ZIERIKZEESCHEêft MEIiVSttODK. Zaterdag 20 April 1907. Derde Blad. (SB i e r i li. z e e s c h. e O o xx ran t). NIEUWSTIJDINGEN. De ramp van de Harwichboot. ADVERTENTIEN. Wegens vertrek naar elders, Ie koi Een jong VEULEN Goud- en Zilverbrons, Voorhanden: Papiermagazijn, R. W. J. OCHTiN, Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8451. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. AMERIKA. Juffrouw Anna Greenwood, de dochter van een welgesteld man te Marlborough, in Massachusetts, is Zondagavond in haar ouders huis aan de telefoon doodgeslagen. Haar vader had een schertsende opmerking gemaakt, en lachende verliet zij de tafel, om de grap door de telefoon aan een vriendin te vertellen. Terwijl zij met de ééne hand hare vriendin opbelde, draaide zij met de andere het electrische licht op. Plotseling ging het licht in huis uit en hoorde Greenwood zijne dochter op den grond vallen. Hij liep naar haar toe en vond haar dood. Aan haren pols was een lichte brandwond. Het schijnt dat een metalen knoopje aan haar mouw een draad van de geleiding heeft geraakt, zoodat er tusschen de telefoon en de electrische leiding door haar lichaam heen kortsluiting is ontstaan. In de buurt van Santa Rosalia heelt een Mexicaansch parelvisscher een parel van zeer bizondere grootte en schoonheid gevonden, dien hij onmiddellijk van de hand heeft gedaan te Guaynas voor duizend dollars. Een liefhebber te New-York, waar voor bizondere dingen steeds koopers te vinden zijn, die niet op een kleinigheid behoeven te zien, heeft voor het bizondere kleinood op slag 25,000 dollars geboden, wat voor den door fortuin begunstigden visscher een les kan wezen, om bij de een of andere buitengewone vondst steeds in Amerika te gaan markten, liefst in de buurt van millionairs. ZWITSERLAND. Het dorpje Nasserina is door een groote lawine overvallen, die verscheidene inwo ners gedood heeft. Een oppervlakte van 80,000 vierk. M. in het dal is onder water gezet. Aan een honderdtal inwoners ge lukte het bijtijds zich te redden. ENGELAND. Een redacteur van de Westm. Gazette heeft een onderhoud gehad met generaal Botha, kort nadat deze te Londen is aan gekomen. Uit den toon, waarop het Lon- densche blad van dit interview melding maakt, blijkt de ingenomenheid met de broederlijke gezindheid, den laatsten tijd tusschen Engelschen en Boeren ontstaan. Vooraf wordt een compliment gemaakt aan den persoon van Botha, in wien men in zijn zwart kostuum, waarin hij zich dadelijk na zijn aankomst kleedde, moeilijk den soldaat zou erkennen, die de wereld over zijn heldendaden had verbaasd doen staan. Botha was best te spreken over de tegen woordige verhouding tusschen Engelschen en Boeren. Op de vraag, wat de overheer- schende geest in Zuid-Afrika is, antwoordde hijongetwijfeld een geest van samenwer king. Engelschen en Boeren zijn bereid in hun eigen belang en tot welzijn van 't land samen te werken, en daarbij de macht van het Britsche rijk te versterken. Omtrent de handelsvooruitzichten koestert Botha goede verwachtingen. Hij vertrouwt, dat de toestand gaandeweg beter zal wor den, maar men moet geduld hebben. Na den oorlog waren de verwachtingen hoog gespannen, en werden groote sommen uitgelegd voor verbeteringen van handels ondernemingen. Thans doet zich op die te hoog gespannen verwachtingen de reactie gevoelenmaar er zullen betere tijden komen. En de constitutie in Transvaal laat, volgens Botha, genoeg ruimte voor een verwezenlijking van alle gewettigde wen- schen van de verschillende partijen in de kolonie. Londen, 16 April. Aan de koloniale premiers werd hedenavond een banket aangeboden door de „Eighty Club", een liberale organisatie. Botha was het middelpunt van het gezelschap, waarvan deel uitmaakten Camp bell Bannerman, Haldane en Churchill. Campbell Bannerman, de gasten ver welkomende, zeide, dat de liberalen het Britsche keizerrijk wenschten te handhaven, door de beginselen van vrijheid en gelijk recht hoog te houden, en het was goed, dat het zonder deze niet kon voortbestaan Botha stelde een dronk in op de imperiale- regeering en zeide, dat het in de Transvaal gestelde vertrouwen nooit zal worden vergeten. Transvaal heeft de haar toegestoken vriendschapshand ge grepen, om haar nooit weer los te laten. Churchill zeide, dat het beginsel van zelfregeering het eenige principe was, dat het keizerrijk kon bijeenhouden. Hij ver klaarde, dat de imperiale regeering besloot aan Botha haar volkomen steun te geven bij het ineenweven tot een Afrikaansche natie, onder Britsche vlag, der beide groote volken. FRANKRIJK. Omtrent een vordering op de ex-keizerin Eugenie van Frankrijk, tot een bedrag van 4.600,000 francs, wordt thans nog mede gedeeld, dat Napoleon III in 1855 bij een oom van den tegenwoordigen eischer, mede Thierry genaamd, een som van drie millioen leende. Daar komt nu natuurlijk nog de rente bij. Gedurende den Fransch-Duitschen oorlog begroef de schuldeischer zijn pa pieren. Ze werden, naar het schijnt, door een toeval eerst enkele jaren geleden terug gevonden. De staking onder de Parijsche bakkers mindert vrij sterk. Woensdagmorgen waren er nog maar 451 stakers. Achttien van hen werden wegens het lastig vallen van arbeidende makkers in ver zekerde bewaring gebracht. De suikerfabriek Say te Parijs wordt getroffen door een staking onder het vrou welijk personeel. Duizend arbeidsters nemen aan de staking deel. De dag van Dinsdag is niet voorbij gegaan zonder eenige ernstige voorvallen. Behalve vitrioolgooierij van de Chaussée d'Antin, hadden nog andere aanslagen op arbeidswilligen plaats. In de Rue du Bac werd ook vitriool door een kelderraampje in een bakkerij geworpen, gelukkig zonder iemand te kwetsen. In de Rue de Ponthieu werd een gezel door twee stakers aangevallende man loste een revolverschot in de lucht, waarop de beide mannen de vlucht namen. In de keuken van het restaurant Blottier, Rue d'Amsterdam, wierp een „tournant" (een soort duivelstoejager, voor alle soort werk gebruikt) uit woede over zijn ontslag hij had wat stuk gegooid en daarop den keukenchef grof bejegend drie patronen in den oven, die een geweldige ontploffing veroorzaakten. Niemand werd gewond, maar men dorst den jeugdigen anarchist niet grijpen, uit vrees dat hij zijn bedreiging, om het huis in de lucht te laten vliegen, zou ten uitvoer brengen. De bakkerspatroons blijven de door den vrede-rechter van het 4e arrondissement aangeboden arbitrage van de hand wijzen. Dinsdagavond bedroeg het aantal stakers te Parijs nog slechts 365. Al is de staking der bakkers te Parijs vrijwel mislukt, toch wordt nog eiken dag door de gezellen een vergadering op de arbeidsbeurs gehouden, waar dan besloten wordt tot een hardnekkig volhouden der staking. Die vergaderingen zijn steeds zeer kalm, maar op straat spelen zich daarna dikwijls heftige tooneelen af: er worden spiegelruiten van bakkerwinkels ingeslagen, invallen gedaan in bakkerijen, en zoo meer. Te St.-Denis kwam het tot een nogal heftige botsing; stakers uit Parijs waren gekomen om de makkers tot staken aan te zetten. Zij stieten op een groepje „onder kruipers", en na een woordenwisseling was men weldra handgemeen. Er werd met revolvers geschoten, maar gelukkig werd niemand noemenswaard gewond. De politie scheidde de vechtenden. Eenige dagen geleden kwam het Parket van Marseille tot de ontdekking, dat er een samenspanning op touw was gezet om een grooten trein te laten ont sporen. Eerst dacht men aan een anarchis- tischen toeleg, maar later bleek dat het er enkel om te doen was de voorwerpen van waarde, die met den trein zouden vervoerd worden, te ontvreemden. Parijs, 18 April. Gisterenavond is een staking onder de kellners uitgebroken een aantal koffiehuizen heeft moeten slui ten; politie bewaakt de overige. BELGIË. De linkerzijde in de Belgische Kamer heeft besloten een krachtig protest te doen hooren tegen de intrekking van de mijnwet, een krenking van de waardigheid van het Parlement. NEDERLAND. Hnschedé, 17 April. Omtrent een poging tot moord alhier schrijft men het volgende: Ongeveer een jaar lang had de 17-jarige J. G. B„ klerkje op een deurwaarders kantoor te Enschedé, z.g. „stille" verkeering met de 17-jarige Johanna H. De familie van het meisje was echter van oordeel, dat wegens den jeugdigen leeftijd van beiden daaraan een einde moest komen. B. kreeg dus van het meisje den bons. De laatste dagen maakte hij 't haar zeer lastig, en volgens verklaring van het meisje moet hij haar ernstig bedreigd hebben, indien hunne verhouding aldus zoo zou blijven. Het meisje, zich wel is waar niet storend aan die bedreiging, nam zich toch voor hem in acht. Maandagavond, omstreeks half tien, liep Johanna H. in de Veenstraat, vergezeld van twee mannelijke personen, toen B. op haar afkwam. Zonder nota van hem te nemen liep ze voort. Hij achtervolgde haar tot de Brink straat en loste a bout portant eensklaps vier schoten op haar uit een zesloops geladen revolver. Geen der schoten trof echter doel. Toen richtte de jeugdige dader de revolver op zich zelf, doch het vijfde schot ketste. Op het gegil van 't meisje kwam hulp opdagen en werd B. gegrepen en aan de politie overgeleverd. Bij onderzoek bleek, dat B. de revolver ontvreemd had van één van zijn patroons. Hij is gisterenochtend ter beschikking der justitie te Almelo gesteld. Amsterdam, 17 April. Het gerechtelijk onderzoek wordt steeds voortgezet naar de oorzaak van den dood der familie Schaap. De justitie droeg de sectie der lijken op aan dr. G. Waller en dr. Schoo, en het chemisch onderzoek aan de apothekers De Groot en Van Ledden Hulsebos. Hedenochtend is de schouwing van het derde lijk afgeloopen, terwijl ook de twee scheikundigen hun onderzoek hebben beëindigd. Het scheikundig onderzoek der organen heeft aan het licht gebracht, dat in alle drie de lijken een hoeveelheid cyaankali is gevonden, zoodat het voor de hand ligt, dat Schaap zijn vrouw en dochtertje dit vergif in de thee heeft toegediend. Cyaankali is een zwaar vergif, dat vooral door photografen veel wordt gebruikt, waardoor Schaap het in zijn bezit schijnt te hebben gekregen. Naar men verneemt, moet de aanleiding tot deze wanhopige daad liggen in den financiëelen toestand der familie Schaap. Volgens geruchten in de buurt van de Spiegelgracht heeft juffrouw Bronkhorst, toen zij met Schaap in het huwelijk trad, ongeveer een halven ton meegebracht. Dit geld schijnt door Schaap met ongelukkige speculatiën te zijn verloren. Verlof tot begraven werd heden gegeven. IJmuiden, 17 April. Aan den Rijks- vischafslag alhier, werd hedenmorgen aangebracht een levende haai van ruim 3 meter lengte. Het monster was door een inwoner van Zandvoort aan het strand gevonden. Het reusachtige dier had veel bekijks. Kooper was de heer A. Hofer, voor f 5. Utrecht, 17 April. In de Suikerstraat alhier leefde een echtpaar in gestadigen twist. Dat de vrouw het als gevolg daar van zwaar te verantwoorden had, laat zich wel begrijpen. Het arme schepsel kreeg in den laatsten tijd slaag en nog eens slaag. Gisterenmorgen kwam het opnieuw tot een uitbarsting en thans met een droevigen afloop. Wat er eigenlijk precies gebeurd is, weet men niet, maar wel bleek eenige oogenblikken later, dat de vrouw, die in zwangeren toestand verkeerde, dood was. Dadelijk werd de politie gehaald en had een lijkschouwing plaats. Deze is des middags herhaald zonder iets aan het licht te brengen. Of er inderdaad bewijzen voor een misdaad aanwezig zijn, is de groote vraag nog. Waarschijnlijk is, dat de man op vrije voeten blijft rondloopen. In de gansche buurt heerschte evenwel diepe verontwaardiging en van mond tot mond fluisterde men: „Moordenaar! Moordenaar!" Scheveningen, 17 April. Door wijlen mejuffrouw Horneman alhier, een bekend geworden vriendin van behoeftigen en dieren, is, na aftrek van een aantal legaten, de helft van haar vermogen nagelaten aan het „Leger des Heils" te 's-Gravenhage en de wederhelft aan het Generale Boeren Hulp-Fonds, n.l. J voor den gewezen Oranje-Vrijstaat en het andere J voor Transvaal. Het „Leger des Heils" ontvangt dien tengevolge een som, groot f 13,000, terwijl generaal Louis Botha te Pretoria en de heer Brebner te Bloemfontein, gewezen waarnemend gouvernements-secretaris van den Oranje-Vrijstaat, door bemiddeling van dr. H. P. N. Muller een zelfde bedrag ontvangen om te worden besteed op dezelfde wijze en voor dezelfde doeleinden, voor welke het Generale Boeren Hulp-Fonds werd opgericht. 's-Gravenhage, 18 April. De heer Schokking stelde in de Dinsdagmiddag voortgezette zitting der Tweede Kamer voor, het ontwerp inzake het onderzoek naar het vaderschap aan de orde te stellen, terwijl de heer Duymaer van Twist dit vroeg voor de Visscherijwet. Over het voorstel-Schokking zal later worden beslist. Tweede Kamer. Het debat over de crisis werd voortgezgt. De heer Drucker was van oordeel dat de gedragslijn van het kabinet volkomen correct is. Met Minister De Meester kwam spreker tot de conclusie dat de rechterzijde die ontslagname uitlokte, en niet heeft willen aanvaarden de logische gevolgen van haar daad. Het was wel degelijk een principieel verzet en het gold wel degelijk een punt van algemeen regeeringsbeleid. De Eerste Kamer kan bovendien niet onbekend geweest zijn met de beteekenis en de gevolgen van haar votum. Spreker ontkende dat het kabinet zich zou hebben schuldig gemaakt aan een inconstitutionneele handeling. Hij merkte daarbij op dat de rechten der Kroon bij dit Ministerie even veilig zijn als bij andere ministeries, zelfs bij één van rechts ook. De heer Van Doorn achtte de ontslag aanvrage door het kabinet volkomen gemotiveerd; door de scherpte van de bestrijding was het daartoe verplicht. Het liefst had spreker een oplossing der crisis gezien in een kamerontbinding. De heer Lohman keurde het af dat uit het advies van den heer Schimmelpenninck mededeelingen zijn gedaan, en zulks niet is geschied met de adviezen van anderen. Ook wees hij er op dat de rechterzijde niet tweemaal, maar eenmaal de opdracht geweigerd heeft. Nogmaals betoogde spreker, dat het bij de zaak waar het om ging, geen principieele quaestie gold. De heer Thomson verdedigde de houding van het kabinet en betoogde dat uit de bestrijding in de Eerste Kamer reactie in militiezaken sprak, en dat zij gericht was tegen het stelsel van een maatregel, deel uitmakende van het regeeringsprograin. De heer Tydeman begreep niet hoe de heer Lohman correct kan noemen de bewering van den heer Schimmelpenninck, dat de electorale meerderheid in 1905 zichvóórgrondwetsherzieninghad verklaard. Daarvan kon niets blijken, want daarover had de strijd niet geloopen. Er op wijzende dat het vraagstuk van het blijvend gedeelte hoe langer hoe meer een politieke kwestie is geworden, betreurde spreker het dat de regeering dit punt heeft gemaakt tot voorwaarde van haar aanblijven, in plaats van zich te bepalen tot een eisch van instemming met hare legerhervorming in het algemeen. Dinteloord. De groote restauratie aan het kerkorgel der Ned. Herv. Gemeente alhier, en waardoor dat weer aan nieuw gelijk wordt, zal binnen eenige weken voltooid zijn. Naar wij vernemen zal de fabrikant van dit werk, de heer A. S. J. Dekker te Goes, in den loop der volgende maand gaan opstellen, zoodat dit schoone werk spoedig zal zijn voltooid. Naar men verneemt, zal de interpellatie inzake de ramp met de „Berlin", spoedig in de Tweede Kamer aan de orde worden gesteld. De heer De Klerk, die dezer dagen een aantal vragen, die hij bij die interpellatie wenscht te stellen, aan minister Veegens heeft toegezonden, moet voor nemens zijn krachtig er op aan te dringen, dat de staat zelf het reddingswezen aan den Hoek-van-Holland ter hand neme en reorganiseere. Een bizondere gouden eerepenning is door het bestuur van de „Royal Humane Society" in Engeland toegekend aan Prins Hendrik, in verband met de schipbreuk van de „Berlin". D. V. hopen onze geliefde I Ouders: HUBERTUS DE WILDE én MARIA STOLK op Vrijdag 26 April aanst. hunne j j 25-jarige Echtvereeniging te i herdenken. Oud-Vossemeer, 20 April 1907. Hunne dankbare Kinderen. Wegens ziekte van onzen broeder j geen receptie. Ondertrouwd: BARTEL KLOET en W1LLEMINA VAN DER MAAS. Serooskerke, Ellemeet, 19 April 1907. Ondertrouwd: MARINUS BODBIJL en GEERTJE VAN DER WERF. Serooskerke, |g aprj| )90? Burgh Getrouwd: JOOS JACOBUS VAN DE VELDE Jz. en JACOMINA DE GRAAFF Cd., die, mede namens wederzijdsche Familie, hunnen oprechten dank betuigen voor de vele belangstelling, vóór en bij hun Huwelijk ondervonden. Kamperland, ,g aprj| Poortvliet, Voorspoedig bevallen van een flinken Zoon, P. DE KIV1ET—Feijen. Wassenaar, 17 April 1907. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een lijden van slechts één dag, ons geliefd jongste Kindje Mattheüs Willem, in den leeftijd van bijna 10 maanden. Scharendijke, 17 April 1907. M. C. PLEUNE. J. M. P. PLEUNE—v. d. Weele. Een net, voor enkele jaren nieuw gebouwd, voorzien van alle gemakken, staande en gelegen aan de Markt te St.-Maartensdijk, Te aanvaarden 1 Juli e.k. Te bevragen bij ANTH. GELUK, Markt, Tholen. Wegens sterfte te koop gevraagd. Adres J. P. HAGE, „Kroonwarde", St. Maartensdijk. te koop, bij C. v. BLOOIS Jz. te Dreischor. uitsluitend prima kwaliteit. - - - - - - - - - - Kleur- en standhoudend, per doosje 20 cent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9