ZIE1UKZEESEHE NIEUWSBODE. Donderdag 4 April 1907. Eerste Blad. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en ProVincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8444. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar otaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. NEDERLAND. Rotterdam, 2 April. De vorige week Zaterdag waren uit Berlijn gevlucht de >roodbakker H. G. en diens vrouw, die ip het punt stonden failliet te gaan en laarom alles verkochten en zich uit de roeten maakten naar Rotterdam om per i.s. „Potsdam" naar Amerika de wijk te lemen, waardoor de schuldeischers naar tun dubbeltjes konden fluiten. Zij kwamen juist te laat om nog per .Potsdam" te kunnen vertrekken en namen iaarom hun intrek in een logement aan le Hoogstraat, om a.s. Zaterdag per s.s. .Nieuw-Amsterdam" naar New-York te runnen gaan. De Berlijnsche justitie kreeg de lucht :r van, dat zij hierheen waren en telegra- eerde aan de recherche, die daarop Zaterdagavond het echtpaar inrekende 'erdacht van bedrog en benadeeling der rediteuren. In hun bezit was ook een groote hoe- 'eelheid bagage. Zij zijn voorloopig op- ;eborgen in het huis van bewaring. In den nacht van Zondag op Maandag >m halftwee kwam een huurrijtuig van ,en stalhouder K. alhier, bestuurd door len koetsier H. v. d. B.de Kortenaer- traat uitrijden in de richting van den ïendrachtsweg. De koetsier, die eenigszins slaperig bleek zijn, verzuimde op zij uit te halen en eed dwars over de beide tramsporen den Vestersingel in, van het vrij hooge gras- ijkje. Koetsier, paard en rijtuig geraakten te vater, en het rijtuig sloeg bovendien om. Eenige burgers redden den koetsier en rachten hem naar het politie-bureau Vitte de Withstraat, waar zij van het oorgevallene kennis gaven. Dadelijk gingen enige agenten met dreggen naar den Vestersingel en slaagden er in het paard p het droge te brengen. Het arme dier bleek evenwel een poot hebben gebroken en moest op een leeperswagen naar het abattoir worden ervoerd. De koetsier was zoo onder den indruk, at hij eerst om 6 uur 's morgens het lolitie-bureau kon verlaten. Het rijtuig is eerst hedenochtend op het roge gebracht kunnen worden. Door eigen onvoorzichtigheid ge- aakte Tweeden Paaschdag de 20-jarige rielrijder W. B. alhier met zijn fiets onder e paardentram op den Bergweg te Hille- ersberg. Hoewel de koetsier uit alle macht :mde, kon deze een ongeluk niet voor omen en het gevolg was dan ook, dat B. ijn arm brak, een hoofdwond bekwam n zijn rug ernstig bezeerde. B. werd per brancard naar Rotterdam ervoerd en in het Diaconessenhuis ter erpleging opgenomen. - Zierikzee, 3 April. Maandagavond gaf Ie Rederijkersvereeniging „Concordia" in e Concertzaal alhier een openbare uit- oering, die druk bezocht aan de vele ezoeksters en bezoekers een hoogst enotvollen avond verschaft heeft. Opge- oerd werd „Weldoeners der menschheid", en tooneelspel in drie bedrijven van elix Philippi. Het stuk boeit in hooge late, en dit is, men moge over de uit- 'erking der strekking er van door den jteur verschillend denken, toch de hoofd- lak. Met gespannen aandacht volgde men p ontwikkeling der handeling. Over het gemeen werd voortreffelijk gespeeld, itgeen tot het welslagen der uitvoering niet geringe mate het zijne bijdroeg, et publiek dit bewezen ook de harte- ke toejuichingen was over de voor- elling hoogst voldaan. Als nastukje •egen we na de pauze een klucht in één idrijf „leder het zijne" van j. Tersteeg. e entre-actes werden op aangename wijze aangevuld door de welluidende, opwekkende muziek van het orkest der Harmonie- vereeniging „Prins Hendrik der Neder landen" te Rotterdam, dat onder leiding van den heer S. P. van Leeuwen Jr. ver schillende mooie nummers ten gehoore bracht. Met een bal, dat voorzeker wel zeer geanimeerd zal geweest zijn, werd de openbare uitvoering besloten. Ook de uitvoering der Rederijkersver eeniging „Advendo" in de Concertzaal mocht zich in een druk bezoek verheugen. Het uitgebreide programma toonde aan, dat de Vereeniging den wenk had ter harte genomen,|om in plaats van verschrikkelijke drama's en melodrama's, kleine stukjes te geven, die zoowel voor het publiek als voor de werkende leden aangenamer zijn. Opgevoerd werden: één dramatische schets, drie komische duetten, één blijspel en één komische scène voor dertien personen. Vooral de hoofdpersonen vervulden hunne verschillende rollen op uitstekende wijze, terwijl de anderen hen daarbij flink ter zijde stonden. Het was een avond vol afwisseling, waarbij het publiek zich kostelijk amuseerde. Ook hier besloot een opgewekt bal den avond. Uit de 28 sollicitanten naar de betrekking van gemeentebode is door Burgem. en Wetli. benoemd J. C. Lunen- berg alhier. De heer J. Wolt, vroeger cipier van het huis van bewaring alhier, is benoemd tot adjunct-directeur van de strafgevangenis te Alkmaar. Tal van ingezetenen hadden op een lijst, die met toestemming van den burge meester dezer gemeente hun was aan geboden, geteekend, teneinde de kinderen van ons stadje in de gelegenheid te stellen een voorstelling, die Zaterdagnamiddag door den heer Jean Kleyn op de bovenzaal van het „Huis van Nassau" uitsluitend voor hen gegeven is geworden, te kunnen bijwonen. Dat tal van kleinen van de niet dagelijks voorkomende gelegenheid gebruik gemaakt hebben (wij vernamen van 500), en daarbij volop genoten hebben, kan men begrijpen. Aan het verslag van het woning- onderzoek gehouden vanwege de Gezond heidscommissie zetelende te Tholen, in de zeven tot haar dienstkring behoorende gemeenten is blijkbaar veel zorg besteed. In het geheel werden 2661 woningen onderzocht. Geen kleinigheid! De uit komsten van dit omvangrijk onderzoek zijn verwerkt en verzameld in achttien tabellen. De commissie is door de uitkomsten tot het resultaat gekomen, dat in alle gemeenten toestanden bestaan, die dringend verbetering eischen. Een aantal woningen zijn aan te wijzen, met zóó vele en zóó groote gebreken, dat ze feitelijk voor woning ongeschikt zijn te achten. Om tot verbetering te komen, zou noodig zijn op ruime schaal tot onbewoonbaarverklaring over te gaan. Te St.-Maartensdijk zouden daarvoor 80 woningen in aanmerking komen. Deze maatregel is echter voorloopig niet toe te passen, omdat ware woningnood bestaat. Er zijn geen bewoonbare huizen beschik baar, zoodat voor de bewoners der te ontruimen woningen geen onderdak zou te vinden zijn. in de eerste plaats is dus noodig, dat op ruime schaal arbeiders woningen gebouwd worden. Daarom is het gewenscht, dat in de verschillende gemeenten bouwvereenigingen in den zin der Woningwet werden opgericht. Tot nu toe hebben pogingen om tot dergelijke vereenigingen te komen gefaald. Blijkt ook verder het particulier initiatief onvoldoende, dan rust op de gemeenten de plicht om gesteund door rijk en provincie voor aan bouw van woningen te zorgen. Wij hebben reeds met een kort woord gewag gemaakt van het geschrift, waarin door mr. W. Polman Kruseman, secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, Frederik Nagtglas uit zijn wer ken geschetst wordt. Dit belangwekkend geschrift, dat met het portret van Frederik Nagtglas prijkt, kan niet anders dan ons Zeeuwen groot belang inboezemen, omdat deze verdienstelijke letterkundige veel geschreven heeft, dat op Zeeland, hetwelk hij liefhad, betrekking heeft. Geboren in Utrecht heeft hij het grootste deel van zijn leven in Zeeland doorgebracht. Ook te dézer stede, waar hij de betrekking van arrondissements-ijker bekleedde, heeft hij zeven jaar gewoond. Wij raden belang stellenden aan, die omtrent het leven en werken van Nagtglas een en ander wenschen te weten, zich dit van studie getuigend geschrift van mr. W. Polman Kruseman aan te schaffen. Aan het verslag over 1906 der Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam ontleenen wij het volgende: De gunstige uitslag van de proefnemingen met reddingsbooten, voorzien van motoren, heeft geleid tot onderhandelingen, teneinde in één der booten van de Maatschappij een zoodanige inrichting aan te brengen, en deze in staat te stellen om tegen wind en getijde in, de plaats te bereiken, waar haar hulp gevorderd wordt. De bedoeling is de proef te nemen met de boot, ge- stationneerd te Burghsluis, alwaar geen sleepkracht aanwezig pleegt te zijn. In den loop van het jaar 1906 werden 51 personen door de booten der Maat schappij gered. Wij hebben reeds met een enkel woord gewag gemaakt van het door den heer L. J. Mol uitgegeven geschrift, be vattende geologische beschouwingen in verband met Landbouw en Polderwezen. Uit het voorwoord bespeuren wij, dat dit geschrift een uitbreiding is van zijn in 1904 in het licht verschenen brochure, tot titel voerend „Een geologische be schouwing in betrekking tot Zeeland". Schrijver is van meening, dat ofschoon de vloed van 12 Maart voldoende heeft bewezen, dat het water in geheel Zeeland over de lippen gekomen is, dat nog ernstiger overstroomingen, zooals die van 1530 en 1532, te duchten zijn. Het is jammer, dat dit met veel kennis van zaken geschreven geschrift niet in den handel is, want het bevat veel wetens waardigs, vooral voor hen, die bij een goede oeververdediging belang hebben of daarvoor moeten zorg dragen. Zooals in ons vorig nummer reeds is vermeld, is de heer I. van Houte, burgemeester der gemeente Oostburg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ter eere van den nieuw benoemden ridder werd druk gevlagd, en hem werd Maandagmiddag door de muziekvereeniging een hulde gebracht, bestaande in het uitvoeren van eenige nommers. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Oranje-Nassau-Hypo- theekbank, gevestigd te 's-Gravenhage gehouden den 27sten Maart, werd, na goedkeuring van de balans en de winst en verliesrekening, het dividend over 1906 vastgesteld op 10J pCt. van het gestort kapitaal, De aftredende commissarissen, de heeren S. J. van den Bergh, K. G. Goede- waage, en W. E. Hyink werden herkozen, terwijl in de plaats van wijlen den heer A. D. Voigt tot commissaris gekozen is dr. C. Lely, oud-minister van waterstaat handel en nijverheid, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's-Gravenhage, die tevens zal optreden als lid van den Raad van Toezicht der bank. De gezamen lijke reserves inclusief het premiënfonds der pandbrieven bedroegen op 31 December 1906 f 122.536.02j. Door het ministerie van waterstaat is aan de naaml. vennootschap constructie werkplaatsen, machinefabriek en scheeps werf, voorheen H. T. Landsman Zoon te Schiedam, de bouw opgedragen van een stalen motorboot met 2 motoren, ieder van 20 paardenkracht, ten dienste van het veer tusschen Ameland en Holwerd, voor een bedrag van f 17845. Serooskerke. De opgemaakte en vast gestelde kiezerslijst voor 1907/8 bevat 37 namen van kiezers voor leden der Tweede Kamer en Provinciale Staten. Noordwelle. Het aantal kiezers voor leden der Tweede Kamer en Provinciale Staten bedraagt volgens de opgemaakte en vastgestelde kiezerslijst voor 1907/8 voor deze gemeente 76. Renesse. Op de vastgestelde kiezerslijst voor 1907/8 komen voor deze gemeente 147 namen voor van kiezers voor leden der Tweede Kamer en Provinciale Staten. Westelijk Schouwen. Uitgelokt door het prachtige lenteweer bewogen zich met de Paaschdagen zeer vele wandelaars en fietsers, laveerend tusschen de voetgangers door, langs Schouwen's heerlijke dreven. De groenende weiden om zich, de bottende boomen en het struikgewas met zwellende knopjes langs den weg, de ont luikende gele narcissen op het veld, boven akker en weide de opstijgende jubelende leeuwerik, zich verliezend in het luchtruim, aan den helderen blauwen hemel de lachende zon, die haar koesterende stralen bundels zendt naar de ontwakende aarde, ziedaar de groote aantrekkelijkheid van het buiten willen zijn. Ook het strand had op die dagen druk bezoek. Kalm en vredig lag daar de rustelooze effen zee, die hare spiegelende golfjes met zachten drang over het breede strand voortbewoog. Aan den voet of op de kruin der duinen vlijden zich velen neer om te genieten van het heerlijk schouwspel, dat de zee hun aanbood, van de frissche gezonde lucht, die hun uit de zee tegemoet kwam. Dreischor. J.l. Maandag herdacht de heer A. P. van Dijk alhier den dag, waarop hij vóór 25 jaar de betrekking van machi nist aan het stoomgemaal aanvaardde. Talrijk waren de blijken van belangstelling, die hij bij deze gelegenheid ontving, terwijl het polderbestuur den jubilaris, als blijk van waardeering, een paar fraaie geschenken aanbood. Zondagavond omstreeks 7 uur ont stond hier, door onbekende oorzaak, brand in de woning van J. v. d. L. Gelukkig, dat het spoedig ontdekt werd. Daar de bewoners afwezig waren, verschafte men zich toegang door het raam, en mocht men er in slagen den brand te blusschen, zoo dat de schade betrekkelijk gering was. Zijpe. Maandagmorgen werden uit het eiland Schouwen—Duiveland alhier door de tram aangebracht 338 bussen melk, terwijl nog uit deu Anna-Jacoba-Polder 58 werden bijgevoegd, zoodat te zamen 396 bussen op de stoomboot „Minister Lely" werden ingeladen. Dit groote getal valt zelden voor. St.-Filipsland, 3 April. Er heerscht hier totaal gebrek aan drinkwater. Zelfs de publieke bakken, die anders nog geruimen tijd een redder in den nood zijn, hebben het door de vele vreemden, die hier tijdelijk gevestigd zijn, geheel begeven. In den Anna-Jacoba-Polder hebben 2 dames elkaar gisteren aardig toegetakeld. De ééne had de noodige krabben in 't gelaat, terwijl de andere met een klomp zoodanig op 't hoofd bewerkt was, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Slaakdam. De werkzaamheden betreffen de het maken van den nieuwen zeedijk ten noorden van den Slaakdam zijn reeds in vollen gang. Niet minder dan pl.m. 350 menschen zijn aan het werk, waarvan het meerendeel uit den omtrek van Ossendrecht. Dinsdag zijn er door de tram van Steen bergen 200 aangebracht. Het is voor een toeschouwer werkelijk aardig om de be drijvigheid te zien. De tenten, dienende als woning voor de werklieden. zijn allen bij elkaar geplaatst midden op den dam alwaar, zoolang de werkzaamheden, duren een tramhalte is gemaakt. Alle benoodigd- heden, zooals manufacturen enz., zijn in de tenten verkrijgbaar, zoodat het geheel werkelijk een klein dorpje uitmaakt. Wissenkerke, 2 April, 't is afgeloopen; „Apollo" heeft, om welke reden dan ook, de goedheid gehad om in 't lokaal van den heer Wolse nog eens een uitvoering te geven, zeker voor dit seizoen wel de laatste. Nu mag men zeggen „lest heugt't best", doch 't kan ook niet ontkend worden dat het programma uitstekend werd uitgevoerd, misschien ook wel, omdat de nummersniet voor deu eersten keer werden ten gehoore gebracht, edoch 't geeft niets, 't was mooi en 't publiek vond het ook mooi, hoewel sommigen, die blijkbaar er waren om een praatje te maken, voor velen nu niet zoo net zich tot luisteren bepaalden, doch wanneer onze directeur Flipse met zijn voordrachten van Speenhof begon, kon men een speld hooren vallen, vooral wanneer zijn zoontje „onzen Eduard" met de viool en zijn zuiver stemmetje zijn vader begeleidde. Wij kunnen op „Apollo" trotsch zijn, want wat zij uitvoert is beslist goed, wat nu hedenavond weer bleek, ook uit de voor drachten en comediestukjes, die zeer ver dienstelijk werden ten gehoore gebracht. Goes. Ontelbaar was het aantal fiets rijders, dat zich Paasch-Maandag door de straten bewoog. In rijen van 50 en meer volgden ze op elkaar, en menigmaal kon men den verbaasden uitroep hooren: „hoe komt die en die aan een fiets". Ja, daar staat men werkelijk verbaasd over, 't is of de fietsen geen geld kosten. Zaterdag had op de R. K. begraafplaats alhier een plechtigheid plaats die, zoolang deze bestaat, nog niet was voorgekomen. Er werd bij de teraardebestelling van iemand uit den meergegoeden stand met het koor een zingende mis gehouden, omdat die met de stille week niet in de kerk kon plaats hebben. Die buitengewone gebeurtenis trok veel publiek. Bath, 2 April. Het jongetje van den heer P. alhier, dat op een ongelukkige wijze in aanraking kwam met den rosmolen van den landbouwer Blok, zwaar gekneusd aldaar werd binnengebracht en tien dagen geleden één der beentjes werd afgezet, is Maandagmorgen aan de gevolgen overleden. Zondag was het juist dertien jaar oud. De laatste dagen leed het veel pijn. Middelburg, 2 April. Gisteravond werd alhier door den omroeper door de stad bekend gemaakt, dat met den trein van 8 uur alhier zouden aankomen Michiel Adriaansz. de Ruyter en gevolg, tot het maken van een wandeling door de stad, en dat hij zou afstappen in het hotel van den heer Verseput in de Langedelft. Een ontzettende menigte ging op het aangegeven uur naar het station, maar ook naar de tram van dien tijd, doordat het door velen verkeerd was verstaan. Het bleek een April-grap te zijn. Vlissingen, 1 April. Het brengen van serenades zit hier in de lucht. Vrijdag avond o. a. werden door het muziek gezelschap „Ons Genoegen" bij fakkellicht eenige nummers uitgevoerd voor de woning van den heer W. L. Winkelman aan de Groote Markt, omdat genoemde heer zijn zilveren huwelijkfeest vierde. Door de kommiezen bij de plaatse lijke belastingen alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens frauduleuzen invoer van 75 potten, gevuld met boerenjongens en boerenmeisjes, welke hoeveelheid als alcoholvrije likeur was aangegeven. Als candidaten voor de Prov. Staten in het district Vlissingen zijn voorloopig tegenover de aftredende a.-r. leden gesteld de heeren: Jos. van Raalte, directeur van „De Schelde", Th. de Meester, directeur van „De Zeeland" en C. A. Kalbfleisch, wethouder, allen te Vlissingen. De aannemers Van Noordenne Co. te Utrecht zijn begonnen met het vol spuiten met zand *van de laaggelegen gronden aan den Koningsweg. Deze gronden zijn eigendom van de gemeente, en moeten nu worden opgehoogd. Hiervoor is niet minder dan 100,000 M3. zand noodig, dat gehaald wordt van de platen onder Veere. Dit zand wordt hier aangebracht en verder machinaal op de bestemde plaats gespoten. De Walchersche Turnbond zal op Woensdag 19 Juni te Vlissingen een turn- dag houden. Van af de Keersluis zal dan door de deelnemende vereenigingen naar de Groote Markt worden gemarcheerd, alwaar in het openbaar geturnd zal worden. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad vernietigde Dinsdag het arrest van het gerechtshof te 's-Hage, waarbij C. J. en J. C. B., rijwielherstellers te Kruiningen, waren veroordeeld tot 5 en 3 jaar gevangenisstraf wegens poging tot zware mishandeling op ambtenaren, in de rechtmatige uitoefening hunner bediening, en medeplichtigheid daaraan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1