Dinsdag M Mei 1907. I Eerste Blad. Nationale Militie, (Z i o x* i It zeesclie Courant). STRAATMEST. ispectie van Verlofgangers. 1 Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Zlllilk/IIMIIU NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8461. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer wee bladen. bestaat uit Zij, die goed gesorteerde n met beer vermengde itraatmest van de gemeente ierikzee wenschen te koo- en, kunnen zich daartoe chriftelijk of persoonlijk enden tot den Burgemeester. De prijs van de mest is IJDELUJK gesteld bij eene oeveelheid van minstens 200 KI3, op 30 cent per Hl3., n bij mindere hoeveelheden p 35 cent per Hl3. Het gekochte moet echter óór 15 Juni 1907 zijn weg- ehaald. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de imeente Zierikzee roepen bij deze op al de in ;ze gemeente zich bevindende verlofgangers der ilitie te land, met uitzondering van de hieronder ïnoemden, om op Vrijdag 7 Juni 1907, des >ormiddags te 9Vi uren, vóór het gemeentehuis Zierikzee tegenwoordig te zijn, ten einde 'ereenkomstig art. 125 der Militiewet 1901 door ;n Militie-Commissaris te worden onderzocht; maken bekend, dat aan de inspectie niet wordt ;elgenomen door hen, die: dit jaar om andere redenen dan voor straf onder de wapens zijn geweest; dit jaar voor herhalings-oefeningen moeten opkomen; I. van den werkelijken dienst ontheven of in het genot zijn van uitstel van eerste oefening r. van de lichting 1899 in dit jaar naar de Landweer overgaan de plaatsvervangers en nummerverwisselaars, en de verlofgangers van de huzaren, de bereden artillerie en het korps torpedisten gaan niet over tot de Landweer, zoodat alle deze wel aan het onderzoek moeten deelnemen een verbintenis hebben aangegaan als adspirant militie-officier of bij de spoorwegafdeeling van de genietroepen; Hl. met tijdelijk verlof gezonden zijn zonder zakboekje en dus niet in de registers van verlofgangers zijn ingeschreven; en herinneren hen aan de volgende bepalingen ;r Militiewet: de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 120); de verlofganger, die zich in een andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 121); de verlofganger mag zichzonder toe stemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende drie maanden buiten 's lands begeven (Art. 123); de verlofganger, die de artt. 120, 121 en 123 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 124); de verlofganger, die bij de openbare kennis geving is opgeroepen om door den Militie- Commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (Artt. 125, 126 en 127) V'. de verlofganger is aan de militaire rechts- pleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, welke het onderzoek voor den Militie-Commissaris duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform ge kleed is (Art. 117); behoudens het bepaalde bij art. 117, kan een arrest van hvee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: a. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; b. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 127 vermelde voorwerpen; c. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; d. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne ver toont (Art. 128); 8°. onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 127 voor geschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 130); 9'. de verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4U. van art. 128 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 130 voor den Militie-Commissaris ver schijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2\ en 3". van art. 128 vermeld, wordt in werkelijken dienst ge roepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald (Art. 131); 10". de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld (Art. 133); 11°. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeen komstig de daaromtrent bestaande voor schriften, tot eene vrijwillige verbintenis worden toegelaten bij de zeemacht, de marine-reserve en het korps mariniers hier onder begrepen, bij het leger hier te lande, of bij de koloniale troepen (Art. 9); 12". aan de bij de militie te land ingelijfden, die verlangen na volbrachte eerste-oefening voor den door den Minister van Oorlog te bepalen tijd onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt dit vergund (Art. 112). Zierikzee, den 11 Mei 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Engelsche Regeering heeft in het Lagerhuis een belangrijk wetsontwerp ingediend, namelijk dat tot instelling van een ierschen Bestuursraad, waardoor 't lang onderdrukte Iersche volk wel niet zijn voor malige autonome rechten herkrijgt, maar waardoor het toch een voornaam deel van zelfbestuur terugbekomt. Vroeger bezaten de Ieren hun eigen parlement. In 1800 bewerkte de toenmalige leider der Engelsche staatkunde, William Pitt, voor namelijk door omkooping, dat de te Dublin bijeengekomen volksvertegenwoor diging tot een parlementaire unie met Groot-Brittannië besloot. Door dit besluit teekende het Iersche parlement zijn eigen doodvonnis. Sedert werden de leren door de Engelschen als een onderworpen natie behandeld. Dit vermeerderde bij hen nog de verbittering, die een gevolg was van het verlies der staatkundige zelfstandig heid. Geheime genootschappen, gelijk dat der Fenians, ontstonden, waarvan de leden voor geen middelen ter bereiking van hun doel terugdeinsden. De vroegere welstand maakte plaats voor armoede. Honderd duizenden weken naar andere landen, vooral naar Amerika uit, zoodat de bevolking, die eens acht millioen bedroeg, thans gereduceerd is tot vier en een half millioen. De groote Gladstone was de eerste Engelsche staatsman, die de Ieren recht wilde laten wedervaren. Hij diende een wetsontwerp in, waarbij Home Rule aan de leren werd toegekend. Dit wets ontwerp, dat door het Lagerhuis was aangenomen, werd door het Hoogerhuis verworpen. Gladstone trad af. Onder de tienjarige regeering der conservatieve partij was van het verleenen van eenige zelf standigheid aan de leren geen sprake. Nu de liberalen aan het roer zijn, heeft Campbell Bannermann zich de zaak der verongelijkte leren aangetrokken. Hij heeft het wetsontwerp tot instelling van een Ierschen Bestuursraad ingediend, waardoor de leren wederom het beheer over hun economische aangelegenheden erlangen. De leden van dien Bestuursraad worden gedeeltelijk benoemd, gedeeltelijk door de Iersche kiezers voor het Lagerhuis gekozen. De regeering benoemt er 24, terwijl de kiezers 82 uit hun midden afvaardigen. Dit wetsontwerp zal, zoo het aangenomen wordt, de brug worden voor de toekenning van Home Rule. De arbeid der conferentie van de koloniale eerste Ministers is geëindigd. De Engelsche regeering heeft de koloniale premiers tot leden van de Privy Counceil, den Geheimen Raad, benoemd, een hooge onderscheiding, die weinigen te beurt valt. De onlusten te Lahore in Britsch-lndië zijn door de tijdige ontwikkeling van een groote troepenmacht, en nadat de leider der beweging gevangen was genomen, onder drukt. Het zou ons niet bevreemden, indien die oproerigheden zich af en toe herhaalden, totdat de groote uitbarsting komt, die Bril-ch-Indu zal vrij 'taken van het Engelsche juk. De zestig millioen Mohame- danen, die op de 295 millioen menschen welke Engelsch-lndië telt, gevonden worden, reikhalzen naar het oogenblik van hun onafhankelijkheid. In België heeft het nieuwe ministerie De Trooz onmiddellijk een aanval te verduren gehad, toen het zich aan de Kamer voorstelde. Furnémont van de linkerzijde stond bij den aanvang der zitting van zijn zetel op, en vroeg, waarom de vorige regeering de Kamer had laten beraadslagen en stemmen over hetmijnwets- ontwerp, dat door den Koning reeds ingetrokken was. Had de voorzitter van de intrekking iets geweten, of was hij er onkundig van gebleven? De voorzitter zeide niets van het zaakje geweten te hebben, dat achter de conliesen was afgespeeld. De minister-president wilde hierop de ininisteriëele verklaring voor lezen, maar er ontstond toen een zóó helsch lawaai, dat de voorzitter het ver standig oordeelde de zitting te schorsen. De ministers begaven zich hierop naar den senaat, die gelijktijdig vergaderde, en de bewuste ministeriëele verklaring werd daar voorgelezen. De inhoud er van kwam hierop neêr, dat dit ministerie de voet sporen zou drukken van het ministerie Malou. Deze Malou nu was zóó bij het volk bemind, dat indertijd langs de straten van Brussel gezongen werd A bas Malou II faut le pendre A bas Malou II faut le pendre La corde son cou. Het ministerie had geen staatsgreep gepleegd, zich niet aan een beleediging van het Parlement schuldig gemaakt, en ook niet in strijd met de Grondwet gehandeld, toen het mijnwetsontwerp door hem werd ingetrokken. De Koning had toch de bevoegdheid een ontwerp in te trekken, al was het ook reeds door de Kamer aangenomen. Maar daarin lag de kwestie niet. De zaak was, dat het ontwerp reeds ingetrokken was, terwijl men het deed voorkomen, alsof het niet ingetrokken was, en men de Kamer liet beraadslagen en stemmen. Bij de heropening der geschorste zitting van de Kamer van Afgevaardigden diende Gavon een motie in, waarbij de intrekking van het mijnwets ontwerp niet noodig werd geacht. Deze motie werd met 78 tegen 69 stemmen verworpen. Rechts stemde tegen. Frankrijk heeft met Japan een verdrag gesloten, waarbij beide rijken eikaars bezittingen in Oost-Azië waarborgen. Voor Duitschland is dat weer een bittere pil. De gemalin van wijlen den ex-keizer Napoleon III, keizerin Eugenie, heeft een proces tegen den Pruisischen staat gewonnen, zoodat deze verplicht is aan haar tal van voorwerpen af te staan, die in de paleizen, toen de republiek in 1870 werd uitgeroepen, door de ijlings ver trekkende keizerin werden achtergelaten. De voorwerpen bestaan grootendeels in kostbare gobelins, en zeldzame schilderijen. Europa is een kroonprinsje rijker, Spanje's gemalin is voorspoedig van een troonopvolger bevallen. Papa, die precies op zijn zestienden verjaardag koning werd, zal aanstaanden Zaterdag 21 jaar worden. De rood-geel-roode vlag met het geslachts wapen der Bourbons in het midden, werd, toen de gebeurtenis haar beslag had gekregen, uit het paleis gestoken, en de dichte volksmassa, die het omgaf, riep geestdriftvol „Viva el Rey". Aan de vlag zag men het, dat het een jongen was. Ware het een meisje geweest, dan zou de witte vlag geheschen zijn. In een zaal naast de kraamkamer in het koninklijk paleis waren al de grootwaardigheids- bekleeders in hun schitterende uniformen vereenigd, teneinde de bevalling af te wachten. Kort na de bevalling trad over eenkomstig het voorschrift der Spaansche hofetiquette de Koning de zaal binnen, in zijn hand een gouden schaal houdend, waarop de jonggeborene vertoond werd. In den Duitschen Rijksdag werd het socialistisch lid Ledeboer bij de behande ling der Begrooting van Kameroen door den waarnemenden voorzitter Kampf drie malen tot de orde geroepen. Het reglement van orde schrijft voor, dat de voorzitter dan de bevoegdheid heeft aan den Rijksdag te vragen den delinquent het woord te ontnemen. Kampf maakte van die bevoegd heid gebruik, maar de Rijksdag weigerde. Tengevolge van deze weigering nam Kampf zijn ontslag. Hij werd evenwel herkozen, en liet zich de herbenoeming welgevallen. Mej. Ida Bremer, die indertijd door den Koning van Saksen naar zijn vroegere gemalin, de gravin Montognoso, gezonden werd, teneinde het jonge prinsesje in ontvangst te nemen, heeft een geschrift uitgegeven, waarin de gewezen kroon prinses als hysterisch en als een door en door slechte vrouw wordt afgeschilderd. Als bewijs daarvan wordt aangehaald, dat zij in haar bijbel Goethe's Faust had laten innaaien. En als het hof meende, dat zij, vol godsdienstzin, ijverig in den bijbel zat te lezen, las zij van Gretchen en Mephisto. Men herinnert zich, dat de voorzitter van den Rijks-Doema op audiëntie bij den Czaar is geweest, en dat hij, daarvan terugkomend, niets van het verhandelde aan de Rijks-Doema heeft medegedeeld. Dit stilzwijgen had natuurlijk een hoogst verklaarbare reden, en wel deze, dat de Czaar hem een uitbrander heeft gegeven. Nu is uitgelekt, waarover de Czaar het toen had. Den voorzitter werd beduid, dat hij de vergadering niet in het rechte spoor leidde, en dat hij nog geen veroordeeling van de staatkundige moorden, die door de revolutionairen gepleegd werden, had uit gelokt. NEDERLAND. Stavoren, 11 Mei. Er is hier een zeekat of inktvisch gevangen, 'tls een weekdier, staat dus op één lijn met slakken en schelp dieren. 't Voorkomen intusschen doet denken aan een visch. 't Eigenaardige ervan is, dat de mondopening (op zichzelf een merk waardigheid) omgeven is door vangarmen, kortere en twee lange, bezet met zuig nappen, waarmede het dier zich vastklemt aan zijn prooi. Voorts is het lichaam om geven door een soort van lossen zak, waarin kop en aanbehooren kan worden teruggetrokken, waardoor het dier een on schuldig voorkomen kan aannemen. Zeer zelden komt de inktvisch voor in de Zuiderzee. Haarlem, 11 Mei. Op Hemelvaartsdag, 's avonds ruim 10 uur, wilde alhier een jong persoon, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, een meisje, dat hij tegenkwam, naar huis geleiden. Het meisje was natuurlijk op dit gezelschap niet gesteld en verzocht hem, zich te ver wijderen, waaraan hij niet verkoos te vol doen. Op de Nieuwe Gracht gekomen, maakte hij het haar zoo lastig, dat zij hem een duw gaf, waardoor hij, toch al niet te vast óp de beenen staande, zulk een zwaai nam, dat hij, zich niet in evenwicht kun nende houden, in het water terecht kwam. Spoedig werd hij door een paar mannen er uit gehaald, waarna hij het meisje te lijf wilde gaan, maar zij was inmiddels spoedig verdwenen. Druipnat trok hij, eenigszins ontnuchterd, naar zijn woning. Bij de verpachting van standplaatsen voor de kermis alhier (van 5 tot 13 Aug.) worden elk jaar steeds hoogere prijzen geboden. Tewe biedt voor zijn stoom- carrousel op de Groote Markt f 4505, zijn concurrent Xhafflaire voor de Oude Gracht f 1760. Lohoff heeft voor een bioscooptent op de Groote Markt f 1620 over; zijn mededinger Albert Frères f 2257. Uiterwijk wil voor een beignetkraam op de Groote Markt f 1026 geven, en ook voor andere plekken wordt veel geboden. 's-Gravenhage, 11 Mei. Naar men ver neemt, is thans bepaald, dat de Eerste Kamer in openbare vergadering zal bijeen komen op Woensdag 22 dezer, 's nam. 2 ure. Vlaardingcn, 11 Mei. Door een moeder, hier wonende, is aan de politie kennis gegeven, dat haar 18-jarige dochter, dienst baar bij een landbouwer onder Schipluiden, door P. V., alhier wonende, is geschaakt. Tot nog toe is niet bekend, waar de twee verblijf houden. Dordrecht, 11 Mei. Alhier heeft zich gistermiddag 2 uur een onbekend gebleven persoon door een revolverschot van het leven beroofd aan den Noordendijk, bij het stoomgemaal. Het schot was in den mond gelost. Volgens uitlatingen van den levensmoede in een melkhuis in de nabijheid behoort hij thuis te Zaandam, is 53 jaren oud, heeft gewerkt op een groote houtwerf in genoemde plaats en bezit een kind, dat echter uit besteed is. De politie zorgde voor het lijk. Vrijdagnamiddag had op de scheeps werf „De Noord" te Alblasserdam het volgende plaats: De 21-jarige Barend de Pater, afkomstig van Hardingsveld, was werkzaam op bovengenoemde scheepswerf, volgens zijn opgave als klinker. Vrijdagmorgen nu werd hem gelast door den baas Joh. Kortleve, om sjouwermanswerk te ver richten, wat De P. weigerde en toen de baas hem er toe wilde noodzaken, nam hij zijn ontslag. Des middags op de werf komende, loste De P. op baas K. 2 a 3 revolver schoten. Door den agent van politie Kaat werd De P. in arrest genomen en op hem werden bevonden de revolver waarop nog 3 scherpe patronen zaten. Vrijdagavond werd hij vervoerd naar Dordrecht. Ouddorp, 10 Mei. Tot stuurman op de stoomreddingsboot aan den Hoek-van- Holland is aangesteld M van de Klooster, visscher alhier. Zierikzee, 13 Mei. De hee. Koster, die Zaterdagavond j.l. voor de „Jonge Vrijzinnigen", in de Concertzaal alhier over de Statenverkiezingen ee t lezing zou houden, heeft de aansluiting met de tram gemist, zoodat de lezing tot nader is uitgesteld. Het hoofdbestuur der schippersver- eeniging „Schuttevaer" heeft een adres verzonden aan den Minister van Finan ciën, houdende verzoek wel die maat regelen te willen beramen, die een vlugge en gemakkelijke inklaring van schepen te Sas-van-Gent kunnen bevorderen. Inzake het verzoek der vereeniging om tot opruiming van een zich in het Hellegat bevindend wrak over te gaan, werd van den Minister van Waterstaat de mede- deeling ontvangen, dat de noodige maat regelen worden getroffen, om de bedoelde opruiming te doen geschieden. Bij Kon. besluit is ingesteld een Nederlandsche commissie voor de inter nationale jacht- en visscherij-tentoonstelling, welke in 1907 te Antwerpen zal worden gehouden; en zijn benoemd in die com missie tot voorzitter, de heer J. E. Scholten, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, en tot leden o. a. E, Laane, bankier, en dr. F. Leo de Leeuw, secretaris penningmeester van het bestuur voor de visscherij op de Schelde en de Zeeuwsche stroomen, beiden te Bergen-op-Zoom. De heer mr. P. C. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer, burgemeester van Aardenburg en van Sint-Kruis, die in December 1906 plotseling ongesteld werd, heeft Woensdag in beide genoemde ge meenten een bezoek aan het Gemeentehuis gebracht. Men verwacht nu, dat hij weldra weder zijne vele betrekkingen zal kunnen vervullen. Zaterdag is te Ter Neuzen opgeschut met bestemming naar Gent, het Engelsche stoomschip „Nith". Dit is het grootste schip dat de sluizen te Ter Neuzen is gepasseerd en het schip is dan ook eerst gelicht moeten worden. Zonnemaire, 11 Mei. In de op heden gehouden vergadering van ingelanden van den polder Zonnemaire kwam onder meer ter tafel 't voorstel om den duiker, waar door de polder sueert, te verlagen. Hiermee hangt samen een verhooging van water penningen aan den polder Schouwen, daar die polder al het uitloozend water van Zonnemaire ontvangt, en bij verlaging van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1