er geen al te hevige nachtvorsten komen, zal de oogst de sterkst gespannen verwachting overtreffen. Ook de appelen staan er uitnemend bij; en hier en daar komt de rose-kleur al voor den dag. Er zijn nu reeds boomgaarden appelen verkocht. Onder Tiel is er één verkocht tegen hoogen prijs voor den tijd van drie jaar en ook in den Bommelerwaard is een boomgaard, die nog niet eens in bloei staat, verkocht. Men verwacht algemeen een zomer van groote opbrengst. Hilversum, 13 Mei. Toen dezer dagen de bakker N.alhier, met brood door de gemeente liep, is de inhoud van zijn kar met petroleum begoten, waardoor al zijn brood onbruikbaar werd. Men denkt aan wraak, daar de heer N. weigerde te voldoen aan het verzoek, hem door bakkersgezellen gedaan, om op erkende christelijke feestdagen niet te bakken. Amsterdam, 13 Mei. De buitengewone, verdaagde, algemeene vergadering van aandeelhouders der „Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" be noemde heden met algemeene (180) stemmen tot directeur-generaal, jhr. 1. A. Kretschiner Van Veen, op een salaris van f 16000 's jaars, ingaande 15 Mei. Zondagavond liep het echtpaar L. uit Purmerend alhier met een kinderwagen, waarin een zuigeling lag, op het Spui. Plotseling liep de vrouw in hoogst zenuwachtigen toestand van haar man weg, den kinderwagen op den rijweg latende staan. Nadat zij eenigen tijd aan het politiebureau aan den Singel, waarheen zij werd gebracht, had vertoefd, scheen zij gekalmeerd en zou zij in gezelschap van haar man naar Purmerend vertrekken. Op den Singel echter wilde zij in het water springen en was verder weder zoo zenuwachtig en onhandelbaar, dat de politie het maar geraden achtte haar naar het Binnen-Gasthuis te brengen. In die inrichting bleek, dat de ongelukkige krank zinnig was, waarom zij van daar per rijtuig naar het Wilhelmina-Gasthuis werd vervoerd en aldaar opgenomen. Utrecht, 14 Mei. Vanmorgen is alhier het huwelijk voltrokken tusschen de zangeres Anna Kappel en Richard Stronck, muziek directeur te Barmen. Daarna had in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een bijeenkomst plaats, waarbij door Wagenaar's a capellakoor, onder begeleiding van het Utrechtsch stedelijk orkest, het echtpaar eenige liederen werden toege zongen. Vele musici van hier en elders boden een cadeau aan. Hutschenruyter en Am. Spoel hielden toespraken. 's-Gravenhage, 13 Mei. In de zwem en badinrichting aan de Mauritskade alhier is gisteren een 17-jarig jongmensch ver dronken. Hij was ongeveer 10 uur in het bassin gekomen met een vriend, die hem ge waarschuwd had niet in het diepe gedeelte te gaan, omdat hij daarvóór niet ver genoeg geoefend zwemmer was. Nadat zijn vriend zich verwijderd had, heeft hij zich blijk baar toch in het diepe gedeelte begeven, want toen eenigen tijd later een jongen op die plaats aan het duiken was, vond hij daar den jongeling op den bodem liggen. Onmiddellijk werd de drenkeling naar boven gebracht, maar ondanks alle pogingen, mocht men er niet in slagen, de levensgeesten weer op te wekken. Omstreeks den tijd waarop het ongeluk moet gebeurd zijn, was het zeer druk in het bassin, en heeft niemand eenig hulp geroep gehoord. Ook in de Laakhaven heeft gisteren het zwemmen een slachtoffer geëischt. Een 16-jarige knaap, die daar omstreeks 6 uur in den namiddag aan 't zwemmen was, verdween eensklaps in de diepte. Na een half uur dreggen bracht de politie den drenkeling op het droge. Nog een uur lang trachtte men door kunstmatige adem haling de levensgeesten weer op te wekken, doch tevergeefs. Hij had met het hoofd in de modder gezeten en was blijkbaar aldus gestikt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging der Staatsbegrooting met f 156.500, aldus te bestemmen Inrichting van het voormalig rijksarchief gebouw op het plein te 's-Gravenhage, ten behoeve van het departement van Buiten). Zaken, f 30.C30. Aankoop en inrichting van het huis Lange Houtstraat no. 16 te (s-Gravenhage ten behoeve van het departement van Landbouw, f 96.500. Stichting van een gebouw in den Zuid oosthoek van het Binnenhof ter uitbreiding van het departement van koloniën, f 2500. Het artikelvoorbereiding van de betere huisvesting van departementen en andere inrichtingen van algemeen bestuur te 's-Gravenhage wordt verhoogd met f 5000 en alzoo gebracht op f 9000. In de toelichting van dit ontwerp wordt uiteengezet, dat zich reeds tal van jaren de behoefte doet gevoelen aan betere huisvesting van verschillende departementen en andere instellingen van algemeen bestuur. Dat deze maatregel wel noodig is, blijkt o. a. uit de mededeeling van den Minister van Waterstaat, dat er tegenwoordig te 's-Gravenhage 32 huizen van particulieren bij het Rijk in huur zijn. In 1907 moet hiervoor een huurprijs betaald worden van f 45.000, vertegen woordigende de rente van een kapitaal van f I.5C3.00Q. vtaardingen, 13 Mei. Zaterdagnacht 3" uur ontstond aan de Koningin Wilhelmina- haven Z.Z. brand in een groot pakhuis, dat door de rijwielhandelaren fa. Schippers Brots als magazijn en werkplaats werd gebezigd en bovendien diende tot berg plaats van netten enz. van de maatschappij „Hollandsche Zeevisscherij", directeur Jan Schippers. Reeds dadelijk nam deze brand een zeer ernstig karakter aan en liet het zich aan zien, dat de volledig gealarmeerde brand weer het vuur in zijn voortgang niet zou kunnen stuiten en zich zou moeten bepalen tot beveiliging der belendende perceelen. Aangewakkerd door een flinken wind deelden weldra de vlammen zich mede aan het slechts door een steeg van eerstgenoemd pakhuis gescheiden reederijpakhuis Holland van de firma Jacs. Vogel Co., welk pand echter bij deze firma niet in gebruik was, doch werd verhuurd aan diverse reederij- firma's. Ook dit gebouw bleek niet te behouden. Door de enorme vuurzee sloegen de vlammen ten slotte ook over op het daar naast gelegen pakhuis „Zeeland", eveneens toebehoorende aan de firma Jacs. Vogel Co., doch ook in gebruik door verschil lende firma's. Deze panden, volgepakt met allerlei reederij-benoodigdheden, brandden geheel uit. Naar wij vernemen, wordt de schade, door dezen brand veroorzaakt, geschat op f200.000. Alles wordt door assurantie gedekt, doch alleen voor den kuiper D., die in één der panden een 80 last tonnen had liggen, is deze brand een belangrijk schadepostje, daar hij slechts laag verzekerd was. Ten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1