ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 30 April 1907. Eerste Blad. (25 ieribLzeesclie Courant). - Jacht- en Vischacten. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8455. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middag; 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt er kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor iet seizoen van 1907—1908 eene jacht- of visch- icte verlangen, zich daartoe ter Gemeente secretarie behooren aan te melden, en dat zij, lie ter zake van onvermogen eene kostelooze 'ergunning om te visschen wenschen te bekomen, ildaar zullen moeten overleggen de bewijzen van oestemming, door de eigenaars van de Visch- vaters af te geven. Hij noodigt de belanghebbenden uit de aanvragen 'an vischacten en van kostelooze vergunningen 'óór l Juni, en die van jachtacten vóór 1 Juli i.s. in te dienen, onder opmerking, dat de nzending, op straffe van het uitblijven eener oeschikking, door zijne tusschenkomst behoort te geschieden. Zierikzee, den 29 April 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERME1JS. Het Engelsche Lagerhuis (The House >f Commons) heeft met groote meerderheid n tweede lezing de door de regeering ngediende territoriale legerwet aangenomen, n verband met die aanneming is in de 'ergadering der Koloniale Ministers het 'oorstel gedaan, dat ook elke Engelsche :olonie een eigen legermacht, op Engelsche eest geschoeid, in het leven zou roepen. Canada zou een troepenmacht van 45000 nan vormen, Australië van 200,000, Nieuw- 'eeland van 100,000 en Transvaal van 11000. jezegd wordt, dat het Engelsche gouver- lement voor dat voorstel gunstige ooren leeft. De redactie van The Standard acht venwel de aanneming er van, vooral met iet oog op de Boeren, hoogst bedenkelijk, ïij vreest, dat de Boeren, wanneer zij vederom in het bezit van hun geweren tomen, en als gedisciplineerde soldaten ;edrild zijn, van de gelegenheid gebruik uilen maken, en zich op den een of nderen dag van Groot-Brittannië onaf- lankelijk zullen verklaren. Wij kunnen er >ok geen eed op doen, dat dit niet zal ;ebeuren. Tusschen Brit en Boer is het iu koek en ei. Louis Botha is op dit ■ogenblik in Londen de meest populaire iersoonlijkheid. Wat moet er wel in zijn ;emoed omgaan, als hij dr. Jameson riendschappelijk de hand drukt, en als hij zrugdenkt aan de vrouwen en kinderen, ie door uitputting in de concentratie- ampen zijn omgekomen. Hij heeft zoovele itnoodigingen tot gastmalen ontvangen, at hij besloten heeft elke uitnoodiging an nu af van de hand te wijzen. Slechts O ie van de Engelsche Parlementsleden tot lijwoning van een banket in Westminster- lall heeft hij bij wijze van uitzondering angenomen. Aan dit banket sprak Minister iampbell-Bannermann de Koloniale Minis- rrs, voornamelijk Louis Botha toe. Deze zerd, toen hij ter beantwoording van dien Kast van zijn stoel opstond, met een nderscheiding begroet, die men in Engeland echts aan mannen van groote verdienste ewijst. Alle Parlementsleden rezen namelijk an hun stoelen, en zongen hem een lied e. Hierop nam Louis Botha het woord, dronk op de Engelsche natie. In Liverpool is op het stadhuis onder oorzitterschap van den burgemeester een ruk bezochte vergadering gehouden, aarin met het oog op de slechte behandeling n de inlanders in den Congostaat aan- edrongen werd op Engeland's initiatief de mogendheden, teneinde België's ning te noodzaken tot het invoeren van ervormingen in het bestuur van den Congo, erwijl de vergadering deze aangelegenheid esprak, drongen een aantal leren de adszaal binnen, en protesteerden tegen t gebruik van het stadhuis voor een eeting, die tegen den vorst van een be ienden staat gericht was. Een bisschop epleitte evenwel in welsprekende taal het el doel van deze bijeenkomst. Een motie erd aangenomen, waarin op onverwijlde menging der mogendheden werd aan drongen. Nu wij toch van den Congo spreken, nnen wij tevens gewag maken van het in en door de pers verbreid gerucht, dat de Belgische koning plan zou hebben den Congo aan Frankrijk te verkoopen. Leo pold II zou boos wezen, dat de Kamer tegen de voorwaarden der schenking van den Congo aan den Belgischen staat be denkingen opperde, en om die reden tot verkoop aan zijn buurman geneigd zijn. Wellicht is het gerucht met opzet uit gestrooid, teneinde de Belgische Kamer wat gedweeër te stemmen ten opzichte van de aanvaarding der voorwaarden door den Koning gesteld. In den Duitschen Rijksdag is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der wet op de Majesteitsschennis. De wet zal eenigszins verzacht worden. Alleen zij, die met voorbedachten rade zich aan Majesteits schennis schuldig maken, en wier kenne lijke bedoeling het is den Keizer te hinderen, zullen strafbaar zijn. Aan den vertrekkenden Franschen gezant is de orde van den Rooden Adelaar door den Duitschen Keizer toegekend. Vreemd is het, dat de gezant deze onderscheiding heeft aangenomen. Hij moest toch weten, dat het usance is om de ambassadeurs der groote mogendheden met den Zwarten Adelaar te begiftigen, een orde hooger dan de Roode Adelaar. De voormalige gouverneur van Kameroen, Van Puttkamer, die wegens verschillende door hem gepleegde ongerechtigheden terechtstond, is er genadig van afgekomen. Hij heeft slechts een berisping ontvangen, en een boete van duizend mark. En wat heeft hij al niet op zijn geweten? Vooreerst heeft hij valschheid gepleegd in een authentieke akte ten behoeve van zijn maitresse, die onder den valschen naam van baronesse van Eckhardstein een pas kreeg. Dan heeft hij een plantagemaat schappij, waarbij hij geïnteresseerd was, begunstigd. En eindelijk heeft hij het recht tegenover de zwarte bevolking wille keurig gebogen. Men weet reeds sedert lang, dat in de Russische gevangenissen de gevangenen schandelijk mishandeld worden. De Rijks- Doema nu heeft een commissie benoemd, teneinde een onderzoek in te stellen. Bij monde van Pargament heeft deze commissie thans rapport uitgebracht. In dat rapport wordt o.a. medegedeeld, dat in de gevangenis te Wilna de politieke gevangenen gruwelijk gefolterd worden, teneinde hen te doen bekennen die misdaden, die zij niet be dreven hebben, en die men hun in den mond legt. Wij zullen een opsomming der folteringen onzen lezers en lezeressen besparen, maar zij zijn zóó wreed, zóó geraffineerd, dat men zich waant in de middeleeuwen te leven, het bloeitijdperk voor pijnbank en folterwerktuigen. Er be staat zelfs in die gevangenis een vaste folteringscommissie, die plein pouvoir heeft en van den gouverneur het recht heeft gekregen de politieke gevangenen zonder vorm van proces te dooden. Mannen zoowel als vrouwen, tot kinderen toe, worden gefolterd. Wanneer men dat leest, dan rijzen iemand de haren ten berge, en dan vraagt men zich af, hoelang nog zal die menschonteerende toestand voortduren. En men verwondert zich dan niet langer, dat er menschen opstaan, die zich zelve aan de wraak wijden, die hun leven op offeren om de bedrijvers van die folteringen, deze ondieren in menschelijke gestalte, van den aardbodem te verdelgen. De regeering, die een uitbarsting scnijnt te duchten, heeft bij de Rijks-Doema een wetsontwerp ingediend, waarbij 463,000 recruten dit jaar zullen worden opgeroepen, een getal, dat niet veel verschilt van het oorlogscontingent. Het ontwerp, dat in een geheime zitting zal behandeld worden wordt gemotiveerd door een verwijzing naar den binnenlandschen toestand. Deze is inderdaad ernstiger dan men denkt. Er heerscht hongersnood. De boeren in de Doema waarschuwen de regeering ernstig voor de gevolgen, wanneer zij niets doet. Een boer, Moros genaamd, uit Tobolsk, zeide: „Wij staan voor de gesloten deur, en verlangen brood, om niet van honger te sterven. Wij kloppen aan, maar men wil ons niet hooren. Moeten wij, honderd millioen uitgehongerde menschen, de deur met geweld openbreken?" Een ander boerenafgevaardigde verklaarde, dat als de regeering en de rechterzijde niet verblind waren door het succes, dat zij met hunne veldkrijgsraden en tuciitigings-expedities bereikt hebben, zij de stem van heLvolk zouden hooren. Vijf en veertig "oolsche afgevaardigden hebben een voorstel ingediend, waarvan de hoofdstrekking is a.'-'i de Polen evenals aan Finland autonomie te geven. Aan het hoofd zou dan komen een Stadhouder met verantwoordelijke Minis'ers. Een Landdag en een Senaat zullen worden ingesteld. Ook verlangen zij een eigen rechtspleging. De voorzitter van de Rijks-Doema, Golowin, is bij den Czaar op audiëntie geweest. Deze moet zijn ontevredenheid over de werkzaamheid der volksvertegen woordiging betuigd hebben. Dit zal dan ook wel de reden zijn, dat de voorzitter van dit bezoek in de Rijks-Doema met geen woord heeft melding gemaakt. NEDERLAND. 's-Gravenhage, 29 April. Alhier kunnen met Juli een 40-tal agenten van politie 3e klasse worden aangesteld. Naar Het Vaderland met de meeste beslistheid kan meedeeltn, is de samen werking tusschen de drie vrijzinnige groepen in Zuid-Hollan i thans tot stand gekomen. Dit geeft goeden moeu voor den uitslag der Statenverkiezingen. Dr. W. van der Starp, rustend geneesheer te 's-Gravenhage, vroeger ge vestigd te Maassluis cn quarantaine geneesheer voor Hoek-van-Holland, zal van 1 Mei a.s. af tijdelii1' op zich nemen de betrekking van geneesheer-directeur van Oranje Nassau's Oord, in afwachting van de definitieve voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van Dr. Donath. Dr. Van der Starp is in Den Haag mede werkzaam geweest aan het consultatie-bureau voor minvermogende tuberculoselijders. Te Veenhuizen arriveerde dezer dagen mr. J. V. van Dijk, adjunct-commies bij het Departement van Justitie. Naar men zegt, staat zijn komst in ver band met een, door den Minister van Justitie, voorgenomen reorganisatie dezer inrichtingen. Meeer dan tot dusverre het geval was zou als hoofddoel worden gesteld, de verpleegden zooveel mogelijk pasklaar te maken voor de vrije maatschappij, vooral door de invoering van moderne werk methoden en ambachtsonderwijs. Ook zou voor de zedelijke en lichamelijke ont wikkeling meer gedaan worden. Deze reorganisatie bedoelt alleen een inwendige verandering binnen de grenzen der nu nog vigeerende wetten op landlooperij en bedelarij. Rotterdam, 27 April. Hedenavond halftien, toen de graanfactor de heer J. W. Prins, die tegen Maandag vast volk heeft aangenomen, teneinde werkzaam te zijn bij de in werking te stellen, veel besproken graanelevators van het kantoor kwam, geëscorteerd door recher cheurs, agenten en inspecteurs, werd hij aangevallen door een woedende volks menigte, die met steenen wierp. Op den Visschersdijk werden de heer Prins en de politie door eenige steenen geraakt. Daarop trok de politie de sabels en maakte verschillende charges. Een groot aantal klappen werden in de nauwe straat uitgedeeld. Arrestatiën hadden niet plaats. Alhier is gisterenavond een moord aanslag gepleegd op de echtgenoote van den kapper D. H. Hageraats. Genoemde Hageraats heeft twee zaken: één aan de Scheepstimmermanslaan, welke door hem zelf gedreven wordt, cn één aan den Oostzeedijk 286, waar hij tevens woont; deze tweede zaak wordt gedreven door zijn bediende p. K. N. Rieff, onder toezicht van zijn echtgenoote. Gisterenavond omstreeks halfnegen waren de vrouw en de bediende aldaar alleen in huis. De vrouw, de 36-jarige M. A. Verburg, zat in de keuken kousen te stoppen, toen, volgens hare verklaring, de bediende R. eensklaps kwam binnenstormen en, door geheel onbekende redenen ge dreven, vijf revolverschoten op haar loste. Drie kogels troffen haar in het hoofd, namelijk één bij het oor, één bij den neus en één in de wang. Hevig bloedend snelde .zij de straat op, gevolgd door den bediende. Beiden be gaven zich naar den politiepost aan de Oostpoort, alwaar de bediende verklaarde dat niet hij de misdaad gepleegd had, doch een inbreker. De vrouw werd zoo spoedig mogelijk per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd; haar toestand bleek niet geheel zonder gevaar te zijn. De bediende een gehuwd man, doch die door zijn vrouw verlaten is werd in hechtenis genomen. De revolver werd door de politie op de tafel in de keuken gevonden en in beslag genomen. De commissaris van politie, de heer B. van der Veen, en de inspecteur, de heer H. J. de Vries, hebben tot laat in den nacht het onderzoek voortgezet en getracht Rieff tot bekentenis te brengen. Heden heeft de justitie het onderzoek ingesteld. Ofschoon Rieff blijft ontkennen, zijn er verschillende bewijzen tegen hem. Zijn kleeren waren met bloed bevlekt. Hij is naar het huis van] bewaring over gebracht. De 21-jarige kappersbediende F. K. N. Rieff blijft tegen alle aanwijzingen in, ontkennen, dat hij de revolverschoten heeft gelost op mej. Hageraats, de vrouw van zijn patroon, in de keuken van haar woning, Öostzeedijk 286. Rieff staat niet zeer gunstig bekend. Hij is, ondanks zijn jeugdigen leeftijd, reeds gehuwd geweest en van zijn vrouw gescheiden. Binnenkort zal hij, ter zake mishandeling, voor de Haagsche rechtbank moeten verschijnen. Hij is kreupel, en beschikt over zeer weinig lichaamskracht, waaraan mej. Hageraats haar behoud toeschrijft, want, naar zij mededeelt, heeft Rieff haar, toen hij alle schoten van zijn revolver had afgevuurd, aangegrepen en getracht haar te verworgen, welke mededeeling overeen stemt met de omstandigheid, dat de kleederen van Rieff geheel bebloed waren. Nog is bekend geworden, dat Rieff de zaak van den heer Hageraats had willen overnemen, maar hij beschikte niet over het noodige geld. De omstandigheid, dat er geld in huis was, geeft grond aan het vermoeden, dat diefstal de drijfveer van de misdaad zou zijn geweest. Hemelvaartsdag zal door de ver- eenigde korpsen van het Leger des Heils, alhier, een boottocht worden gehouden naar Middelharnis en Sommelsdijk. 's Mor gens om 7 uur zal de boot afvaren van het Oudehoofd bij het Maasstation. Te Middelharnis zal de groote jaarlijksche kampdag gehouden worden. Muziekkorpsen en zangbrigades der hier gevestigde korpsen zullen assisteeren. Zierikzee, 29 April. Bij Kon. besluit is aan den heer J. D. Gerritse, laatstelijk commissaris der loodsen te Terschelling, een pensioen verleend van f 1093 's jaars Aanstaanden Donderdag, des namid dags te H uur, zal in de sociëteit „Con cordia" alhier door het muziekgezelschap „Crescendo" van Dreischor een matinee worden gegeven. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Het tooneel stelt voor den publieken weg te Anna-Jacobapolder, gemeente St.-Phiiips- land, een drietal weken geleden. Twee jongens gooien met keien. Een projectiel breekt een glasruit. Beide jongens werpen de schuld op elkaar. Moeder van A. zoekt moeder van B. op, om het zaakje op te helderen. De laatste beweert: „Jou jongen heeft het gedaan", de eerste hetzelfde van moeder A's jongen. Beide vrouwen blijven bij haar beschuldiging. Moeder van A. ver bolgen en gegriefd„Nou, als mijn jongen het dan toch gedaan heeft, zal ik jou wel vinden". Moeder van A. af. Kort daarop ontmoet moeder van A. haar tegenstandster en slaat haar met haar schoeisel, in casu een klomp, op 't hoofd. Moeder van B. klaagt over hoofdpijn, moet rust nemen, wordt bedlegerig en is in het laatst der vorige week overleden. Moeder van A. is voorloopig in hech tenis gesteld. (Br. Ct.) Het waterschap De Vrije Polders onder Tholen zal met de Maatschappij voor gemeente-crediet een leening sluiten van f 85000. Men schrijft ons uit Zeeland: ln onze provincie zal de strijd bij de verkiezingen voor de Prov. Staten in enkele districten zeer scherp worden. Onze provincie is in 7 districten verdeeld. Drie van deze districten zijn te beschouwen als vaste, n.l. Zierikzee en Sluis beiden beslist vrijzinnig en Hulst overwegend katholiek. Ook het district Tholen is onder deze districten te rekenen, daar herhaaldelijk gebleken is, dat Tholen aan den anti revolutionairen candidaat een flinke meerder heid gaf. Thans is hier aan de beurt van aftreding de heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, liberaal, en het eenige vrijzinnige lid van het Gedeputeerd College. Tegenover den heer De Casembroot is van anti-revolutionaire zijde gesteld de heer I. van Es, burgemeester van Scherpe- nisse. De heer De Casembroot heeft echter op Tholen een grooten voorsprong door zijn algemeene bekendheid en het is zeker dat vele kiezers, die niet gewoon zijn links te stemmen, hun stem beslist aan den heer De Casembroot zullen geven. In geen enkel district in de provincie zijn de partijen zoo wat even sterk als in het district Middelburg. Daar is voor de vrijzinnigen kans twee zetels te winnen, terwijl ook de mogelijkheid bestaat, dat zij een zetel zullen verliezen. Bij de periodieke verkiezingen in 1904 verkregen de anti liberalen gemiddeld 400 stemmen meer dan de liberalen. Bij enkele tusschen- tijdsche verkiezingen is evenwel gebleken, dat de vrijzinnigen goed vooruit zijn gegaan, en zoo werd in April van het vorige jaar de vrijzinnige candidaat gekozen met 1880 stemmen, tegenover 1833 op den anti-revolutionairen. Bij de Tweede-Kamer-verkiezingen in 1905 werden in de gemeenten, welke het Slatendistrict Middelburg uitmaken, uit gebracht 2377 stemmen op de anti-rev. candidaten en 2308 op anti-clericale candidaten. Wel een bewijs, dat vooral in Middelburg van den uitslag niets met zekerheid valt te zeggen. Dan volgt Vlissingen. Hier treden drie anti-revolutionairen af, dus kunnen de vrijzinnigen des te gemakkelijker aan den strijd deelnemen, omdat het hun nooit verlies kan kosten, maar wel de kans op winst mogelijk maakt. Als men echter de cijfers van verschillende verkiezingen eens nauwkeurig nagaat dan blijkt dat de kans op winst voor de vrijzinnigen niet bijster groot is. Het district Vlissingen gaat evenals Middelburg door het platteland voor de vrijzinnigen verloren, doch in de gemeente Middelburg behalen de vrijzinnigen een voorsprong van ruim 500 stemmen, terwijl daarentegen de gemeente Vlissingen niet meer dan even 200 stemmen voorsprong geeft. In het district Goes bedroeg in 1904 het verschil tusschen de anti-revolutionairen en liberale candidaten slechts 365 stemmen en werd zelfs nog bij herstemming een liberaal gekozen, daar de katholieken hun candidaat in de minderheid moesten zien blijven, en zoodoende de strijd bij de herstemming tusschen twee vrijzinnigen liep. Het district Goes vaardigt overigens uitsluitend anti-revolutionairen naar de Staten af, en gewoonlijk worden deze met aanzienlijke meerderheid gekozen. Ook in Goes treden uitsluitend anti revolutionairen af, en wel vier leden, waarvan twee voor een herbenoeming hebben bedankt. In dit district is voor de vrijzinnigen dus ook slechts winst te behalen en kan van verlies geen sprake zijn. In hetgeheeltredenlOanti-revolutionairen, 8 vrijzinnigen en 3 katholieken af. hl welke verhouding deze partijen in Juli in de Staten zullen terugkeeren is, gegeven de verrassingen, die de stembus vaak oplevert, in het geheel niet te voor spellen, doch dat de Staten van Zeeland „om" zouden gaan, hiervan zal voorloopig nog wel geen sprake zijn. Het is thans zoo goed als zeker, dat onze provincie in den aanstaanden nazomer een vorstelijk bezoek wacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1