Dinsdag 9 April 1907. Eerste Blad. l Uit Stad en Provincie. ZIEIUKZEESCIIE (Z i e i* i li. z e e s c h e NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8446. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan I3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit wee bladen. Zierikzee, S April. Vrijdagavond trad in e Concertzaal voor het' Departement ierikzee der Maatschappij van Nijverheid e heer W. A. E. van der Pluym, architect Utrecht, als spreker op. De vergadering, die vrij druk bezocht 'as, vooral door dames, werd door den oorzitter, den heer Ch. W. Vermeys, ge pend met de mededeeling, dat drie nieuwe :dendie door hem werden welkom eheeten, tot het Departement zijn toe- etreden. Nadat de notulen door den jcretaris, den heer H. J. van Nouhuys, 'aren voorgelezen, en het jaarverslag door ezen was uitgebracht, werden aan den er J. G. de Zwarte, wegens vijf-en- intig-jarigen dienst bij de gasfabriek een edaille en een getuigschrift door den iorzitter uitgereikt. Tot bijwoning der treiking waren door het bestuur de ede-werklieden van den jubilaris aan noemde fabriek uitgenoodigd. De voor tter hield een toespraak, waarin hij deed Mtkomen, dat De Zwarte, die een kwart ;uw het vuurtje gestookt had, en daardoor et licht boven ons hoofd gehouden had, ouw en ijverig steeds zijn plicht vervuld eeft, zoodat hij met zelfvoldoening op et tijdperk, dat achter hem ligt, kan :rugzien. Medaille en getuigschrift werden ankbaar in ontvangst genomen. Het woord werd alsnu gegeven aan n heer W. A. E. van der Pluym, die lezing met lichtbeelden hield over en hedendaagschen toestand van de jkropolis te Athene". Spreker schetste de eteekenis van de Akropolis in de Grieksche eschiedenis, de groote rol, die zij daarin speeld heeft, en den strijd, die er vaak n gevoerd is. Na den voortijd van de kropolis geschetst te hebben, laat spreker rs de Akropolis met al haar bouwwerken het bloeitijdperk van Griekenland, in ;n tijd van Pericles, zien. Met welgeslaagde htbeelden kregen wij een denkbeeld van mooie tempels en gebouwen, waarvan ruïnen nog de bewondering van het geslacht opwekken. Later werden al de rieksche tempels in Christenkerken her- hapen. Het beroemde Parthenon werd de Age Sophiakerk hervormd, waardoor t mooie gebouw geheel veranderde. In :n loop der tijden zijn tal van architec- nische overblijfselen van de Akropolis in :t Britsch museum te lande gekomen, oen uit Griekenland de Turken verjaagd aren, herleefde de liefde voor de oude ieksche bouwkunst, en men begon in 72 de Akropolis van hetgeen er nog van er was, zooveel mogelijk te herstellen. De voorzitter bedankte den heer Van der uym, die door eigen aanschouwen zich Ikomen op de hoogte heeft gesteld van Akropolis, voor zijn wetenswaardige en ngename lezing. Hij heeft met ons de s door de Akropolis gemaakt, en ons arbij op de schoone werken van vroegere ieksche bouwkunst gewezen. Namens vergadering dankt hij hem voor den en nuttigen ais genoegelijken avond, dien ons verschaft heeft. De vergadering werd hierop door den orzitter gesloten. Aanstaanden Woensdag zal op ver- ek van de Vrijzinnig-Deniokratische esvereeniging en de Club der Jonge beralen in de Concertzaal alhier de pitein G. G. A. Fabius spreken over ïemokratie en Militarisme", een onder- rp, dat actueel van aard, voorzeker aan en, die de jongste staatkundige gebeurte- ssen in ons vaderland met aandacht volgd hebbengroot belang zal in- ezemen. Naar wij vernemen, zal deze politieke :ing, waarbij debat niet slechts toegelaten, lar zelfs gewenscht wordt, ook door den <evaardigde van dit district, Mr. R. J. H. tijn, worden bijgewoond. Wij herinneren de kiezers van houwen—Duiveland, dat ter secretarie n elke gemeente de voorloopige kiezers- st voor 1907 ter visie ligt. Elke kiezer heeft daartoe krachtens art. 29 der Kieswet het recht. Dit artikel luidt: To en met den 15en April is een ieder be\ óegd bij het gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de Wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Wij sporen de kiezers aan van deze wettelijke bevoegdheid gebruik te maken, teneinde na te gaan: I. of hij zelf wel op de kiezerslijst gebracht is II. of er personen op voorkomen, die er niet op behooren. De gelegenheid daartoe staat open tot en met den 15en April. Vrijdag zal in de bovenzaal der Sociëteit „Concordia" alhier voor „Excel sior", de Vereeniging tot veredeling van Zangvogels en Pluimvee in Schouwen— Duiveland, door den heer Joh. M. Hannik van Rotterdam, directeur-veilingmeester der Rotterdamsche eierenveiling, een lezing worden gehouden. De heer G. A. Vorsterman van Oyen heeft eervol ontslag verzocht als archivaris der gemeente Aardenburg. Op de werf van de firma Craig Taylor Co. te Stockton in Tees is de kiel gelegd van een stalen schroefstoom- schip van 3000 ton, te bouwen voor rekening van de reederij A. C. Lensen te Terneuzen. Tramhaven bij Oude Tonge. Het hoofdbestuur der Schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin wordt verzocht dat, zoo mocht worden overgegaan tot den aanleg van een tram haven bij Oude Tonge, die haven zoodanig zal worden ingericht, dat zij in de aller eerste plaats voldoende ruimte zal aan bieden als vluchthaven voor de scheepvaart. Haamstede, 8 April. De bloemvelden leveren reeds een schoonen aanblik op, vooral van de duinen gezien. De hyacinthen beginnen reeds in vollen bloei te staan. Vol bewondering aanschouwt men de pracht van afwisselende kleuren. Haam stede en Burgh bezoeke men vooral in dezen tijd van het jaar, teneinde van dit schouwspel volop te kunnen genieten. Burgh, 6 April. In de hedenavond gehouden vergadering van het ziekenfonds „Helpt Elkander" alhier, werd de rekening over het afgeloopeu boekjaar goedgekeurd in ontvang op f 405,85, in uitgaaf op f 201,65, alzoo met een goed slot van f 204,20. Aan zieke leden werd gedurende het afgeloopen boekjaar uitbetaald een bedrag van f 194. Het tegoed van deze vereeniging bedraagt thans een inschrijving van f 1100 op de Rijkspostspaarbank. Wanneer men in aanmerking neemt, dat deze vereeniging nog slechts gedurende 5 jaren werkzaam is, dan mag dit zeker een zeer gunstig resultaat heeten. De beide aftredende bestuursleden, de secretaris W. G. Boot en de commissaris L. Fondse, werden bij acclamatie herkozen. Drie nieuwe leden werden aangenomen. Het ledental heeft thans het cijfer 100 bereikt. Alle arbeidersgezinnen zijn dan ook in deze zoo nuttig werkende vereeniging opgenomen, en kunnen bij ziekte worden gesteund. Zijpe. Van wege den zwaren mist kwam Vrijdagmorgen, ter hoogte van Oude Tonge, de „Minister Lelie" zoodanig in aanvaring met eenige kasten, dat een groot gat ontstond boven de waterlinie. Zonder eenige stoornis heeft genoemde boot dienst gedaan tot Zaterdagmiddag en is toen vervangen door de „Minister v. d. Sleyden". St.-Filipsland, 8 April. Blijkens de op gemaakte en voorloopig vastgestelde kiezers lijst is het aantal kiezers alhier voor 1907: voor de Tweede Kamer 256, voor de Provinciale Staten 256 en voor den Ge meenteraad 249. Met 't oog op de thans sterk ver meerderde bevolking, is 't politie-toezicht tijdelijk met 2 rijksveldwachters vermeerderd. Tholen, 6 April. In de gemeenteraads vergadering van gisteren, onder voorzitter schap van den burgemeester, waren de heeren Van Vredenburch, C. A. Wagtho en A. W. Wagtho met kennisgeving afwezig. Het proces-verbaal der kasopneming bij den gemeente-Ontvanger v ordt overgelegd. De bouwverordening zal^door een com missie worden onderzocht, bestaande uit de heeren Moelker, Hollestelle en C. A. Wagtho. Een af- en overschrijving over 1906 wordt goedgekeurd. Tot gemeente-werk man wordt benoemd D. Burges met 6 van de 8 stemmen. Besloten wordt in de raads zaal een nieuw gasornament te doen aanbrengen. Op voorstel van den voor zitter gaat hierop de zitting over in een met gesloten deuren. Heropend zijnde, wordt hierop de vergadering gesloten. Goes. Door de centrale a.-r. kiesvereeni- ging zijn voor de aanstaande Staten verkiezing candidaat gesteld de heeren D. Mulder, burgemeester van Ovezande (aftr.) en M. Noordijke, van Colijnsplaat (aftr.) en A. S. J. Dekker van Goes. De heeren W. J. Vader en D. J. Oggel hebben zich niet meer beschikbaar gesteld, zoodat nog een vierde candidaat moet gevonden worden. In plaats van den heer A. S. J. Dekker, die na 10 jaar de functie van secretaris te hebben waargenomen, als zoodanig be dankte, werd benoemd mr. A. J. de Wilde, advocaat alhier. Door het hoofdbestuur der ver eeniging „Schuttevaer" is aan den raad van Goes verzocht, die maatregelen te willen nemen, welke er toe kunnen leiden, dat de wissel in de haven van Goes, ter hoogte van Wilhelminadorp, worde uit gediept. Vlissingeu. Woensdag 19 Juni zal alhier, ter herdenking van het 30-jarig bestaan van „Vlissing's Mannenkoor", een festival worden gehouden. Dien dag zal tevens de 150e geboortedag van den dichter Jacobus Bellamy worden herdacht. In een Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de Vlissingsche Duinwaterleiding-Maatschappij werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd en het dividend bepaald op 10 pCt. Donderdagmiddag kreeg de teekenaar van de firma M. v. d. Kuyl te Slikkerveer, de heer C., afkomstig uit Vlissingen, tijdens de proefvaart met een schip op de Maas, een slag met den helmstok, waardoor hij in de Maas viel en verdronk. IJzendijke. Op Zondag 11 Augustus zal alhier, ter herdenking van het 70-jarig bestaan van het muziekgezelschap „Geduld Overwint", een internationaal festival worden gehouden. Onder de deelnemende gezelschappen zal f 250 aan premiën ver loot worden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Bij onderhandsche aanbesteding is aan de Naamlooze Machinefabriek, voorheen Rogier, Nerincx, Richter te Bergen-op- Zoom, opgedragen de levering van een zuiverhuis-inrichting met bijbehoorende buisleiding, opluiters en loopkraan, ten behoeve van de gemeente-gasfabriek te Zierikzee. Door de notarissen Van der Eecken te Gent en Beauthier te Grez-Doiceau werd Vrijdag toewijzing gedaan in zake den verkoop van de hofstede te Wissekerke, bewoond door A. Dees, groot 46,98,22 H.A. Ingesteld was fres 116,200 Kooper werd Baron des Rotours te Frankrijk, voor fres. 124,000. Goes. Door Burgem. en Weth. is aan besteed het uitbaggeren der binnenhaven en herstellingen aan de havenboorden. Inschrijvers A. Okkee f 1195, A. Jacobs f 1128, A. A. de Wilde f 1120, A. Foudraine f 1135, Allen te Goes. Inschrijving niet gegund. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 6 April. Krachtens een bevel van voorloopige aanhouding van den cechter-rommissaris, belast met de in structie van strafzaken, is heden namiddag naar het huis van bewaring overgebracht C. de B., 18 jaar, arbeider, wonende te Dreischor, verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met meisjes van zes jaar. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. ZIERIKZEE LUISTERT. Wij luisteren er naar wanneer een buurman spreekt. De Heer C. HAGENS, Poststraat te Steenbergen, deelt ons medeHet is thans reeds ongeveer twaalf maanden, dat ik zeer veel last had van een benauwde pijn in de borst en rugspeciaal wanneer ik diep ademhaalde, was deze pijn onuitstaanbaar en ik had eveneens steken in de rechterzij. Meermalen was ik voor deze ziekte reeds onder geneeskundige behandeling geweest, doch ik kwam hiermede niet veel verder. Afgaande op de gunstige berichten over „Foster's Rugpijn Nieren Pillen", wilde ik deze ook eens probeeren en ik was zeer blij toen ik reeds dadelijk na het gebruik verlichting bekwam en nadat ik een doos in dén week tijds geledigd had, was ik zoo goed ais genezen en kon ik niets nreer van de vroegere pijn waarnemen. Ik ben u ook zeer verplicht voor uw prachtig geneesmiddel, dat ik gaarne zal reconrmandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtij* u het publiek te maken op elke wijze, die u goeddunkt. Het waren de échte „Foster's Rugpijn Nieren Pillen", die den Heer HAGENS genezen hebben. Verzeker u dat gij het échte geneesmiddel krijgt, de handteekening van James Foster staat op eike doos. Zij zijn tc Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipt. Drogist, en te Thoien bij den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. KERKNIEUWS. Den eersten Zondag in Mei, den 5den dier maand, zal te Middelburg bevestigd worden als predikant bij de Ned. Herv. Gem. de heer dr. A. van der Flier te Purmerend, door zijn vader, den heer dr. G. J. van der Flier, predikant en hofkapelaan te 's-Gravenhage. Volgens te Assen ontvangen bericht, heeft de synode vernietigd het besluit van het Provinciaal kerkbestuur van Drenthe, waarbij ds. H te Hijkersmilde, uit zijn leeraarsambt is ontzet. Ds. J. P. Paauwe, pred. bij de Herv. Gem. te lerseke, heeft bedankt voor het beroep naar Wezep. Bedankt voor het beroep bij de Herv. Gem. te Noorden door den cand. S. Ybema, hulpprediker te Kamperland. Poortvliet. Woensdag 10 April e.k. hoopt ds. Paauwe van lerseke in de Ned. Herv. Kerk alhier, biddag te houden. De nieuwbenoemde kerkelijke hoog leeraar te Leiden, dr. H. M. van Nes, is theol. en litt. hum. doctor. Hij werd geboren in 1862 en is dus 45 jaar. In 1887 deed hij zijn candidaats-examen, waarna hij als predikant te Woudenberg beroepen werd, en daar 15 Juli 1888 zijn intrede deed. In 1892 naar Rotterdam overgekomen, vertrok hij in 1900 naar 's-Gravenhage. Wegens zijn benoeming tot rector aan de Zendingsschool deed hij 1 October 1905 vrijwilligen afstand van de bediening. Beroepen bij de Geref. Gem. te Soest ds. M. M. Horjus te Brouwershaven. Aangenomen het beroep naar Dwingelo (Drente) door ds. G. de Jonge, predikant bij de Geref. Gem. te Zonnemaire. Beroepen bij de Geref. Gem. te Scharendijke (Schouwen), de heer J. W. v. d. Bosch, cand. te 's-Gravenhage. Zuider-Zendingsfeest. Naar wij vernemen zal dit feest dit jaar worden gehouden op 24 Juli in het mastbosch bij Breda. De openingsrede zal worden ge houden door dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Nijmegen. Voorts zullen als sprekers optreden dr. Callenbach te Rotterdam, ds. G. Wisse te Driebergen, ds. Wester man, Luth. pred. te Amsterdam, ds. P. J. Molenaar tc Middelburg, ds. Mooij te Hoboken en dhr. A. van Os van Amsterdam. Op Dinsdag 16 April zal feestelijk worden herdacht het 40-jarig priester jubileum van den pastoor-deken, den Z.Eerw. heer P. C. Verhoeven te IJzendijke. O N D E R W IJ S. Op de voordracht voor onderwijzeres aan school B te Vlaardingen komt voor mej. W. J. Smalheer te Stavenisse. St.-Eilipsland, 8 April. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de school op het dorp heeft zich geen één, voor die van onderwijzeres in den Anna-Jacoba- Polder één sollicitant aangemeld. Post en Telegrafie. Brouwershaven. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot brieven- en telegram besteller alhier de heer 11. Kloet. Visscher ij- Berichten. Voor vele visschers is het voorjaar zeer treurig. Haring kwam er niet in de Zuider zee, en windstilte belemmerde verder de uitoefening van het bedrijf. Zelden is de haring zoo laat de Zuiderzee binnen ge trokken als dit jaar. Werden anders in het begin van April dagelijks 3000 a 5000 tal haring afgeslagen, nu bedroeg de grootste aanvoer 280 tal per dag. De prijzen zijn, in verband met den geringen aanvoer, buitengewoon hoog, n.l. f 2,50 per tal; gewoonlijk daalden de prijzen in de afgeloopen week tot 30 cent per tal en lager. In de weervisscherij van N. P. Baaij te Tholen is Vrijdag 1.1. een zalm gevangen van 25 pond. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 8 April. Onder het vele schoone vee, dat heden per stoomboot „Stad Zierikzee" van hier naar Rotterdam gevoerd werd, behoorde ook een stier van den landbouwer KL van Damme te Haamstede, die het kolossale gewicht had van 1185 kilo. Het dier was voor f 533 verkocht aan den veehandelaar C. v. d. Panne te Duivendijke. De Pruisische Staatsanzeiger bevat een besluit, waarbij krachtens de wet tot voorkoming van besmettelijke veeziekten verboden wordt, de invoer uit Nederland en België van levende herkauwende dieren en varkens, van melk, room, versche hui den, hoorns, hoeven, onbewerkte wol, haren en borstels. Toegestaan blijft invoer van onbewerkte en overzeesche wol, die in Nederland en België slechts doorgevoerd is. Afschaffing der tienden. De regeering heeft alsnog een wijziging aan gebracht in het wetsontwerp betreffende de afschaffing der tienden. De wijziging strekt uitdrukkelijk te be palen, wat geschieden moet met de schade loosstelling, die den staat, als eigenaar van het gewone staatsdomein, uit hoofde van de opheffing der daarioe behoorende tiendrechten krachtens art. 3 toekomt. De regeering stelt voor deze schadeloosstelling toe te voegen aan het Fonds voor koop prijzen van Domeinen, waaronder thans de afkoopprijzen van tiendrechten, be hoorende tot liet gewone staatsdomein, worden geboekt. Goes. 39 leden der afd. Zeeland van het Ned. Rundveestamboek waren Vrijdag ter vergadering present. Voorzitter de heer baron Collot d'Escury. Medegedeeld werd dat het rijkssubsidie vermoedelijk met f 1000 verhoogd en dus op f 3000 zal gebracht worden. Het hoofdbestuur der tentoonstelling te 's-Gravenhage heeft be richt ingezonden, dat een collectie van 50 tot 60 vrouwelijke dieren uit de provin ciën zal kunnen worden ingezonden. Alle kosten van stalling, inschrijving en vervoer zullen worden vergoed. Besloten werd op de vóór- en kring- keuringen de keuring te doen plaats hebben van de dieren voor die tentoonstelling. Het gewijzigde reglement der vereeniging werd goedgekeurd, zoodat voortaan de commissarissen niet door het bestuur maar door de leden zullen gekozen worden. Voor hen, die tevens lid zijn eener erkende fokvereeniging, zal een, lagere contributie worden geheven. Het bestuur is met twee leden vermeerderd. Aangezien de leden van het bestuur, wegens het vaststellen van het nieuwe regiement moesten aftreden, werden de aftredenden bij acclamatie herbenoemd en als nieuwe leden benoemd de heeren A. van Langeraad van Kolijnsplaat en C. Zwagerman, zuivel-consulent. Tot com missarissen werden herbenoemd de voor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1