Zaterdag 6 April 1907. Derde Blad. (525 i e i* i Is. z e e s c li e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8445. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. AMERIKA. Een krant in lowa heeft, met een aan haling uit Genesis, er op gezinspeeld, dat er onder de burgers van Pittsburg nog geen tien rechtvaardigen waren. Dit maakte zoo'n indruk op de kamer van koophandel daar, dat zij besloot, Donderdag bij het jaarlijksche banket vijftig eerlijke mannen aan den volke te vertoonen. Ondanks de uiterste moeite zoo meldt een bericht aan de Daily Mail uit New- York heeft men er maar 28 kunnen vinden, die voor de vertooning in aan merking komen. De namen zijn nog geheim gehouden, en met ongewone spanning ziet men in Iowa den dag van Donderdag tegemoet. De mantel van Dowie is gevallen op Wilbur Glenn Voliva, den Australischen apostel, die zijn voorganger in Zion negen maanden voor Dowie's dood afgezet had. Evenals Dowie is hij een onstuimig rede naar, en ook telt hij zijne vijanden bij drommen. Zondag heeft hij van het spreek gestoelte in de befaamde tabernakel een ultimatum aan zijne vijanden gericht. Hij zeide, dat hij onder leiding van den Almach tige Zion tot het wonder van deze eeuw zou maken. Twaalfduizend bogen de knie voor hem en 300 die niet wilden, werden plechtig verwenscht. RUSLAND. St.-Petersburg, 3 April. De Peters- burgsche Telegraaf-agentuur meldt, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van Rus land aan de buitenlandsche hoven uit- genoodigd zijn, aan de mogendheden mededeeling te doen van den inhoud van een circulaire betreffende de tweede vredesconferentie. Daarin wordt geconsta teerd, dat het door Rusland in 1906 samengestelde program van de te verrichten werkzaamheden thans goedgekeurd is door alle mogendheden. Het program duidt ook het voorbehoud aan, dat sommige mogend heden meenden te moeten maken. Drie regeeringen: de Vereenigde Staten, Spanje en Groot-Brittannië, stellen voor, het Russische program aan te vullen met het vraagstuk der beperking van de krijgstoerustingen. De Amerikaansche regee ring voegde daar nog aan toe de kwestie van de inning van financiëele vorderingen op staten. Eenige regeeringen behielden zich het recht voor, voorstellen te doen betreffende onderdeelen van het Russische program, die daarin niet speciaal zijn vermeld. De regeeringen van Engeland en Japan behouden zich de vrijheid voor, niet deel te nemen aan zoodanige besprekingen van onderdeelen van het program, die naar haar oordeel toch niet tot eenig bevredigend resultaat zullen leiden. Duitschland en Oostenrijk-Hongarije behouden zich het zelfde recht, doch in meer algemeenen zin, voor, daar ze zich onthouden willen van deelname aan elke discussie, die niet tot een practisch resultaat schijnt te zullen leiden. De Russische regeering, voor zich zelf een voorbehoud makend, dat gelijk waardig is aan het voorgaande, verklaart, dat ze haar program in den oorspronkelijken vorm handhaaft. Eindelijk zegt de circulaire nog, dat de Russische gezant te 's-Gravenhage is belast met de taak, de Nederlandsche regeering te verzoeken, de conferentie op den 15en Jun 1907 b ij een te roepen. Volgens een telegram uit Moskou aan de Correspondance Russe, verklaart priester Gregory Petroff, die door de cadetten voor de Doema gekozen werd, documenten te bezitten, waaruit blijkt, dat de Bond van het Russische Volk de aanstaande bedevaart der Russische ge loovigen naar Jerusalem als voorwendsel zal nemen van een kruistocht tegen de Joden en de intellectueelen in het geheele land. Het teeken van den moord zal gegeven worden door het drukken van een kruis in het dagblad Rousskaï Swanva. DUITSCHLAND. Den 27sten Maart werd te Würzburg een pakje ontvangen, komende uit Frank furt, waarvan den adressant onbekend bleek te zijn. Toen het eenige dagen in-het postkantoor bleef liggen, verspreidde 't zulk 'n ondraag- lijken stank, dat men besloot het pakje te openen. De inhoud bleek het lijk van een kindje te zijn, dat waarschijnlijk kort na de geboorte geworgd werd. Daar ook de naam van den afzender gefingeerd is, zal het de politie moeite rosten de ontknooping van het drama want dat zal er wel achter schuilen te vinden. NEDERLAND. Lonneker (O.), 3 April. Dinsdag kreeg de familie S. op den Losscherschen weg alhier, bezoek van zekeren L. Onverwacht haalde deze een revolver te voorschijn, richtte op zijn hoofd, doch schoot mis. De verschrikte familie poogde zich van de revolver meester te maken, doch L. richtte toen het wapen op hen en joeg ze op de vlucht. Toen zette hij de revolver voor den mond en schoot zich dood. Vermoedelijk heeft achteruitgang van zaken den man in een abnormalen toestand gebracht. Amsterdam, 3 April. In den Jordaan heeft zich gisterenavond een treurig too- neeltje tusschen vader en schoonzoon afgespeeld. De oude stoelenmatter Ger ritsen, een man van ruim 50 jaar, heeft zijn werkplaats in een gang, naast perceel 192 Bloemstraat, bij de Lijnbaansgracht. In dit perceel woont zijn schoonzoon Vogel, meubelmaker van beroep, ongeveer 35 jaar oud, en vader van drie kinderen. Gerritsen staat in de buurt eit bij de politie als een dronkenlap bekend. Hij is dronken of „onderweg", zeggen de buren. En dan doet hij niets dan iedereen sarren, tot vechten uitdagen en uitschelden. Zoo ook gisterenavond tegen 7 uur, toen hij, goed aangeschoten, aan den ingang van genoemden gang stond te jouwen. Daar komt zijn schoonzoon Vogel van zijn werk te huis, de Bloemstraat in. Hij draagt één zijner kinderen op den arm, dat hem tegemoet is geloopen. Bij de deur van zijn huis gekomen, geeft Gerrit sen zijn schoonzoon pardoes een slag in het gelaat. Deze zet het kind neer, en is dra met zijn schoonvader aan het vechten. De stoelenmatter, een eerste vechtersbaas, slaat Vogel tegen den grond, en daar liggen beiden te rollen. Toen is het gebeurd. De razend gewor den schoonzoon haalt een stuk gereedschap te voorschijn een beiteltje en geeft zijn belager drie steken. De angstige om standers durven de mannen nauwelijks te scheiden. Beiden staan op. Vogel met het bebloede beiteltje in de hand. Nog raast en tiert de oude Gerritsen, maar de invloed der steken werkt door, en hij slaat be wusteloos tegen den grond. Te hulp gesnelde politie grijpt den dader, en dok ter Knapper van de Keizersgracht, die toevallig in de buurt een zieken jongen bezocht, snelt toe om den getroffene te helpen. Deze wordt in zijn huis gedragen en daar verbonden. Hij heeft drie diepe won den. Volgens den dokter zijn longen, nieren en maag getroffen, en zal Gerritsen er het leven bij inschieten. Na een voorloopig verband, werd de man per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij in levenden toestand aankwam, en dadelijk verder werd behandeld. Vogel, die als een zeer oppassend htan en knap huisvader bekend staat, werd door de politie naar het bureau Raampoort geleid en in arrest gesteld. Het bebloede heft van het beiteltje werd in beslag ge nomen. 't Beiteltje zelf was er uit gevallen en zoek geraakt. Er werd ijverig naar gezocht. Men kan zich de consternatie in deze dichtbevolkte buurt denken, die dit vlug afgespeelde drama verwekte. De politie had moeite den weg eenigszins vrij te houden. Gerritsen bleek in de buurt een gehaat man te zijn, terwijl alle buren te doen hadden met zijn schoonzoon, die dikwerf door zijn schoonvader werd ge sard. En de arme vrouw, die haar vader naar het gasthuis en haar man naar de gevangenis zag gaan, is er niet minder beklagenswaardig aan toe met haar drie jonge kinderen. 4 April. Hedenmorgen heeft een man, met name B. Adler, op de Marnix- straat bij de Leidachëgracht, zijn vrouw met een mes aangevallen, en haar zware verwondingen in de maagstreek en aan de linkerhand toegebracht. De vrouw bleef hevig bloedende op straat liggen, totdat zij per brancard maar het Wilhel- minagasthuis werd vervoerd. De dader ging zichzelf aanmelden aan het politie bureau op het Leidscheplein, waar hij in bewaring werd gesteld. De echtgenooten leefden reeds sedert eenigen tijd gescheiden van elkaar. De vrouw woonde sedert bij hare moeder op de Passeerdergracht. Hedenmorgen had zij daar een woordenwisseling gehad met haar man, die haar vroeger reeds ernstig mishandeld moet hebben. Adler is een man zonder beroep. Hedenmorgen werd de 3e Helmers- straat in. opschudding gebracht, toen uit het perceel 14 revolverschoten klonken. Een inspecteur van politie en drie agenten gingen het huis binnen en hielden den bewoner aan, een man, die niet recht bij het hoofd bleek te zijn. Hij had driemaal geschoten en ongelukkigerwijze was daarbij een 16-jarige jongen gewond, echter niet levensgevaarlijk. De schutter was in het perceel inwonend. De revolver werd in beslag genomen. De man zelf werd eerst op het politiebureau gebracht en daarop, zijn toestand in aanmerking genomen, per rijtuig naar het Buiten-Gasthuis vervoerd. Gouda, 3 April. De carrouselhouder K. Benner te Roermond heeft zich tot Burgem. en Weth. gewend met het verzoek om voor den tijd van drie jaren, aanvangende met 1908, eene staanplaats voor zijn stoom- carrousel op de kermis alhier te mogen hebben. Hij is bereid telkens, namelijk per jaar, daarvoor eene som van f 2000 te betalen en tot zekerheid van zijne komst een pandbrief ter waarde van f 1500 te deponeeren. Hij onderwerpt zich voorts aan de verdere conditiën, die hem dezer zijds mochten worden gesteld en verbindt zich tevens geenerlei aanspraak op eenige schadevergoeding te doen gelden, wanneer soms door de ééne of andere omstandigheid de kermis in één der jaren 1908, 1909 en 1910 niet mocht worden gehouden. 's-Gravenhage, 3 April. H. M. de Koningin heeft medailles geschonken aan diegenen, die zich hebben onderscheiden bij de ramp aan den Hoek-van-Holland. De uitreiking dier eereblijken, voor zoover die bestemd waren voor het personeel van het loodswezen, geschiedde, op verzoek van H. M., door het departement van Marine, en wel heden door den inspecteur- generaal van het loodswezen, kapitein ter zee Van Maren Bentz van den Berg, die zich daartoe dezen ochtend naar den Hoek-van-Holland begaf. Deze medaille, eenige jaren geleden door Koningin-Emma ingesteld, vertoont aan de ééne zijde het borstbeeld der vorstelijke stichtster en op de keerzijde een reddingsboei, drijvende op een onstuimige zee, welke symbolieke voorstelling omringd wordt door de woorden „Voor heldenmoed en naastenliefde". Deze medaille wordt door de voor het eerst daarmede begiftigden gedragen aan een oranje-lint, waarop twee Nassausche blauwe horizontale strepen en aan beide zijden gebiesd met de Waldeck Pyrmontsche kleuren. Op het lint der medaille van hen, die haar reeds vroeger ontvingen, en thans voor deze gelegenheid nogmaals wegens reddingsfeiten worden beloond, wordt bevestigd een zilveren gesp met datum van het feit, waarvoor de gerechtigde ten tweedenmale werd onderscheiden. Op een der Paaschdagen, terwijl de bewoonster, mevrouw de wed. G. alhier, uit de stad was en hare afwezigheid met het bekende bordje „niet thuis" achter de vensterruiten was aangekondigd is in haar woonhuis aan het Bezuidenhout ingebroken. Bij onderzoek is gebleken, dat de dader of daders zich in het achtergedeelte der woning toegang hebben verschaft door een poort, die van den Schenkweg naar den tuin van het perceel leidt. Er wordt uit het huis f 2000 aan ver schillende waarden vermist, die de inbreker heeft medegenomen. Het politiepersoneel in het posthuis, dat schuin tegenover de bestolen woning en vlak tegenover den Schenkweg gelegen is, heeft van de inbraak niets bemerkt. Rotterdam, 5 April. De gemeenteraad heeft voor uitbreiding van den kaaimuur der Maashaven met 320 M., f 390.000 toegestaan. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Genezen te Tholen. Mejuffrouw C. VERCAUTEREN, C 237 te Tholen, bij de gasfabriek, meldt ons: Voordat ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, heb ik gedurende drie maanden verschrikkelijk veel pijn geleden in het benedengedeelte van den rug. Dit was zoo erg, dat ik haast niet meer bukken kon en wanneer ik voor een of andere huiselijke bezigheid in een gebukte houding moest zijn, was mijn lijden inderdaad ondragelijk. Ik kon mij zelfs niet "eens meer oprichten, wanneer ik op mijn stoel gezeten was. De urine was troebel en bevatte erg veel bezinksel; ik had ook veel hinder van opgezwollen voeten en enkels, elk oogenblik kreeg ik duizelingen en schemeringen voor de oogen. Menigmaal bekwam ik opstijgingen van het bloed naar het hoofd en benauwdheden, welke door plotselinge rillingen werden gevolgd. Bij het minste wat ik deed, was ik erg vermoeid en steeds had ik te lijden van een loom, afgemat gevoel; ik begon mij erg zenuwachtig en ongerust te maken, want ik dacht dat zich nog meer complicaties in deze ziekte zouden voordoen, welke misschien tot een noodlottig einde mochten voeren. Het was een zegen voor mij, dat ik uw weldoende pillen leerde kennen, want nadat ik een doosje hiervan ingenomen had, had er een groote verlichting bij mij plaats. Ik gevoel mij nu veel sterker en opgewekter en van de vroegere pijn kan ik weinig of niets meer waarnemen. Uit dankbaarheid zal ik (Jan ook steeds gaarne de goede hoedanigheden van uw pillen kenbaar maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze, cjie u goeddunkt. Rugpijn is een teeken van nierziekte, want de pijn komt niet uit den rug, doch uit de nieren, die juist onder het smalle gedeelte van den rug liggen. De pijn ontstaat uit het urinezuur en andere vergiften, die de nieren hinderen en wanneer deze vergiften niet verwijderd worden, kunt ge niet gezond zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciale medicijn voor de nieren en blaas. Let er op dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomt, elke doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Zij zijn te Zierikzee verkrijgbaar bij den Heer M. S. POLAK, gedipl. Drogist, en te Tholen bij den Heer W. POTTER, filiaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen werd tot lid benoemd: a. te Middelburg: mr. J. Adriaanse, advocaat-procureur, R. Broeze, directeur van de rijkskweekschool; C. J. Cleuver, muziek-directeur; W. H. Hasselbach, leeraar aan de rijkskweekschool, met middelbare acte voor Nederlandsche taal en letterkunde; W. Jansen, districts-schoolopziener; jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, volontair aan het rijks-archief; mr. dr. J. H. Labber- ton, hoofdcommies ter prov. Griffie; mr. J. A. van Peschhoofd-commies ter gemeente-secretarie; D. de Rijcke, oud- hoofd eener school, oudheidkundige; B. H. Stomps, leeraar in het teekencn aan de rijks hoogere burgerschool en de burger avondschool; L. Weyl, arts; b. in Zeeland (buiten Middelburg): C. G. Baert, apotheker te Vlissingen; J. Catz, arts te Nieuw- en St.-Joosland W. F. Druyvesteyn, ingenieur van 's rijks waterstaat te Vlissingen; M. de Jonge Jz., lid van Gedep. Staten van Zeeland te Goes; A. R. van Loon, ingenieur van 's rijks waterstaat te Terneuzen; J. P. van Vlissingen, ingenieur van 's rijks waterstaat te Goes; c. in Nederland (buiten Zeeland): jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Maars- bergen; dr. J. C. M. Hartman, arts, directeur van de geneeskundige inrichting te Laag Soeren; W. Hovy, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Amsterdam; prof. dr. D. J. Korteweg, hoogleeraar in de wis- en sterrenkunde te Amsterdam; prof. dr. E. C. van Leersum, hoogleeraar in de geschiedenis der geneeskunde te Amster dam; W. F. N. Sibmacher Zijnen, redacteur van het Alg. Handelsblad te Amsterdam; C. de Waard Jr., candidaat in de wis- en sterrenkunde te Amsterdam; d. buiten Nederland: prof. AntonioFavaro te Padua, en Hugo Verbriest, letterkundige te lngoyghem. THOOLSCHE BANK, THOLEN. 30 Man t 11. gehouden vergadering van aan- werd de heer J. M. de Graaff Az. te Oad- als commissaris herkozen en onderstaande winst- en verliesrekening goedgekeurd en Balans op 31 December 1906. Crediteuren f 27069.51 Aandeel houders 20000. Reserve 949 84 Winst. 2140.175 In de op deelhouders Vossemeer balans en vastgesteld Kassa Promessen Binnenl. Kassiers Debiteuren Coupons Prolongatie Diversen Meubilair Totaal f 50159.525 Totaal f 50159.525 Winst- en verliesrekening op 31 December 1906. Onkostenf 2796 475 Provisie f 1777.02 Diversenn 954.61* Rente 3882 36 Saldo winst te Diversen. 231.88* verd«elen Bedrijfs belasting f 30. Aandeelh. 6 divid. 1200.— Statuaire tantièmes 342 035 Reserve 568.14 214017* Totaal f 5891 265 Totaal f589126* f 3865.80 j> 6950.— 107.835 28202 95 203 95 10300 - 527.99 1.— Burgerlijke Stand van Noordgouwe. Ie Kwartaal 1907. Geboren: 10 Febr. Pieter, zoon van A. Jonker en L. van IJsscldijk. Gehuwd: 2 Febr. Jan Kort, 24 j. en Katalina W. de Wit, 27 M. J. Klompe, 23 j. en Johanna F. Vis, 20 j. 6 Maart. M. Koopman, 30 j. en Johanna S. de Vlieger, 27 j. 16 S. L. Hanse, 22 j. en Cornelia Dijkgraaf, 20 j. 30 Krijn Quaak, 25 j. en Wilhelmina de Graaf, 34 j. Overleden: 20 Febr. Jakobus, 4 jaren, z. van J. van Hoeve en M. Romeyn. 11 Maart. Jakob van Hoeve, 36 j., man van M. Romeyn. Burgerl. Stand van Zonnemaire. Ie Kwartaal 1907. Geboren: 1 Jan. Rachelina Hendrina, d. van J. Stoel en L. Fondse. 21 Kornelia, d. van J. Geelhoed en W. v. d. Sande. 4 Febr. Anthony, z. van K. de Vlieger en J. Nuyens. 6 Antony, z. van P. Lijk en N. J. Geleinse. 12 Samuel, z. van A. H. de Roo en L. van Splunder. 4 Maart. Hillegchien Maria, d. van G. de Jonge en A. Sluis. 12 Marlinus, z. van A. de Munnik en W. Smits. 15 Jan, z. van L. Stoel en S. K. Luikaart. G e h u w d 1 Maart. C. L. Verjaal, j.m., 33 j. en H. Vier gever, j.d., 28 j. 2 J. Pagels, j.m., 26 j. en C. J. Lindhout, j.d., 23 j. Overleden: 1 Jan. Leendert van Almkerk, 7 w. 11 Leendert Fondse, 7 m. 27 Jan Pieter Pols, 80 j., man van E. Kloet. 4 Febr. Pieter van Almkerk, 2 j. 18 Laban Adriaan van Leersum, 2 j. 24 Clasina Willemina Geelhoed, 2 j. 8 Maart. Neeltje v. d. Have, 67 j., vrouw van M. Smits. 29 Dingeman Filee, 17 m. Burgerl. Stand van Oud-Vossemeer. Maart 1907 GEBOREN: Marinus Jacob, z. van J. C. Mijnheere en A. C. van Driel. Francina Hendrika, d. van K. Nouwen en A. J. Lindhout. iannetje Anthonia, d. van J. Quist en J. Janssen, an Johannes, z. van J. Barendse en C. Pollie. Meter, z. van L. A. van Driel en J. P. van Dijke. Pieternella Jacoba, d. van P. C. van Dijke en J. Weeda. Janna Akke, d. van P. A. Gunst en A. J. Bolier. overlijden: Lientje Jannetje de Wilde, 49 J., wed. A. H. Ridderhof. Johanna Pieternella Bevelander, 14 j., d. van J. J_ Bevelander en Th. P. Ruijtenburg. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 9