ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 26 Maart 1907. Tweede Blad. (Z ierils-zeesche C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. Zierikzee-Rotterdam. ADVERTENTIE!!. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 63ste JAARGANG. No. 8441. Directeur: A. I. DE LOOZE. Uitgever-Redacteur: A. FRaNKEL. Redacteur: J. Waale, alleen voor het binnen- en buitenlandsch nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRANKEL, Oude Haven D 493, Zierikzee. AMERIKA. In een krankzinnigengesticht te (Jpsala meldde den 15den dezer 's ochtends vóór zeven uur, één der verpleegsters, dat zij zekeren Wallander in zijn kamer had gevonden met bloed aan zijn handen en op zijn kleeren; in een kamer daarnaast een bebloeden steen en een bebloed mes. Vermoedende dat er iets vreeselijks moest gebeurd zijn, deed men terstond onderzoek, en in de aangrenzende kamers vond men drie patiënten, Olsson, Wallen en Lindberg, vermoord op hun bed liggen en een vierde, Strömberg, zeer erg gewond. Wallander verklaarde, toen hij onder vraagd werd, dat God hem had bevolen deze ongelukkigen op te offeren voor de redding van het menschdom. Sedert zijn komst in het gasthuis in 1904 had hij nooit eenig teeken van ge vaarlijke neigingen getoond, en genoot daarom zekere vrijheid. De man is 61 jaar oud, geboortig uit Sarna, in Westergötland, en was vroeger erg verslaafd aan den drank. De eerste teekenen van dronkemanswaanzin ver toonden zich in 1890. Hij werd in een gesticht geplaatst, genas en werd geheel-onthouder. Nu verviel hij echter tot godsdienstwaanzin. Nogmaals genas hij, maar nauwelijks was hij eenige weken thuis, of hij vermoordde zijn vrouw en dochter en probeerde het huis in brand te steken. Hij vluchtte, maar werd gevat en krankzinnig verklaard. Sedert 1904 was hij te Upsala. Het wekt wel verwondering, dat iemand met zoo'n verleden zooveel vrijheid genoot, dat hij een viervoudigen moord kon doen. Een Amerikaansche senator heeft dezer dagen een onderzeesch diner ge geven. De gasten bleven twee uur in een duikboot onder water, en schenen zich daar zeer op hun gemak te voelen. Lewis Nixon, een bekend uitvinder, heeft inde New- York Herald aangekondigd, dat hij binnenkort een toestel zal doen vervaardigen, waardoor de groote Trans- Atlantische stoombooten den grooten plas in 4 dagen zouden over kunnen varen!! De gemeenteraad van Fort Dodge (Indiana) heeft met algemeene stemmen een besluit genomen, volgens hetwelk alle eenloopende mannen en vrouwen, van 25 tot 40 jaar, binnen twee maanden moeten trouwen of een boete van 10 tot 100 dollars zullen moeten betalen. ZWITSERLAND. De sneeuwberichten uit het Alpengebied houden aan. In Vorder Kaiserfelden zit de toeristen- herberg tot de eerste verdieping in de sneeuw. Acht personen zijn er opgesloten. Het lawinegevaar is zeer groot en op veie plaatsen is het werk in de zoutmijnen stilgelegd. Woensdag is het opnieuw be gonnen te sneeuwen in den Vorarlberg. Tal van lawines komen neer. In het Zillerdal is een groote lawine naar beneden gekomen tot het dorp Rain- bacli. De lawine sleurde een groot, met boomen bezet terrein, waarop ook een alpenhut stond, mede. Ook aan den Brenner-spoorweg kwam in Stafflach een lawine neer, die de rails bedolf. Een lijn kon weer worden vrijgemaakt. Op den Arbergspoorweg is het verkeer nog steeds onderbroken. 1700 Macedonische en Italiaansche arbeiders, die thans hun bivak hebben opgeslagen in het station te Innsbriick, zijn daardoor verhinderd verder te reizen. Woensdag begon het opnieuw te sneeuwen in Tirol. ENGELAND. De „Suevic" en de „Jebba", de twee groote Engelsche mailbooten, die op de Z.W. kust van Engeland gestrand zijn de „Suevic" op de Stag-klippen bij den vuurtoren van Lizard, de „Jebba" in Bigbury-baai, 25 K.M. ten O. van Ply mouth zitten zoo vast, dat men weinig hoop heeft de schepen te kunnen redden. Van de beide schepen zijn alle op varenden gered. Achteraf vindt men dat een wonder, want de zee stond hol. De sleepbooten, die aanstonds uitgingen om de „Suevic" te helpen, konden niet langszij komen. Zij bleven echter in de buurt. Met roeibooten lukte het echter, en daarin werden de schipbreukelingen, zij 't met moeite, neergelaten. De vele kinderen, die op de „Suevic" waren, werden door de bemanning in de booten gedragen (dus niet aan land). In de Engelsche bladen klagen een paar reizigers van de „Suevic", dat niet alle mannen aan boord, overeenkomstig het bevel, aan vrouwen en kinderen bij het reddingswerk den voorrang gaven. Zij vertellen, dat twee soldaten van het Heils leger en een predikant of zendeling zorgden, dat zij in de eerste boot kwamen. Gedu rende de reis was het maar bidstonden houden en hallelujahs, zei een der reizigers; en zoo deden ze toen er schipbreuk kwam. Een en al lof zijn de reizigers over den kapitein van de „Suevic", die tijdens het ongeluk zijn kalmte niet verloor. Hij had een sigaar opgestoken en kalm rookende gaf hij zijn bevelen voor de redding, die in volmaakte orde geschiedde. Zeer katm bleef het ook aan boord van de „Jebba". Reizigers en bemanning werden hier gered met een lijn, die door het vuur pijltoestel over het schip was geschoten. RUSLAND. Gedurende een weldadigheidsvoorstelling te Odessa, waar kinderen van een jaar of tien „Sneeuwwitje" opvoerdenvatten plotseling de vlokjes watten, waarmee de kleeren van een der meisjes versierd waren, vuur. Binnen weinige oogenblikken stond het tooneel in lichte laaie. Onder de toeschouwers brak een vreeselijke paniek uit. Ontzettende tooneelen speelden zich af. Op hartverscheurenden toon klonk het gejammer der kinderen. Alles liep dooreen, wat het reddingswerk uiterst moeilijk maakte. Negen kinderen ver brandden, tien werden zwaar gewond. Eenige moeders zijn van schrik krankzinnig geworden. FRANKRIJK. Dr. Mauchamp, Fransch onderdaan, chef van den geneeskundigen dienst te Marakesj, werd door inboorlingen Ver moord. De Fransche gezant diende een protest in bij 't corps diplomatique. Parijs, 23 Maart. Naar aanleiding van den moord te Tanger op dr. Mauchamp werd onmiddellijk een kruiser naar Marokko gezonden. Zooals men weet, heeft de Fransche Scheidingswet het gevolg gehad, dat thans ook de leerlingen der seminariën militairen dienst moeten verrichten. Een verzoek door hen om daarvan vrijgesteld te worden is door den Raad van State afgewezen. Minister Picquart is echter van meening dat wat sommigen hunner betreft de militie- wet niet goed is toegepast; en heeft be volen dat deze jonge mannen zoo spoedig mogelijk naar huis gezonden zullen worden. Een liefhebber van oudheden te Parijs heeft een buitenkansje gehad. Bij een antiquair kocht hij een oude Oostersche doos, van olijfhout, fraai besneden. Blijk baar een huwelijksgeschenk, zooals die in Mohammedaansche landen aan de bfuid worden geschonken; de kist rook nog naar rozen-olie. Lang geleden reeds had de antiquair het voorwerp gekocht, toen de liefhebber van oudheden, de heer Maurice, het zag staan en er op zijn beurt kooper van werd. De kist was in een vervallen toestand en moest noodzakelijk hersteld wordendat geschiedde door een kundig werkman. Doch zoodra hij een paar slagen op het hout had gegeven bleek het, dat een dubbele bodem een gedeelte aan het oog onttrok, en toen deze werd weggehaald werd een groote hoeveelheid gouden munten, uit Oosiersche landen, zichtbaar. De waarde was ongeveer f 2000. De werkman waarschuwde den heer Maurice, deze den antquair en zij vroegen een commissaris van politie de zaak eerlijk te regelen. Deze wees den antiquair en den liefhebber beiden de helft toe, doch zij gaven ieder zooveel aan den eerlijken werkman, dat allen een gelijk deel hadden. BELGIË. In de Belgische grensgemeente Aren- donck vierde men dezer dagen feest ter gelegenheid, dat het dorp voor de eerste maal electrisch verlicht was. Weldra echter werd de feestvreugde op droeve wijze gestoord door het uitbreken van brand in het gehucht „De Berendonck", waardoor binnen weinige uren vijf boeren woningen met aanhoorigheden in de asch werden gelegd. De zoon van een der bewoners, den landbouwer Peeters, bevond zich nog in de schuur, terwijl deze reeds in lichtelaaie stond. De jongeling werd zoodanig met brandwonden overdekt, dat hij in het gasthuis, waarheen hij onmiddellijk werd vervoerd, den geest gaf. Gedurende den overtocht der Oost ender postboot „Prince Albert" heeft een smeerder, terwijl hij zijn werk deed, het evenwicht verloren en is hij tusschen de draaiende machine gevallen. Toen men hem opnam, leefde hij nog, doch zijn wonden zijn zoo erg, dat men op geen genezing hopen mag. Een landbouwer, zoon van geruïneerde pachters te Templeuve, stootte eenige dagen geleden in den tuin met zijn schop op een hard voorwerp. Hij groef voort en vond een pot vol vijffrankstukken. De vondst gaf hem gelegenheid om eenige schulden te betalen, maar ook om grootere uitgaven te doen en te zwieren, zoodat het parket een onderzoek noodig oordeelde. En men ontdekte dat de man veel meer gevonden had dan hij opgaf. Nu wordt onderzocht of dat gevonden geld hem wel wettig toekomt en aan wien de grond, toen het geld begraven werd, kon hebben toebehoord. Een vrouw te Eename was Donder dagmorgen met haar man naar de markt van Oudenaarde gegaan. Daar een be taling willende doen in een winkel ontdekte zij dat haar geldbeugel gestolen was, waarin 11 fr. zat. De vrouw was hierover zoo wanhopig, dat zij, tehuis gekomen, in een oogenblik dat zij zich alleen bevond, een lint van haar voorschoot heeft gesneden en zich aan haar bed opgehangen heeft. De vrouw was moeder van zes kinderen en ongeveer 45 jaar oud. NEDERLAND. Hoorn, 22 Maart. Een 18-jarig jongeling, zekere H., had zich onlangs uit de ouder lijke woning alhier verwijderd met mede neming van een bedrag van f 300, zijn vader toebehoorende. Hij toog naar Parijs en maakte aldaar goeden sier. Een dezer dagen keerde hij uit de „Ville Luinère" in Nederland terug en nam zijn intrek bij eene tante te Leiden. Vandaar werd hij door die van den Gerechte uit Hoorn afgehaald en naar zijne woonplaats terug gevoerd. Van de medegenomen gelden was na tuurlijk niets meer aanwezig. Zaandam23 Maart. Hedenmorgen even na 10 uur hoorden de werklieden van de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug een min of meer zwaren slag naar gelang van den afstand. Oogenblikkelijk werd aan een ongeluk gedacht en weldra bleek, dat een zeer ernstig ongeluk was gebeurd. Terwijl men in één der bijge bouwtjes bezig was, een in beproeving zijnd projectiel te vullen, sprong dit plot seling door een tot dusver onbekende oorzaak uit elkaar. Gelukkig waren slechts weinig personen in het gebouwtje aanwezig. In den regel zijn er meer. Gewoonlijk zitten een aantal onderofficieren in een aangrenzende kamer, die nu toevallig ledig was. Van de aan wezigen werden twee, een werkman en een sergeant, licht gekwetst. De laatste kreeg een scherf in de bil. Twee andere personen evenwel, een officier en een werkman, beiden uit Amster dam, waren er treuriger aan toe. De officier kreeg ernstige kwetsuren over het geheele lichaam. Vooral de buik en het hoofd, alsmede een arm moeten zwaar beleedigd zijn. Men vreest zelfs voor het behoud van zijn gezicht. Toch moet zijn toestand, hoewel hoogst ernstig, niet beslist levensgevaarlijk zijn. De werkman was er betrekkelijk nog ernstiger aan toe. Hij was zoo deerlijk gewond, dat hij heel kort na de ontploffing overleed. Deze was gehuwd, doch leefde gescheiden van zijn vrouw. Nader vernemen wij nog, dat de gewonde officier per „Eiland Marken" en verder per havenboot naar het Militair Hospitaal Is vervoerd. Hij arriveerde daar levend, doch was af en toe, vermoedelijk van pijn, zeer onrustig, zoodat men zich genoodzaakt zag hem voortdurend vast te houden. Van de 5 aanwezige personen bleef een opzichter ongedeerd, doordat de gedoode werkman juist voor hem stond en tegen hem aanviel. Ook de gedoode was ver schrikkelijk verminkt, waarom de dokters het wenschelijk achtten, het lijk eerst nog hier en daar te hechten, alvorens het te doen vervoeren. Het lokaal moet dan ook een vreeselijk bloedbad te aanschouwen gegeven hebben. Toen de ontploffing plaats had, waren juist nog een officier en een opzichter op weg naar hetzelfde sashuis, om een kijkje te nemen.'Zij ontsprongen dus nog bijtijds aan het gevaar. Bij herhaling werd verzekerd, dat het een wonder was, dat op dit oogenblik zoo weinig personen aanwezig waren. De gewonde officier moet ongehuwd en 36 jaar oud zijn. Stad aan 't Haringvliet. Bij Kon. be sluit is tbestemming verleend aan den heer C. J. Sterk, burgem. van Stad aan 't Haringvliet en secretaris der gemeente Den Bommel, om tot 1 Februari 1908 te Stad aan 't Haringvliet te blijven wonen. Gemengd Nieuws. Volkshumor. In een lagere school hebben de leerlingen gelezen: „Lachende ging het troepje naar binnen, om na den arbeid een stevig middagmaal te gebruiken". De onderwijzer vraagt, wie een stevig middagmaal kan noemen. Een kleine negenjarige kleuter antwoordt: „Noga, (nougat) meneer". En als de onderwijzer vragend herhaalt „Noga?", dan zegt de leerling: „Aardappels met bruine boonen er door; dat noemen wij altijd nog a". Maar dadelijk daarop zeggen eenige leerlingen als uit één mond: „Dat noemen wij cement, meneer". HoeGeldersche waar wordt gemaakt. De „Onder-de-menschen"-schrijver van de N. Rt. Ct. is nu eens gaan speuren naar de geheimen van den vleeschpot. Wat hij ontdekt heeft, wist men in 't algemeen wel, maar het scherpt weer eens wat op, als men 't hem hoort vertellen. Iemand te Wamel (Gelderland) had drie varkens aan vlekziekte verloren. Daar kwam een jongen uit Oss op af; hij wilde de lijken koopen. Doch de eigenaar was een eerlijk man; die had er geen ooren naar. Maar toen bood de jongen hem vijf gulden als hij hèm alleen maar wilde vertellen, waar ze begraven lagen. Want u weet, lijken van aan vlekziekte bezweken varkens halen ze bij voorkeur uit den grond, omdat dan het lijkvocht de roode vlekken in het vleesch wat gebleekt heeft. Maar in welken staat dat verkeert, nadat het met ingewanden en al eenige dagen begraven geweest is, zal ik terwille van uw appetijt liever niet nader be schrijven. Bij dit alles is maar één groot geluk, en wel ddt er nog zoovele eerlijke slagers zijn. Bovendien houdt de concurrentie toezicht dp de handelingen van de vak- genooten. En de ambtenaren van rijk en gemeenten zitten ook niet stil. Hierom hebben heeren vilders hun be drijf moeten uitbreiden. Het vleesch van de doode dieren, die ze niet in hun geheel aan den man kunnen brengen, van doode paarden, doode runderen, doode varkens en honden malen ze in machines fijn, en verwerken het dan tot worst, nadat de mooiste stukken er zijn afgesneden voor rookvleesch. Een veearts verklaarde mij ze in werking te hebben gezien, dergelijke vilderijen, waar vier, vijf machines aan 't malen waren; en een vilder was er, die schafte zich een motor aan om de heerlijke waar toch maar sneller te kunnen verwerken. In kisten van een halven meter hoog staat dit fijn gehakte en reeds in ont binding verkeerende vleesch soms dag en nacht te broeien vóór de verdere bewerking kan volgen. Want het bedrijf is druk, en telkens moeten er eerst weer nieuwe lijken afgehaald worden. Is de tijd er dan weer voor, dan wordt deze worstmassa verder bewerkt met salpeter en zout, soms nog onder toevoeging van boorzuur en kleur- middelen, om vervolgens in de darmen geperst en sterk gedroogd te worden. Deze darmen, vooral van dieren, die reeds be graven waren, zijn zelf soms reeds geïnfecteerd. Maar omdat er in de worst- massa, behalve rotting, onder dergelijke omstandigheden omzetting van eiwitstoffen plaats heeft, en dus vorming van lijken vergift, dat door drogenrooken, noch koken vernietigd kan worden, is het wèl te verwonderen, dat de vele geconstateerde gevallen van vleesch- en worstver giftigingen niet nóg talrijker zijn. Doch wie weet, hoeveel lichte gevallen van vleeschvergiftigingen niet voorkomen, die toegeschreven worden aan het gebruik van slecht water en andere oorzaken. En gelooft mij dit kostje verschijnt niet alleen op de tafels van de min vermogenden, en wordt niet enkel gekochf aan de stalletjes op de markten. De vilders zelf of hun vertegenwoordigers en heele heeren reizen immers hotelhouders en restaurateurs in het land af, om hun „Geldersche waar" aan te prijzen. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat in de voormiddag-godsdienst oefening in de Kleine Kerk op Zondag j.l. is gecollecteerd een tienguldenstuk. Zierikzee, 25 Maart 1907. Diakenen voornoemd, J. VAN DER VLIET Cz., Voorzitter. A. VERHAGE, Secretaris. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" „Stad Zierikzee". Maart—April. en Van Zierikzee Dinsd. 26 's morg. 8,30 Woens. 27 Dond. 28 Vrijdag 29 Zaterd. 30 Zondag 31 Maand. 1 9,- 9,30 5,30 10,30 11,30 7,- Van Rotterdam: Dinsd. 26's morg. 9,30 Woens. 27 10,— Dond. 28 10,— Vrijdag 29 'smidd. 12,— Zaterd. 30 's morg. 11, Zondag 31 11, Maand. 1'smidd. 12,— Heden overleed ten mijnen huize, onze waarde Vader, Behuwd-, Groot en Overgrootvader Marinus van Burgh, na een smartelijk lijden van ruim 5 maanden in den ouderdom van 85 jaar en 9 maanden. Scharendijke, 23 Maart 1907. Uit aller naam, W. BAL. N. BAL—van Burgh. Strekkende deze tot algemeene kennis geving. Heden overleed Ie Scharendijke, onze waarde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Marinus van Burgh, in den gezegenden ouderdom van 85 jaren. Zierikzee, 23 Maart 1907. Uit aller naam A. VAN BURGH. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van ons geliefd Zoontje CORNELIS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Zierikzee, 22 Maart 1907. J. J. MALLANDER. C. MALLANDER-Dane.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1907 | | pagina 5