Dinsdag 7 Mei 1907. Eerste Blad. Igemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE (SS ierils-zeesche NIEUWSBODE. C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1.60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8458. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 13 regels 30 Cis., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit vee bladen. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brent ter jinis van de ingezetenen, dat de Secretarie der tieente op den 9 Mei e.k. (Hemelvaartsdag) zijn GESLOTEN, met uitzondering van des 1dags 12 uur tot 's namiddags 12 uur, voor doen van aangiften, den Burgerlijken Stand reffende. 'ierikzee, den 6 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. AFKONDIGING. let HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te trikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur Directe Belastingen te Middelburg is executoir klaard het kohier betrekkelijk de belasting op Irijfs- en andere inkomsten dezer gemeente :r het belastingjaar 1906, 7, no. 6, dat op heden den heer Ontvanger der Directe Belastingen ;ier wordt ter hand gesteld ter invordering, en ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de t bepaalden voet te voldoen. 'ierikzee, den 4 Mei 1907. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De lste-Mei-betooging heeft overal een lelijk verloop gehad. Alleen in Parijs ;ft een kleine schermutseling tusschen oogers en soldaten het vreedzaam ■akter van het feest, dat dit in den loop jaren allengs verkregen heeft, eeniger- te verstoord. Bij het uiteengaan namelijk vergadering, die in de Arbeidsbeurs louden werd, werd de politie-prefect or de betoogers omsingeld, en de hulp li de gewapende macht was noodig om in te ontzetten. Bij die gelegenheid rden niet minder dan 700 personen in ihtenis genomen, die echter weer allen vrije voeten zijn gesteld. Alleen de iers der beweging zitten nog achtpr t en grendel. Vermeld dient nog ook worden, dat op de Place Republique, dienzelfden dag, een Russische anarchist, ïaamd Jacob Law, kleermaker van oep, van de imperiaal van de omnibus vijftal revolverschoten loste op voorba kkende kurassiers, waarvan er een paar rwetst werden. Zij, die mede op den periaal gezeten waren, wierpen oogen- kkelijk den onverlaat naar beneden, ar hij door het verbitterde publiek op rvijgen en stokslagen danig getracteerd rd, zoodat de toesnellende politie, die n arresteeren wilde, veel moeite had n aan de handen van de woedende ■nigte, die hem lynchen wilde, te ont- cken. Gebracht voor den rechter van tructie, verklaarde hij, dat het zijn doeling was de officieren te treffen. De ministeriëele crisis in België heeft :t zoolang geduurd als bij ons in derland. De Trooz, aan wien de vorming een Ministerie was opgedragen, is in taak vrij spoedig geslaagd. De Minister van Koloniën heeft in het gelsche Lagerhuisnaar aanleiding i een vermoedelijk afgesprokene vraag, rekking hebbende op de reis van den ning naar de Middellandsche Zee, ver- ard, dat het bezoek aan den Koning i Spanje een onschuldige beleefdheids ite was, ter beantwoording van het roek, dat deze aan Engeland een poos eden gebracht heeft. En wat het bezoek den Italiaanschen Koning betreft, dit >eg een zuiver persoonlijk, informeel akter. Een ieder begrijpt, dat die ver- ring alleen dient om voor Duitschland bittere pil der stille samenwerking schen Engeland, Spanje en Italië wat vergulden. Niet uit belangeloosheid h zal Groot-Brittannië Spanje aan een ot helpen. 3ok in den Duitschen Rijksdag legde rijks-kanselier, Prins Von Bülow, ten lichte van de samenkomsten van Enge- d's souverein met de koningen van anje en Italië geruststellende verklaringen en wel naar aanleiding der aanvallen i socialistische zijde, die door het ïtrum gesteund werden, op Duitschland's binnenlandsche politiek, die ten gevolge zoude hebben, dat het rijk in de rij der volken vrijwel geïsoleerd staat. Het drie voudig verbond bestaat nog wel, maar of Duitschland in de ure van het gevaar werkelijk op Italië, dat een dubbelzinnige rol speelt, zal kunnen rekenen, is hoogst twijfelachtig. Italië doet lief tegenover Frankrijk en tegenover Engeland, en ver zekert tevens aan Duitschland, dat het trouw zal blijven aan zijn bondgenootschap. De Duitsche regeering zal vermoedelijk aan die verzekering geen al te hooge waarde toekennen, en meer gewicht hechten aan hel bezoek, dat de Oostenrijksche Minister van Buitenlandsche Zaken, baron Von Aerenthal, aan Berlijn gebracht heeft, want op Oostenrijk zal Duitschland ten allen tijde als op een trouwen bondgenoot kunnen rekenen. De Duitsche Rijks-kanselier heeft in den Rijksdag tevens over de ontwapeningskwestie, die Engeland, Spanje en de Vereenigde Staten op de aanstaande Vredesconferentie te 's-Gravenhage ter tafel wenschen te brengen, zijn oordeel uitgesproken. Hij is van meening, dat het hoogst onpractisch is, die kwestie aan de orde te stellen, en Duitschland zal dan ook, alhoewel het alle pogingen ter bevordering van den vrede zal steunen, die mogendheden, welke eenig resultaat van een dergelijke bespreking verwachten, alleen laten staan. Dit is een duidelijke wenk aan de drie genoemde mogendheden om de ontwapeningskwestie niet op de Vredesconferentie ter tafel te brengen. Dr. Curtius is'wegens de uitgave van de gedenkschriften van wijlen Von Hohenlohe, den gewezen Duitschen rijks-kanselier, bij den Duitschen keizer in ongenade gevallen, die bij een bezoek, dat hij aan het Rijksland bracht, daarvan blijk gaf, door hem in zijn hoedanigheid van president van het curatorium der Luthersche kerk niet ten eten te noodigen. De stadhouder van Elzas-Lotharingen heeft in een schrijven aan de leden van het curatorium een brief geschreven, waarin de reden werd mede gedeeld, waarom men dr. Curtius niet genoodigd had, en waarin aan de tact van de leden van het comité en aan die van zijn voorzitter werd overgelaten te beoordeelen, of hieruit geen gevolgtrekking moest gemaakt worden. De regeering geeft hier aan dr. Curtius een duidelijken wenk om zijn ambt als voorzitter neêr te leggen. Gezegd wordt, dat deze voornemens is op zijn post te blijven. De Czar van Rusland heeft een deputatie van 24 boeren van de rechterzijde op audiëntie ontvangen, die hem op de hoogte brachten van de agrarische toe standen in hun streek, verklaarden dat de landbouwers gebrek aan land hadden, en dit langs wettigen weg trachten te verkrijgen. Zij verlangden geen kosteloozen afstand van den grond, maar wilde dien koopen. Zij boden den Czar een adres van getrouwheid aan, waarin zij zeiden hun leven veil te hebben voor de verdediging van de keizerlijke autokratie. In de geheime Doema-vergadering is het troepen-contingent voor 1907, conform het voorstel der regeering, vastgesteld. De Minister van Oorlog dreigde, dat, zoo de Doema weigeren mocht, het dan krachtens de staatsgrondwet zoude gebeuren zonder de Doema. „Wij zijn hier niet in de kazerne" werd den Minister hierop toegeroepen. De Doema koos in de gegevene omstandigheden de wijste partij. Bij de bespreking van het contingent zeide de sociaal-democraat Soeratof, dat het leger wel voor politie-diensten geschikt is, maar tegen een buitenlandschen vijand niet opgewassen is. De leden der rechter zijde waren over deze uiting zóó ver ontwaardigd, dat zij met hun vuisten op de lessenaars sloegen. Soeratof werd tot de orde geroepen. Maar het kabaal, dat de rechterzijde maakte, hield niet op, waarop de voorzitter de zitting sloot. Bij de heropening er van werd Soeratof de toegang tot de vergadering ontzegd. En de voorzitter deed onder geestdriftvolle toejuiching der vergadering de volgende verklaring: „Wij zijn gisteren in de Rijksdoema getuige geweest van een betreurenswaardig voorval. Men heeft hier een meening over het dappere Russische leger geuit, die men ongetwijfeld als een beleediging voor het leger moet opvatten. Ik ben van oordeel, dat ons leger zich altijd door zelfver loochening bij de vervulling van zijne zware plichten, door hooge tucht en onwrikbare aanhankelijkheid aan zijn vaderland en zijn hoogstcn bevelhebber onderscheiden heeft. Deze eigenschappen van ons leger worden in de heele wereld erkend en verdienen gewis slechts lof en waardeering. Het is duidelijk, dat de Rijksdoema ongetwijfeld tegen de woorden, die een lid der Rijksdoema hier over het leger geuit heeft, verzet aanteekent". De Doema heeft de beruchte veldkrijgs- raden met algemeene stemmen afgeschaft. Stolypin heeft aan de gouverneurs en aan de plaatselijke autoriteiten een circu laire gezonden, waarin hun op het hart wordt gedrukt alle maatregelen te nemen, teneinde de door dat verbond van Russische mannen aangekondigde pogroms te voor komen. Het orgaan van dit verbond, de Roesskaje Zwainja schrijft, dat de be volking aan die circulaire geen waarde moet hechten, daar dergelijke aanschrijvingen slechts voor de leus geschieden, wat hier uit blijkt, dat bij vroegere pogroms de autoriteiten, die deze toelieten, ja zelfs uitlokten, nooit zijn bestraft geworden. Zierikzee, 6 Mei. Het Departement Zie rikzee der Maatschappij „Tot Nut van het Algemeen" vergaderde Vrijdagavond ten huize van den heer Adriaanse. De Voor zitter, Jhr. R. R. L. de Muralt, opende de ver gadering, en deelde mede, dat hij, alhoewel bestuurslid blijvend, zich genoopt had ge voeld het presidium neer te leggen, en dat het bestuur in zijn plaats oen hcc. De Wilde als voorzitter gekozen had, iemand, die zich voor de belangen van het Nut en voor die van dit Depart, zeer inte resseert en daarvan reeds blijken gegeven had. Hij geeft hierop den presidialen hamer aan den heer De Wilde over, die den heer De Muralt dank zegt voor de vriendelijke woorden, tot hem gesproken, de mede werking der andere bestuursleden inroept, en op de belangstelling der leden hoopt, die zich uiten moge in een drukkere op komst ter vergadering. Als bestuurslid werd herkozen Jhr. J. F. Schuurbeque Boeije. Mede aanbevolen was Jhr. Beelaerts Van Blokland. Het herkozen bestuurslid is opnieuw bereid zitting te nemen (applaus), hopend op de bekende aangename wijze met zijn medebestuurs leden te zullen samenwerken. Door den Voorzitter werden de punten van den beschrijvingsbrief voor de Alge meene Vergadering, die Woensdag den 12den Mei te Amsterdam zal gehouden worden, besproken, en aan de beoordeeling en beslissing der vergadering onderworpen. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering werd benoemd de voorzitter, de heer De Wilde. In de volgende vergadering zullen de voorstellen van den voorzitter tot wijziging van het huishoudelijk reglement behandeld worden, waaronder ook een voorstel tot verlaging der contributie voorkomt. Hierop wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. In de raadzaal van het stadhuis werd Zaterdagmiddag onder een hartelijke toespraak van den burgemeester en in tegenwoordigheid van de volgende heeren aan den heer A. Cappon, hoofdagent van politie te dezer stede, als blijk van waar deering zijner verdiensten gedurende 35 dienstjaren bij de politie alhier, een fraai gouden remontoir horloge ten geschenke aangeboden. Het opschrift in de binnen zijde van het horloge luidt: 1872—1907. Den Hoofdagent van Politie Z.zee A. Cappon aangeboden door Ch. W. Vermeys Burgem. Mr. D. Engelberts, Off. v. Just. Mr. K. W. H. v. d. Lidth de Jeude, Sub.-Off. v. Just. Mr. W. Ridder van Rappard, Recht.-Comm. K. P. Brons, Comm. v. Pol. Aangenaam door dit huldeblijk verrast, dankte de heer Cappon in hartelijke be woordingen. In den tuin van de sociëteit „Con cordia", die over het algemeen er steeds keurig uitziet, en in de zomerdagen een aangenaam zitje aanbiedt, had in de laatste dagen Flora haar verblijf opgeslagen. Een groote verscheidenheid van kleurige bloemen, afkomstig van de bloemenvelden uit deze streek, verlustigde het oog van den bezoeker. De heeren Ribbens, L. Koop man Cz. en H. A. Geluk van Zierikzee, de heer J. C. van der Have van Ooster- land, J. W. Romeyn van Ouwerkerk, C. en F. Koopman van Gouwerveer en Bijleveld van Haamstede hadden tal van bloemen geëxposeerd, die door den heer Van Meteren met smaak gerangschikt, een aangenamen aanblik boden. De tentoonstelling werd Zondagmiddag opgeluisterd door het muziekgezelschap „Crescendo" van Drei- schor, dat onder directie van den heer Joh. F. A. Theewis, van 12—2 uur een matinée gaf, die in den algemeenen smaak viel. Blijkens een staat van de schade, door den stormvloed van 12 Maart 1906 aan de polders of waterschappen in Zeeland veroorzaakt, hebben, naar men ons meldt, de kosten van herstel en tengevolge van dien stormvloed uitgevoerde voorzieningen, behoudens 'die werken waarvan de kosten nog niet konden worden opgegeven, een totaal van f 2.244.657.23 gevorderd. In de St.-Ct. no. 104 is opgenomen een overzicht van het bevolkingscijfer van iedere gemeente in de provincie Zeeland op I Jan. 1907. Goes telde toen 7.402, Middelburg 19.183, Terneuzen 9.454, Vlissingen 20.257 en Zierikzee 6.963 inwoners. De Devouring uer pruvinu*. u.<.tnnri uit 113.145 mannen, 115,202 vrouwen ot 228.347 personen. De Koningin heeft gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland tot afwijzing van het verzoek om vrijstelling van militiedienst op grond van broeder- dienst van H. M. Willemsen, loteling uit de gemeente Oostburg. Hierbij werd beslist, dat de dienst van een natuurlijken broeder geen recht geeft op vrijstelling wegens broederdienst. Te Aardenburg zal van 4 tot 15 Augustus een tentoonstelling worden ge houden van oudheden, zeldzaamheden en huisvlijt. Aan het op Zondag 11 Augustus te IJzendijke te houden internationaal muziek festival zullen 16 gezelschappen deelnemen. In een te Eindhoven gehouden ver gadering van aandeelhouders van de Meierijsche Bank werd het dividend over het afgeloopen boekjaar bepaald op 5 pCt. Eikerzee, 4 Mei. Naar wij vernemen, is een verkiezing voor één lid van den Gemeenteraad aanstaande, wegens de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den heer De Looff. Schouwen, 6 Mei. Nu de vroolijke Meizon ons koesterend met haar stralen overgiet wordt het vooruitzicht geopend, dat we, van kille, vaak nijpende koude verlost, alles en allen weer van de heer lijke zomerwarmte zien opfleuren. Veel akelige koude is in de laatste weken ook in huis geleden. Toen de schoonmaak woede haar hoogtij begon te vieren, moest de verkwikkende vuurhaard als één der offers worden opgeruimd, en daarmede werd voor 't gezin een tijdperk van schier troostelooze ellende geopend. Evenwel, moge nu weer het lijden geleden zijn. Tot een volgende maal. De tijd van repetitie komt gewis. Informeer maar eens bij de vrouw. Eiland Tholen. Nnar wij vernemen, heeft de heer van Es, burgemeester van Scherpenisse, bedankt voor de candidatnur voor lid der Prov. Staten, tegenover het aftredend lid den heer De Casembroot, hem door verschillende anti-revol. kies- vereenigingen op 't eiland Tholen aan geboden. Middelburg, 4 Mei. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Zeeland betreffende de regeling der jaarwedden van de burgemeesters en secretarissen in deze provincie, waarin voor deze gemeente de jaarwedden worden gesteld op f 2500 tot f 3000, stellen Burg. en Weth. den gemeente raad voor aan Ged. Staten te adviseeren de thans geldende jaarwedden van f 2500 voor den" burgemeester en den secretaris te laten op dat bedrag. De toestand der gemeente-financiën geeft Burg. cn Weth. geen vrijheid den raad verhooging der jaarwedden voor te stellen. Door den directeur der gemeente-gas fabriek is een voorstel aan Burg. en Weth. gedaan tot het aanbrengen van verschillende nieuwe werken aan de gasfabriek. Sommige dier werken zijn noodzakelijk, andere wenschelijk. Voorloopig meenen Burg. en Weth. den raad te moeten voorstellen over te gaan tot het aanbrengen van de nood zakelijke werken, bestaande in het bouwen van nieuwe generator-ovens eu een kolenloods, waarvan de kosten geraamd worden op f 34444.98. De bencodigde gelden zullen gevonden moeten worden uit een leening, waaromtrent Burg. en Weth. een nader voorstel aan den raad zullen doen. Burg. en Weth. stellen nog aan den Raad voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van het hoofdbestuur van den Atg. Ned. Politie-Bond van subsidie voor de door dien Bond te houden examens. De rij der concerten in dit seizoen zal geopend worden op den ten Pinksterdag met de uitvoering van een concert van een Belgisch korps in het Schuttershof; den volgenden dag wederom concert in het Schuttershof; den 20 Juni wordt het eerste Zondagavond-concert gegeven. Vlissingen. Thans is vastgesteld dat het mailstoomschip „Kaur" voor de Rotterdam- sche Lloyd in aanbouw op de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier, Zater dag 11 dezer, des [namiddags 2 uur, te water zal worden gelaten. Terneuzen, 4 Mei. Schipper J. de Keijzer, die met zijn ijzeren aakschip wegens stormweer Woensdag hier was binnen- geloopen, vervolgde met een lading grind hedenmorgen zijn reis naar Breskens. Ter hoogte van den Neuzenpolder brak de mast, waardoor het tuig overboord viel. De in de haven liggende sleepboot „Johannes" voer uit tot het verleenen van assistentie en sleepte het schip naar Breskens. De heer A. J. van Dale, lid van den gemeenteraad alhier, zal, wegens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag als zoo danig nemen. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Goed nieuws voor Zierikzee. Niemand kan gezond zijn, wiens nieren niet gezond zijn. De nieren filtreeren de onzuiverheden en vergiften van liet bloed. De gezondheid van het geheele lichaam hangt er van af. Aangetaste of zwakke nieren zijn de oorzaak van de gevaar lijkste ziekten, als: waterzucht,eiwitverlies, graveel, steen, urinekwalen, rheumatiek, lendepijn en heup- jicht. Deze kcnteekenen zijn een waarschuwing, dat meer ellende ophanden is wanneer ze ver waarloosd worden, doch Foster's Rugpijn Nieren- pillen verlichten en genezen ze. De heer A. NAGTZAAM, Noordhoek te Stand- daarbuiten, schrijft onsAls een gevolg van een ruggemergtering, heb ik sedert vijftien jaren geleden aan snijdende pijn, dAdr waar de blaas is. Mijn slaap was zeer onrustig en ik had voortdurend last van onuitstaanbare hoofdpijn, menigmaal had ik duizelingen en veel rillingen. De urine was beslagen en liet bezinksel na. Ik was zeer zenuwachtig geworden en ofschoon ik al meermalen hiervoor onder behandeling was geweest, had ik nog geen gunstig resultaat mogen bekomen. Men raadde mij Foster's Rugpijn Nicrenpillen als een afdoend middel aan en werkelijk nadat ik deze pillen gedurende drie dagen had ingenomen, kon ik een groote verlich ting waarnemen. De pijn in de blaas verdween, evenals de hoofdpijn, en met den dag voelde ik me beter en opgewekter. Ik wil thans nog eenigen tijd voortgaan met uw pillen om een volkomen genezing tot stand te brengen. Intusschen dank ik u zeer voor uw onwaardeerbare pillen, die ik met vertrouwen aan alle lijders zou willen aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze, die u goeddunkt. Let er op dat gij de echte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke echte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bij den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1