ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 13 April 1907. Eerste Blad. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijn! DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8448. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit Irie bladen. Aangifte voor het Bevol kingsregister De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne j verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voorgeschreven bij Kon. Besluit 'an den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zijn ïoofdzakelijk de volgende: 1". Zij, die hunne woonplaats naar een andere gemeente overbrengen, doen hiervan verklaring tan het gemeentebestuur, met opgaaf der ge- neente, waar zij zich wenschen te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats; 2'. Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen iaarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen l'éne maand na hunne aankomst; 3'. Elk hoofd van een gezin geeft uiterlijk Dinnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst in werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennisgeving geschiedt ook door afzonderlijk evende personen, wanneer zij andere personen n hun huisgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1°, 2° )f 3" vermelde verplichtingen wordt, ingevolge irt. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met lechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld- >oete van ten hoogste 100 gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretarie 'erplicht, bij verhuizing binnen de gemeente. De getuischriften van woonplaatsverandering :unnen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden 'erkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 11 April 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het schijnt, dat Engeland's koning er >p uit is zijn politieke stelling naar alle canten te versterken. Met Japan en met :rankrijk is reeds een bondgenootschap jesloten, nu tracht hij ook Spanje aan zijn rijde te krijgen. Dat een en ander door Duitschland met wantrouwende blikken :n moeilijk te onderdrukken afgunst wordt gadegeslagen, is te begrijpen. Wilhelm's 'om bekreunt zich echter daarom niet. Jelf is hij naar Carthagena gereisd, ten einde den jeugdigen Spaanschen vorst te uitmoeten. Engeland en Spanje zijn over- engekomen om aan Frankrijk in zake Marokko carte blanche te geven, in dien in, dat de voorloopige inbezitneming door -rankrijk van Oodsja stilzwijgend wordt roedgekeurd. Van inwilliging der eischen ioor Frankrijk aan Marokko gesteld wegens te vermoording van één zijner onderdanen loort men niets, zoodat te verwachten is, lat de Franschen Oodsja bezet zullen ïouden. Duitschland ziet dit met leede oogen aan, maar het kan daarop moeilijk :enige aanmerking maken, omdat het ndertijd ten opzichte van China, toen een jaar Duitsche zendelingen door het Chi- reesch gepeupel vermoord waren, door de lezetting van Kiatjao hetzelfde gedaan reeft. Duitschland zal bonne mine maken a mauvais jeu. De nieuwe Fransche gezant e Berlijn, Cambon, is dan ook door den Duitschen keizer hoogst vriendelijk ont- /angen, ja had zelfs met Zijn Majesteit :en vertrouwelijk onderhoud onder vier jogen. Boezemt de reis van koning Edward tiaar Spanje den Duitschers eenige bezorgd- leid in, ook in Oostenrijk is men niet weheel gerust, en wel om het vriend schappelijk bezoek van Victor Emanuel ian Griekenland's koning te Athene. Men meent in het rijk aan den Donau, dat achter dat bezoek meer schuilt. Men vreest ;en militair bondgenootschap ten nadeele van Oostenrijk. In Denemarken is de commissie uit het Huis van Afgevaardigden en den Senaat ten opzichte van het regeeringsontwerp oetrekkelijk de toekenning van het kies- ■echt aan mannen en vrouwen voor de gemeentebesturen onverrichterzake uiteen gegaan. De dames, .die voor het kiesrecht ijveren, zullen dat wel jammer vinden, maar kunnen zich hiermede troosten, dat de zaak daardoor nog niet van de baan is. Ook zullen zij vermoedelijk moed putten uit de omstandigheid, dat in Finland bij de jongste verkiezingen voor het Parlement negentien leden van het schoone geslacht als afgevaardigde gekozen zijn, en onder deze een blozende dienstmaagd, die voor nemens is haar bezem mede te brengen, teneinde het Huis schoon te vegen, wan neer dit noodig mocht blijken. Louis Botha, de eerste Minister van Transvaal, zal in Southampton door den gemeenteraad worden welkom gëheeten op Engeland's bodem. Tempora mutantur et nos in ipsis, zegt een Latijnsch spreek woord, dat vertaald wil zeggen, de tijden veranderen en daarmede ook de menschen. Wie had ooit kunnen denken, dat de opperbevelhebber van het Boerenleger als minister van Engeland's Kroon in dezelfde haven, waaruit de Engelsche oorlogs schepen in zee staken, die met de troepen bemand waren, waarmede de Boeren be streden werden, feestelijk zal begroet worden? Welke wending kan de geschie denis toch nemen! Een kunstmatige telegrambeweging wordt door geheel Rusland op touw gezet. Het verbond namelijk van het Russische volk, ook wel de Zwarte Bende genoemd, tracht door het zenden van telegrammen aan den Czar uit tal van plaatsen, waarin op ont binding van de Rijks-Doema wordt aange drongen, dezen in den waan te brengen, dat de natie met de huidige volksvertegen woordiging niet ingenomen is. Zal de Czar deze kunstgreep doorzien? Of zal hij opnieuw in het reactionnaire net gevangen worden, dat hem gespannen wordt? Het ergste Jis te vreezen, want de Czar is niet bepaald een hoogvlieger te noemen. De reeeerincr. die van H... *■>>-« wel meer afweet, dan zij laat blijken, behandelt reeds de volksvertegenwoordiging als een quantité negligeable. Bij monde van Stolypin verbiedt zij de Doema met de Zemstwo's rechtstreeks in betrekking te treden. Wil de Doema van de Zemstwo's inlichtingen verkrijgen, dan moet zij zich die verschaffen door tusschenkomst der regeering. Hiertegen heeft de Doema ge protesteerd, maar dat protest zal wel niet veel uithalen, want het gouvernement doet toch, wat het wil. De onder-voorzitter van het verbond van Russische mannen ismetoverweldigende meerderheid van de vergadering uitge sloten verklaard, omdat hij, toen de voor zitter der Doema weigerde zijn voorstel, om ter eere van hen, die door de revo lutionairen gedood waren, gezamenlijk van de zetels op te rijzen, in stemming te brengen, den voorzitter toevoegde, dat deze geen president van de Doema was, maar van de linkerzijde. De voorzitter had zijn weigering hiermede gemotiveerd, dat dit voorstel niet aan de orde was. NEDERLAND. Apeldoorn, 10 April. Deden vroeger de gewone dienstdoende lakeien ten paleize 't Loo dienst als portier, vóór enkele jaren werden daarvoor in de plaats aangewezen twee politie-rechercheurs, wien men een lakeienpakje aantrok. Ook dezen hebben nu weer afgedaan en thans zijn tot portier benoemd de heer A. B. j. Scheuten, adjudant-onderofficier-geweermaker bij de hofhouding, en Dijst, sergeant-majoor der mariniers. Hebben dus de burger- en politie mannen blijkbaar niet voldaanthans schijnt men 't eens met militairen te willen probeeren. Deventer, 10 April. De schildersknecht Pas, die bezig was aan het schoonmaken der ruiten in de Doopsgezinde Kerk alhier, viel uit de 5 meter hooge verdieping op de straat, doordien een ijzer, waaraan hij zich vasthield, en dat in den muur be vestigd was, losliet. Met twee gebroken polsen moest hij ter verpleging in het ziekenhuis worden op genomen. Zutphen, 10 April. Gisterenmiddag werd op den trein van de S. S., die te 1,45 uur van hier vertrok, ter hoogte van het station Gorsel, een schot gelost, dat terecht kwam in een volle coupé 3e klasse. Een der inzittenden, de heer Kres, kreeg de glas scherven der stukgeschoten ruit in het gezicht; de kogel ging hem rakelings langs het hoofd. Een onderzoek wordt ingesteld. Zaltbommel, 9 April. Hoe dikwijls met aangespoelde lijken wordtgehandeld, bewijst het volgende: Voor eenige dagen werd op de middel plaat in de rivier de Waal, te Heerewaarden, het lijk van een ongeveer 40-jarige vrouw gevonden, dat door den veerman naar den oever werd gesleept. Buiten tal van toe schouwers waren ook weldra de wethouder V. en de veldwachter aanwezig, en was dr. W. gearriveerd om den lijkschouw te verrichten. Deze constateerde verregaanden staat van ontbinding, zoodat de wethouder beval het lijk op het land van v. B. te begraven. Van B. verzette zich hiertegen; hij wilde van zijn land geen kerkhof gemaakt zien, het lijk kon zeer goed naar de algemeene begraafplaats worden over gebracht. Een twist ontstond tusschen veldwachter en v. B. en de laatste kreeg, naar wij vernamen, een proces-verbaal. Nu werd aan den oever een kuil gegraven, die echter terstond gevuld was met water, daarin werd het lijk geworpen, waarna er ongebluschte kalk werd opgestort, om daarna den kuil weder met zand te vullen. Zoover is wellicht alles correct en toch: de gemoederen der ingezetenen zijn opge wonden; er wordt gemord en waarom? Velen, die bij deze begrafenis tegen woordig waren, meenden, dat niet alleen het lijk goed gekist had kunnen worden, doch ook wel naar het kerkhof had kunnen worden overgebracht. Toen de twee ringen van den vinger werden geschoven, was deze gaaf, het gezicht was gaaf, had niets afzichtelijks; stank was niet te bespeuren. >™i eenige jaren w«> j,„,„ei|ng. te Zaltbommel woonachtig, ook te Heere waarden opgevischt, had slechts één dag te water gelegen, en ook toen was een plek bij de kribben, aan den kant der rivier, de begraafplaats! Wij zijn overtuigd, dat alles gebeurt overeenkomstig wettelijke voorschriften, doch wij vragen ons af: zou de gemeente op zulke zware kosten komen, wanneer het lichaam, zij het in een ruwe kist, naar de begraafplaats ware gebracht? Wij zouden wenschen meer eerbied voor deze onbekende dooden, en wij zijn overtuigd, dat de ingezetenen voor de kosten van begraving gaarne in den vorm van belasting hun penningske willen offeren. Nader vernemen we, dat het lijk door aanwijzingen omtrent vorm en kleeding, alsmede door ringen, herkend is door H. J. Reymers, schipper, domicilie hebbende te Antwerpen, als zijn echtgenoote Janna van Prooijen, geboren te Sliedrecht, den len Juli 1871, welke den 25en Februari te Niehl bij Keulen is verdronken. De beide vinders van het lijk ontvingen een flinke belooning. Ouddorp, 9 April. In twee dagen tijds werden door de stalvisschers alhier negen groote zalmen bemachtigd. Gisterenavond 4 stuks, te zamen wegende 109 pond en hedenavond 5 stuks, te zamen 98 pond zwaar. Een stal is een haak van takkebossen, honderden meters in zee, in het slijk ingegraven. Bij het afloopen van het water wordt de visch daarachter opgehouden, tot het te laat is, om naar zee terug te keeren. Zierikzee, 12 April. Door de „Vrijzinnig- Demokratische Kiesvereeniging" en de propagandaclub „De Jonge Vrijzinnigen" was een gecombineerde vergadering belegd, waarin kapitein Fabius van 's-Gravenhage als spreker over „Demokratie en Militairis me" zou optreden. De Concertzaal was evenals in de verkiezingsdagen we Or stampvol. Onder het auditorium bevond zich ook onze afgevaardigde voor de Tweede Kamer mr. R. J. H. Patijn, die bij zijn binnen komen met donderend applaus begroet werd. Ook de heer Fabius werd bij zijn ver schijnen in de zaal met veel warmte toegejuicht. De voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opende deze bijeenkomst met het welkom toe te roepen aan de leden van de „Vrij zinnig-Demokratische Kiesvereeniging", aan de jonge liberalen, aan de donateurs, en aan de vele belangstellenden, waaronder hij met genoegen den afgevaardigde van dit district bemerkte (applaus). Hij wijst er op, dat de defensie in den laatsten tijd meer op den voorgrond is getreden, niet alleen door de vrijzinnig-demokraten, die een afzonderlijke paragraaf hierover hebben vastgesteld, maar vooral ook door het aftreden van Minister Staal, tengevolge van het votum der Eerste Kamer, en door de hierdoor ontstane ministeriëele crisis. Dit alles heeft de belangstelling voor defensie opgewekt. Vandaar dat een deskundige tot uiteen zetting van het defensie-vraagstuk werd uitgenoodigd. Zoo iemand is beter op de hoogte der kwestie dan iemand anders. Van elders weet men reeds, dat de heer Fabius een begaafd spreker is, die reeds meermalen voor de vrijzinnigen is opge treden, en ook eerlang op den partijdag te Goes zal optreden. (Toejuiching). De heer Fabius, alsnu het woord ver krijgend, zegt, dat het doel van een goed demokraat is de som van het volks geluk te vergrooten. De oorlog is een bron van onuitsprekelijke ellende. Hoe kan men nu als demokraat aan het defensie- vraagstuk nog aandacht schenken. Het streven van den demokraat en het wezen van den oorlog zijn toch met elkaar in lijnrechten strijd. De groote menigte werpt bij die tegenspraak het militairisme onna denkend over boord. In Frankrijk werd een vereeniging gesticht het militairisme te bestrijden, en de officieren van alle wapens aan de verachting prijs te geven. Daarmede is echter de kwestie niet op- gduai. Du.- »•-. ïaiiüaciie volk van het militairisme is onze weerkracht niet, wat zij had kunnen zijn. En zij mocht toch geen onverschillige zaak wezen, want het geldt hier 45 millioen gulden en de ontrukking van 75 millioen arbeids uren aan de industrie. Dit offer mag men alleen brengen, als men van de nood zakelijkheid er van overtuigd is. Wie goed en bloed voor zijn land veil heeft, voor hem bestaat geen defensie-vraagstuk. Spreker toont echter aan, dat ook voor hen, die het land, waar hij het goed heeft, als zijn vaderland beschouwt, de defensie beteekenis heeft. Hij bewijst dat met tal van citaten. De Tolstoïanen willen een wereld van liefde en vrede, en willen daarom van het militairisme niets weten. Dr. Bahler beroept zich op de Schrift, dat men niet mag dooden, maar uit dezelfde Schrift kan men ook het tegenovergestelde halen. Wie een ander door het zwaard doodt, zal door het zwaard vergaan. Te Amsterdam heeft hij een anti-militairistische vergadering bijgewoond, waar met een courant, De wapens neder, propaganda onder de lotelingen gemaakt werden. Luitjes, een anarchist, trad op, en ver klaarde, dat de uitwendige zending niets geeft, maar wel de inwendige zending. Hij verdedigde daarbij, wat zeer merk waardig is, de regeering, die snelvuur- kanonnen aanschaft, zeggende, dat deze daardoor haar plicht deed. De anti- militairistische vereeniging noemde de volksweer den overgang tot de algemeene ontwapening. De voormannen der vredes beweging erkennen, dat er een weermacht moet zijn. Wij zouden dwaas handelen, als wij ons ontwapenden. Engeland wil zijn strijdmacht wel verminderen, mits zijn vloot even zoo sterk is als gezamenlijk de vloten van twee zeemogendheden van den eersten rang. Een kreet van erbarmen gaat tegen den oorlog op, Maar hoevele slachtoffers eischt niet de tering? En brengt de drank niet meer ellende teweeg dan de oorlog? Jaarlijks sterven aan slangenbeten meer menschen dan door den oorlog. Een millioen menschen bezwijken telken jare aan de pest. In één week bedroeg dat aantal 49700. Als dat getal gesneuveld ware, zou er dan niet een kreet van afgrijzen zijn opgegaan. Gemiddeld wordt in Nederland elke week een mensch ver moord. In Amerika is de neger, omdat zijn huid zwart is, nog een paria. Eer de wereld rijp voor den vrede is, moet het eerst in onze harten veranderen. Zelfs in Bethlehem op Christus' graf vechten de monniken met elkaar. Met Luitjes is hij het eens, dat alleen de inwendige zending aan de wereld vrede kan brengen. Gesteld dat Nederland met zijn 5 millioen zielen zedelijk zóó hoog stond, dat het rijp was voor den eeuwigen vrede, dan nog zou ons landje geen gewicht in de schaal leggen, daar buiten Nederland nog 1600 millioen menschen leven. Met den mond, zeide spreker na de pauze, kan men den oorlog niet weg praten. Het noodlot kan dien elk oogen- blik brengen. En wat moet Nederland bij een mogelijken oorlog doen? Stil blijven zitten! Dan zijn wij binnen enkele jaren ingepikt. En onze jongelingen zouden in het leger van die mogendheid worden ingelijfd, die ons land in bezit nam. Vaderlandsliefde wordt soms beschouwd als een middeleeuwsch begrip. De ge schiedenis van onzen tijd leert, dat de vaderlandsliefde weêr opbloeit. Men ziet het aan de afscheiding van Zweden en Noorwegen, aan den strijd van Hongarije met Oostenrijk, aan de illusie der Polen, die zich uit in schoolstaking en terugkoop van de Poolsche in Duitsche handen over gegane landgoederen, aan het streven der Joden den Joodschen staat in Palestina te herstellen. Wij hebben aan de Franschen, die ons de leus vrijheid, gelijkheid en broederschap brachten, daarvoor 1200 millioen gulden moeten betalen. Met dit bedrag hadden wij 100.000 arbeiderspensioenen met f 8 in de week kunnen uitkeeren. Zoo gij den vrede lief hebt, rust u dan toe tot den strijd. Zijn wij een weerbaar volk, gelijk de Zwitsers, dan zal men zich tienmaal bedenken, voordat men ons land binnentrekt. Vrijzinnig-Demokratischen Bond vastge stelde defensieparagraaf, leest voor de aangenomen motie, waarbij de wensche- lijkheid wordt uitgesproken, dat arbitrage den oorlog vervangen moge, en licht de beginselen, die in de defensieparagraaf zijn vastgelegdachtereenvolgens toe. Zoodra de ruimte het gedoogt komen wij op de defensieparagraaf terug. Nadat de spreker zijn rede, die daverend werd toegejuicht, ten einde had gebracht, werd door den voorzitter de gelegenheid tot debat gegeven, waarvan de heeren Adriaanse en Uijl gebruik maakte. De heer Fabius repliceerde uitvoerig. De voorzitter dankte onder levendig applaus der vergadering den spreker voor zijn leerzame voordracht, herinnerende er aan, dat bij de Begrootings-discussie de afgevaardigde van dit district zich verzet had tegen den aanbouw van een nieuw pantserschip, en gestemd heeft vóór de wegzending van het blijvend gedeelte. Met den wensch, dat bij de Staten verkiezingen, die door de militaire kwestie beheerscht zullen worden, alle vrijzinnigen schouder aan schouder zullen strijden, sluit de voorzitter de vergadering. Onze stadgenoot, de heer Th. Arnold, kreeg hedennamiddag, op het plein van het „Huis van Nassau", een klap van een paard, die hem ernstig kwetste. Benoemd als tijdelijk opzichter te Utrecht (Provinciale Waterstaat), de heer F. de Roo, geboren te Ouwerkerk (Zeeland). Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, waarin mej. Neeltje Lokerse op Dinsdag 16 April een lezing hoopt te houden te Renesse en op Woensdag 17 April te Zonnemaire. Wij ontvingen een Open Brief aan de Nederlandsche pers en belangstellenden van de hand des heeren E. T. Meyer uit Rotterdam, waarin hij de voortreffelijkheid der breimachine van de Maatschappij „La Ruche", waarvan hij voor Nederland de vertegenwoordiger is, uiteenzet. Een groot aantal attesten, waarin de uitstekende werking van die breimachine erkend wordt, is in dien Open Brief opgenomen. Naar ons wordt gemeld, is concessie aangevraagd voor de ontworpen tramlijn ljzendijke - Hoofdplaat-Biervliet-Philippine zich in laatstgenoemde plaats splitsende in een lijn Hoek-Terneuzen-Zaamslag, en een lijn Sas-van-Gent—Drieschouwen (event. Axel), welke beide lijnen aansluiting geven aan de geprojecteerde lijn Honte- nisse—Selzaete. Bij Kon. besluit is benoemd tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1