Z1ËIUKZËËSËIIË NIEUWSBODE. Donderdag 28 Maart 1907. Eerste Blad. (Z ierilizeesclie C o \i r a n t). BERICHT. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8442. Directeur: A. J. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FrSnkel. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar olaaisruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit wee bladen. Wegens den Goeden Vrijdag, zal de ieuwsbode van 29 Maart op aan- aanden Zaterdag worden uitgegeven, erwijl het nummer van Maandagavond egens het Paaschfeest niet zal erschijnen. Advertentiën, bestemd voor het nummer an a.s. Zaterdag, kunnen uiterlijk tot des imiddags 2 ure worden ingezonden; later komende annonces kunnen niet meer worden pgenomen. Zij, die zich met 1 April a.s. op ons lad abonneeren, ontvangen de tot ien datum verschijnende nummers r a t i s. De Directeur, A. J. DE LOOZE. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt r kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie tr gemeente op den 29 Maart e.k. (Goede Vrij- ag), en op den 1 April e.k. (den tweeden aaschdag), zal zijn gesloten, met uitzondering m des middags 12 tot 's namiddags 12 uur, aor het doen van aangiften, den Burgerlijken and betreffende. Zierikzee, den 27 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. NEDERLAND. Zwolle, 25 Maart. De heeren P. van oorsel, journalist, en E. J. ter Haar hebben sloten te voet een reis om de wereld maken, en gedurende die reis in hun derhoud te voorzien door het houden lezingen, verkoopen van portretbrief- arten en het leveren van brieven aan gbladen. Den 3 April a.s. zullen zij hun :is uit Amsterdam beginnen. De reis is geraamd op 4.1 jaar en zal orden gemaakt als volgt: Amsterdam, trecht, 's-Hertogenbosch, Roermond, Maas- icht, Luik, Brussel, Amiens, Parijs, Turijn, enua, Port-Sai'd, Kaapstad, Batavia, lerabaja, Palmerston, Melbourne, Santiago, irtagena, Guatamala, S.-Francisco, Tokio, sking, Astrakan, Moskou, Berlijn, om op Juli 1911 nabij Nordhorn de Hollandsche ens te overschrijden, waarna de reis er Zwolle en Amersfoort naar het uit- ngspunt Amsterdam wordt voortgezet. Zaandam, 25 Maart. Een persoon, die :t zich in een spoorweg-coupé van een aggon, staande bij het station alhier, cht gemakkelijk wilde maken, werd door politie aldaar aangehouden. Hij ver aarde Richard John te heeten, en afkom- ie te zijn uit Neusalz aan den Oder in lezië. Na 'n streng verhoor bekende hij zich huldig gemaakt te hebben aan diefstal ,n 100 Mark en een partijtje wissels, ten ideele van zijn patroon, en daarom naar ederland uitgeweken te zijn. De wissels werden op hem bevonden, smede een met scherp geladen revolver nog 48 patronen. Utrecht, 25 Maart. In den afgeloopen cht is de machinefabriek van de naam- oze vennootschap Hillen en Co. door n geweldigen brand aangetast en bijna taal verwoest. Om kwart voor twaalf had de portier ronde nog gedaan, zonder eenig onraad bespeuren. Nog geen 5 minuten later hter, stond alles reeds in lichte laaie, izend snel grepen de vlammen om zich ien en de vuurzee was weldra tot ver den omtrek zichtbaar. De oorzaak is waarschijnlijk aan verre- ande nalatigheid te wijten. Om 12 uur u de nachtploeg in dienst treden, waarop jor het vullen der lampen petroleum uit n groot vat werd opgepompt. Men schijnt erbij eenigszins onvoorzichtig geweest te jn, althans op een gegeven oogenblik ingelden vlammetjes op de gevaarlijke oeistof. Misschien had men de ramp >g met natte zakken kunnen bezweren indien het vat in de verwarring niet omgeworpen was. Toen was er natuurlijk geen redden meer aan. De brandende petroleum verbreidde zich zoo snel, dat tegelijkertijd het aan de fabriek grenzende voorhuis van den chef-opzichter, zekeren A., aangetast werd. Daarmede was meteen aan de bewoners, man, vrouw en vijf kinderen, benevens drie Belgen, en een nachtbaas de pas afgesneden. Het gaf een benauwd oogenblikje, doch door middel van een ladder wisten allen nog bijtijds buiten te komen. De nachtbaas, zekere D., ging daarop echter weer naar binnen om nog wat van zijn have en goed te redden, hetgeen hij met den dood heeft moeten bekoopen. Hij is waarschijnlijk door den rook bewusteloos geworden en toen door de zoldering heen getuimeld. De nieuwsgierigen konden het verkoolde lijk duidelijk van den weg af, te midden van den verzengenden vuurgloed zien liggen. Een verschrikkelijk schouwspel. Intusschen breidde het werk der ver nieling zich meer en meer uit, zonder dat eenige brandweer op kwam dagen. Het ongeluk wilde, dat de fabriek juist onder de gemeente Jutfaas ligt, waardoor de Utrechtsche brandweer niet uit kon rukken, dan na het ontvangen van bizondere orders. De brandweer van Jutfaas was natuurlijk onmachtig om iets te doen. Eindelijk kwam een stoombrandspuit uit Utrecht en toen kon het vuur met goed succes worden bestreden. Veel te redden was er echter niet meer, want de fabriek, vroeger een houtzagerij geweest zijnde, lag reeds bijna heelemaal tegen den grond. Eenige loodsen zijn eveneens vernield. Ten slotte is alleen de walsfabriek, die eenigszins op een afstand was geplaatst blijven, staan. Het gebeurde is een groote ramp, zoowel voor de vennootschap, als voor de arbeiders, waarvan thans verscheidenen wel zonder werk zullen zijn. Oosterhout. Blijkens jaarverslag over 1906 van de gezonheidscommissie alhier, zullen door deze commissie de keeten voor werkvolk in den Biesbosch aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Aan den burgemeester van Klundert wordt in het verslag lof gebracht voor de krachtige wijze, waarop hij de uitvoering der woning- en gezondheidswet steunt. Zierikzee, 27 Maart. Dinsdagavond ver gaderde ten huize van den heer A. Adriaanse alhier de afdeeling Zierikzee van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik. De voorzitter, mr. H. Pol- vliet, opende de vergadering met een inleidend woord, waarop na goedkeuring der notulen, de rekening werd nagezien en in orde bevonden. Wegens de geringe opkomst kon de aangekondigde voordracht van den heer P. van der Have niet doorgaan. Wij vestigen de aandacht op de kinder-feestvoorstelling, die aanstaanden Zaterdag, des namiddags ten twee ure, alhier op de bovenzaal van het „Huis van Nassau" zal gegeven worden. Alle kinderen hebben vrijen toegang. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Aug. benoemd tot inspecteur der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hansweert de heer E. G. van der Bovenkamp, thans adjunct-inspecteur dierzelfde middelen te Rotterdam. Aan N. Kievit, gemeente-veldwachter te Arnemuiden, is vanwege den Neder- landschen Politiebond uitgereikt de bronzen medaille, wegens 10-jarigen dienst. Noordgouwe. Op de kiezerslijst dezer gemeente voor 190708 komen voor 144 kiezers, tegen 152 in het vorige jaar. Zij bevat 86 belasting-, 47 loon-, 6 spaarbank en 5 woningkiezers. Renesse, 27 Maart. Zooals in het vorig no. gemeld is, heeft de raad dezer ge meente besloten tot het aanschaffen van een nieuw toren-uurwerk. Naar wij vernemen, is de levering daar van opgedragen aan den heer I. ter Poorten, horloger te Zierikzee. Indien men in aanmerking neemt, dat genoemde heer reeds drie toren-uurwerken in deze eilanden heeft geplaatst, die allen uitstekend voldoen, dan gelooven wij, dat ons gemeentebestuur een goede keuze heeft gedaan. Renesse. Ter gedachtenis aan den 300sten geboortedag van Mich Adr. de Ruyter heeft de openbare school alhier een groote schilderij in lijst van den grooten zeeheld van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente ten geschenke gekregen. St.-Filipsland, 26 Maart. Zoo lang zamerhand begint er gang te komen in de werkzaamheden der indijking van de Slaakgronden. Een aantal keten, paarden stallen en werkplaatsen zijn reeds op den dam verrezen. Een wissel en zijspoor van de tramlijn is gemaakt tot aanvoer van drinkwater enz.; een 200-tal arbeiders zijn reeds druk bezig met graven, kruien, sjouwen, etc., en vinden een goed loonenden arbeid, ofschoon, naar 't schijnt, bij velen de verwachtingen hieromtrent grooter waren. Staan al de voorbereidende werkzaamheden goed op been, dan zal het werk met kracht voortgezet, en zal ook 't aantal werklieden meer dan verdubbeld worden. Scherpenisse. Door Burgem. en Weth. dezer gemeente zijn bij den Centralen Gezondheidsraad als lid van de Gezond heidscommissie Tholen, gezeteld te Tholen, op de voordracht geplaatst de heeren G. Bolier Gz., aftredend lid, en W. L. Klos, beiden wonende alhier. Het aantal kiezers alhier bedraagt voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 233 en voor den Gemeenteraad 229. Van de lijst zijn 14 kiezers afgevoerd en 23 daarop gebracht. Colijnsplaat, 25 Maart. In de Vrijdag avond alhier gehouden raadszitting staakten wederom de stemmen over het voorstel Noordijke: tot het niet meer voorzien in de vacature van onderwijzeres aan de openbare school, zoodat dit is verworpen. Vóór stemden de heeren Noordijke, Potappel en J. Tazelaar. Op het verzoek van den heer K. Janse, telephonist, om verhooging zijner jaar wedde, werd besloten diens salaris met 1 Juli a.s. te brengen van f 75 op f 100. Verder werd benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, vacature Mouthaan, de heer H. P. Boone. Goes. Het winst-saldo der stedelijke gasfabriek over 1906 is f 565, makende met het batig saldo van vroeger f 5318. De begrooting voor 1907 is f 47909, waarbij de prijs van het gas op 7 cent blijft en ook de meterhuur niet veranderd is. Er is in 1906 417648 kub. M. gas geproduceerd of 5244 kub. M. meer dan 't vorige jaar. Voor de straatlantarens was 1332 kub. M. minder noodig en 9440 kub. M. gas ging er minder verloren, waardoor 1906 belangrijk voordeeliger was dan 1905. Het aantal gasmeters vermeerderde dit jaar met 44 en bedraagt thans 688. Voor de fabriek waren noodig 19756 H.L. kolen. 24823 mud cokes bleven ter beschikking. f 9307 werden uitbetaald voor schuld delging, rente en gebruik van gemeente grond. Aangezien de prijzen der steenkolen stijgende zijn, is het te voorzien, dat het batig saldo zal worden ingeteerd en ver moedelijk de gasprijs verhoogd. Tegen hen, die aanstootgevende versjes op de straat zingen, zal proces verbaal worden opgemaakt. Een goede zaak! Als een paar van die „zangers" tot het maximum van straf worden veroor deeld (3 dagen of f 15 boete) zal de schrik er wel inkomen. Vlissingen, 26 Maart. In den nacht van Zaterdag 23 op Zondag 24 Maart j.l. tijdens het De Ruyterfeest, heeft door middel van inklimming en openbreken van het gesloten kantoor en de gesloten lade van de schrijf tafel in dat kantoor van de electro tinfabriek aan den Singelweg alhier, diefstal plaats gehad van ruim f 60. Nadat hiervan j.l. Zondag door den directeur van die fabriek aan het bureau van politie aangifte was gedaan is Maandag, na ingesteld onderzoek, op last van den commissaris van politie gearresteerd de 29-jarige slepersknecht M. de B., vroeger werkman in de tinfabriek, als verdacht gemelden diefstal gepleegd te hebben. De verdachte, op wien bij visitatie nog een aanzienlijk bedrag aan geld werd bevonden, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven, in verhoor genomen, legde eindelijk een volledige bekentenis af. Ook vertelde hij op welke wijze hij dat misdrijf gepleegd had en dat hij in de laatste dagen en nachten ruim f 30 in verschillende kroegen had verteerd. Hij is heden gevankelijk overgebracht in het huis van bewaring te Middelburg, Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq is te Oosterland, d.d. 25 Maart 1907, verkocht: Voor de erven C. van der Graaf: Een woonhuis en erve te Oosterland voor f 400. En voor L. Timmerman: 75 aren 40 centiaren bouwland aan den Rampertschen dijk te Oosterland voor f 1035 per 40 aren 33 centiaren, met f 53 voor toebeding. Door de notarissen v. d. Eecken te Gent en Beauthier te GrezDoiceau, werd Vrijdag publiek geveild een hofstede, gelegen te Wissenkerke (N.-Bev.), groot 45,81.22 H.A.in pacht bij A. Dees, inge steld werd een som van frcs. 116200, de toewijzing geschiedt 5 April a.s. Het bestuur van den polder Nieuw- Noord-Beveland heeft Maandag 1.1. te Colijnsplaat aanbesteed het plaatsen van drie zinkstukken 70 bij 20 meter met bestorting en overbestorting en zulks aan de oost- en westzijde van het oeverwerk. Laagste inschrijver was de heer J. Roskam, Dordrecht, voor f 27.462. Oosterland, 25 Maart. Ten overstaan van den notaris j. Franse Werden heden alhier in het openbaar verkocht voor de erven van wijlen de wed. Van Popering Tak: een woonhuis, schuur, kippenhok, erf en tuin, op St.-Joostdijk, voor f 1925; voor A. Steenpoorte c.s.een woonhuis, schuur, erf en tuin, op St.-Joostdijk, voor f 825. Sirjansland, 26 Maart. Bij de heden alhier, ten overstaan van notaris J. Franse, gehouden openbare verkooping van boeren inspan voor mej. de wed. Van Hoeve- Goudzwaard, werden verkocht: paarden voor f 202, f 535, f 300 en f 175; koeien voor f 247, f 230, f 251, f 250, f 251, f 241, f 255, f 101 en f 156; ossen voor f 156, f 157, f 151, f 142, f 138, f 141, f 140, f 140, f 111, f 153, f 131, f96, f 53, f 45 en f 43; varkens voor f 40 en 32. Ouwerkerk, 27 Maart. Door den notaris J. Franse werden heden alhier in 't open baar verkocht voor den heer P. Kuyper Cz. c. s. o. een woonhuis, schuur en erf, op het dorp, voor f 906; b. 76,45 Aren bouwland, op het Zand, voor f 650 per Duivelandsch gemet. Ten overstaan van den Notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq zijn, d.d. 27 Maart 1907, voor mej. de wed. Zeijler te Oosterland verkocht: 2 werkpaarden, ieder voor f 580, melk koeien voor f 275, f 270, f 250, f 242, f 235, vaarzen van f 140 tot f f63, ossen van f 120 tot f 46, een stiertje voor f 35. Boeren wagens voor f 191, f 126 en f 25, enz. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 27 Maart. Hedennamiddag vergaderde in het „Huis van Nassau" alhier de afdeeling Zierikzee der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. De voorzitter, de heer mr. H. C. Moolenburgh, opende de schaars bezochte vergadering. Door den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer, werden de notulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Door den penning meester, den heer D. Hocke, werd rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. De daartoe door den voorzitter aangewezen commissie, be staande uit de heeren De Kater en Smalle- gange, onderzochten de rekening, en bevonden die accoord, zoodat zij tot de voorgedragene cijfers werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 1753.18, en in uitgaaf tot een som van f 670. sluitende alzoo met een batig saldo van f 1083.10, welk bedrag op de Nutsspaar- bank alhier belegd is. De voorzitter betuigt aan den heer D. Hocke zijn dank voor het accuraat beheer, en aan de commissie voor haar moeite de rekening en de be scheiden te hebben nagezien. Door den heer Hocke Hoogenboom wordt hierop verslag uitgebracht van de jongst gehoudene hoofdbestuursvergadering. Ditverslagwordt, nadat den heer Hocke Hoogenboom door den voorzitter is dank gezegd, voor kennis geving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat het ontwerp Ziekteverzekering met het oog op de geringe opkomst, en met het oog op de omstandigheid, dat het voorloopig wegens de ministeriëele crisis van de baan is, in deze vergadering niet zal besproken worden. Aan den voorzitter der Maatschappij, den heer Hennequin, die nog niet geheel hersteld is, wordt vol ledige en spoedige beterschap toegewenscht. Aan „Excelsior", de vereeniging tot ver edeling van zangvogels en pluimvee, wordt voor de aanst. tentoonstelling een subsidie van f 50 verleend, terwijl voor f 50 in het garantiefonds door de afdeeling zal worden deelgenomen. De commissie, benoemd om een rapport over de noteeringen der alhier gehouden markt van boter en eieren uit te brengen, en bestaande uit de heeren D. Koopman, L. Vis en J. W. van Oeveren, brengt bij monde van laatstgenoemde ver slag uit. Wij zullen dit verslag vermoedelijk in ons eerstverschijnend nummer in zijn geheel opnemen. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat de marktprijzen kunst matig gedrukt worden, heeft het bestuur besloten vanwege de afdeeling een gesa- lariëerd persoon te benoemen, die, evenals te Goes en te Middelburg geschiedt, de markt in het vervolg zal opnemen. Tot afgevaardigden voor de hoofdbestuurs vergadering worden benoemd de heeren mr. H. C. Moolenburgh en M. C. Mulock Houwer, terwijl de overige bestuursleden als plaatsvervangende leden worden aan gewezen. Nadat bij de omvraag nog ver schillende huishoudelijke aangelegenheden besproken waren, wordt door den voor zitter de vergadering gesloten. Goes, 26 Maart. Heden vergaderde alhier de afdeeling Heinkenszand van de Zeeuw- sche landbouwmaatschappij. De voorzitter, de heer I. G. Kakebeeke, opende deze eerste vergadering in 1907, die door 48 leden werd bijgewoond, met de hoop uit te spreken dat dit jaar voor den landbouw een gezegend jaar moge wezen. Ook uitte de voorzitter den wensch dat de heer Hennequin, voorzitter van het hoofdbestuur, spoedig moge herstellen. De rekening van den penningmeester bedraagt in ontvang.f 1534,48 en in uit gaaf f 660,58 en levert dus een goed saldo op van f 873,90. De marktzetter der afdeeling bracht ver slag uit, waaruit bleek dat er veel geknoeid wordt met de marktprijzen om de markt te drukken, terwijl ook door sommige boerinnen in het najaar, als de eieren schaarsch worden, oude voor versche aan de markt worden gebracht. De marktmeester werd voor een jaar gecontinueerd. Als afgevaardigden naar de hoofd bestuursvergadering werden herkozen de heeren C. Zuidweg, Wolfaartsdijk en M. Bogerd, 's-Heer-Arendskerke. Schouwen. De strenge vorst van dezen winter heeft ook zijn sporen achtergelaten op de te veld staande gewassen. Het vele vocht, dat den akker doorweekte, gevolgd door een paar zeer strenge dagen, omhulde den geschoten graankorrel met een ijskorstje, waardoor vele teere plantenworteltjes be vroren of zóó leden, dat een armoedig voortbestaan verzekerd werd. Met uit zondering nu van enkele akkers of gedeelten daarvan staat de tarwe over 't algemeen vrij goed. De zonnige dagen en het zachte weer doen de te veld staande gewassen goed gedijen. Westelijk Schouwen. Nu alle bloem bollen van hun beschermende beschutting zijn ontdaan, blijkt het, dat de bollen van den vrij strengen vorst weinig of niets geleden hebben. Het gewas staat er althans over het algemeen flink en gezond voor. De narcissen staan reeds in knop. De zachte temperatuur en de koesterende zonnestralen der laatste dagen zijn voor- deelig voor de krachtige ontwikkeling der bolgewassen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 1