zitter en de vice-voorzitter, de heeren Collot d'Escury en L. J. Dorst, en tot hun plaatsvervangers de heeren W. Kake- beeke en L. M. Kostense. De heeren E. van den Bosch van Goes en J. A. Snijder van Halsteren werden naar de algemeene vergadering afgevaardigd. Gewijzigd werd het reglement op de stierenkeuringen. Van het verhoogd rijks subsidie zal f 750 worden bestemd voor premiën voor bekroonde stieren van stierenvereenigingen en f 250 voor controle van vee en melk. Daarover ontstond nog al eenige discussie, maar werd goed gekeurd. De zomervergadering zal plaats hebben in de eerste helft van Juli te Zierikzee. Aan het slot der zitting deelde de voorzitter mede, dat hij wegens drukke bezigheden zijn functie ais bestuurslid moest neerleggen, waarover de vergadering haar leedwezen te kennen gaf. De heer E. v. d. Bosch van Goes legde om gezond heidsredenen de betrekking van secretaris der keurings-commissie neder. Wegens zijne vele diensten aan de vereeniging bewezen, werd de heer v. d. Bosch tot eere-lid benoemd. Op voorstel van den heer Van Lange- raad zullen commissarissen van kringen, die niet in het bestuur zijn vertegen woordigd, presentie-geld ontvangen voor het bijwonen van vergaderingen. Uit de dierenwereld. De heer J. Polderman, gemeente-secretaris te St.-Annalandis in het bezit eener mooie collectie vreemde vogels, welke alle onder hetzelfde dak eener volière het lief en het leed huns levens deelen. Men vindt daar paapjes, zilver-fasanten, zwart kopnonnen, zwaluwtjes, bandvinken, napoleons, rijstvogels, een kanarie, en ook een parkiet. Nu is het van algemeene bekendheid, dat de parkiet geen zang vogel is, en zijn gewaarwordingen van vreugd of smart slechts door het uitstooten van een krassend geluid aan anderen mede deelt. Toch schijnt ook deze vogel niet van zanggaven verstoken te zijn, doch hij moet hierbij geleid en onderwezen worden. De parkiet nu in deze volière schijnt een leermeester gevonden te hebben in de met hem samenwonende kanarie. Meestal verkeeren zij als trouwe vrienden zeer dicht in elkanders gezelschap. De kanarie zingt een lied voor en de parkiet tracht deze melodie met hetzelfde stemgeluid na te bootsen. Meestal gelukt hem dat tegen woordig ook, doch een enkele maal maakt hij evenals elke leerling ook wel eens een fout, en dan komt de snavel der kanarie gevoelig op den kop van den armen parkiet. Ook komt het wel eens voor, dat de parkiet te midden eener mooie passage van een lied, dat de kanarie hem voorzong, zijn hem van nature eigen krassend geluid doet hooren, in plaats van de rollende zachte muziek, die zijn leermeester hem in studie gaf, en ook in daf geval wordt hem de straf ferm toegediend. Den op- merkzamen beschouwer van het leven der dieren wekt het vaak verwondering zooveel punten van overeenstemming aan te treffen in hunne (der dieren) wijze van doen en de handelingen onder de menschen. Het bovenstaande gaven wij als een staaltje hiervan. SCHOONMAAK. Alle dingen van zijn plaats; Alles uit de hoeken Glaswerk, zilver, porcelein, Linnengoed en boeken. Vreemde menschen zie 'k in huis Door mijn kamers loopen. Tocht en kou, want deur en raam Staan gedurig open. Ach! in heel mijn eigen huis Is geen plek te vinden, Waar ik rustig spreken kan Met mijn beste vrinden. Kalk en verflucht, zeepsopgeur Zweeft door gang en kamer; Op 't brutaalst klinkt mij in 't oor 't Kloppen van den hamer. Hier een emmer, daar een dweil Vlak vóór mijne voeten Zie ik liggen; en vraag niet, Wat wij meer ontmoeten. 't Eten niet met zorg bereid, Tusschen neus en lippen; 't Is een potje door elkaar, Geen gebraden snippen. En mijn arme, ach, arme beurs Moet geweldig bloeden; En wie zal van wat er breekt Mij één stuk vergoeden? Arme stakkerds, die zoo klaagt! Stelt u maar tevreden! 't Lijden van den schoonmaaktijd ls weldra geleden. Ziet ge uwe woning straks Als opnieuw herboren En de reinheid en de glans U in de oogen gloren Dan is al uw leed gewis Spoedig gansch vergeten En dan zegt gij zelfs verblijd: „'k Heb het nooit geweten; Ja, die schoonmaak is toch goed, Zij óók moet er wezen: Voortaan wordt zij óók door mij Hemelhoog geprezen". De Ruyterfeest te New-York. Door ée Hollandsche club te New-York werd op 23 Maart j.l. den 300sten ge- boortedagvanadmiraalMichielAdriaenszoon De Ruyter op even feestelijke, als eigen aardige wijze gevierd. Er was een programma samengesteld, vol variatie. Henri de Vries trad op met „Twee menschen", „Wie de armen geeft", „Toon en Toos in de opera" en de „Nachtwacht" van Rembrandt, terwijl tal van andere declamators met hun origineele voordrachten deden schudden van het lachen. Hollandsche lieden in oud-Holland- sche tekst als „Wilhelmus van Nassauwc", „Wien Neerlands bloed", „Vlaggelied", „Bierlied", „Een draaiersjongen", „Lied van de Zilvervloot", „Io Vivat", „Delftsch Studentenlied" enz. gaven aan den avond een echt Hollandsch cachet. Eigenaardig vooral was het besluit der feest-commissie aan ieder der leden en hun introducées op keurig oud-Hollandsch papier gedrukt, luidende: Resolutie van bestuurderen ende feestelijke commissie van den hollantsen kring tot Nieuw-Amsteldam. Soo is 't dat Schout en de Schepenen van den Hollantsen kringh goet ende geraeden gevonden hebbende desen aan de Leden dadelik te notificeeren ende te doen publiceeren, ten eijnde niemant eenige ignorantie daervan zoude pretendeeren, mits desen bekend maeken, dat: op 23 Maert in het jair onses Heeren MCMV1I het 300 jaeren gepasseerd seijnde, dat de Heer Michiel Adriaensz. De Ruyter, Hartogh, Ridder etc., Luytenand Admiraal Generael van Hollant en West-Vrieslant het leevenslight aenschouwde, wij deesen Dagh op passelike Wijse desireeren te herdencken door'thouden van eenefeestelike Saemenkomste op voormelden Daeghe, quartir voor negenen punctuelik. Voorts: dat van vreemde Contrijen is gearriveerd in deesen Haven het Hollants Fregat „De Soete Inval", seijnde tans geanckerd 47, Oostelik 25. Straet, hetwelck aengebracht heeft een Gezelschap fameuse Constenaers, Narrenhappen ende Fiatsenmaeckers, dewel- cken de avondlike uren illustreeren ende opluysteren door incomparabele Ver- tooninghen. Constituanten van deesen goeden kringh mooghen Vrienden oftewel Bekenden met uytsluijtinghe van vroulike Personaedjen, Avont op 't Festeijn introduceeren doch blijfen voor derselve Conduite aenspraekelik, op poene als Pesturbateurs van de gemeene Ruste gestraft te worden. Onse dierbaere ende zeer geachte Vrient, de waereltberoemde ende vermaerde Con- stenaer Henri de Vries sal in ons midden seijn ende seijne Medewerckinghe verleenen tot 't Welslaeghen van 't Festeijn. Toebach suyghen geoirlooft ende ge recommandeerd. Aldus gedaen ende gearresteert den 14 van Lentemaand anno MCMVII tot Nieu- Amsteldam. Namens Bestuurderen de feestelike Commissie voornoemd. Naeschrifte De feestelike Commissie ordonneert op 't Festeijn slechts te verscheijnen in daegeliksche kleedy. Gemengd Nieuws. Niet onaardig. Als een curiositeit wordt gemeld, dat in de zitting van het eerste kantongerecht te Rotterdam een „kind" van 17 jaar terecht stond wegens een politie-overtreding. Op den eisch van het O. M. tot betaling van f 1 boete of één week tuchthuisschool, gaf het kind ten antwoord, dat ze het erg gek vond nu nog naar school te moeten, nu ze reeds meer dan een half jaar getrouwd is. Ja mevrouw, zei de kantonrechter, dan zal het beste maar zijn, dat u de boete betaalt! Middel tegen mieren. In een ver trek, gelijk liggend met den beganen grond, begrensd door een tuin, bevond zich een mierenkolonie. Alle aanbevolen middelen, als: petroleum, naphta etc., baatten niets. Nadat er echter fijne witte peper gestrooid was, verdwenen de lastige gasten direct. Een bediende op een groot handels kantoor doet aan het begin van den winter aardappelen op. Daarin is nog niets vreemds. Zijn familie eet geleidelijk die aardappelen op. Ook dat is gewoon. Op een goeien dag schilt de vrouw te veel aardappelen. Er blijven er dus na het eten over, en deze worden in de kast gezet. Tegen het vallen van den avond, toen de kastinhoud al in het duister lag, moest één van het gezin in de kast zijn. Er klonk een gil, de kijker deinsde achteruit en sloeg de kast weer dicht. Het gezin kwam aanhollen. „Kolen, gloeiende kolen", gilde de kijker. De familie onthutst, vreezend voor droe vige verstandsverbijstering. De vader doet nu op zijn beurt de kast open en ziet ook een gloed op de plaats, waar eens de aardappelen gestaan hadden. Hij deinst achteruit en slaat weer de kast dicht. Geen verstandsverbijstering dus, maar een wonder! Doch de vader vermant zich. Wonderen bestaan niet. De kast gaat dus weer open, niettegenstaande den gloed neemt de vader de aardappels er uit. En de kolen werden weer aardappels. De belangstelling stijgt. De proef wordt herhaald. Met dezelfde resultaten. De vader besluit spijkers met koppen te slaan. Hij gelooft niet aan Parsifal- wonderen en wandelt dus naar het land- bouw-proefstation. Daar vindt hij minder verbazing dan hij verwacht had. Zijn verzekering, dat aan zijn kookgerei alles in orde is, wordt onmiddellijk geloofd. Hij zou maar eens vijf kop brengen, dan zou den de heeren den duivel wel bannen. En zij banden den duivel. Zet dezelfde aardappelen eens in een andere kast, zeiden zij, dan blijven zij aardappelen. Zij bleven aardappelen. De verklaring was dan ook, dat er in de eerste kast lichtgevende bacteriën waren, die het wonder van de gloeiende aardap pelen bewerkten. Dergelijke bacteriën komen onder dergelijke omstandigheden vrij veel voor, zoo zeide men. De Rotterdamsche Gasmeter-fabriek Elster Co. heeft de vindingen van den laatsten tijd verrijkt met een uiterst practisch toestel. Wat is er al niet ge foeterd over gebrek aan 2S-centstukken voor de muntgasmeters! Welnu, eerlang kan ieder volstaan met 't bezit van vier dusdanige „plakken", om zijn meter te doen circuleeren. Zijn ze verbruikt, dan werpe men een dubbeltje in de daartoe bestemde gleuf en de vier bronzen schijfjes komen weer ter beschikking van den inwerper. Dezer dagen zal de automaat-wisselaar aan de Rotterdamsche gasfabriek worden beproefd. In bijna alle Europeesche landen is voor bedoeld toestel patent aangevraagd. Boenen op bevel. De gemeente raad van Oud-Beierland heeft een eigen aardig besluit genomen. Verboden werd bij verordening het straatboenen, en wel zoo streng, dat ook de kleine steentjes geen beurt mogen hebben. Maar te gelijker tijd werd aan Burgem. en Weth. de macht verleend, op tijden wanneer zij het noodig vinden den inwoners te gelasten de straat te boenen. Zoowel tegen het boenen op verboden tijd als tegen het niet-boenen op de te gelasten dagen wordt straf bedreigd. Vraatzucht op Pasdien! Een man te Winterswijk heeft een merkwaardig bewijs van vraatzucht gegevenOp den avond van Eersten Paaschdag at hij niet minder dan 43 eieren, met de noodige sneedjes brood er bij. In Maart zijn te Oldenzaal 6204 landverhuizers uit Duitschland gepasseerd, van welke de tneesten zich te Rotterdam hebben ingescheept. Daarentegen kwamen ongeveer 1600 personen weer uit Amerika terug, die over Oldenzaal verder naar hun vaderland reisden. Men schrijft uit Veendam aan Het Volk: De volgende niet onaardige gebeurtenis greep dezer dagen te Stadskanaal plaats Een schipper, wiens vrouw bevallen moest, liep om een dokter en vroeg een kleinen straatjongen waar deze woonde. De straatbengel wees den schipper echter de deur van een notaris. Binnengekomen zegt de schipper in ge bruikelijk dialect: „wil ie even met gaon? Mien vrouw ligt op 't leste!" Notaris roept z'n klerk en 'n getuige, en haastig spoedt het drietal zich naar het kleine schip, dat spoedig bereikt is. Met groote voorzichtigheid laten notaris en z'n klerk zich naar beneden zakken. Schipper was reeds terug! Neergezeten krijgt de klerk papier, pen en inkt voor den dag. Notaris vraagt: „Vrouw wat is uw uiterste wil?" Vrouw lief, in barensnood, zegt tot den ver meenden dokter: ,,'k Hoop, dat 't kind er mor gauw is!" ,,'t Kind? Wat kind?" Het misverstand komt aan het licht. Notaris en klerk kruipen haastig weer naar 't dek. Schipper gaat aan den haal. Nu natuur lijk om 'n echten dokter te bekomen. Een wetgever kan bij verbodsbepa lingen niet aan alle middelen tegen ontduiking denken. Dit heeft men in den Uniestaat Kansas thans ondervonden, waar de verkoop van alle alcoholische dranken is verboden, ook van bier. Een slimme kop heeft nu het middel gevonden om bier in vasten vorm te bereiden, een soort van extract, dat er uitziet als saamgeperste tabak. Een dobbelsteen van dit extract zou voldoende zijn om ongeveer 35 liter „best" lagerbier van te bereiden. De woorden der wet worden niet toepasselijk geacht op dit kunstproduct, zoodat er reeds sprake van is de wet aan te vullen. In Ajaccio is luitenant d'Orth, 29 jaar oud, geboren in Arras, op straat neer geschoten door zekeren Antonetti, die beweert, de eer zijner 17-jarige zuster te hebben willen wreken. Dit meisje dient in het restaurant, waar de luitenant in pension was. Luitenant d'Orth stierf, toen hij in het gasthuis werd gebracht. Tot zijn laatsten ademtocht hield hij staande nooit iets met de zuster van zijn moordenaar uitstaande te hebben gehad. De waterdroppel, die een student bekeerde. Wie, op een uitstapje naar Den Haag, tusschen een wandeling door het Bosch en een toertje naar Scheveningen in, tot onderwijzing en stichting of alleen om te leeren griezelen, het gebruikelijk bezoek bracht aan de Gevangenpoort heeft onder de werktuigen uit de dagen der lijfstraffelijke rechtspleging, niet opge merkt den uitgeholden steen, het over tuigend bewijs van de kracht van den gestadig neervallenden waterdruppel? En allicht is er een ongeloovige geweest onder de vele op griezelen belusten, die aan zoo'n krachtige uitwerking van een on schuldig waterdruppeltje niet geloofde. In Parijs was ook zoo'n ongeloovige, een student in de medicijnen, die lachte, toen de professor vertelde, hoe in China misdadigers vaak ter dood werden gebracht door middel van een gestadig op hun hoofd neervallenden druppel water. Zoo'n betweterigen Thomas kon de professor niet dulden en hij stelde hem, ter bekeering en overtuiging, een proefneming aan den lijve voor. Daar ging de muzenzoon op in, en als proefvoorwerp werd voorzichtig heidshalve zijn hand gekozen. Van een geringe hoogte daalden de druppels ge stadig neer. Bij den tweehonderdsten druppel nauwkeurig telden de professor en de studentengetuigen werd de student reeds bedenkelijk kalm; bij den drie honderdsten zag hij doodsbleek, en begon zijn hand te beven bij den vierhonderdsten namen de pijnen gestadig toe; spoedig sprong de huid open en bij den vier- honderdvijfentwintigsten druppel was uit Saulus een Paulus geworden, maar een kermende Paulus. Vorstelijke voetwassching. In Wee- nen en in Madrid heeft men de jaarlijk- sche vertooning gehad van de vorste lijke voetwassching van twaalf arme oude mannen. In beide plaatsen was het weer een schitterende plechtigheid. Keizer Frans Jozef, die vergezeld werd door verscheidene aartshertogen, verrichtte de wassching in de prachtige ceremonie-zaal van den Hof- burg, die gevuld was met een schitterenden hofstoet. En ditzelfde was het geval in het koninklijk paleis te Madrid. Zelfs de buitenlandsche diplomaten woonden de gewichtige gebeurtenis bij. Na afloop werd in beide plaatsen aan de oude mannen door den vorst zelf een uitgezocht maal opgediend, maar op de bekende Tantalus-wijze: de schotels staan nog niet op tafel of ze worden weer weg genomen, om later aan de oudjes thuis te worden gezonden, waar ze er meer op hun gemak van kunnen genieten ten minste als hun maag het nog kan verdragen. In Weenen telden ze met hun twaalven 1086 jaar: twee 91 en de overige 90 jaar. Keizer Frans Jozef hing hun bovendien na de wassching ieder een zijden beurs met 30 zilverkronen om den hals. Een teleurstelling. 's Middags om half twee kwam een jongmensch bij het advertentiebureau van een groote krant. Zijn gelaat stond strak, ernstig, somber. Meneer, zei hij toonloos tot den administrateur, ik heb nog 'n advertentie. Kan die er van daag nog in? Wat is 't voor 'n advertentie? Een groote, een kleine. Een kleine, meneer. Een doods- advertentie. Geeft u dan maar hier. Dat kan ik nog probeeren, al bent u werkelijk héél laat! Ja, meneer, maar hm ik moet nog wachten op telefonisch bericht. Bericht waarvan? Of de dame al dood is. Of welke dame. M'n tante meneer, 't Is vandaag Zaterdag, ziet uze ligt op stervenen als 't nou gebeurt en 't komt nog in de krant, dan weten de menschen 't dadelijk, 't ls voor de begrafenis, weet u. Nu, goed dan. Maar heel lang kan ik niet meer wachten. Blijft u dan maar bij de telefoon. Dank u meneer. 't Werd twee uurde advertentie-man wachtte. Halfdrie, hij wachtte nog. Drie uur geen spoor van ongeduld. Halfvier zijn gelaat teekende ernstigen twijfel. Toen kwam de administrateur er weer bij. Heeft u nu al bericht? Neen, meneer, nog niet. Nu, dan zou ik maar naar huis toe gaan, als ik u was. De krant gaat zoo dadelijk op de pers; en uw advertentie kan er dus niet in 't Spijt me wel, meneer. Mij ook, zei de administrateur, droogjes. Het drankgebruik of beter gezegd, het drankmisbruik, schijnt in Rusland niet verminderd te zijn door de ongelukkige politieke en economische omstandigheden. De verkoop van brandewijn door den staat bracht in de maand October 50 millioen Rbl. op, 7 millioen meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Over het tijdvak 1 Januari tot 1 November van dit jaar bedroeg de zuivere ontvangst 522 millioen Rbl. of 69 millioen meer dan in hetzelfde tijdsverloop in het vorige jaar. De Koningin van Spanje heeft een stuk in 1 acte geschreven, in het Fransch. Het zal dezen zomer te San Sebastian door amateurs worden opgevoerd. Sdiatdelvers. Daar zijn zoo vooi en na heel wat schatten op den boden- der zee terecht gekomen. Ook op d( Zuid-Afrikaansche kust zijn rijkbelader schepen uit Indië vergaan. Sommigf wrakken liggen zóó dicht aan den wal dat het waarschijnlijk wel de moeite za loonen ze uit te graven. De Zuid Afrikaansche Bergings-Mij. heeft er nu eer schip op uitgezonden, om te zien, wat e van terecht te brengen is. Uit eer Hollandsch schip, de „Middelburg", ziji reeds een hoeveelheid oud porselein ei een paar kanonnen opgehaald. De Pruisische Minister van Justiti' heeft aan de politie-commissarissen eei circulaire verzonden, waarin hij grooten lo toezwaait aan de Vereeniging tot zedelijk verbetering van ontslagen gevangenen. Zoolang de gewezen gevangenen doo deze vereenigingen worden beschermd mogen zij in hun werk niet door over bodige politie-informaties worden be moeilijkt. Deze circulaire is vermoedelijk ee gevolg van de schandelijke wijze, waaro de Pruisische politie ontslagen gevangene bemoeilijkte in haar streven op eerlijk wijze hun brood te verdienen, gelijk ui het strafgeding tegen kapitein Köpenic gebleken is. De circulaire is echter nie afdoend, want nu zijn voormalige ge vangenen, die niet onder beschermin staan van de Vereeniging tot zedelijk verbetering van ontslagen gevangener niet bij machte zich een fatsoenlijk levens bestaan te scheppen, daar de politie d kracht bezit hun dit te beletten. Zion City, de stad van Dowie, heel na het afsterven van dien heilige ee nieuwen profeet gekregen. Wilbur Glenn Voliva, een bekeer Australiër, die reeds gedurende den laatste tijd het bewind voor den profeet waarnan heeft zich plechtig tot diens opvolge gekroond. Zondag vaardigde hij van het tabernakel platvorm een ultimatum uit. Hij brand merkte ieder die hem vijandelijk gezin was, en verkondigde, dat hij met God hulp in Zion City wonderen zou doen. 12.000 geloovigen zwoeren den eed va trouw. Slechts 300 bleven verstokt e werden daarom tot eeuwige straffen vei doemd. Een hevige cycloon heeft de Ameri kaansche stad Alexandria geteisterd. Zesti huizen zijn verwoest, twaalf persone gedood en honderden gewond. Een advocaat uit Melbourne hee op een reis door het noorden van Queens land een clandestiene kolonie van Chineeze ontdekt, die meer dan 1000 zielen teldi De heeren verbouwen opium, wat, evenal hun verblijf daar te lande, streng verboden i: Hoe ze zoo ongemerkt in Australië konde komen, is volkomen onbegrijpelijk. Een Japansche commissie is op rei naar Engeland, om met een Engelsch firma over den aanbouw van een reuzer oorlogsschip te onderhandelen, dat 21,00 ton zal meten en 2,250,000 pond sterlin zal kosten. Het schip krijgt een snelhei van 20 mijl per uur, en grooter geschut sterkte dan de „Draednought". TELEGRAMMEN. Wissekerke, 8 April. Bij de heden gehouden verkiezing voc een lid van den gemeenteraaad werde uitgebracht op den heer P. Dieleman 11 stemmen en op den heer S. J. de Rej 157 stemmen, zoodat de heer De Regt i gekozen. Van onwaarde 8. Vlissingen, 8 April. Aan de aandeelhouders der Maatschapp „De Schelde" wordt voorgesteld over 190 10 pCt dividend uit te keeren. Rotterdam, 8 April. GRANEN. Buitenlandsche vast. Mee f 10.25, stil. Binnenlandsche Tanvi f 7.75 a f 9.90. Rogge, f 5.60 a f t Haver, f 7.75 a f 8.15. - Wilt Boonen, f 13 a f 13.50. Bruine Boonei f 7 a f 8.75. - Erwten, f 8 a f 8,75. - Mais, f 1,19. Kanariezaad, f 7.25 f 8.50. Vlas. Op 't land redelijke handel. Aar voer op de markt 9763 steen blauw, 35 48 stuivers; 5200 steen Groninger, 37 42 stuivers; 2600 steen geel, 42 47 stuivers; 3650 steen wit, 30 40 stuivers; blauw en wit alles verkoch 't overige grootendeels opgehouden. Aardappelen, onveranderd, kleine aar voer. Ajuin. Seizoen geëindigd. Eieren. Zeeuwsche f 3.25 a f 3.50; Ovei maassche f 3.50 a f 3.80. VEE. Aanvoer 406 Runderen, 30 a 37 ct matig. 307 Kalveren, 42! a 50 ct. - 158 Sdiapen of Lammeren, 28 a 35 ct Lammeren, 29 a 37 ct., vlug. 99 Varkens, 22 a 25 ct., lichte 23 24 ct vlugge handel. Burgerl. Stand van Poortvliet. Over Februari en Maart 1907. Geboren: Geertruida Danetta, d. van A. C. van Dalen e J. D. Guekuièrre. Geertje Jozina, d. van D. Quist en A. A. Anthoniss

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 2