Dinsdag 23 April 1907. Eerste Blad. (Z i e r i It. zeesctie Cour an t). Meer licht. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8452. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit vee bladen. Onveiligheid Vaarwaters. 3e BURGEMEESTER van Zierikzee brengt volgende berichten betreffende schiet- 'eningen, enz. ter kennis van zeevarenden, die I arbij belang kunnen hebben, t.w.: dedeeling in verband met de verlegging van de verkenningston van het Plaatgat. Friesdie Zeegat. Iste District. 3oor de verlegging van de verkenningston n het Plaatgat in 1,10 d.M. water, op ongeveer: 31' 30" N.b. en 1" 5' 48" O.l. (5n 58' 52" 0.1. Greenwich), is de koers en verheid van de kenningston der Noordoostergronden van ieland naar de verkenningston van het Plaatgat tns CP/iZ. 12'A z.m. en de koers en verheid de verkenningston van het Plaatgat naar de rkenningston van het Huibertgat 07,N. 137a zm. verkenningston van het Plaatgat ligt in de ling: N.-lichttoren Schiermonnikoog N124"0. 6l,s z.m. derzeesch mistsignaal, station voor draadlooze elegrafie en seindienst in werking gesteld aan boord van het lichtschip „Haaks". let in B. a. Z. No. 53/390—1907 aangekondigde derzeesch mistsignaal en het B.a.Z. No. 61/452— )7 aangekondigde station voor draadlooze egrafie met seindienst, aan boord van het htschip „Haaks", zijn op 15 April 1907 in rking gesteld. Nadere aankondiging zal volgen, wanneer ook toonen van stormwaarschuwingsseinen is jesteld. -igging lichtschip ongeveer: 52" 57', 8 N.b. en 34', 8 W.l. (4 18', 3 0.1. van Greenwich). Diepte. Haven van Lemmer. Zuiderzee. 3de District. [Volgens mededeeling van den kapitein-luitenant zee, belast met de hydrographische opnemingen Nederlandsche zeegaten, staat in den mond i de haven van Lemmer thans slechts 24 d.M. iter met gemiddeld laagwater (1 d.M.—N.A.P.) ze ondiepte strekt zich uit van de buitenkanten havenhoofden tot pl.m. 50 M. zeewaarts. ietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van rlog zal op nader tusschen 24 April en 1 Mei tusschen 15 en 31 Mei a.s. vast te stellen jen een schietoefening worden gehouden van fort Harssens. Er zal gevuurd worden met nonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij veilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 30 M. van het fort. )p de dagen waarop gevuurd wordt, zal van fort een roode vlag waaien van minstens één r vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan einde daarvan; alsmede gekleurde vlaggen, ïgevende de richtingen waarin gevuurd zal irden. 3ovendien zullen op dien dag groote waar- luwingsborden worden geplaatst aan den ;ang der haven en op de batterij Vischmarkt, rmeldende in welke richting gevuurd zal )rden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en den ingang der haven borden zullen worden plaatst, waarop is aangegeven de beteekenis r gekleurde vlaggen, als volgt: rood en witte ,g beteekent Noord, wit en zwarte vlag N.-O., arte vlag Oost. 3e datum der schietoefening zal nader kele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Schietoefeningen van het fort IJmuiden. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op nader sschen 24 April en 1 Mei en tusschen 15 en Mei a.s. vast te stellen dagen eene schiet- fening worden gehouden van het fort IJmuiden. zal gevuurd worden met kanonnen van licht liber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt n sector tot op 4500 M. van het fort en grensd aan de Noordzijde door eene lijn van het fort in de richting N.N.W. en aan de idzijde door het Noorderhoofd en een lijn in richting Z.W. van het uiteinde daarvan. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van af t fort een roode vlag waaien, van minstens n uur vóór den aanvang der schietoefeningen t aan het einde daarvan. 'ietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. 'olgens mededeeling als voren zal op nader ischen 24 April en 1 Mei en tusschen 15 en Mei a.s. vast te stellen dagen eene schiet- fening worden gehouden van het fort Pampus. zal gevuurd worden met kanonnen van licht liber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt n sector begrensd door de richtingen N.W. or Noord tot Z.O. (180") tot op 4500 M. van it fort. lOp de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van t fort Pampus een roode vlag waaien, van listens één uur vóór den aanvang der schiet- feningen tot aan het einde daarvanbovendien llen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de tterijen Diemerdam en Durgerdam, de West- tterij nabij Muiden en den kerktoren te uiderberg. metoefeningen van het fort Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling als voren zal op nader sschen 24 April en 1 Mei en tusschen 15 en Mei a.s. vast te stellen dagen eene schiet- fening worden gehouden van het fort Hoek n Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag beZ. het zeegat en een roode vlag beN. het zeegat; de afstand wordt 3100 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. Zierikzee, den 22 April 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Begeving uit het Hendrik Nannes en Catrijn Epes Leen te Bolsward. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gezien een schrijven van de Bestuurders- Collatoren van het „Hendrik Nannes en Catrijn Epes Leen" te Bolsward; Brengen ter kennis van jongelieden uit het geslacht der stichters, dat Bestuurders voornoemd op een nader te bepalen dag in de maand Juni, voornemens zijn, om tot eene begeving uit dat Leen over te gaan. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente-Secretarie alhier. Zierikzee, den 22 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het voljaars-kohier van de Personeele Belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1907, No. 1, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 19 April 1907. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Nu de vloedplanken-kweslie de ge moederen in deze gemeente in beweging heeft gebracht, en zij tengevolge van het bij Gedeputeerde Staten dezer provincie door mr. A. J. F. Fokker ingediend bezwaarschrift contra het jongste gemeente raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting en tot het opnemen van f 3500 van het grootboek, nog niet van de baan is, hebben wij bij den gemeente-bouwmeester eens aangeklopt, teneinde betreffende deze aangelegenheid, die ons nog niet in alle opzichten volkomen helder was, iets naders te weten te komen. Het kwam ons namelijk vreemd voor, dat de gemeente-bouwmeester, die, volgens het gesprokene in de jongste raadszitting uitdrukkelijk gezegd had, dat het werk voor aanbesteding niet vatbaar was, in weerwil van die uiting de kosten van het werk toch op ongeveer duizend gulden zoude geraamd hebben. Wij meenden, dat het ééne met het andere niet geheel klopte. Vandaar dat wij den gemeente-bouwmeester om in lichtingen vroegen. Deze nu heeft ons het volgende mede gedeeld, en ons tevens het recht gegeven daarvan met vermelding van bron in ons blad gebruik te maken. De gemeente-bouwmeester dan heeft ons pertinent verklaard, dat hij het werk nooit op duizend gulden geraamd heeft, dat hij het ook niet geraamd kon hebben, omdat hij het niet voor raming en daarom ook niet voor aanbesteding vatbaar achtte. Hij deelde ons tevens mede, dat hij een gelijkluidende verklaring in de vergadering van Burgem. en Weth. heeft afgelegd. Hem is, na de schouwing op 13 Maart, door Burgem. en Weth. opgedragen het werk uit te voeren, en aan dien last heeft hij voldaan. De eenigste fout, die hem zou kunnen aangewreven worden, is deze, dat hij van de administratieve moeilijkheden, die uit een belangrijke overschrijding der begrooting zouden voortvloeien, niet op de hoogte was. Ware hij daarmede slechts eenigszins bekend geweest, dan zou hij tijdig gewaarschuwd hebben. Tegenover deze stellige verklaring van den gemeente-bouwmeester staat evenwel de daarmede strijdige verklaring van den burgemeester in de jongste raadszitting. Meer licht in deze is zeer zeker gewenscht. Aan de ministeriëele crisis in ons Vader land is eindelijk, nadat zij twee maanden geduurd had, een einde gekomen. De rechterzijde, die haar deed ontstaan, durfde, alhoewel haar tot tweemaal toe de samen stelling van een Ministerie was opgedragen, de regeeringstaak niet op haar schouders nemen, waaruit duidelijk blijkt, dat het haar door de Oorlogsbegrooting af te stemmen, te doen was de linkerzijde in moeilijk heden te brengen, haar het regeeren een tijdlang onmogelijk te maken. Om dien voor haar ongunstigen indruk weg te nemen, om zich van de blaam, die daar door op haar rustte, bij de natie te zuiveren, heeft zij bij de heropening der Tweede Kamer, die gedurende de crisis geschorst was, een debat over die crisis aangebonden. Verspillend den nu meer dan ooit kost baren nationalen tijd, heeft zij, zegge een week lang, over de ministeriëele crisis, haar oorzaak, duur en oplossing, gedis- cussiëerd, zonder zich zelfs eenigszins van de schuld, die haar drukt, te hebben kunnen schoonwasschen. Integendeel, elk onbevoor deelde moet nu de overtuiging hebben gekregen, dat ondanks de slimme poging van haar' welsprekende leiders, het te doen voorkomen, alsof'de reactionnaire Eerste Kamer de Oorlogsbegrooting verworpen heeft niet om politieke redenenmaar wegens technische bedenkingen, het haar te doen was den parlementairen arbeid der linkerzijde een poos lang tot stilstand te doemen. Is in Nederland de ministeriëele crisis ten einde, in het naburig België is zij, wat in geen 23 jaren gebeurde, uitgebroken. Het Ministerie Smet—De Naeijer, dat den achturigen arbeidsdag in het mijn-wets ontwerp niet wilde opgenomen hebben, heeft, toen de meerderheid der Kamer dat beginsel toch aannam, het bijltje er bij neergelegd. Het hoofd van het Ministerie deed na den uitslag der stemming over het wetsontwerpwaarin de achturige werkdag was vastgelegd, in de Kamer de verklaring, dat, nu het Kabinet niet meer op den steun van de geheele meerderheid kon rekenen, het besloten had collectief zijn ontslag bij den Koning in te dienen. De werkzaamheden der Kamer werden in middels geschorst. Dat alles is conform de parlementaire usances. Maar wat nu gebeurt, is een schromelijke bespotting daarvan. In het Staatsblad verscheen namelijk een Koninklijk Besluit tot in trekking van het mijn-wetsontwerp. Uit de dateering van dit besluit bleek echter, dat de intrekking geschied was een dag voor dat over het wetsontwerp in de Kamer gestemd is geworden. Als Gij, regecring, het wetsontwerp reeds ingetrokken hebt, waarom laat Gij ons, Kamerleden (aldus wordt terecht opgemerkt), dan monniken werk doen, en stemmen over het wets ontwerp. In Parijs hebben de kellners, na zich van servet en witte das ontdaan te hebben, het werk gestaakt, zoodat in de café's de chefs het dorstig publiek bedienen. De staking vindt hierin haar oorzaak, dat de kellners het grootste deel der fooien, die zij dagelijks ontvangen, aan hun patroons moeten afstaan. Deze gaan dus met het leeuwendeel strijken, wat niet in de be doeling der fooiengevers ligt. De kellners eischen nu, dat overeenkomstig die be doeling de fooien in hun zakken terecht komen, en niet in die van hun principalen. De Engelsche Koning tracht zijn neef Wilhelm op politiek gebied meer en meer in een toestand van isolement te brengen. Nauwelijks is het bezoek aan Spanje's Koning te Carthagena afgeloopen, wien hij, naar verluidt, bij de reconstructie der vloot Engeland's hulp heeft toegezegd, of de aandacht der wereld wordt opnieuw getrokken door de ontmoeting, die Edward VII te Gaëta had met Victor Emanuel, Koning van Italië. Deze ontmoeting werd des te meer opgemerkt, omdat Italië der Dritter im Bunde ist met Duitschland. De Italiaansche pers geeft zich dan ook alle moeite in het licht te stellen, dat het bondgenootschap met Duitschland geen beletsel behoeft te wezen de vriend schappelijke betrekkingen met andere mogendheden te versterken. Louis Botha, voormalige opperbevel hebber van het leger der Boeren, thans eerste Minister van Transvaal, wordt in Engeland allerwege zeer gevierd. Men weet, dat hij naar Groot-Brittannië is overgekomen, teneinde deel te nemen aan de bijeenkomst van de Koloniale Eerste Ministers. Genoemd door Bannerman in de openingsrede van die bijeenkomst de Benjamin der Ministers, wordt hij ook als een Benjamin overal vertroeteld. Zoo diep verguisd als men eertijds de Boeren in Engeland heeft, zoo hoog vereerd wordt thans hun woord voerder. In Duitschland is één der voormannen van de socialisten, Ignatius Auer, overleden. Na Bebel de knapste en invloedrijkste persoonlijkheid der socialisten, heeft hij, daar hij reeds sedert lang sukkelend was, zijn eigen roem overleefd. Op een volks vergadering besprak hij eens de bekende toespraak van den Keizer tot de recruten, waarin dezen als plicht werd voorgehouden om, als de Keizer het beveelt, zelfs op hun vader en moeder te schieten. In zijn rede haalde hij aan het antwoord, dat de priester in Schiller's drama „Die Rauber" aan Frans Moor gaf, toen deze genen vroeg, welke de verschrikkelijkste misdaad was, Utc ccn incnsch begaan kon, waarop de priester zeide, dat dit vader- of moeder moord was. En bij ons, zeide Auer, zijn er menschen, die er niets in vinden, als door een kind op vader en moeder ge schoten wordt. De begrafenis, die wat de lengte van den stoet betreft, anderhalf uur lang was, en waaraan een honderd duizend menschen deelnamen, was zeer indruk wekkend, en gaf een getuigenis van de voorname plaats, die Auer in de socia listische beweging heeft ingenomen. De lezers en lezeressen zullen zich nog wel herinneren, dat Toerisjkewitsy, een lid der Vechterzijde, in de Russische Rijks- Doema wegens beleediging van den voor zitter uit de vergadering werd gesloten. Nu, dezelfde Toerisjkewiky heeft over het agrarisch vraagstuk een rede gehouden, die ook door de leden der linkerzijde werd toegejuicht. Hij zei o. a. daarin, „dat de boeren niet alleen behoefte hebben aan grondbezit, maar ook aan landbouwkennis, beschaving en onderwijs". Nu wie onthoudt hun dat? De regeering. Waarom onthoudt zij dat den boeren? Omdat zij vreest, dat deze, als zij ontwikkeld worden, zich geen dwinglandij en knevelarij zullen laten wel gevallen, maar zich eenparig zullen scharen aan de zijde van lien, die geordende bij de wet geregelde toestanden wenschen. En daarom moeten de boeren zooveel mogelijk in een toestand van onkunde gelaten worden. De regeering werd in de Doema geïnter pelleerd over de onlusten in de gevangenis te Riga. Evenals in de meeste Russische gevangenissen het geval is, zoo zijn ook de opgeslotenen in die van Riga door hun bewakers mishandeld geworden. Het niet onnatuurlijk gevolg hiervan was, dat de gevangenen een poging tot ontvluchten beproefden. Zeven van hen werden bij die gelegenheid gedood, terwijl velen van hen gewond werden. Vier en zeventig moeten nu voor een krijgsraad terechtstaan. Het was een heftig debat, dat over deze aan gelegenheid gevoerd werd. De interpellant wensche, dat de zaak naar een commissie tot verder onderzoek zoude verwezen worden, waartegen de Minister van Justitie zich verzette. Toch besloot de vergadering tot een enquête. Niet onaardig werd bij die gelegenheid den socialisten, die over de militaire terechtstellingen terecht den staf breken, door een lid der rechterzijde toe gevoegd: „gij ijvert tegen de executies, maar hebt gij bijgeval soms ook niet een bom in uw zak". Nu had men de lieve poppen aan het dansen. Het Verbond van Russische mannen dat achter zich heeft de regeering, bereidt een pogrom voor, waartegen de pogroms, die men in Rusland reeds achter dm rug heeft slechts kinderspel beloven te zijn. Denkt het gouvernement, dat zij daarmede de vrij heidsbeweging onderdrukken zal? IJdele waan! Het te vergieten bloed zal een ge tuigenis te meer zijn, een nieuwe aanklacht tegen het gouvernement, dat voor geen misdaad, hoe groot ook, terugdeinst om zijn staatkunde nog een wijle te kunnen bestendigen. In New-York is onder voorzitterschap van Carnegie een nationaal vredescongres gehouden, dat ten doel heeft de Amerikanen gunstig te stemmen voor de voorstellen, die de Amerikaansche gedelegeerden op de Haagsche conferentie zullen indienen. Die voorstellen komen hierop neer: I. Tusschen alle volken zullen arbitrage verdragen gesloten worden; II. een wereldcongres zal gevormd worden, dat aanvankelijk slechts adviseerende stem heeft; III. de volken zullen zich geleidelijk ontwapenen. Carnegie werd bij de sluiting van dit congres aangenaam verrast door het com mandeurschap van het Legioen van Eer, dat uit naam van den president der Fran- sche Republiek hem overhandigd werd. NEDERLAND. 's-Gravenhage, 20 April. Er gaan stellige geruchten, dat de Tweede Kamer voor nemens zou zijn, het zomerreces dit jaar aanzienlijk in te krimpen, teneinde de schade in te halen, die door den langen duur der crisis is ontstaan. Men spreekt er zelfs van, dat de Kamer tot in Juli zal vergaderen. Rotterdam, 20 April. Het stoomschip „Noordam" vertrok heden van hier naar New-York met 2180 passagiers, waaronder 248 in de kajuits. In de Bad-inrichting „Passage" alhier overleed heden plotseling een onbekende heer, naar gissing pl. m. 35 jaar oud. Gisterenmiddag om 4 uur had op den Oostzeedijk een botsing plaats tus schen een tramwagen van lijn 6, die een defecten bijwagen naar de remise aldaar bracht, en een locomotief van de gasfabriek, die de kolentreinen dwars over den dijk op het terrein der fabriek rijdt. Om daarbij te zorgen voor de veiligheid van het ver keer is een wachter aangesteld, maar deze moet tevens dienst doen als machinist en wordt dan vervangen door een hulpwachter. Die hulpwachter C. K., wonende aan de Breedestraat, was gisteren in functie. Zijn voorschrift luidt dat hij, wanneer de weg veilig is, met een bel voor de locomotief moet uitloopenwanneer de weg niet veilig is, dan plaatst hij een oode seinvlag tusschen de rails. Toen nt gisterenmiddag de kolentrein naderde, F .nd de wachter met een anderen man praten en gaf daardoor in het geheel en sein, noch veilig, noch onveilig. N dentin reed de machinist van den kolentrein door, juist toen bovenbedoelde tramwagens nr derden, waarvan de bestuurder den tre. niet zien kon, doordat deze nog in het slop was, dat op den Oostzeedijk, tegenover de gasfabriek uitkomt. Zoodoende ont moetten tram en locomotief elkaar juist op het kruispunt en de botsing was zóó hevig, dat tramwagens en locomotief uit de rails sprongen, en alle beschadigd werden. Het tramverkeer was daardoor gedurende anderhalf uur belemmerd, doch werd onderhouden door de trams die uit de stad kwamen, op de Admiraliteitskade te doen keeren. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, want de tramwagens die buiten dienst waren, vervoerden slechts eenige werklieden van de maatschappij en dezen kwamen er met den schrik af. De schade aan de tramwagens wordt op f 1500 geschat. Van het gebeurde is door de politie een uitvoerig proces-verbaal opgemaakt. Heusden, 20 April. Terwijl dezer dagen alhier iemand, die er tamelijk „sjappie achtig" uitzag, zich vermeide met naar 't vogelschieten te kijken, werd hij vriendelijk door een paar marechaussees aangesproken, die hem in een minimum van tijd heel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1