ADVERTENTIEN voorzitterschap van den heer H. P. den Bouwmeester. Door den secretaris, den heer H. J. Q. Hartman, werd het jaarverslag uitgebracht, waarin in de eerste plaats wordt gewezen op het feit, dat de Vereeniging in het bezit is gekomen van een geheel nieuw gebouw. Verder bleek uit het verslag, dat ook in 1906 de Vereeniging met vrucht is werk zaam geweest. Het ledental ging weer vooruit en bedraagt thans 408. De penningmeester, de heer J. Appel, deed rekening en verantwoording. De post inrichting van het nieuwe gebouw heeft f 4285,96.J gevorderdde overige uitgaven beliepen f 1584,90, zoodat de uitgaven in het geheel f 5834,86j bedroegen, waar tegenover de ontvangsten f 5825,42 aan wijzen, zoodat de rekening sluit met een tekort van f 9,44}. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren D. L. Broeder, J. R. Tak te Seroos- kerke, A. ten Harmsen van der Beek en M. C. Roest. De voordracht voor deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg vacature Kouion bestaat uit de heeren: P. A. Vervaat, deurwaardersklerk te Goes, J. Kuijters, deurwaarder te Sliedrecht, en B. W. G. Coulier, procureurs klerk te Rotterdam. Vlissingen, 19 April. In de hedenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van dankbetui gingen van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin-Moeder voor de aanbieding door het gemeentebestuur van het pracht exemplaar der genealogie en brieven van den luit.-admiraal De Ruyter, uitgegeven ter gelegenheid van de herdenking van den 300en geboortedag van genoemden zeeheld. Overgelegd werd een voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende aan leg van rioleering en demping van havens. Het voorstel strekt tot het doen aanleggen van een rioolstelsel met waterdoorspoeling en loozing op zee, volgens het overgelegde plan met teekeningen en met inachtname van daarin gebrachte wijzigingen in het voorstel nader omschreven. Verder tot het in verband hiermede dempen van de Pottekade, Kaaskade en Bierkade en de verhooging der walmuren tot beveiliging der stad tegen hooge zee vloeden en tot het maken van een bemalings inrichting tot het droog houden van laaggelegen stadsgedeelten bij gebrekkige natuurlijke afvloeiing. De kosten van uitvoering dezer werken worden op circa f 390,000 geraamd, waar voor de gelden uit geldleening moeten verkregen worden. Terneuzen, 17 April. Alhier is door nwir"*—06 wca[ci*D*Wd« rirtjvpndV'is gevonden. Omtrent de herkomst van dat gevaarlijke goedje is niets bekend. De politie doet daarnaar onderzoek. Hulst. Het is thans zeker, dat eenige bekende vooruitstrevende katholieken den heer H. A. van Dalsum, notaris alhier, candidaat zullen stellen bij de a.s. Staten verkiezing. Ook zullen eenige landbouwers den heer Ph. J. van Dixhoorn, voorzitter der afdeeling Axel der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, candidaat stellen. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Haamstede, 17 April. Ten overstaan van Notaris W. F. del Campo genaamd Camp te Renesse werden ten verzoeke en op de hofstede van den heer St. v. d. Weijde publiek verkocht: 1 aftandsch-ruinpaard voor f 123, een 12-jarig veulendragend paard voor f 400, een 4-jarig merriepaard voor f 485, een 4-jarig ruinpaard voor f 373, een 14-jarig veulendragend paard voor f 380, een 3-jarig merriepaard voor f 402, een 1-jarige hengst voor f 120. Melkkoeien voor f 150, f 177, f 200, f 162, f 161, f 156, f 165, f 200; een kalfvaars voor f 206; 2j-jarige ossen en vaarzen voor f 136, f 134, f 131, f 133, f 144, f 123; f 129, f 138, f 150, f 116, li-jarige ossen en vaarzen voor f 86, f 95, f 90, f 93, f 82, f 72, f 55. Kweekkalveren voor f 44, f 47, f 44, f 45, f 47, f 47, f 41, f 39, f 40 en f 37. St.-Annaland. Bij de door het bestuur van het waterschap St.-Annaland gehouden aanbesteding van de levering vrij op den wal aldaar van ongeveer 850 M3. Pruisische grint van 1—3 c.M. en het vervoer daar van van de losplaats naar de verschillende wegen is ingeschreven: Voor de leveringdoor: J. van der Klooster te St.-Annaland voor f 2,14 perM3.; Adr. van der Klooster te St.-Annaland voor f 2,07'' per M3.; H. M. Scheermeijer te St.-Annaland voor f 1,935 per M3. Voor het vervoer door: Johs. Goede- gebuure Jz. te St.-Annaland voor f 0,74 per M3.; Johs. Scherpenisse Jz. te St.-Annaland voor f 0,63 per M3. Aan de laagste inschrijvers gegund. onmogelijken toestand in het leven roept. Voor velen is de verwachting van een goeden oogst zeer miniem geworden. Landbouw en Veeteelt. Een wedstrijd in het eierleggen. Een Engelsche hoender-fokvereeniging heeft voor eenigen tijd een grooten wedstrijd in het eierleggen gehouden, waarvan de resultaten zeer interessant zijn. De wed strijd duurde zestien weken. Een gouden medaille was bestemd voor dien hoender stal, waar in 15 weken meer dan 240 eieren werden geproduceerd. Dit resultaat werd echter niet bereikt; de Buff-Orping- tons brachten het tot 230. Gemiddeld werden 156 eieren gelegd, (tegen 150 en 140 in de beide vorige jaren). Vijf stallen kregen een zilveren medaille, daar er meer dan 200 eieren waren gelegd. Het weder was voor de kippen, die vrij rondliepen, niet gunstig; de grond was hoog met sneeuw bedekt. Niettegenstaande dat, had den deze dieren een goede gezondheid, terwijl de opgesloten kippen veel van de koude hadden te lijden. De kippen, die zich in de frissche lucht konden bewegen, overtroffen haar opgesloten beroepszusters ver in het eierleggen. Dreischor. Woensdagavond werd alhier, bij de sluiting van het eerste gedeelte van J__ Ip^AUni.urourfMC .°.ön nilhHplff» les Commissie van Toezicht en verscheidene belangstellenden woonden deze les bij. De leerlingen gaven blijk, dat zij met vrucht van het dezen winter gegeven onder wijs genoten hadden. Men meldt ons uit het eiland Tholen: Op verschillende stallen heerscht, zooals men ons mededeelde, op het oogenblik onder de paarden de zoogenaamde influenza, wat natuurlijk in een tijd van drukke veldwerkzaamheden aan de land bouwers nog al last veroorzaakt. Oud-Vossemeer. Het bewerken van den grond in sommige gedeelten van de ondergevloeide polders schijnt met zeer groote moeite gepaard te gaaner is eenvoudig geen mul op te krijgen, wat voor een goeden uitzaai van vruchten een PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag Oeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Cat. Zondag 27. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Nam. twee ure: ds. Reus van Eikerzee. (Doopsbediening). Herv. Kerk te Burgh: 'sVoorm. half tien ure: ds.Dejagher. (Collecte voor het orgel). Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: 'sVoorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Nam. twee ureds. De Jagher van Burgh. Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ureds. De Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. De Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'sVoorm. half tien ure: ds. Schouten. 2 1 April 1 9 0 7. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Dreischor: 'sVoorm. half tien ure: ds. v. d. Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: ds. Ruysch van Dugteren van Oosterland. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5,15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ureds. Ruysdi van Dugteren 's nam. twee ure: geen dienst. Geref. Kerk. te Oosterland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ureLeeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. (Collecte voor het orgel). Herv. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone samenkomst. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) J. T., 62 jaar, te Honte- nisse, beklaagd van het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde, vrijgesproken. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een uitspraak in de volgende zaak gedaan. In Januari 1902 had een geneesheer te Appingedam in behandeling een meisje, dat iets aan haar linkeroog had. Eiken dag werd dit ingespoten met calomelpoeder. Toen het medicijn op was, zond de dokter het fleschje ter vulling naar den apotheker, die, het opschrift verkeerd lezende, het fleschje vulde met chloretum hydrargycirum, hetgeen sublimaat in poedervorm en zwaar giftig is. De dokter, in de meening calomel ge kregen te hebben, behandelde het oog hiermede, met het gevolg, dat het meisje het gezichtsvermogen uit het oog heeft moeten missen. De vader van de kleine patiënte eischte van den geneesheer f 5000 schadevergoe ding. De rechtbank te Groningen, die de zaak behandelde, sprak den dokter vrij, nadat de apotheker inmiddels door die rechtbank tot 5 dagen hechtenis was ver oordeeld. De vader ging in hooger beroep. En nu heeft het Hof, overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal, den dokter veroordeeld tot f 1000 schadevergoeding. Als verdediger van den eischer trad op mr. Kranenburg, te Groningen, voor den dokter mr. Woltman, te Heerenveen. Het gerechtshof te Arnhem veroor deelde wegens spoorwegdiefstallen B. B., spoorarbeider te Zwolle, tot 27 maanden en zijn broer E. B. wegens heling tot 15 maanden gevangenisstraf, beiden met aftrek van de preventieve hechtenis. Voor de arr.-rechtbank te 's-Hertogen- bosch is Dinsdag behandeld de moordzaak tegen P. V.54 jaar oud, geboren en wonende te Mill, verdacht den 28 Jan. j.l. den veldwachter Johannes Maas vermoord te hebben. Tegen V. werd een gevangenisstraf geëischt van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger pleitte een lichtere straf, waar mag worden aangenomen, dat be klaagde zich, zij het dan ook in overdreven zin, slechts heeft verweerd tegen een aanval van den verslagene. Dinsdag werd door de maréchaussées van Nieuw Namen een man uit Belgisch Clinge, die nog een zaakje met de Neder- landsche justitie te vereffenen had, gevat iiij Ïiau ^cuuVvirue 12 jaar den Nederlandschen bodem niet betreden. KERKNIEUWS. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft aan den heer B. T. Mossel, predikant te Serooskerke (Sch.), op grond van art. 37 van het reglement op de vacaturen, tegen 1 Juni eervol ontslag verleend. Ds. B. T. Mossel was van 1897—1900 predikant te Sebaldeburen, daarna rustend, en van 19031906 predikant te Seroos kerke (Sch.) Op het zestal voor pred. bij de Evang. Luth. Gemeente te Amsterdam komt voor ds. J. A. F. A. Stellwag te Groede. Scherpenisse, 18 April. Door kerk voogden der Ned. Herv. Gem. is alhier tot orgeltrapper benoemd K. Suurland en tot assistent M. Suurland. O N D E R W IJ S. Tot hoold der school te Krimpen a. d. IJsel is benoemd de heer J. v. d. Weele, thans als zoodanig werkzaam te Sir-Jansland. Benoemd tot onderwijzeres te Oud- Beierland mej. M. F. Gebraad te Kloetinge. Aan de Christel, school te Kruiningen is benoemd tot onderwijzer de heer P. M. v. d. Slikke te Hansweert. Dat er bij het Chr. onderwijs gebrek aan onderwijzers bestaat, kan wel hieruit blijken, dat de vorige week enkele jonge lui, die te Middelburg de akte hadden behaald, bij den uitgang van het lokaal, waar het examen was afgenomen, werden opgewacht door verschillende besturen, die hun een betrekking als onderwijzer aan boden. Post en Telegrafie. De heer R. C. Jansen, klerk-telegrafist bij de Staatsspoorwegen, is met ingang van 1 Mei verplaatst van Oss naar Oisterwijk. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend: dat met ingang van 23 April 1907 het post- en telegraafkantoor te Brouwershaven mede voor den Rijkstelephoondienst wordt opengesteld dat met ingang van dien datum de open stellingsuren op werkdagen van het hulptelegraafkantoor te Wolphaartsdijk zijn vastgesteld op 8,30—9,30, 11,30-12,30, 5,30—6,30 (Greenwichtijd). Op Zon- en feestdagen blijft het kantoor gesloten. Het onderzoek naar de „Berlin"- stranding. Maandag is te Canton-Hall, Westminster, het officiëele onderzoek van den «Board of trade" naar de ramp van de „Berlin" begonnen. Het had plaats voor één van de Londensche magistraten, Kennedy, en drie marine-autoriteitenvice-admiraal Churchill, en de kapiteins Ronaldson en Loutit, de eerste van de marine. Advokaat J. A. Hamilton, die voor den „Board of trade" optrad, deelde mee dat geen enkele gediplomeerd officier van de „Berlin" was overgebleven, zoodat het hof beroofd was van het getuigenis van hen die allen licht hadden kunnen werpen op hetgeen gedaan werd in de kritieke en laatste oogenblikken, vóór de „Berlin" op de pier strandde. De „Board of trade", zei Hamilton, kon echter voor het hof het getuigenis brengen van twee matrozen, die op het dek waren op het oogenblik van het ongeluk, voorts dat van een hofmeester en een stoker, en dat van den kapitein der „Myrmidon". Bovendien zou het onderzoek moeten worden uitgestrekt naar den toestand van het vaartuig, naar de omstandigheden van de reis, en naar hetgeen dadelijk na de stranding gedaan is, in het bizonder voor het behoud van levens. Advocaat Hamilton verklaarde voorts dat het onmogelijk was precies te zeggen hoeveel passagiers er aan boord waren; naar schatting 91. Voorts was er een bemanning van 52 man. De voornaamste vragen, die bij de enquête overwogen moesten worden, zijn volgens Hamilton: Handelde kapitein Precious ver standig. te met tijdens stormweer den Nieuwen Waterweg binnen te gaan? en 2e met het bakboordwaarts wenden van de „Berlin", nadat dit schip uit den koers geslagen was? De „Berlin" was zoo zee waardig mogelijk, toen in November een ambtelijk onderzoek was ingesteld; de reddingsmiddelen aan boord waren des tijds volledig en bevredigend. Hamilton erkende dat er geen boeten bestonden, bijaldien de aankomst van de „Berlin" vertraagd was; niettemin stond vast, dat op den dag der schipbreuk de aankomst vertraagd was. De heer Howard, de scheepsinspecteur van de Great Eastern Railway, legde teeke ningen over van den bouw van de „Berlin". Hij verklaarde dat het beheer van het vaartuig aan het oordeel van den kapitein was overgelaten. Vraag: Legt het contract met de Poste rijen voor het vervoeren van de mail straffen op aan den kapitein voor het te laat komen, of bindt het hem aan tijd? Antwoord: Neen. rv,a e t - opd e e IrLvn nrc mee dat, kapitein reeds 15 jaar in het bezit van zijn diploma was, en 900 reizen had gemaakt. Een Hollandsche loods was voortdurend aan de „Berlin" verbonden. Daarna vertelde de getuige wat hij gezien had, toen hij den 20sten naar den Hoek-van-Holland overstak, en de pier passeerde. Hij zei voorts niet in te zien, dat de kapitein in zee had behooren te blijven in plaats van binnen te ioopen. Het onderzoek werd Woensdag voort gezet met het verhoor van kapitein Dale van de „Clacton", die Harwich denzelfden avond verliet als de „Berlin". Hij zag dat bij den Hoek de „Berlin", door een zware zee getroffen werd en vijf punten uit haar koers geslagen werd. Getuige ging weer naar volle zee en bleef daar anderhalf uur, daar het wrak van de „Berlin" de „Clocton" belette binnen te loopenanders zou hij binnengestoomd zijn. Naar de meening van getuige was het binnenloopen voor de „Berlin" evengoed mogelijk geweest, als het schip maar niet door een tweeden golfslag getroffen was. Het storten van olie op de golven zou z. i. niet geholpen hebben. Een ander getuige, Gordon, betoogde dat een hoeveelheid uitgestorte olie van 100 gallons wel nut zou hebben gehad, liefst uitgeworpen door de reddingsboot. Kapitein Chilver, die de „Amsterdam", een der booten van de Great Eastern, naar den Hoek overbracht, verklaarde, dat de kans op stortzeeën in den omtrek van den Hoek onder gewone weersomstandig heden niet groot is tusschen den gasboei en het Noorderhoofd. Deze getuige geloofde niet dat het den 21en Februari zoodanig stormde dat het binnenloopen gevaarlijk was; hij ging zonder ongeval 17 jaar geleden met een stoomschip kleiner dan de „Berlin" binnen. Baden Powel, een rechtsgeleerde, die sprak voor de nabestaanden van den ver dronken Davidsons, hield vervolgens een toespraak en betoogde, dat een voorzichtige scheepskapitein niet getracht zou hebben binnen te loopen tijdens zulk een storm weer als er op den 21en Februari heerschte. Het Hof van enquête heeft de zitting tot Maandag verdaagd. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 19 April. Tweede Kamer. Voortzetting van het crisis-debat. De heer Heemskerk ver wierp voor de toekomst niet het denkbeeld van een gemengd Kabinet, maar beweerde, dat thans de wensch daartoe als niet ernstif gemeend kon worden beschouwd, wanneei men slechts let op de miskenning van d( linkerzijde van de wenschen rechts. Sprekei verweet het Kabinet de schuld van eer onzuivere crisis, en van menging var politiek en allerlei zaken, waardoor he op onverantwoordelijke wijze het land ir beroering brengt. De heer Lohman ontkende gisterei Minister De Meester bij een bode te hebber vergeleken, en verklaarde verwonderd ti zijn over de openbaarmaking van lie schrijven van den heer Schimmelpennincl daar deze aan den spreker geschreven har dat het bewuste schrijven van de Koningi van particulieren aard was, en hij zie niet herinnerde ooit toestemming tot publi: ceering te hebben gegeven. Minister De Meester antwoordde, d het rapport van den heer Schimmelpenning hem was ter hand gesteld met de bevoegd heid daarvan gebruik te maken bij he Kamerdebat, zoo hij het wenschelijk achtt' mits de heer Schimmelpenninck daartc de toestemming gaf. Daarop heeft men - en wie daarmede bedoeld wordt, behot de Minister niet te zeggen zich ïjetl zekerd van die toestemming. Bij de verdere replieken kwam o. a. d heer Kolkman op tegen de beschuldiging als zou de rechterzijde der Tweede Kamt met die der Eerste Kamer gekonkel hebben. Het nader antwoord van den Ministe die volhield, dat de rechterzijde de schul had aan de crisis, en tweemaal in d gelegenheid is geweest de regeeringstaa over te nemen. Het debat werd gesloten. (Gelukkig!) Besloten werd de wetsontwerpen be trekkelijk de landbouwverzekering, ziekte verzekering en de wijziging der ongevaller wet in handen eener Commissie va voorbereiding van twaalf leden te steller Dinsdag afdeelingvergadering. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 18 April. Aanvoeren ware niet groot, puike qualiteit ontbreekt bijti geheel. Prijzen onveranderd. Diverse soorten tarwe f 5,25 a f 6,2!| tarwe f 6,80 a f 7,60; chevaliergerst f 5,5 a f 5,60; wintergerst f 5,40 a f 5,5(5 zomergerst f 5,25 a f 5,40; rogge f 5,3I a f 5,60; haver f 3,75 a f 4; erwten (klein f 8 a f 8,25; kroonerwten f 10,50 Af 1 bruine boonen f 7 'a f 8. Aardappelen f 2,40 a f 2,60. Ajuin, onverkoopbaar. Hooi f 22 a f 24 per 1000 kilo's. Stroo f 16 a f 18 per 1000 kilo's. Middelburg, 18 April. Ter graanmarl van heden was een geringe aanvot Tarwe 15 cent en witte boonen 25 ce De prijzen" waren als 'volgt: n,-euM dito f 6,50 a f 6,75; zomergerst f 5 a f 5,25; haver f 3,50 a f 3,75; tuinboo.„ f 6,85 a f 7; witte boonen f 15 a f 15,5l ronde bruine boonen f 10 a f 10,25; lanfl dito f 8,50 a f 9, alles per H.L. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 13 April. Een zoon van B. Kloet en J. Flikwee 16 dochter J.A. Krakeel en C. Gilles: 18 zoon w. van Burgh en A.Lokki Gehuwd: 17 April. L. Botbijl, 21 j., jm. en J. van der We 19 j., jd. Overleden: C. Moeliker, 1 j., d. H. M. Mastenbroek, 37 j., echtgenoi van J. G. E. de Graaft. 15 April, 16 Op Dinsdag 23 April as. hopen onze geliefde Ouders: M. VAN DEN BERGE Az. en DINA HAGE Ad. hun' 35-jarige Echtvereeniging j j te herdenken. Bruinisse, Molenweg. Hunne dankbare Kinderen. Ondertrouwd SIMON K. BERREVOETS en THONA NOLET. Zierikzee, 19 April 1907. Ondertrouwd: MARINUS VAN DEN BERGE Cz. en FERDINANDA JEANNETTE MARIA VAI DEN BERG F.Gd. Oude Tonqe, Brïïinisse, 19 apn' l907- Ondertrouwd: MARIENUS BAKKER Jz. en WOLFERIENA KOSTEN Cd. Renesse, Noordwelle, p ,907- Ondertrouwd J. C. BEIJE J.Jz. en I. J. HANSE Ld. Oosterland, Sirjansland, pnl 1907,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2