Zaterdag 6 April 1907. Eerste Blad. el taps van de Haan. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Couran t). Openbare Aanbesteding Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIËHIKZËËSËIIË NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8445. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote tetter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit irie bladen. Te pachten: Schriftelijke aanbiedingen bij den Burgemeester. Verkoopiug Strandgoed. De BURGEMEESTER-STRANDVONDER van liF.RlKZF.F. zal, op Zaterdag den 6 April 1907, i?s middags te 12 uur, op het Havenplein om Imtant geld, in het openbaar verkoopen: eenige Strandgoederen, Instaande in: 1 vuren balk, lang pl.m. 8 Meter, Ki luiken, 28 merkels, loopplanken, bokkepooten, liz. ZiF.itlKZEE, den 27 Maart 1907. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Woensdag den 10 April 1907, des voor- iddags te 11 ure, ten Raadhuize van: 'et aanbrengen van eene betonkade op een gedeelte van- den West- havendijk nabij het Hoofd. Aanwijzing op Maandag 8 April e.k., des >ormiddags te 10 uur, waartoe gegadigden oeten bijeenkomen ten kantore van den emeentebouwmeester, bij wien inmiddels inlich- igen te bekomen zijn. Bestekken met bijbehoorende twee teekeningen jn verkrijgbaar ten kantore van den Gemeente- juwmeester, tegen betaling van 30 cent. laatsing van Kinderen op de School B. (1 Mei 1907). Zitting van Commissarissen dier School in het hoollokaal aan het Kerkhof (hoofd de heer VAN DER HAVE), op Zaterdag den 20 April k., des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en oordeelen der aanzoeken om plaatsing van nderen op die School. Om als leerlingen op de School B te worden toegelaten, moeten de 'kinderen den leeftijd van zes jaren hebben bereikt, of dien voor het einde van het kalenderjaar moeten bereiken. laatsing van Kinderen op de School A. (I Mei 1907). Zitting van Commissarissen dier School in het hoollokaal in den Wevershoek (hoofd de heer VAN BALLEGOOIJEN), op Zaterdag den April e.k., des avonds te 8 uur, tot het ont- ngen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing n Kinderen op die School. Om als leerlingen op de School A te worden toegelaten, moeten de kinderen den leeftijd van vijf jaren en a<±t maanden hebben bereikt. In Nederland loopt de ministeriëele isis, die de rechterzijde deed ontstaan aan de linkerzijde het regeeren on- logelijk te maken, gelukkig weldra ten nde. Het Ministerie zal, nu de bewerkster :r crisis weigerde de regeermacht over nemen, op uitnoodiging der Koningin in ontslag intrekken. Alleen Generaal aal, die inmiddels tot lid derzelfde imer benoemd is, die de Oorlogs- -grooting verworpen heeft, zat door een ideren Minister van Oorlog vervangen orden. Die vervanging beteekcnt slechts n wisseling van personen, niet van Klsel, want Staal's opvolger, die reeds et name wordt aangeduid, :tal in de ietsporen treden van zijn voorganger trekkelijk het wegzenden van hei blijvend deelte. De Fransche troepen -hebben, teneinde n hun eischen, gesteld weg;ens den lord van de Marrokkaansche menigte op n Franschen onderdaan, meer kracht bij zetten de Marokkaansche stad Oudjda zet. De bezetting had een zeer vrede- vend verloop. Aan den Pacha van Oudjda ird door een boodschapper, g ezonden or den bevelhebber van het bezettings- rer, mededeeling gedaan van de a;inkomst r Fransche troepen, waarop de Pacha, rgezeld van eenige ruiters, naar buiten ed om den bevelhebber te spreken. Deze elde hem toen mede, wat tot het bezetten r stad aanleiding gaf, hem daarbij vriendelijk verzekerend, dat aan niemand der ingezetenen eenig leed zou worden aangedaan. De Fransche troepen trokken hierop met ontplooide vaandels en slaande trom de stad binnen, aangegaapt door een nieuwsgierige, samengestroomde menigte. Of deze bezetting, waarmede men in Oudjda zeer ingenomen is, een duurzaam karakter zal dragen, zoodat zij een inbezit neming wordt, zal de tijd moeten leeren. De onlusten in Rumenië zijn, dank zij het krachtig optreden der regeering, met geweld van wapenen bedwongen. Het verlies aan menschenlevens is echter groot, afgezien nog van de millioenen schade, die door de oproermakers is aangericht. In de Russische Rijks-Doema heeft zich de afgevaardigde Sigof beklaagd, dat hij door de kozakken met een zweep is af geranseld. De Minister van Justitie ver dedigde de kozakken, die, nadat zij een samengeschoolde volksmenigte vruchteloos tot uiteengaan gesommeerd hadden, met hun zweepen er op sloegen, en bij die gelegenheid ook Sigof, die zich te midden van die menigte bevond, raakten. De Doema heeft een uit 80 leden bestaande commissie benoemd, teneinde deze aan gelegenheid te onderzoeken. De Minister van Finantiën, Kokofzef, heeft de begrooting ingediend. In zijn mondelinge toelichting er van wijst de Minister op de noodzakelijkheid om de begrooting te onderzoeken en goed te keuren, daar een groote staat als Rusland niet normaal kan bestaan zonder een behoorlijke begrooting, die de levensvoor waarde is voor iederen staat. Mocht de begrootingscommissie bij het onderzoek van de begrooting der regeering fouten ontdekken, dan zou de regeering bereid zijn die te erkennen. Rusland kan sommige uitgaven, als de aflossing van leeningen en andere uitgaven van economischen aard niet verlagen, daar anders ook de ont vangsten zouden verminderen. Met veel moeite is de Minister er in geslaagd voor 1907 met de bestaande inkomsten toe te komen. De gewone begrooting sluit zonder tekort, alleen de buitengewone wijst een nadeelig saldo aan, hetgeen echter geen reden tot ongerustheid behoeft te zijn. Iedere staat heeft onder dezelfde omstan digheden zijn toevlucht tot leeningen genomen. De onlusten, die het vaderland teisteren, moeten ophouden, opdat ieder wete, dat hij weêr rustig kan werken, en de vruchten van zijn arbeid genieten. Het herstel van Rusland's crediet en van zijn finantiën zullen dan niet uitblijven, zooals te verwachten valt van een land, dat onuitputtelijke rijkdommen heeft en 150 millioen inwoners telt. Hij vraagt ten slotte den leden der Doema aan de verbetering der finantiën mede te werken, en de begrooting onmiddellijk in handen van de begrootingscommissie te stellen. (Toe juichingen aan de rechterzijde). De gewezen Minister, Kuttler, lid van de kadettenpartij, besprak de begrooting uitvoerig, en kwam tot het resultaat, dat zij aan helderheid en duidelijkheid vpel te wenschen overliet. (Toejuiching van de linkerzijde en van het centrum). De Minister van Finantiën wederlegde de aanvallen van Kuttler, en wijst er nog maals op. dat alleen de binnenlandsche onlusten de oorzaak zijn van de buiten gewoon hooge rente, die Rusland voor zijn leeningen moet betalen, maar dat ook Frankrijk en Engeland duurder hebben moeten betalen na de door oorlog ontstane crisissen. De rede van den Minister maakte blijkbaar een goeden indruk. NEDERLAND. Apeldoorn, 4 April. In verband met de aanwezigheid op Het Loo van het Hof is er op Hoogsoeren een brigade mare chaussee gedetacheerd en de brigade te Apeldoorn is versterkt. Rechercheurs van den veiligheidsdienst der Koningin bemerkten hedenmorgen te Apeldoorn een als heer gekleed persoon, die zich zonderling gedroeg. Hij begaf zich in de richting van Het Loo, en weigerde de politie te Apeldoorn naar het bureau te volgen. Toen hij, onder verzet, ge arresteerd was, trachtte hij onderweg te ontvluchten. Hij is vermoedelijk een zenuw lijder; later is hij onder toezicht en belofte van te zullen vertrekken vrijgelaten. Zierikzee, 5 April. Aanstaanden Dinsdag 9 April hoopt de heer Commissaris der Koningin de gemeenten Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Oos- terland en Bruinisse te bezoeken. Wij vernemen, dat bij het Belgisch ministerie van zeewezen het voornemen bestaat, de drie lichtschepen van onderzee- kloksignalen te voorzien. De Maatschappij stoomschip „Richard" te Ter Neuzen, heeft het dividend over het boekjaar 1906 vastgesteld op 3 pCt. Scherpenisse, 4 April. Op einde Maart van het vorige jaar werd er bij een land bouwer alhier in den nacht een veulen en een kalf geboren; nu, juist één jaar geleden, werd er bij denzelfden landbouwer, in denzelfden nacht door hetzelfde paard en dezelfde koe ieder weer een jong ter wereld gebracht. St.-Maartensdijk. In deze gemeente, behoorende tot het kiesdistrict Tholen voor de Prov. Staten en tot het kiesdistrict Goes voor de Tweede Kamer, iseenanti- rev. kiesvereeniging opgericht met aan vankelijk 25 leden. Oud-Vosmeer, 3 April. Op een heden gehouden gecombineerde vergadering van afgevaardigden van anti-revolutionnaire kiesverenigingen uit 't kiesdistrict Tholen en genoodigden werd definitief als candidaat gekozen voor de Provincitrfe Staten (tegen over het aftredend lid jhr. de Casembroot) de heer I. van Es, burgemeester van Scherpenisse. Door den gemeenteraad alhier is aan Heeren Gedeputeerde Staten goed keuring gevraagd van het besluit tot onttrekking aan den openbaren dienst en overdracht aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. alhier van den gemeentetoren en den noordelijken kerkvleugel, welke eigendommen voor f 100 worden afgestaan, onder verschillende voorwaardeno. m. dat de klok en het uurwerk bij eventueelen kerkbouw in den nieuwen toren zullen geplaatst worden. Door het gemeentebestuur is op hun verzoek aan de aandeelhouders van de weegbrug „Recht voor Allen" toegestaan aan de westzijde van de Veerstraat een nieuwe weegbrug te plaatsen; dit verzoek werd gedaan, omdat de tegenwoordige plaats aan het Stoofhof zeer ongeschikt voorkwam. Goes. Het Harm.-Gezelsch. „Euphonia" mag zich in de blijvende belangstelling der ingezetenen verheugen. Leden, die door overlijden of vertrek uit de gemeente bedanken komt bijna niet voor aan de Vereeniging ontvallen, worden door toetreding van nieuwe ruimschoots vergoed. De Vereeniging verkeert in bloeienden toestand, tot welken bloei het wakker bestuur zeker niet het minste bijdraagt. Over 1906 is ontvangen f 703.90 en uitgegeven f 638.58, zoodat er een goed slót is van ruim f 65, zeker een gunstige uitzondering op vele andere vereenigingen, die voortdurend met een tekort moeten worstelen. Voor 1907 is f 665 in ontv. en uitg. geraamd. In den afgeloopen zomer gaf het Gezelschap 1 i concerten met inbegrip natuurlijk der volksconcerten in de tent op de Groote Markt. De heer Temperman werd als bestuurs lid herkozen, terwijl in plaats van den heer P. Govers, die bedankt had, gekozen werd de heer J. Govers. Enkele leden der nieuwe Schiet- vereeniging „G. O. E. S." hebben zich in den wedstrijd te Middelburg, op 't Zand, kranig gehouden. Met hun vijven behaalden ze 412 punten van 't maximum 500. De voorzitter, de heer Panhuyzen, behaalde op de eerebaan 91 punten van de 100. Tot lid-werkgever van den Raad van Beroep (Ongevallenwet) te Middelburg is door Gedep. Staten benoemd de heer J. P. v. d. Heil, loodgieter, en tot diens plaatsvervanger de heer J. Adriaanse, smid, beiden woonachtig alhier. Op Dinsdag 21 Mei zal te Goes een partijdag worden gehouden, uitgeschreven door het prov. comité van anti.-rev. kies verenigingen in Zeeland. De gemeente Rilland heeft een geld- leening van f 7500 onderhands afgesloten tegen 5 pCt. Middelburg. Woensdagavond hield de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging een vergadering, waarin o. a. de defensie paragraaf van den vrijz.-dem. bond werd besproken, waarmede de vergadering zich in hoofdzaak kon vereenigen, hoewel op enkele punten wel wijziging werd wensche- lijk geacht, en zal den afgevaardigde naar de te Zaandam te houden vergadering van den bond worden opgedragen met het gevoelen dezer vergadering rekening te houden. Tot afgevaardigde naar de alge- meene vergadering werd benoemd de heer H. L. Gerth van Wijk, en tot zijn plaats vervanger de heer L. A. E. van der Ley. Als voorloopige candidaten voor de verkiezing van leden der Prov. Staten werden genoemd de heeren jhr. C. J. J. A. van Teijlingen (aftr. lid), jhr. mr. L. Schorer, burgemeester van Middelburg, J. Polderdijk te Nieuw- en St.-Joosland, Herman Snijders en mr. F. J. Sprenger te Middelburg, L. Krijger te Biggekerke en J. Cevaal te Grijpskerke. Aan het strand te Koudekerke (Wal cheren) is aangespoeld een vat wijn, ge merkt 213 L O J Carthirade „Lucation". Vlissingen, 5 April. Uit Kiel wordt aan de Köln. Zeitung het volgend bericht gezonden De „Lothringen" is uit Vlissingen binnen gekomen. Officieren en manschappen prijzen allen de gastvrijheid en de hartelijke ontvangst, hun door de Nederlanders bereid. Het bevel van den Keizer om naar Vlissingen te vertrekken, kwam geheel onverwacht, zoodat op de heenreis nog de laatste hand moest gelegd worden aan de uitrusting om het schip op waardige wijze aan de De Ruyterfeesten te doen deelnemen. Bij het binnenkomen zag de bemanning duizenden menschen op de pier. Storm achtige welkomstkreten weerklonken. Prins Hendrik, de autoriteiten en de burgerij lieten het niet aan eerbetuigingen ontbreken, te meer daar de „Lothringen" het eenige vreemde oorlogsschip was, dat ter eere van het nationale feest een bezoek aan Vlissingen bracht. Honderden Nederlanders bezochten de „Lothringen", welks officieren en man schappen hun zeer bereidwillig tot gids strekten. Het viel zelfs onzen manschappen zeer gemakkelijk zich aan de Hollanders begrijpelijk te maken. RECHTSZAKEN. Naar wij vernemen zal de behandeling der strafzaak De GeerLefèvre de Montigny in hooger beroep, voor het gerechtshof te Amsterdam, aanvangen hoogstwaarschijnlijk op 21 Mei a.s. Het vorige jaar Juli geraakte te Middelburg een jeugdig meisje onder een lorrie, waarmede voor de naamlooze ven nootschap houthandel voorheen G. Alberts Lzn. Co. aldaar, hout vervoerd wordt. Het meisje werd zoodanig verwond, dat een been moest geamputeerd worden. Heden, Vrijdag, werd nu door de recht bank te Middelburg, in verband met dit ongeluk, j. A. P., 64 jaar, opzichter bij genoemde vennootschap, wegens het door schuld aan een ander veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. KERKNIEUWS. De Synode der Ned. Herv. Kerk be noemde tot kerkelijk hoogleeraar in de theologie aan de hoogeschool te Leiden den heer dr. H. M. v. Nes, rector aan de Zendingsschool te Rotterdam. Scherpenisse, 4 April. Het orgel voor de Ned. Herv. Kerk is reeds eenige dagen geleden per scheepsgelegenheid aange bracht. Ze zijn reeds druk bezig met den bouw. Men vermoedt, dat de inwijding over 14 dagen zal plaats hebben. Aanbestedingen, Ver' tapingen, enz. Oud-Vossemeer. Alhier is aanbesteed door het bestuur van het Waterschap de levering van circa 8 a 900 M3. onderhouds- grint, waarvoor het minst is ingeschreven door J. C. Vermeulen te Steenbergen voor f 2,15 per M3.; het grintvervoer werd aangenomen door C. Quakkelaar te Oud- Vossemeer voor f 0,85 per M3. De leve ring van circa 130 ton steenkolen (Engelsche vlamkolen) voor het Stoomgemaal door PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duivel Zondag 7 April 190 7. a n d. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Nam. twee ure: ds. G. Th. van Beusekom, pred. te Ochten. Herv. Kerk te Serooskerke: 'sNam. twee ure: ds. Van den Broek van Brouwershaven. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorin, half tien ure: ds. De Jagher. (Doops- bediening). Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Nam. twee ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: dsJapchen. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: Driemaal Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Horjus. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Beusekom van Ochten. Geref. Kerk te Zonnemaire: *sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. De Jonge. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ureds. Schouten. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. v. d. Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sVoorm. half tien ure: ds. Van der Vlugt, pred. te Zuidzande. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5,15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: Geen dienst; 'snam. twee ure: ds. Ruijsch van Dugteren. Geref. Kerk. te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Kamsteeg. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Voorbereiding H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Idem. (Bevestiging nieuwe lidmaten). Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël II 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone samenkomst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1