E MF^T ÏWI0KINDER-I ll LÖ 1 rn m i Melkvoedsel voor Ki nderen enZieken Uit Stad en Provincie. voorzichtig volgens de regelen der kunst een paar ijzeren manchetten aandeden, waarna het drietal, de deugd natuurlijk in 't midden, zich begaf naar het druk bezochte gebouw, aan welks gevel het uithangbord hangt: Koninklijke Marechaussee. De ge arresteerde bleek een sujet, betrokken bij een deze week te Amsterdam plaats gehad hebbenden diefstal. Telegrafisch was de politie van zijn verblijf alhier verwittigd. Bergen-op-Zoom, 20 April. Op den 2en Pinksterdag zal wederom alhier een internationaal concours hippique gehouden worden. Verleden jaar kon dit concours niet plaats hebben wegens het heerschen van influenza onder de paarden der artillerie. Hierdoor verkeert de kas thans in gunstigen toestand, zoodat ditmaal een uitgebreider programma uitgevoerd en flinke prijzen kunnen uitge loofd worden. De nationale nummers voor Landbouw- paarden zijn in drie klassen verdeeld: 1. hengsten, (koudbloed ras), 2. licht en 3. zwaar wagenslag, enkelspannig, (hengsten uitgesloten). Leden der Vereeniging betalen in beide laatste nummers geen inleggeld. In deze nummers zijn flinke prijzen uitgeloofd. Tot slot wordt een jachtrit gehouden over pl.m. 2400 M. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f.1,—; elke regel meer f 0,20. Een boodschap van Steenbergen. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen worden het is slechts aan weinig menschen bekend wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg, wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen enz.), wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gehouden, wat intusschen de nier ziekte tijd geeft zich te ontwikkelen in rheumatiek, waterzucht, suikerziekte, eiwitverlies enz. De heer J. GLADDINES, Veststraat E 416 te Steenbergen, deelt ons medeGedurende negen jaar waren mijn nieren aangetastals gevolg biervan had ik zeer veel pijn te doorstaan in den rug en de lendenen. De pijn verplaatste zich tot in de rechterzij, waar ik dan hevige steken had, net alsof ik voortdurend met spelden werd ge stoken. Ik sliep onrustig en wanneer ik 's morgens opstond, was ik reeds buitenmate vermoeid en afgemat. Ik was totaal lusteloos en moedeloos de urine kwam met een branderig gevoel, liet veel bezinksel na en had een onaangename lucht. Ik wist niet wat ik moest gaan beginnen. Ik liet op aanraden van een mijner kennissen een doosje Foster's Rugpijn Nierenpilten komen en het spijt mij, dat ik dit uitstekend geneesmiddel niet eerder gekend heb, want hieraan heb ik het te danken, dat ik mijn gezondheid weer terug be komen heb. Nadat ik één doosje geledigd had, was de pijn bijna geheel verdwenenteneinde echter zeker te zijn van een volkomen genezing zai ik nog eenigen tijd met uw Pillen doorgaan. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze, die u goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Rugpijn Nierenpillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Ze zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bfi den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. Zierikzee, 20 April. Is er ééne zaak in deze stad, die in de laatste jaren is uit gebreid, verbeterd en verfraaid, dan is het zeker de sociëteit „Ons Genoegen" van den heer Verwer. De fraai aangelegde en steeds goed onderhouden tuin, de nieuwe muziektent, veranda en kegelbaan, 't beurs- lokaal, de gezellige vóórzaal het zijn altemaal werken van de laatste jaren. Dat de jonge eigenaar de voetstappen van zijn vader wil drukken, bewijst de nieuwe smaakvol gemeubileerde bovenzaal, met geheel vrijen opgang, uitsluitend ingericht voor vergaderingen, gezellige avonden enz. Gisterenavond werd voor het eerst op die zaal een souper gegeven aan een aan de sociëteit verbonden club, en al was dit ook voor de meeste leden een verrassing, het bleek weldra, dat zij zich ook daar uitstekend thuis gevoelden. Ook deze nieuwe zaal is wederom een verbetering, toegevoegd aan al het reeds genoemde. Wij vestigen de aandacht van be langstellenden op de lezing met lichtbeelden in de Concertzaal alhier op morgen, Dinsdagavond, van den heer S. J. Ph. Regensburg, arts te dezer stede. Het onderwerp der lezing zal zijn „Bestrijding der Tuberculose" een onderwerp, dat voorzeker een ieder groot belang moet inboezemen. Er wordt geen entrée geheven, zoodat een elk vrij kan komen. Bij Kon. besl. is aan C. Phernam- bucq, gewezen bediende bij het ijkwezen in Zeeland, een pensioen verleend van f 127. Bij de dir. belastingen enz. zijn ver plaatst met ingang van 1 Mei a.s.de kommiezen 2e kl. J. van Keulen, van Koe wacht naar Veere; W. Jansen, van IJzendijke naar Brouwershaven; A. Beun, van Ter- neuzen naar St.-MaartensdijkJ. Ie Clercq, van Sas van Gent naar Terneuzen; J. W. A. Rademaker, van Hontenisse naarTerneuzen; de kommiezen 3e kl. H. Wessels, van Wouwsche plantage naar Hansweert, en H. de Jong, van Wouw naar Hansweert. Op I Augustus gaat de lichting 1899, met uitzondering van de cavallerie, veld en rijdende artillerie en torpedisten, over bij de landweer. Het reserveleger wordt dan 5 lichtingen sterk. Door den heer Jos. de Potter te Stekene is aan den scheepsbouwmeester J. Smits te Alblasserdam opgedragen het bouwen van een stalen rijnschip van 1100 ton. Renesse. Aan het op den 2en Pink sterdag te houden festival alhier, waarvoor door den heer M. Steur Cz. welwillend een zeer geschikt terrein is afgestaan, zullen deelnemen de volgende muziekgezelschap pen: „Nut en Uitspanning" van Zonne- maire„Witte van Haamstede" van Haam stede; „Oosterlands Fanfare" van Oosterland; „Kunst na Arbeid" van Ellemeet; „Luctor et Emergo" van Renesse. Verder de zangvereenigingpn„Poly hymnia" van Zierikzee; „Nu met Hope" van Burgh en „Vooruitgang zij ons Streven" van Renesse. Westelijk Schouwen, Zondag 21 April. Geen lachende zongeen koesterende stra len; een naar regen dreigende lucht; een stevige bries uit het Zuidwesten, die het stof voor zich uitjaagt en den voetganger in het gezicht dwarrelt. De bloemkelken als een pot gesloten; de bloemen de vorige week door het schrale weer te weinig ont wikkelt om Zondag tot een echten bollendag te maken. Sober gerinkel van fietsers, weinig geratel van rijtuigen, geen voetgan gers op weg naar de bloembollenvelden. De bezoekers hebben wijselijk het tochtje uitgesteld tot den volgenden Zondag, om, als dan het zachte lenteweer tot een wan deling uitlokt, dubbel te genieten van het heerlijk schouwspeldat een bloeiend bollenveld ruimschoots aanbiedt. Bruinisse. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd, op verzoek van M. Timmermans, besloten, de buizen voor het riool voor zijn perceel in de Nieuwstraat, voor rekening der femeente te nemen. Eenzelfde verzoek van ondervan werd afgewezenomdat de grond voor die buizen, niet aan de ge meente behoort. Besloten werd ook nieuwe bevolkings registers aan te leggen. Voor het overige was de gemeenteraads zitting gewijd aan zaken, die in besloten zitting werden behandeld. Stavenisse. Zaterdagavond 1.1. had alhier de bijeenkomst plaats, die belegd was tot het oprichten van een afdeeling Tholen van het Centraal Genootschap van Kinder- herstellings- en vacantiekolonies. De heer Buijze sprak een inleidend woord en stelde aan de vergadering voor, den heer Augustijn uit Goes, die als spreker voor deze zaak was overgekomen. Deze behandelde het ontstaan, de oprichting, de werking, het nut en de resultaten van bedoelde kolonies. Een aandachtig gehoor viel spreker ten deel. Na einde der lezing en eenige be sprekingen werd er tot het oprichten eener afdeeling besloten. Staande de vergadering traden 20 personen, waaronder 5 dames, als lid toe. Voor elke plaats van 't eiland werden 2 personen aangewezen, teneinde te trachten leden te werven. Een huishou delijk reglement werd vastgesteld. Tot de eerstvolgende vergadering, in Juni te houden, zullen de bestuurswerkzaamheden worden waargenomen door de heeren Buijze en Soeters en mej. C. A. Hartog. Daarna wordt er een definitief bestuur gekozen. Aan het einde der bijeenkomst dankte d,e heer Buijze den spreker en de opgekomenen, en wenschte allen geluk met het welslagen dezer bijeenkomst, waardoor, zoo noodig, lijdende kinderen, voornamelijk der volks klasse, zullen kunnen geholpen worden in het verkrijgen eener betere gezondheid. St.-Filipsland, 22 April. Door 't over waaien van vonken uit een in brand geraakte strooschelf, brandde de land- bouwschuur op de hofstede van den heer B. in den Anna-Jacoba-polder, gisteren middag in een minimum van tijd geheel af. Uitgenomen de levende have, die men met de grootste krachtsinspanning wist te redden, ging de geheele inhoud in de vlammen verloren. Ondanks den sterken wind is het woonhuis gelukkig staande gebleven. In de afgeloopen week is men met de werkzaamheden in 't Slaak zoover ge vorderd, dat het gedeelte aan den Flip- landschen kant, ter grootte van 500 gemeten, geheel omkaaid, en buitengewone om standigheden buitengesloten, voor goed drooggelegd is. Scherpenisse, 21 April. Zondagmiddag tusschen 2 en 3 uur zag men in den Scherpenisse-polder op een kwartier afstand van de gemeente een luchtballon langs den grond zweven, nu weer hooger, dan weer lager. Het anker, dat uitgeworpen werd, om den ballon stil te houden, kon geen vastheid vinden, totdat iemand er bij kwam, die het anker aan een paal be vestigde. Een dame en vier heeren stapten uit; onderwijl waren enkele honderden menschen er heengegaan. De ballon en verdere materialen zijn op een wagen ge laden en naar Tolen vervoerd. Ook de 5 personen zijn, nadat ze eerst bij den burgemeester zijn geweest, per rijtuig daar heen vervoerd. Men zegt, dat de reizigers des middags om 12 uur van Parijs zijn opgestegen. De oorzaak van de daling moet hieruit voortkomen, doordat er een defect aan den ballon was gekomen, waar door het gas ontsnapte. Vrijdag 1.1. werd alhier in den ge meenteraad besloten, nu het juist de jaardag was van Z. K. H. Prins Hendrik, per telegram een gelukwensch toe te zenden. Tot leden van het stembureau voor de a.s. verkiezing van een lid der Prov. Staten werden benoemd de heeren Q. Hage en C. M. Kleppe, met den burgemeester als voorzitter, terwijl in het stembureel voor de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad werden benoemd de heeren C. Hartog A.Az. en G. Bolier Gz., met den burgemeester als voorzitter. Als 4e lid werd aangewezen de heer F. Sneepels. St.-Maartensdijk. Als een bewijs welke vrachten men op flinke wegen met een span paarden vervoeren kan, moge dienen, dat de landbouwer L. J. de Rijke van Poortvliet hier een wagenvracht aardappelen op de fairbank ter weging aanbood, waar van het bruto-gewicht 4131 kilo bedroeg. Een uur afstand was hiermee afgelegd. Wissenkerke. In een artikeltje „Achter de Kachel" werd onlangs gewag gemaakt van het al of niet blijven voortbestaan van de bewaarschool alhier. Er is voor gewerkt om die nuttige inrichting in stand te houden en voor den aankoop van het gebouw waren door een paar onbekenden reeds belangrijke sommen toegezegd, ter wijl verschillende ingezetenen hunne inge nomenheid met het behoud der school hadden betuigd door in te teekenen op een gepresenteerde lijst voor aankoop en onderhoud dier school. Toch was het succes niet volkomen, zoodat het te denken was dat de goede bedoeling schip breuk zou lijden door onvoldoenden finan- ciëelen steun. De school, voor ruim 50 jaren geleden gesticht door mevr. v. d. Loeff—Vader, zal, naar wij vernemen, blijven bestaan, dank zij den toegezegden steun van mevr. Gewin—Vader, mevr. Van der Os—Vader en den heer Vader van 's-Gravenpolder. 't Voornemen zou ook bestaan om hoog noodige verbeteringen aan het gebouw te doen aanbrengen. Het beheer der instelling zou worden opgedragen aan een commissie, bestaande uit beiangsteuenaen. Goes. Diep ongelukkig is het echtpaar K. met zijn kinderen. Een jonge zoon, zeeman, verdronk in de lersche Zeeeen volgende zoon, veelbelovend veearts en in het bezit eener goede practijk, overleed voor een jaar geheel plotseling, en dezer dagen had de oudste zoon, de heer J. J. K., 42 jaar, gehuwd en vader, eigenaar eener bloeiende sleeperij te 's-Bosch, het ongeval in zijne hooischuur dood te vallen. Diep treurig voorzeker. De verjaardag van Prins Hendrik werd op de gewone manier gevierd; d. w. z. er werd van de publieke en enkele bizondere gebouwen gevlagd, en de klok werd geluid, evenals inen dat doet bij het aangaan der kerk, bij brand en bij enkele begrafenissen. Het personeel aan de rijksbruggen over het kanaal door Zuid-Beveland is voor iedere brug met één man vermeerderd. Wegens gebrek aan deelneming er waren slechts 7 medewerkende gezel schappen is het plan om dit jaar het 20-jarig bestaan van „Euphonia" met een festival te vieren, uitgesteld tot het volgend jaar, op Pinkster-Maandag. Een voddenkoopman miste op één der dorpen twee bankbiljetten van f 10. Nergens te vinden troosteloos naar huis. Daar vond hij ze onder de opgekochte vodden. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op de beide Bevclanden telt 31 leden, waarvan 14 ter vergadering waren opgekomen. De beide aftredende bestuursleden, de heeren J. Risseeuw, burgemeester van 's-Gravenpolder, en J. N. Elenbaas, id. van Krabbendijke, werden herkozen. De rekening bleek te bedragen in ontvang f 181 en in uitgaaf f 123, goed slot f 58. Op Vrijdag 26 Juli wordt te Antwerpen de zomervergadering gehouden. Breedvoerig werd gediscussieerd over de nieuwe Woningwet, en over de bouw verordeningen. Aan H. H. Gedep. Staten zal worden verzocht om tegen 1913 in te voeren een voorschrift, dat alle vierwielige voertuigen, die kunstwegen berijden, en vrachten van meer dan 1000 kilo vervoeren, velgen moeten hebben van minstens 9 c.M.een zelfde voorschrift voor tweewielige rijtuigen, die 750 kilo vervoeren. De bermen der wegen zullen alleen bij het uithalen bereden mogen worden. Middelburg. Benoemd met ingang van 1 Mei tot adjunct-inspecteur van politie alhier de heer A. C. Bos, inspecteur-titulair van politie te Vlaardingen. Vlissingen, 20 April. In de hedenmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders van de Kon. Maatschappij „De Schelde", werd het jaarverslag over 1906 uitgebracht. Daarin wordt gewezen op zeer be vredigende resultaten, die gedeeltelijk althans het gevolg zijn van gelukkig intijds afgesloten contracten voor den aankoop van materialen, voordat de algemeene prijsverhooging begon, en gedeeltelijk als gevolg der verbeterde en vernieuwde in richtingen. Bovendien waren al de afdeelingen steeds volop bezet en werd met groote krachts inspanning gewerkt om de vele orders op den gecontracteerden tijd te kunnen af leveren. Ook dit jaar moesten verschillende orders wórden afgewezen of onthield de Maat schappij zich van mededinging. In het afgeloopen jaar werden zeer belangrijke reparatiën aan schepen en werk tuigen uitgevoerd, zoowel voor de marine als voor de koopvaardij. Thans zijn nog in aanbouw en in be stelling de stoomschepen „Kawi" en „Tabanan" voor de „Rotterdamsche Lloyd" en „Sumatra" voor de stoomvaart-maat schappij „Nederland". Op 1 Januari was het bedrag der nog niet afgeleverde werken pl. m. f 3.500.000, terwijl na dien tijd tot heden nieuwe bestellingen inkwamen tot een bedrag van f 1.360.000. Bij de groote bedrijvigheid gedurende 1907 te verwachten mag over dit jaar een bevredigend resultaat voorspeld worden. De droogdokrekening wijst voor het droogdok „Prins Hendrik" een verlies op de exploitatie aan van f 3.637.01, terwijl de exploitatie van het droogdok te Vlissingen een winst gaf van f 820.86. De exploitatie der havenwerken gaf een winst van f 8414.08. Het aantal werklieden gedurende het jaar varieerde slechts weinig en bedroeg op het einde van het jaar 1618. Aan arbeidsloon werd in 1906 uitbetaald een bedrag van f 841.595.67. Het dividend werd, zooals was voor gesteld, bepaald op 10 pCt. De zuivere winst bedraagt f 122.000. Uit het jaarverslag van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen blijkt nog, dat nog meerdere orders voor onderzeesche booten worden ingewacht, waarover thans wordt onderhandeld. De gemeenteraad verhoogde de jaarwedde van den gemeente-ontvanger van f 1800 tot f 2400 en benoemde tot tech nisch ambtenaar bij de gemeente-fabricage den heer P. J. Van Poelvoorde, civiel- ingenieur, Haarlem, op een salaris van f 1200. Een persoon alhier, die de vorige week een kleine wond bekwamis na hevige pijnen te hebben doorstaan, aan bloedvergiftiging overleden. Terneuzen. De gemeenteraad alhier heeft besloten een geldleening van f 7000 aan te gaan tegen een zoo laag mogelijke rente. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Noordgouwe. Voor de levering van 26800 KG. Chili-salpeter aan de landbouw- societeit alhier, zijn de volgende biljetten ingekomen L. Eversdijk. Kapelle, f 12,92; C. van Bloois, Dreischor, f 13,19; A. Snelleman, Dinteloord, f 12,99; Maatschappij tot ver koop van hulpmeststoffenDordrecht f 13,32; Iman J. van der Have, Rotterdam, f 13,13; Glerum Co., Vlake, f 12,87; H. de Rijke, Zonnemijire, f 12,97; J. Kostense, Kruiningen, f 13,08; W. Bolier, Poortvliet, f 13,10. Aannemer de firma Glerum Co. te Vlake. Voor het verrichten van drie grond boringen aan de Westwatering is inge schreven door Mej. de Wed. A. Anker Zonen te Zierikzee voor f 275. Deze firma is voor dit werk de laagste inschrijfster. Op Woensdag 15 Mei zal aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed: het onderzoeken en herstellen van het storte- bed in de schutkolk der groote sluis te Hansweert, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland. Scherpenisse, 21 April. Zaterdagavond werd alhier aanbesteed de levering van grint voor de polderwegen Laagste in schrijver was schippei A' K. Hartog alhier voor f 1.90 per M:'. vrij voor den wal. Het lossen der grint uit het schip op de haven f 0.33 en het lossen voor den Hoogenweg voor f 0.44, werd aangenomen door G. Anthonisse. Het vervoer der grint van de haven door den Scherpenisse-polder en naar den Stoofdijk werd aangenomen door L. Janssen voor f 0.48 en van af het eind Hoogeweg langs de wegen door Westkerke voor f 0.50, alles per MT Landbouw en Veeteelt. Thans is door de afdeeling Tholen van de Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw definitief besloten, dat de algemeene vergadering van genoemde Maatschapp met daaraan verbonden tentoonstelling welke te Tholen wordt gehouden, z; plaats hebben op 12, 13 en 14 Juni. D tentoonstelling wordt gehouden op Vrijda 14 Juni. In de jongste vergadering van het Hoofc bestuur van de Maatschappij, te Middelbur gehouden, waren als datums voorgestel 11, 12 en 13 Juni. Toen werd er eveuwi op gewezen, dat op 11 Juni de stemminge voor de Prov. Staten plaats hebben, e vereenigde de vergadering er zich medi dat het bestuur naar bevind van zake zou handelen. RECHTSZAKEN. Naar wij vernemen, is het juridisc onderzoek in zake Simon Polak, die de aanslag op den Minister van Justitie, in: Van Raalte, pleegde, afgeloopen. Er wordt nog gewacht op het rappo van de deskundigen, die een onderzoe instellen naar de geestvermogens van Simr Polak. Binnen enkele weken zal dit radp binnenkomen, en kan de zaak naar openbare terechtzitting worden verwet KERKNIEUWS. Bij de Herv. Gem. te Zierikzee zij herbenoemd tot ouderling de heer F. A. Kloppert e tot diaken de heer A. Verhage; en benoemd: tot ouderling de heer I Ochtman Sz. (in de plaats van den hei S. Ochtman Jz., die bedankt had, na bijr 50 jaar kerkelijke betrekkingen te hebbc vervuld), en tot diaken de heer A. Gaander in plaats van mr. G. W. Th. baron va Dedem, die deze gemeente verlaat. Ds. C. Reijnierse, pred. bij de Her i Gem. te Wilhelminadorp, heeft het berot naar Vollenhove aangenomen. O N D E R W IJ S. Op 1 Mei a.s. zal het 40 jaar geledf zijn, dat de heer A. Prinse, onderwijzer Noordgouwe, bij het onderwijs in funct trad. Bijna 32 jaar is hij in zijn tegei woordige standplaats werkzaam. Dat er op de scholen in Nederland nc menige vacature vervuld kan worden, blij l uit één onzer vakbladen, De Vacalun waarin niet minder dan ruim 150 onde] wijzers(essen) gevraagd worden. Tot onderwijzeres in den Anna-Jacob I polder, gemeente St.-Philipsland, isbenoen mej. E. C. M. van der Schaaf te Sl Maartensdijk. Mej. M. T. Gebraad, onderwijzer! te Kloetinge, is als zoodanig benoemd Oud-Beierland, en de heer P. M. v. d. Slik te Hansweerd (pas geëxamineerd) tot ondel wijzer aan de school met den bijbel I Kruiningen. Aan de bizondere school te Bruinisl is tot onderwijzeres in de handwerk: benoemd mej. C. Elenbaas Md. Hulst. In het eerste jaarverslag van vereeniging tot oprichting en instandhoudii eener ambachtsschool alhier wordt gezeg dat het groot aantal leerlingen en de vel bewijzen van verklaringen van sympatf een duidelijk bewijs zijn, dat de overtuigiil is doorgedrongen, dat met de oprichti I dezer ambachtsschool een goed werk verricht. Een nuttige instelling is tot sta gekomen, waarvan goede verwachting' gekoesterd mogen worden voor ambacht man en werkgever. St.-Filipsland, 22 April. Als no. 3 il de voordracht voor hoofd der school I Kloetinge is geplaatst de heer P. v. d. Line hoofd eener school alhier. Door den gemeenteraad alhier, is teg/. 1 Mei eervol ontslag verleend aan in l Meijer als onderwijzeres in den Ann Jacoba-polder, en aan den heer De Vril als onderwijzer aan de school op het dot Renesse. De onderwijzers der afdeeli „Westelijk Schouwen" van het Ned. Or Genootschap hielden Zaterdag een vt gadering, waarin door den heer J. Sp van Ellemeet de leesbeurt vervuld we: Spreker had tot onderwerp van zijn inll ding gekozen: „Ons Taalonderwijs". Twee vragen dringen zich onwillekeu( bij den onderwijzer op, wanneer hij nag; de bedroevende resultaten van het tail onderwijs. Telkens bemerkt hij, dat lij onderwijs, vooral in het taalvak, zoo slee beklijft, zoo spoedig vervliegt. De tw vragen nl», die zich aan den onderwij; opdringen, zijn deze: „Hoe komt het, (I zulke allertreurigste resultaten verkreg worden?" en „Hoe is daarin verbeteri te brengen Spreker beweert en stelt in het lictl dat de klacht gegrond is. De fout ech ligt in de taal zelf, hoe vreemd dat o t klinkt. De taal heeft voor den leerling veel - en dan nog een aanzienlijk aan verwante begrippen. De taal is daar: alleen al zoo moeielijk te leeren. Bovt dien is het geen onzin als men bewet dat het kind eigenlijk drie talen tegel moet leeren, n.l. Ie de moedertaal ll dialect; 2e de beschaafde omgangstaal Hollandsch en 3e de schrijftaal. Is 1j wonder dat de leerlingen zooveel moe hebben met het leeren der taal en sclu dus de fout niet in de taal zelf?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2