ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 2 Mei 1907. (Z i e r i li. z e e s c li e Cour an t). KENNISGEVING. WEEKMARKT. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijn! DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8456. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. Frünkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt r kennis van de Ingezetenen, dat er op onderdag den 2 Mei e.k., des namiddags 2'U uur, op het Raadhuis, eene openbare ergadering van den Gemeenteraad zal gehouden orden, waarin de volgende zaken ter tafel illen worden gebracht, t. w. Resumtie notulen. Brief van Ged. Staten, houdende bericht van ontvangst van een afschrift der Verordening betreffende het slachten van vee en het ver- koopen van vleesch. 1. Brief van Ged. Staten, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1906. 4. Brief van Ged. Staten, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde primitief kohier der belasting op de honden voor 1907. Brieven van de heeren J. Gloude Sr. en 12 anderen, houdende bericht dat zij hunne be noeming tot leden en plaatsverv. leden in de stembureaux aannemen. 3. Brief van de Commissie tot wering van schoolverzuim, houdende bericht dat de heeren A. G. Kijn, D. Mulder en J. van Ballegooijen respectievelijk tot Voorzitter, Vice-Voorzitter en Secretaris zijn herbenoemd, en dat de heer J. Unger is benoemd tot waarnemend Secretaris dier Commissie. 7. Brief van mej. J. Ridder, houdende bericht dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan School C aanneemt. 3. Mededeeling van den uitslag van aanbesteding en verpachting. 3. Rekening van het Pensioen- en Weduwenfonds en van het Pensioenfonds der gemeente ambtenaren over 1906. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van - en op posten der ge- meentebegrooting voor 1906. 1. Adres van mej. J. Ridder, houdende verzoek om ontslag als onderwijzeres op School B, met voorstel van Burgem. en Weth. I. Brief van Ged. Staten, waarbij om advies wordt toegezonden een adres van hetjaadslid mr. Fokker, houdende verzoek om aan het raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1906 de vereischte goed keuring te onthouden, met voorstel van Burgem. en Weth. Prae-advies van Burgem. en Weth. op het adres van de heeren Mulock Houwer Co., bloembollenkweekers, houdende verzoek om een perceel gemeentegrond, gelegen aan den Grachtweg tusschen de Nobelpoort en het Tramstation, in erfpacht te verkrijgen, ten einde daarop een bloembollenhuis te bouwen. 4. Stemming over het voorstel van Burgem. en Weth. om aan het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond eene subsidie uit de gemeentekas te verleenen tot instandhouding van het examen voor politie beambte, waarover de stemmen in vorige vergadering hebben gestaakt. 3. Voorstel van Burgem. en Weth. tot herstelling van een gedeelte van den kaaimuur aan de Zuidzijde der Oude Haven. 5. Benoeming van leden en plaatsverv. leden in de stembureaux voor de noodige stemming en eventueel noodige herstemming voor de verkiezing van 3 leden der Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Zierikzee. 7. Brief van Ged. Staten, houdende verzoek om bericht in hoeverre de Gemeenteraad ver hooging der jaarwedde van den Ontvanger dezer gemeente wenschelijk acht. Enz. Zierikzee, den 30 April 1907. De Burgemeester, CH. W. VER ME IJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat wegens het invallen 'an den Hemelvaartsdag in de volgende week, le gewone marktdag in deze gemeente zal worden jehouden op Woensdag den 8 Mei e.k. Zierikzee, den 1 Mei 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. JAPAN. Tokio, 28 April. De Koreaansche ninister Ming-Ko-Chok is in hechtenis renomen, omdat hij verdacht wordt van medeplichtigheid aan een complot om de ninisters te vermoorden, die het verdrag net Japan aangaande het protectoraat lebben geteekend. Een onbekende heeft den Koreaanschen ■ersten minister juist dezer dagen een iakje bezorgd, dat bij voorzichtige opening >en ontplofbare stof bleek in te houden. AMERIKA. 't Dorpje Hemming (Texas) is door een vaterhoos geheel verwoest. Het hagelt in ieze streken zóó geweldig, dat de korrels 0p sommige plekken 2 voet hoog liggen. New-York, 28 April. In het westen van de Unie zal 4 Mei een reusachtige betooging van mijnwerkers worden ge houden om te betoogen tegen de beschul diging van president Roosevelt, dat leiders van de arbeidersbeweging hebben deel genomen aan den moord op Steunenberg, oud-gouverneur van Idaho. Men rekent, dat er 60.000 man aan deel zullen nemen, Daarentegen is er te Boston een be weging op touw gezet, teneinde president Roosevelt voor zijn leven tot president der Unie te doen benoemen, met het recht een eigen opvolger aan te wijzen. SPANJE. Verbazende kou over geheel noordelijk Spanje. Sneeuw en vorst berokkenen de in bloei staande vruchtboomen en wijn gaarden veel schade. ITALIË. Bij de opgravingen bij Cannatello op Sicilië heeft men om een rond bestraat plein de sporen van vijf huizen gevonden, met pleng-altaren die aan Kreta herinneren. In een graf bij St.-Angelo Muxaro werden 45 ongeschonden beschilderde vazen ge vonden, die eveneens aan Kretensisch werk doen denken. Alles is naar het museum te Palermo gebracht. In den tuin van de villa Sciarra op den Janicules te Rome is een reeks Grieksche opschriften gevonden, die er op wijzen dat daar eens een Grieksche en een Oos- tersche vestiging moeten zijn geweest. Er is sprake van een bliksems slingerenden Zeus, van de Syrische godin Adado, van de oude godin Forrina. ZWITSERLAND. Twee gymnasiasten van Gevève zijn bij het beklimmen van den Salève in een afgrond gestort. Hun lijken zijn gevonden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De 70-jarige Weensche chirurg professor Von Mosetig, de uitvinder der jodoform- behandeling, heeft Donderdag bij een wandeling langs den Donau het evenwicht verloren, is in het water gevallen en ver dronken. RUSLAND. St.-Petersburg, 28 April. Te Odessa zijn in een villa nabij het buitenverblijf van generaal Kaulbars zestien bommen gevonden. De generaal dreigt de liberale pers met strenge represaille-maatregelen, wanneer zij voortgaat de zwarte honderd te belasteren! Dezelfde bende gaat echter dag aan dag ongehinderd voort met het dreigen met nieuwe moordpartijen onder de Joden. Te Simferopol is in een politie post een bom ontploft, waardoor een man gedood en een ander ernstig gekwetst is. Te Tschika is een mijn ontdekt onder het kantoor van den stedelijken betaalmeester. De daders zijn bij het aanleggen op heeter- daad betrapt. In een theehuis nabij de centrale markthallen alhier is door de politie een inval gedaan, nadat bekend geworden was, dat de Bond van waarachtig Russische mannen daar bijeenkwam. De politie vond tal van tot Jodenmoorden opzettende geschriften. De czaar heeft gisteren 24 tot de rechter zijde der Doema behoorende Boerenafge- vaardigden in audiëntie ontvangen. Zij beloofden hun leven voor de verdediging der autocratie te willen geven en dankten den czaar voor het vele goede, dat hij reeds voor de boeren deed, hoewel deze nog altijd gebukt gaan onder te weinig landbezit. De czaar ontving hen aller hartelijkst en stelde de czarine en den czarewitsch aan hen voor. ENGELAND. Emilie Foucault, een Fransche, beschul digd te Londen, Delombre, die de zoon is van een bekend man in Frankrijk en met wien zij in Frankrijk geleefd had, maar die haar niet trouwen wilde, vitriool in het gezicht gegooid te hebben, waardoor hij ernstige wonden heeft gekregen, is vrijgesproken. De jury vond 't niet be wezen, dat zij het met opzet had gedaan. Zij had, volgens haar getuigenis, eerst het vergif willen opdrinken, maar het op 't laatst weggeworpen, en toen bij ongeluk Delombre geraakt. FRANKRIJK. Een soort van windhoos heeft Vrijdag namiddag te Parijs nog al schade aange richt. Er zijn vele schoorsteenen afgewaaid. Op het Beursplein woeien drie rijtuigen omver. De „Ecole Foraine", in de „Rue Doryan", werd vernield, en op de voor- jaarsmarkt, de „Foire aux Pains d'Epices", werden twaalf kramen vernield en twee wassenbeeldenspellen zwaar beschadigd. Ook de voorgevel van een winkel in de „Avenue Parmentier" werd vernield. De gebrekkige bedelaars te Marseille hebben een syndicaat gevormd, op instigatie van den een-beenigen Francois Rosin, en wel voornamelijk ter wering van de oneer lijke concurrentie. Wij willen in de eerste plaats strijden, zei de heer Rosin, tegen die nagemaakte bedelaars, die de prille jeugd exploiteeren om medelijden op te wekken, en jankende zuigelingen huren tegen 7 francs per maand. Wij willen den oorlog verklaren aan de „aannemers van bedelarij", die z.g. een-armigen uit bedelen zenden, die een wijde blouse dragen, om hun uitstekenden lichaamsbouw te verbergen. En vervolgens willen we hef publiek waarschuwen tegen die uit 't buitenland hier neergevallen bedelaars, teneinde in Frankrijk van de openbare liefdadigheid te leven, en er dus ons van te berooven. DUITSCHLAND. De eerste Mei zal, het werd reeds bericht, dit jaar in Duitschland door de socialisten kalmer worden herdacht dan anders. De afgevaardigde Singer heeft in een rede te Berlijn gezegd, dat het thans, op een oogenblik dat het kapitaal zich opper machtig gevoelt door de overwinning bij de verkiezingen, gevaarlijk zou zijn dien dag het werk neer te leggen, zooals anders op 1 Mei. De Hamburgsche haven arbeiders zullen dien dag werken, om het conflict, dat pas is bijgelegd, niet weer te laten opleven. BELGIË. Brussel, 28 April. Door het vertrek des konings naar Parijs zal de crisis niet opgelost kunnen worden vóór Woensdag of Donderdag. Men gelooft thans, dat De Trooz vertegenwoordigers van beide recht- sche fracties geneigd zal vinden in zijn ministerie zitting te nemen. Luik, 29 April. Tengevolge van een overstrooming in de steenkolenmijn „Angleur" zijn 9 mijnwerkers omgekomen. Omtrent dit ongeluk wordt nader gemeld Evenzeer als door ontploffings- en brand gevaar worden de arbeiders daar bedreigd door het water, dat zich daar op ver schillende diepten tusschen de lagen heeft opgehoopt, en dat soms plotseling, waar een opening wordt gemaakt, te voorschijn komt. Zoo deed gisteren een houweelslag opeens een geweldige watervloed losbreken, die de mijngangen overstroomde. De 104 arbeiders, die er bezig waren, vluchtten in allerijl naar den „bak" en de reddingsladders, en het gelukte den meesten, zich nog tijdig in veiligheid te brengen. Toen er appèl werd gehouden, ontbraken er 16; maar waarschijnlijk zijn er later nog vermisten terecht gekomen, want volgens het telegram zijn er negen dooden. NEDERLAND. Rijsen (O.), 29 April. De werkstaking in de fabrieken alhier is geëindigd. Deze staking heeft 21 weken geduurd en thans wordt het werk hervat op de oude voor waarden. Niet allen zullen echter weêr terstond aan het werk kunnen gezet worden, want door het invoeren van het twee-touwenstelsel en door het aannemen van werklieden, die vroeger niet in de fabriek werkten, zijn er ook minder arbeiders of arbeidsters noodig. Nijmegen, 29 April. Een droevig ongeval had alhier plaats: De 4-jarige Petrus Puts liep in de Nieuwe Marktstraat te hoepelen, toen zijn speeltuig tusschen den personen- en baga gewagen der stilstaande Maas en Waalsche stoomtram geraakte. Op het oogenblik dat hij den hoepel wilde grijpen, zette de tram zich in beweging, met het noodlottig ge volg, dat hij daaronder geraakte. Beide beentjes werden hem afgereden en hij bekwam bovendien meerverwondingen en kneuzingen. Het kind werd in het R.-K. ziekenhuis opgenomen, waar beide beentjes zijn geamputeerd, het rechter tot de lies, het iinker tot onder de knie. Den volgenden morgen is het knaapje overleden. Heemstede, 29 April. Een droevig on geluk is Zondagmiddag vóór de buitenplaats „Boschbeek", onder deze gemeente voor gevallen. Een twintigjarig dienstmeisje, G. B. genaamd, dienende op de Nieuwegracht te Haarlem, zou hare tante bezoeken, die op genoemd buiten in betrekking is, en vertrok met de stoomtram daarheen. Bij het zien van hare tante aan het hek, sprong zij ijlings van de tram, met het noodlottig gevolg, dat zij viel, onder de wielen geraakte en overreden werd. Het meisje was terstond dood. Amsterdam, 29 April. Gisterenmorgen stond het reeds ten acht ure vol van menschen voor de verschillende deuren, die toegang geven tot de Nieuwe Kerk, waar H.H. M M. de Koningin en de Prins de godsdienstoefening zouden bijwonen. Toen tegen negen ure de deuren geopend werden, stroomde een ontzaglijke menschen- massa het ruime gebouw binnen. Ten half tien begon de voorzanger met op te geven de beide eerste verzen van psalm 145, daarna een korte bijbellezing en weldra kwamen de vorstelijke personen met groot gevolg de kerk binnen. Bij het binnentreden was slechts een kleine opschudding onder de aanwezigen. H. M. droeg een beige costuum met witten mantel, voorts een lichten hoed met groene aigrette; Prins Hendrik was in admiraals-uniform in groot tenue. Na een kort gebed en het zingen van psalm 89 7, begon dr. Eringa zijn rede naar aanleiding van Joh. 14 15 en 16, waarin hij de macht van den Heiligen Geest verkondigde. Na het zingen van psalm 72 6, was ten 11 ure de godsdienstoefening afgeloopen. Bij het huiswaarts keeren der vorstelijke personen, stonden wederom honderden nabij het paleis. Ongeveer 10 minuten na den terugkeer kwamen twee hofrijtuigen voor, waarvan niemand, zelfs de politie niet, de be doeling wist. In het ééne rijtuig stapte H. M. de Koningin, om een bezoek te brengen aan mevr. Röell, vroeger één Harer hofdames; in het andere Z. K. H. de Prins, die zich begaf naar het militair hospitaal in de Sarphatistraat, teneinde den bij het onge luk aan de Hembrug zoo ernstig gewonden luitenant Schuurman te bezoeken. Tegen half 3 ure werd het jaarlijksch bezoek aan Artis gebracht, waarna men tegen 4,15 ure aan het paleis terug was. Hedenmorgen ten 10 ure zijn H.H. M.M. met een deel der hofhouding naar 's-Hage teruggekeerd, uitgeleid door duizenden en duizenden. De Koningin heeft aan de besturen van enkele liefdadige instellingen giften doen toekomen, alsmede f 2000 aan den burge meester voor de algemeene armen en f 500 voor het politiefonds. Bij het bezoek, dat Vrijdag het Koninklijk Echtpaar aan de Rijkspost spaarbank alhier bracht, deelde de directeur, de heer A. P. Th. Sassen mede, dat op 1 April j.l. het aantal inleggers tot 1.282.975 was gestegen, wier saldo-tegoed dien dag bedroeg f 139.997.475. Toen (ter gelegenheid van het 19-jarig bestaan harer postspaarbank) de Zweedsche regeering een vergelijkende statistiek uit gaf betrekkelijk dat instituut, en een 5-tal postspaarbanken in Europa op dien leeftijd (die van Groot-Brittannië en Ierland, Frankrijk, Oostenrijk, Italië, benevens ons land) bleek, dat, zoowel wat het aantal inleggers, als wat het saldo-tegoed per 1000 zielen betreft, deze Nederland de eerste plaats innam! Een feit, dat (ook in den vreemde) door niet weinige organen van beteekenis als hoogst merkwaardig bestempeld werd. Utrecht, 29 April. Het begint zoo lang zamerhand duidelijk te worden, dat met het ontmaskeren van den ontslagen koetsier van de Utrechtsche Tram, Donkelaar ge naamd, die de paarden kreupel trapte, een hoogst ernstig geval aan het licht is gekomen. Naar thans, ten minste van de zijde van het personeel, wordt medegedeeld, moet het wreede spelletje met de paarden reeds langen tijd achter elkaar gepleegd zijn. Voor velen was het in den laatsten tijd al geen geheim meer, maar men durfde niets zeggen, uit vrees voor den inspecteur, den heer J. R., die den bewusten koetsier D. tegen alle aanvallen in bescherming nam. De paardenkooper, zekere Bockholt ten Houten, die mede in het complot zat, kocht de dieren geregeld op, na bezichti ging in den stal. Waren de dieren weder hersteld, dan werden ze tegen een zoet prijsje van de hand gedaan. Gouda, 29 April. Zooals de vorige week is gemeld, werd door een drietal schoolkinderen een bedrag van f 2300 gevonden op den Bloemendaalschen weg. De beide doosjes, waarin het geld was geborgen, werden door de kinderen weg gegooid. Zaterdag nu is door de Waddinx- veensche politie naar deze doosjes gezocht. Er werd gedregd op de plaats, waar het jongetje meende, dat hij ze in 't water had gegooid. Men was echter niet zoo gelukkig, de eenige voorwerpen, die misschien eenige aanwijzing zouden kunnen geven, terug te vinden. Na aangifte van de vondst, heeft de burgemeester van Waddinxveen de nummers der bankbiljetten genoteerd, terwijl het geldswaardig papier is blijven berusten bij den vader der kinderen, den werkman Van Kempen. Tot heden heeft zich nog niemand aangemeld, om het gevondene terug te vragen, zoodat het reeds uitgesproken vermoeden, dat het geld wel van diefstal afkomstigkan zijn, zeer waarschijnlijk wordt. Amersfoort, 29 April. Toen Zaterdag avond, omstreeks kwart voor elven, één der bedienden van de firma Botti De Reuver alhier, de lichten in één der uitstalkasten van het zeer breede manu- facturen-magazijn wilde uitdraaien, had hij het ongeluk tegen één der lichtbarren te stooten, ten gevolge waarvan één der gaslampen onder een stLk vitrage kwam. In hetzelfde oogenblik stond de geheele étalagekast in lichterlaaie, terwijl de vlammen ook aanstonds oversloegen op de naastliggende kast, beide naar den kant der Zevenhuizen. In een oogwenk was echter een slangen wagen aanwezig, die, zij het ook ten koste van zeer veel waterschade, het vuur in een kwartier beperkte tot de beide kasten. Op de bovenverdieping sprongen evenzeer de zeer groote spiegelruiten, ten gevolge waarvan de fijne daar geëtaleerde artikelen belangrijke waterschade leden. De winkel aan de zijde der Langestraat leed weinig schade. Men zegt, dat de verzekering de schade bij lange na niet dekt. 's-Gravenhage, 29 April. De Koningin en de Prins kwamen heden ochtend in de Residentie, waar zij verbleven tot drie uur, toen zij naar Het Loo vertrokken. De Prins ontving tijdens zijn verblijf alhier den zaakgelastigde van Engeland, ter overhandiging van de medaille, door den Engelschen Koning aan den Prins geschonken voor diens optreden bij de ramp aan den Hoek van Holland. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot verhooging van de minima-jaarwedden van de onderwijzers van bijstand, dat Zaterdagavond verschenen is, geldt niet slechts de onderwijzers aan de gesubsi dieerde bizondere scholen, maar zoowel de openbare onderwijzers als de onder wijzers aan bizondere gesubsidieerde scholen, die dus beiden zullen deelen in de voordeelen, die dit wetsontwerp tot wijziging der Schoolwet beoogt. Een comité heeft zich gevormd om aan dr. Kuyper op diens 70sten verjaardag, op 29 October a.s., een huldeblijk aan te bieden. Rotterdam, 29 April. Vanmorgen om 10 uur was de 31-jarige glazenwasscher G. Bruyn, in dienst van Drop's Glazen- wasscherij aan de Aert van Nesstraat, bezig met het zeemen der ruiten van de logeer kamers aan de zijde van de Pelikaanstr:. t op de vierde verdieping van het aan het Willemsplein gelegen Victoria-hotel. De man stond daartoe in een raamkozijn en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1