IERIKZEESCHE <Ü6 NIEUWSBODE. Donderdag 11 April 1907. (Z ierilizeesclie Oour an 1c). iostelooze Koepokinenting en Herinenting KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. 3e prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. Nd. 8447. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Donderdag den II April e.k., namiddags ten Ij uur, in iiet gebouw lijders aan besmettelijke ziekten, nde in de Sint-Anthonie- of Manhuis- at, wijk C no. 80. BURGEMEESTER van Zierikzee brengt kennis van de Ingezetenen, dat er op dag den 12 April e.k., des namiddags 127.1 uur, op het Raadhuis, eene openbare nadering van den Gemeenteraad zal gehouden den, waarin de volgende zaken ter tafel ;n worden gebracht, t. w.: Resumtie notulen. Brief van den Minister van Binnenl. Zaken, houdende mededeeling van de bij Kon. Besluit toegekende Rijkssubsidie van f 1500, I ten behoeve van de Avondschool voor Vak- onderwijs. Brieven van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten, enz. Brief van Ged. Staten, houdende terugzending van het 2e Suppl. Kohier van den hoofde- lijken omslag over 1906, met verzoek daarin I eene wijziging te brengen. I Mededeeling van de door Burgem. en Weth. gedane opneming der boeken en kas bij den Gemeente-Ontvanger. ji Mededeeling dat aan den heer N. Kooijman, op diens verzoek, eervol ontslag is verleend als ambtenaar ter Gemeente-Secretarie, en in zijne plaats is benoemd de heer J. Kramer, thans gemeentebode, en dat tot gemeentebode is aangesteld J. C. Lunenberg. Brief van mevrouw Spruijt, geb. De Jong, houdende bericht, dat zij hare benoeming tot I regentes van het Burgerweeshuis aanneemt. Brieven van de heeren J. J. Lecker en C. J. S. Tetterode, dat zij hunne herbenoeming tot |l tijdelijke leeraren aan de Hoogere Burgerschool alhier aannemen. J Verslag der bevindingen en handelingen der jl! Gezondheidscommissie over 1906. Verslag van den toestand van het Middelbaar 1 Onderwijs over 1906. Verslag van de Ambachtsschool over 1906. Brief van Burgem. en Weth., waarbij wordt j aangeboden het Verslag van den toestand der gemeente over 1906. Verslag der Commissie, benoemd tot onder zoek der rekening van de bewaarschool voor minvermogenden over 1906. Verslag der Commissie, benoemd tot onder zoek der rekening van den straatweg Zierik zee—Brouwershaven over 1906. Adres van de heeren Mulock Houwer Co., bloembollenkweekers, houdende verzoek om een perceel gemeentegrond, gelegen aan den Grachtweg tusschen de Nobelpoort en het tramstation, in erfpacht te verkrijgen, ten einde daarop een bloembollenhuis te bouwen. Prae-advies van Burgem. en Weth. op het adres van de afdeeling Zeeland van den Nederl. bond van gemeente-ambtenaren houdende verzoek tot betere regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter Gemeente- Secretariën. Adres van de te dezer stede gevestigde slagers, houdende verzoek om wijziging te brengen in de Verordening betreffende het slachten van vee en het verkoopen van vleesch, met voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van afschrijving van hoofdelijken omslag. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en overschrijving van - en op posten der ge- meentebegrooting voor 1906. v. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1906. 1. Adres van den heer N. Kooijman, houdende verzoek hem ontslag te verleenen als ambte naar van den Burgerlijken Stand. Adres van den heer C. Boogert, houdende verzoek hem, wegens zijne benoeming tot directeur der Ambachtsschool te Bergen-op- Zoom, eervol ontslag te verleenen als directeur der Avondschool voor Vakonderwijs alhier, met voorstel van Burgem. en Weth. Adres van het Hoofdbestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond, houdende verzoek om eene subsidie uit de gemeentekas te willen verleenen tot instandhouding van het examen voor politie-beambte, met voorstel van Burgem. en Weth. Adres van het Bestuur der Vereeniging tot Veredeling van Zangvogels en Pluimvee „Excelsior", houdende verzoek om eene subsidie uit de gemeentekas te bekomen voor hunne te houden tentoonstelling in Juni e.k., met voorstel van Burgem. en Weth. :5. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver leenen van eene gratificatie aan den hoofd agent van politie A. Cappon, wegens 35- 16. behandeling van het primitief kohier der belasting op de honden voor 1907. 17. Benoeming van 13 inwoners der gemeente, tevens kiezers in het kiesdistrict, tot leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor het tijdvak van 15- Mei 1907 tot 15 Mei 1908- u >8. Voordracht van Burgem. en Weth. ter be noeming van eene onderwijzeres aan school C. Enz. Zierikzee, den 9 April 1907. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. AMERIKA. Te New-York is in hechtenis genomen ce- mar. van 32 jaar, die verdacht werd het voornemen te hebben President Roosevelt te vermoorden, omdat hij geen pensioen kan krijgen voor de weduwe van zijn broeder, die in den Spaansch- Amerikaanschen oorlog is gewond en later vermoord. Hij had Roosevelt met dreig brieven overstelpt. Carnegie heeft een aardigen, oor- spronkelijken inval gehad, lil zijn weel derig ingericht paleis aan de „Fifth Avenue" te New-York heeft hij een middagmaal aangeboden aan 100 patroons en 100 arbeiders uit verschillende vakken. Hij heeft toen het gesprek op de stakingen, vakbeweging en den klassenstrijd gebracht, en getracht zijn gasten te overtuigen, dat zij geen vijanden zijn, maar elkaar aan vullende werkers; dat hun belangen meer dezelfde dan strijdig zijn, en dat beiden evenzeer lijden door hun voortdurenden oorlog. De berichten melden niet, wat de uitwerking was van deze poging tot ver zoening. Donderdagavond 1.1. heeft een cycloon gewoed over het district Alexandria, in Louisiana. Er werd een ontzaglijke schade aangericht, en vele personen werden gedood of gewond. De cycloon is verder gegaan naar Jackson, waar verscheidene huizen werden verwoest; onder anderen een staatskrankzinnigengesticht. Het proces Thaw. Om twee uur, Maandagmiddag, als de behandeling van het proces wordt hervat, is de zaal eivol. De leden der familie Thaw zijn allen aanwezig; verder zijn de meeste getuigen en zeer veel advocaten opgekomen. Buiten, vóór het gerechtsgebouw, ver dringen zich de nieuwsgierigen. Als Delmas het woord krijgt, is de stilte volkomen. Reeds in den aanvang van het pleidooi richt Delmas zich met een krachtigen proloog tot Jerome, wien hij verwijt er van overtuigd te wezen, dat Thaw gek is, en toch „in naam der wet" diens leven te eischen. „Mijne heeren jury-leden" zegt dan de advocaat „ik zal geen beroep doen op uw gevoel, noch op uw medelijden, evenmin op „een ongeschreven wet". En dan gaat Delmas voort, en beschrijft hij in roerende taal de opvoeding en de jeugd van Evelyn Nesbitt. Hij weet daarbij zijn gehoor zóó geheel mee te sleepen, dat velen hoorders de tranen in de oogen komen. White zoo verhaalt de advocaat verder stuurt de moeder van Evelyn Nesbitt naar Pittsburg; haar broer zendt hij naar school. Hij wil het meisje van haar omgeving scheiden. White neemt op zich, aan Evelyn 25 per week te betalen; en maandelijks keert hij 300 uit aan de moeder van het meisje. Scherp veroordeelt de advocaat de moeder van de jonge vrouw, die maandelijks haar 300 opstreek, en die desniettemin den ambtenaar van 't openbaar ministerie had geholpen, ge gevens bijeen te brengen, welke zouden kunnen worden uitgelegd ten nadeele van haar dochter, en ten voordeele van den architect. GRIEKENLAND. Athene, 9 April. Aan het gala-diner, dat ter eere van den koning van Italië gehouden werd en waaraan ministers, diplomaten en autoriteiten aanzaten, bracht de koning van Griekenland in het Fransch een toost uit, waarin hij Victor Emanuël welkom heette op den klassieken Griekschen bodem. Door dit bezoek voelt koning George in zich de diepgevoelde dank baarheid herleven voor de ontvangst, welke hem in Italië is ten deel gevallen Italië's sympathie vindt weerklank in de harten der Hellenen en zal onvergetelijk voor hen blijven. De koning dankt, dat hem de gelegenheid is geschonken de broederlijke gevoelens van sympathie voor de edele Italiaansche natie te bevestigen. Hij hoopt, dat die vriendschapsbanden zich mogen bestendigen en drinkt op het voortdurend geluk van de Italiaansche majesteiten en op de grootjieid en de welvaart van Italië. Koning Victor Emanuël antwoordde, eveneens in het Fransch. Hij zal, zeide hij, onuitwischbaar in zijn herinnering bewaren de hartelijke ontvangst. De woorden van den Griekschen koning zullen in Italië een weerklank wekken van diep gevoelde sympathie. De koning gevoelt behoefte luide de gevoelens van ware vriendschap te verkondige; welke de beide naties vereenigen, hier op den heiligen bodem van Griekenland, waar niemand zich vreemdeling kan gevoelen. Hier, waar de beelden verrijzen van een luisterrijke beschaving, die geen grenzen kende, in de menumenten, die de wissel valligheden der geschiedenis overleefden, drinkt de koning op de gezondheid van de Grieksche vorsten en hun familie en op het welzijn van Griekenland. ITALIË. Rome, 7 April. De Italiaansche regeering heeft den H. Stoel 3 millioen lire doen toekomen in contanten en 6 millioen in papieren, vertegenwoordigend den eigen dom, in beslag genomen bij de sequestratie van sommige godsdienstige inrichtingen in 1870. De paus moet der regeering hartelijk dank hebben betuigd. De bladen roemen bij deze gelegenheid de goede betrekkingen, die er tegenwoordig blijken te bestaan tusschen het Quirinaal en het Vaticaan. RUSLAND. De doodvonnissen in de gevangenis te St.-Petersburg werden in den laatsten tijd voltrokken door een misdadiger in deze gevangenis geïnterneerd, omdat niemand anders daarvoor bereid werd gevonden. Deze beul is thans begenadigd. Men gaf hem echter tevens den raad naar Siberië te gaan, omdat in St.-Petersburg zijn leven gevaar zou loopen. Daar zal hij met het geen hij door de executies verdiende een boerderij beginnen. In de Peters-en-Pauls-vesting te Petersburg heeft zich een vrouw verhangen, die om hare politieke overtuiging en medeplichtigheid aan de plundering van een tolkantoor daar gevangen was gezet. Men vermoedt, dat haar naam Dorothejef was, maar weet dit niet zeker, omdat zij volstandig geweigerd had iets over zichzelf mede te deelen. St.-Petersburg, 8 April. Een half bezet huis zette heden de beraadslaging over de agrarische quaestie voort. Aan de linkerzijde werd verontwaardiging gewekt door een monarchist, die ironisch een wetsvoorstel aankondigde om alle rechten op stoffelijken en geestelijken eigendom af te schaffen. Een boerenafgevaardigde uitte de bedreiging, dat het tot het uiterste geprikkelde volk ten slotte de eenige meester over den landeigendom zijn zou. DENEMARKEN. De Deensche regeering heeft, in navolging van de Engelsche regeering, een wetsont werp aan de Tweede Kamer aangeboden, waarbij het rooken aan kinderen beneden de 16 jaren verboden wordt en met straf wordt bedreigd ieder die hun tabak ver koopt of ten geschenke aanbiedt. ENGELAND. Londen, 9 April. Een firma van handelaren in levensmiddelen is gisteren door de politierechtbank van „Mansion House" tot een geldboete veroordeeld wegens den invoer (in twee gevallen) van boter uit Rotterdam, welke meer dan 16 percent water bevatte. De beklaagden verklaarden, dat zij alle mogelijke voorzorgsmaatregelen hadden genomen en verklaringen van den Neder landschen fabrikant in hun bezit hadden waarin werd verklaard, dat het watergehalte minder was dan 16 percent. FRANKRIJK. Parijs, 9 April. De werkstaking in de bedrijven van voedingsmiddelen, welke tegen Donderdag is aangekondigd, zal voornamelijk algemeen zijn onder de bakkers, koffiehuis- en restauratiebedienden, en voorts gedeeltelijk onder de slagers, komenijs, banketbakkers, kruideniersbe dienden, melkboeren en anderen. Men beschouwt den toestand als ernstig, maar niet bedenkelijk. De patroons gelooven niet, dat de werk staking algemeen zal zijn. De arbeiders verwachten, dat zij volkomen zal slagen NEDERLAND. Amsterdam, 8 April. Zaterdag zijn bij de politie 17 valsche kwartjes, een gulden, een halve gulden en een dubbeltje gedeponeerd; meerendeels door tram personeel ontvangen. Zondag zijn bij de politie wederom 4 valsche kwartjes gedeponeerd. Er is een plotselinge slapte in het diamantvak alhier ingetreden. Het aantal werklooze diamantbewerkers, dat de vorige week al 217 bedroeg, is thans geklommen tot 616, een cijfer in een jaar of wat niet bereikt. Voor een klein deel heeft de Paaschvacantie daaraan schuld, maar vooral heerschte slapte in den diamanthandel, waardoor de fabricage gedrukt wordt. Men noemt de groote duurte van het geld en den enormen voorraad geslepen als hoofdoor zaken van de vrij plotseling ingetreden malaise. Er is nog wei geen sprake van een slechten toestand, maar men ziet de toe komst niet zonder bezorgdheid tegemoet. Zaterdagnamiddag is door een agent van politie naar het bureau aan den Singel alhier geleid een 24-jarig Duitsch meisje, dat naar hier was gekomen om een be trekking te zoeken. Op straat was zij aangesproken door een onbekenden man, die haar zou helpen. Hij wilde haar brengen in een perceel in de Regulierdwarsstraat. Alvorens echter daarheen te gaan, vroeg zij wat heel verstandig was aan den politie-agent inlichtingen omtrent dat huis en deze bracht haar naar het bureau, omdat hij wist, dat het perceel, waarheen zij zich zou begeven, zeer ongunstig bekend staat. Het meisje, dat geen geld bij zich had, is op haar verzoek, door tusschenkoinst der politie, naar haar vaderland terug gebracht. In een gemeente bij Amsterdam be hoort tot hen, die van de kiezerslijst moeten worden weggelaten wegens het niet of niet intijds betalen der rijks belastingen de deurwaarder der ge meente-belasting! Sassenheim, 8 April. Vrijdag, den 12en dezer, zal de bloembollen-tentoonstelling van de algemeene vereeniging voor bloem bollencultuur alhier worden geopend. 's-Gravenhage, 8 April. De Tweede Kamer is, zooals reeds gemeld is, thans opgeroepen tegen Dinsdag 16 April a.s., 's nam. IJ uur, tot trekking der afdeelingen en regeling van de werkzaamheden. De voorzitter is voornemens aan de te benoemen centrale afdeeling voor te stellen Woensdag 17 April 1907 te doen onder zoeken door de afdeelingen van September 1906, de suppletoire Indische begrooting 1907 ten behoeve van de oprichting van een opleidingsschool voor inlandsche rechts kundigen; aanvullingsbegrootingen voorde hoofdstukken I en IIIen het w.o. tot verhooging van jde hoofdstukken I en II der begrooting van uitgaven van Nederlandsch- Indië over 1907; en daarna door de nieuwe afdeelingen, de wetsontwerpen betrekkelijk den rechts toestand van het personeel der kon. marine reserve, het verdrag tot regeling der grens tusschen Suriname en Brazilië; wijziging der regeling van het middelbaar onderwijs, dubbele registers van den burgerlijken stand, gehouden aan het consulaatteSan-Francisco, voorschot voor een stoomvaartverbinding tusschen Nederland, Brazilië en Argentinië: onderhandschen verkoop van een deel van het z.g. Eiland te Vliss ngen, herziening van de belastbare opt ren^st der gebouwde eigendommen en naturalisatiën van J. H. Sack en P. Kohlman e. a. Verder is de voorzitter voornemens aan de kamer voor te stellen na dit afdeelings- onderzoek aan de orde te stellen de be handeling van: le de interpellatie Schaper over beweerde mishandeling van personen door marechaussees te Uithuizen; en de wetsontwerpen betrekkelijk tarieven van in, uit- en doorvoer in Ned.-Indiëafschaffing der tiendenwijziging der hinderwetsuppl. waterstaatsbegrooting voor spoorwegdam- herstel in den Bathpolder; ruiling van grond in Zaandammerpolders; onteigenings- ontwerpen voor: aanleg kunstweg van Niekerk naar deZandemerklap;doortrekking Kortenaerkade te 's-Gravenhage; en ver breeding Paardensteeg te Leiden, grens wijziging tusschen 's-Gravenhage en de gemeenten Voorburg en Wassenaar; grens- verandering tusschen Maastricht en de gemeente Meerssen en Heer. Nadere bepalingen omtrent accijns gedistilleerd en invoerrecht voor sukade enz. In den afgeloopen nacht is er op ongehoord brutale wijze ingebroken in het sigarenmagazijn van den heer Schilte op den hoek Groenmarkt en Nieuwstraat. Omstreeks twee uur werd een bewoner der laatstgenoemde straat gewekt door het geluid van vallende glasscherven en zag hij, dat een man zich door de stukgeslagen ruit naar binnen werkte. Onmiddellijk waarschuwde hij per telefoon de politie; een politie-agent klom toen ook naar binnen en arresteerde daar een man, die later bleek een goede bekende der justitie te zijn, en die vervolgens werd overgebracht naar het politiebureau aan de Riviervisch- ■markt. Een tweetal messen zijn in beslag ge nomen. Aan een kast in den winkel waren sporen van geweld zichtbaar, doch door de spoedige komst der politie heeft de inbreker geen gelegenheid gehad zich van iets meester te maken. Er zijn goede gronden, om te gelooven, dat meerdere leden van het inbrekersgilde bij deze inbraak zijn betrokken, doch de gearresteerde ontkent dit. Hij is, na een voorloopig verhoor door den commissaris van politie der le afdee ling, den heer Olivier, ter beschikking van de justitie gesteld. De afgetreden Minister van Oorlog, generaal Staal, heeft, na op de gebruikelijke wijze afscheid genomen te hebben van het personeel, Maandagvoormiddag in het Departement de portefeuille overgedragen aan zijn opvolger, generaal Van Rappard, aan wien de hoofdambtenaren vervolgens hunne opwachting maakten. De nieuwe Minister van Oorlog woonde 's middags de eerste vergadering bij van den Ministerraad, welke, na terugkeer van de'departementshoofden, die naar Het Loo zijn geweest, werd gehouden. De Nederlandsche Regeering heeft aan de betrokken Staten de uitnoodiging doen toekomen om vertegenwoordigers te zenden naar de tweede vredesconferentie. De conferentie zal worden geopend den 15 Juni eerstkomende te 2 uren des na middags, in de groote grafelijke zaal op het Binnenhof. Naar alle waarschijnlijkheid zal als secretaris-generaal der conferentie optreden mr. dr. W. 1. Doude van Troostwijk, oud hoofdambtenaar aan de afdeeling voor politieke zaken aan het Departement van Buitenlandsche Zaken. Culemborg, 10 April. Gearresteerd is een klerk bij de registratie alhier, ver dacht van het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen. Hij heeft bekend en werd geboeid naar Tiel overgebracht. Hoek-van-Holland, 8 April. De bank van het promenadedek van de „Berlin", waarop de geredden twee dagen doorge bracht hebben, is op verlangen van Z. K. H. prins Hendrik opgezonden naar Het Loo. Rotterdam, 8 April. Naar men wil weten, zouden alhier tot verdere uitbreiding der havenruimte plannen bestaan voorstellen bij den Raad in te dienen tot vereeniging van de reeds ontworpen Lek- en Waal haven, waardoor een haven van ruim 300 H.A. zou kunnen verkregen worden. 9 April. De Koningin-Moeder komt vermoedelijk Zaterdag a.s. de portretten- tentoonstelling van den Kunstkring alhier bezichtigen en waarschijnlijk nog een paar andere inrichtingen bezoeken. Heden werd op de Israëlitische begraafptaats, ver in het landelijk gedeelte van Oud-Kralingen, aan het Toepad, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer S. van den Bcrgh, den grond legger der machtige industrie van Van den Bergh's Limited, den eenvoudigen, humanen man, bij wien geen nooddruftige, geloofsgenoot ol andersdenkende, ooit tevergeefs heeft aangeklopt om hulp en steun, den vromen mensch in den waar- achtigen goeden zin. Eenvoudig als zijn leven is zijn uitvaart geweest. Zoo waren op verlangen van den overledene, die den hoogen ouderdom van 87 jaar mocht bereiken, geen bloemen of kransen gezonden. Zoo werden ook aan het graf geen toespraken gehouden, mede in verband met de Nissanmaand, waarin dit ten eenenmale zou verboden zijn geweest. Tal van deputatiën, zoomede de werk lieden en de reizigers der fabrieken van den overledene uit verschillende landen waren op den doodenakker aanwezig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1