A. S. J. l rouse, mm, ml Kastpapier, Kastranden J. v. Zij verden, Zomermantels M MEIJER L WOLFFMeppe Vloeibaar Gaud in Zilver, De ramp van de Harwichboot. MIDDELBURG -ZIERIKZEE. fc= ADVERTENTIEIi. R. van der Kleijn, Zes-en-twintigste SCHOONMAAK. KERKORGELFABRIEK i stemmen van alle soorten Orgels. -< pr; S 5 BIERENS -Dordt.«== Veevoeder. WANNEER Waschpoeder Advertentie=Bureau. Gothische woonhuisgevels in stand ge bleven zijn; het was de tijd, toen het nauwelijks in het leven geroepen college der Rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst smadelijk weg- fejaagd was, toen jhr. mr. Victor de tuers als een gevaarlijk ultramontaan uitgekreten en tegengewerkt werd, toen om hem te dwarsboomen in drie achtereenvolgende jaren de Tweede Kamer den begrootingspost voor de instandhouding onzer vaderlandsche monumenten verwierp! In stilte kocht de heer De Stuers het ten doode gedoemde huis; eenige dagen geleden heeft hij het aan den Staat ge schonken, opdat het als een gedenkteeken onzer geschiedenis en onzer kunst bewaard zou blijven. In onzen tijd, waarin voor de vorming en opvoeding der kinderen veel gedaan wordt, meer dan vroeger, verschijnen ook bladen, die opzettelijk voor het jonge op komende geslacht geschreven, gedrukt en uitgegeven worden. Zoo wordt vanwege één der grootste dagbladen van ons vader land, het Algemeen Handelsblad, dat te Amsterdam verschijnt, een geïllustreerd weekblad voor de jeugd, onder den naam van Onze Kinderen uitgegeven. Dit week blad, bevattelijk van vorm, en boeiend door zijn veelzijdigen inhoud, wordt door de schooljeugd met groote graagte gelezen. Geen wonder! Kinderschrijvers en schrijfsters, wier naam in ons land een uitstekenden klank hebben, werken aan de samenstelling er van mede. De kinderen in de hoofdstad zien dan ook eiken Zaterdagavond want de kinder courant bestaat reeds vier jaren reik halzend het oogenblik tegemoet, waarop hun courant de huiskamer wordt binnen gebracht. Gretig grijpen zij er naar, en verslinden de ontspannende verhalen en sprookjes, of trachten zich in het oplossen van prijsraadsels te verdiepen. Wij, die in het lezen van een kindercourant, vooral wanneer die zoo uitstekend geredigeerd wordt als met Onze Kinderen het geval is, niet slechts een aangename lectuur maar ook een opvoedend element voor onze jeugd zien, raden ouders of voogden aan ten behoeve van hun kinderen of pupillen een abonnement op Onze Kinderen, geïllus treerd weekblad voor de jeugd, te nemen, dat als bijblad van het Algemeen Handels blad tegen den prijs van f 0,50 per kwartaal afzonderlijk verkrijgbaar is. De Minister van Oorlog heeft be paald Aan miliciens, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijnde, wegens dringende particuliere belangen wenschen één of meer werkdagen met verlof te gaan, kan dit verlof hun, zoo de belangen van den dienst zich niet daartegen verzetten, worden vergund, mits de betrokkene vrij willig krachtens art. 112 der militiewet 1901evenveel dagen langer onder de wapens blijve, als hij geheele dagen af wezig zal zijn geweest. Vertrek na afloop van den dienst en terugkeer vóór den aan vang van de hoofdoefeningen, rekent ten deze niet als verlof. Zonnemaire, 3 April. De nieuwe kiezers lijst bevat: 191 namen van kiezers voor de Tweede Kamer; 189 voor de Staten en 124 voor den Gemeenteraad. 23 kiezers zijn er opgebracht en 11 afgevoerd. Kerkwerve, 2 April. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen voor het jaar 1907—1908 vjor 120 stemgerechtigden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Uitslag aanbesteding van betonwerk etc. in den polder Zonnemaire op 3 April 1907. Inschrijvers waren de heerenC. de Voogd, Scharendijke, f 22100; L. v. d. Velde, Bruinisse, f21100; C. Bolier, Bruinisse, f 20980; J. Lindenberg, Wemeldinge f 19050; P. Aleman Gz., Zierikzee, f 18640; A. Verjaal, Noordwelle, f 18298; P. M. Panny, Zierikzee, f 18799; A. Anker, Zierikzee, f 18198; L. A. Vink, Brouwershaven, f 18194; I. Douw, Zierikzee, f 18145; J. v. d. Valk, Zierikzee, f 17979; P. Bezuijen, Scharendijke, f 17692; P. Vink, Noord- gouwe, f 17400. De commissie van „Lloyds" heeft be sloten aan C. Jansen, Jan van Rees, Klaas Ree en Sperling de zilveren medaille der Maatschappij toe te kennen als eervolle erkenning van de buitengewone inspanning, door hen bij het redden van menschen- levens bij de ramp der „Berlin" getoond. Frans Rosier. In de tweede bijeenkomst van het psychiatrisch-juridisch gezelschap te Am sterdam heeft prof. Jelgersma een lezing gehouden over het rechtsgeval van Frans Rosier. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk, maar dr. Schrijver heeft van den voorzitter vergunning gekregen, om het volgende uit spr.'s betoog in het Nieuws v. d. Dag openbaar te maken, waaraan het volgende ontleend is: Wat den leek het best bekend is, omdat hem dat het meest is opgevallen, is het feit, dat Rosier in de gevangenis voort durend weigert voedsel tot zich te nemen. Toen men hoorde, dat Rosier, om hem voor den hongerdood te sparen, met behulp van den maaghevel gevoed werd dit geschiedt tot op heden nog was de leek met zijn oordeel dadelijk klaar: als de misdadiger dan niet eten wil, waarom laat men hem dan niet dood hongeren? Heel anders wordt de zaak, en veel zachter zal men gestemd worden, als men weet, dat die voedselweigering een ver schijnsel is eener zielsziekte. Is dat zoo, dan is de kunstmatige voeding niet alleen niet een overdrevene, een misplaatste sentimentaliteit, maar is zij plicht. Duidelijk ontwikkelde de professor het ziektebeeld voor zijn aandachtig luiste rende toehoorders. Rosier lijdt aan ver volgingswaanzin en vreest, dat men hem door middel van kopergroen om het leven wil brengen. Hij heeft naar zijn meening voor die vrees een grond: hij heeft een vliegmachine uitgevonden en zijn geheim aan een paar rechterlijke ambtenaren ver teld. Om de vrije beschikking over dat geheim te krijgen wil men hem, den uit vinder, uit den weg ruimen. Alleen het voedsel, dat hij steelt, kan hij vertrouwen, redeneert hij, en althans een deel van zijn talrijke diefstallen zijn van die redeneering het gevolg. In alles proeft hij het koper groen, en zoo heftig is zijn angst, dat hij eens zeventien dagen lang gevast heeft, stellig een feit, dat geen simulant hem zou kunnen nadoen. Het deskundig onderzoek leert, dat Frans Rosier niet in de gevangenis, wel in het krankzinnigengesticht thuis behoort. In de gevangenis is hij een onhandelbaar sujet, bij passende behandeling in het gesticht, waar men hem een harmonica geeft, voelt hij zich, naar hij zelf getuigt, een ander mensch worden, is hij in elk geval een minder lastig, bruikbaarder individu. In de gevangenis werd de mis dadiger, die bovendien een geesteszieke is, op de meest irrationeele wijze behandeld. En die overdenking voert ons tot het besef van deze voorname fout: de leiding van zulk een gevangenis behoorde te zijn in handen van een zeer kundig psychiater. Toch geeft Rosier ook in het gesticht aan de verpleging genoeg te doen, om ons tot de erkenning te doen komen, dat het gewone krankzinnigengesticht voor zieken als Rosier volstrekt ongeschikt is. Voor dezulken is noodig een inrichting, die noch gevangenis, noch krankzinnigen gesticht is, tusschen beide instaat. Gemengd Nieuws. In de maag van een prachtvollen hond (dog), die verscheidene malen be kroond was, werd na zijn dood gevonden: een spons, een nagelborstel en een stuk rood flanel, behalve talrijke steenen, hooi, bladeren en stukjes hout. Slraatvuil-briketten. De opruiming van het straatvuil is nog altijd één der moeilijkste vraagstukken voor groote steden. Een Franschman biedt nu Den Haag een vinding aan. Hij perst het straatvuil tot briketten, die dan weer als brandstof kunnen worden gebruikt en de goede eigenschappen hebben, dat ze groote hitte geven en bijna geen rook verspreiden. De Franschman is zóó van 't succes zijner vinding overtuigd, dat hij genegen is op eigen risico zoo'n straatvuil-brikettenfabriek te 's-Hage op te richten en in exploitatie te brengen, mits de gemeente hem een geschikt terrein en het straatvuil verschaft. De heele inrichting kan dan later door de gemeente worden overgenomen voor hoogstens f 40.000. Een familiedrama. De kleine gemeente Humbeek, gelegen aan het kanaal van Brussel naar Willebrock, is het tooneel geweest van een vreeselijk familiedrama. Daar woont de 62-jarige boer Pottums met zijn vrouw, die kindsch is en zijn 30-jarige dochter Marie en op een kleine, naburige hoeve woont zijn zoon Francois, 32 jaar oud, gehuwd en vader van 2 kinderen. Francois verkeerde voortdurend in geldgebrek, en meermalen reeds had zijn vader hem geholpen, totdat de oude man dat verder weigerde en ook zeide, dat hij zijn zoon onterven zou, Omdat deze reeds zooveel had opgestreken als zijn erfdeel zou bedragen, en Pottums zijn dochter niet wilde benadeelen. Nadat Francois reeds herhaalde malen tevergeefs opnieuw bij zijn vader om geld had aan geklopt, begaf hij zich op een avond, met een revolver gewapend, naar de vaderlijke hoeve. De oude menschen lagen reeds te bed en hun dochter deed open. Na een korte woordenwisseling tusschen broeder en zuster, loste eerstgenoemde 2 schoten, die het meisje aan hoofd en borst troffen. Ofschoon ernstig gewond, vluchtte zij de kamer van haar ouders binnen, waar Pottums, gewekt door de schoten, reeds was opgestaan en nu zijn dochter tegen den woedenden Francois trachtte te beschermen. Deze loste daarop drie schoten op zijn vader, waarvan er twee hem aan het hoofd troffen en de derde miste. Tusschen vader en zoon ontstond daarop een verwoede worsteling, terwijl Marie het venster opende en om hulp riep, maar de hoeve was te afge legen, zoodat niemand haar hoorde. De oude Pottums, een krachtig man ondanks zijn leeftijd, slaagde er in zijn zoon het wapen te ontrukken, waarna deze de vlucht nam. Daarop ging Marie hulp halen en eenige boeren volgden haar. Zij vonden den ouden Pottums te midden van een bloedplas bewusteloos op den grond liggen. Zijn kindsche vrouw zat, met een onnoozel lachtje op het gelaat, in haar bed, en scheen niets begrepen te hebben van het drama, dat zich voor haar oogen afspeelde. Aan Pottums en zijn dochter werd de noodige heelkundige hulp verleend en nog denzelfden nacht vervoerde men hen naar het hospitaal te Brussel, waar men nog hoopt hen te redden. Francois werd door de gendarmes in zijn woning gearresteerd. Hij lag kalm te bed naast zijn vrouw, aan wie hij niets van het gebeurde had meegedeeld. Marie Pottums heeft in het hospitaal reeds een verhoor van den rechter van instructie ondergaan. De toestand van den ouden Pottums is van dien aard, dat hij nog niet ondervraagd kan worden. Ingezonden Stukken. Hoe lang zal deze toestand voortduren? Na eenige dagen afwezigheid, werd mij bij terugkomst door een vriend gewezen op de ad vertentie, inhoudende de waarschuwing aan den moordenaar der onschuldige honden in de gemeente Poortvliet, voorkomende in No. 8439 van dit blad. Ik haast mij nu dan ook, daar ik het niet van belang ontbloot acht meer licht op dezelve te laten vallen, eenige wandaden in de laatste jaren bedreven, de revue te laten passeeren: 1". In het najaar van 1904 werd op zekeren avond, wanneer ik mij niet vergis in de maand December, op z.g.n. „lichtbakkers" geschoten, in de jacht van den heer Huidekoper uit Den Haag; waardoor een toeschouwer zóó ernstig in de buikstreek werd gewond, datlhij er wik-wak het leven bij inschoot. 2°. In het najaar daaropvolgend kregen twee nachtjagers, gezond en wel uitgaande, op éénen nacht zulke lastige eksteroogen, dat ze hals en armen in doeken moesten dragen. Als van zelf sprekend is het, hier met een vreemd soort oogen te doen te hebben, waarvan de pupil nog al tamelijk hard was uitgevallen. Deze onwederlegbare feiten kunnen nog met verschillende andere worden aangedikt. Hiervan echter genoeg, dus einde van het eerste bedrijf, hetwelk dramatisch en misdadig genoeg is, om de wereld te worden rondgebazuind. Had men zich voorgesteld, dat door de veront waardigde stemmen, welke zich verhieven, zulke laagheden zouden zijn gestuit, men had zich in het karakter van het duivelachtig individu ver gist, want eenige maanden later wierp hoogst waarschijnlijk hetzelfde verachtelijke wezen het over een anderen boeg. De honden van A., D. en H. hadden het nu te verantwoorden. Plotseling werd aan die trouwe bewakers van hof en erf het leven afgesneden als door de valbijl eener guillotine, en daar dat plotselinge sterven achterdocht wekte, werden eenige dier exemplaren onderzocht, waarna bleek dat ze geen natuurlijken dood waren gestorven. Vatten wij nu dit alles tot één bundeltje saam, zoo zal het niemand verwonderen, dat den moor denaar een waarschuwing is toegekomen langs boven voornoemden weg. Geenszins overbodig acht ik het, en met mij alle weldenkende naar oplossing hunkerende men schen, even de vragen te laten volgen, welke hier op eens ieders lippen liggen: a. Zouden er éénzijdige menschenvrienden te vinden zijn, die reeds beducht uitzien naar den dag, dat jachtopzieners overbodig zijn? (Voor de luxe worden ze niet gehouden). b. Zou Poortvliet ook hondenhaters van ver dachte reputatie, wars van alle goede werken, misschien zelfs niet geschikt door hun karakter den soldatenrok te dragen, onder zijn zielen aantal tellen, die dat nachtelijk vuurwerk of dien verboden boom met zich dragen, om alzoo alleen- heerscher in den nacht te blijven, en de land bouwers ongemoeid en ongestoord van gevederde bunsings te verlossen?? Wat de antwoorden daarop ook wezen mogen, ieder mensch van karakter is het met mij eens, dat bij ontdekking van dien laaghartigen moor denaar of bedreiger der vrijheid, overlevering aan de Justitie geen dag en geen uur mag worden uitgesteldVoor zulke hyena's in menschen- gedaante is geen maatschappelijke plaats! Een menschenvriend en hondenbeschermer. STOOMBOOTDIENST April. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: smidd. 4,30 Van Zierikzee Zaterd. 6 Zond. 7 Maand. 8 Dinsd. 9 Woens. 10 Dond. 11 Vrijdag 12 Zaterd. 13 sraorg. 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 4,- 4- Zaterd. 6 Zond. 7 Maand. 8 Dinsd. 9 Woens. 10 Dond. 11 Vrijdag 12 Zaterd. 13 'smorg. 'smidd. 7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 6,30 7,— 7,30 3- 3,- 3,- 3,— 3,- 3,- 3- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bij wagen naar Goes worden getelegrafeerd. Ondertrouwd: JOOS JACOBUS VAN DE VELDE Jz. en JACOMINA DE GRAAFF CD. Kamperland, Poortvliet, 3 April 1907. ZWAMMERDAM, levert prima Ooudsche Kaas van 4 - 4Kilo tegen f 0,40 per Kilo; ook prima Edammers f 1,50 per stuk of f 2,80 per 2 stuks, franco per post tegen rembours. Voor H.H. winkeliers speciale prijzen en conditiën. Heden overleed ons geliefd Zoontje en Broertje Hendrik Willem in den ouderdom van bijna 1 jaar. Elkerzee, 2 April 1907. W. JONKER. C. JONKER—van der Maas. Heden werd van onze zijde weg gerukt, ons geliefd Dochtertje Jacoba Elize, op den jeugdigen leeftijd van vijf maanden. D. VAN DER MAAS. C. M. VAN DER MAAS- van Nieuwenhuijzen. Tholen, 2 April 1907. Rijksveearfts, Zierikzee, belast zich met het inenten van Varkens tegen de Vlekziekte. Zich te vervoegen: Voor Ouvverkerk bij K. v. OOST. Nieuwerkerk JOH. L1EVENSE. Oosterland L. FONTE1JNE. Sirjansland J. DE RIJKE. Bruinisse S. BAL. Kerkwerve L. KLAASSE. Noordgouwe A. JONKER. Zonnemaire L. E. v. SPLUNTER. Dreischor J. P. HANSE. N.B. De meest geschikte tijd voor het inenten is 't laatst van April of 't begin van Mei. Gemeente-Administratie. Bij ondergeteekende bestaat gelegenheid om theoretisch en practisch te worden opgeleid in de Gemeente-Administratie ook voor het examen. BOERS, Secretaris van Bruinisse. ■I op S Juni 10O7, waarvoor toestemming is verleend bij Kon. besluit van den 24 Januari 1907, no. 37. LOTEN zijn bij den éérstondergeteekende verkrijgbaar. I lot voor f I,—. II loten - 10, 110 - 97,50. Namens het Comité, J. VAN DER VLIET Cz.( Voorzitter. J. VAN OS, Secretaris. Te U.OOP: Een nieuwe ROLBLOK, (den blok bestaat uit drie stukken), bij J. A. SOETENS, Wagenmaker te Poorfvliet. TE KOOP AANGEBODEN: 1000 bossen versch Rijshout, geschikt voor Mandenmakers en Kribwerken, 800 geschaafde en geploegde 1 X 8en Binten 8X11; Vlotdelen 1X11, IJsel- steen, enz. Alles voor spotprijzen. Te be vragen Badhuisweg 27, Den Haag. Blauw en wit Kastpapier, met en zonder uitgeslagen Rand, groot en klein formaat. Kastranden, ruime keuze, billijke prijzen. Groot Misdruk a 25 cent per boek. Boekh. H. G. KROM, Haven plein, Zierikzee. ONFEILBAAR MIDDEL tegen diarrhee bij Kalveren. Toegepast op 22 Kalveren bleek dit middel, volgens gebruiksaanwijzing, op alle 22 den gewenschten uitslag bekomen te hebben. Verkrijgbaar in flacons van f 1.— bij L. BEIJE, Oosterland, Hoofd-depóthouder voor Schouwen en Duiveland. Op elke plaats wederverkoopers gevraagd tegen provisie. Levering van ORGELS naar de nieuwste constructie, onder langjarige garantie van deugdelijkheid. Ook voor kleine kerken. Vele aanbevelingen. wit en gekleurd, zonde en met Schulpranden. bij Boekh. S. OCHTMAN ZOOL Zierikzee, Hoek Appelmarkt. bericht de ONTVANGST van een prachtige zending gekleurde en zwarte, geschikt voor VrouwenMeisjes en Kinderen alsmecfl ook ruime keuze in 12 KONINKLIJKE O Ï3- CD C/5 O fi) cr 2, 5' r s fi) e o i (de heer H. G. v. d. Doel, 393 Vischslo; Bruinisse: mej. W. S. Roukema. Goes: de heer F. J. Boone. Tholen: de heer L. Paulusse. Middelharnismej. Wed. P. de Rooij—Hartogs. Scherpenisse: mej. Hartog—Bolier. St.-Maartensdijk: de heer A. M. Coomans. Noordwelle: de heer L. Zonruiter. Stavenisse: de heer M. P. Tazelaar. Dreischor: de heer A. Phernambucq. Haamstede: de heer G. Gilijamse. St.-Annaland: de heer J. Hoge Pzn. Ouddorp: de heer C. de Mooij Kzn. Wissekerke: de heer M. H. Marcusse. Vleeschvoedermeel, Gedroogde Spoeling, Ka toenzaadmeel, Grondnotenmeel, Rijstmeel, Gluten meel, Melasse Paardenvoer, Melasse Melk- e Mestvoer, Gemengd Varkensvoer met Vleeschmee Lijnkoek, Lijnmeel, Lijnkoekschilvers, enz. en; koopt men het beste en b i 11 ij k s t e b IMAN J. VAN DER HAVE te Rotterdam. Prijzen op aanvraag. Vertegenwoordiger de hee H. A. GELUK te Zierikzee, die tevens belast met de afgifte der goederen. ge gaarne een HELD ER 1 WASCH wilt hebben, vraag dan bij uw winkelier uitdrukkelijk een pak met „DE WOLF", van waarmede alle voorwerpen door iederee gemakkelijk verguld of verzilverd kunne worden, voorhanden bij R. W. J. OCHT MAN, OM" Papiermagazijn. Prijs 20 cent per doos. Op alle plaatsen wederverkoopers gevraagd H.H. LANDBOUWERS! Het beste adres voor Tolhout, Draad palen, Perkoenpalen, Boonstaken, Heipalei Polderboomen, Eike- en Maste Musterc Dijkmaterialen, enz. enz., is bij D. v. d. WATERING—FRANKEN. Haven, Bonte Brug, Bergen-op-Zoom. Vraagt prijsopgaaf. Advertentiën en Abonnementen voor de Zierikzeesche Nieuwsbode en all andere, zoo binnen- als buitenlandsch Courantenworden aangenomen door Boekh KROM, Havenplein, Zierikzee. Nieuwe Cement-Lijm, waarmede alle voorwerpen duurzaan gelijmd of gerepareerd kunnen worden voorhanden in het Papiermagazijn va> 3«r R. W. J. OCHTMAN. M" Appel markt. Prijs 10 cent per fleschje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 6