Zaterdag 11 Mei 1907. Eerste Blad/ RECLAMES. Kuikenfokkers Korrelvoer mei Melkeiwil III, KUIKENS ZIERIKZEESUHE (Z i e r i k. zeesclie NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAQ en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8460. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1 —5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts gebruikt dit jaar voor 'topkweeken van Uwe ons gebakken ziekte-kiemvrije Opfokvoer: en voor uitnemende eierproductie van Uw hoenders: "I van de Holl. Melksuikerfabriek te Uitgeest. Te Zierikzee verkrijgbaar bij M. DE RIJKE. Brochure op aanvrage. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betrekkelijk de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het belastingjaar 1906/7, no. 7, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hapd gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 10 Mei 1907. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Een kort woord van verweer. In de jongste zitting van den gemeente raad heeft, gelijk men uit het gemeenteraads- verslag, dat Woensdagavond verspreid is geworden, wel zal ontwaard hebben wederom de heer Koopman met de hem eigene vrijmoedigheid eenige onvriendelijk heden aan ons adres gericht, waartegen wij meenen te moeten opkomen. Wie toch aangevallen wordt, dient zich te verdedigen. Dit schrijft voor de ongeschrevene natuurwet, die voor een ieder geldt, en dus ook voor ons. Het schijnt bij den heer Koopman ge woonte te worden de tribune der raads vergaderingen voor zijn aanvallen tegen ons te gebruiken, hetgeen hij, gedekt als hij is door het schild van raadslid, zonder de minste vrees voor eenige tegenspraak, veilig kan doen. In de voorlaatste zitting ging hij daarin zelfs zoover, dat hij ons een slot op den mond wilde leggen. Dit konden wij ons natuurlijk niet laten welgevallen. In een hoofdartikel zonden wij het slot aan Z.Ed. terug, terwijl wij daarin tevens de terugzending behoorlijk motiveerden. Vermoedelijk daardoor tot het inzicht gekomen, dat hij te ver was gegaan, heeft hij niet, gelijk zijn plicht was, dit ruiterlijk erkend, met de verontschuldiging, dat inenschen, die veel praten, wel eens hun mond voorbij praten, maar het gesprokene, waarop het aankwam, boudweg in de jongste raadszitting ontkend. De secretaris, die anders een uitstekend gehoor-orgaan bezit, en die warm van de lippen had opgeteekend, wat in de notulen vermeld stond, had hem hoe stout! woorden in den mond gelegd, die hij niet gebezigd had. Wij zullen ons met deze ontkentenis niet verder bezighouden, en overgaan tot de hoofdzaak, die grond van het ver weer is. De heer Koopman begint er mede, ons jongst hoofdartikel, dat tot opschrift draagt: Meer licht", zoo los weg, zonder aan voering van eenigen grond, met den naam van „onzin" te bestempelen. Wij verwijzen naar het bewuste artikel, bevattende de eenvoudige mededeeling, dat de gemeentebouwmeester ons verklaard had geen raming van het werk betreffende de verhooging der vloedplanken te hebben kunnen maken, en dat hij om die reden dan ook niet het cijfer van duizend gulden genoemd heeft. „Tegenover die stellige verklaring" schreven wij „staat de daarmede strij dige verklaring van den burgemeester". Wij stipten, gelijk voor een ieder dui delijk zal zijn, de tegenstrijdigheid slechts aan, zonder ons in deze partij te stellen. Hoe durft nu de heer Koopman te be weren, dat wij zwart op wit geschreven hebben, „dat de burgemeester ons heeft voorgelogen". Of heeft hij soms het oog op een voor afgaand hoofdartikel, waarin het volgende voorkomt: ,Wat in deze ongehoorde zaak ons in hooge mate verwonderd heeft, is dit: De voorzitter der Commissie van Fabricage is iemand, die, wanneer het een of ander werk verricht wordt, dit met de grootste nauwkeurigheid, tot zelfs in het minutieuze toe, nagaat. En nu is het hoogst bevreem dend, dat hij, die toch voorzeker schier dagelijks het werk heeft gadegeslagen, van de meerdere kosten geen jota heeft afge weten, en eerst een drie weken geleden daarvan op de hoogte kwam". Maar ook hierin zal niemand lezen, wat de heer Koopman er in wil leggen. Immers, er was toch een zeer gegronde reden voor onze bevreemding, dat de burgemeester, die gewoon is, al wat voor of door de gemeente gemaakt wordt, tot in de kleinste bizonderheden te onder zoeken, niet bespeurd heeft, dat een werk, waaraan negen maanden lang dagelijks gewerkt is geworden, het bedrag van duizend gulden verre zou overschrijden. Zeer juist was dan ook de vraag, die de heer Van der Lek de Clercq in den raad deed: „Is nu niemand op het denk beeld gekomen, moet dat alles van die duizend gulden komen?" En die vraag had zich in de allereerste plaats moeten stellen de voorzitter der Commissie van Fabricage. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 10 Mei. Woensdagavond vergaderde ten huize van den heer Adriaanse alhier de Vrijzinnige Propaganda-club. De voorzitter, de heer J. A. van der Kloot, opende de vergadering. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer A, G. van de Velde, werden eenige huishoudelijke zaken behandeld. Medegedeeld werd, dat Zaterdagavond voor de Vrijzinnige Propa ganda-club in de Concertzaal als spreker zal optreden de heer W. Koster, redacteur van Jong Holland, met het onderwerp „De komende Statenverkiezingen". De voorzitter heette den heer J. A. de Bruyne, die in middels ter vergadering was verschenen, teneinde een spreekbeurt te vervullen, welkom, en gaf hem hierop het woord De heer J. A. de Bruyne behandelde de geschiedenis, samenstelling en den werk kring van de Eerste Kamer. Hij schetste het Tweekamerstelsel, dat in de meeste landen van Europa bestaat en ontleend is aan Engeland, waar naast The House of Commons staat The House of Lords, die gezamenlijk het Engelsche Parlement vormen. Door spreker werden de vroegere volksvergaderingen geschilderd, en op haar samenstelling uit adel en geestelijkheid gewezen. Later trad de derde stand op, die aanvankelijk een vertegen woordiging der steden was. In Frankrijk werden de vertegenwoordigers van den derden stand afzonderlijk opgeroepen. Na deze historische uitweiding over den aard en vorming der volksvertegenwoordiging in het buitenland, werd ren overzicht van den toestand hier te lande gegeven. Het ontstaan van de Staten-Generaal, de samen stelling en de werking er van werden in het licht gesteld. Van 1798 dateert bij ons voor het eerst het Tweekamerstelsel. De Tweede Kamer werd toen echter uit de Eerste Kamer samengesteld, hetgeen in Noorwegen nog geschiedt. In 1813 werd door toedoen van Gijsbert van Hogendorp de oude Staten-Generaal wel wat den naam betreft, maar niet wat zijn wezen aangaat, weer ingesteld. In 1815 kregen wij door toedoen der Belgen het Tweekamerstelsel, tegen de invoering waarvan Hogendorp ten sterkste gekant was. Spreker deelde mede de veranderde samenstelling van de Eerste Kamer onder de Grondwetten van 1815, 1848 en 1887, en de verschillende voorstellen die gedaan zijn voor de in richting van een Eerste Kamer bij een eventuëele Grondwetsherziening. Uiteen werden gezet het voorstel der Grondwets commissie en de voorstellen van ver schillende Kamerleden in de afzonderlijke nota's vermeld. Wij kunnen deze zeer belangrijke, hoogst wetenswaardige rede, wegens de beperktheid van onze ruimte slechts zeer verkort op nemen. Aan het slot van zijn voordracht gekomen wees de spreker op het gewicht der aanstaande verkiezingen voor de Prov. Staten, opwekkend alle vrijzinnigen tot een krachtig samengaan. (Levendig applaus). De voorzitter dankte den spreker voor zijn leerzame rede. Kerkiverve, 9 Mei. Heden had alhier een ongeval plaats. Bij het passeeren van een bruiloftstoet met rijtuigen werd door een fietsrijder een op eens van achter een der rijtuigen komend meisje aangereden, met het ongelukkige gevolg dat een liarer beenen brak. Naar ooggetuigen verzekeren was niet de oorzaak het hardrijden van den wielrijder, maar ontstond het ongeluk door eenzelfde kant uitwijken en de plot selinge ontmoeting. Ouwerkerk. Bij testamentaire beschik king is door nu wijlen den heer D. A. H. Snaauw aan deze gemeente gelegateerd een som van f 1500, vrij van successie rechten. Briiinisse. Ter verdediging van den oever werd Woensdagmiddag aan het Nieuwland een stuk gezonken. Het werk om half twee begonnen was ongeveer zeven uur geëindigd en slaagde naar wensch. Aannemer van het werk is den heer De Kluiver. Poortvliet. 9 Mei. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, is met 4 tegen 3 stemmen besloten, het salaris van den secretaris met f 70 te verhoogen, terwijl hij tevens met ingang van 1 Juni is benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Oud-Vossemeer. Een zeer oud vrouwtje, dat reeds het ongeluk had op haar ouden dag blind te worden, viel dezer dagen op allerongelukkigste wijze van haar stoel en kreeg daarbij een ernstige beenbreuk. Bij eenige landbouwers onder deze gemeente zijn een groot getal bijenkorven geplaatst door Noord-Brabantsche imkers, die dit jaar gebruik daarvan maken omdat groote oppervlakten van de verdronken gronden met koolzaad zijn beteeld. Dit zaad staat thans in vollen bloei en biedt een schoon gezicht aan, maar tevens voor de bijen een rijk veld voor naarstigen arbeid. Gelet op de bevruchting is het goed, dat er zoo'n groot getal bijen haar arbeid verrichten. Het gebouwtje en de machine, die dienst deed bij het bemalen van de polders Broek en Rooland, worden thans afgebroken en uit elkaar genomen. De suatie geschiedt nu rechtstreeks door een duiker in den Hikkepolder. Wissenkerke, 8 Mei. De Vereeniging tot instandhouding der Bewaarschool hielc in de consistorie alhier vergadering en werden de statuten vastgesteld, die aan de koninklijke goedkeuring zullen worden onderworpen. Voorloopig werd ontworpen een huis houdelijk reglement en instructie voor de onderwijzeres. Als zoodanig werd met algemeene stemmen benoemd mej. Swart. Tot bestuursleden werden gekozen de dames Helderman—Van den Bosch, C. J. v. d. lleijdeFrancke, wed. P. de Regt Hoveijn, benevens de heeren H. Smelt, Joh. v. d. Maas en J. J. Jeronimus. Eerstgenoemde heer werd aangewezen als voorzitter. De school zal worden een christelijke bewaarschool. Goes. Van de 7 paartjes, die op 4 Mei 1882 hier zijn getrouwd, hebben op 4 Mei 1907 vier hun zilveren bruiloft gevierd. - Uit 41 sollicitanten is benoemd tot agent van politie 3e klas, G. Rottier te Nieuwdorp. Op de concerten der afd. Goes van Toonkunst op 14 en 15 Mei a s., zullen als solisten optreden: mej. M. Lammer (sopraan) te Frankfort a/d. Main; mej. A. Landenberger (alt) idemde heer W. van Son (tenor) te 's-Hertogenbosch en de heer H. C. van Oort (bas) te Utrechtpiano begeleiding de heer A. A. Noske te Middelburg. Directeur is de heer Otto Lies van Goes. O. m. bevat het programma „Die Jahreszeiten". Een en ander bij gelegen heid van het 70-jarig bestaan der afdeeling. Oost- en West-Souburg. De vrijzin nige kiesvereeniging alhier heeft tot can- didaten voor de Prov. Staten in het district Vlissingen gesteld de heeren Jos. van Raalte en C. A. Kalbfleisch te Vlissingen en L. Krijger te Biggekerke. Westkapelle. Dinsdagnamiddag was alhier aan den zeedijk een tjalk, genaamd „Ambulant", bezig met het lossen van eikenhout voor de zeewering, toen bij het plotseling opsteken van den wind, het schip op de steenen terecht kwam, en van onderen nog al eenige schade opliep. Woensdagmorgen zou getracht worden om het naar Vlissingen te brengen. Ook had op dezelfde tjalk de tijdelijke knecht, (zetschipper) Faasse, bezig met hijsclien, het ongeluk, dat een touw brak en een blok naar beneden kwam, en hem langs het hoofd viel. De man sloeg achterover en bezeerde zijn hoofd. Hij kon zelf naar den geneeskundige om diens hulp in te roepen. Biervliet. De Raad dezer gemeente bracht het salaris van den burgemeester en secretaris van f 665 op f 750; dat van den ontvanger bleef ongewijzigd ge handhaafd op f 400. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Door het bestuur van den polder Ooster- en Sir-Jansland is Woensdag 1.1. aanbesteed: Het maken van eene dijks- verdediging van gewapend beton, over eene lengte van 800 Meter. Inschrijvers waren de heeren: D. van Popering, Sir-Jansland, voor f 5430. P. Bezuijen, Scharendijke, -5350. W. Ringelberg, Duivendijke, -5300. H. j. Romeijn, Burgh, -5300. J. v. d. Valk Lz., Zierikzee, -5250. P. Vink, Noordgouwe, -5200. C. de Voogd, Scharendijke, -5199. J. Fondse Jz., Zierikzee-5194. H.M v.Bezooijen.Scherpenisse, -5050. Joh.s de Jonge, Middelburg, -4999. P. van Maanen, Zierikzee, -4889. L. A. Vink, Brouwershaven, -4848. C. Bolier Cz., Bruinisse, -4814. A. Verjaai, Noordwelle, -4790. A. Anker, Zierikzee-4750. I. Douw, Zierikzee, -4745. P. M. Panny, Zierikzee,. -4724. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Goes. Door Burgem. en Weth. is aan besteed het leggen van riolen van eenige straten. Er waren 7 inschrijvers. Gegund aan W. Kok voor f 897. Door de petroleum-maatschappij „De Automaat" is aanbesteed het bouwen van een bergplaats voor petroleum aan de haven. Er waren 10 inschrijvers. Laagste J. Heijnsdijk te Goes voor f 1718. Eene brood- en beschuitbakkerij met schuurtje in de Langevorststraat werd gekocht door de heeren Van Riet en Knieriem te Goes voor f 3000. Onkosten 8) pCt. St. Maartensdijk, 9 Mei. Ten overstaan van Notaris Meulenberg werd hedenavond alhier in 2e veiling publiek verkocht: Een woon- en winkelhuis, staande aan de Molenstraat alhier, opgehouden voor f2410. De veiling geschiedde ten verzoeke van den heer J. van Nieuwenhuijze alhier. Door het gemeentebestuur van Mid delburg is de levering van grëskeien op gedragen aan de firma Pelt en Hooijkaas te Rotterdam voor f 59.80 per 1000 stuks. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te Arnhem stond Woensdag in hooger beroep terecht de koperslager B. van B.uit Enkhuizen. Bekl.'s echtgenoote werd indertijd ingevolge een rechterlijke beslissing in het krank zinnigengesticht „Veldwijk" te Ermelo ver pleegd. Op zekeren dag bezocht de zuster van de krankzinnige deze in het gesticht en kreeg zij van den geneesheer-directeur verlof met haar buiten het gesticht een wandeling te maken. Van die gunstige gelegenheid maakte v. B. gebruik om zijn vrouw (op haar verzoek) mede te nemen naar huis. De rechtbank te Zwolle heeft indertijd beslist, dat,v. B. zich niet heeft schuldig gemaakt aan een strafbaar feit, daar zijn vrouw, toen hij haar ontmoette, zich niet meer onder bewaking bevond. Het O. M. ging van deze beslissing in hooger beroep bij het Arnhemsche Hof en dit maakte uit, dat v. B. zich wel aan een strafbaar feit schuldig gemaakt had. Ingevolge deze beslissing diende de zaak voor de Zwolsche rechtbank, die bekl. echter van alle rechts vervolging ontsloeg. Weer ging het O. M. in hooger beroep en thans requireerde de advocaat-generaal voor het Hof veroor deeling tot 8 dagen gevangenisstraf. Spr. betuigde echter zijn spijt, dat de wet hem verplichtte in deze gevangenisstraf en geen boete te eischen. Bij bevelschrift der rechtbank te Mid delburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen A. T., 46 jaar, timmerman, geboren te Zuiddorpe, laatst wonende te Berchem (België), gedetineerd te Middelburgter zake dat hij te St. Jan steen als timmerman gewoond hebbende en failliet verklaard zijnde, verschillende goederen tot zijn faillieten boedel behooren- de, heeft verduisterd. Aan den beklaagde is mr. J. A. de Wilde, advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) wegens overtreding der jachtwet veroordeeld eenjachtopziener te Axel, tot 2 X 15 boete of 2 X 3 dagen hechtenis. Het gerechtshof te Amsterdam be vestigde Dinsdag 1,1. in hooger beroep het vonnis der rechtbank, waarbij veroor deeld werd J. V. L., student in de rechten, wegens mishandeling van den portier van het Victoria-Hoteldie hem logies met een onbekende vrouw weigerde. Door het O. M. bij de rechtbank te Rotterdam werd tegen den melkverkooper H. van den Berg, wiens melk een mengsel van zoete melk en kleurwater bleek te zijn, een gevangenisstraf van 2 maanden geëischt. Simon Polak. De conclusie van het rapport der deskundigen, die belast waren met het onderzoek naar de geest vermogens van Simon Polak, den dader van den aanslag op den Minister van Justitie, mr. Van Raalte, moet naar gemeld wordt strekken tot ontoereken baarverklaring. Het gerechtshof te Arnhem heeft arrest gewezen in de zaak van G. E. de V., vrouw van F. v. d. M. te 's-Gravenhage, als hooger beroep van een vonnis der rechtbank te 's-Gravenhage, waarbij zij wegens het opwekken van abortus werd veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Na vernietiging van het door het ge'rechts- hof te 's-Gravenhage gewezen arrest, had de Hooge Raad deze zaak verwezen naar het Hof te Arnhem. Met gedeeltelijke vernietiging van boven gemeld vonnis, heeft het Arnhemsche Hof de beklaagde veroordeeld tot 2 jaren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1