ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 30 Maart 1907. Eerste Blad. (Z i e r i Is. z e e s c h e Cour an t). B E RICH T. ligemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8443. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiën, van 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd wordeu. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKELOude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit ie bladen. Wegens het Paaschfeest zal de euvvsbode op aanstaanden Maandag e t worden uitgegeven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. lil liet rijk van.Carmen Sylva,.in Ruiiie- zijn ongeregeldheden uitgebroken, die arotn een des t$ ernstiger karakter libcn aangenomen, .omdat ook soldaten, i afgezonden waren ze -te bedwingen, n de plunderingen en verwoestingen bben deelgenomen. De ongeregeldheden, deels een anti-semitischdeels een rarisch karakter dragen, werden gepleegd or de boeren, die troepgewijze de winkels r kooplieden, en de kasteelen der land- eren leegplunderden, daarbij hen ver- lordend, die verzet boden. Millioenen iade is reeds aangericht, afgezien nog a de vele menschenlevens, die te treuren zijn. De gezondheidstoestand des nings. die reeds ziekelijk was, moet or de gebeurtenissen zeer geleden hebben, en de Regeering werden met telegram- n, waarin gesmeekt werd tusschenbeide komen, overstelpt. De Fransche Regeering maakt aan- Iten Oudja, dat deel uitmaakt van Marokko, or haar troepen te laten bezetten. Een ansch dokter, die uit zijn woning een iggestok had gestoken, wat niet geoor- ifd schijnt, en daarbij niet erg populair is, is door een volkshoop vlak vóór woning met dolksteken vermoord worden. Het Fransche Gouvernement eft naar aanleiding van dezen moord van Marokkaansche Regeering geëischt. straffing van hen, die aan dezen moord ïuldig zijn, het verstrekken van schade- isstelling aan de nabestaanden van het chtoffer, en het ter beschikking stellen n een belangrijke som gelds tot stichting n een instelling van liefdadigheid in irokko. De Fransche Regeering heeft in Kamer verklaard, dat het niet haar doeling is Oudja bezet te houden, want t zij geen veroveringspolitiek voerde, rar dat zij met een tijdelijke bezetting n haar eischen kracht wil bijzetten, mschend door deze te voorkomen, dat eemdelingen in het vervolg vermoord rrden. Het is maar te hopen, dat dit cident niet de oorzaak wordt van een euwe wanverhouding met Duitschland. in de Fransche Kamer werd door een cialist voorgesteld de lichting van 1903 haar geheel naar huis te zenden. De inister van Oorlog, Picquart, bestreed dit iorstel met hand en tand, omdat bij even- eele aanneming er van een groote leegte het leger zou ontstaan. Honderdduizend lan meer of minder is een belangrijk rschil, waarover men niet lichtvaardig oet heenstappen. Door Clemenceau werd lorgesteld tot de orde van den dag over gaan. Dit voorstel werd verworpen met 8 tegen 236 stemmen. Tot die verwerping id de rechterzijde medegewerkt, die, om Regeering een kool te stoven, met de cialisten medestemde. De uitslag van de ïmming verwekte uit den aard der zaak n groote ontroering in de Kamer. Alsnu erd, om het Ministerie te redden, een otie voorgesteld, waarbij het vertrouwen de Regeering werd uitgesproken, dat zij io spoedig mogelijk de lichting zou naar lis zenden. Deze motie werd door de igeering aanvaard, die bij monde van emenceau het vertrouwen der Kamer aagt, er bijvoegend, dat de stand van ken in Europa zonder ingewikkeld te ,n, nauwlettend moet worden gade slagen. Deze motie werd met een over- eldigende meerderheid aAngenomen, zoodat :t Ministerie het niet noodig heeft geacht n portefeuilles ter beschikking van den ■esident der Republiek te stellen. Uit Rusland belangrijk nieuws. Voor- rst is de gewezen opperprocurator van heilige synode, Pobjedonostzef, in den eftijd van 80 jaar overleden. Hij was :en geestelijke van beroep, maar met een natieken ijver bezield voor het onge schonden behoud van het autokratisch gezag. Constitutioneele instellingen waren een gruwel in zijn oog. Hij zag in de autokratie het middel de banier van de Grieksche kerk, die den Czar als haar geestelijk opperhoofd erkent, eens te planten over het grootste deel der aarde. In den Ministerraad, dien hij vaak bijwoonde, zeide hij eens tot den Czar: „Wat men van u eischt, o Czar, en waarmede men uw heilige en orthodoxe ziel kwelt, dient slechts om; uw autocra tische macht te verkleinen, eri om if te- dwingen die macht af te 'st^an aan een, vertegenwoordiging. Dat_ komt slechts, omdat uwe vijanden weten, dat'op u de gezegende zejjding rust de Octnodoxe religie voort te pjant'eq.in het verre Qosten, itóowel als in net Westen. „Zij vreezen u, en willen daarorrf uw tiachf verkleiïlen. „Maar gij hebt, als autoeraat en gezalfde es Heeten, de macjii en het recht, te doen naar uw verstand en naar-üw Jiart; gij Jiebt he'Uecht uw pnderdanen te^doqdei» en genade te veflreenen;( gij Jiebi-hei reebt uw liefde of uw toorn ie toonen aan wien gij, wilt. Gij regeert voor het heil en den roem van Rusland, en .om uwe vijanden- te verschrikken. Maar gij, o Czar, hebt niet het recht den heiligen eed je schenden, dien gij hebt afgelegd .voor God onzen jfeer, dat gij de autocratie en het orthodoxe geloof zult handhaven". Toen den 30sten October 1905 door den Czar de Rijks-Doema werd ingesteld, was het met de heerschappij van Pobjédo- nostjef gedaan, zoodat hij weldra het ambt van opper-procuratornederlegde. Wel schijnt het, dat aan zijn invloed nog de contra revolutie moet worden toegeschreven, maar zijn groote macht was hij toch kwijt. Het verbond van de ware Russische mannen, dat reeds zooveel onheil en ellende over Rusland gebracht heeft, heeft wederom een nieuwen moord op zijn geweten. Werd indertijd Hertzenstein, een hoogst gematigd en begaafd lid van de Eerste Doema, door een door dit Verbond be taalden sluipmoordenaar laaghartig ver moord, thans werd op zijn last Jollos, redacteur van een blad, en ook lid van de vorige Doema, te Moskou verraderlijk doodgeschoten. In de Rijks-Doema werd deze moord door Roditsjef ter sprake gebracht. Hij herdacht in een welsprekende rede de verdiensten van het voor de vrij heid van Rusland gevallen slachtoffer. Alle leden der Rijks-Doema, zelfs die van de rechterzijde, en ook de Ministers, waren van hun zetels opgerezen. Een socialist weet den moord aan de Regeering, die gemeene zaak maakte met de mannen van het Russisch Verbond. Hij meende, dat het heil van Rusland lag in uitbreiding der revolutie, en spoorde de Doema aan zich van het uitvoerend gezag meester te maken. De president, Golowein, riep spreker herhaaldelijk tot de orde. In het algemeen leidt deze president de vergadering met grooten tact. Hij wilde den Minister- President Stolypin op een gegeven oogen- blik niet het woord geven, daar een andere hem voor was, maar de Minister-President maakte hem later schriftelijk opmerkzaam, dat een Minister ten allen tijde en vóór ieder ander het recht had in de Rijks- Doema het woord te voeren. In de Doema werden de veldkrijgsraden ter sprake gebracht. De rëchterijde ver dedigde ze, zeggend, dat, zoolang de revolutie duurt, zij niet konden gemist worden. Één lid van de rechterzijde, een priester, was evenwel van een tegenover gesteld gevoelen. Hij was van oordeel, dat ze in strijd waren met het Christendom. In zijn indrukmakende rede riep hij de twee aanwezige bisschoppen, die leden van de Doema zijn, in naam van het Christen dom op de veldkrijgsraden te veroordeelen. Bisschop Eulogius stond op, gaf zijn af keuring onbewimpeld te kennen, maar meende, dat de Doema ook de handelingen der terroristen moest brandmerken. In Engeland hebben de vrouwen, die voor toekenning van het kiesrecht aan de vrouw ijveren, vóór het Parlement weêr een demonstratie gehouden, die van dien aard was, dat de politie zich genoodzaakt zag 76 dames in hechtenis te nemen, die door den politierechter van Westminster tot boete veroordeeld werden, bij wan betaling te vervangen door gevangenisstraf. De veroordeelde dames gaven aan de gevangenis de voorkeur. AMERIKA. In New-York is een fonds van 82,000 dollar in beslag genomen, avaaruit de sena toren van New-York ieder 6000 dollar zouden krijgen, als zij tegen de Bingham- wet stemden. Die wet heeft ten doel de omkooperij-schandalen in het New-York- sche politiekorps uitte roeien. Elke politie beambte droeg 20 dollar aan het fonds bij. Men kan nagaan, dat de ontdekking groote consternatie gewekt heeft. gr zijn in de Panamastreek thans 31,000„man werkzaam aan het kanaal. Er zal ongeveer 110 millioen kubieke meter grond uitgegraven, moeten worden! De rijkste weduwe op aarde, zoo heet', het, ïs: sedert een paar dagen mevr. !|amés Rèary, Smith. Haar man ging een 'half jaar gefèden te New-York door voor den rljksfen*vrijgezel op aarde (de Angel- Shksén' hóbden van den overtreffenden trap). James Henry Smith, die al een aardigen duit bezat, erfde indertijd van een oorg een zestig millioen gulden, en was van stonde aan een zeer gezocht man ii) de groote .wereld van New-York. Een half jaar geleden trouwde hij met de 'weduwe van William Rhinelander Stewart, die ook ze^r rijk was. Het paar heeft sedert in het Oosten gereisd, in gezelschap van den hertog'èn hertogin van Manchester over zee voerde hen een eigen jacht en nu is Smyth plotseling te Kioto over leden. De oom, van wien Smith zijn groot fortuin erfde, was een zonderling. Hij heette ook Smith, George van zijn voornaam en Chicago Smith van zijn bijnaam. Hij was een Schot en ging op 26'-jarigen leeltijd naar Amerika om fortuin te maken. Rijk terug te komen, een paleis te bouwen, en daar lekkertjes te leven, dat was zijn ideaal, zeide hij. Het fortuin won hij te Chicago en elders met land te koopen, waarop later steden verrezen zijn, en een bank. Toen hij genoeg had, ging hij naar Schot land terug, en leefde er eenigen tijd in een paleis, met een nicht, die hij als dochter had aangenomen. Toen deze trouwde, Jiet hij haar het prachtige buiten en ging te Londen in een club op kamers wonen. Acht-en-dertig jaar heeft hij daar gewoond, voor f 9 daags, en in zóó groote afzondering, dat niemand iets van hem merkte. Toen hij stierf, in 1899, ontving de Engelsche schatkist aan successierechten f 10,800,000 (tien millioen achthonderd duizend gul den). Zijn vermogen bedroeg ongeveer f 120.000.000. De aangenomen dochter, de echtgenoote van Sir George Alexander- Cooper, en neef Smith, die nu pas, 52 jaar oud, overleden is, kregen ieder de helft, na aftrek van eenige legaten. In een boerderij dicht bij San-Sebas tiaan' hebben Spaansche soldaten een bewaarplaats ontdekt van 100 kisten dyna miet, benevens nog vele andere voorwerpen, klaarblijkelijk bestemd tot het maken van bommen of helsche machines. SPANJE. Uit Madrid komen verontrustende be richten omtrent den gezondheidstoestand van koning Alfonso. Algemeen wordt beweerd, dat zijn longen niet in orde zijn en men houdt zich met de mogelijkheid van een regentschap bezig. Bij het bezoek van den koning van Saksen werd door ieder opgemerkt, hoe vreeselijk slecht de koning er uit zag. RUSLAND. Odessa, 27 Maart. Zuid-Rusland is door een geweldigen sneeuwstorm geteisterd; overal is het spoorwegverkeer gestaakt, telegraaflijnen zijn gestoord, de wegen zijn onbegaanbaar geworden. Op en om de Zwarte Zee hebben vele ongelukken plaats gehad. In den loop der debatten omtrent de werkloozen-kwestie uitte de minister van Handel zich ten gunste van de vorming eener Doema-commissie, die deze kwestie kan bestudeeren, doch tegen een plaatselijk onderzoek der Doema-leden. De Kadetten willen de vorming van een commissie voor werkloozen, die slachtoffers van een industrie-crisis werden, welke tot taak heeft de middelen tot ondersteuning aan te geven, het opsporen van werkloozen en het verzamelen van gegevens omtrent het vraagstuk. Een amendement der sociaal-democraten wil de woorden „slachtoffer van een in dustrie-crisis" zien vervallen. Dit voorstel wordt met 223 tegen 202 stemmen aan genomen. (Applaus links). Een ander amendement der sociaal democraten wenscht, dat de werkloozen- commissie een onderzoek op de plaats zelve instelt. Golowin noemt het uitzenden van Doema- leden tot dit doel onwettig. (Luid protest geroep der socialisten). De Doema verklaart met 249 tegen 159 stemmen, dat de kwestie niet is opgelost en behoudt zich het recht voor er in de eerstvolgende zitting op terug te komen. Het overige gedeelte van het voorstel der Kadetten wordt alsdan aangenomen, waarna de zitting gesloten wordt. ENGELAND. Men weet, dat Rayner, die den Londen- schen millionnair Whiteley vermoordde, wegens dat feit ter dood is veroordeeld. Herhaalde malen reeds werd op de hard heid eener toepassing der doodstraf juist in dit geval gewezen, vooral, daar men eerst den dader zoo zorgvuldig genas van de wonden, die hij zichzelf had toegebracht. Is het niet onmenschelijk, iemand eerst te doen herstellen om hem daarna te dooden? Een reuzen-petitie is nu op touw gezet om gratie voor hem te verkrijgen. In dat ver zoekschrift wordt, behalve de genoemde overweging, aangevoerd: lo. dat niet is bewezen, dat Rayner niet de natuurlijke zoon is van Whiteley, wat toch zeker, wanneer het waar was, een verzachtende omstandigheid geweest zou zijn; 2o. dat de vronw van den veroordeelde op het oogenblik zwanger is, en reeds hevige smart heeft gevoeld, toen zij het vonnis vernamdat men, door dit uit te voeren, niet alleen hem, maar ook een onschuldige vrouw, wellicht ook een kind, zal treffen; 3o. dat het Parlement bezig is thans een wet voor te bereiden tot instelling van een Hof van Appél in strafzaken, dat Rayner dus waarschijnlijk de laatste man zal zijn, die niet in hooger beroep kan gaan. Alles redenen om tegenover hem clementie te gebruiken. Tien dagen vóór de executie zal dit verzoekschrift aan den Minister van Binnen- landsche Zaken worden overgereikt. DUITSCHLAND. Bij Elbing is de spoorbaan langs het Frische Haff geblokkeerd geweest door ijsbergen. De ongewoon strenge winter heeft het ijs in het Haff zeer dik doen worden. Dezer dagen nu is bij geweldigen noordwestenwind het ijs losgeraakt en de kust opgejaagd. De schotsen, ten deele nog een halven meter dik, zetten zich op en over elkaar, dat ware ijsbergen ont stonden, voor een deel op de spoorbaan. Het ijs lag daar over een lengte van 200 M. 3 meter hoog. De passagiers der treinen moesten uitstappen, langs het geblokkeerde gedeelte wandelen om dan de reis voort te zetten. De tocht langs en over het ijs veroorzaakte heel wat moeilijkheid. Het kwaad duurde maar één dag; toen waren de schotsen door een aantal arbeiders verwijderd. In de omgeving van den Rijn in Hessen kampt men met een slakkenplaag. In verschillende gemeenten zijn reguliere strijdorganisaties uitgerust, die in Gon- senheim b. v. onder leiding van leden van den gemeenteraad uittijgen op de ver delging der slakken. Berlijn, 27 Maart. Het bureau Wolff meldt, dat de Fransche gezant gisteren op 't ministerie van buitenlandsche zaken mededeelingen deed over de aanleiding en het doel der tijdelijke bezetting van Oedjda door de Fransche regeering. die overeen kwamen met 't geen reeds door de Parijsche dagbladtelegrammen bekend was. Na deze mededeelingen aangehoord te hebben, verklaarde de staats-secretaris Von Tschirschky, dat het een kwestie geldt, die voorloopig uitsluitend Frankrijk en Marokko aangaat. Frankrijk moet het geval van zijn standpunt uit beoordeelen. 't Spreekt vanzelf, dat, met het oog op de algemeene belangen, dergelijke ongeregeldheden tegenover vreemdelingen in de toekomst in Marokko voorkomen moeten worden. BELGIË. Hoewel nog tot geen beslist resultaat gekomen betreffende de oorzaak der ver stikking van Tcherniak en anderen aan boord van de „Olof Wyck", heeft de officieele commissie van Belgische schei kundigen toch vastgesteld, dat geen misdaad kan zijn gepleegd, daarniemand aan boord in betrekking stond tot de Russische politie. De aartsbisschop van Mechelen, mgr. Mercier, heeft maatregelen voorgeschreven om de kennis der Vlaamsche taal te be vorderen onder de vrouwelijke geestelijke orden, die voor verpleging, onderwijs of anderszins met den werkmansstand in aanraking komen. NEDERLAND. Amsterdam, 28 Maart. Wegensbelasting schuld had hedenmorgen een executoriale verkoop plaats ten huize van den heer A. H. C. K.r Frans Halsstraat 61, twee hoog vóór. De bewoner, een arme kerel, wien het tegenloopt in de wereld, protesteerde tegen den verkoop van zijn eigendom door den ambtenaar, die zich daartoe aanmeldde, en die wel een machtiging toonde, maar geen deurwaarder bleek te zijn. K. haalde er een agent van politie bij, maar de executie op de woning vond gewoon voortgang, tot het benoodigde bedrag bijeen was. K. is nu van plan een klacht in te dienen bij den officier van justitie wegens het, naar zijne meening, onbevoegd verkoopen van zijn eigendom. In een kerk op de Keizersgracht bleef eene vrouw plotseling dood, tengevolge van hartverlamming. Het lijk is naar de oude Westerbegraafplaats overgebracht. Op het Stationsplein stapte gisteren middag een jongmensch op de tram, vroeg een pasje en betaalde met een gulden. De conducteur secuur geworden vanwege het vele valsche geld dat hun in handen wordt gespeeld bekeek het muntstuk en constateerde onechtheid. Hij liet de tram stoppen, riep politiehulp in en deed het jongemensch arresteeren. Naar het bureau aan de Warmoesstraat geleid, verzekerde de arrestant niets van de qualiteit van het muntstuk te hebben geweten. Hij bleek de zoon te zijn van een achtenswaardige Amsterdamsche familie en had den valschen gulden mogelijk van valsche munters zelf ontvangen. Het jongmensch bleek voorts zenuwlijder te zijn en niet het volle besef te hebben van wat hij deed. Behalve deze valsche gulden zijn bij de politie gedeponeerd 20 valsche kwartjes en valsche dubbeltjes. Een minder aangenaam voor de inzittenden dan vermakelijk tooneel voor de omstanders deed zich Woensdagavond alhier voor. Daar werd in de Raadhuis straat een rijtuig aangereden, dat met een aannemelingetje naar de kerk op weg was. Het rijtuig werd omgeworpen en een oogenblik verkeerden de toeschouwers in angst hoe het met de inzittenden zou afloopen. Maar de angst maakte plaats voor hilariteit, toen achtereenvolgens uit het portier kwam gekropen het aanneme lingetje, een zusje, moe, tante en ten slotte ook vader. Al had het aanneme lingetje er ook weinig zin in, er werd toch in een ander rijtuig naar de kerk gereden. Koetsier, paard en het aangereden rijtuig kwamen er alle goed af. Alleen kreeg de koetsier een hoofdwond. Middelharnis. De gemeenteraad alhier heeft, op voorstel van Burgem. en Wetli., met 7 tegen 4 stemmen in beginsel be sloten tot overneming der bestaande gas fabriek, directeur de heer Adriaans, voor f 48,000. Zierikzee, 30 Maart. Wij hebben in dank ontvangen: Frederik Nagtglas, uit zijn werken ge schetst door mr. W. Polman Kruseman, secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Geïllustreerd Weekblad' voor de Jeugd Onze Kinderen, dat door het Algemeen Handelsblad wordt uitgegeven, en tegen den prijs van f 0,50 per kwartaal afzon derlijk verkrijgbaar is. Geologische beschouwingen in verband met Landbouw en Polderwezen, door L. J. Mol (niet in den handel). Verslag van het woning-onderzoek, ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1