ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 23 April 1907. Tweede Blad. (Z i e x* i Is. z e e s c li e C o u r a n t). J achtverpachting. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIE!!. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8452. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zijn voornemens, op Woensdag den 1 Mei e.k., des namiddags te 12'/j uur, op het Raadhuis, in het openbaar, aan den hoogstbiedende, voor den tijd van zeven jaren, te verpachten: 1°. de Jacht der gemeente Zierikzee, zich uitstrekkende over eene oppervlakte van ongeveer 1700 Hectaren, en 2°. een gedeelte der Jacht op de gronden en wateren, behoorende tot het gebied van de voormalige heerlijkheden Rengerskerke en Zuidland. De voorwaarden liggen van heden af ter lezing op de Gemeente-Secretarie, en zijn aldaar ver krijgbaar ad 10 cent. Zierikzee, den 19 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. Elfduizend onderwijzeressen van de openbare scholen te New-York hebben een groote overwinning behaald, toen de senaat Van New-York, met slechts één stem tegen, een wetsontwerp goedkeurde, waarbij hare bezoldigingen met die van onderwijzers gelijk gesteld worden. Het andere huis zal den maatregel stellig eveneens aannemen. Men denkt dat het New-Yorksche voor beeld van gunstigen invloed zal zijn op de bezoldiging van onderwijzeressen in andere steden. De New-Yorksche wet bepaalt, dat geen onderwijzeres minder dan 1800 gulden (720 dollars) 's jaars zal krijgen en dat zal een meerdere uitgave van ruim 5 millioen dollars meebrengen. In New-York zijn de vorige week millioenen met millioenen getrouwd. Juf frouw Ethel Geraldini Rockefeller, de lievelingsnicht van den petroleumkoning John D. Rockefeller, schonk haar hand aan Marcellus Hartley, den eigenaar van 48 millioen gulden. Ethel is het mooiste meisje uit de familie Rockefeller en zij heeft van haren vader en haren oom ongeveer 240 millioen gulden te wachten. Zij had natuurlijk een uitzet, kostbaarder dan ooit een bruid heeft gehad, en hare huwelijksgeschenken waren meest sieraden met zeldzame en kostbare juweelen. Op verscheidene plaatsen is de aard korst in werking. De vulkaan Puyfuye, in Zuid-Chili, spuwt nog steeds kolommen vuurs, ontzettende schade aanrichtenduit Sydney wordt bericht, dat de vulkaan Reapehu hevig in werking is, dat de krater van dien berg groote steenbrokken in de hoogte slingert, en de bewoners van de omliggende dorpen met achterlating van al hun have en goed op de vlucht zijn ge gaan. Gisterenmorgen wees de seismograaf te Potsdam weer twee hevige aardbevingen aan, op een afstand van waarschijnlijk 10,000 K.M. Door de uitbarsting van de Puyfuye is een dorp geheel onder de asch begraven; en ook de aardbevingen in Mexico hebben enorme verwoesting aangericht. Duizenden menschen in Zuid-Mexico zouden het leven er bij verloren hebben, verscheidene steden verwoest zijn. Uit Galvestone komt het bericht, dat de zee voor die stad Zondagavond plotseling aan het koken ging. Het water werd soms tot eene hoogte van 250 voet opgeworpen. Het was zoo heet, dat stukken ijs die nog tusschen de in hammen aan den kant zaten, smolten, Natuurlijk is er een geweldige schade aangericht, maar het is nog onmogelijk te zeggen hoeveel menschenlevens er verloren zijn gegaan. SPANJE. Madrid, 19 April. Volgens een door de Correspondencia deEspannia geïnterviewden diplomaat zal de afspraak, tusschen de Engelsche en Spaansche koningen te Cartagena gemaakt, nader schriftelijk be krachtigd worden. Het gaat om een Engelsch-Spaansch verbond, dat eventueel door bijtreding van Frankrijk, en misschien ook van Italië, tot een Viervoudig Verbond voor de Middellandsche Zee zal worden uitgebreid. De Engelsche diplomatie, die tegenover Spanje zeer voorkomend was, heeft het over de hooghartig optredende Duitsche gewonnen. Engeland en Spanje vullen elkander ook aan. Spanje had schepen en geld noodig. Engeland soldaten en operatie-basissen. Engeland beloofde geld voor de amortisatie der leeningen, en garandeerde de veiligheid der Spaansche kusten; Spanje moet daarentegen eventueel troepen ter beschikking stellen, de arsenalen uitbreiden, de havens versterken, en in Ferrol, Vigo, Cadiz en Cartagena oorlogs schepen beschikbaar houden, namelijk zes pantserschepen, zes snelle kruisers en 12 hoogzee-torpedobooten. In Marokko, waar voor de Fransch-Spaansch-Engelsche over eenkomst ten volle bevestigd is, kan Spanje onvoorwaardelijk op Engelsche hulp rekenen. Het staat vast, dat de koning van Italië naar Cartagena komt; wel trachtte men te Berlijn, waar het bericht van dit viervoudig verbond als een bom werkte, de keizersreis te bespoedigen, maar de teerling is al geworpen. Italië maakt zich volkomen los van Duitschland; het ziet naar de Adriatische Zee, en streeft naar invloed op den Balkan. Alle Engelsche schepen zijn volkomen voor een oorlog uitgerust; in 72 uur kan Engeland in de Europeesche wateren zooveel schepen ver eenigen als het overige Europa te zamen, zonder één man of één pond kruit meer in te schepen. Spanje en Engeland kunnen door Gibraltar en Ceuta de zeestraat vol komen sluiten, zoodat Engeland zijn vloot naar believen in het oosten of het westen gebruiken kan. ITALIË. Koning Eduard van Engeland en koning Victor Emanuel hebben te Gaëta een onderhoud gehad van 20 minuten, geduren de welken tijd minister Tittoni en Sir C. Hardinge met elkaar een gesprek voerden daarna confereerde koning Eduard met minister, Tittoni en admiraal Mirabello. Victor Emanuel moet een tegenbezoek in Engeland in het vooruitzicht hebben gesteld. Ook gaat hij naar Cartagena om koning Alfons te spreken. Als koningin Victoria van Spanje beter is, zal misschien ook de Duitsche keizer in Madrid komen, wordt er bijgevoegd, als om de bittere pil voor Duitschland wat te vergulden. Koning Eduard had ook naar Rome willen gaan, maar hij laat dat, omdat hij dan den paus zou moeten bezoeken, wat zijn Fransche vrienden natuurlijk niet graag zouden zien. Bij de plechtigheid, Donderdag 1.1. in het Vaticaan gehouden, waarbij eenigen nieuwen kardinalen de teekenen hunner waardigheid werden verleend, heeft de paus een scherpe rede gehouden tegen de modernen in de Katholieke gemeenschap. De paus ving aan met van de vervolging van de kerk te spreken, doch voegde er aan toe, dat ditmaal niet de Fransche kerkstrijd werd bedoeld, doch geheel andere vijanden van de kerk, die nieuwe theorieën uitdenken, den Bijbel, als ware het een gewoon boek, aan critiek onder werpen, en in tijdschriften, dagbladen en brochures eischen, dat de kerk zich buigen zal voor het modernisme. Het doet den paus leed, dat deze modernen de critiek hooger stellen dan het dogma. Eindelijk vermaande de paus de kardinalen deze tot den waren godsdienst terug te keeren. De aanleiding tot deze bestraffende toespraak schijnt gelegen in het optreden van pastoor Murri, hoofd van de Christe lijke democraten in Italië, die in zijn herderlijke waardigheid is geschorst. Rome, 19 April. De Agenzia Stefani maakt de volgende, uit Gaëta gedagteekende nota openbaar: „De in particulieren vorm plaats gehad hebbende ontmoeting tusschen den koning van Engeland en den koning van Italië is een nieuw bewijs van de gevoelens van persoonlijke genegenheid, die de beide heerschers verbindt. De ontmoeting is niet door politieke oogmerken ingegeven, maar zal de beste uitwerking hebben op de even hechte als hartelijke betrekkingen tusschen Engeland en Italië. De ontmoeting van de beide vorsten, wier vredelievende gezindheid bekend is, is voor de geheele wereld een belofte en een waarborg voor den vrede". Malta, 20 April. Bij de vlootoefening is de torpedojager „Ariel" op een golfbrekenden dam gestooten en gezonken. Één man is verdronken. De eerwaardige Tiber heeft aan zijn boorden een drama zien afspelen. Op 22 Maart kwamen twee jonge lieden, Gustav Pfeifer uit Landskron, in Bohemen, en Flora Khun, uit Arad, naar Rome. Op 25 Maart kwamen zij te voet te Fiunicrino, aan de monding van den Tiber, aan. Den dag daarop zonden zij brieven en geld aan mevrouw Pfeifer te Landskron en be zochten Ostia. Op 27 Maart kochten ze twee doozen en zonden hun overtollige garderobe eveneens naar Landskron. Daarop namen zij afscheid van den hotelier en verklaarden, met den middagtrein naar Rome te willen vertrekken. Twee dagen later ontving de Oosten- rijksche consul te Rome officieel opdracht, onderzoek te doen naar 't verblijf van een minnend paar uit Landskron, daar er ver denking bestond, dat het aan den zee-oever bij den Tibermond zelfmoord wilde plegen. Alle nasporingen bleven echter vruchteloos. Eerst thans heeft men hunne lijken ge vonden. Gustav Pfeifer had, om alle sporen van hem en zijn geliefde uit te wisschen, voor den doodelijken sprong den voorzorgs maatregel genomen zich aan zijn beminde vast te binden en een zwaren steen aan het touw te bevestigen. Door toeval werden de lijken door een visscher ontdekt. In de brieven, door den jongen man naar huis gezonden, recht vaardigde hij de wanhopige daad met de vijandigheid zijner verwanten, die zich hadden verzet tegen de vereeniging der beide gelieven. De diefstallen zijn de laatste maanden op de Italiaansche lijnen verbazend toe genomen en de slachtoffers daarvan waren meestal vreemdelingen. Daarom zal in het buitenland met vreugde worden vernomen, dat het de Italiaansche en de Fransche politie na veel moeite moet zijn gelukt eenige daders op het spoor te komen. Hier werd niet op eigen houtje gestolen, maar een soort van internationale ver eeniging heeft in alle landen waar veel rijke vreemdelingen reizen, haar ver takkingen. Ook kwamen daarom de dief stallen meestal voor aan de grenzen. Bij Turijn heeft de Italiaansche politie reeds enkele dieven in hechtenis genomen; zij behoorden nota bene tot het gilde der conducteurs. Huiszoekingen brachten daar de gestolen waren aan het licht. Men vond: stoffen, zijde, kanten, fotografie toestellen, fleschjes odeur, messen, bossen sleutels, ja wat niet? De dieven hadden natuurlijk handlangers, die het gestolene in ontvangst namen en aan den man brachten. Men meende twee dier handlangers op de hielen te zijn, maar plotseling zijn ze verdwenen. In- tusschen wordt de jacht op de dieven met ijver voortgezet. Twee roovers, die de omstreken van Turijn terroriseerden, zijn uit den weg geruimd, de één door een jong meisje, de ander door twee boeren. Milaan is Woensdag in beroering gebracht door een waanzinnige vrouw. De mooie markiezin Altala Rainblet Mas- saglia sloot zich op in haar huis, trok haar mooiste kleeren aan en stak de meubels in brand. Toen de brandweer kwam, werd die met revolverschoten ont vangen. Stelselmatig werd de burcht nu belegerd, maar pas nadat de ongelukkige markiezin al hare patronen verschoten had, gelukte het de brandweer, in huis door te dringen. De brand was spoedig gebluscht. De brandweermannen troffen in het huis nog een anderen waanzinnige aan, een neefje van de markiezin, dat even plotseling van streek was geraakt. Het ongelukkige tweetal is naar een gesticht gebracht. HONGARIJE. Een schoolmeester in Hongarije had een jongen van zijn klas met een zweep ge slagen, wat nog al hard aangekomen was, en ten gevolge waarvan de jongen was gestorven. Terwijl het kind begraven werd is de schoolmeester, half krankzinnig van wroeging, naar het kerkhof geloopen en heeft zich op het graf van zijn leerling voor het hoofd geschoten. RUSLAND. De Russische Doema heeft besloten 25 millioen roebel ter beschikking te stellen tot onderstand bij den heerschenden hongersnood. St.-Petersburg, 18 April. De doema besloot wegens het Paaschfeest van 30 April tot 12 Mei geen zittingen te houden. Daarna werd het debat over de landquaestie voortgezet. Twee boerenafgevaardigden der rechterzijde verklaarden onder instemming van het geheele huis, dat den grooten landeigenaars tegen niet te hooge prijzen land afgekocht moest worden om onder de boeren te verdeelen; ingeval de land eigenaars weigerden, zou een hooge grond belasting ingevoerd moeten worden om hen van meening te doen veranderen. ENGELAND. Op een banket, den buitenlandschen gasten aangeboden, en waarbij meer dan 500 personen tegenwoordig waren, hield de Engelsche Minister van Oorlog een speech, waarin hij o.a. zeide„lk beschouw generaal Botha als een groote aanwinst voor het rijk. Zijn militaire ondervinding kan ons van veel nut zijn. De generale staf en ik zullen Zaterdag de eer hebben met den generaal overdegemeenschappelijke verdediging van het rijk te confereeren". Een oorverdoovend applaus begroette deze woorden. De aanwezigen sprongen van hun stoelen op en zwaaiden met servetten en zakdoeken. Het enthusiasme bereikte echter zijn hoogtepunt, toen Botha opstond en zeide: „Ik breng een boodschap van het volk der Transvaalsche kolonie over. Wij wenschen den band tusschende verschillende deelen des rijks te versterken en te be vestigen. Wij wenschen in liefde en eendracht met Engeland te leven. Het geheele volk der Transvaalsche kolonie grijpt in oprechte vriendschap Engeland's hand, en zal deze hand nooit weer loslaten". FRANKRIJK. Terwijl de bakkersstaking nog niet ge ëindigd is, komt alweer een nieuwe staking de Parijzenaars plagen; ditmaal zijn het de kellners, die het werk neergelegd hebben. Niet alle kellners van de groote stad, maar toch die van de meeste voor name café's op de boulevards. Het geheim was goed bewaard, het bevel is 's nachts gegeven en op den eersten slag van zeven uur riep één der kellners in een boulevard café: „schorten af", en eenige minuten later liepen de verschillende kellners over den boulevard te flaneeren. Sommige café's moesten sluiten, anderen lieten door keukenjongens, stalknechts e. d. bedienen, doch ook het keukenpersoneel dreigt in staking te zullen komen. Op de arbeidsbeurs hebben zij een bijeenkomst gehouden, waarin tot staking besloten werd. De president van de bijeenkomst vond het niet passend, dat men dadelijk na dat besluit weer aan het werk zou gaan en sloot de deur van de zaal af. Dat gaf eenige minuten lang een hevig rumoer, toen wérd de deur geopend, en vertrokken de betoogers, natuurlijk niet om te gaan werken. In troepjes ging men de boulevards op, waar men herhaalde malen met de politie in botsing kwam. DUITSCHLAND. In Metz maakt een tot dusver onbekend gebleven individu er een soort sport van, des avonds alleenloopende vrouwen of meisjes met een scherp voorwerp, waar schijnlijk een hoedepen, verwondingen in de zij toe te brengen. Tot dusver werden 23 gevallen bij de politie aangegeven. NEDERLAND. Apeldoorn, 20 April. Donderdagavond 4.56 arriveerde alhier H. M. de Koningin- Moeder. Zij werd aan 't station opgewacht door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg. Ook de burge meester van Apeldoorn was aanwezig. Na een allerhartelijkste begroeting tusschen Moeder en Kinderen werd in een rijtuig met vier paarden met jockey's en voorrijders door de Dorpsstraat naar 't Loo gereden. Het talrijke publiek buiten 't station juichte de Vorstelijke personen toe; ook langs den weg had zich veel publiek verzameld, dat eerbiedig groette. Zaterdag keerde H. M. de Koningin- Moeder weder naar de Residentie terug. Heden, den verjaardag van den Prins, wapperde van Rijks- en Gemeentegebouwen en van particuliere woningen de vader- landsche driekleur. Reeds vroeg in den morgen kwamen vele personen ten paleize Het Loo om hun handteekening in de felicitatie-registers te zetten; ook door de besturen van ver schillende corporaties en vereenigingen hier ter plaatse werd dit gedaan. Bloem stukken werden aangeboden door het gemeentebestuur, de Oranje-vereeniging, de Vereeniging Naar Apeldoorn en de Vereeniging tot Veraangenaming van het Verblijf alhier, zoomede door het personeel van de paleizen 't Loo, Soestdijk en Den Haag. Aan 't telegraafkantoor op 't Loo heerschte een ongewone drukte door de vele tele grafische gelukwenschen voor den Prins zoowel uit binnen- als buitenland. Hedenmiddag maakte de Vorstelijke familie een rijtoer in een rijtuig met vier paarden in de omgeving van Apeldoorn en 't Loo. Aan 't familie-diner, dat heden ten paleize plaats heeft, nemen, behalve de Vorstelijke personen, alleen deel de dames en heeren der Hofhouding. Om 8 uur gisterenavond werd den Prins een serenade gebracht met fakkellicht, door ruim 20 plaatselijke vereenigingen; drie muziekkorpsen gingen in den stoet mee, terwijl door de plaatselijke zangver- eenigingen Z. K. H. het oude Wilhelmus werd toegezongen, onder leiding van den heer H. Stokhuizen, directeur van Apel- doorn's Mannenkoor. De Prins heeft geschenken ontvangen: o. a. van de Koningin Haar levensgroot portret, geschilderd door mejuffrouw Van Stockum. Voorts verschillende schoone gravures in lijst, fraaie jachthond afgericht op de hertenjacht. Van de Koningin-Moeder acht fraaie groote candelabres, waarvan twee in de vestibule geplaatst werden. Amsterdam, 20 April. Gisterennamiddag had hier een treurig ongeval plaats, waarbij twee kinderen om het leven kwamen. Bij een verhuizing naar een derde verdieping op de Bloemgracht, werd een piano naar boven geheschen. Spelenderwijze bevonden zich twee knaapjes van 6 en 12 jaar, een zoontje van den aannemer der verhuizing en zijn kameraadje, daarbij en trokken meê. Toen de piano tusschen de eerste en tweede verdieping bengelde, is ver moedelijk de lus van het heischtouw uit de katrol geschoven, waardoor het zware stuk viel en pardoes op de beide kinderen. Onmiddellijk zag men bloed vloeien en weldra bleek, dat beide kinderen vreeselijk in- en uitwendig verwond waren. Het 12-jarig speelkameraadje werd dood op genomen, terwijl het 6-jarig zoontje nog gisterenavond is overleden. Het echtpaar Schaap en de dochter ervan, de slachtoffers van het gebeurde op de Spiegelgracht, werden heden onder zeer weinig belangstelling begraven. 19 April 1907. Ondertrouwd: A. P. v. d. LINDE en M. L. v. d. CINGEL. Dreischor, Kerkwerve, Huwelijksvoltrekking 1 Mei a.s. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Behuwd- en Grootvader, den Heer W. HOOGENBOOM, betuigen wij onzen hartelijken dank. Amsterdam, 20 April 1907. C. E. HOOGENBOOM— Krayenhoff van de Leur. S. A. HOOGENBOOM- van den Wall Bake. W. HOOGENBOOM.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5