Zaterdag 27 April 1907. De Clous Eerste Blad. RECLAMES. Kuikenfokkers nil I 8 II, irma Wed. A. J. HAAIJER, Thol (Z i e r i lc z e e s c h. e Couran t). KUIKENS D R ANK W E T. Uit Stad en Provincie. De ramp van de Harwichboot. ZIEMkZmCHEifti NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG No. 8454. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. gebruikt dit jaar voor 'topkweeken van Uwe ons gebakken ziekte-kiemvrije Opfokvoer: en voor uitnemende eierproductie van Uw hoenders: I van de Holl. Melksuikerfabriek te Uitgeest. Te Zierikzee verkrijgbaar bij NI. DE RIJKE. Brochure op aanvrage. van den Salon der Tentoonstelling te Amsterdam, gehouden in het Paleis voor Volksvlijt, was de beste Band voor Rijwiel, Motor, Automobiel en Rijtuig, op stand 36. Geregeld houden wij groote voorraad, zoowel Draad- als Hielbanden, in alle maten. Auto-, Motor- en Rijtuigbanden leveren wij direct van af lager te Amsterdam, Heerengracht 308. De Hoofdagenten voor het Zuiden der Mitteldeutsche Gummiwaaren-Fabrik Louis Peter Act Ges., Frankfurt am Main. Handelaren grossiersprijzen. Tweede Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1906. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het tweede suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dezer ge meente, over het dienstjaar 1906, op den 19 dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland s goedgekeurd, op heden aan den Gemeente- Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter ezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen wee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden nü die uitreiking de aangeslagenen egen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen nbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den Dij de Verordening op de invordering van ge- -joemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 25 April 1907.' De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 'ierikzee Gelet op artikel 22 der Drankwet; Herinneren belanghebbenden aan den inhoud 'an dit artikel, volgens welke bepaling alle ver dunningen met 1 Mei vervallen, tenzij het over et volgend jaar verschuldigde recht vóór dien lag is betaald. Zierikzee, den 26 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Slachten van Vee en het ver- koopen van Vleesch. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzef. maken bekend, dat op heden is afge kondigd de door den Raad, in zijne Vergadering van den 12 April 1907, vastgestelde Verordening tot wijziging der Verordening betreffende het slachten van vee en het verkoopen van vleesch in deze gemeente. Zij maken voorts bekend, dat deze Verordening op den 29 dezer in werking zal treden, voor een ieder gedurende drie maanden ter Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en tegen betaling van 10 cent verkrijgbaar is gesteld. Zierikzee, den 26 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de kapitein op non-activiteit C. E. Nardten, van het wapen der infanterie, met ingang van 1 Mei 1907, weder in actieven dienst geplaatst, en wel bij het 2de regiment infanterie. De St. Ct. van lieden bevat o. a. de statuten van het Harmonie-Gezelschap „Crescendo" te Dreischor en der Ver- eeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs te Haamstede. Noordgouwe. Op de Nutsvergadering van 24 dezer is tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering der maatschappij, te houden in de Pinksterweek te Amsterdam, gekozen de heer M. W. van de Garde en als diens plaatsvervanger de heer A. A. Vis. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat in den afgeloopen winter aan 32 lezers 364 boeken ter lezing waren afgegeven. Het ledental van het departement is met 10 vermeerderd. Bruinisse. Alhier is overleden de heer M. Zoeter, gedurende een reeks van jaren commissaris der booten aan het Zijpe. Gedurende enkele jaren was de overledene ook lid van den raad en wethouder. Woensdag werd zijn stoffelijk overschot onder groote belangstelling aan den schoot der aarde toevertrouwd. Door de predikanten De Jagher en Waardenburg werd aan de groeve in herinnering gebracht, welk groot verlies door de weduwe, de kinderen en de familie werd geleden. Scherpenisse. De door het bestuur van het Waterschap „De Vrije Polders" onder Tholen tot tijdelijk opzichter benoemde W. A. van de Velde heeft tengevolge van verspreide lasterlijke geruchten voor die benoeming bedankt. Het bericht, voorkomende in De Zeeuw van Donderdag 1.1., als zoude de heer c. Ridderhof van Oud-Vosmeer voor een jaar aangewezen zijn als organist in de Ned. Herv. Kerk alhier, is onjuist. Zooals vroeger werd gemeld, is de heer c. van der Graaff benoemd, doch de heer Ridderhof is aangenomen slechts voor eenige Zon dagen. Heinkenszand, 24 April. Gisteren had de huurkoetsier J. Verschiere, toen hij huiswaarts keerde uit Goes, het ongeluk, dat het paard schrikte, zoodat paard en rijtuig met passagiers in een diepe sloot terecht kwamen. Met behulp van eenige toegeschotenen mocht het gelukken de passagiers na één der portieren open te hebben gemaakt, uit hun benarde positie te verlossen. Onder de passagiers waren er, die wonden opgedaan hadden aan één der handen, anderen kwamen met een bemodderd pak en zonder ongelukken vrij. Het rijtuig was erg beschadigd, wat een groote schadepost zal opleveren. Middelburg. Zondag wordt er een ver gadering gehouden om te trachten over te gaan tot de oprichting van een Zeeuwschen Bond van katholieke kiesvereenigingen. De nieuwbenoemde iuit.-kolonel der infanterie M. J. van Hille blijft in garnizoen te Middelburg. Ook de nieuwbenoemde luit.-kolonel van den provincialen staf A. C. H. Alma blijft in zijn tegenwoordigen werkkring gehandhaafd. Vlissingen. In het jaarverslag over 1906 van de Winkeliersvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" alhier, wordt dankbaar melding gemaakt van den steun, door de Middeiburgsche winkeliers aan hun Vlissingsche collega's, door de oprichting vanwege de Vereeniging „Han delsbelang" van eei' credietfonds voor bedrijfsschade tengevolge van den water snood van 12 Maart 1906. Terneuzen, 25 April. Door de maré- chaussée wordt onderzoek gedaan naar een aanklacht tegen een 73-jarigen man onder de gemeente Zaamslag wegens onzedelijke handelingen met een zevenjarig meisje. Naar men verneemt, heeft de verdachte bekend. De Terneuzensclie Courant vermeldt in de afgeloopen week: Te Sluiskil viel Maandagavond een knaapje, het vijf-jarig zoontje van den arbeider I. R., in het kanaal; het kind dreef van den kant, en verkeerde in een hachelijke positie. Een geluk was het, dat doctor Buyze van Terneuzen den knaap opmerkte, kordaat te water sprong en, zelf ook met een nat pak, het kind aan den wal bracht. De kommies 2e klasse D. Verpoorte, te Terneuzen, is met ingang van 16 Mei verplaatst naar Brielle. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Kortgene, 25 April. Heden werd door de vereeniging „Landbouwbelang" aan besteed, de levering van 55100 K.G. Chili- salpeter, waarvoor was ingeschreven door: Anth. Kole, Colijnsplaat, f 12,63; Meijer, Zaamslag-12,63; P. G. Adriaansens, Bergen-op-Zoom, -12,52 Gebr. Krijger, Krabbendijke, -12,68; Snelleman, Dinteioord, -12,68; Firma Schippers, Camperland, -12,56; Iman J. van der Have, Rotterdam, -13,12; Mij. tot Verk. v. Hulpm., Dordt, -13,— Glerum Co., Vlake-12,84. Gegund aan den heer P. G. Adriaansens te Bergen-op-Zoom. Door de Vereeniging „Landbouw belang" te Bruinisse werd Woensdag aanbesteed de levering van 42900 k.g. Chili-salpeter. Ingeschreven werd door: Binnenveld Schellen, Rotterd., f 12.98. P. G. Adriaansens, Groenendijk, - 12.72. W. Adriaanssens P.Az., B.-op-Z., - 12.70. W. Bolier Lz., Poortvliet, - 12.84. Iman J. v. d. Have, Rotterdam, - 13.06. Firma Jac. Krijger, Krabbendijke, - 12.76. Glerum Co., Vlake, - 12.89. A. Snelleman, Dinteloord, - 12.71. L. Eversdijk, Kapelle bij Goes, - 12.70. Kostense, Kruiningen, - 12.65. Adriaansens v. Gassen, Kloosterz., - 12.72. Meijer, Zaamslag, - 12,72. Anth. Kole Cz., Colijnsplaat, - 12.76. De levering werd gegund aan den heer Kostense. Op Woensdag 22 Mei zal aan het gebouw van het Prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed het maken van kopsteigers, los- en laad- steigers en bijkomende werken in de tramweghavens aan het Zijpe. Raming f 16500. Op het bureau van de genie te Vlissingen is aanbesteed: 1°. het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Vlissingen; minste inschrijver de heer D. Bijl te Vlissingen voor f 4966; 2". het éénjarig onderhoud der militaire gebouwen en werken te Middelburg; minste inschrijver de heer A. Hanewinkel te Vlissingen voor f 3075. Landbouw en Veeteelt. Te St.-Maartensdijk is een vergadering gehouden door den kring Tholen en St- Philipsland der afd. Zeeland van de ver eeniging „Het Nederlandsch Rundvee stamboek". Opgemaakt werd een lijst van personen tot het benoemen van 3 voor keurmeesters en 2 plaatsvervangers der voor-keurmeesters; benoemd werden de heeren Jb. Hage te Scherpenisse, Chr. Hartog, id., en C. W. Snijder te Oud- Vossemeer, terwijl als plaatsvervangers werden benoemd de heeren M. C. Steendijk te Stavenisse en P. Kodde te St.-Maartens dijk; tot kring-keurmeesterswerden benoemd de heeren Hage en Hartog voornoemd en Snijder als plaatsvervanger. Als plaatsen voor de voorkeuringen werden aangewezen Poortvliet, St.-Annaland en St.-Philipsland en voor de kring keuringen St.-Maartensdijk en Oud-Vosse- meer. Tot kring-commissaris werd benoemd de heer H. J. Dorst te Stavenisse. Verschillende mededeelingen werden nog gedaan, o. a. dat vermoedelijk bijdragen beschikbaar zullen gesteld worden voor controle van melkopbrengsten, vetgehalte en afstamming van vee. Bij de voor-keuring zal aanbieding ge vraagd worden van melkkoeien, die men beschikbaar wil stellen voor deelname aan de tentoonstelling in Den Haag. Uit elke gemeente zijn twee personen aangewezen, die zullen trachten tot stand te brengen fok-vereenigingen, hetzij plaat selijk, hetzij sommige plaatsengecombineerd. De zuivel-consulent zal samensprekingen met bedoelde personen houden tot voor lichting. Schouwen, 25 April. Op het land overal weer vroolijk leven, frissche kleuren en nieuwe groeikracht. De landbouwer vertrouwde in gunstige omstandigheden zijn zaden aan den akker toe, en overal tooit het jonge groen als der oogen lust de velden. Menig tarwe veld, door den winter te zeer geteisterd, moest uitgereden en werd met bieten be zaaid, zoodat ook daardoor met dit gewas een groote oppervlakte bezaaid is. De koeien verlaten steeds weer de stallen en stoffeeren onze weiden weer weelderig. Nachtvorsten plaagden ons kleine gewas en de vroeg bloeiende fijne vruchtboomen, zoodat die koude verwoestend werkt op de vruchtzetting. Evenwel is de bloesem- Deiotte aan de vruchtboomen zóó rijk, dat menigeen met recht op een goed ooftjaar hopende is. Stavenisse. Met de uien is het treurig gesteld. Honderden H.L. zijn reeds naar de greppels verhuisd en voor de nog puike biedt men 50 60 cents. Men rekent in deze gemeente de hoeveelheid nog op circa 400 H.L. Ook in aardappelen is de handel dezer dagen zeer slap, men biedt dooreen f 2.75 per H.L. Van dit product rekent men alhier nog op een voorraad van minstens 6000 H.L. KERKNIEUWS. Op het Woensdag 24 Juli in het Mastbosch bij Breda te houden Zuider Zendingsfeest zal de openingsrede worden uitgesproken door ds. J. R. Slotemaker de Bruine, predikant te Nijmegen, eere voorzitter. Verder zullen als sprekers optreden dr. J. R. Callenbach uit RotterdamA. van Os, zendeling te Amsterdamds. C. f. Westermann uit Amsterdam; ds. Th. Mooij uit Hoboken (België); ds. H. J. Couvée uit Amerongen; ds. J. Wisse, uit Drie bergen, en ds. N. Klaassen uit Dussen. De slotrede zal gehouden worden door ds. P. J. Molenaar uit Middelburg. O N D E R W IJ S. Middelburg, 25 April. Acte-examens L. O. Geëxamineerd 8 dames. Afge wezen 2. Geslaagd mej. S. S. A. van den Berg, Zierikzee; N. P. Bijlo, Dreischor; M.'L. Moelker, Serooskerke (S.)J. E. M. Rademaker, Brouwershaven; M. D. Vijver berg, Oosterland, en J. A. Vooren, Zierikzc Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats-examen in de wis- en natuurkunde, de heer C. M. Hoo- genboom, geboren te Renesse. De heer J. Prins te Vlissingen, die Woensdag te Middelburg is geslaagd voor het examen van onderwijzer, heeft deze akte behaald door eigen studie in zijn vrije uren. Hij was n.l. tot vóór zijn examen als timmermansknecht te Vlissingen werkzaam. Deze zelfmade onderwijzer is reeds benoemd aan de christelijke school te Axel. Stavenisse. De heer M. J. Waale van Nieuwerkerk, die hier reeds 6 winters een cursus in landbouwkunde heeft geleid, heeft zich, tengevolge zijner benoeming als onderwijzer aan de normaallessen te Zierikzee, verplicht gezien uit de eerste betrekking ontslag aan te vragen. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) A. B., 28 jaar, onbezoldigd rijks- veldwachter-jachtopziener te Wemeldinge, wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Wederom is aan den Hoek van Holland aangespoeld een lijk van een onbekend persoon, in donker geruit pak, in verren staat van ontbinding. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Zondag 28 Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Cat. Zondag 28. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sNam. twee ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert van Kerkwerve. (Doopsbedieping). Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Nam. twee ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 'sNam. twee ure: ds. Reus van Eikerzee. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. De Leur. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. De Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Schouwen en Duiveland. April 1 9 0 7. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. W/sse. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: ds. v. d. Griend van Dreischor. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure: Leeskerk; 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. De Jonge van Zonnemaire. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5,15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Booij van Goudzwaard. Geref. Kerk. te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ureLeeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg van Bruinisse; 'snam. twee ure: Geen dienst. Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure: Leeskerk; snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II: 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone samenkomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1