ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 18 April 1907. Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z i e r i li. z e c s c h. e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8450. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. AZIË. Jeruzalem, 14 April. Een Oostenrijksch eskader, bestaande uit vijf kruisers, heeft van morgen het anker uitgeworpen op de recde van Jaffa; de commandant is met 180 officieren en matrozen per specialen trein naar Jeruzalem gekomen. De opperrabijn van Jeruzalem, Jacob Mair, is wegens orthodoxe zijde tegen zijn jenoeming, afgezet en vervangen door Eilalt Panizel. De nieuw benoemde heeft, Kjeëscorteerd door bereden politie en roepen, zijn intrede gedaan in Jeruzalem, wat algemeen opzien heeft gewekt. AMERIKA. New-York, 15 April. Het nationale ïrbitrage- en vredescongres werd heden, jnder voorzitterschap van Andrew Carnegie, geopend. Het congres heeft ten doel, de openbare meening in Amerika wakker te roepen ten ■gunste van de ontwerpen, die de Ameri- raansche afgevaardigden ter Haagsche vredesconferentie zullen indienen voor algemeene arbitrage-verdragen tusschen alle natiën, en een wereld-parlement, met aanvankelijk raadgevende bevoegdheid, naar geleidelijk toenemende macht, en voor een geleidelijke en evenredige ont wapening. De mayor van New-York sprak de welkomstrede uit, waarop redevoeringen Brolgden van Hughes, gouverneur van New- Vork, van staats-secretaris Root, en van ■Eamegie zelf. Na een proces van zes maanden heeft Je rechtbank te Chicago de „Standard Oil Eompany" schuldig verklaard aan 1462 ivertredingen van de trustwet. De maat schappij had n.l. van verscheidene spoorweg directies weten te verkrijgen, dat haar aroducten tegen verminderde prijzen werden vervoerd. Aangezien de overtreding 1462 naai heeft plaats gehad, zou de boete 75 nillioen gulden kunnen bedragen. De .Standard Oil" denkt in appèl te gaan, ;n er zich op te beroepen, dat alle over redingen te zamen als één strafbaar feit noeten beschouwd worden. Voortdurend stroomen er landver- ïuizers binnen Canada. In den laatsten ijd is het zóó sterk, dat Maandag twaalf ;xtra treinen vijfduizend landverhuizers rit Montreal naar het binnenland zullen arengen. RUSLAND. St.-Petersburg, 16 April. Gisteren zijn vier inbrekers gearresteerd, die een ter- ■oristischen aanslag voorbereiden. Naar iet heet bevinden zich onder hen twee Baersonen, die deelgenomen hebben aan Jen aanslag op de villa van Stolypin in Augustus van het vorige jaar. Moskou, 15 April. Vanmiddag hebben 25 gewapende bandieten op de Pasmanow- arug eenige kassiers van den spoorweg avervallen, die een geldzending vervoerden :n door soldaten geëscorteerd werden. Een der aanvallers werd gedood; drie inderen werden gewond. Door den heftigen egenstand, dien zij ontmoetten, konden de Bandieten zich niet van het geld, 7000 oebel, meester maken. FRANKRIJK. Een aan den drank verslaafde Fransche >fficiersweduwe heeft zelfmoord gepleegd Joor zich door middel van een stuk lynamiet in de lucht te laten vliegen, 'jet heele huis ging met de levensmoede weduwe mee de lucht in. De ex-keizerin Eugenie wordt aan gesproken tot betaling van 4.600.000 frcs. door zekeren heer Thierry, die beweert in iet bezit te zijn van een schuldbekentenis, lie Napoleon onderteekende. De zaak zal waarschijnlijk spoedig door de rechtbank c Menton behandeld worden. ENGELAND. Botha in Engeland. Maandag begon de conferentie van de Premiers der Engelsche koloniën te Londen. Saterdag zijn de twee laatsten aangekomen: 3otha en Sir Wilfried Laurier, de een van afkomst een Hollander, de andere een "ranschman. „De tegenwoordigheid van jeneraal Botha op dit eiland", zegt één Ier Engelsche bladen, „is een phenomeen lat meer dan gewone aandacht verdient. Je man, die slechts een paar jaar geleden de meest verwoede vijand was, met wien wij sedert den tijd van Napoleon te vech ten hebben gehad, komt als een loyaal onderdaan, als Premier van de kolonie die wij met geweld hebben onderworpen, als vriend en gelijke van de ieden van ons eigen Kabinet in het land; dat is een gebeurtenis, eenig in de wereldgeschie denis Zoowel te Southampton als te Londen is de ontvangst van Botha feestelijk en hartelijk, doch kalm geweest. Zijn vriende lijke wijze van spreken en zijn taktvol optreden maakten een bizonder gunstigen indruk en kon niet anders dan de geest drift, die er onder de Britten voor hem ontstaan is, verhoogen. Om 's morgens vijf uur reeds kwam hij op de „Carisbrook Castle, te Southampton aan en om halfacht kwam de „mayor" van de plaats met de commissie aan boord om den Premier in Engeland welkom te heeten. Botha, correct gekleed, al verborg de modieuze jas de krijgshaftige houding van den generaal niet, in ;gezelschap van zijn zuster en zijn dochter Helena (een allerliefst meisje naar de bladen vertellen), ontving de heeren in het salon van het schip. Het adres van de burgers van Southampton werd voor gelezen; zij heetten den jongen Premier hartelijk welkom, drukten hun groote vreugde er over uit, dat zoo spoedig 'na de aanvaarding van de zoo belangrijke functie Engeland hem op de conferentie mocht ontvangen. En Botha antwoordde in het Hollandsch, terwijl iedere zin duide lijk door Beyers werd vertaald. Hij zeide te betreurendat hij de schoone Engelsche taal niet zoo goed machtig was, dat hij daarin kon antwoorden, drukte zijn harte- lijken dank uit voor de verwelkoming, hem des te meer waard, omdat die van een zeehaven kwam, welke voor Zuid- Afrika van zooveel belang was. Zeer aardig was zijn toespeling op een tijd, dat hij, evenals thans, omringd was door Engel- schen, maar onder zulke andere omstan digheden! Om tien uur kwam de trein aan het Waterloo-station te Londen aan. Op het perron een paar officiëele personen om hem te verwelkomen, een kleine menigte die den generaal geestdriftig toejuichte. Botha boog vriendelijk. Aan het station bleef men nog een korte pooze praten en toen brachten drie automobielen het gezel schap naar het hötel, terwijl de menigte nog een hoera deed opgaan. In zijn hötel vond Botha niet minder dan duizend brieven en eenige uren waren hij en zijn staf druk bezig. Vervolgens in den namiddag bezocht hij op het Ministerie van Koloniën Lord Elgin, den Minister, die hem zeer hartelijk welkom heette. Hij onderhield zich een uur lang met hem en had daarna nog een gesprek met den onder-secretaris Winston Churchill. Londen, 15 April. De onderminister van koloniën, Winston Churchill, heeft heden in het Lagerhuis medegedeeld, dat de verordening, betreffende de vestiging van zelfbestuur in de Oranje-Rivierkolonie in den loop van de eerstvolgende weken zal worden uitgevaardigd. Hij hoopte, dat het nieuwe Parlement in den herfst te Bloem fontein zou bijeenkomen. RELGIË. Op het slagveld van Waterloo is een steen geplaatst ter herinnering aan de op 18 Juni 1815 bij Hougoumont gevallen Engelsche soldaten. De Engelsche gezant, sir Hardinge, was bij de onthulling aan wezig. Een sigarenmaker, die drie jaar ge leden zijn vrouw en kind te Brussel had verlaten, en sinds dien niets van zich liet hooren, kwam Zaterdag terug uitAmerika. Zijn vrouw had de vroegere woning ver laten, en was gaan samenwonen met een schoenmaker te Elsene. De man ontdekte het verblijf van zijn vrouw en zijn plaats vervanger, poogde de deur open te breken en dreigde met een revolver al wie durfde naderen. En stellig zou hij ongelukken hebben begaan, zoo de politie hem niet had ingepakt. NEDERLAND. Enschedé, 15 April. Een treurig ongeluk had Zaterdagavond plaats in de schouw burgzaal in de Groote Sociëteit. Terwijl een dilettanten-tooneelvereeni- ging alhier een uitvoering zou geven, en 't doek juist „gehaald" was voor 't le bedrijf, kreeg mevrouw H. plotseling een beroerte, en was binnen korten tijd een lijk. Daar juist twee van hare kinderen in hun rol op 't tooneel stonden, verwekte dit groote consternati zoowel onder publiek als uitvoerenden, en werd de voorstelling onmiddellijk gestaakt. Nijmegen, 15 April. Nabij deze gemeente, tusschen de stad en het hötel Berg-en-Dal, hebben eenige kinderen Zaterdagnamiddag het lijk gevonden van een 25- a 30-jarig heer, met een revolver in de hand. Naar men meent, is het de heer S. uit Rot terdam. Wijl het lijk gevonden is onder Groes- beek, is het daarheen vervoerd geworden. Amsterdam, 15 April. De Karthuizer- straat was gisterenmiddag omstreeks vijf uur in rep en roer. Juffrouw M. ter K., de vrouw van Jan K., was, als gewoonlijk, weer zeer beschonken thuis gekomen. Haar man was nuchter en dat gaf ruzie. De echtgenoot ontstak in woede, greep zijn vrouw beet, overgoot haar met petroleum en stak toen met een lucifer de kleeren van juffrouw Ter K. in brand. In een oogwenk stond de vrouw in lichtelaaie. Op haar hevig gegil schoten de buren en voorbijgangers toe, die de vlammen doofden. Intusschen had de beschonken vrouw zeer ernstige brandwonden bekomen. Door de politie werd zij met een brancard naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, alwaar zij ter verpleging is opgenomen. De man is in hechtenis genomen, en zal zich voor zijn daad voor den straf rechter te verantwoorden hebben. Het geval had heel wat opschudding teweeggebracht in de straat, voor perceel 14. Aan verschillende politie-bureaux zijn te zamen twee valsche guldens en 5 dito kwartjes gedeponeerd, voor het meerendeel aan trampersoneel in betaling gegeven. Hedenmorgen trok 't de aandacht, dat de woning van den heer J. S. Schaap, Spiegelgracht no. 34 (stille zijde, drie huizen van de Lijnbaansgracht af) tegen de gewoonte gesloten bleef. Toen om 8 uur de werkster kwam en geen gehoor kreeg, had deze zich ver wijderd, denkende, dat de familie wellicht des Zondags uit de stad was gegaan en nog niet was weergekeerd. Maar toen ook nog uren daarna niets van het gezin ver nomen werdzond de naast het huis wonende melkboer Stam een boodschap naar de familie, waarop deze kwam kijken en bijgestaan door de politie, de deur met geweld deed openen. Men vond toen de bewoners, man, vrouw en het 12-jarig dochtertje, dood in het huis aanwezig. Het huis bestaat uit de verdieping gelijkvloers, uitmakende een voor- en een achterkamer en een boven-étage, op dezelfde wijze verdeeld. De boven-voorkamer was het slaapvertrek van man en vrouw. Het dochtertje sliep op de achterkamer van diezelfde étage. De lijken van de vrouw en van het meisje lagen in hare bedden zij waren in nachtgewaad en dus blijkbaar op de gewone wijze naar bed gegaan. Het lijk van den man werd, geheel gekleed, gevonden op den vloer van de beneden voorkamer. Men kreeg den indruk, alsof hij zich daar ter ruste had nedergelegd; het hoofd lag op een kleedje. Het was al dadelijk te zien, dat hier van misdaad geen sprake was. De lijken vertoonden geen enkel teeken van geweld pleging en alles in het huis was, als ge woonlijk, op orde. Van gas- of eenige andere verstikkenden damp was ook niets te bespeuren. Alle gaskranen waren behoorlijk gesloten en gaslicht had blijkbaar niet gebrand. De aanwezige spijzen en dranken leverden, althans bij een oppervlakkige beschouwing, ook niets verdachts op, zoodat men hier inderdaad voor een raadsel stond, dat ook een in der ijl geroepen dokter niet ver mocht op te lossen. Toch werd op zijn raad het gereedstaande en blijkbaar slechts gedeeltelijk gebruikte ontbijt, door de politie in beslag genomen om aan een nauwkeurig onderzoek te worden onder worpen. Naar 't leek was alleen van de thee gedronken en waren het brood en de andere ingrediënten onaangeroerd gebleven. Zooals gezegd, men verdiept zich over deze treurige ontdekking in gissingen. De werkster deelde mede, dat het gezin zeer gelukkig leefde en wist ook niet de minste verklaring te geven. De heer Schaap was vroeger timmerman geweest, doch leefde sedert eenige jaren stil, van de opbrengst van eenige eigen dommen. De werkster had Zaterdagavond om twaalf uur, na de gewone Zondags- boodschappen gedaan te hebben, de familie verlaten met de afspraak, dat Maandag, dus heden, met het schoonmaken zou worden aangevangen. Zij had niet gedacht onder deze treurige omstandigheden in de woning te zullen terugkeeren. Volgens de eerste medische verklaring moet bij alle drie de lijken de dood waar schijnlijk reeds Zondagmorgen zijn inge treden. De lijken werden hedenmiddag ter ge rechtelijke schouwing in beslag genomen. Natuurlijk verwekte het treurig geval groote deelneming in de buurt. De oorzaak der ramp aan de Spiegel gracht ligt nog geheel in het duister. Verstikking door kolendamp of gas is geheel buitengesloten. Bij het binnentreden der politie is geen damp of gaslucht waargenomen. In het vertrek, waar de vulkachel brandde, was een ventilator en luchtkoker. Niemand mag het huis binnentreden. Van een geneeskundig onderzoek is niets bekend. In Het Volk wordt het „Nationaal Arbeidssecretariaat „beschuldigd ruim f 900 te hebben verduisterd, die in 1904 waren bijeengebracht ten bate van de stakers aan de glasfabrieken te Schiedam. Het blad veronderstelt, dat de heer Van Erkel er zich zelf zijn salaris mede betaald heeft, doch eischt, dat de arbeiders, die de verduisterde f 900 van hun zuurver diende centen voor de strijdende glas blazers hebben opgebracht, moeten weten, wat er mee gebeurd is. De Duitsche luchtschippersdr.Wegner en Koch zijn Zaterdagnacht met hun ballon geland te Enderby (graafschap Leicester). Daar zij tien uur vroeger te Berlijn .opge stegen waren, zijn ze dus door den Zuid oostenwind met een gemiddelde snelheid van 130 K.M. per uur voortgedreven (de geheele afstand is f 1306.5 K.M.) Hun ballon bereikte over Amsterdam de kust, en de Noordzee vlogen zij over op een hoogte van 1500 M. Dadelijk na hun nederdaling zonden zij een telegram aan den Keizer. Vermoedelijk is dit dezelfde ballon, die op Texel waargenomen is. Rotterdam, 16 April. In het gezin van een groentekoopman in de Bloemstraat alhier bevond zich een 20-jarige zoon, wiens gedrag den vader reden tot klagen gaf. Dat gaf aanleiding tot twisten, ook Maandagavond. De zoon ging zijn vader te lijf, gaf hem een trap, en verwondde hem licht in het gelaat. Toen greep de 50-jarige vader zijn groentemesje, dat hij altijd bij zich draagt, en stak dat zijn zoon in de linkerzijde. Deze kreeg zulk een zware verwonding, dat de ingewanden uit zijn lichaam puilden; bovendien werd hij minder aan den hals gekwetst. De zwaar verwonde zoon liep de straat op, waarna de vader achter hem de deur dichtwierp. De jongman is, na eerst bij een apotheker verbonden te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is levens gevaarlijk en hij is ten volle bediend. De vader is gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. In dezelfde stad heeft een 22-jarige ongehuwde moeder aan de Langekade haar kind, een jongetje van 6) maand, te water geworpen. Een varensgezel sprong in de sloot en greep het kindje, maar de vrouw sprong hem na en trachtte zich weer van het kind meester te maken, wat haar echter niet gelukte. Heel de buurt liep te hoop en wilde de vrouw, die gearresteerd werd, te lijf gaan. De vrouw verklaarde in zeer armoedige omstandigheden te verkeeren en zeide den ganschen dag nog niets gegeten te hebben. Gisteren herdacht de heer H. A. van IJselstein, adjunct-directeur der gemeente werken alhier, zijn 25-jarig jubileum in gemeente-dienst. Te midden van ambtenaren en werklieden ontvangen, werd hij het eerst toegesproken door den heer A. den Held, namens de commissie van plaatselijke werken, onder aanbieding van een bloemstuk. Vervolgens sprak de heer De Jongh, directeur der gemeente-werken, om hem te bedanken voor den van hem ondervonden steun. Hij bood hem daarbij, ook mede namens den anderen adjunct-directeur, 'n volledige Brockhaus lexicon aan, en deelde verder mede, dat H. M. de Koningin den jubilaris benoemd had tot ridder in den Neder- landschen Leeuw. Ingenieurs en oud-ingenieurs boden hem aan een drietal wandborden met stadsgezichten, de hoofd- en verdere opzichters offreerden hem een schilderij, met een havengezicht, van v. d. Voorden. De bazen en onderbazen gaven hem een tegel-tableau en de werklieden een boekenkast. De jubilaris dankte allen zeer getroffen voor deze blijken van waardeering. Hedenmorgen werd uitgeput door bloedverlies gevonden aan den hoek van het Bolwerk en de Hertekade een man, die door burgers naar den politiepost Oudehoofdplein werd gebracht. Daar bleek het, dat hij reeds overleden was. Blijkens papieren, op hem bevonden, was hij de 36-jarige N. Goldstein, uit Nikolajew. Het lijk is per drenkelingenbrancard naar Crooswijk vervoerd. Sliedrecht, 15 April. Alhier had op de lijnbaan van den heer W. J. de Voogd een treurig ongeluk plaats. Toen omstreeks halfacht de 12-jarige Bastiaan Kros, die pas de school heeft verlaten, wat lang wegbleef, gingen twee werklieden eens zien, en vonden hem levenloos in de molenschuur, met arm en hoofd eenigszins verward in een touw, dat dienst deed als geleider van een staaldraad, loopende over een trommel. Waarschijnlijk is de boel onklaar geraakt en heeft de jongen dit willen herstellen, waardoor hij beklemd is geraakt. Dr. Meyer kon slechts den dood constateeren. Bergen-op-Zoom, 15 April. Sinds jaren heerschte in het huisgezin van W., koop man in visch enz. alhier, op het Fort, oneenigheid tusschen man en vrouw, de vrouw gaf zich voortdurend over aan den drank met al de gevolgen er van. Het gevolg was, dat de man, die alles deed om zijn kost voor zich en zijn gezin te verdienen, ten slotte ook aan het drinken ging. De zuster van de vrouw (vrouw B.) mengde zich, zooals meermalen voorkomt, tusschen de huiselijke tooneeltjes, wat aanleiding gaf tot twisten, zoowel binnen- als buitenshuis. Gisterenmorgen had de man ook blijkbaar wederom door afwezig heid zijner vrouw misbruik van den drank gemaakt. Den geheelen morgen had hij rond geloopen, met een groot kaasmes. Hij trof vrouw B. aan de voordeur, zooals dit meer voorkomt daar ter plaatse, aan, kwam naar haar toe en bracht haar met zijn kaasmes een gapende wond onder het hart toe. Op eens hoorden de buren een gil. W. toog stadwaarts, aan één der buren zeggendenu heb ik iets gedaan, wat mij in de gevangenis brengt. Onmiddellijk toegeschoten hulp kon nauwelijks de vrouw, hevig bloedend, in de woning van F. brengen, alwaar zij in de armen van hen, die haar hadden binnengebracht, den geest gaf. De dader zelf ging zich onmiddellijk ter beschikking stellen der politie, waartoe hij zich bij het commissariaat van politie aanmeldde en aldaar gevangen werd ge houden. Zierikzee, 16 April. Ter terechtzitting der arrondissements-rechtbank van heden is de heer mr. J. L. Nijsingh beëedigd als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in 't arrondissement Zierikzee. Tegen het jongste raadsbesluit, waarbij de gemeente-begrooting wordt gewijzigd en f 3500 van het Grootboek genomen wordt, is door mr. A. J. F. Fokker bij Gedeputeerde Staten een bezwaarschrift ingediend. Het gezelschap van den heer Jean Klein, dat te Zierikzee aan de school kinderen een voorstelling in het „Huis van Nassau" gaf, die zeer in den smaak viel, zal in de zaal van den heer De Roo te Ellemeet op Zaterdagavond den 20en April optreden. Des namiddags ten twee ure zullen de schoolkinderen van een gratis- voorstelling kunnen profiteeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1