lERIKZEESdHE MIEIV5SB 0 D E Zaterdag 20 April 1907. weede Blad. IEUWSTIJDINGEN. (z iex*ili.ze<3isctio C o u r a n 1). Verschijn! DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. e prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. /oor het buitenland, verzending eens per week, f 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8451. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, v. meerdere regels 10 Cts. Maandags-, Woensdags- t. 2 ure bezorgd wore Groole letter wordt naar plaatsruimte 11 1—3 reêels 30 C,s" kunnen uiterlijk tot des "ti Vrijdag-middags ■**n. berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. ZUID-AFRIKA. :ht bij de Premier-diamantmijn zou re diamantgrond zijn ontdekt, bij lopjes niet ver van Pretoria. Uit Johannesburg wordt d.d. 23 Maart Ons Land gemeld: 1 dichte zwerm sprinkhanen trok zwerm sprinkhanen imiddag over de stad. Hij geleek een die de lucht verduisterde. Later zich een zwerm in de stad neer en af aanleiding tot een ernstig ongeluk, a tramwagen, die van Hospitaal Heuvel 1, kon niet gestopt worden om reden :mmen niet meer wilden werken door e sprinkhanen die er zich aan vast- :ht hadden. De tramwagen rolde voort, le een anderen tramwagen in en kwam )tslng, waardoor het balkon van laatst- emden wagen verbrijzeld werd. n volgende tramwagen wist t. ppen, Ccü uie daarop volgde niet, met het lg, dat deze met den derden (stil- tden) wagen in bptsing kwam, waar een dame bezeerd werd en een -inspecteur een zijner ribben brak. AMERIKA. :kere William F. Walker, een kassier Connecticut, die er met de fondsen van spaarbank van door is, wordt ijverig cht door Amerikaansche speurders, die treede schaal het signalement van den tvluchtige hebben verbreid. Wie den overlevert in handen der justitie, kan mede f 12,000 verdienen. Zondag heeft in Mexico een aard- ng plaats gehad, welke Chllpancingo tla en Chilapa verwoest heeft. Volgens eerst ontvangen berichten zijn 11 ;onen omgekomen en 27 gekwetst, hilpancingo is een stad met 5500 en apa met 4000 inwoners, e aardbeving duurde 4 minuten, e schokken werden gevoeld te San b, te Potosi en zelfs te Oascaco op 800 meters afstand. De schade is niet zeer ot, doch de schrik onder de bevolking vergroot te Mexico. De meesten brachten nacht door in tje open lucht. )e aardbeving deed de muren instorten de gevangenis van San Pedro. Twee sonen werden gedood en 24 zwaar wetst. )p de observatoriums van Hamburg in ltschland, Laibach in Oostenrijk, het ind Wight in Engeland en op die van ië heeft men de aardbeving duidelijk argenomen. .atere berichten melden nog, dat de dbeving zich uitstrekte langs de geheele If van Mexico en vergezeld ging van vloedgolf. Daarbij spreekt men ook 500 dooden. Dok te Kingston, op Jamaica, heeft men ndagmorgen om 7 uur een sterken aard- ïok gevoeld. De vulkaan Puyehue in ill werkt weder. ITALIË. De paus heeft Maandag 1.1. in het ge- iin consistorie een toespraak gehouden. De paus herinnerde aan de kerkelijke zchtigheden in verband met het lijden n Christus, als symbool van den strijd :n de kerk heeft te strijden; en ver- ;ldde daarbij in het bjzonder den strijd e door Frankrijk werd gestreden, een tie welke de paus zoozeer liefheeft. De annen, die thans de regeering in Frankrijk dlchamen, doen alle moeite om uit den :est van hun medeburgers al datgene at er van den godsdienst nog is over bleven, uit te roeien, daarbij met de ootste heftigheid de persoonlijke en iblieke rechten verkrachtend, de bis hoppen en de lagere geestelijken be sterend en trachtende ze van den eiligen Stoel te scheiden. |Men probeert oor sophismen, zoo zei de paus, ver- arring te brengen in de stellingen van ;t land en door een strijd tegen den odsdienst, middelen te vinden om den aus te beschuldigen den vorm van het elsel van volksbestuur te bestrijden f schoon wij dit steeds hebben aanvaard De paus verheugt zich over de schitte- :nde eensgezindheid van de Fransche bisschoppen en de lagere geestelijkheid. Trouw aan den Heiligen Stoel zullen wij tegenover den haat de waarheid stellen, tegenover de dwaling de vergiffenis voor degenen, die ons vervloeken. Allen, die de ware beschaving liefhebben, zullen met ons samenwerken tot bevordering van het openbaar welzijn en den vooruit gang van hun land. De toespraak moet op de aanwezige kardinalen een diepen indruk hebben gemaakt. De paus sprak met een stem, waaruit de aandoening sprak. Op ver schillende punten gaven de kardinalen van hun instemming blijk, vooral, waar de Fransche regeering een veeg uit de pan kreeg. Na afloop werd ieder der kardinalen een exemplaar van de rede overhandigd. Thans is officieel bekend gemaakt, dat koning Eduard van Engeland en koning Victor Emanuel een samenkomst zullen hebben op 18 April te Gaëta aan boord van het Italiaansche jacht „Trinacria". De koning en de koningin komen '517.0'rgens op hun jacht Victor!» and Albert" vergezeld door de kruisers „Suffolk" en „Lancaster" en zijn met hun gevolg itgenoodigd op de „Trinacria" te komen lunchen. Te Genua en te Zurich is een fabriek ontdekt van vglsche bankbiljetten van 100 frs.waarvan er voor 1.000,000 frs. in omloop zijn gebracht. Zij zijn zoo goed nagemaakt, dat de experts van de Fransche bank ze eerst voor echt hielden. RUSLAND. In de gevangenis te Riga is Zaterdag een geweldig oproer uitgebroken «ndc a. gevangenen. Toen een opzichter de disci plinaire afdeeling binnentrad, werd hij overvallen door 33 gevangenen, die hem trachtten te verworgen en hem zijn revolver ontnamen, daarna een aanval deden op de wacht en een aantal geweren in handen kregen. Een te hulp geroepen compagnie soldaten loste een salvo op de opstande lingen en doodde er zeven, terwijl er twaalf gewond werden. Van de soldaten werden er negen gewond, waarvan twee ernstig. Dezer dagen is gemeld dat een jonge vrouw, die in de Peters- en Paulsvesting te St. Petersburg gevangen zat, zichzeif van kant had gemaakt. Hieromtrent zijn nu nadere bizonderheden bekend geworden, die het gebeurde qls een aangrijpend drama voorstellen. Mevrouw Dorofiëf zoo heette zij heeft zich geworgd met heur eigen haar, dat zij eerst om naar hals had ge wonden en vervolgens aan den poot van haar ledikant had vastgemaakt. Zij was een jonge getrouwde vrouw, nauwelijks 22 jaar oud, die verleden jaar in het voor jaar met haren man te St. Petersburg was komen wonen. De twee leefden er stil en eenvoudig en trokken er voor October 1,1. door niets de aandacht, Het paar verdween kort na een revolu tionairen aanslag uit de kamers die het bewoonde, en toen de politie een huis zoeking kwam doen, waren de deuren op slot en moest zij met geweld binnendringen. Enkele agenten bleven op de loer liggen. Een paar dagen daarna kwam de man thuis, werd gevangen genomen en eenige dagen later, ingevolge het vonnis van een veldkrijgsraad, ter dood gebracht. De vrouw werd een dag na haren man gevat en in de Peters- en Paulsvesting gezet. Men liet haar in het onwetende omtrent het lot van haren man, maar niet zoodra had zij zekerheid van zijn terecht stelling, of zij besloot ook een eind aan haar leven te maken. Toen men haar lijk vond, was zij al een paar uren dood. In alle stilte heeft men haar 's nachts begraven. Wie haar gekend hebben, zeggen dat mevr. Dorofiëf een zeldzaam mooie en aantrekkelijke vrouw is geweest, met een helder verstand en een groote ontwikkeling. Uit de Miasnitzki-gevangenls te Mos kou, zijn Zondagnacht twaalf politieke gevangenen ontvlucht door een gat in een muur; drie ervan waren ter dood veroor deeld, wegens de vermoording van een aantal politie-agenten in de laatste zes maanden. Prins Lwof heeft een oproeping ge richt aan banken en handelshuizen in Rusland, om aan de hongerlijdende boeren hulp te verschaffen. De zemstwo-organisatie onderhoudt op het oogenblik 7000 open keukens, waaruit dagelijks 850,000 men- schen gespijzigd worden. Uit Kazan wordt gemeld, dat er erg geknoeid wordt met de uitdeeling van regeeringswege en dat er in verscheidene districten scheurbuik heerscht. Een aantal Engelsche expedities reizen tegenwoordig Siberië af, voor den aankoop van goud- en kopermijnengroote koopcontracten zijn reeds afgesloten. Er zal een Engelsch bestuur op die bezittingen worden ingevoerd, en Russen zullen slechts als arbeiders worden aangewend. De aan- koopen zijn gedaan door bemiddeling van een technisch bureau te Moskou. De Novoje Vremja noemt dit optreden een „verovering van Siberië door de Engelschen". Een stout stuk is uitgehaald door eenige roovers te Moskou. Een som van 97000 roebels werd van het station over gebracht naar de Rijksbank; een escorte soldaten begeleidde den wagen met het geld. Op de spoorbrug werd de stoet plotseling aangevallen door vijf-en-twintig gewapende bandieten, die zich dadelijk van de geldkist meester wisten te maken, haar openden en eenige duizenden eruit haalden. Onmiddellijk werd er op hen ge schoten, zij schoten terug en een volledig geweergevecht volgde. De bandieten moesten ten slotte voor de overmacht wijken en zetten het op een loopen, in twee groepen. Een groep stootte op een patrouille gen darmen; eenige hunner vielen, de overigen wisten te ontkomen. Ook van de andere giuep WC1UCI1 up uuit VIUV.III ccnigcxi ge- dood; twee anderen vluchtten binnen het huis van een advocaat, waar zij werden gevonden; het waren jonge studenten. St.-Petersburg, 16 April. De Doema behandelde heden een interpellatie over het voorgevallene te Riga op 13 dezer, waar bij een poging lot ontvluchting 7 gevangenen werden gedood, 17 gewond, terwijl de 74 overige voor een krijgsraad zullen worden gebracht, De socialisten eischten, dat de interpellatie voor dringend zou worden verklaard. Het debat was zeer stormachtig. Schoelgoein, van de rechterzijde, riep den sociaal-democraten toe; „Gij protesteert wel tegen de doodstraf, maar zeg eens eerlijk, „hebt ge geen bom in den zak?" (Vreeselijk lawaai). Aan Schoelgoein werd wegens beleediging der afgevaardigden, het verder bijwonen van de zitting van heden ontzegd. De inter pellatie werd naar een commissie ver zonden. De vergadering weigerde voor een aan tal interpellaties de urgentie te erkennen en zond ze naar een commissie; wel gaf ze toestemming tot het houden van een interpellatie over misbruik van gezag door den gouverneur-generaal van Moskou, die een vonnis van den veldkrijgsraad had gecasseerd. De rechterzijde kwam op tegen de uitsluiting van Schoelgoein. Tegen zes uur werd de zitting gesloten. Hedenmiddag kwamen vier jonge lieden de kamer van den universiteits kassier binnen, bedreigden dezen en zijn beambtenonder het toeroepen van „handen omhoog" met revolvers, namen 2000 roebels weg en gingen toen op de vlucht. 17 April. Naar het heet komen er dagelijks groote hoeveelheden wapenen aan in onderscheidenen plaatsen voor het verbond van ware Russische mannen het verbond zou besloten hebben ter gelegenheid van het Russische Paasch feest pogroms uit te lokken. Duitschland heeft reeds gemeend krachtige maatregelen te moeten nemen en heeft allen invoer van levende herkauwende dieren en varkens uit België en ook uit ons land verboden. Evenzoo den invoer van melk, room, versche huiden, horens, hoeven, onbewerkte wol, haren en borstels. Alzoo loopt ons land door het heerschen der ziekte in België niet alleen gevaar voor besmetting, maar lijdt het bovendien ook nog schade door het verbod van Duitschland. Volgens het laatst uitgegevengezondheids- bulletin waren van 16 tot 31 Maart II. in België besmet 76 stallen, gelegen in 41 gemeenten. Aangetast waren 821 runderen, 300 schapen, 221 varkens en 2 geiten. In de aangrenzende provincie Oost- Vlaanderen kwam de ziekte voor in 6 gemeenten en waren besmet 19 stallen. Aangetast waren 151 runderen en 159 varkens. In Brabant waren besmet 10 stallen en waren aangetast 100 runderen en 7 varkens. De gezondheidstoestand van ons vee laat tot nu toe niets te wenschen over. Niet tegenstaande de ziekte heerscht op enkele uren van de grens, heeft zich in de laatste maand geen enkel geval van mond en klauwzeer voorgedaan in Zeeuwsch- Vlaanderen. De vruchtboomen in Zeeland slaan over het algemeen goed aan voor een rijken oogst. Pruimen- en abrikozenboomen staan reeds in bloei, en de perenboomen zitten vol knoppen. Landbouw en Veeteelt. Mond- en klauwzeer. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Het mond- en klauwzeer blijft in België heerschen; in de laatste twee weken is het eerder toe- dan afgenomenvooral in de provinciën Henegouwen, Oost-Vlaanderen en Brabant. Ook in de Noordelijke departe menten van Frankrijk blijft de ziekte voortwoeden. En nu de tijd voor het weiden weer aanstaande is, wordt het gevaar voor besmetting, ook voor ons land, steeds grooter. ter hand gesteld, die daaraan de behoefte hadden. Het totaal der tiendafkoopen bedri 1906 het dubbele van dat van het v gaande jaar. meeste -»eg tn *0'Ot" Visscher ij- Berichten. nanharinor hp.teekent. naar ons uit Bergen-op-Zoom woren nog niet veel, vandaar dat de prijzen zoo hoog blijven. Trouwens over het algemeen gaat het met de visscherij verre van voordeelig. KROONDOMEIN. Aan het jaarlijksch verslag, betreffende den toestand van het Kroondomein, gedurende het jaar 1906, wordt o. a. het volgende ontleend: Verschillende bezittingengebouwen wegen enz. ondergingen belangrijke her stellingen. De oogst in 1906 is, over het algemeen genomen, onder de zeer gunstige te rang schikken. De verschillende werkzaamheden tot onderhoud der bosschen en wegen werden geregeld voortgezet. Geregeld wordt met het exploiteeren van heidevelden voort gegaan. Dit jaar werden ruim 16 hectaren van het Asseltsche Veld beplant en een even groote oppervlakte heide met den stoomploeg der Ned. Heide-Maatschappij bewerkt. In jaren is voor het Kroondomein niet een ramp van grooter omvang voorgekomen dan de overstrooming, die op 12 Maart 1906, voornamelijk het Oostelijk gedeelte van Staats-Vlaanderen teisterde. Het verslag geeft hierbij een uitvoerig overzicht van de verschillende dijkdoorbraken en van de werken die ter herstelling werden aan gewend. De herstelling der binnendijken en van de verschillende daarmede samen hangende werken, vorderde zeer hooge uitgaven. Een aanmerkelijke verhooging der polderlasten zal wel niet uitblijven. Het bedrag van ruim f 142,000, besteed voor de herstelling van den buitendijk, zal, voor zoover het gewone dijkgeschot daarin niet kan voorzien, ingevolge de wet door het Rijk en de Provincie gedragen worden. Ongeveer 800 H.A., tot de gronden van het Kroondomein behoorende, vloeiden Bij het bezoek door H. M. de Koningin met Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan de geteisterde streek op 23 Maart gebracht, werd een deputatie uit de Kroondomeinpachters in de gelegenheid gesteld te wijzen op de groote ellende, welke de overstrooming veroorzaakte. Op uiterst milde wijze werd niet alleen pacht over een en een half jaar kwijt gescholden, maar bovendien schadeloosstelling verleend voor verlies in vee, landbouwgereed schappen, vele vruchten en meststoffen. Ook zaaigraan en veevoeder werden hun Het tegenwoordige voorjaar. 't Is in meer dan een opzicht een merk waardig voorjaar, dat we beleven, zoo schrijft men uit onze provincie aan Het N. v. d. D. Door de mildere temperatuur van de laatste weken en de reeks van warme dagen is de natuur met reuzen schreden den weg naar den zomer opge wandeld. Is een groene Mei al een buitenkansje voor het verkleumde mensch- dom, straks, als er niet te veel hagelbuien komen, zien wij April in 't groen. En toch schijnen bij dien algemeenen opmarsch in planten- en dierenwereld niet allen ordelijk in het gelid te kunnen blijven. Er zijn daar, net als bij de menschen, ge- haasten en achteraankomers. Zoo vragen wij „Zeeuwen" ons af, waar blijft nu toch onze voorjaarsgroente, ónze hartige, bloed zuiverende zeekraal, dat frissche gerecht, dat het telkens terugkeerend menu van boonen en kool voor goed naar een volgend seizoen verwijst? Onze lekkernij. Want is het niet vreemd, dat alleen Zeeuwen dat lekkere hapje waardeeren, en anderen die veel geprezen Salicornia herbacea liever op de schorren laten groeien dan op de tafel te zien voor- gediend Men zou er Bellamy eens op moeten nalezen of ook dit feit te boeken valt op der „Zeeuwen kieschen smaak". Maar opmerkelijk is het, dat, nu half April, nog me?odieuze",,"rna^'e'1Sun? tèten'VelknTn? uitroepZee-je-krèi I waarmede de visch- vrouwtjes hun eerste zeegroente te koop bieden. In den regel geschiedt dit veet vroeger. Als een zeldzaam voorjaar blijft mij steeds in herinnering het merkwaardig verhaal van een huismoeder, die 't is al 51 jaren geleden op den 4en Maart, den geboortedag van haar Benjamin, als een frissche hartversterking na die ge wichtige gebeurtenis een bordje met jonge zeekraal werd voorgezet. Is de natuur hierin ditmaal ten achter, in de vogelwereld is daarentegen al een vooruitvlieger opgemerkt. Zaterdagmiddag komt mijn oudste jongen opgetogen van de wandeling thuis, met de mededeeling, dat hij een zwaluw gezien had. Ik dacht aan een vergissing, maar zijn moeder bevestigde de waarneming. Wij beleven thans dus een merkwaardig seizoen, dat staat in het teeken tusschen, de zwaluw en de zeekraal in. Ministeriëele verklaring omtrent de crisis. Tweede Kamer. Bij het weder bijeen komen der Kamer op Dinsdag 1.1. deelde minister De Meester omtrent de kabinets crisis onder meer mede, dat de voorzitter der Eerste Kamer, baron Schimmelpenninck van der Oye, op een door de Koningin tot hem gerichte vraag, den 17en Februari had medegedeeld, dat en waarom er naar zijn oordeel geen genoegzame gronden bestonden voor de rechterzijde om de bestuurstaak over te nemen, waarna door de Koningin ook naar aanleiding van de overige door haar ontvangen adviezen, in overweging was genomen het kabinet schriftelijk uit te noodigen van zijne ontslag aanvrage terug te komen. Minister De Meester bracht daarna 26 Februari onder de aandacht der Koningin, dat, naar het den ministerraad voorkwam, de rechterzijde na het votum der Eerste Kamer omtrent de oorlogsbegrooting in de gelegenheid behoorde gesteld te worden een kabinet te vormen, en eerst van terug komen op de ontslagaanvrage de reden zou kunnen zijn, indien gebleken mocht zijn, dat de rechterzijde niet geneigd was de bestuurstaak over te nemen. Op dien grond werd H. M. geadviseerd om, alvorens een uitnoodiging als voor meld tot het kabinet te richten, de rechter zijde in de gelegenheid te stellen het bewind over te nemen, desverlangd met vrijlating om aan de Koningin een voor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5