Dinsdag 16 April 1907. Tweede Blad. (525 ieriKzeesclie C o u r a n t). Kostelooze Koepokinenting en Herinenting NIEUWSTIJDINGEN. ZIEMKZËËSCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8449. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. op Donderdag den 18 April e.k., des namiddags ten IJ uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint-Anthonie- of Manhuis straat, wijk C no. 80. Plaatsing van Kinderen op de School B. (I Mei 1907). Zitting van Commissarissen dier School in het schoollokaal aan het Kerkhof (hoofd de heer P. VAN DER HAVE), op Zaterdag den 20 April e.k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van j Kinderen op die School. Om als leerlingen op de School B te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van zes jaren hebben bereikt, of dien voor het einde van het kalenderjaar moeten bereiken. Plaatsing van Kinderen op de School A. (I Mei 1907). Zitting van Commissarissen dier School in het schoollokaal in den Wevershoek (hoofd de heer J. VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag den 20 April e.k., des avonds te 8 uur, tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van Kinderen op die School. Om als leerlingen op de School A te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van vijf jaren en acht maanden hebben bereikt. CHINA. Volgens berichten uit Shanghai, neemt de hongersnood in de getroffen streken een steeds ernstiger karakter aan. De beschikbare fondsen zijn niet toereikend tot leniging van den nood. Het aantal noodlijdende lieden bedraagt tien millioen. Drie millioen we citeeren nog altijd berichten uit Shanghai drie millioen menschen zijn den hongerdood nabij. Dagelijks sterven 5000 menschen. Ouders ruilen hun kinderen tegen levensmiddelen. AMERIKA. Wetend, dat er met kleine maatregelen ter ondersteuning van een hongerend volk van ettelijke honderdduizenden, niets valt uit te richten, heeft de regeering van de Vereenigde Staten een transportschip uit gerust, de „Bulford", dat met een lading graan en meel tot een waarde van honderd duizend dollars den Chineezen in de noodlijdende provincies hulp gaat brengen. De „Bulford", die vijfduizend ton meet, is een goed stoomschip, dat de reis van San Francisco naar Sjanghai in vijf-en- twintig dertig dagen aflegt en de lading, waarvoor het geld bijeengebracht is door de lezers van het christelijke blad Christian Herald, zal overgedragen worden aan den Amerikaanschen consul-generaal te Sjanghai, die het zijnerzijds weer zal overdoen aan het burgerlijke hulpfonds te Sjanghai, waarin vreemdelingen en Chineesche over heidspersonen zitting hebben en aan het zendings-comité te Chinkiang. De lading zal verdeeld worden over de provincies Anhui, Honan, Kiangsoe, Kiangsi en Chen- toeng, langs het Groote Kanaal. Zware sneeuwstormen, zoo wordt uit Winnipeg (Vereenigde Staten) gemeld maken het spoorwegverkeer onmogelijk, en noodzaken de inwoners ook tot het uitstellen van den zaaitijd. Het proces-Thaw. Nadat ze 24 uren beraadslaagd hadden, bleken de leden van de jury in het Thaw- proces het nog niet eens te zijn. Tien waren voor schuldigverklaring aan dood slag, 2 voor vrijspraak. Het proces zal nu van voren af aan moeten beginnen. Hier volgt, voor belangstellenden, een lijstje van de straffen, die tegen Thaw kunnen geëischt worden: In geval, dat hij schuldig wordt bevonden aan moord in den eersten graadde dood. Voor moord in den tweeden graad: levenslange gevangenisstraf. Voor doodslag in den eersten graad: 20 jaar gevangenisstraf. Voor doodslag in den tweeden graad 15 jaar gevangenisstraf. SPANJE. De officieuse Italiaansche Tribuna bevat een artikel over de samenkomst van de koningen van Engeland en Spanje te Cartagena. Het blad zegt daarin o. a. dat alles er op wijst, dat uit de Engelsch- Spaansche vriendschap een heusch verbond is ontstaan. „Hoe het ook zij", zoo eindigt het betoog, „een feit is het dat Spanje, sedert de dagen van Algeciras uit zijn alles behalve schitterend te noemen isole ment is getreden en zich beweegt in de richting van een Engelsch-Franschen vriendschapsbond. Aan de Eclair wordt iets meer positiefs uit Madrid bericht, n.l. dat een der voor naamste punten van de te Cartagena besproken Engelsch-Spaansche overeen komst is, dat Engeland zich verbindt Spanje hulp te verleenen tot herstel van zijn vloot en tot verbetering van zijn kust verdediging. Daardoor zou Engeland zich zelf de zekerheid verschaffen, dat gewichtige maritieme stellingen niet in handen van andere mogendheden zouden vallen en daarbij toch de gevoeligheid der Span jaarden sparen, die anders misschien door den schijn van een Engelsche bescherming geschokt kon worden. ZWITSERLAND. De vroegere spoorweg-beambte Wydler, die in November 1905 een couvert met 100.000 francs in bankpapier, door de administratie van de Bondsspoorwegen van St.-Gallen naar Bern verzonden, ge stolen heeft, is door de rechtbank te Zurich veroordeeld tot 4! jaar gevangenis straf. RUSLAND. St.-Petersburg, 12 April. De Doema besloot de zittingen eerst te twee uur te doen aanvangen, teneinde de commis sies tijd te laten voor de beraadslagingen. De minister van justitie stelde voor, eenige Doema-leden, tegen wie een aanklacht is ingediend, omdat ze tot vereenigingen behooren, ten doel hebbende de omver werping van den bestaanden toestand, buiten de Doema te sluiten. De heer Hessen achtte het gewenscht dit voorstel in com missie te doen behandelen, waartegen de minister opkwam. Er ontspon zich een heftig debat, dat onder groot rumoer werd .gevoerd, toen de kadet Adjemow vroeg of men te doen had met de autocratie of met de grondwet en of er in Rusland van justitie wel sprake was. Het voorstel werd ten slotte met 179 stemmen tegen 175 stemmen naar een commissie verzonden. Toen Woensdagavond de grootvorsten Nicolaas en Peter van Czarkoje Selo naar Petersburg terugkeerden, werd de trein tot staan gebracht, omdat op het baanvak schoten vielen. De spoorwegwacht rappor teerde, dat op de baan vier personen waren aangetroffen, die geen gevolg gaven aan het bevel om onmiddellijk van de rails af te gaan; daarop had de wacht vuur gegeven en waren de vier personen op de vlucht gegaan. Toen op het traject een onderzoek werd ingesteld, werd niets verdachts ontdekt. Volgens een door den minister van marine uitgewerkt plan zal het volgend jaar begonnen worden met den aanbouw van een nieuwe slagvloot. Er is een ver beterd type „Dreadnought" gevondeneen schip, dat 22/800 ton waterverplaatsing hebben zal en 21 knoopen moet loopen. De kosten worden op 21.800.000 roebel begroot. ENGELAND. Southampton, 13 April. De Transvaal- sche eerste-minister Botha is aan boord van het stoomschip „Carisbrooke-Castle" alhier aangekomen, op weg naar Londen, waar hij de koloniale conferentie gaat bijwonen. De burgemeester en de leden van den gemeenteraad reden in optocht naar het dok, gingen aan boord van het schip en boden hem een gecalligrapheerd adres aan. Minister Botha antwoordde daarop met eene toespraak in het Hollandsch, door een tolk vertaald, waarbij hij dankte voor de hartelijke verwelkoming. Botha zei ter verklaring, dat hij Hol landsch sprak, omdat hij de Engelsche taal niet voldoende machtig is. De derde vondst van een geheime bergplaats van munitie in Engeland, de tweede te Newcastle, is de grootste. Er werden ruim 70,000 patronen in een leegen stal gevonden. Het waren weer Mauser- patronen, net als de andere. Men is overtuigd, dat al die 'patronen voor de Russische terroristen bestemd waren. Men kan wel merken, dat het tegen woordig erg aan is tusschen Rusland en Engeland, dat dit nu zoo ijverig op schiet tuig van de Russische revolutionnairen jacht maakt. Anders weet men zich in Enge land voor dergelijke zaken zeer handig van. den domme te houden. FRANKRIJK. Parijs, 12 April. Een duizendtal brood- en banketbakkersknechts hielden heden avond eene vergadering, waar tot voort zetting der staking werd besloten. Onder 't zingen van de „Internationale" ging men uiteen. Eenige personen werden gearres teerd wegens weigering door te loopen. Het patroonssyndicaat deelt mede, dat door de staking eenige bakkerijen morgen ochtend geen brood zullen afleveren. De politie-prefectuur verklaart, dat er slechts 600 zaken stil staan. De bakkerijen zullen den geheelen nacht bewaakt worden, om vernieling te voorkomen en de vrijheid van den arbeid te verzekeren. Te Toulon werd door de bakkersknechts tot de staking voor morgenmiddag besloten na heftige tooneelen, waarbij vuistslagen vielen. De heer Benoist, chef van een ban kiershuis, hoek rue de Rivoli en rue du Port Neuf te Parijs, is door een zijner cliënten in zijn eigen kantoor doodge schoten. De moordenaar, Caroit genaamd, loste tegelijkertijd twee zesloöps revolvers op den heer Benoist, die door zes kogels doodelijk getroffen werd en weldra over leed. Te Parijs is in een drukkerij in de rue Ganneron, de verdieping, waar de zetterij was, ingestort. De zetters, zet machines, een groote hoeveelheid lood, die daar opgestapeld lag, vielen naar beneden in de drukkerij, waar ook per soneel werkzaam was. Twee man werden gedood en eenigen zwaar gewond. DUITSCHLAND. In Zuid-Hannover is het gansche land wit van de sneeuw. Woensdagavond tusschen 8 en 9 uur heeft de 19-jarige werkman Etnil Busse een moordaanslag gepleegd op den 60-jarigen Deenschen houtkoopman Her mann Tidemand, in diens woning in de Königgratzerstraat in Berlijn. Een poging tot afpersing ging er aan vooraf. Busse overhandigde den koopman een brief, waarin hem gezegd werd, dat hij den brenger 500 mark te geven haddeed hij dat niet, dan was zijn doodvonnis getee- kend, „Het comité van het zwarte masker", stond onder den brief, en terwijl Tidemand den brief las, had de brenger van den brief zich een zwart masker voorgedaan. De koopman vroeg hem, of hij gek was, waarop de jonge kerel riep: Handen om hoog! En meteen haalde hij een revolver uit den zak en loste daarmee drie schoten, die den koopman licht aan borst en armen verwondden. Tidemand snelde naar het raam, rukte het open en riep om hulp. Beneden voor de deur stond een droschke, waarin een jonge man zat. Deze maakte, na eerst het toesnellende publiek toege roepen te hebben, dat de man boven gek geworden was, zich uit de voeten. Inmid dels was er tusschen den bejaarden koopman en Busse een worsteling ontstaan, waarin laatstgenoemde door het afgaan van de revolver vrij ernstig werd gewond. Toen kwamen er spoedig politie-agenten boven, die den jongen kerel inrekenden, 's Namiddags bleek hij met afpersers bedoelingen aan vier villa's te Wannsel aangebeld te hebben, maar daar was hij niet binnengelaten. De Berliner Zeitung am Mittag verneemt, dat eenige dagen geleden te Berlijn een bijeenkomst plaats vond, die een groote politieke beteekenis kan hebben. Vorst Ferdinand van Bulgarije en grootvorst Wladfmir van Rusland, hebben in 'I aller strengste incognito aldaar vertoefd en urenlange conferenties gehouden, terwijl vorst Ferdinand tevens geruimen tijd bij den keizer vertoefde. Bulgarije's heerscher wist zijn incognito zóó te bewaren, dat, ondanks zijn opvallend uiterlijk, niemand den „Comte de Sarboff" herkende, die slechts door zijn secretaris, dr. Lambrecht, vergezeld was. De samen komsten hadden in 't hotel, waar vorst Ferdinand afgestapt was, en in de Russische ambassade plaats. Na 't vertrek van den Russischen groot vorst bleef vorst Ferdinand nog twee dagen te Berlijn. Hij ontving lange telegrammen uit Petersburg, welker inhoud hem zeer scheen te bevredigen, want zijn stemming behoorde tot de meest roos kleurige. Op straat vertoonde hij zich niet Als hij uitreed, was het in een gesloten équipage, en hij verliet zijn hotel alleen om de bewuste conferenties bij te wonen. BELGIË. Brussel, 12 April. De tweede lezing van de mijnwet werd heden in de Kamer bij matige belangstelling voortgezet. Groot lawaai ontstond, toen de voorzitter ver zuimde een amendement in het Vlaamsch voor te lezen. Nadat het voorstel, om kennis van het Vlaamsch in de mijnen van de provinciën Antwerpen en Limburg verplichtend te stellen voor de ingenieurs, was aangenomen, werd de mijnwet in haar geheel aangenomen met 94 stemmen tegen 32 en 24 blanco-stemmen. Alle ministers stemden tegen. Het hoofd van het Kabinet verklaarde daarop: „De stemming van gisteren (over de regeling van den werktijd) heeft ge toond, dat de regeering niet meer op de geheele meerderheid kan rekenen en ze kan de verantwoordelijkheid niet aanvaar den voor de opneming in het wetsontwerp van een bepaling, welker doel en karakter zijn in het licht gesteld door de verkla ringen, die er bij werden gegeven. Der halve hebben alle leden van het kabinet besloten den koning hun ontslag te vragen". De kamer besloot daarop de werkzaam heden te verdagen. De ministers verlieten de zaal te midden van groote opgewon denheid. In een gemeente nabij Aarlen vierde men een gouden bruiloft. De broeder van den bruidegom wilde vreugdeschoten lossen, doch het oude geweer, waarvan hij zich bediende, barstte bij het eerste schot. De. stukken vlogen hem in het gelaat en kwetsten hem zeer zwaar. De bejaarde bruidegom zelf viel van schrik op den grond en werd hierdoor zoo erg gewond, dat ook zijn leven in gevaar is. De bruid werd door den schrik zoo zeer aangedaan, dat zij naar bed moest gaan. Een paar uur later eenigszins hersteld zijnde, wilde zij naar beneden komen, maar viel in de duisternis van de trap en brak een schouder en een been. Dat is wel een bruiloft met hindernissen. NEDERLAND. Leeuwarden, 13 April. Ds. H. Schutte- vaer, predikant bij de Herv. Gem. te Langezwaag, is verdronken in eene sloot onder de gemeente Opsterland. Hij kwam per fiets van eene begrafenis onder Lux- woude en schijnt in de sloot geraakt te zijn, waaruit hij als lijk werd opgehaald. Ds. Schuttevaer bereikte den leeftijd van 40 jaar en was sinds 17 September 1893 in de evangeliebediening werkzaam en wel in de gemeenten Ursum, Abbekerk, Onderdam en Bolsward; in deze laatste gemeente sinds 11 December 1904. Arnhem, 13 April. Binnenlandsche graanhandelaren, alhier vergaderd, hebben in beginsel besloten tot oprichting van een Nederlandschen graanhandelaarsbond. Zij zullen een algemeene vergadering van graanhandelaren in Nederland bijeen roepen tegen 27 April te Utrecht, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Amsterdam, 13 April. Tegen half twaalf, gisterenavond, kwam eene bewoonster van de Dusartstraat met haar kinderen thuis. Van de straat af zag zij twee personen in de voorkamer van haar woning heen en weer loopen. De schrik sloeg haar om 't hart. Zij riep de hulp der buren in, die de politie aan het posthuis Sarphatipark waarschuwde. Weldra verschenen drie agenten, die onvervaard naar boven gingen. Met getrokken sabel werden vervolgens de vijf vertrekken van de woning onderzocht. In kasten en onder ledikanten, overal werd gekeken, echter zonder resultaat. Intusschen hadden zich vele nieuws gierigen voor het perceel opgesteld vol belangstelling op den afloop van dezen inval wachtende. Ten slotte kwam één van de politie mannen tot de ontdekking, dat de gewaande inbrekers niets anders waren dan de weerkaatsing van een door den wind in beweging gebracht licht van een lantaarn. Tableau H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen, gelijk men weet, Maandag 22 April, des avonds ongeveer zes uur, alhier aankomen. Bij de aankomst zullen op het Stations plein, langs het Damrak en op den Dam verschillende corporaties opgesteld staan onr H. M. en Z. K. H. hulde te brengen. Ook dit jaar zullen weer verschillende instellingen bezocht worden; zoo moeten op het programma staan bezoeken aan de Hembrug en aan de Rijkspostspaarbank, welke bezoeken, gelijk men zich herinnert, verleden jaar uitgesteld werden. Het is thans zeker, dat H. M. de Koningin- Moeder Woensdag 24 April, des morgens zal aankomen. Hoogstwaarschijnlijk zal Zij door Haar Kinderen van den trein gehaald worden. Het traditioneele bezoek aan de Willem straat zal waarschijnlijk Donderdag 25 April in den namiddag plaats hebben. Op Zondag 28 April krijgt „Artis" weder het jaar- lijksche bezoek. Maandag vertrekken de Hooge Bezoekers weer. Hr. Ms. oorlogsschip „Pollux" heeft gisterenmiddag omstreeks 4 uur, zeilende van Urk naar Hoorn, buiten de haven van Hoorn, een Marker botter, die in dat vaarwater vlschte, in den grond gevaren. Een jonge Marker, 24 jaar oud, verloor bij die aanvaring het leven, de andere opvarenden werden gered. Gouda, 13 April. Door de politie alhier werden gisteren aangehouden een man en vrouw, die enkele dagen in een hotel hadden gelogeerd, zonder echter te kunnen betalen, toen de hospes met de rekening kwam. Doch hier wisten ze wel een middel op. Eerst ging de man even uit, toen de vrouw, en deze haalde nu op naam van een ingezetene eenige gouden ringen op zicht, en deze werden naar de bank van leening gebracht. Dezelfde oplichterij is door het paartje gepleegd te Amsterdam, Den Haag, 's-Hertogenbosch en Nijmegen. Voorloopig is hun echter de pas afgesneden, daar ze naar het huis van bewaring te Rotterdam zullen worden overgebracht. Een verstandig besluit nam de commissie voor de De Ruyter-hulde te Gouda. Zij besloot van feestelijkheden af te zien en den 29 dezer eene collecte te houden, waarvan de opbrengst zal worden afgedragen aan het hoofdcomité te 's-Graven- hage voor het bekende drieledige doel, en wel in de eerste plaats voor den verderen bouw der zeevaartschool te Vlissingen; en dan voor het uitgeven eener nieuwe levens beschrijving van De Ruyter, en de stichting van het medaillefonds (uitreiking van medailles aan hen die zich op zeevaart kundig gebied verdienstelijk maken). Dordrecht, 13 April. Gisterenmiddag is bij deze stad het zandaakje „Adriana", schipper L. v. d. Werken, aldaar, komende van de Roode Vaart aan den Moerdijk, met bestemming naar Willemsdorp, ge zonken doordat de wind het scheepje overzij gooide. Een broertje van den schipper was te voren in de roeiboot gesprongen van de Zeeland, schipper Van Vessem, bestemd naar Gouda, die de „Adriana" op sleep touw had. Op dezelfde manier wist schipper v. d. Werken zich te redden. De aak, die zich snel met water vulde, moest worden losgesneden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5