Dinsdag 16 April 1907. Eerste Blad. mzumsTummm, (25 i e r i Is. zeesche C o u r a n t). Onderwijzeres. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8449. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer fee bladen. bestaat uit an de openbare lagere school B te Zierikzee ofd de heer P. VAN DER HAVE) wordt raagd eene Onderwijzeres, het bezit der acten voor nuttige handwerken vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. jaarwedde bedraagt f 600 met periodieke hoogingen. ollicitatiën (adres aan den Raad op zegel) rden franco ingewacht .bij den Burgemeester r 28 April 1907. D RANKWET BURGEMEESTER en WETHOUDERS van tlkzee; elet op artikel 21 der Drankwet; rengen ter kennis van de vergunninghouders, zij, die zich met hunnen aanslag in het ;unningsrccht bezwaard gevoelen, zich binnen rtien dagen, nadat de aanslag te hunner nis is gebracht, tot den Gemeenteraad kunnen uien, doch niettemin, op straffe van vervallen vergunning, verplicht zijn den aanslag vóór Mei in zijn geheel ten kantore van den neentc-Ontvanger te voldoen, zullende zoo dig later teruggave van het te veel betaalde lts vinden. if.rikzee, den 15 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NEDERLAND. {otterdam, 13 April. H. M. dc Koningin- edcr heeft lieden haar voorgenomen oek aan deze stad gebracht, alwaar 12 u. 55 aan het station Delftschepoort ïkwam tot het bezoeken van eenige tige instellingen. H. M. werd aan het tion ontvangen door den burgemeester, heer Zimmerman. )e inrichting voor Doofstommenonder- s had de eer van het eerste bezoek. 1 der oudste meisjes-leerlingen bood bouquet aan. )fschoon anders op Zaterdagmiddag de looi gesloten is, werd voor deze gc- enheid het onderwijs op de gewone ze voortgezet. H. M. bleef hier nagenoeg uur en nam met groote belangstelling :s in oogenschouw. det volgende bezoek gold het „Sophia nder-Ziekenhuis". 3e waarnemende voorzitter, de heer to Reuchlin, geleidde H. M. en het volg naar de zaal der polikliniek, alwaar I geneesheer-directeur, dr. A. Schuld, en L directrice, mej. E. Browne, aan H. M. ■rden voorgesteld. ïOok hier wist H. M. door een vriende ren groet, een hartelijk of bemoedigend ord in het hartje van menig ziek kind zonnestraaltje te brengen. In den „Rotterdamschen Kunstkring" zocht H. M. de hoogst belangwekkende ze-tentoonstelling van Nederlandsche rtretkunst der laatste 50 jaren (schilde- n en waterverfteekeningen). Met groote belangstelling bewonderde M. vele van de werken onzer eerste esters, onder geleide van den president, P. J. van Wijngaarden en de overige stuursleden. ervolgens was aan de beurt de „Rijks- rum-inrichting (ter bestrijding van ziekten der den veestapel), welke bereikt werd een rijtoer langs den Schiedamschen gel, Coolsingel, Zomerhofstraat en Berg- g. Hier werd H. M. ontvangen door directeur dr. J. Poels, die ook de beide der-directeuren, de heeren L. F. D. E. urens en dr. L. de Blieck, aan H. M. orstelde. Het eerst werd het Cavia-lokaal bezocht, ïar worden honderden marmotten en nijnen bewaard, waarop proeven worden M nomen voor het onderzoek van tuber- Ej lose bij het rundvee. In de centrifuge richting daarnaast wordt de melk van dieren gebracht en dc daarin aanwezige I ste stoffen neergeslagen. Met deze stof, Bntrifuge-slib genaamd, worden de mar otten ingespoten, ten einde te consta- teeren of daarin tuberkel-bacillen zijn. Deze diertjes worden daar zorgvuldig ge voed en verpleegd. In de kasten waren meer dan 1000 liter serum voor verschillende ziekten ter aflevering gereed. Verder werden de ruime stallen bezocht, waarin ongeveer zestig paarden gestald wordenmeerendeels afgekeurde leger- paarden, waarop het serum gekweekt wordt. Na ook nog het sectie-lokaal bezocht te hebben, werd de wandeling voortgezet naar de bovengelegen bacteriologische laboratoria, met de broed-toestellen voor het kweeken van bacillen, filtratie-toe stellen, verschillende voedingsbodems, waarop bacteriën gekweekt worden, enz. Het laatste bezoek gold de „Koninginne- kerk", waarheen de stoet zich begaf langs de Zwartjahstraat, Erasmusstraat, Noorder- brug, Crooswijksche Singel en Boezem singel. Met klokkegelui werd H! M. bij Hare aankomst begroet. Aan den ingang werd H. M. ontvaligen door den waarnemenden voorzitter van Gecommitteerden, den heer j. H. van Oordt H.W.Azn. Mejuffrouw C. van der Hoeven, dochter van een der leden van Gecommitteerden, bood een bouquet aan. Het gcheele kerkgebouw werd vervolgens bezichtigd, waarbij H. M. Hare ingenomenheid te kennen gaf over den schoonen bouw, waarvoor zij mede hulde bracht aan de ontwerpers. Bij Hr. M.'s. vertrek liet het fanfarekorps der Chr. Jongelingsvereeniging „Obadja" van den toren het „Wilhelmus" hooren. Na nog een korten rijtoer door de stad vertrok H. M. om halfzes weder naar Den Haag. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 15 April. Vrijdagavond ver gaderde in de bovenzaal van dc Sociëteit „Concordia" de Vereeniging tot veredeling van zangvogels en pluimvee in Schouwen Duiveland „Excelsior", waarin als spreker optrad de heer Joh. M. Hannik van Rotter dam, directeur-veilingmeester der R. E. V., met het onderwerp: pluimvee, pluimvee teelt, en transportmateriaal. Nadat spreker door den voorzitter, den heer Van der Have, burgemeester van Oosterland, aan de ledendie vermoedelijk wegens de drukke werkzaamheden in het landbouw bedrijf schaars waren opgekomen, was voorgesteld, hield hij over bovengenoemd onderwerp een leerzame voordracht. Met het oog op de in Juni te houden tentoon stelling van zangvogels en pluimvee te dezer stede werden door hem nuttige, praktische wenken gegeven, die voorzeker in goede aarde zijn gevallen. Met groote aandacht werd zijn rede, waarin men terstond den ervaren vakman herkende, gevolgd. Nadat na de rede nog verschillende inlichtingen gevraagd en door spreker beantwoord waren, werd met een hartelijk woord van dank aan dezen door den voorzitter de vergadering gesloten. Vrijdagavond werd, na heropening van de openbare raadszitting, het primi tief kohier op den Hoofdelijken Omslag voor 1907 vastgesteld op f 31545,60 met een percentage van 3,V Bij den aanvang vestigt de heer De Muralt de aandacht van Burgem. en Weth. op de wenschelijkheid, waarop indertijd ook in een van wege de Ambachtsschool uit gebracht verslag gewezen is, om het ge bouw der Ambachtsschool nog eens nauw keurig te doen onderzoekenal bestaat er tot heden toe geen enkele grond zich verontrust te maken. De Voorzitter geeft de verzekering, dat Burgem. en Weth. de noodige aandacht aan deze zaak zullen schenken. De heer Koopman merkt op, dat voor eenigen tijd geleden in de Zierik- zeesche NieuwSbode in een hoofdartikel beweerd werd, dat de Raad bij het doen van uitgaven „maar raak voteert", wat zijn inziens in geenen deele waar is. Hij betreurt het, dat op een dergelijke wijze in een Courant wordt geschreven, omdat de gemeente daarvan de nadeeiige gevolgen ondervindt. Door dergelijke artikelen toch worden de personen, die zich van buiten hier willen komen vestigen, daarvan afgeschrikt, en hij hoopt, dat zulks niet weer zal voorkomen. De heer Van den Bout drukt den wensch uit, dat, wanneer dit jaar de brug buiten de Zuid-Havenpoort hersMd zal worden, het werk te doen uitvoeren in de maanden Mei of Juni, omdat het verkeer in verband met het landbouwbedrijf in één van deze twee maanden dan zeer gering is. De Voorzitter belooft, dat Burgem. en Weth. van dezen wenk goede nota zullen nemen. Hierop wordt de zitting gesloten. Wij zullen, wanneer het gemeente-verslag gereed is, en de vergadering van het Waterschap Schouwen achter den rug, op deze opmerking van den heer Koopman terugkomen. De Redactie. Zaterdag 1.1. brak bij het lossen van groote grafzerken voor den heer M. v. d. Linden één der schalmen van de ketting, waaraan een steen werd gelost. Met donderend geweld plofte deze in het ruim van het schip op andere daar nog liggende zerken. Een daarbij staand werkman kon zich gelukkig nog verwijderen. Dat de andere zerken grootendeels verbrijzeld werden, laat zich begrijpen; doch hadden zij er niet gelegen, dan had het schip liet moeten ontgelden. Bij Kon. besluit van 10 April j.l. is benoemd tot luitenant-generaal, comman dant van het leger en chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch- Indië, de gcneraal-inajoor der artillerie van het voormelde leger M. B. Rost van Tonningen. Dc heer Rost van Tonningen is af komstig uit eene Zierikzeeschc familie en kleinzoon van Mr. Marinus IJcrnardus Rost van Tonningen, indertijd rechter in de arrondissements-rechtbank alhier. Tot secretaris-generaal bij het Depar tement van Financiën is benoemd de iteer Johan Heshusius, thans hoofddirecteur van de registratie, de hypotheken en het kadaster (geboren te Zierikzee). Wij maken belanghebbenden opmerk zaam op de aanstaande verloting van „Landbouwbelang" in Noord-Beveland. De aanvraag om loten is nooit zoo groot geweest, als nu het geval is, wat niet te verwonderen is, wanneer men weet, dat zij solide is in hooge mate, en vele prijzen bevat. Voor den hoofdprijs wordt een bedrag van f 800 gegarandeerd. Wie nog een lootje hebben wil, haaste zich. Men leze de hierop betrekking hebbende ad vertentie. Op de aanbeveling voor kantonrechter te Hoorn komt voor: mr. J. Plet Jz., kantonrechter te Tholen. Wij ontvingen het verslag over het vierde boekjaar van de Vaderlandsche Hypotheekbank te 's-Gravenhage. Daaruit blijkt, dat een bruto-winst is gemaakt van f 15,515,99.!, welk bedrag, na aftrek van reis- en verblijfkosten, reclamekosten, en onkosten wordt teruggebracht tot een zuivere winst van f 6612,81.!. Uitgekeerd is een dividend van 2j pCt. over het gestorte kapitaal. De balans sluit in actief en passief met f 3,376,958,525. De winst- en verliesrekening in debet en crediet met f 15,515,995. Op ultimo December 1906 waren aan pandbrieven in omloop f 1,045,306. De voortdurend hooge geld markt oefende een zeer ongunstigen invloed uit op de plaatsing van pandbrieven, waar door de bank in de ontwikkeling van haar bedrijf ten zeerste belemmerd werd. Der halve mag het als een verblijdend resultaat worden beschouwd, dat desondanks het winstsaldo, na ruim voldoende afschrijving, een dividend-uitkeering toelaat, die nog iets hooger is dan het vorig jaar. De Avdp. verzekert, dat er nog nooit zoo hard gewerkt is op de verschillende ministeries, als in de laatste dagen. „De oorzaak van deze buitengewone bedrijvigheid en werklust is te vinden in een order van de ministers (of ze dien allen hebben uitgevaardigd weet het blad niet zeker, maar van eenigen is 't bekend), dat hun geregeld lijsten moesten worden overgelegd van de stukken welke nog niet zijn afgedaan. Eerstdaags nu moet dat voor de eerste maal gebeuren en de ambtenaren, die natuurlijk niets gesteld zijn op een uitbrander van allerhüchste Stelle, wanneer ze zich niet voldoende kunnen verantwoorden over het niet af zijn van hun werk, zetten er nu een vaart achter, zooals nog nooit is gezien. „Er wordt gemompeld, dat deze order verband houdt met de quaestie van de vermeerdering der bureau-uren tot 8. „Doch, werd verzekerd, blijft 't zoo doorgaan met het werken, dan zal niet alleen blijken, dat die langere arbeidstijd onnoodig is, doch tevens dat het ambte naarskorps eigenlijk te groot is. Het andere redmiddel, aan de hand gedaan om den achterstand op te ruimen en te zorgen, dat er vlugger werd gewerkt, n.l. uit breiding van personeel, behoeft dus even min te worden toegepast. Integendeel, men zou eens een poosje kunnen wachten met het aanstellen van ambtenaren". Westelijk Schouwen. De hyacinthen en narcissenvelden, die Ibans in vollen bloei staan, hebben Zondag nog al bezoek gehad. Het weer was wel zonnig, doch lokte door zijn fijne koude niet zoo zeer uit tot een wandeling naar Flora's schoonen. De vroege tulpen beginnen goed kleur te bekennen. De volgende Zondag zullen de tulpenvelden wel een bezoek waard zijn, wijl dan zeer vele bedden op hun schoonst zullen prijken. Wij willen hopen, dat dien dag een uitgezochte zal zijn voor hen, die zich voornemen te voet, per fiets of ander vehikel aan de heerlijke bloembollenvelden een bezoek te brengen. Bruinisse. Donderdagavond werd in de Conferentiekamer alhier een vergadering gehouden van de schippers-vereeniging „Schuttevaer". De vergadering, die ook toegankelijk was voor schippers niet-leden, was schaars bezocht, doordat er te weinig publiciteit aan gegeven was. De voorzitter, dc lieer H. de Rijke, opent de vergadering, en roept den leden een welkom toe, en zegt, dat deze vergadering, de eerste, die op Bruinisse gehouden wordt, hier belegd is om de vereeniging „Schutte vaer" ook in deze streek meer bekend te maken. Daarom is deze vergadering ook voor niet-leden toegankelijk gesteld, opdat een ieder zich zou kunnen overtuigen, hoe deze vereeniging werkt. Na dit openingswoord worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Daarna verzoekt de voorzitter den afgevaardigden ter algemeene ver gadering te Sommelsdijk, de heeren Ribbens en Pannekoek, hun verslag uit te brengen, waaraan deze voldoen. Op de vraag van den voorzitter of iemand iets heeft voor te stellen of te vragen, wordt er voorgesteld een verzoek te richten tot de bevoegde autoriteit om het daarheen te leiden, dat het schutten door het kanaal van Zuid-Beveland wat vlugger geschiede. Door de leden worden klachten geuit aangaande de Rijks-ver zekeringsbank. De schippers toch worden genoodzaakt voor de achterstallige jaren te betalen, terwijl zij dien tijd zelf de risico hebben gedragen, en dat terwijl er vooral in het visschersbedrijf schippers zijn, die in vele gevallen behoeftiger zijn dan hunne knechts. Daar niemand iets meer heeft voor te stellen, sluit de voorzitter de vergadering, na nog de afgevaardigden dank te hebben gezegd voor het verslag door hen uitgebracht. De heer F. C. van den Berg alhier is geslaagd voor het examen van ambtenaar bij de Rijks-postspaarbank te Amsterdam. Voor deze betrekking, waarvoor 40 plaatsen opengesteld waren, waarvan hoogstens 10 voor vrouwelijke candidatenwerd een vergelijkend examen gehouden, waaraan door 261 candidaten deelgenomen werd. Colijnsplaat. Als iets zeldzaams kan gemeld worden, dat alhier voor één perceel twee kiezers zijn, n.l. de één als iiuurder is huurkiezer, en de schoonvader in hetzelfde perceel wonende, is kiezer als hoofd van het gezin, daar deze in 't perceel aangeslagen is. Wissenkerke, 13 April. Heden ver gaderde onder presidium van den heer Jan Kramer Bz., in de openbare school alhier, de werkmansvereeniging „Hulp in Nood". Uit de rekening bleek, dat over hel algeloopen dienstjaar was ontvangen aan contributief 247,80 van 45 donateurs en begun stigers 46,25 van inleg nieuwe leden4,— en aan rente7,01 Te zamen305,06 Uitgegeven werd aan 18 zieken f 207,75 aan salarissen, druk werken advertentiën 24,75 aan 3 leden wegens vertrek2,— Samen 234,50 Goed slot aldusf 70,56 Het goed slot van 't vorig jaar (1905/6) was359,98! Zoodat op 31 Maart in kas was f 430,54) De heeren P. M. v. d. Heijde en Janus Stokman werden respectievelijk als penning meester en commissaris met algemeene stemmen herkozen. Gekozen werden verder tot commissarissen en vice-voorzitter, in plaats van de heeren A. Leendertse, P. Boot en W. Meulblok (vertrokken uit de gemeente) respectievelijk de heeren A. Filius, L. v. d. Wecle en P. Kramer. Voorts werd het salaris van den bode verhoogd tot f 10 's jaars. De vereeniging telt 51 leden. Goes. De nieuwbenoemde onderwijzer J. Butler van Wolfaartsdijk zal op 15 Mei in functie komen. Het verzoek aan den Raad van den algemeenen politiebond tot het bekomen van een subsidie werd afgewezen. Burgem. en Weth. oordeelden, dat het steunen van dien bond niet ligt op den weg der ge meenten, wel op dien van het rijk. De heeren Dekker en Pilaar waren van tegen overgestelde meening, doch een voorstel van eerstgenoemde om een subsidie van f 5 te verleenen kon geen meerderheid verwerven. Burgem. en Weth. werden in 't gelijk gesteld. Van een aanbod van het stenografen- bureau Vas Dias te Amsterdam om steno grafische raadsverslagen te leveren tegen betaling natuurlijk zal geen gebruik gemaakt worden, 't Zou een onnoodige weelde voor Goes geweest zijn, wij hebben een uitnemenden secretaris. De inschrijving voor het uitbaggeren der binnenhaven is niet gegund, omdat zelfs de laagste inschrijving de raming verre overtrof. Besloten werd dit werk in eigen beheer te doen verrichten, wat voor de gemeente eene besparing van f 275 zal opleveren. Besloten werd evenwel om het uurloon in plaats van op 14 a 15 cent te bepalen op 15 a 16 cent. Een langdurige discussie ontstond over deze voordracht, waaruit o. m. bleek, dat het beleggen der havenboorden met betonplaten 'f 20.000 zou kosten. De nieuwe verordening op het keuren van vee en vleesch en die in het belang der openbare gezondheid werd goedge keurd, nadat daarin is opgenomen eene bepaling, waarin de afslag van visch in het vervolg zal plaats hebben door een persoon, door het dagelijksch bestuur benoemd. In het belang der schipperij wordt hier medegedeeld, dat de haven voor de scheepvaart zal gesloten zijn van 20 Mei tot en met Zaterdag 1 Juni. Wijl de sas- deuren moeten gelicht worden, kan van 1 Juni tot 1 Juli niet geregeld worden geschut. Op initiatief van de heeren ntr. J. P. Blaaubeen en 1. G. J. van den Bosch werd in 1837 eene zangschool opgericht en tevens eene afdeeling van de maatschappij „Toonkunst", welke dus dit jaar haar 70- jarig bestaan zal vieren. De eerste zang school wertf geopend op 1 Nov. 1837 met 22 leerlingen en stond onder leiding van den heer J. C. Labrand. In 1851 en 1856 werden hier luisterrijke Zeeuwsche muziek feesten gegeven. Achtereenvolgende directeuren waren de heeren J. C. Labrand tot 1845, J. F. Ahrensman tot 1863, H. J. Kirwald tot 1868, A. Rudolph tot 1869, A. Winter tot 1873, J. Bromberger tot 1876, C. Samans tot 1890, Bruns tot 1893 en eindelijk Otto Lies tot heden. Gedurende eene lange reeks van jaren was dr. R. B. v. d. Bosch het hart en de ziel dezer vereeniging. Dat de verdiensten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1