Dinsdag 7 Mei 1907. Tweede Blad. (Z ieriliaseesclie Courant). Voorbereidend militair onderricht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIËBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8458. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de bepalingen der regeling van het voorbereidend militair onderricht; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat van heden af tot en met 15 Juni e.k. ter Gemeente-Secretarie gelegenheid bestaat tot inschrijving van jongelieden van 16—24-jarigen leeftijd, die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, hetwelk kosteloos wordt gegeven van begin October e.k. tot ultimo Januari d. a v. Met het oog op het groote belang, dat er voor den eventueel in te lijven loteling in gelegen kan zijn, om ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen zijner keuze, zij er hierbij aan her innerd, dat op dat voorrecht alleen die loteling uitzicht heeft, die in het bezit is van het getuig schrift model W, dat o. a. kan worden verworven door gedurende de twee wintertijdperken, welke voorafgaan aan de inlijving als milicien, met vrucht aan dit onderricht deel te nemen. Zierikzee, den 6 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. CHINA. Hongkong, 3 Mei. Gisterenavond is te Canton een buskruitmagazijn in de lucht gevlogen. Tot dusver zijn 21 lijken gevonden; honderd personen zijn gewond; vijftien gebouwen totaal vernield; meer dan honderd gebouwen zwaar beschadigd; de historische, vijf verdiepingen hooge, pagode is licht beschadigd. Van den stadsmuur is een gedeelte ter lengte van twee honderd voet vernield. Het lijk van den officier, belast met de bewaking van 't in de lucht gesprongen kruitmagazijn te Canton, werd gevonden met de pijp, waaruit hij waarschijnlijk gerookt had, nog in den mond vastgeklemd. Vele lijken, waaraan het hoofd of eenige ledematen ontbreken, zijn gevonden, 't Aan tal gewonden bedraagt verscheiden hon derden. De schade is enorm. AMERIKA. Te Chicago is Woensdag in het middag uur een hevige brand uitgebroken in een gebouw van vijf verdiepingen, waar een „lunch-club" voor vrouwen was gevestigd. Er ontstond een paniek en in het gedrang werden twee vrouwen gedood en ver scheidene andere levensgevaarlijk gewond. Ongeveer dertig werden ernstig gewond bij pogingen om zich te redden. De vrouwen, die boven waren, zagen zich door de snel toegenomen vlammen den uitweg afgesneden. Zij snelden naar de vensters, om daaruit te vluchten. Een paar wisten zich vast te grijpen aan ver schillende uitsteeksels en zoo naar omlaag te klauteren; maar de meesten sprongen in haar radeloozen angst naar beneden. Een harer viel bij den wanhopigen sprong op een agent, die met een geredde vrouw in den arm een ladder afklom en alle drie werden ernstig gewond. In de maanden October, November en December (1906) zijn in de Vereenigde Staten bij spoorwegrampen 474 personen omgekomen, terwijl 20,604 anderen gewond werden. Deze getallen overtreffen alle overige driemaandelijksche opgaven. New-York, 3 Mei. Men schat, dat er te New-York en te Brooklyn ongeveer 5000 havenarbeiders staken. Er gaan ge ruchten, dat het vertrek van de „Celtic" en de „Kroonland", die geladen zijn aan den steiger van de „Amercan-line" door niet-aangeslotenen, zou uitgesteld worden, maar de havenbeambten spreken deze geruchten ten sterkste tegen. Een sterke politiemacht voorkomt onlusten. De procureur der Amerikaansche republiek heeft een bevel van inhechtenis neming uitgevaardigd jegens 48 hooge stedelijke ambtenaren, die betrokken zijn in de knoeierijen, waarvan, zooals men zich herinnert, burgemeester Schmitz de hoofd schuldige is. De schatbewaarder der stad Jaens, heeft zelfmoord gepleegd, door zich een kogel door het hoofd te schieten. Een som van 10 millioen dollars is met dezen zwendel gemoeid. ITALIË. Rome, 2 Mei. Naar de Tribuna ver neemt, is de overbrenging van het stoffe lijk overschot van Paus Leo XIII naar de kerk van St.-Jan van Lateraan, uitgesteld tot het begin van het najaar. Amerikaansche katholieken zouden voor nemens zijn den Paus een strook terrein aan te bieden tusschen het Vaticaan en Civita Vccchia. RUSLAND. Te Moskou heerscht scheurbuik onder de door den hongersnood uitgeputte volks klasse 4000 kinderen zijn door de ziekte aangetast. In de Wolga-streek heerscht nog nijpend gebrek aan voedsel; in 9 provincies heeft men 8000 eethuizen opgericht, die aan ongeveer een millioen personen voedsel verschaffen. - Bij een aantal huiszoekingen te St.-Petersburg, heeft de politie Woensdag zes-en-dertig menschen in hechtenis ge nomen, die van omwentelingsbedoelingen verdacht worden en in wier bezit revolvers en opruiende geschriften gevonden werden. - De St.-Petersburgsche politie heeft een heele dievenbende in hechtenis ge nomen, die van buitenaf naar de hoofdstad van Rusland gereisd was, om met de Paaschdagen op groote schaal aan 't werk te gaan. In het bezit van de leden der bende werden gevonden plannen van ban ken, kantoren en verzekerings-maatschap- pijen en groote winkels, die als operatie terrein uitgekozen waren. DUITSCHLAND. Een noodlottig ongeluk ia Woensdag avond te Ruheleben, op den weg van Charlottenburg naar Spandau, gebeurd. Daar is een wagen vol passagiers van de Spandauer-tram op een punt waar liet tramspoor den spoorweg kruist, aangereden door een goederentrein uit Berlijn. De tramwagen werd verbrijzeld en een groot eind weegs voortgesleept door den trein, die ontspoorde. Twee menschen werden gedood en elf anderen ernstig gewond. Slechts ééne dame bleef als door een wonder onge deerd en een andere bekwam slechts eenige schrammen aan de armen. Op den drukbezochten weg was spoedig hulp voor de gewonden bij de hand. Geneeskundigen en de brandweer waren ook weldra ter plaatse. Eenige gewonden werden door een voorbijkomende auto mobiel naar het ziekenhuis gebracht. Een wegwachter, aan wiens schuld het ongeluk geweten moet worden, is in hechtenis genomen. Hij is een jonkman van 17 jaren, die voor het eerst dienst deed en aan wien de eigenlijke baan wachter nog wel zoo schuldig als hij het werk had overgelaten. Hij had den sluitboom over den weg neergelaten voor het passeeren van een spoortrein en liet voor den tramwagen den boom weer omhoog, terwijl de trein uit Berlijn, dien hij door de plaatselijke gesteldheid moei lijk kon zien, kwam aansnellen. Naar aanleiding van het ongeluk is er sprake van het voorwaardelijk aan de tram-maatschappij verleende recht tot passeeren van den spoorweg in te trekken en op dat punt een overbrugging te maken. - In het Schwarzenberg-park te Weenen heeft men dezer dagen proeven genomen met het gebruik van politie-honden. Het waren Duitsche herdershonden, die veel geleken op wolven. Zij betoonden zich zeer bekwam in 't vlug overbrengen van brieven. Maar een proef met redden van menschenlevens was bijna noodlottig af- geloopen. De hond hield namelijk den politie-agent, dien hij als „drenkeling" moest redden, voortdurend met het hoofd onder water, zoodat de arme man half verdronken was toen hij op het droge kwam. Een andere hond viel zoo verwoed aan op een agent, die een inbreker moest verbeelden, dat men moeite had den man te beschermen. Aartshertogin Isabella schaft zich nu een aantal afgerichte politie-honden aan, tot bescherming van haar gezin op haar buitenverblijf. - In het vrijhavengebied van Hamburg heeft Vrijdag een zware brand gewoed. De groote loods van de pakhuismaatschappij J. H. Bachniann, in de wijk Steinwarder, aan de overzijde der Elbe, waarin 10,000 balen katoen geborgen waren, is een prooi der vlammen geworden. Ook werden grooie transporten ruwe suiker door water en vuur vernield. De brandweer, die met alle stoomspuiten werkte, is er in geslaagd de door den vonkenregen groot gevaar loopendespiritus- pakhuizen van Herwig te behouden. De schade wordt begroot op vier millioen mark. Een man bij Aken, die gedeelten van den stroomkabel van de electrisclie tram wilde stelen, is liet slachtoffer geworden van zijn poging. Men vond hem geheel verbrand onder de leiding liggen met een door gummi geïsoleerde tang in de hand. Te Dresden is een jong Amerikaan van voornamen huize, wegens beleediging van den koning van Saksen, in hechtenis genomen, maar vrij gelaten, nadat hij een hoogen borgtocht gesteld had. BELGIË. In Belgische bladen is nu veel te doen over de volgende geschiedenis: Eenige dagen geleden verscheen in een blad een aankondiging van den volgenden inhoud: „Men vraagt een verstandigen jon geling bij voorkeur oud-onderofficier enz. Schrijven enz." Een gewezen opper-wachtmeester bij het le gidsenregiment, Wuyts te Brussel, antwoordde op deze aankondiging en ontving een briefkaart, met onleesbaar handteeken, hem verzoekende 's avonds om 8 uren op den hoek der Nienwland- straat en van üc Zuiüei ldan tc kumcii. Wuyts vond het een zonderlinge manier om zaken te doen, doch ging er toch heen. Hij vond den persoon, die de aankondiging geplaatst had en die hem 14 fr. per dag aanbood, met reis- en verblijfkosten, om schetsen te nemen der forten van Namen, Luik, Sedan, Longwy, Verdun en Nancy. Wuyts antwoordde dat dit spionneering was en dat hij weigerde; de persoon in kwestie verdween daarop dadelijk. Wuyts gaf onmiddellijk kennis van het gebeurde aan de politie, den minister van oorlog en den consul van Frankrijk. Een streng onderzoek werd dadelijk geopend en de persoon in kwestie is Woensdag aange houden. Wuyts heeft hem in het kabinet van den onderzoekrechter stellig herkend. Ook zijn te Luik nog drie personen aan gehouden, onder welke het opperhoofd der bende, want het schijnt een echte bende spionnen te zijn. Zoo beweert men. Maar er wordt ook terecht op gewezen dat het dan toch wel zonderlinge spionnen zijn, die per advertentie medeplichtigen oproepen, en aan den eersten den besten spionneerwerk opdragen. NEDERLAND. Leeuwarden, 4 Mei. Gisteren is alhier door de politie gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht een Duitscher, leeraar aan 'de Berlitzschool aldaar, een zekere M., zich noemende Freiherr Von M„ die zich in zijn land moet hebben schuldig gemaakt aan ettelijke misdrijven, die onder het bcreikderDuitsche strafwet vallen. Waarschijnlijk zal uitleve ring volgen. Oldenzaal, 3 Mei. Gedurende de maand April passeerden hier 5392 landverhuizers, die allen doorreisden naar Rotterdam, om vandaar hunne reis naar de Nieuwe Wereld te vervolgen. Bij zulk een grooten stroom blijkt telkens van hoeveel nut de nieuwe landverhuizers- loods inderdaad is, wijl soms 300 a 400 personen tegelijk gedurende een half uur in de barak moeten vertoeven. Deze nieuwe loods, in Februari j.l. in gebruik genomen, is zeer geriefelijk ingericht; zij beslaat eene oppervlakte van ongeveer 220 vierkante M., zij bevat een aantal banken en is voorzien van de noodige waterkranen voor dorstigen. Licht, lucht en warmte laten niets te wenschen over. Het nieuwe gebouw is hoofdzakelijk te danken aan de ijverige bemoeiingen van den stationschef en aan de welwillendheid van de directie der Hollandsclie IJzeren Spoorweg-maatschappij. Zag men vroeger de landverhuizers met eenigen tegenzin de oude barak binnentreden, tegenwoordig komen zij met blijde gezichten in het nieuwe gebouw, waar zij nu vaak hunne nationale liederen doen hooren. Zwolle, 4 Mei. 't Zal ongeveer zes aren geleden zijn, dat twee verliefde ongelui door het huwelijk werden ver- eenigd. Voor beiden waren de vooruit zichten gunstig, beider ouders hadden een goed boerderijtje, niets ontbrak hun, want zij hadden elkander innig lief. Toen ge- ruimen tijd na hun huwelijk een spruit werd geboren, waren zij overgelukkig, maar: „Niet steeds is de liefde bestendig van duur". Zoo ook hier. De jonge vrouw, die bij hare schoonouders was ingetrokken, werd ziek. Zij kreeg dikke beenen, zóó erg, dat zij niet meer kon loopen en bijna geen werk meer kon verrichten. Wat was nu met zoo iemand te beginnen? Daarvoor was de jonge man toch niet getrouwd om een vrouw te onderhouden „waar het werk af was!" Het besluit is spoedig genomende vrouw wordt op den wagen gezet en de man rijdt er mede naar haar ouders. Aldaar aangekomen zegt hij: „Hier breng ik oeu dochter weer, ik hebbe der niks meer an, zij kan niet meer loopen, ik bin er mee bedreugen!" Toen de vader zeide, dat hij, toen hij vroeger kwam vrijen, toch wel zoujgezien hebben dat zijn dochter flink ter been was, antwoordde de schoonzoon: „Ik hebbe ze vroeger nooit bij daglicht ezien!" Na de opmerking van den vader, dat hij vroeger ook wel met zijne dochter had schaatsengereden, was het antwoord: „O, toen was ik nog maar een snotlippe!" De ouders van het meisje wilden van het weder in huis nemen hunner rinehter niets weten, terwijl de dochter niet genegen was van den wagen af te stappen. De schoonzoon was dus genoodzaakt zijn vrouwtje weder te vervoeren naar de echtelijke woning. Bovenvermeld geval is historisch en had dezer dagen plaats op ongeveer een half uur afstand van een dorp in de provincie Overijsel Amsterdam, 4 Mei. Een verkoop voor executie vond dezer dagen plaats in de Swammerdamstraat hoek Ruyschstraat alhier ten huize van een student in de medicijnen Reeds vóór het aangekondigde uur verdrong zich een talrijke menigte voor het huis, die begeleid door een vervaarlijk draai orgel allerlei liedjes zong en met belang stelling keek naar de grappen, uitgehaald door een 30 a*40 confraters op de kamer van den student. Centen en dubbeltjes werden met groote handigheid onder het publiek geworpen, fleschjes bier aan touwtjes naar beneden gelaten; rondedansen uitgevoerd; studenten-liederen gezongen. Te elf uur precies verscheen de deur waarder. Een agent van politie vatte post voor de straatdeur, de andere politie beambten gingen naar boven en werden met hoerageroep ontvangen. De deur waarder vraagt den student of hij nog betalen wil. Ontkennend antwoord, alge meen gelach. Verkoop zal beginnen. Deurwaarder leest het procesverbaal. Geveild wordt eerst een colbert. Een kwartje geboden. Een ander biedt 35 cent deze wordt verwijderd, daar slechts bij 25 cent tegelijk geboden mag worden. Colbert voor 75 cent verkocht. Een paar schaatsen, die den student een riks hebben gekost, brengen f 2,50 op. Twee oude hoeden met een jasje en een demi brengen ook een bagatel op. Verkoop is afgeloopen. Deurwaarder verdwijnt met agenten. Studenten schoppen nog meer lawaai. De „jubilaris" wordt gehuldigd. Groote vroolijkheid. Krijgt van den sultan van Turkije, „die ook wel op zwart zaad zit", de orde van den „Grooten Beer". Publiek op straat wordt bedankt voor de betoonde belangstelling. Studenten trekken in een rijtje achter elkaar naar college. Ontmoeten een professor, die hen verbaasd nastaart. Swammerdamstraat herkrijgt gewoon aan zien van de verlaten achterbuurt. Utrecht, 4 Mei. Door de politie alhier is een spiritusdrinker, die in door en door verliederlijkten en vervuilden toestand verkeerde, aangehouden. Aan galgenhumor ontbrak het den man niet. Als antwoord op de vraag naar zijn beroep, beweerde hij althans „rijksaannemer" te zijn, hetgeen zooveel wil zeggen als bedelaar. Hij bleek te Utrecht nog 3 weken en te Hoorn nog 1 jaar te goed te hebben. Een kleine restauratie voor het uitgeputte lichaam mag dan ook wel. Zelfs in nuchteren toestand kon hij nauwelijks op zijn beenen staan. Gouda, 4 Mei. De bankbiljetten, ver tegenwoordigende een waarde van f 2300, die de vorige week onder Waddinxveen werden gevonden, zijn bij den heer Van Kempen, wiens kinderen de vinders waren, in beslag genomen door den burgemeester dier gemeente en ter griffie van de recht bank te Rotterdam gedeponeerd. 's-Gravenhage, 4 Mei. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Vrijdag 10 Mei, 's nam. 2 ure. Woensdag werd te 's-Gravenhage de zitting van het Congres der „Nederlandsche Vereeniging ter Bevordering van Zondags rust" gehouden. De heer mr. J. A. N. Patijn, hoofdcommies ter gemeente-secretarie te 's-Gravenhage, sprak over „Zondagrust en wetgeving" en ds. A. Talma over „Zondagrust en arbeid". De congressisten begaven zich daarna naar hgt „Huis ten Bosch" en de Indische Kamer in het Koninklijk Paleis. Des avonds had een gemeenschappelijke maaltijd plaats in „Hötel de la Promenade", waar ongeveer 40 personen aanzaten. Donderdag werd het congres hervat. Enkele sprekers wenschten dat meer in de richting van het particulier initiatief zou worden gewerkt, terwijl anderen zich krachtig verklaarden voor wettelijke regeling, dwingend zoowel voor Christenen als voor Joden. Dr. J. D. J. Aengenent, hoogleeraar aan het Groot Seminarie te Warmond, sprekend over „Zondagsrust en vacantiedagen", wilde deze laatste invoeren om langzamerhand het uitgaan en feestvieren op de Zondagen te beperken en deze geheel te wijden aan het gezins- en familieleven. Spreker was niet tegen een wet, maar de zeden bereiden de wet slechts voor. De volks overtuiging moet wakker worden. Verschillende heeren vroegen nadere inlichtingen of bestreden den inleider. Professor Ritter brak een lans voor de journalisten. Prof. Aengenent verduidelijkte nader zijn meening. Hij had een denkbeeld willen opperen, dat, eenigszins doorgevoerd, althans eenig goed gevolg zal kunnen hebben. Wat de practische uitvoering aangaat, de kosten zouden moeten komen voor de superieuren. In de namiddagzitting sprak professor dr. P. H. Ritter uit Utrecht over „Zondags rust en opvoeding", tusschen welke beide begrippen bij het verband niet „nood zakelijk", wel „mogelijk" noemde. Een programma van levenswijsheid, meegegeven bij het scheiden van het ouderlijk huis, wordt verstrooid in den wind, terwijl het ingang zou hebben gevonden, wanneer het gedurende lange jaren was ingeprent. Daartoe is de Zondag, beter dan de andere dagen, geschikt. In verband hiermede werd door eenige heeren de beoefening van sport op Zondag afgekeurd; anderen verklaarden zich er voor om de jeugd van het kwaad af te houden. Naar aanleiding van hetgeen prof. Ritter had gezegd over de associatie van gedachten, over de rithmus, die men het gansche leven meedraagt, deelde de bijna 80-jarige heer Kuiler uit Middelburg eenige staaltjes mee uit zijn opvoeding. Hij constateerde dat prof Ritter het volkomen juist had geschetst; want nimmer tot op den dag van heden heeft hij vergeten het klokkengelui op den Zondag; het zingen van den koekoek op de wandeling met zijn ouders. En dat was zóó waar dat hij Woensdag na het bezoek aan het „Huis ten Bosch" niet mede naar de Indische Kamer is gegaan, om in het Haagsche Bosch te trachten het gezang van den koekoek te hooren. Dat werd met luid applaus begroet. Het debat werd met dank aan prof. Ritter gesloten. De lieer Jas dankte vervolgens den voorzitter voor zijn voortreffelijke leiding

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5