Z1EIUKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 April 1907. Eerste Blad. (Z ierilizeesche O o u r a n t). J achtverpachting. IJk en Herijk. en vrije pers in een vrij land. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8451. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit Irie bladen. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ^ierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie s gelegd een verzoekschrift met bijlagen van '1ETER KRIJN KANAAR, wonende in deze ge- neente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot jprichting van een Sigarendrogerl] opeen gedeelte 'an het perceel kadaster bekend sectie A no. 1852, gelegen aan het Janne Wekken; dat op Vrijdag den 3 Mei aanstaande, te 12 uur es middags op het Raadhuis dezer gemeente in le Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid al worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren egen de oprichting van gedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren ebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór ien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen ennis nemen van de ter zake ingekomen chrifturen. Zierikzee, den 19 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van iierikzee zijn voornemens, op Woensdag den Mei e.k., des namiddags te 12'/» uur, op het aadhuis, in het openbaar, aan den hoogstbiedende, oor den tijd van zeven jaren, te verpachten: de Jacht der gemeente Zierikzee, zich uitstrekkende over eene oppervlakte van ongeveer 1700 Hectaren, en f?M*^aflfiWa6&ooFendé tot het gebied van de voormalige heerlijkheden Rengerskerke en Zuidland. De voorwaarden liggen van heden af ter lezing p de Gemeente-Secretarie, en zijn aldaar ver- rijgbaar ad 10 cent. Zierikzee, den 19 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ierikzee maken bekend, dat van af Maandag en 22 April e.k. de binnenbrug tusschen de oord- en Zuidhavenpoort, wegens herstelling an een der landhoofden, voor het verkeer met en voertuigen tijdelijk zal GESLOTEN zijn. I Zierikzee, den 19 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van [ierikzee: Gezien de Circulaire van Gedeputeerde Staten ezer provincie van den 12 April j.L, no. 180, e afdeeling (Prov. blad no. 36); Vestigen er de aandacht van belanghebbenden p, dat het goedkeuringsmerk (tot 1 September 907 de letter P), na 1 September niet meer eldig is, en dat mitsdien vóór dat tijdstip de jaten en gewichten, welke nog niet van het ieuwe goedkeuringsmerk (q) zijn voorzien, ten erijk moeten worden aangeboden, waartoe aan et ijkkantoor te Middelburg in de maand Augustus elegenheid bestaat, niet op alle werkdagen, ooals eerst was bekend gemaakt, maar op alle antoordagen, eiken Donderdag en Vrijdag van tot 12 en van 1 tot 3 uur. Zierikzee, den 19 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Bij de omvraag in de jongste raads- ergadering merkte de heer Koopman op, dat voor eenigen tijd geleden in de Zierikzeesdie Nieuwsbode in een hoofd artikel beweerd werd, dat de Raad bij het doen van uitgaven maar raak voteert, wat zijns inziens in geenen deele waar is. Hij betreurt het, dat op een dergelijke wijze in een courant wordt geschreven, omdat de gemeente daarvan de nadeelige gevolgen ondervindt. Door dergelijke artikelen toch worden de personen, die zich hier van buiten komen vestigen, „daarvan afgeschrikt, en hij hoopt, dat „zulks niet weêr zal voorkomen". Wij stellen er prijs op allereerst in het licht te kunnen stellen, dat wanneer wij de werkzaamheid onzer raadsleden beoor- deelen, wij gewoon zijn in een betamelijken, eerbiedigen vorm ons gevoelen kenbaar te maken, zoodat men dan ook de uit drukking: „maar raak voteert", die aan de phantasie van den geachten spreker haar ontstaan te danken heeft, in het hoofdartikel, waarop de heer Koopman doelt, niet zal terugvinden, noch naar de letter, noch naar den geest. Wat de zaak zelve betreft, wij waren, toen ons de inhoud van het door den heer Koopman gesprokene werd mede gedeeld, in niet geringe mate verbaasd, dat eerst drie maanden na de plaatsing van het geïncrimineerde hoofdartikel een raadslid opstaat, om op het gevaar er van de aandacht te vestigen, niet, gelijk behoort, in het orgaan, waarin het voorkwam, maar op de ongenaakbare tribune der raadszaal, zoodat, indien wij zelfs in de zitting tegen woordig waren geweest, wij tot stilzwijgen gedoemd waren. Waarom deze vraag ligt voor de hand koos de heer Koopman den raadszetel als de plaats uit voor zijn afkeurend votum? Moest soms, teneinde ons een slot op den mond te leggen, het gezag der waardigheid van raadslid daar voor gebruikt worden? Tengevolge van een autokratischen maat regel, op de spoedige opheffing waarvan wij hopen, zijn wij slechts zelden in de gelegenheidovergemeente-aangelegenheden onze gevoelens te openbaren. Wij kunnen kritiek oefenen, maar niet waarschuwend onze stem verheffen. Stellen Burgem. en Weth. iets voor, wat naar ons oordeel niet in het belang der gemeente is, dan mogen wij krachtens de roeping van ons ambt onze bedenkingen niet opperen. Doen wij dat toch, dan wordt ons van de stukken, die voor de leden van den gemeenteraad ter visie liggen, geen inzage meer gegeven. Wij zijn hierdoor in de bespreking van gemeentezaken uiterst beperkt. En nu zou de heer Koopman, verschijnend in de gestalte van gemeenteraadslid, dat restje vrijheid, dat wij nog bezitten, ons willen ontnemen? Dat nooit. Wij hebben het een bedenkelijk ver schijnsel genoemd, dat zoovele inwoners Zierikzee verlieten, en dat in verhouding tot dat groote cijfer betrekkelijk zeer weinig menschen van elders zich hier kwamen vestigen. Zou, zoo vroegen wij, de Hoof delijke Omslag, die in het algemeen in deze gemeente hooger is dan in de buiten gemeenten, soms daarvan de hoofdoorzaak zijn Die vraag was met het oog op de daling van het bevolkingscijfer zeer zeker gewettigd En nu moge men over het daarop te geven antwoord van gevoelen verschillen en voor die tegenspraak hebben wij, hoffelijk als zij was, welwillend de benoodigde plaatsruimte afgestaan dit meeningsverschil geeft evenwel niemand het recht, ook niet aan een lid van den gemeenteraad ons het zwijgen op te leggen. Wij meenden en wij meenen nog, en wij zouden die meening met voorbeelden kunnen staven, maar wij zien daarvan niet het minste nut in, dat uitgaven gevoteerd zijn geworden, die niet altijd den toets der noodzakelijkheid en der rechtvaardigheid konden doorstaan. Toen de heer Koopman nog geen raads lid was, heeft hij zelf, van de daken af als het ware, diezelfde meening verkondigd, maar sedert hij aan de groene tafel zit, is zijn standpunt in deze ganschelijk ge wijzigd. Merkwaardig is het, dat hij juist in de zitting, waarin duidelijk gebleken is, dat met de gemeentegelden zonderling wordt omgesprongen, zich genoopt heeft gevoeld den staf te breken over het plaatselijk blad, dat ijvert tegen verdere opdrijving der gemeente-uitgaven, en voor zooveel mogelijk bezuiniging. Zullen de menschen van buiten zich aangetrokken gevoelen zich in Zierikzee te komen vestigen, wanneer zij zwart op wit in het gemeenteverslag lezen, dat, waar duizend gulden voor een bepaald werk geraamd werd, f 3500 klakkeloos wordt uitgegeven, zonder dat de leden van den Gemeenteraad daarover zelfs ge hoord zijn geworden, laat staan hun toe stemming daartoe hebben gegeven, zoodat zij op een gegeven oogenblik voor het alternatief geplaatst werden van betalen of niet betalen? Nu wij toch deze aangelegenheid be spreken, achten wij het niet ondienstig, op gevaar af daarvoor gekastijd te worden, eenige oogenblikken bij haar stil te staan. Wat is er geschied? Den I2den Maart van het vorig jaar hadden wij den hoogen watervloed, die in andere streken van Zeeland zooveel onheil berokkend heeft. In den jongsten Raad deelde de Burgem. medin örüe'v/as*. en. w-ntmuti1 juisi.ue boel was immers wel in orde, maar het water had op den 12den Maart een in de geschiedenis van Zierikzee ongekende hoogte bereikt, zoodat er maatregelen genomen moesten worden, teneinde bij een nieuwen vloed een overstrooming der stad te voorkomen. Bij de schouwing op 13 Maart door Burgem. en Weth. werd volgens de mede- deelingen van den Burgemeester in de jongste raadszitting den gemeentebouwmeester ge vraagd, wat 't kosten zou de vloedplanken 25 centimeter te verhoogen, en de noodige rails te leggen, waar zij nog niet liggen, waarop deze ten antwoord zou gegeven hebben: ongeveer duizend gulden. Hierop werd den gemeentebouwmeester door Burgem. en Weth. de last gegeven het werk terstond uit te voeren. En de ge meentebouwmeester voldeed aan dien last. Maar een jaar later blijkt, dat de uitvoering van het werk f 3500 gekost heeft, dat is f 2500 boven de beweerde raming, hetgeen op een bedrag van duizend gulden een enorm verschil oplevert. Wat in deze ongehoorde zaak ons in hooge mate verwonderd heeft is ditDe voorzitter der Commissie van Fabricage is iemand, die, wanneer het een of ander werk verricht wordt, dit met de grootste nauwkeurigheid, tot zelfs in het minutieuse toe, nagaat. En nu is het hoogst bevreemdend, dat hij, die toch voorzeker schier dagelijks het werk heeft gadegeslagen, van de meerdere kosten geen jota heeft afgeweten, en eerst een drie weken geleden daarvan op de hoogte kwam. Merkwaardig is het ook, dat, waar de gemeente zoo duur uit was, het werk niet eens goed is uitgevoerd, want aan de zuidzijde van de Oude Haven, bij het Kraanplein, bleken bij het leggen van nieuwe straatklinkers de pas gelegde rails reeds verzakt te wezen. In den Raad werd als de groote zonde bok de gemeentebouwmeester aangewezen op wien dan ook alle slagen neêrkwamen. Wij willen hem van schuld niet geheel vrijpleiten, maar of hij de eenige schuldige in deze is, betwijfelen wij. Zierikzee. Woensdagnamiddag kwam alhier de haven binnenloopen het oorlogs schip „Bulgia". Donderdagmorgen vroeg is liet schip weder vertrokken naar Vlis- singen, teneinde daar op de reede oefe ningen te houden met het zoeklicht. Door één der hoofdingelanden werden wij naar aanleiding van het verslag van de vergadering van Schouwen nog op het volgende opmerkzaam gemaakt. Als een tegenvaller van het nieuwe stoomgemaal werd in de vergadering liet feit genoemd, dat een hulpmachinist noodig bleek, en dat het kolenverbruik met de nieuwe machine evenveel is als vroeger. De ingenieur verklaarde dat zeer duidelijk door het feit, dat met de nieuwe machine het peilniveau belangrijk is ver laagd, en veel langer gemalen moet worden, zoodat de kolenwinst hiermede weer te niet wordt gedaan. Dat begrijpt natuurlijk een ieder. Hoofdingeland J. W. Gast deelde nader mede, dat de toestand van de landerijen in Schouwen sterk is vooruit gegaan, juist door het stoomgemaal, terwijl hoofdingeland Boogerd mededeelde, dat de nieuwe pomp zóó bizonder werkt, dat Schouwen wel geheel leegliep, en de landerijen meer gelijken op communaal bezit, doordat alle slooten droog liggen. In de algemeene vergadering werd over het stoomgemaal zelf met woorden van lof gesproken. Slechts de finantieele teleurstelling werd in het licht gesteld. Zeer ten onrechte ver toonde de ingenieur zich ontstemd over de uiting dier teleurstelling eni jjg ingenieur kwalijk te nemen. Leest men het verslag in de Bode, dan zou men hieruit opmaken, dat werkelijk de ingenieur van Schouwen gekrenkt zou zijn, hetgeen niet juist is. De verjaardag van Zijn Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik werd hier door het uitsteken der vlag van de openbare gebouwen en uit onderscheidene particuliere woningen herdacht. Aan A. C. Bolle te Zierikzee, milicien van de lichting 1899 van het 3e reg. infanterie, is tot 1 Aug. 1907 opnieuw ontheffing van den werkelijken dienst verleend. Noordgouwe. De Landbouw-societeit alhier, heeft aan „Excelsior" te Zierikzee voor hare Pluimvee-tentoonstelling een zilveren medaille toegezegd, uit te loven voor den besten toom boeren-kippen. De vergadering van ingelanden van den Noordgouwe-polder heeft met groote meerderheid van stemmen besloten, haar besluit te handhaven, d. i. het onderhoud van den straatweg, zoo de tollen worden opgeheven, in eigen beheer te nemen. Zonnemaire, 17 April. Door ingelanden van het waterschap Nieuw-Bommenede is besloten dijksverbetering en verhooging op de gewone wijze te bewerkstelligen. 18 April. Mej. N. Lokerse trad gisterenavond voor een aandachtig en nogal talrijk publiek op. Haar voordracht was conform aan die van Renesse. Brouwershaven. Vrijdagavond 12 dezer vergaderde in het logement van den heer J. Ringelberg alhier de varkensvereeniging voor inenting tegen vlekziekte. Eerst werd door den penningmeester rekening en ver antwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Daarna werd besloten om 10 cent meer contributie te betalen en bij het ziek worden der varkens den vee arts te laten komen van de vereeniging. Voorts werd besloten dat de inenting zal aanvangen begin Mei en begin Juni. Ten slotte werd een woord van dank gebracht aan den penningmeester, den heer L. Bolkenbaas, voor zijn bereidwillig optreden. Renesse. Als een hooge zeldzaamheid kan gemeld worden, dat dezer dagen door iemand onder het zoeken naar kievitseieren op den duinpolder in Westelijk Schouwen, twee nestjes gevonden werden ieder met 5 kievitseieren. Regel is, dat de kievit er hoogstens 4 legt. Oosterland, 18 April. Wie tegenwoordig langs den Molenweg deze gemeente be reikt, ziet op eenigen afstand aan zijne linkerhand bloembollenvelden zich uit strekken, geëxploiteerd door den heer Geluk te Zierikzee. Daar het de eerste keer is, dat hij hier bloembollen teelt, kunnen we het beschouwen als een onderzoek naar de meerdere of mindere geschiktheid van den bodem. De grond is hier wel licht, maar toch altijd nog vrij wat zwaarder dan te Haamstede en omstreken. Deze proef nu kan, wat het uiterlijk der planten betreft, uitnemend geslaagd heeten. Alles staat er nu even gul en frisch bij. Wat de kwaliteit der bollen aangaat, hierover kan natuurlijk nog niet geoordeeld worden. Om dezen tijd dekken tulpen in tal van soorten, narcissen, hyacinten, zoowel dubbele als enkele, het veld met paarse, roode, blauwe, witte en gele kleuren, te zamen een geheel vormend, dat het oog aangenaam aandoet. Ieder dan ook, die niet in de gelegenheid is, Haamstede te bezoeken, behoeft slechts even naar Oosterland te komen, om hier, wel is waar op kleiner schaal, maar toch even mooi te zien, wat in andere streken op ruimer gebied valt waar te nemen. Viane. De bakens in het Keeten zullen weldra worden vervangen door het leggen van een zwarte en een roode ton. Bruinisse. Ten behoeve van het wees huis te Vianen is alhier op eene lijst voor eene som van f 39.25 geteekend. De heer F. D. Elenbaas alhier is geslaagd voor het examen van schrijver bij het Gevangeniswezen, dat deze week te 's-Gravenhage is gehouden. 79 candi- daten namen aan het vergelijkend onderzoek deel. De geslaagden zullen bij vacature schrijver van den tweeden 1,™»""'" Mavenisse. De zoogenaamde „bof" doet zich alhier in den laatsten tijd bepaald epidemisch voor. Groot is het aantal lijders er aan, niet alleen kinderen, maar ook grootere menschen. Gelukkig zijn de meeste luidjes er niet veel ziek van. Scherpenisse18 April. Gedurende den wintermaanden hebben alhier een twaalftal dames zich 's avond bezig ge houden met het vervaardigen van fraaie handwerken. De voorwerpen, die ver vaardigd waren, zijn de vorige week verloot. Een honderdtal loten zijn ver kocht en de opbrengst daarvan moet dienen om stoffen aan te koopen, en daarvan kleedingstukken te vervaardigen om aan behoeftigen uit te reiken. Voor het grootste deel moet de Kerkstraat alhier vernieuwd worden van nieuwe straatsteenen. Naar men verneemt zouden er geen gewone klinkersteen, maar keien in komen. Daar de straat zeer nauw is, maakt men zich bevreesd dat het niet alleen een oorverdoovend leven, maar een dreunen en sidderen teweeg zal brengen, wanneer er voertuigen doorrijden. Iemand heeft nu den Kerkstraatbewoners een verzoekschrift ter teekening aange boden, teneinde Z. Ex. den Minister te verzoeken, af te wijken van de gemaakte plannen en een bestrating te brengen, zooals er tot heden geweest is. St.-Annaland. Het door den raad vast gesteld kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente bedraagt de som van f 3174.97, telt 37 klassen en bevat 458 aangeslagenen. De laagste klasse 88 cent telt 195 contribuabelen en de hoogste f 164.18 één aangeslagene. St.-Maartensdijk. De commissie, die zich ten doel stelt den 26en Mei a.s. tot een feestdag te maken voor onzen geachten burgemeester, bestaat uit de volgende heeren: L. van Rooijen; J. van Bezooijen; J. Tazelaar; J. C. Westerweel, ontv.-griffier; J. C. Westerweel, landbouwer; C. Groene- wege; J. L. Groenewege M.Pz. en M. Bil. Ds. A. Prins, die aanvankelijk benoemd was tot eere-voorzitter dezer commissie, heeft zich uit die commissie teruggetrokken, wijl hij zich met de plannen der commissie niet kan vereenigen. Tholen. De visschersvereeniging „Helpt Elkander" alhier, heeft van Z. H. Prins Hendrik een gift van f 40 ten geschenke ontvangen. Middelburg, 19 April. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer hield Donderdagavond de gewone jaarlijksche algemeene vergadering, onder

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1