innen, Mii Uit Stad en Provincie. ADVERTENTIEN hield zich aan een der riggels vast, een gevaarlijke positie zooals men weet. Vermoedelijk doordat hij het evenwicht verloor na het dichtschuiven van het raam, viel Bruyn van een hoogte van ongeveer 20 meter op straat, waar hij met een ver- schrikkelijken smak neerkwam en bewuste loos bleef liggen. De rechterarm was geheel verbrijzeld, terwijl de ongelukkige nog een ernstige schedelbreuk bekwam. Aanvankelijk binnengedragen in het Victoria-hotel, werd de zwaargewonde daarna per raderbran card naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige minuten na aankomst overleed. Bruyn was ongehuwd, doch de kostwinner zijner bejaarde moeder. Qoedereede, 30 April. In het Bokkegat is een tweemaststoomschip gestrand, dicht bij Nieuwe Gat. Wind Noordwest; kalme zee. De lading is vermoedelijk steenkolen. Vier blazerschuiten hebben eenigen tijd langszij gelegen, doch zijn weder vertrokken. De nationaliteit van het schip is nog onbekend. Twee sleepbooten uit den Nieuwen Waterweg, van L. Smit Co., zetten koers naar de strandingsplaats. Het gestrande stoomschip zal vermoedelijk bij vloed vlot komen. Visschersvaartuigen zijn tot inneming van lading nabij het schip gebleven. Zierikzee, 1 Mei. Op de Honden tentoonstelling te Amsterdam, 26—28 April j.l. gehouden, behaalden mr. A. J. F. Fokker met zeven teckels zeventien prijzen en luitenant Ridder van Rappard met een teckel twee tweede prijzen. De Nederlandsche afdeeling der „Nederlandsch-Belgische commissie voor het bestudeeren van economische vraag stukken, die de belangen der beide landen raken", heeft zich in een te 's-Gravenhage gehoudene vergadering geconstitueerd. De heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse, en mr. R. J. H. Patijn, lid der Tweede Kamer voor dit district, maken o. a. deel van het bestuur uit. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Oranje-Nassau-Orde J. de Rijke, waterbouwkundige bij de verbetering van Whangpoo (China). Te Bergen-op-Zoom worden door een commissie uit de provinciën Zeeland en Noord-Brabant plannen gemaakt tot een verbindingsweg langs den spoordam. Door den ingenieur van den Waterstaat in Zeeland werden ontwerpen gemaakt, die aan de goedkeuring van den Minister van Waterstaat zullen worden onderworpen. Bruinisse. De heer C. de Vries, leerling van den heer A. Boers, secretaris dezer gemeente, slaagde Zaterdag j.l. voor het examen voor candidaat gemeente-secretaris, le gedeelte. St.-Filipsland, 30 April. Wie onzen anders zoo eentonigen Slaakdam nu zag, zou hem haast niet meer herkennen. Den ganschen dag is het al leven en bedrijvig heid: arbeiders, voertuigen, negotianten met kar en paard en te voet, 't is al be weging. Halverwege komt men aan een formeele kolonie. Een lange reeks keeten, dienende tot huisvesting der talrijke arbei ders; daarnaast een stal met een 20-tal paarden, een 3-tal woningen voor opzichters, een smederij, een soort waterleiding, wel primitief, maar toch practisch, een 2-tal tenten tot winkel- en bierhuis ingericht, waarvan er een prijkt met 't uithangbord „Afwezig"; ja zelfs een gelegenheid om zijn portret te laten makenKortom, 't is er een dorp in 't klein, en 't zal weer vreemd zijn, wanneer na afloop der werk zaamheden, de dam daar weer ligt in al- zijn naakt- en eentonigheid. Dat de fantasie iemand soms leelijke parten kan spelen, blijkt uit het volgende: Onder 'topschrift: „Kleine oorzaken, groote gevolgen" vermeldden sommige couranten dezer dagen, dat in den Anna- Jacobapolder, tengevolge van een twist tusschen 2 jongens, de respective mama's elkaar zóódanig toegetakeld hadden, dat een van deze dezer dagen aan de bekomen verwondingen overleden was. Niets is minder waar. Wel is de minder goede verstandhouding tusschen een paar buurvrouwen voor een 3-tal weken tot een uitbarsting gekomen, en heeft de een de ander met een klomp nog al aardig het hoofd bewerkt, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden, doch de gevolgen zijn gelukkig van niet zoo'n ernstigen aard geweest. Naar verluidt, is 't een der groote dagbladen geweest, die dit sensatie-berichtje de wereld ingezonden heeft. Poortvliet, 29 April. Hedenvoormiddag had de heer J. van Dalsen, opzichter bij de te bouwen pastorie alhier, het ongeluk van een ongeveer 6 meter hooge stelling te vallen, zoodat hij op de straat terecht kwam. Ernstig gekwetst werd de bijna 80-jarige grijsaard opgenomen en per rijtuig naar zijn woning te Scherpenisse overgebracht, waar hem geneeskundige hulp kon worden verstrekt. Tholen, 29 April. Hedenavond werd alhier voor het eerste het geroep van den koekoek vernomen. Waar de zwaluw reeds 8 dezer werd gezien, en de bonte kraaien voor het laatst werden opgemerkt op 17 dezer, daar zijn de datums van terugkeer vrij vroeg, en die van het vertrek der kraaien is vrij laat. Wissenkerke, 29 April. In de open bare school alhier werd de eerste jaar vergadering van het „Groene Kruis" gehouden. Het aantal leden in het dorp was ge klommen tot 102, met een contributie van f 76,25, en te Kamperland tot 62, met een contributie van f 53,25, dus te zamen 164 leden met f 129,50 contributie. De totale ontvangst bedroeg f 450, renteloos voor schot plus voormelde contributie of f 579,50; aan verplegingsmiddelen en oprichtings kosten f464,30.1. Goed slot aldus f 115,19$. Op voorstel van het bestuur werd be sloten hiervan 7 rentelooze aandeelen van f 10 elk, af te lossen bij loting. Met algemeene stemmen werden herkozen tot bestuursleden de heeren dr. P. J. Fret, A. T. C. Swenne en H. Smelt, die hunne benoeming aannamen. Nog werd medegedeeld, dat op het dorp 29 en op Kamperland 9 stuks verplegings middelen in gebruik waren geweest. Over het bepalen der volgende te houden algemeene vergadering kan het bestuur beslissen. Waar uit Schouwen wordt ge meld, dat een Chameraps Exelca (palm) in vollen bloei staat, kan dit zelfde ook gemeld worden van de Buitenplaats „Sorg- wijck" van den heer W. J. Vader van 's-Gravenpolder, waar dezelfde plant in bloei staat. Heden was een ruiter, D. G. ge naamd, zoo ongelukkig zich te blesseeren, doordat het door hem bereden paard, dat anders geen gevaar ziet in fietsen, schrok, zoodat G. van het beest viel en een gevoeligen trap tegen 't hoofd kreeg. Naar men nader verneemt, is zijn toestand niet onrustbarend. Goes. Door het gerechtshof te 's-Graven- hage is uit de vroeger vermelde voordracht ter voorziening in de vacature-Kouion benoemd tot deurwaarder bij de arron- dissements-rechtbank te Middelburg, de heer P. A. Vervaat, deurwaarders-klerk alhier. Eenige deugnieten hebben in de boomkweekerij van de firma wed. P. de Jongh belangrijke schade aangericht, die op een f 40 wordt getaxeerd. De rijksveldwacht heeft procesverbaal opgemaakt. Wemeldinge, 29 April. Zondagmiddag kwam schipper Van Wijngaarden van Roosendaal met zijn sleepschip zoodanig in aanvaring met het aakschip van schipper De Bot van Raamsdonk, dat het roer van laatstgenoemd schip geheel verbrijzeld werd, en de reis niet verder kon worden voortgezet. Middelburg, 29 April. Heden middag werd uit den Veerschen Waterweg onder deze gemeente opgehaald een onbekende burgervrouw; zij leefde nog toen zij op het droge werd gebracht, doch overleed dadelijk daarna. Het lijk is naar de alge meene begraafplaats alhier overgebracht. De overledene is tusschen de 50 en 60 jaar oud en klein van gestalte en mager. Zij droeg zwarte kleeding, dito kousen, een bruinen borstrok en wit keperen onder- kleeren. Aan de voeten had zij zwart trijpen pantoffels. Op de rechterhand was een blauwe vlek. De bij het 3e reg. inf. nieuwbenoemde militie-luitenant J. J. van der Jagt, ingedeeld bij het 2e. bat. te Middelburg, wordt op 1 Mei als zoodanig beëedigd. De vrijzinnig-democratische kies vereniging houdt Vrijdag 10 Mei een vergadering tot het stellen van candidaten voor de Prov. Staten. Er hebben zich weder een 14-tal nieuwe leden voor het lidmaatschap der vereeniging aangemeld. Door den Zondag opgerichten Zeeuwschen Bond van katholieke kies verenigingen zal den 11 Mei te Hansweert opnieuw worden vergaderd -tot het vast stellen van een reglement. Bij de oprichting van den Bond is besloten, dat hij zich niet met de candidaatstellingen mag inlaten. Wel zijn de reglementen der aangesloten kiesverenigingen aan de goedkeuring van den Bond onderworpen. Te Middelburg heeft zich een 50-jarige timmerman door ophanging van het leven beroofd. Vlissingen, 29 April. Gisterenmiddag tegen vier uur kwam langs den Konings weg uit de richting van Middelburg een vigelante aanhollen, bespannen met twee paarden. Vóór het geopende portier stond op de trede een bejaarde dame, die wan hopig om hulp riep; een meisje stond achter haar in het rijtuig. Het was een angstwekkend gezicht. De koetsier was blijkbaar van den bok geslagen en kwam met bebloed hoofd achteraan loopen. Gelukkig namen de paarden de geleide lijke bocht langs de boomen en het water goeden nadat eenige personen tevergeefs getracht hadden de hollende dieren tegen te houden, lukte het eindelijk op de Dok kade, even voorbij de schipbrug, aan een man om de afhangende teugels te grijpen, en zoo de paarden tot staan tt brengen. Behalve eenige schrammen kwamen de inzittenden er ongedeerd af, maar ze waren natuurlijk zeer ontdaan. De heer P. Visser, machinist bij de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", is gisteren (Dinsdag) te Amsterdam geslaagd voor het diploma van tweede machinist bij de groote stoomvaart. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Uilslag jachtverpachting van de gemeente Zierikzee Hoogste bieders voor: le perceel. W. Ten Haaf te Zierikzee, voorf 115 2e W. C. de Crane te Zierikzee, voor. „155 3e M. J. Schiltman te Rotterdam, voor 225 4e Dezelfde, voor285 5e L. Beije te Zierikzee, voor,,85 6e A. V. M. Goeminne te Haamstede, voor 55 Totaal f 920 Alles gegund. De vorige verpachting bracht op: le Perceelf 45 2e „50 3e „50 4e „40 5e „25 6e „10 Totaal f 220 Eikerzee, 29 April. Zaterdag j.l. werd door de landbouwvereeniging „Scharen- dijke" aanbesteed de levering van 11400 K.G. chili-salpeter. Ingeschreven werd door de heeren: Eversdijk te Kapelle a f 12,75 (gegund) I. J. van der Have, Rotterdam a f 12,96; Glerum Co., Vlake a f 12,97Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordt a f 13,22. Renesse, 30 April. Heden werd ten overstaan van den notaris H- J. van Nou- huys te Zierikzee, alhier openbaar verkocht De te Renesse gelegen hofstede met schuur en verdere getimmerten, erf, bosch-, poldergronden, bouw- en weiland, voor het geheel groot 53 H.A. 82 A. 90 c.A., waarvan 40 H.A. 46 A. 60 c.A. verhuurd is aan de heeren C. P. en J. Berman aldaar, tot 11 Nov. 1912, voor f 131 per gemet in masa. De bloembollen, wassende op voormelde gronden, voor f 4500 in massa, St.-Maartensdijk, 30 April. Ten over staan van notaris Meulenberg werd hedenavond alhier bij publieke veiling verkocht Een Iandbouwschuur met erf, aan den Groenendijk alhier; toegewezen voor f 815. De veiling geschiedde ten verzoeke van den heer L. Manneke alhier. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Sprang (N.-B.) door ds. P. de Looze te Oud-Vossemeer. Beroepen bij de Herv. Gem. te Cortgene, ds. Bolkensteijn te Aalburg. Op het 12-tal van predikanten voor de vacature bij de Herv. Gem. te Meppel komt voor ds. P. J. Steinz te Stavenisse. Beroepen bij de Geref. Gem. te Halfweg, ds. J. Heida te Ierseke. O N D E R W IJ S. Zierikzee, 1 Mei. In één van de benedenzalen der Ambachtsschool alhier, met bloemen en planten smaakvol versierd, werden hedennamiddag op plechtige wijze de diploma's aan die leerlingen uitgereikt, die de Ambachtsschool doorloopen hadden, en tevens die leerlingen tot een hoogere klasse bevorderd, die zich de noodige bekwaamheid hiervoor hadden verworven. De Voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opende de plechtigheid, die door Burgem. en Weth,, door de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, door de ouders van leerlingen en door enkele leden van de Ambachtsschool werd bijgewoond, met een toespraak, waarin hij hen, die tot een hoogere klasse bevorderd waren, met het behaald succes gelukwenschte, en hen, die wegens onvoldoende vlijt dit jaar niet naar een hoogere klasse konden overgaan, aanspoorde nu meer ijver aan te wenden, opdat zij het volgend jaar een bevordering konden waardig gekeurd worden. Toe sprekend het achttal leerlingen, waaraan een diploma door hem werd uitgereikt, zeide spreker, dat zij thans een einde maken aan hun schooljaren, nu zij op het punt staan in het werkelijke leven te treden. Hij wees hen er op, dat zij zich die kennis hebben eigen gemaakt, die elk mensch in zijn leven noodig heeft, en dat zij naast algemeene ontwikkeling, die de grondslag is van elk vakonderwijs, thans gevormd zijn voor den werkkring, dien zij gekozen hebben. Het vakonderwijs is theoretisch en praktisch geweest. Maar zij moeten goed in het oog houden, dat zij in de werkplaats gekomen praktisch veel nog zullen moeten aanleeren. Was het in de laatste jaren gewoonte geweest, aan de leerlingen, die het einddiploma verwierven, de gereedschappen mede te geven, die zij vervaardigd hadden, dit jaar had men met die gewoonte gebroken, omdat met de vervaardiging der gereedschappen ten nadeele van het onderwijs veel tijd gemoeid was. Namens de leerlingen betuigde hij zijn dank aan den directeur der Ambachts school, den heer Boogert, die binnenkort de school, waaraan hij zijn krachten gegeven heeft, gaat verlaten, en die voor hun opleiding zooveel gedaan heeft. Een der leerlingen, die het diploma ontvangen hadden, de heer J. Okkerse uit Bruinisse, sprak namens hen een woord van dank voor het uitgereikt getuigschrift, en betuigde zijn erkentelijkheid voor het geleerde aan den directeur, den heer Boogert, en aan de twee andere onder wijzers, de heeren Vermunt en Koevoets. Het diploma werd toegekend aanJ. M. Adriaanse, J. B. Leijdekker, A. Nestelaar, M. Hodde, J. Okkerse van Bruinisse en J. P. Dekker van Schuddebeurs in het timmerenP. GoettschS. Otte van Bruinisse in 't smeden en P. J. Bakker in 't schilderen. Aan één leerling in 't timmeren kon wegens onvoldoende vorderingen nog geen diploma verleend worden. Bevorderd werden: van de 1 e naar de 2e klassetimmeren J. C. Quist, A. C. Verton, J. J. Maijs, M. Verjaal van Noordwelle, H. J. Barentsen en- L. C. Boot van Serooskerke; niet bevorderd 1 smeden: J. A. van de Klooster, I. H. Peute J. Verton, H. Goettsch, L. M. Padmos en T. H. Bossers van Bruinisse; niet be vorderd 2; schilders: P. A. Schultz, P. Geleijnse en P. Brouwers; niet bevorderd 2. 'van de 2e naar de 3e kl.timmeren: O. A. v. d. Klippe, H. P. Moelker, P. M. Zoeter van Bruinisse en P. N. Evertse van Kerkwerve, niet bevorderd 1 smeden: P. Verton, J. A. M. Kenens, B. Schell en A. Ornée; schilders: A. A. Rombouts en A. Pher- nambucq, niet bevorderd 3; van de 3e naar de 4e kl.schilderen A. A. Lemson, B. de Leeuw, niet bevorderd 3. Aangenomen werden: voor 't timmeren: H. H. Constandse van Brouwershaven, J. J. H. Bouterse van Oosterland, J. M. de Glopper van Ellemeet, J. C. Kosten van Dreischor, I. M. Pher- nambucq, C. de Bie, allen le kl. en J. Boogerd voor de 2e kl., totaal 7; smedenC. Corbeel, I. M. van der Ploeg, H. Krakeel, C. Versteeg, M. Beije, P. J. Morijn en M. van der Mussele van Bruinisse, totaal 7, allen voor de le kl. Kerkwerve, 30 April. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Mei tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school alhier benoemd mej. M. Vijverberg te Oosterland. Nieuwerkerk. Tot helpster in de bewaarschool is door den Raad benoemd mej. A. Lemson Jd. TELEGRAMMEN. Middelburg, 1 Mei. Akte Gymnastiek. Geslaagd vijf manne lijke candidatende heeren Hannewijk van Goes; C. S. Kriensen Lokker van Wemel dinge J. C. P. Jansen Verplanke van Hengstdijk. 's-Gravenhage, 1 Mei. Tweede Kamer. De voorzitter deelt mede, dat de commissie tot voorbereiding der verzekeringswetten tot voorzitter be noemd heeft den heer Lely. Voortgezet wordt het debat over de afschaffing van tienden. Behalve verschillende replieken voerde de heer Loeff het woord, die het ontwerp volkomen in overeenstemming met de Grondwet achtte, en ook de rechtspraak voldoende geregeld oordeelde. Na een nader antwoord van den Minister werd het algemeen debat gesloten. Ver worpen werd met 52 tegen 5 stemmen het amendement van den heer Reijne om de schadeloosstelling aan den tiendheffer niet op het twintigvoud maar op het zestien voud van de jaarlijksche zuivere tiend opbrengst te bepalen. Benoemd tot ontvanger der Rijks belastingen te Zutphen de heer H. Berends, thans te Zierikzee. Op zijn verzoek is eervol ontslagen de heer W. C. de Smit als notaris te Schoondijke. Benoemd tot burgemeester te Ouwer- kerk de heer J. van der Have. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 30 April. Op de veemarkt waren aangevoerd: 28 paarden, 1938 magere en 970 vette runderen, 190 vette en 828 nuchtere kalveren, 927 varkens en 332 biggen. Koeien 32 tot 36$ ct.ossen 32 tot 36.1 ct., stieren 28 tot 33 ct., kalveren 42) tot 55 ct., varkens 23 tot 25$. ct., alles per kilo. Melkkoeien f 155 a f 255, kalfkoeien f 175 4 f 325, stieren f 80 a f 180, pinken f 65 4 f 140, vaarzen f 80 4 f 165, alles mager vee; biggen f 9 4 f 17, paarden f 50 4 f 145. Nuchtere kalveren: fok- f II 4 f 25, slacht- f 7 4 f 9,25. Biggen f 1,50 4 I 1,90 per week. Er was veel vet vee aangevoerd. Handel in eerste soort runderen langzaam, ma mindere soort was beter te plaatsenvo de beste werd 1 4 2 ct. boven noteerii besteed. Handel in vette kalveren, voor de beste goed. Er werden nog bov noteering verkocht. Mindere soort vonden moeielijke plaatsing. Op de mage markt was veel aangevoerd. Beste mei en kalfkoeien duur, doch voor het buite land gezocht. Voor jong vee was niet ve kooplust, waarschijnlijk door het kou weer. De handel in nuchtere slachtkalver was iets beter, evenzoo in fokkalvere er werden hooger prijzen besteed. Vo biggen was er tamelijke kooplust. Hand in paarden onbeduidend. De prijzen, hedenmorgen aan Rotterdamsche eierenveiling besteed, zi als volgt: voor kippeneieren f 3,28 f 3,97, eendeneieren f 4,18 4 f 4,21 p 100 stuks. Aanvoer 27.350 stuks. Gent, 26 April. Vlas. De zaken Russisch waren van weinig belang. Vo de betere qualiteiten, die vrij schaars worden, bleven de prijzen vast, voor i mindere qualiteiten waren ze daarenteg' flauw. De aanvoeren van inlandsch word: onbeduidend, de vraag houdt aan en verkoopers verlangen opnieuw hooge prijzen. Schiedam, 30 April. Noteering distill teurs 10$. CORRESPONDENTIE. Het bericht in ons vorig nummer, b| treffende schipper J. Dane, is niet v; onzen gewonen berichtgever afkomstig. De Redactie. I STOOMBOOTDIENST Mei. Donderd. 2 Vrijdag 3 Zaterdag 4 Maandag 6 Dinsdag 7 Woensd. 8 Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdai naar Middelb. Vlissingej Amsterdamsche Tijd. 's m. 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 's m. 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 8,45 's m. 8,<| n 8,4 8,< 8,1 8,' SA Op Vrijdag 3 Mei hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- te en Grootouders: CORNELIS S1ESE en MARTINA VAANE hunne 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Kapelle, 1 Mei 1907. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Den 4den Mei a.s. hopen te onze geliefde Ouders: te MATHIJS KLIPPEL en STOFFELINA VAN OVERBEEKE jg hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. 8 Oud-Vossemeer, 29 April 1907. Hunne dankbare Kinderen. *t* Zaterdag den 4 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders: j JACOBUS LUKUS Jz. en ADRIANA DE GRAAF Pd., I hunne 35-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Ouwerkerk, 1 Mei 1907. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Zondag 5 Mei hopen onze I geliefde Ouders, Groot- en Over- j grootouders CORNELIS PANNEKOEK en NEELTJE DE VOOGD hunne 55-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Noordgouwe, 2 Mei 1907. Hunne dankb. Kinderen, Behuwd- Klein- en Achterkleinkinderen. P. PANNEKOEK. R. MANNI—pannekoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2